Donderdag 7 November 1907. .oedplanken. (Z ierilizeesclie Cour an t). AFKONDIGING. i/i NIEUWSTIJDINGEN. ZIEKIKZEESGHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. - No. 8536. Directeur: A. I. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. Frënkel. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. Heeren geabonneerden buiten de stad, die het ;ebreid verslag van de vergade- gen van den Gemeenteraad te rikzee in boekformaat wenschen ontvangen tegen betaling van 50 its per geheel jaar, worden verzocht ine aanvragen daarvoor te zenden i A. J. DE LOOZE, Directeur. ■et HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Ktkzee maakt bekend, dat door den heer cteur der Directe Belastingen te Middelburg ijjecutoir verklaard het kohier betreffende de istitig op bedrijfs- en andere inkomsten dezer tecnte over het belastingjaar 1907/8, no. 3, dat heden aan den heer Ontvanger der Directe \stingen alhier wordt ter hand gesteld ter "ordering, en dat ieder verplicht is zijn aan- op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. |ierikzee, den 6 November 1907. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, CH. W. VERME1JS. le BURGEMEESTER en WETHOUDERS van rikzee maken bekend, dat zij, die voor eene Jstelling tot helper bij de bediening der ge- nte-vloedplanken in aanmerking wenschen te en, zich daartoe dagelijks ten kantore van Gemeentebouwmeester kunnen aanmelden, an genoemde betrekking zijn de navolgende oningen verbonden: bij hooge vloeden 0,50 per uur, en schouwing 0,25 Jadere inlichtingen zijn te bekomen bij den jmeentebouwmeester. Jierikzee, den 6 November 1907. ie 'Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERME1JS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. INDIË. Aan de N. Rott. Ct. wordt geseind: „Een telegram uit Ananoabang (Timor) Idt, dat er een patrouille van 19 man heel is uitgemoord en allen gesneuveld n. Bij afwezigheid van den civielen gezag- bber van Endeh, werden die patrouille die plaats afgelóopen door een bende n 100 man, gewapend met geweren, ht vrouwen en kinderen, alsmede de wapende politie-soldaten werden af- huwelijk vermoord. Drie dooden zijn in nden van den vijand. „Christoffel is naar de Noordkust". Geheel duidelijk is dit telegram niet, «dat men nadere berichten zal moeten wachten wat de feiten betreft. Er blijkt elk geval uit, dat het geringe van de oepenmacht op Floris nadeelig is geweest zich wreekt. De plaats Endeh werd oeger reeds eenmaal afgeloopen. JAPAN. Te New-York is bericht ontvangen uit okio, dat de Japanners op Formosa met aortsachtigen spoed laten arbeiden aan e voltooiing van marinehaven- en ver- edigingswerken aan de oostkust en de Eidkust. De Japanners willen op Formosa an oorlogshaven hebben, geschikt voor orlogsschepen van de grootste afmetingen, erder willen zij op het eiland stations ezitten voor een torpedoboot-eskader. 'jTok worden op het eiland enorme voor- iden van allerlei aard opgeslagen. AMERIKA. Washington, 3 Nov. Naar uit zekere ron wordt vernomen, heeft men bij president loosevelt aangedroagen een buitengewone itting bijeen te roepen van het Ameri- aansche parlement, ten einde den huidigen nancieelen toestand te bespreken. ZWITSERLAND. Bern, 3 Nov. Het Zwitsersche volk nam leden met 326.102 tegen 264.183 stemmen le nieuwe militaire wet aan, welke bijna net algemeene stemmen in de Kamers was angenomen. De wet bedoelt die van 1834 e vervangen en heeft een drieledig doel. 3e eerste oefeningstijd van den jongen oldaat wordt verlengd en op jongeren eeftijd worden de jongelingen onder de vapenen geroepen. Verder worden aan ie officieren meer volmaakte instructies ;egeven en de bevoegdheid van de supe rieure commandanten der troepen uitge breid, waardoor zij meer onafhankelijk van de militaire administratie worden. RUSLAND. Wladïwostok, 3 Nov. Honderdvijftig