Uit Stad en Provincie. In de jongste zitting van den Haag- schen gemeenteraad heeft, naar aanleiding van een vraag van den heer Hoejenbos om een enquête in te stellen naar de toestanden van het trampersoneel, een hevig incident plaats gehad. De heer Hoejenbos besprak de veel te lange werktijden van het personeel en wees erop dat het gemeentebestuur veel te onachtzaam en te weinig toeschietelijk is ten aanzien der grieven. Die grieven zijn vele en de directie der H. T. M. strooit het publiek zand in de oogen, want op den dag, dat zij het bestaan van de geheime controle liet tegenspreken, werd deze nog toegepast. Het is al zóóver geweest, dat spreker een staking moest tegenhouden, maar gaat het zoo voort, dan zal spreker tot staking aansporen! (Beweging). Wethouder Bevers riep: „Dat is een schandaal" en verliet daarna de zaal. De voorzitter zeide een aansporing tot staken in de raadszaal moeilijk te kunnen toelaten. De heer Hoejenbos antwoordde daarop „Ik zal dat b 1 ij v e n zeggen, en men moet verder mijn woorden in hun verband houden. Mijn nachtrust heb ik geofferd destijds om het personeel van staking terug te houden! Alleen de heer Vas Dias was toen de eenige die op die vergadering was, het eenige raadslid, dat belangstelling toonde in het lot van het personeel. Maar blijven de grieven onverhoord, is het gemeente bestuur onwillig, dan zal ik het tegendeel moeten doen, dan zal ik een wensch tot staken moeten steunen!" Er was groote opwinding ontstaanvele leden verlieten de zaal. De voorzitter constateerde daarop dat er te weinig leden aanwezig waren om de beraadslagingen voort te zetten en sloot de vergadering. De heer Hoejenbos en Ter Laan protes teerden heftig; laatstgenoemde riep: „Ik heb het wel voorspeld!" Na sluiting der vergadering bleven de heeren Hoejenbos en Ter Laan met wet houder Bevers, vele meetwistende leden in heftig gesprek en deden elkaar scherpe verwijten. 5 Nov. Heden is alhier bericht ontvangen, dat het den Duitschen keizer door onvoorziene omstandigheden on mogelijk is het voorgenomen bezoek aan H. M. de Koningin hier te lande te brengen. Rotterdam, 4 Nov. Bij de verschillende stuwadoors hebben ongeveer een 1400 bootwerkers de contracten geteekend, om op alle schepen te werken. Hierdoor gaat het werk op verschillende schepen weêr geregeld en krijgt de staking meer en meer het aanzien van te verloopen. De 62-jarige hoofdopzichter der genie, de heer Johannes M. Kleian, gewoond hebbende Stationsweg 63, verliet Zaterdag zijn woning. Hij stak de rails over, doch moest uitwijken voor een tram. Daardoor bemerkte hij niet, dat van de andere zijde een tram naderde, voordat de motorwagen in zijn onmiddellijke nabijheid was. Het was te laat om uit te wijken en, niettegen staande de bestuurder onmiddellijk electrisch remde, verdween de heer Kleian onder den wagen. Hij kreeg verwondingen aan linkerarm, linkeroor en de meest ernstige aan de rechterzijde. In hopeloozen toestand werd de ongelukkige naar het Ziekenhuis vervoerd, waar hij gisteravond omstreeks 8 uur overleed. 