Openbare Vergadering van den Gemeenteraad le St.-Maartensdijk, Met intrekking der verplaatsing van den Rijksveldwachter E. Beekman, van Wissenkerke naar Brouwershaven, is die beambte nader verplaatst naar Schiedam. Bij de haven te Ellewoutsdijk is van wege de gemeente eene meerboei gelegd ten dienste der scheepvaart. Bij het uit varen der haven bij zuidelijken wind, windstilte en sterken vloed, zal deze boei zeker van onrekenbaar nut zijn. De boei is gekleurd rood met zwart en is voorzien van den naam der gemeente, benevens van de aanduiding der bestemming. Aan een geuit verlangen der schippers is hierdoor voldaan. Als een bizonderheid meldt men dat in het kanaal te Hansweert een Noorsch stoomschip ligt, dat 8500 H.L. aardappelen moet innemen. Acht diepgeladen vaartuigen moeten hun lading in de zeeboot „Tjalve" overstorten. De mannen, met dien arbeid belast, verdienen f 5 a f 6 per dag. De bestemming van het stoomschip is Kristiania. De lading bestaat uit pootaardappels, bestemd om in een stijfselfabriek te worden verwerkt. Noordgouwe. Op Vrijdag j.l. overleed alhier in den ouderdom vin 78 jaren de heer Jan de Vlieger. Ongeveer een halve eeuw was hij lid van den Raad en bekleedde sedert 1872, dus over een tijdvak van 35 jaren, het ambt van wethouder. Voorts was de overledene vele jaren ambtenaar van den burgerlijken stand en dijkgraaf van den polder Gooikens-Nieuwland en bekleedde ook van 1871—1884 de betrek king van president-kerkvoogd. Met hem is een werkzaam man uit ons midden heengegaan; hij ruste in vrede! Op denzelfden dag overleed de 74-jarige Martinus Philippus Neerhout. Deze man was tal van jaren stokman bij de Ned. Herv. Gem., lijkdienaar en telegram besteller. Hij mocht in zijn leven de achting van alle ingezetenen verwerven en daarom zal het gemis van de zeer eenvoudige man gevoeld worden. Ook hij ruste in vrede! Eikerzee, 4 Nov. Het toren-uurwerk alhier schijnt in zoo'n slechten toestand te verkeeren, dat men plannen heeft tot aanschaffing van een nieuw. Naar wij vernemen moeten deze plannen reeds in zeer gevorderden staat van voorbereiding zijn. Bruinisse. Toen Vrijdagmiddag de stoomboot „Telegraaf IV" voor stroom aan den steiger te Zijpe kwam, wilde de kapt. het achtertouw laten vastzetten. Een der matrozen werd daarom toegeroepen eene lijn aan den wal te werpen. Deze vergat echter de lijn aan den staaldraad vast te maken, waardoor deze niet aan den wal getrokken kon worden. De hoogaars van schipper P. v. d. Berge alhier, werd bij het passeeren getroffen door de schroef van de van achteren afdrijvende boot. Het vaartuig werd daardoor zoodanigbeschadigd, dat het in zinkenden toestand op het slik achter den steiger gesleept moest worden. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft men de baldadigheid gehad de fok van een der in de haven liggende visschers- vaartuigen op vijf plaatsen door te snijden, zoodat dit zeil zeer beschadigd werd. Korten tijd geleden werden op hetzelfde vaartuig een paar konijnen gestolen. De daders zijn vooralsnog onbekend. Anna-Jacoba-Polder. Van Donderdag op Vrijdagnacht is een diep geladen tjalk door den zwaren mist op de hooge plaat voor de Zandkreek omhoog gevaren en blijven zitten. Genoemd vaartuig is pas Zaterdagmorgen vlot" gekomen. Middelburg. Heden overleed alhier, na een langdurig lijden, in den ouderdom van 63 jaar, de heer Jan Iman Nierse, oud- hoofd der openbare school B. Voor ongeveer 1S jaar werd de heer Nierse, op zijn verzoek eervol ontslagen. Ook was de overledene, oud-leeraar aan de Normaal school voor onderwijzers, doch zag zich reeds vroeger genoodzaakt zijn ontslag daarvan te nemen met het oog op zijn gezondheidstoestand. Tot lid van den voogdijraad te Middelburg is benoemd de heer J. J. Berdenis van Berlekom, arts aldaar. Het Duitsche stoomschip „Venus" is Vrijdag van Riga vertrokken met een lading hout voor