geniesoldaten en matrozen betrokken in de laatste muiterij alhier, zullen voor een bizonderen krijgsraad worden gebracht verwacht wordt, dat het doodvonnis over velen zal worden uitgesproken. Reeds langen tijd waren agitatoren er op uit een opstand te doen ontstaan onder het garnizoen en de marine op den verjaardag van het manifest des czaren, waarbij een grondwet voor Rusland werd ingesteld (30 October). De koopvaardijschepen, die zich hier bevonden, hadden de haven verlaten, alvorens de beschieting begon. Men verneemt, dat de bemanning van een andere torpedoboot eveneens gemuit heeft. De commandant en verschillende officieren zouden gekwetst zijn. Luitenant Sjischko, bijgestaan door de equipage van een andere lorpedoboot, en door een detachement van het tweede Oost-Siberische regiment, heeft den opstand gedempt. Door 't schieten van den torpedo vernieler „Skory" zijn acht personen gekwetst en eenige gebouwen, waaronder drie regeeringsgebouwen, licht beschadigd. Een aantal projectielen ontplofte in de nabijheid eener kerk, waarin juist godsdienstoefening werd gehouden, en den tuin van het huis des gouverneurs. Jekaterinoslaw, 3 Nov. Zes roovers brachten bij het station Tschaplin een personentrein tot staan en ontstalen een in den trein zijnden kassier van een bank 26.000 roebel. St-Petersburg, 3 Nov. De moord op den gouverneur der gevangenissen, Maximowsky, is bedreven op last van de strijdorganisatie van de sociaal-revolution- naire partij, op welker last in de laatste zes'maanden al zes gevangenisdirecteuren het leven benomen is. Maximowsky had verschillende brieven gekregen, waarin hij met den dood werd bedreigd, indien het lot der politieke gevangenen niet werd verzacht. De berichten uit verscheidene streken van het Russische rijk, die door misgewas zijn bezocht, worden steeds droever, aldus de Petersb. Ztg. Zoo wordt uit Jelez gemeld, dat de graanprijzen schrik barend snel de hoogte ingaan. In Siberië kost de rogge van 60 tot 80 kopeken, in Pensa 1 roebel en meer, in Jelez 115 tot 120 kopeken, in de gouvernementen Smolensk, Tschernigow en Witebsk zelfs tot 160 kopeken per pud. Het volk is opgewonden over deze duurte en over het gebrek aan graan, en men zal goed doen, zoo spoedig mogelijk hulp te verschaffen, daar anders, naar aan de Novoje Wremja wordt geschreven, ern stige complicaties zijn te vreezen. Uit het district Slonim wordt bericht, dat de toestand der boeren wanhopig is; de graanprijzen zijn ongehoord gestegen en men betaalt voor rogge tot 2 roebel het pud. Het ergste is, dat de handelaars den ellendigen toestand nog misbruiken en de prijzen steeds hooger opdrijven, zonder dat hiertegen iets gedaan wordt. Terwijl van verschillende zijden klachten over duurte en bitteren nood komen, liggen aan de spoorwegstations 40.000 waggonladingen graan. ENGELAND. Londen. (Part. Handelsblad4 Nov. In de groote meeting van spoorweg ambtenaren in de Albert Hall, die zeer druk was bezocht, werd medegedeeld dat van de 88.134 bondsleden zich 79.925 vóór een staking verklaarden. De secretaris Bell zeide te hopen dat de Minister de staking alsnog zou voorkomen, FRANKRIJK. Een ontploffing met noodlottige gevolgen heeft Zaterdag plaats gehad op het schiet- terrein te Bourges. Zij werd vermoedelijk veroorzaakt door het vallen van een meliniet-granaat, tengevolge van het plotse linge stilhouden van den wagen waarop de granaten vervoerd werden. Tien soldaten werden er door gedood, en één andere gewond. Het waren geen gewone meliniet- granaten die vervoerd werden, maar een soort proef-granaten, die gemakkelijker ontploffen, zoodat het aan de soldaten verboden was om op den wagen mee te rijden. Ze hadden dat echter toch gedaan en werden door de ontploffing naar alle richtingen geslingerd. Het lijk van één hunner werd gevonden op 20 meter af stand, hangende In een boom. Minister