5 Nov. Gisterenavond bij aankomst van den laatsten trein Delftsche Poort ont dekte een koopman uit België dat hem door 2 4 3 personen waren ontrold 6 bankbiljetten van 1000 fr. en 3 van 500 fr. De dieven zijn waarschijnlijk met den zelfden trein doorgespoord. Hun signale ment is dadelijk opgezonden. Zij zijn nog niet aangehouden. Omtrent den gearresteerden gemeente ontvanger van Hoogvliet, D. S., die hier in het huis van bewaring is opgesloten, kan nog gemeld worden, dat de fraude, waarvan hij verdacht wordt, daarin zou bestaan, dat de in 1906 door hem geïnde belastingpenningen wel door hem op de biljetten werden afgeteekend, maar niet geboekt, zoodat het geld ook niet in de gemeentekas kwam. Dat kwam uit, toen de ontvanger zijn ontslag had gevraagd en verkregen en zijn opvolger de aange- slagenen aanschreef om hun belasting te betalen. Natuurlijk lieten dezen toen hun kwitantiën zien. Over 1907 duurt het onderzoek nog voort. Een aantal biljetten over 1906, benevens de boeken, zijn door de justitie in beslag genomen. Zelfs zijn brandkast was verkocht. Bij zijn arrestatie, die in den nacht plaats had, was S. nog in het bezit van slechts vier centen. De gemeente zal geen schade ondervinden, daar de schoonvader van den gewezen ontvanger borg is en deze financieel sterk genoeg is de schade te vergoeden. De Amsterdamsche politie had tele grafisch aan de onze de aanhouding verzocht van Anton Koppers, in verband met aldaar plaats gehad hebbende inbraken en tevens had de Rotterdamsche politie van het bureau Lange Torenstraat met denzelfden vrind ook nog een kleine rekening Ie ver effenen, zoodat de rechercheurs Wilke, Klok en A. J. Frenks er op uittrokken. Zij vermoedden wel, dat hun wild zich in den omtrek van de Zandstraat zou ophouden; zóó jaagden zij dus Zondag „den polder" af, en jawel, in het café „Het Centrum", aan de Zandstraat no. 20, hoek Halvemaan- slraat, troffen zij Koppers aan, in een illustre gezelschap van gauwdieven en Zandstraat-joppers. Het was ongeveer 4 uur en er waren maar weinig agenten in de'buurt, omdat het Zondags op dat uur, wegens het verbod van muziek, nog vrij stil is in de Zandstraat. Klok trachtte zijn man met een zoet lijntje naar buiten te krijgen, maar daarin had deze blijkbaar weinig lust, zoodat de rechercheur, het talmen moe, hem de boeien wilde aandoen. Hiermee kreeg hij eensklaps alle bezoekers van het café tegen zich, die wel geen krachtdadig verzet pleegden, maar op aller lei manieren de rechercheurs in hun arrestatie belemmerden. Een bezoeker, J. V. genaamd en ontvlucht uit de gevangenis te 's-Her- togenbosch, deed vooral moeite om Koppers uit de handen der rechercheurs te houden, drong voortdurend tusschen hen en hun arrestant en trok Klok aan zijn jas. lntusschen trachtte Koppers zich uit de voeten te maken, maar Klok, die zag dat hij het café verliet, snelde hem na en greep hem buiten aan. Eensklaps trok Koppers een dolkmes en bracht Klok een steek toe, die hem trof in het hoofd, nabij den linker slaap en aan de lip. Gelijktijdig rukte hij zich los. Frenks, die ook naar buiten kwam, ki .-eg met een boksbeugel een slag op het hoofd, hem toegebracht door zekeren H. Ook hij was gewond, maar ondanks hun kwetsuren, gaven de rechercheurs de jacht niet op. Koppers en V. vluchten, Klok en Frenks volgden hen, omstuwd door een steeds aangroeiende menigte. Zoo ging men het Zandstraat-complex door, bereikte de Coolvest en van daar ging het de Boijmansstraat in, waar V. werd gegrepen. Koppers kwam op de Zeevischmarkt en sprong daar, onder het rijden, op tramwagen no. 81 van lijn 5. Klok riep nog aan den bestuurder, dat hij stoppen zou, maar de e hoorde hem niet en de tramwagen verdween in de richting Coolsingel. De passagiers