Z1EUIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 9 November 1907. Eerste Blad. BERICHT. (Z ierikzeesche Couran t). 50,500,1000, 3000 oi 5000 regels, RECLAMES. Ons groot debiet in eeland en Z.-Holland Ilgemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. - No. 8537. Uitgever-HoofdredacteurA. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentiën, van 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit ee bladen. let Bureau van dit blad (hoek Schuit- en te Zierikzee) is eiken werkdag pend van des voormiddags 9 - tot des nds 9 ure, tot het aannemen van en abonnementen en het n van betalingen daarvoor. Het adver- end publiek wordt opmerkzaam gemaakt het voordeel, gelegen in het plaatsen advertentiën bij abonnement van nen het jaar te verbruiken. Het tarief rvoor is aan het Bureau verkrijgbaar, wordt ook op verzoek aan buiten de d wonenden gezonden. De Directeur A. J. DE LOOZE. -5 regels 75 cts. Elke regel meer 15 cts. adzaakt ons in steeds ruimer kring onze ardeelige aanbiedingen bekend te maken. Dns 35 Guldens 2-persoons Veeren- dstel, beslaande uit: 2-pers. Bed, Peluw, Kussens1 mooie zware gewatteerde pers. Deken, 1 zware 2-pers. Wollen- en mooie witte Molton-Deken, een paar hke Stroomatrassen en een waschechte ertrek voor Bed en Peluw. In de pro- ïcieZeeland alleen meer dan 1000 geleverd, vering meest franco Rotterdam of volgens gave, doch één véér franco. Betaling bij tvangst. Doet uw voordeel. J, SNEEK. VRAAGT PRIJSCOURANT. Het reizend en handeldrijvend publiek Engeland zal voorzeker verheugd zijn weest, toen het vernam, dat tusschen de oorwegmaatschappijen en de spoorweg ambten een schikking is tot stand komen, waardoor is afgewend het eigend gevaar eener spoorwegstaking, e voor het verkeer een groot ongerief i voor handel en nijverheid een ware mp zou geweest zijn. Men had wekenlang eds in duizend vreezen en angsten :leefddat het tot een staking zou komen, ant noch de spoorwegdirecties, noch de loorwegbeambten, die erkenning van hun ikverbond eischtenwilden toegeven, ank zij evenwel de bemiddeling van den inister is een vorm gevondenwaardoor, >nder de gevoeligheid van de maat- :happijen en van den vakbond te kwetsen, 3 vrede tusschen kapitaal en arbeid kan :handhaafd blijven. Er zullen namelijk deelingsraden en centrale raden gevormd orden, die, samengesteld uit vertegen- oordigers der maatschappijen en uit gevaardigden van het spoorwegpersoneel, e wenschen en grieven van de beambten ezamenlijk zullen onderzoeken. De Koning van België is in Brussel iruggekeérd, na een paar maanden een lyllisch leven te hebben geleid. Op zijn :rugkomst werd door het Ministerie in et belang van den Staat aangedrongen. De civiele actjp door Graaf Von Moltke ontra Harden, die door genen verloren rerd, want Harden werd vrijgesproken, door een strafactie gevolgd. Het Open aar Ministerie heeft namelijk wegens eleediging van Graaf Von Moltke in de "ukunft een vervolging tegen Harden, en redacteur van dit blad, ingesteld. Uitspraak is gedaan in het strafgeding ;gen Adolf Brand, die in een vlugschrift e beschuldiging had uitgesproken, dat e rijks-kanselier, Prins Biilow, zich aan egennatuurlijke strafbare handelingen heeft schuldig gemaakt. Biilow als getuige gehoord, legde na den eed te hebben afgelegd, de volgende verklaring af: „Ik verklaar onder mijn eed, dat homo- „sexueele, verdorven, abnormale neigingen „mij van oudsher niet alleen in hooge „mate walgelijk, maar ook volkomen „onbegrijpelijk zijn geweest. Deze mijne „onder cede gedane verklaring heeft niet „alleen betrekking op handelingen, bedoeld „in art. 175 van het strafwetboek, maar „op hoino-sexueele neigingen, aanleg en „gevoelens in eiken vorm en in eiken „graad. De legen mij ingebrachte be schuldiging is onwaar en onzinnig". Het moet voor een onschuldig man, hij moge zijn hoog