Picquart is nay Bourges ver trekken om de begiafen bij te wonen. Parijs, 4 Nov. De k; mer treedt in discussie over de verbeurdverklaring der kerkelijke goederen en besluit daarna den gemeenten de godsdienstige gebouwen en de zich daarin bevindende roerende goederen toe te wijzen. De roerende goederen, die tot de kerkelijke stichtingen behooren, zullen het eigendom van den Staat, van de departe menten of van de gemeenten worden. DUITSCHLAND. Te Stuttgart is het lijkje van een veer tienjarig meisje, den vorigen avond door haar vader voor een boodschap uitgezon den, in een park gevonden. Het kind was vermoord, nadat eerst een ander misdrijf tegen haar was begaan. - De onveiligheid in de Berlijnsche voorsteden Schöneberg en Wilmersdorf is zoo groot, dat de Berliner Morgenpost de ingezetenen, bijaldien er niet spoedig door de politie afdoende voorzorgsmaat regelen genomen worden, uitnoodigt, een burgerweer te organiseeren. De toestand schijnt onhoudbaar. BELGIË. Brussel, 4 Nov. De Hollandsch-Belgische commissie tot bevordering eener toenadering op economisch gebied, saamgekomen in 't senaatsgebouw, onder voorzitterschap van Beernaert, werd heden definitief ge constitueerd en ging daarna over tot de benoeming van zes sub-commissies, die respectievelijk belast zullei worden met besludeering van hét vraagsitix der unificatie der tarieven op het gebied van posterijen, telegrafie, telefoon, transport, alsook aan gaande de verschillende douane-forma liteiten verder de arbeidswet en 't uitvoeren van vonnissen, de erkenning van diploma's, de kwestie betreffende zeevaart, midden stand en landbouw. In zijn redevoering zei Beernaert, dat deze nieuwe gemeenschappelijke bestudee ring over 't geheel kans van slagen heeft, omdat de algemeene opinie er vóór is, zooals in Den Haag bleek, 't Schijnt, aldus Beernaert, dat thans het tijdstip is aan gebroken, waarop nu en dan groote golven aan broederschap de wereld bespoelen. Men zou beslist schipbreuk leiden, indien men de economische mogelijkheid der beide volkeren met elkander ging verwarren. Het bestaan van het ééne land hangt echter af van dat van 't andere. Wij hebben gemeenschappelijke hulpbronnen en behoeften. Een onafhankelijk België kan niet zonder een onafhankelijk Neder land bestaan. Wanneer de beide landen meer op elkander steunen, zullen we wederkeerig onze al te gedrukte markt kunnen opheffen en zoodoende tot grootere kracht, rijkdom en invloed geraken. Het Nederlandsch comité wordt gepresi deerd door den heer Heemskerk. De heer Tydeman fungeert voor vice-president. Het Belgisch comité, met Beernaert als voor zitter, heeft minister Dupont tot onder voorzitter. Maandagmorgen hebben agenten der opsporingsbrigade te Antwerpen een ge lukkige en belangrijke vangst gedaan Zondagmorgen hadden ze vernomen dat er een paar personen van Fransche herkomst rondliepen, die, naar het scheen, goed voorzien waren van goudstukken, en ondanks dat toch geen groot verteer maakten. Dit vooral wekte argwaan op. Agenten werden op zoek gezonden en na een ganschen nacht opzoekingen te hebben gedaan, zijn zij er Maandag in geslaagd, het tweetal aan te houden in een huis der Spuistraat. Werkelijk vond men in hun bezit niet minder dan 40 goudstukken van 10 fr. met de beeltenis van Napoleon III en het jaartal 1863, die allen, wat nogal zonderling was, in pakjes van vijf stuks, netjes in papiertjes gewikkeld waren. Op het eerste gezicht schenen het echte stukken te zijn: de klank was zuiver, iets of wat lichter zou men zeggen, en ze waren fijn gemaakt nergens was er een foutje aan te zien. Maar toen men het waagde, de hardheid van het stuk eens te beproeven was het wat anders, want zonder groote kracht inspanning plooide men de goudstukken dubbel. Behalve het aan den man brengen van valsche munten scheen 't tweetal ook nog een ander „stieltje" te