van de tram, die zeker niet vermoedden welk een gevaarlijk heerschap zich aldus aan de vervolging van den politieman onttrok, lachten Klok nog uit, die voor- loopig van de vervolging moest afzien en zich naar het Centraal Bureau begaf om rapport uit te brengen. Eerst daarna ging hij naar het Ziekenhuis, om zijn wonden te laten verbinden. Een verliefde Kloris van 't platteland was met zijn Roosje heden naar stad ge komen en voor de aardigheid hadden zij in de lift plaats genomen om op te stijgen tot het dak van het Witte Huis. Een tijdlang verlustigden zij zich in het schoone panorama van stad en rivier en toen het was zoo eenzaam daarboven, de menschen beneden hadden het veel te druk om op hen te letten en een kusje in eere kan niemand deeren, kortom, het duurde niet lang of ons paartje pakte en knuffelde mekaar, dat 't een aard had. Maar, hoe druk de Rotterdammers het ook hebben in hun roerige koopstad, voor 'n lolletje schiet er altijd nog wel wat tijd over en zoo verzamelde zich alras een dichte drom van toeschouwers op Spaansche- en Gel- derschekade, die schik hadden voor drie in dat minnespel daarboven. De pret nam nog toe, toen het paartje, dat van den prins geen kwaad wist, beneden kwam. Met een gejuich werden zij bij het ver laten van het huis ontvangen en een steeds aangroeiende menschenmassa volgde hen de Gelderschekade langs tot het Beursplein, waar de politie vond, dat de pret nu lang genoeg geduurd had en de menschen tegenhield, waardoor het paar gelegenheid kreeg zich in de richting van de Hoofd- steeg uit de voeten te maken. Prinsenhage, 4 Nov. Zaterdag werd bij het echtpaar A. v. d. R.—B., op Overa, alhier, een drieling geboren. De kinderen hebben echter slechts enkele uren geleefd. Bovengenoemd echtpaar huwde alhier 24 November 1903. In Juli 1904 werd hun een tweeling geboren, 21 April 1905 een meisje, 4 Mei 1906 een jongen, 9 April 1907 een tweeling en Zaterdag een drieling. In het jaar 1907 werden zij dus met 5 kinderen verrast en in de nog geen vier jaren, hetwelk zij gehuwd zijn, werden hun 9 kinderen geboren. Rozendaal, 5 Nov. Door het in dienst stellen van het nieuwe station Rozendaal, waar men heden nogal met tegenspoeden had te kampen, ondergingen alle treinen, die daar passeerden, aanmerkelijke ver traging, zoodat er waren die anderhalf uur en meer te laat hier ter stede aan kwamen. Het nieuwe station werd door honderden belangstellenden bezichtigd, hoewel het perronkaartenstelsel er nu ook ingevoerd is. In de stad Rozendaal werd ter eere van de opening gevlagd. Een spotvogel lokte velen tusschen vieren en zessen vanmiddag naar het stationsplein, door het verspreiden van een „telegram" dat twee Belgische officieren daar binnen dien tijd met een bestuurbaren luchtballon zouden neerdalen. Het was den man om de volte te doen, want zijns inziens ging de inwijding van het station met te weinig feestvertier van uit de burgerij gepaard. Bergen-op-Zoom, 4 Nov. Opklaarlichten dag is Zondag alhier ingebroken bij een bewoner van de Nieuwe Markt, die afwezig was. Ongeveer f 309 aan geld is uit een kast ontvreemd, die opengebroken was. Daders zoek. Zierikzee, 6 Nov. Het Departement Zierikzee der Maatschappij van Nijverheid vergaderde Maandagavond ten huize van den heer Van Meteren. Op het convocatie biljet stond o. a. met vette letters vermeld, dat het vijftig-jarig bestaan van het Departement zou herdacht