of laag geplaatst, hard wezen zich op dergelijke verachtelijke beschuldigingen te moeten verdedigen. Hij had zijn klacht bij de justitie ingediend, omdat hij als rijks-kanselier en als mensch dit als zijn plicht beschouwde, en als elk staatsburger heeft hij het recht tegen dergelijke beschuldigingen een beroep op het gerecht en de wet te doen. Biilow verklaarde tevens, dat ook onjuist was het verspreide gerucht, dat hij de aanvallen in de Zukunft geïnspireerd heeft. „Ik heb", zeide hij, „met die aanvallen niets uit te staan". Mede als getuige opgeroepen was de in den laatsten tijd veel besprokene Fhilipp van Eulenburg, die aan die oproeping had gevolg gegeven. Na ten gunste van Prins Biilow getuigd te hebben, legt hij ten opzichte van zich zeiven de volgende opmerkelijke verklaring af: dat hij zich nooit in zijn leven aan een strafbare handeling ten opzichte van tegennatuurlijke neigingen had schuldig gemaakt. Hij wil niet treden in de beschouwingen van Dr. Hirschfeld, want al die fijne schakeeringen, die deze onder scheidt, zouden ten gevolge hebben, dat ten slotte geen mensch zeker is om niet voor homo-sexueel door te gaan. Hij is, zeide hij, in zijn jeugd, een enthousiast vriend geweest, was er trotsch op, dat hij altijd goede vrienden had, maar als hij geweten had, dat na veertig jaren een man zou optreden, die achter elke vriend schap Iets onreins bespeurt, dan had hij het nagelaten om vrienden te zoeken. Het beste, wat wij Duitschers hebben, is toch vriendschap. Hij heeft in zijn vriendschap geestdrift gelegd, hij heeft brieven ge schreven, die overliepen van vriend schappelijke gevoelens, en hij heeft zich geen enkel verwijt daarover gemaakt". De beklaagde Brand trok bij monde van zijn advokaat voor de rechtbank zijn beschuldiging tegen Prins Biilow in. Deze herroeping weerhield de rechtbank niet beklaagde tot anderhalfjaar gevangenisstraf te veroordeelen, een rechtvaardige ver diende straf. De Finsche Landdag heeft met een aanzienlijke meerderheid het merkwaardig wetsontwerp aangenomenwaarbij het fabriceeren, invoeren en verkoopen van alcoholische dranken verboden wordt. Alleen den staat wordt het recht toegekend om ten behoeve van geneeskundige, wetenschappelijke en technische doeleinden alcohol te bereiden, in te voeren en te verkoopen. Het „sluit Schiedam" is thans in Finland verwezenlijkt. In Italië staat voor den Senaat terecht de gewezen Minister Nasi, beschuldigd wederrechtelijk slaatsgelden zich te hebben toegeeigend. In een rede, die bijkans drie uren duurde, betuigde de ex-Minister zijn onschuld. Erkennend uit de schatkist op arglistige wijze gelden te hebben genomen, verklaarde hij die ter bereiking van politieke doeleinden in het belang van het land te hebben gebruikt. Aan rechtsgeleerde hulp ontbreekt het hem niet, want hij heeft een dozijn advocaten aangenomen teneinde hem te verdedigen. In dit strafgeding zijn 500 getuigen gedagvaard. Duitschland, Rusland, Frankrijk en Engeland hebben het tractaat, waarbij Noorwegen neutraal verklaard wordt, ge- teekend. NEDERLAND. Hilversum, 7 Nov. Gisteren had alhier de begrafenis der 3 slachtoffers van het spoorwegongeluk plaats. De belangstelling was overgroot. Velen der toeschouwers konden hunne tranen niet bedwingen. Eerst kwam het lijk van S. Visser. De fabrikanten en het personeel der fabriek Jaarsma, van wie een prachtige krans de baar bedekte, volgden in den langen stoet. De familie volgde de lijk koets in 3 volgkoetsen. Toen kwam het lijk van vrouw Vermeulen gevolgd door het lijk van het kindje. V.le familieleden begeleidden de slachtoffers; allen waren te voet. Het geween der 2 overgebleven kinderen, de zusters en de moeder van de overledene, was aangrijpend. Zierikzee, 8 Nov. Betrekkelijk de te dezer stede uitgebrokene werkstaking bij de heeren Hogerheijde en Jongmans, Koevoets