de firma I. de Broekert Co. te Middelburg. Vlissingen, 2 Nov. Tot de passagiers, die gisterenmorgen met de nachtboot uit Engeland aankwamen, behoorde ook het veel besproken meisje, Barbera Lepoechin, dat in Londen verdwenen was. Onder hoede van haar vader ging ze met den sneltrein verder. De heer W. Stofkooper, op de Groote Markt te Vlissingen, is overleden aan bloedvergiftiging. De overledene had een puistje aan het been opengekrabd en zich op deze wijze geïnfecteerd. De hoofdmachinist der marine A. Risseeuw, thans bevorderd tot officier machinist 2e klasse, laatst gedetacheerd aan de werf der Koninklijke Maatschappij „de Schelde" te Vlissingen, is thans ge plaatst bij de torpedo-dienst te Willemsoord, om werkzaam te zijn bij het torpedo-atelier. Landbouw en Veeteelt. Te Schamegoutum (Friesland) is door een stierenvereeniging een stier verkocht voor de kapitale som van f 3000, bestemd voor Polen. Met ingang van Zaterdag 1.1. is in getrokken de 'beschikking van den Minister van Landbouw enz. van 10 October 1907, voor zooveel daarbij verboden werd het vervoeren of doen vervoeren van her kauwende dieren en varkens uit, naar of binnen een kring in de gemeente Oosterland. Nieuwerkerk. Het mond- en klauwzeer breidt zich gelukkig niet verder uit; de ziekte is tot één veebeslag bepaald gebleven. De lessen aan den Landbouw-Winter- cursus(tweede winter-halfjaar) zullen hervat worden op Maandag 11 Nov. a. s. Ingezonden Mededeelingen. (Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 1—5 regels f 1,—elke regel meer f 0,20. Belangrijk nieuws. Foster's Rugpijn Nierenpiilen veriichlen en heelen in hun grootsch werk de vermoeide nier weefsels, zij lossen het gekristsliseerd urinezuur op en houden het lichaam vrij van niergiften, die ziekten teweegbrengen. Mejuffrouw P. DE BAKKER, Doeipad te Ouden bosch, schrijft ons: Sedert ruim drie jaren heb ik aan een ellendige nierkwaal geleden, ik had veel stekende pijn, flauwten en benauwdheden. De urine was hoogrood gekleurd en verspreidde een onaangename lucht; mijn maag was van streek en ik had mijn eetlust verloren, menigmaal kon ik niet het minste in mijn maag verdragen en ik was wanhopig, want wanneer men op een leeftijd komt van zes-en-zestig jaar, dan gaat men niet meer zoo licht over zulk een ongesteldheid heen. Toen ik echter Foster's Rugpijn Nierenpiilen begon in te nemen, scheen het wel alsof er een aigeheele ommekeer in mij plaats greep. De pijn werd beduidend minder en de maag kon haar gewoon werk weer verrichten, terwijl mijn geheele gestel verkwikt was. Ik ben u zeer dankbaar voor zulk een prachtig middel, dat ik met ver trouwen aan allen zal aanbevelen, die lijden zooats ik voorheen. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig u het publiek te maken op elke wijze die u goeddunkt. Wenk aan koopers. Foster's Rugpijn Nieren- pillen worden niet los verkocht, enkel in doozen, waarop de naam van het geneesmiddel voluit voorkomt. Vraagt uitdrukkelijk foster's en gij zult de goede hebben. Zij zijn te Zierlkzee verkrijgbaar bij den Heer M. S. POLAK, gedlpl. Drogist, en te Tholen bfl den Heer W. POTTER, Sliaal Apotheek „Coronoe", Stoofstraat. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1,75 voor één of f 10,— voor 6 doozen. RECHTSZAKEN. De Haarlemsche rechtbank heeft den melkboer Fontaine te Haarlemmermeer veroordeeld tot 10 dagen gevangenisstraf, wegens vervalsching zijner melk. Aan wien het jachtrecht Men herinnert zich, dat onlangs twee jagers te Katlijk door een jachtopziener van den graaf Van Limburg Stirum verbaliseerd werden, omdat ze jaagden op gronden door dezen van den eigenaar gepacht. De jagers hadden alleen mondelinge toestem ming van den (op het veld aanwezigen) huurder. De quaestie was interessant, omdat nu naar 't scheen, de Heerenveensche kanton rechter zou uit te maken hebben, aan wien het jachtrecht is, aan