worden. Wij hadden ons hiervan een luisterrijke, op gewekte, gloedvolle feestvergadering voor gesteld, die door schier al de leden zou worden bijgewoond. In die verwachting zijn wij teleurgesteld. Van de ruim zestig leden, die het Departement telt, waren, behalve het bestuur, slechts een tiental leden ter vergadering verschenen. Wij zullen ons niet te veel verdiepen in de vraag, wat de reden kan geweest zijn, dat van de zijde der leden zoo weinig belangstelling betoond werd in de voor elke vereeniging zoo hoogst belangrijke gebeurtenis een halve eeuw te hebben geleefd. Was het wel onverschilligheid? Of was soms de oorzaak hierin gelegen, dat niet de juiste weg voor een feestelijke herdenking gekozen was? Hoe ook, het is een voldongen feit, waaraan niets meer te veranderen valt. De voorzitter, de heer Ch. W. Vermeys, opende de vergadering. Hij heette de leden en de vergadering, waarin het vijftig-jarig bestaan van het Departement zal herdacht worden, welkom. Een derge lijk belangrijk feit mag men niet onop gemerkt laten voorbijgaan. De viering er van zal zich bepalen tot den kring van die leden, die zich na afloop van de ver gadering aan een gemeenschappelijken disch zullen vereenigen. De voorzitter deelt mede, dat de heeren Olivier en Van den Bout verhinderd zijn ter vergadering te komen, en dat als nieuwe leden tot dit Departement zijn toegetreden de heeren Van Zijverden, Huvers, W. C. de Crane en C. Smitt. De vraag, in de vragenbus gevonden, betreffende trust en syndicaten, of zij al of niet in het algemeen belang moeten gesteund of bestreden worden, werd, daar niemand der leden deze wilde inleiden, ad Kalendas Graecas opgeborgen. Nadat door den secretaris, den heer H. J. van Nouhuys, de notulen waren voor gelezen, werd door den voorzitter, in zijn hoedanigheid van afgevaardigde van het Departement, verslag uitgebracht van de te Deventer jongst gehoudene algemeene vergadering der Maatschappij. Uit het verslag bleek, dat men in Deventer nuttig en genoegelijk was bijeen geweest. Hierop verkreeg de secretaris het woord, die ter eere van het vijftig-jarig jubileum van dit Departement, aan de hand der notulen, een historisch overzicht gaf van de belangrijkste gebeurtenissen^ in al die jaren. Den 28sten Augustus 1857 kwam in het koffie huis van den heer B. H. Harinck, zestien personen bijeen, teneinde een Departement van Nijverheid op te richten. Onder hen bevonden zich de heeren mr. B. C. Cau, mr. C. J. Fokker, J. H. Ochtman Johz., J. Bal Cz., M. Couvee Jz., dr. J. K. de Bruyne, J. v. d. Vliet, D. Buyze, C. v. d. Vliet Dz. enz. De vergadering werd door den heer Ochtman geleid, die mededeelde, dat medewerking was toegezegd door de heeren dr. Keller, mr. C. van der Lek de Clercq, J. Ochtman Johz. en Hocke Hoogen- boom te Zonnemaire. Met 24 leden werd het Departement opgericht, waarvan het bestuur was J. H. Ochtman Jz., voorzitter, S. G. Nauta v. d. Grijp, vice-voorzitter, dr. De Bruyne, thesaurier, en C. v. d.Vliet Dz., secretaris. De contributie werd bepaald op f 5,25. Een reglement werd ontworpen, en ingesteld werden de verschillende commissiën, die nog bestaan. Het ledental klom van jaar tot jaar, en bedroeg in 1860, het jaar, waarin door het Departe ment een Industrieschool werd in het leven geroepen 125. In 1875 werd de heer Olivier tot lid van het bestuur gekozen. Het Departement zond in 1877 een adres aan den