Zonen en Goedhart, allen sigaren fabrikanten, kunnen wij nog het volgende mededeelen. Terstond na de staking in September van het vorig jaar bij de heeren Koevoets Zonen hebben de sigarenfabrikanten alhier een onderlinge vereeniging gevormd, en zich toen contractueel verbonden om bij eventuëele werkstaking het medelid, op de fabriek van wien de arbeid was neergelegd, zooveel mogelijk bij te springen, in dien zin, dat voor hein op de fabrieken, waar niet gestaakt was, gewerkt zou worden. Een heid werd in het loon gebracht, zoodat de loonstandaard bij allen gelijk is. Het minste loon, dat per duizend sigaren wordt uitgekeerd, is f 3,50. Vroeger was dat f 2,50 i f 3. Van de 28 sigarenmakers bij de firma Hogerheijde en Jongmans waren er slechts drie, die voor 10C0 sigaren f 3,50 maakten, de overigen maakten allen meer. Moeilijk te bewerken tabak wordt altijd iets hooger betaald. Nu kan, naar ons werd medegedeeld, een goed werk man wekelijks 2000 i 2500 sigaren fabriceeren. De contributie voor het strip- loon, dat twee cent per honderd sigaren bedroeg, werd afgeschaft. De sigarenmakers op de fabriek Hoger heijde en Jongmans bleken met de huidige regeling niet tevreden te zijn. En door het orgaan der fabriekscommissie op elke sigarenfabriek bestaat een commissie, die voor allen, werkzaam op de fabriek, optreedt verlangden zij eerst mondeling en later schriftelijk hooger loon en bereide tabak. Gemiddeld werd vijftig cent meer op de duizend sigaren geëischt. Op die eischen hebben de betrokken patroons geantwoord, dat die niet konden ingewilligd worden, want dat zij dan met verlies zouden werken. Hetzelfde antwoord werd gegeven aan de leden van het Hoofd bestuur der Vakvereeniging, die waren overgekomen, teneinde de belangen der stakers bij de patroons te bepleiten. Krachtens het aangegaan contract moesten natuurlijk de andere sigaren fabrikanten voor hun medelid op hun fabrieken laten werken. Hierop brak ook op de fabrieken van de heeren Koevoets Zonen en Goedhart de staking uit. Op de (fabriek van den heer Honig wordt nog gewerkt, omdat verreweg het grootste aantal werklieden niet bij eenigen Vakbond is aangesloten. Wij hopen in het belang van de weinige industrie, die wij hier hebben, en in het belang van de werklieden zelve en hunne gezinnen, dat de staking spoedig een einde moge nemen. Gisterenavond vergaderde in de sociëteit „Concordia" de vereeniging „Tot Nut en Genoegen". De opkomst der leden was schaars. Na opening door den voor zitter, den heer J. van der Vliet, en na lezing der notulen door den heer J. van Os, werd door den penningmeester, den heer A. G. Kijn, rekening en verantwoor ding gedaan van het door hem gehouden beheer. Tot het nazien der rekening werd een commissie gevormd, bestaande uit de heeren W. C. de Crane, M. C. van der Vliet, J. M. C. v. d. Krekejz. en A. Frankel. Zij vond de rekening accoord, en adviseerde bij monde van den heer W. C. de Crane tot haar aanriëming, in ontvangst tot een bedrag van f 819.66 en in uitgaaf tot een bedrag van f 812.58®, zoodat zij met een batig saldo van f 7.075 sluit. Aan den penningmeester werd voor zijn nauwkeurig beheer door den voorzitter onder toejuiching der vergadering dank betuigd, en daarbij de wensch uitgesproken, dat het den heer Kijn gegeven moge zijn nog vele jaren het penningmeesterschap waar te nemen. Na nog eenige bespreking werd door den voorzitter de vergadering gesloten. Aanstaanden Vrijdag, des avonds ten 8 ure, zal in de Concertzaal voor het Depar tement Zierikzee der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen als spreker optreden de heer J. Bruinwold Riedel, algemeen secre taris van voornoemde Maatschappij. Het onderwerp, dat door spreker zal behandeld worden, luidt: „De taak van het Nut overeenkomstig de behoeften van dezen tijd". Wij maken onze lezers en