den verhuurder of aan den huurder, als er geen contractbepalingen zijn. Opgelost is het vraagstuk echter niet. De beide jagers zijn veroordeeld tol f 1 boete, omdat zij geen schriftelijke vergunning hadden. Mondelinge vergunning is alleen voldoende, als de rechthebbende zelf medejaagt. Of ze nu ook in hooger beroep zullen gaan, zooals eerst het plan was? Waar schijnlijk niet, daar hiermee de quaestie haar principieel karakter heeft verloren. Zooals wij reeds vroeger medegedeeld hebben, is de gemeente Amsterdam in rechten aangesproken door den heer J. H. Schoch, die op 28 Juli 1905 op lijn 3 van de gemeentetram, naar hij meent tengevolge van een schok door te plotse ling remmen, van het voorbalcon van een bij-wagen was gevallen en daarna over reden was, tengevolge waarvan hij een arm moest laten amputeeren. Hij eischt van de gemeente een schade vergoeding van f 41,333,92. De gemeente meent dat zij geen schade vergoeding verschuldigd is, omdat het ongeluk niet aan de schuld van het tram personeel mag worden toegeschreven, wijl het plotseling remmen eerst geschiedde, nadat de heer Schoch reeds van het balcon was gevallen. De rechter zal nu een beslissing hebben te nemen. Dinsdag j.l. diende de zaak voor de eerste kamer der rechtbank te Amsterdam. Namens den eischer diende mr. A. Levy een eisch in, om de gemeente tot het betalen van schadevergoeding te veroor- deelen. Op verzoek van mr. L. H. Kiihn, die namens de gemeente als procureur optreedt, werd een termijn van 14 dagen toegestaan om van antwoord te dienen. Een ontrouwe kantoorbediende te Amsterdan, die f 1300 van zijn patroon, den koffiemakelaar Van Eek, verduisterde en daarvan goeden sier maakte, zag zich door de rechtbank aldaar een jaar gevangenisstraf opgelegd. Zijn vriend, die er f 7.50 van ontving, en mede een uit stapje deed, wetende dat het geld oneerlijk verkregen was, moet 9 maanden boeten wegens heling. Te Rotterdam stonden Zaterdag 1.1. terecht de beide Franschen P. E. Trouillas en G. Bourrier, die in de villa van den heer Van Hoboken tafelzilver stalen en dit te Amsterdam trachtten te verkoopen. Voor den eersten beklaagde werd ont slag van rechtsvervolging gevraagd door den officier van justitie, omdat de man' niet wel bij het hoofd was. Tegen Bourrier werd zes maanden ge- eischt met aftrek van twee maanden preventief. Onlangs moest een vijftienjarig meisje van Noordwolde zich voor 't kantongerecht te Heerenveen verantwoorden wegens het stelen van eenige appelen. Daar indertijd bij de aangifte van hare geboorte 't meisje als een jongen was aangegeven en nu zoo stond ingeschreven, moesten de ouders hierover als getuigen worden gehoord. 't Kind werd door den kantonrechter zonder toepassing van eenige straf aan de ouders teruggegeven, terwijl dezen elk bijna een rijksdaalder beurden als getuigen- geld, zoodat ze hun dochter wel niet zoo strengelijk zullen berispen. Dordrecht, 2 Nov. De Rechtbank heeft gisteren uitspraak gedaan in de voorloopig aangevraagde surséance van betaling door de firma De Kat <X Zonen en heeft dit uitstel voor 3 maanden verleend. De Rechtbank overwoog dat van de kwade trouw niets is gebleken en de aan vraag moet worden toegestaan, omdat er vooruitzicht bestaat, dat de schuldenaren aan hunne verplichtingen kunnen voldoen. Arnhem, 1 Nov. Gisterenmiddag heeft de rechtbank uitspraak gedaan in een reeds lang hangende zaak. Eenige maan den geleden heeft de Commanditaire Bankvereeniging Boonen en Duymaer van Twist hier te stede surséance van betaling gevraagd. Aanvankelijk werd beweerd, dat de crediteuren waarschijnlijk geen verlies zouden lijden, doch spoedig hoorde men, dat van een vordering, ongeveer f 137,000 groot, niets terecht zou komen, waardoor de bankvereeniging hoogstens maar 30 pCt. uit zou kunnen keeren. Dat deze geruchten niet uit de lucht gegrepen waren, blijkt door de uitspraak der