Raad, waarin het aandrong op behoud van de Kamer van Koophandel. Burgem. en Weth. hadden de opheffing er van voorgesteld. Het adres leidde tot geen resultaat. In 1877 werd dr. J. K. de Bruyne voorzitter. De eerste lezing met dames werd in 1881 gehouden, en werd door veertien dames bijgewoond. Van 18901900 was de heer A. H. W. van der Vegt voorzitter. Tal van lezingen zijn in dit Departement gehouden, en over de meest verschillende onderwerpen. Hulde werd gebracht aan de mannen, die Nijverheid steunden door daarin als spreker op te treden. De namen van de heeren Olivier, dr. Van der Hoeven, C. A. de Looze, C. de Looze, mr. Pol vliet, dr. Regensburg en jhr. De Muralt werden daarbij genoemd. De voorzitter dankte den heer Van Nouhuys voor zijn historisch overzicht, en hoopte, dat het Departement wederom mocht komen tot het cijfer van 125 leden. Gezegd moet worden, dat de heer M. S. Polak veel heeft gedaan om het ledental te ver meerderen. Hij vestigt er de aandacht op, dat, alhoewel Zierikzee geen industrie plaats is, ons Departement bij de Maat schappij toch hoog aangeschreven staat, en wel om de degelijke rapporten, die door de verschillende commissiën over onderwerpen van allerlei aard werden uitgebracht. Spreker zou niet wenschen, dal het Departement zich ooit van de Maatschappij afscheidde. Wij moeten blijven een deel van het groote geheel. De Maatschappij staat bij de regeering in hoog aanzien. Men houde voeling met de Maatschappij en de Regeering. Bij de omvraag vraagt de heer A. Anker, hoe het komt, dat hier ter stede geen beetwortelfabriek en waterleiding tot stand konden komen. Hij meent, dat er geen gebrek aan deugdelijk water is, zoodat daarop een en ander niet behoeft af te stuiten, De heer Van Nouhuys wijst er op, dat genoemde onderwerpen in dit Departement behandeld zijn, maar dat het Departement dergelijke zaken niet kan in het leven roepen. De heer Van de Ven is met de werk zaamheid van het Departement niet zoo ingenomen. Hij had van het Departement meer praktischen arbeid verwacht, waar door industrie en daardoor meer welvaart in deze gemeente ware gekomen. De voorzitter is van oordeel, dat het scheppen van een nijverheid niet tot de taak van het Departement behoort, omdat dit slechts over beperkte middelen kan beschikken. Men kan slechts wijzen op de goede dingen, en besprekingen houden. Hierop wordt door den voorzitter de ver gadering gesloten, die de aanwezigen, voor zoover zij niet op de lijst geteekend hebben, aanspoort nog deel te nemen aan het souper, daar van de ruim 60 leden slechts twintig zich daarvoor hebben aan gemeld. Vermeldden wij reeds, dat bij de firma Hogerheijde éi Jongmans, sigarenfabrikanten alhier, een werkstaking was uitgebroken, omdat aan de eischen, die door de werklieden gesteld waren, niet voldaan was, eischen die neerkwamen op hooger loon en be reide tabakthans is deze werkstaking ook overgeslagen naar de fabrieken van de heeren Koevoets Zonen en Goedhart. De reden, waarom op deze fabrieken de werklieden het werk hebben neergelegd is deze, dat genoemde fabrikanten voor de firma Hogerheijde Jongmans, waar nu om de staking niet kan gefabriceerd wor den, wilden laten werken. De sigarenfabrikanten hier ter stede, die een Bond vormen, hebben zich namenlijk jegens elkander verbonden om indien bij één of meer hunner gestaakt mocht worden, deze zooveel mogelijk bij te springen. Wij