lezeressen opmerkzaam, dat, tegen betaling van 25 cent, ook door niet-leden deze voor dracht kan worden bijgewoond. De heer G. Verhoek, geboortig van Oosterland, Rijksambtenaar te IJzendijke, is met ingang van 1 November jl. bevorderd tot kommies 2de klasse. De treinenloop op de Zéeuwsche lijn ondervindt nu en dan nog groote vertraging, tengevolge van het in gebruik nemen van het nieuwe station te Rozendaal. Het oponthoud is een gevolg van de nieuwe seinen, waarbij voorloopig groote voor- zichtigheid een dringende eisch is. De vorige week werd gemeld, dat de eene broer te Nieuwdorp den anderen met een suikerpee zou hebben doodgeslagen. De justitie zou zich ook in deze zaak hebben gemengd. Dit bericht is intusschen reeds herroepen. Wij vernemen thans dat de geslagene de volgende dag reeds liep te wandelen. Door den Minister van Oorlog is bepaald dat de sterkte der ploegen van het blijvend gedeelte voor ieder bataljon is bepaald op 105 man voor elke ploeg; het miiuiekader en zij, die vrijwillig onder de wapenen bleven, daaronder begrepen. De 4 maanders, welke ingevolge de dezen zomer gemaakte ploegenindeeling op 30 Sept. j.l. met groot verlof zijn gezonden, zullen voor zoover zij nu nader bij één der ploegen moeten worden ingedeeld bij openbare kennisgeving worden opge roepen. De detachementen voor Amsterdam zullen dezen winter niet worden gegeven. Deze regeling was noodig, omdat vóór 1 December het wetsontwerp betreffende het blijvend gedeelte niet zal kunnen worden uitgevoerd. Bruinisse. Door de Christelijke Meisjes- vereeniging „Tabitha" werd deze week met veel opgewektheid het 15-jarig bestaan herdacht. Na gezang en gebed werd de feestavond door ds. Waardenburg met een toepasselijk woord geopend. Door de secretaresse, mej. M. E. J. van Popering, werd in een keurig gesteld verslag in herinnering gebracht wat in al die jaren door de vereeniging was verricht. Zij schetste hoe de jonge meisjes haren tijd iederen Dinsdagavond doorbrachten. In het afgeloopen jaar werden 89 kleeding- stukken aan 62 gezinnen gebracht. In de 15 jaar van het bestaan der vereeniging werden niet minder dan 1563 stuks uit gedeeld. Zeker wel een bewijs met hoeveel ijver de dames werkzaam zijn om hare minderbedeelde medemenschen te helpen en te steunen. De avond werd gezellig gesloten met het houden van eenige voordrachten, afge wisseld door het zingen van verschillende liederen, zoodat de tijd voor de aanwezigen omvloog. Door den heer Van Rhee werd een woord van gelukwensch uitgesproken, waarna ds. Waardenburg met een enkel woord den zoo aangenamen feestavond besloot. De heer J. van Vessem, geb. alhier, thans Rijksambtenaar te Rotterdam, is met ingang van 1 dezer bevorderd tot kommies lste klasse. St.-Filipsland, 7 Nov. Deze week is hier een rederijkerskamer opgericht. Het plan bestaat nog in dit jaar een uitvoering te geven. Rilland-Bath, 6 Nov. Met het bieten- vervoer uit den Bathpolder naar de haven nabij het zoogenaamde paviljoen schijnt het zoo nu en dan te gebeuren dat enkele te Bath schoolgaande kinderen op de kip karren waaimede de bieten worden ver voerd mede rijden. Dinsdagmiddag was dit weer het geval met dit ongelukkig gevolg, dat één der kinderen er af viel en over de rails terecht kwam, zoodat drie der karren over het lichaam van den jongen reden, waarbij een arm en een been vrij ernstig verwond werden, misschien wel gebroken. Geneeskundige hulp werd ver leend door den heer Moree, arts alhier. Middelburg, 8 Nov. De burgemeester dezer gemeente, de heer jhr. mr. L. Schorer, is heden overleden. De plotselinge onge steldheid, die dadelijk het ernstigste deed vreezen, heeft een eind gemaakt aan dit werkzaam leven. Twintig jaren heeft de ontslapene aan het hoofd van Zeeland's hoofdstad gestaan. Niet trachend naar populariteit, was zijn streven alleen de geheele