rechtbank, die gisteren het faillissement der Bankvereeniging uitsprak. Door de justitie alhier is, onder goedkeuring van den Minister van Justitie, een bedrag van f 600 uitgeloofd voor den geen die den voortvluchtigen directeur der Arnhemsche Bankvereeniging Pliester Co., C. C. Lincker arresteert of door wiens tusschenkomst de arrestatie volgt. Het gerechtshof te Arnhem ver oordeelde Donderdag A. v. L., boter- handelaar te Nijmegen, wegens het onbe voegd plaatsen van rijks-contrölemerken op margarine, tot drie maanden. De eisch was acht maanden. De rechtbank te Arnhem had beklaagde vrijgesproken. KERKNIEUWS. Drietal bij de Geref. Gem. te Terneuzen: M. J. Beversluis, te Rotterdam, G. H. Kersten, aldaar, en H. Roelofsen, te Goes. Beroepen bij de Chr. Geref. Gem. te Hilversum Ds. K. v. d. Hoek, te .Ierseke. Beroepen bij de Geref. Gem. te Dinteloord, Ds. A. Scheele te Veere. De heer D. A. Labrijn is herbenoemd als Kerkvoogd der Ned. Herv. Gemeente te Nieuwerkerk. De Thoolsdie Crt. zegt naar aan leiding van de benoening van pastoor Clarijs tot rector der St. Hubertus-kapel en president van de St. Josephsgezellen te Amsterdam; „Door zijn vertrek verliest onze gemeente een man, die tijdens de droeve dagen van Maart 1906 onvermoeid, van den beginne af tot het laatste oogen- blik, de noodlijdenden uit Oud-Vossemeer, die in de bewaarschool onder dak waren gebracht, niet alleen met raad en daad ter zijde stond, maar op wiens schouders in hoofdzaak de leiding voor hunne ver zorging en verpleging rustte. Hij was de ziel van het geheel; zijn huis, zijn per soneel, alles stelde hij in die dagen beschikbaar ten dienste der hulpbehoeven den. Metdankbare herinnering aan het vele goede door hem verricht, zullen voorzeker allen die hem kennen, pastoor Clarijs in zijn nieuwen werkkring nog veel gelukkige jaren toewenschen". Oud-Vosmeer. Woensdag 6 Nov. a.s. hoopt in de Herv. Kerk alhier des avonds om 6 uur op te treden de heer P. v. Toorn, cand. tot den H. Dienst te Overschie. Woensdag 6 Nov. (Dankdag). Geref. Kerk le Eikerzee: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Sieders van Vlaardlngen. Geref. Kerk te Zonnemaire: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Brummelkamp van 's-Grevelduin-Kapelle. O N D E R W IJ S. Bij het te 's-Hage gehouden examen in het schoonschrijven (M. O), slaagde o. a. de heer H. van Gent te Scharendijke. Vrijdag herdacht de heer M. W. van de Garde, hoofd der openbare school te Noordgouwe, zijn 40-jarigen dienst bij het lager onderwijs, waarvan 28 jaar in zijn tegenwoordige betrekking. Burgem. en Weth. en de raadsleden boden hem een bloemsluk aan en de burgemeester deelde den jubilaris mede dat de raad besloten had, als blijk van waardeering, zijne wedde met ingang van I November met f 50 fe verhoogen. Van verschillende zijden ontving de heer Van de Garde verder nog blijken van belangslelling. 's Avonds had de burgemeester de raads leden met den secretaris en den jubilaris ten zijnent genoodigd. Geslaagd te 's-Gravenhage voor het derde gedeelte van het notarieel staats examen de heer H. M. Marcusse te Middelburg. De heer Ch. J. Cornelis, geboortig uit Groede, is op verzoek eervol ontheven van de tijdelijke betrekking als hoofd aan de voorbereidende school voor inlandsche artsen te Weltevreden en benoemd tot hoofd eener school te Batavia. Examens M. O. scheikunde K 111, te 's-Hage. Geslaagd de heer A. K. De Jong, Middelburg. Bij het examen vrije- en orde oefeningen der gymnastiek te Haarlem, slaagden o. a. A. Smits en P. Verbeek, beiden te Zierikzee. Renesse. Het herhalingsonderwijs is begonnen mét 15 leerlingen, t. w.10 mannelijke en 5 vrouwelijke. De cursus duurt van 1 November tot 1 Maart. Post en Telegraphie. Aan het postkantoor Zierikzee en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand October 1907 ingelegd f 3777,47, terugbefaald f 8255,93. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 5844. op Vrijdag 1 November 1907. Alle leden tegenwoordig. Voorzitter de Burgemeester. Gelezen en goedgekeurd de notulen der vorige vergadering. Als le punt is aan de orde benoeming van een helpster in de bewaarschool wegens overlijden der vorige. Hiervoor hebben zich drie meisjes als liefhebbers aangemeld t. w. DinaCoomansPd., PietemellaMannekeJd. en Elizabeth Polderman Ad. Door den voorzitter wordt een woord van waardeering gewijd aan de overledene, en door den heer W. Rijnberg een woord van aanbeveling gesproken voor de solli citante E. Polderman. Bij de stemming werden uitgebracht vier stemmen op D. Coomans, twee op E. Polderman en één op P. Manneke, zoodat D. Coomans benoemd is. Vervolgens passeeren eenige ingekomen stukken de revue, welke geen stof tot bespreking opleveren. Alsnu komt aan de orde een adres van het hoofd der openbare school, behelzende een verzoek om salarisverhooging. Hierbij is gevoegd een memorie van toelichting en een schrijven van den heer Districts schoolopziener te Goes ter ondersteuning van dit verzoek. De voorzitter opent over dit punt de discussie, en merkt op, dat het hoofd der school hetzelfde tractement (f 1200) heeft als zijn voorganger, doch dat het tegenwoordige hoofd daarvoor ook verplicht is 368 uren per jaar les te geven in de Fransche taal en zich bovendien nog verdienstelijk maakt door tal van leerlingen nog te helpen bij hun voorbereidende studie voor onderwijzer. Buitendien bestaat het vooruitzicht, dat de jaarwedden der onderwijzers van bijstand verhoogd zullen .worden en het geval zich dan zou kunnen voordoen, dat het hoofd der school zou genieten f 1200 plus vrije woning en tuin, en de onderwijzer met verplichte hoofdacte f 1075 zonder vrije woning, doch plus eenige emolumenten voor herhalings onderwijs. Door den heer W. Rijnberg wordt gevraagd, of het hoofd der school ook nog zal deelen in de nieuwe salaris-regeling door het Rijk, waarop door den voorzitter ontkennend geantwoord wordt. De heer W. Rijnberg merkt verder op, dat de heer van Rooijen alhier benoemd is met ver plichting tot het geven van les in de Fransche taal op een jaarwedde van f 1200 plus vrije woning, waarvan de huurwaarde is gesteld op f2.50; dat hij als onderwijzer aan de Normaalschool pl. m. f 500 verdient, waardoor hij Donderdagsnamiddags de school niet kan waarnemen, terwijl hij ook dikwijls nog bijverdiensten heeft door les geven. De voorzitter zegt hierop, dat verdiensten buiten zijne betrekking als hoofd der school niet in aanmerking mogen genomen worden, terwijl het geven van les aan de Normaal school als .een algemeen belang kan beschouwd worden. Tot stemming overgaande wordt met 5 tegen 2 stemmen, die der h.h. W. Rijnberg en A. Kloet, besloten het salaris van het hoofd der school te verhoogen. Alsnu komt aan de orde het bedrag der verhooging. De heer A. Kloet wenscht rekening te houden met de lessen in Tholen. De heer Ch. Hoek stelt voor f 150. De heer J. Bastiaanse stelt f 100 voor. Door den heer W. Rijnberg wordt nog maals het inkomen van het hoofd der school berekend en zegt, dat dit met inbegr van het salaris van zijne dochter pl. r f2500 bedraagt. Nogmaals wijst de voorzitter er op, d, bijverdiensten buiten rekening moelé blijven. Bij stemming verkreeg het voorst Bastiaanse (f 100) 4 stemmen, die der h. J. Bastiaanse, W. Rijnberg, A. Kloet e W. Kloet, en het voorstel Ch. Hoek (f 15( 3 stemmen, die der h.h. Ch. Hoek, M. I Groenewege en Jb. Hage, zoodat de salari: verhooging f 100 bedraagt. Een concept-besluit tot nadere regelin der heffing op het gebruik der lijkkoet reeds in eene vorige vergadering aangr nomen, wordt met algemeene stemme goedgekeurd. Verder wordt nog besloten grond (i erfpacht of met recht van opstal) op h( kaadje af te staan voor 4 arbeiderswoninge aan de volgende personen, die