hopen in ons volgend nummer op deze staking meer uitvoerig terug te komen. Bij 's Rijksbelastingen zijn benoemd tot ontvanger te Colijnsplaat C. Simonsz, surnumerair te Arnhem, en voor een jaar tot waarnemend ontvanger te Sas-van-Gent A. van der Feen, verificateur te Nijmegen. Bij het te Bergen-op-Zoon gehouden examen voor milicien-sergeant zijn van het 2e bataljon 3e reg. inf. te Middelburg geslaagd de navolgende milicien-korporaals lichting 1907: C. Pagter, J. Smijtegeld Bedet, M. Hovestadt, G. H. Bolier, H. Nieuwenhuijse, J. G. Kuipers, F. Swart, C. Klap en G. J. Molhoek. H. M. de Koningin heeft aan den loodsschipoer 1ste klasse J. Berkhout, den zeeloods J. W. M. Liebregs.den loodsschipper 2de klasse C. de Gorter, de loodskweeke- lingen 2de klasse H. v. d. Meulen, K. Ree, T. van Duyn, P. Jansen, de matrozen bij het loodswezen J. B. Schoonbeek, P. Ruig, E. P. Braam, H. J. Sanders, J. J. de Geus, J. Steehouwer Adr.zn., M. A. Regoort, H. van Mastrigt en den matroos-kok bij het loodswezen K. C. de Brauwer, vergunning verleend tot het aannemen, aan eerstge noemde van de gouden en aan de overigen van de zilveren medaille voor „Gallantry and Humanity", hun geschonken door Z. M. den Koning van Engeland. Met ingang van 1 Nov. zijn bij alle Nederlandsche spoorwegen zooge naamde stationskosten ingevoerd, bedra gende voor alle zendingen, dus ook voor die van en naar het buitenland, voor stukgoederen 2 ets. per 50 kilo met een maximum van 50 cent per zending en van wagenladingen 50 ct. voor eiken wagen. Voor wagenladingen ruwe goederen is per wagen 25 ct. verschuldigd. Het zonderlinge hiervan is, dat eerst nu, dus na den datum van inwerkingtreding, van die voornemens der spoorwegen blijkt, terwijl op het zoo genaamde derde vervolg op het Nederl. Spoorwegtarief te lezen is, dat de minister van waterstaat reeds 4 October deze heffing goedkeurde, een heffing overigens die voor groote vervrachters een aan zienlijk bedrag uitmaakte, waarmede zij zeker gaarne van te voren rekening hadden gehouden. Bruinisse. Maandagnamiddag ontstond in de Schoolstraat alhier een begin van brand. Een kind, dat alleen in huis was, is met lucifers gaan spelen, waardoor de gordijnen in brand geraakten. Gelukkig werd het ongeval door een voorbijganger bemerkt, die terstond het raam openschoof, en zoodoende erger wist te voorkomen. De heer W. de Koning Lzn., van Bruinisse, schrijver bij de Rijksverzekerings bank te Amsterdam, is benoemd tot tweede klerk bij het weduwen- en weezen- fonds voor burgerlijke ambtenaren. St.-Filipsland, 5 Nov. Door 't cordaat handelen van den heer Catsman, onder wijzer alhier, die daartoe gekleed te water sprong, werd een 3-jarig meisje, dat van een zeer steilen kant in een diepen water gang gevallen was, van een anders wissen dood gered. Vlissingen, 5 Nov. Met den mailt kwamen hedenavond hier aan de Prin Prinses van Teek, die met de nachtn boot „Koningin Regentes" de reis Engeland voortzetten. Het stoomschip „Sumatra" van de „Nederland", in aanbouw op de werf Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen,I Zaterdag 16 dezer te water worden gela Breskens, 4 Nov. Zaterdagavond si alhier door den hevigen wind een r dicht, terwij! een kind met de hand te den deurpost stond. Den kleine wetf twee toppen der vingers geheel afgekle Sas-van-Gent. Het bestuur dezer meente heeft aan de Tweede Kamer Staten-Generaal een adres gericht ont verzoeken geen subsidie te verleenen het tramcomité Hontenisse-Belgische gi als daaraan geen zijtak naar Sas-van-C wordt verbonden. Aanbestedingen, Verkoopingen er St.