administratieve leiding onzer gemeente meester te blijven, en daarin is jhr. mr. Schorer uitnemend geslaagd. Moge de overledene voor velen een vreemde zijn gebleven, zeker niet voor de gemeente ambtenaren. Deze toch zijn er te goed van overtuigd, dat hij was het hoofd der gemeente, die zich overal van op de hoogte stelde, en die zich in alle zaken inwerkte. Als voorzitter van den gemeenteraad heeft hij daar steeds de zoozeer gewenschte leiding gegeven, en de discussies wist hij binnen de perken te houden, en altijd heeft hij ook in den raad evenals overal elders, blijk gegeven van onpartijdigheid en strikte rechtvaardigheid. Hoewel zijn gezondheids toestand al eenigen tijd minder gunstig was, heeft hij nog den 30 October, bij de behandeling der gemeente-begrooting, de raadszitting gepresideerd. Hoewel jhr. mr. L. Schorer een overtuigd aanhanger der vrijzinnige beginselen was en hij tot de linkerzijde van de liberale partij kon gerekend worden, heeft hij zich toch altijd boven de partijen weten te plaatsen, waar hetgold burgemeester Schorer. Hij was diep doordrongen van het gewicht van zijn ambt, en zijn daden toonden aan, dat hij in overeenstemming daarmede handelde. Is dus het overlijden van den burge meester een schier onherstelbaar verlies, niet minder zal het heengaan van den nobelen burger worden betreurd. Voorstander als hij was van het vereenigingsleven, steunde hij tal van vereenigingen, zonder daarbij te letten op politieke of godsdienstige richting, alleen zich overtuigende, of het doel bevorderlijk was ara het algemeen belang. Niet alleen mortalen, ook finan- cieelen steun verleende de nu ontslapene, en wanneer er te lenigen viel, deed de heer Schorer dat op een wijze, die zijmrobel karakter voldoende leerde kennen. Wars als hij was van populariteit steunde hij, zonder zich af te vragen of men dien steun wel algemeen zou waardeeren. Integendeel hij deed het in stilte en er zullen nog velen zijn, die dit niet eens weten. Wij zeiden reeds, dat de heer Schorer aan het vereenigingsleven hechtte, en vele vereenigingen zullen hem dan ook noode missen. Hij was o.a. commissaris van den polder Walcheren, penningmeester der Vereeniging „Ons Huis", bestuurslid van den Schouw burg, voorzitter van de „Concert- en Gehoorzaal", beschermheer van de gymnas tiek- en schermvereeniging „Achilles" en van de afd. Middelburg van den Bond van oud-onderofficieren, lid der commissie van toezicht der Middelburgsche Begrafenis- vereeniging, bestuurslid der vereeniging tot stichting van sanatoria voor longlijders in Nederland, enz. enz. Het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen verliest in jhr. mr. Schorer één zijner directeuren. H. M. de Koningin huldigde de verdiensten van den heer jhr. mr. L. Schorer door zijn benoeming tot ridder van den Ned. Leeuw en tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. De overledene bereikte den leeftijd van 59 jaren. Deze korte opsomming toont voldoende aan, dat het heengaan van den betreurden afgestorvene voor onze gemeente een zeer groot verlies moet genoemd worden. H. M. de Konigin heeft gehandhaafd het besluit van het gemeentebestuur van Middelburg tot weigering van vergunning aan de firma C. A. Schulte Co. aldaar, voor het bergen van benzine in hare bewaarplaats van spiritus en terpentijn in de Lange Delft. Vlissingen, 6 Nov. Hedenmiddag is hier telegrafisch bericht ontvangen van den Duitschen gezant bij ons Hof, waarbij verzocht werd, eenige kamers voor den keizer van Duitschland te bespreken in het hotel „Zeeland". 7 Nov. De aankomst te Boxtel van den extratrein van Z. M. den Keizer van Duitschland is thans vastgesteld op Zaterdagmiddag 12.12 De trein zal bestaan uit ongeveer elf rijtuigen en zal hier aan komen ten 3,29 spoortijd. Het eerste

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1