ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 5 November 1907. (Zi ieriltzeescïie Couran t). AFKONDIGING. RECLAMES. Ons groot debiet in eeland en Z.-Holland a NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8535. Directeur: A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. Frënkel. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. Postkantoor te Zierikzee. Lijst van onbekende brieven enz. over tweede helft der maand October: Briefkaart: J. Sep, Zierikzee. „NOTA. Aan de afzenders wordt aan bevolen hun naam en adres op de „stukken te vermelden, opdat deze „bij onbestelbaarheid aan hen kunnen „worden teruggegeven". iet HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ïrikzee maakt bekend, dat door den heer recteur der Directe Belastingen te Middelburg executoir verklaard het kohier betrekkelijk de rsoneele belasting dezer gemeente over het be- j tingjaar 1907 (3e kwartaal), no. 5, dat op heden i den heer Ontvanger der Directe Belastingen lier wordt ter hand gesteld ter invordering, dat ieder verplicht is zijn aanslag op den de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 4 November 1907. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, CH. W. VERMEIJS. -5 regels 75 cts. Elke regel meer 15 cts. lodzaakt ons in steeds ruimer kring onze mrdeelige aanbiedingen bekend te maken. Ons 35 Guldens 2-persoons Veeren- edstel, bestaande uit2-pers. Bed, Peluw, Kussens1 mooie zware gewatteerde pers. Deken, 1 zware 2-pers. Wollen- en n mooie witte Molton-Deken, een paar nke Stroomatrassen en een waschechte vertrek voor Bed en Peluw. In de pro- ncieZeeland alleen meer dan 1000 geleverd, zvering meest franco Rotterdam of volgens agave, doch één véér franco. Betaling bij itvangst. Doet uw voordeel. J, SNEEK. VRAAGT PRIJSCOURANT. AMERIKA. De minister van oorlog, Taft, reist nu Nov. van Manilla af naar Europa. Men ïeldt evenwel, dat hij het voornemen eeft opgegeven in Berlijn te wachten op en terugkeer van den keizer uit Engeland, mdat men daar in Londen en Parijs wade gedachten van zou krijgen Het Panamakanaal wordt in plaats an 100, 110 voet breed. Dat is om de roote oorlogsschepen der toekomst te unnen doorlaten. Er zijn 21 kolenschepen uit Glasgow echarterd voor de kolenvoorziening van e vloot, die half Dec. naar den Stillen leeaan gaat. In het geheel zal 200.000 an vervoerd moeten worden. Nog een onguur sensatiebericht naar anleiding van de reis der vloot: Men erwacht, zoo wordt uit Washington aan ,e Brooklyn Daily Eagle geseind, dat het andringen der Californiërs om de aan leming der nieuwe wetten, die definitief en einde zullen maken aan die Japansche mmigratie, tot een feit te maken, zal vorden begunstigd door de omstandigheid, lat de pantservloot van den Atlantischen Oceaan zich in den Stillen Oceaan zal jevinden, wanneer zij deze vraag aan het :ongres zullen voorleggen. New-York, 1 Nov. Generaal Booth is /an Philadelphia hier aangekomen en ïartelijk verwelkomd. De generaal scheen ;r goed aan toe, hoewel de vermoeienissen /an de reis haar sporen op zijn gelaat ïadden achtergelaten. Zondag en Maandag :al den leider van het Heilsleger een uisterrijke ontvangst worden bereid in Carnegie-Hall, waar de gouverneur van Jen staat New-York, Hughes, den voor- zittersstoel zal innemen. RUSLAND. St.