-Filipsland, 4 Nov. Aan den I Chr. Féléus is onderhands aanbesteed bouwen van 2 arbeiderswoningen op hofstede „de Steenenpoort" van den f I. van Dalen. Landbouw en Veeteelt. Dinsdag werd in „De Prins van Orar te Goes eene algemeene vergadering houden van de afdeeling Goes Maatschappij tot bevordering van landbc en veeteelt in Zeeland. De voorzitter deelde mede dat de curt' in paardenkennis te Heinkenszand gehouden worden. De tweejarige hoefsmidscursus gaf go resultaten. Aan 9 van de 14 leerlini kon het diploma uitgereikt worden, t. aan: 1. Adriaanse en J. C. Adriaaif beiden Goes, G. P. Koch, Heinkensza P. de Jonge, 's-Heerenhoek, G. V 's-Heer Arendskerke, J. Steutel Pz. W. v. d. Dullemen, Goes, A. v. d. Burt lerseke, en C. Zuidweg, 's-Gravenpolq Het verzoek om mede te werken tot oprichten van een bietenbond is v kennisgeving aangenomen. Het verzoek der afdeeling Oostburg pogingen aan te wenden om de strer cornagekeuring bij hengsten wat te tempe in Zeeland, vond bij de vergadering gi ondersteuning. Een Yorkshirebeer is aangeschaft door de afdeeling te Baarland gestationnei een Lincolnram in den Wilhelminapolc De aftredende bestuursleden, de heei I. G. J. Kakebeeke, S. Noteboom en van Liere te Nisse, werden herkozen. De afdeelingstentoonstelling zal volgend jaar (e Oostburg gehouden word Post en Telegrafie. Verplaatst bij de posterijen en telegrr de klerken 2e kl. F. Kloprogge i Zierikzee, L. v. Gelder van Hanswet J. H. L. Nelissen van Raamsdonk en J. J. Muelman van Vianen, allen n; Rotterdam (t.), G. P. J. Risseeuw Sas-van-Gent naar Geertruidenberg, W. J. Heule van Veghel naar Zierikzee. KERKNIEUWS. Aangenomen het beroep naar de Evar Luth. Gem. te Zierikzee, door den ht J. Ph. Makkink J.Phz.proponent Rotterdam. De bisschop van Haarlem heeft t noemd tot kapelaan te Weesp de WelEer heer J. C. Clavan, thans te Zierikzee; kapelaan te Zierikzee de WelEerw. hc G. H. Rengs, thans te Beemster. De kerkeraad der Ned. Herv. Ge te Oud-Beierland is in zijn geheel opg roepen om heden (Woensdag) voor I provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holla te verschijnen, ten einde te worden g hoord in de aanhangige zaak tegen d geschorsten predikant ds. M. H. A. v. Valk. Ook eenige particulieren zijn opg roepen. Aan den heer S. IJbema, Candida» den H. Dienst, hulpprediker te Kamperll is toezegging van beroep gedaan naar Ned. Hervormde Gemeente te Burgh. St.-Filipsland, 4 Nov. Wegens peri dieke aftreding der heeren Van Dale Féléus en Van der Dussen, zal hier a. Zaterdag een verkiezing gehouden wordi voor 3 leden van 't Kiescollege. O N D E R W IJ S. Bij de in dit jaar gehouden exame: voor onderwijzer(es) zijn geslaagd 51 mannelijke en 826 vrouwelijke candidate Er hadden zich aangemeld 1343 meisji en slechts 826 jongens. Over het gehee land slaagde daarvan 63.3 pCt. van t jongens en slechts 61,5 pCt. van c meisjes. Gerekend kan er worden, dat we binne korten tijd weer zullen staan voor ee zeer groot tekort aan onderwijskrachtei niet slechts bij het bizondermaar oo bij het openbaar onderwijs, want lu getal candidalen neemt nog steeds a terwijl het aantal schoolkinderen loeneen en de klassen kleiner worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 2