daarvoc het eerst in aanmerking behooren te komei n.l.L. Hage, P. Polderman, Wed. C. Pippin en J. J. Priem. Een verzoekschrift van den heer Mun: sergeant der infanterie te Bergen-op-Zoon om een gemeente-lokaal te mogen gebruike tot het geven van gymnastiek- en dansle werd niet ingewilligd. Wat de heere hier wel eens van dansen, zagen, zal he zeker niet aangemoedigd hebben, dit gene te helpen bevorderen. Ten slotte werden alle mannelijke lede van het onderwijzend personeel van bijstan aangewezen voor het herhalings-onderwij en het hoofd der school met de regelin der lesuren belast. TWEEDE KAMER. Tiendwet. Ingediend is een wetsontwerp tot vast", stelling van de begrooting van uitgave van het Fonds voor de uitvoering van d Tiendwet 1907, voor het dienstjaar 190S waarop voorkomen: 1°. afkoopsprijzei van rijkswege te voldoen f 8,000,000,00: 2°. premiëu van rijkswege uit te keerer f 400,000,00 3". onvoorziene uitgave! f 1000,00; totaal alzoo f 8,401,000,00 waarmede de begrooting van Financiën il verhoogd, In de Memorie van Toelichting zegt di Minister van Financiën, dat het hen: wenschelijk voorkomt met de indiening van het ontwerp der eerste begrooting van het voorgestelde Fonds voor di uitvoering van de Tiendwet 1907 niet ti wachten totdat omtrent de instelling var zulk een fonds zal zijn beslist, doch da hij het geraden acht de Volksvertegen woordiging in staat te stellen terstond, o althans weinig tijd na de goedkeuring var het ontwerp tot instelling van het fonds ook de eerste begrooting van het fonds en de daarmede verband houdendi aanvulling van het Vilde hoofdstuk B de Staatsbegrooting te behandelen. Verreweg de meeste posten van uitgaa genoemd in art. 1 van het wetsontwerp tot instelling van het Tiendfonds zullen irl 1908 nog niet voorkomen, vermits d( meeste artikelen van de Tiendwet eers op 1 Januari 1909 in werking zullen treden. Daar het waarschijnlijk is, dat een groot aantal tiendplichtigen, die met hun tiendheffers tot overeenstemming zijn ge komen omtrent den afkoopprijs, gebruik zal maken van de bevoegdheid om betaling van den afkoopprijs door den Staat te vorderen, is in verband met bovenstaande cijfers voor de voldoening van die afkoopprijzen van rijkswege 8 millioen gulden uitgetrokken. Wellicht blijkt dit bedrag veel te hoog; intusschen zoude het te betreuren zijn wanneer de uitbetaling van afkoopprijzen vertraging zoude moeten ondergaan wegens ontoe reikendheid van den begrootingspost. Moet er vóór den winter Chilisalpeter gebruikt worden? Ja en neen. Niet op de weide. Op de weide geve men het chilisalpeter zoo vroeg mogelijk in het voorjaar. Daarover spreken we nog wel eens later, als de tijd voor de stikstofbemesting der weide gekomen is. Niet op den klaverstoppel. Maar, in het algemeen wel op het andere land, dat bezaaid is met winterrogge, wintertarwe, wintergerst of met koolzaad. Wanneer het graan of het zaad in den herfst of den voorwinter gezaaid is, ziet de boer met angst en beven de droge vorst komende hevige vorst, als de jonge, nog vrij zwakke plantjes niet door een warme sneeuwlaag bedekt zijn. De vrees, dat de uitgezaaide gewassen door den winter te lijden hebben, kan minder zijn, naarmate de planten vóór den winter reeds krachtiger en grooter zijn. Hoe vroegêr in het voorjaar de planten meer „in den vat" zijn, m. a. w. hoe vroeger de groei weer hernomen kan worden, hoe beter. Nog een reden dus, om het bovengenoemde graan en zaad, in de korte groeiperiode, die het voor de vorst vóór zich heeft, zooveel mogelijk te doen profiteeren. Het beste middel daartoe is een handvol chilisalpeter. Een vijftig, hoogstens honderd K.G. per Hectare vóór den winter uitgestrooid en de rest, later in het voorjaar, is de beste verdeeling. Hebt gij het nog nooit gedaan, dan kunt gij er dit jaar de proef mede nemen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 2