hebben. In het huis waar ze waren afgestapt vond men nl. twee valiezen, die een partij inbrekersgereedschap bevatten, zoo fijn, dat men oogenblikkelijk overtuigd is, dat dit alles aan eerste klas inbrekers moest behooren. Een inwoner van Clinge (België) Aloïse Vaerewijk, die 20 jaar geleden door den krijgsraad ter dood veroordeeld was, en sedert in de gevangenis heeft gezeten, maar nu door den minister van justitie in vrijheid is gesteld, is feestelijk ingehaald door de bevolking van dat plaatsje, die altijd in zijn onschuld heeft geloofd. Toespraken werden gehouden en ver scheidene cadeaux werden hem aangeboden. Zeer treffend was de ontmoeting van Vaerewijk en zijn oude moeder. Het Handelsblad van Antwerpen en de Patriote verzekeren, dat koning Leopold in de afgeloopen week een gift van 30 millioen francs heeft geschonken aan barones Vaughan, ter gelegenheid van de geboorte van den kleinen Philippe, die dezer dagen op het kasteel van Larmoy ter wereld kwam. De koning is, zoo men weet, morganatisch met de barones ge trouwd. NEDERLAND. Kampen, 4 Nov. Zondagnamiddag onge veer twee uur werd bij deze stad een luchtballon waargenomen. Onverwachts zag men den ballon dalen, waarschijnlijk omdat de luchtschippers de Zuiderzee in zicht kregen en bevreesd waren deze over te steken. Op een weiland onder de gemeente IJselmuiden had de landing plaats, waarbij 2 der inzittenden in een sloot terecht kwamen, terwijl een derde bijtijds aan land sprong. De inmiddels toegeschoten boeren uit den omtrek waren behulpzaam bij het opvouwen en vervoeren van den ongehavenden ballon en het schuitje op een boerenwagen naar het station Kampen. Bij onderzoek bleek dat men wederom met een Duilsch militair luchtschip te doen had, de „Elberfeld", dien morgen te 11.45 in Bochum opgelaten. Luchtschipper was de heer Fritz Uredat, hoofdingenieur te Essen, in gezelschap van twee officieren. Met den trein van 4.30 zijn de reizigers met hun luchtballon weer huiswaarts gekeerd. Hilversum, 4 Nov. Zaterdagavond ongeveer kwart vóór zeven heeft in deze gemeente een ernstig ongeluk plaats gehad, dat aan een 3-tal personen het leven kostte, terwijl een vierde zwaar gewond werd. Het heeft zich aldus toegedragen: Voor de afsluitboomen aan den overweg bij de Liebergerstraat stonden een aantal personen te wachten om doorgelaten te worden, daar men op het daar gelegen emplacement aan het rangeeren was. Op een gegeven oogenblik trok de sein huiswachter Remkes de vanuit dat huisje bediende boomen omhoog, zoodat de wachtenden zich over de spoorlijnen spoedden. Op hetzelfde oogenblik snorde trein no. 884 naar Utrecht voorbij, dwars door de menigte, met het noodlottig gevolg, dat drie personen op slag gedood werden en één zwaar gewond werd. De consternatie was in één woord vreeselijk. Door ijlings toegeschoten spoorwegper soneel en politie werden de slachtoffers naar het station te Hilversum vervoerd, waar ze in de wachtkamer derde klasse voor doorgaande reizigers op het perron werden nedergelegd. Dr. Hoogenhuyze met twee wijkver pleegsters verleenden de eerste hulp. De gewonde, vrouw Van Beusekom, werd, na verbonden te zijn, naar de R.-K. Ziekenverpleging vervoerd. De drie gedooden, vrouw Vermeulen, haar 6-jarig dochtertje en een tot nu toe onbekend gebleven werkman, werden per goederenwagen naar het lijkenhuisje op de algemeene begraafplaats vervoerd. De toestand van den onwillekeurigen veroorzaker van al dit leed, den seinhuis wachter, is gewoonweg niet te beschrijven. Het vierde slachtoffer, vrouw Van Beuse kom, was Zaterdagavond nog vrij wel, zij was aan het hoofd verwond. Toen het ontzettende bericht bekend werd, was de consternatie groot. Van het station af en uit de plaats waar de gebeurtenis spoedig was bekend geworden stroomde het naar de plek des onheils. Het punt waar de overrijding plaats had, ligt