-Petersburg, 1 Nov. De arrestatie van een aantal ambtenaren van het minis terie van oorlog, welke gisteren plaats had, heeft aan het licht gebracht, dat er een complot bestond om de leden van den krijgsraad, gedurende hun wekelijksche zitting, door middel van bommen te dooden. ENGELAND. Barbara Lapoekin, het Russische meisje, dat te Londen zoo geheimzinnig verdween, heeft aan een medewerker van de Evening News verhaald, dat zij niet weet, hoe hare ontvoering, toen zij uit den schouwburg kwam, in zijn werk is gegaan. Toen zij weder tot bewustzijn kwam, bevond zij zich in een vreemd huis, zonder te weten hoe zij daar was gekomen. Men dwong haar toen, den bekenden brief aan de gouvernante te schrijven. Woensdag brachten de mannen, die haar hadden geschaakt, haar naar de St.-Paulskerk. Zij zeiden haar, dat zij daar haren vader zou vinden en lieten haar staan. Toen zij haar vader niet vond, liet zij zich met een rijtuig naar het pension brengen. De kostbaarheden, die de jonge dame droeg, worden vermist. FRANKRIJK. Te Duinkerken werd dezer dagen door den ambtenaar van den burgerlijken stand een huwelijk bekrachtigd. Op alle vragen was reeds bevestigend geantwoord en alleen de handteekening der beide partijen ontbrak nog. De bruid zette haar naam en toen ze daarop haar toekomstigen wederhelft verzocht hetzelfde te doen, wendde deze zich tot schoonpapa met de verklaring eerst den bruidschat te willen ontvangen. Er volgde een vreeselijke scène. De schoonouders en de practische huwelijks- candidaat kwamen op vrij onzachte wijze in conflict; de bruid kreeg een zenuw toeval, en 't einde van de geschiedenis was, dat de ouders met hun dochter naar huis terugkeerden, zoodoende een einde makende aan alle verdere familierelaties met den practischen bruidegom. DUITSCHLAND. In het Brohlbachtal in Westfalen is Donderdagavond een trein van een helling gestort. De baan is daar zeer steil en wordt met behulp van kamraderen bereden. De trein had bizonder groote vaarten bij een scherpe bocht, op een punt waar een 30 Meter hooge overbrugging van een zijlijn begint, viel de trein van de rails omlaag. Hij bestond uit een lokomotief, en twaalf wagens, waarvan de eerste een bagage- en de tweede een personenwagen en de rest goederenwagens, geladen met steenen en aardappels. Het schijnt, dat er niet ge noeg remmen aan den trein zijn geweest, en dat toen de lokomotief bij de bocht stopte, de zware steenwagens naar voren drukten, zoodat de heele trein omlaag stortte. De 18 personen, die.zich in den trein bevonden, werden behalve door de brok stukken der wagens bedolven onder de neervallende steenen en aardappels. Vier hunner bleven op de plaats dood. De conducteur was onder een groot rotsblok geraakt, en zóó zwaar gewond, dat hij kort daarna stierf. Een tiental personen werden vrij ernstig gewond, en drie of vier kwamen er met lichte kwetsuren af. Het Berl. Tageblatt deelt mede, dat graaf Moltke in hooger beroep zal gaan tegen het vrijspraak-vonnis van Harden, zoodra zijn advocaat het afschrift van dit vonnis in handen heeft. Hetzelfde blad weet mede te deelen, dat prins Philipp Eulenburg naar het buitenland zal gaan. Volgens Die Zeit heeft hij een Weener en Berlijner expeditie huis opdracht gegeven zijn meubilair naar een overzeesch land te verhuizen, waar schijnlijk Zuid-Afrika. Het proces Harden-Moltke zal worden vervolgd. Niet echter door een hooger beroep van graaf Moltke zelf; blijkens officieele mededeeling neemt de officier van justitie de strafvervolging in het proces Moltke-Harden over. Daarmede treedt de „affaire" een geheel nieuw stadium in. „Er begint thans zoo schrijft o. a. de Kreuzzeitung een geheel nieuw proces, waarin de officier van justitie gelegenheid zal hebben de tegen graaf Moltke ingebrachte beschuldi gingen op haar juiste waarde te onder zoeken en den graaf die rechterlijke bescherming te verschaffen, waarop hij recht heeft. Door het ingrijpen van den officier van justitie wordt het den graaf mogelijk gemaakt, het volle bewijs van zijn verklaringen te leveren". Graaf Moltke zal n.l. in dit nieuwe geding als getuige gehoord .