enkele minuten van het station ver wijderd naar de richting Bussum. De binnenkomende treinen nemen even te voren een bocht, zoodat ze voor lieden, die den overweg passeeren, niet op grooten afstand zichtbaar en hoorbaar zijn. Het is vrij zeker dat de boomen vergeten zijn te sluiten, zoodat de ongelukkigen door den trein, die 5.30 uur van het Centraalstation te Amsterdam via Hilversum naar Utrecht vertrekt, in het donker zijn overvallen. Men herinnert zich hier niet, dat Hilversum ooit door een dergelijk spoorwegongeluk werd getroffen, niettegenstaande het gevaar der overwegen vooral dien bij den Laarderweg algemeen wordi erkend. Het tunnelvraagstuk dringt zich thans weer met alle kracht naar voren. Begrijpelijkerwijze is Hilversum vol van deze droeve gebeurtenis. Haarlem, 4 Nov. In een villa aan den rijksweg onder Velsen, bewoond door den heer Van der P., hebben dieven ingebroken en zich toegang verschaft door het keuken raam. Eerst hebben ze beneden alles doorsnuffeld en daarna zijn ze naar boven gegaan, waar de familie sliep. Moeder en dochter werden wakker en hoorden de inbrekers fluisterend spreken. In de slaap kamer van de oude lui gekomen, trok mama zich de dekens over het hoofd, sidderend van angst, terwijl haar echtge noot sliep den slaap des gerusten. Alles werd overhoop gehaald en de boven- kleederen mee naar het portaal genomen en daar nagezien. In de slaapkamer van de dochter gebeurde hetzelfde, nadat het nachtlampje voor het gelaat van de jonge dame was gehouden, die evenwel slaap veinsde. Ook vandaar werd alles naar het portaal getransporteerd ter onderzoeking. Drie kwartier lang hebben de dieven alles nagezocht en ingepakt wat ze gebruiken konden. Daarna gaven zij tegen elkaar hun ongenoegen te kennen, dat zij niet meer vonden. Even vóór hun vertrek, overtuigden zij zich nog, of het meisje bleef doorslapen en gingen toen weg met een „slaap lekker". Vermist worden eenige gouden en zilveren voorwerpen en een klein bedrag aan geld. Na hun vertrek werd de heer Van der P. gewekt, die er op uit ging om de politie te waarschuwen. Leiden, 4 Nov. Nabij de Centrale der Zuid-Hollandsche Electrische Spoorweg maatschappij dicht bij Leidschendam, zijn Zaterdagavond omstreeks 6 uur aan den Broekweg twee treinen met groote vaart op elkaar geloopen. De eene, met een locomotief en twintig geladen zandwagens, kwam uit de richting Pijnacker, de andere, met twee locomotieven en eenige wagens, uit de richting Voorburg. Een der locomotieven is geheel ver nield; de tender is ineengedrukt, de pijp gebroken en het onderstel is er af. Alles ligt dwars over de rails. De wagens van den zandtrein zijn zwaar beschadigd. Gelukkig heeft niemand ernstig letsel gekregen, één machinist is licht aan de borst gewond. Het personeel redde zich door van den trein te springen. De materieele schade is buitengewoon groot. De botsing is ontstaan door ver keerden wisselstand. 's-Oravenhage, 4 Nov. De Koninklijke familie komt tegen de tweede helft van December van Het Loo tot het voorjaar weêr haar verblijf in de residentie vestigen. H. M. de Koningin heeft als terrein voor plaatsing van het standbeeld van Frederik Hendrik, dat de Duitsche Keizer aan H. M. ten geschenke gaf, aangewezen het voorplein van het „Huis ten Bosch". In De Standaard komt de volgende dankbetuiging van dr. Kuyper voor: Mij niet in staat gevoelende de talrijke colleges, vereenigingen, bonden, redacties en particuliere personen, die r ij op 29 October j.l. van hun belangstelling deden blijken, elk afzonderlijk te beantwoorden, veroorloof ik mij hiermede mijn erkente lijkheid en diepgevoelden dank te be tuigen aan allen, die, op wat wijze ook, er toe bijdroegen, om mijn zeventigsten verjaardag voor mij en mijn gezin tot een dag van blijde en dankbare verheuging te maken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1