-.unnen worden en den zuiveringseed afleggen, wat hij als particulier klager niet kon doen. De strafkamer zal bestaan uit vijf rechts geleerde rechters en niet uit drie, zooals gewoonlijk wanneer van het schepen- gericht in hooger beroep wordt gegaan. Juridisch schijnt het nog niet uitgemaakt of er ook na dit proces nog gelegenheid tot hooger beroep bestaat, dan wel of dit een proces in laatste instantie zal zijn. In verband met dit optreden van het openbaar ministerie heeft Von Gordon, Moltke's advocaat, geen hooger beroep aangeteekend. Tengevolge van een onzinnige weddenschap is de slager van een klein dorp bij Breslau gestorven. De man had met een logementhouder gewed, wie het meeste vleesch zou kunnen eten. De slager werkte 5 pond vleesch naar binnen, de waard 2 pond gehakt en een geheelen eend. Deze geweldige hoeveel heid spoelden de wedders ieder met een 12 liters bier naar binnen. De slager werd tengevolge van het overmatige vleeschgebruik ziek en stierf ondanks de tusschenkomst van een arts. BELGIË. Koning Leopold zal aan den wensch zijner Ministers gevolg geven en komt in het begin der volgende week te Brussel. Te Herstal (bij Luik) waren juweelen gestolen ten nadeele van mej. R. De bestolene verdaciit een jong meisje uit de buurt, mej. M. Een onderzoek werd gedaan, doch dit bleef zonder uitslag, wat niet belette dat mej. R. vermoedens bleef koesteren Mej. M. trouwde en mej. R. ging naar het stadhuis het toilet der bruid bewonderen, een waarlijk schoon toilet, dat nog verfraaid was door de ge stolen juweelen! Zij herkende haar eigendom, diende onmiddellijk een klacht in en de bruid werd midden in het bruiloftsfeest aangehouden. De rechtbank heeft haar nu tot 3 maanden gevangenisstraf veroordeeld. NEDERLAND. Zwolle, 2 Nov. Dezer dagen is in de omgeving van deze stad het volgende voorgevallen Een huzaar met een goed hart, die oppasser is van een hoofd-officier, heeft een meisje in een andere stad, gelegen op eenige uren afstand van zijn garnizoen. Na zijn dienst rijdt hij zonder verlof per fiets derwaarts, met het gevolg, dat hij op een appèl mankeert. Ongelukkigerwijs vermist zijn heer na zijn mankeeren f 600 aan bankpapier, waarop de huzaar van diefstal wordt verdacht. Er wordt geseind naar de plaats, waar de beminde van den huzaar woont, met het gevolg, dat hij al spoedig door de politie wordt gearresteerd en gefouilleerd, doch het vermiste geld wordt niet gevonden. De huzaar beweert, dat hij bij het poetsen van de kleeding van zijn heer aan de dienstmeid nog had laten zien, dat bedoeld bankpapier in een zak der opgepoetste kleeding zat, onder de opmerking, dat het er goed aanzat, maar dat hij 't vrij slordig vond. Hij had de briefjes even bezien en ze weer in denzelfden zak gestopt. De politie gaat hierop niet in en zet het onderzoek voort. Het meisje wordt van een fabriek ontboden en gehoord, en in haar ouderlijke woning wordt mede tevergeefs huiszoeking gedaan. De huzaar wordt naar zijn garnizoen getransporteerd, waar bij onderzoek blijkt, dat hij gelijk heeft en het bankpapier in de hiervoren genoemde kleeding isgevonden. De huzaar kwam er zonder straf af en kreeg van zijn heer een rijksdaalder fooi. Zijn meisje werd voor het front harer mede-fabriekarbeidsters gerehabiliteerd. Velsen, 2 Nov. Alhier heeft de onbe zoldigde jachtopziener van jhr. Boreel van Hogelanden, G. Schoo, den zoon van den gemeente-veldwachter De R. op stroopen betrapt. Toen hij den jongen wilde ver baliseeren, stak deze hem een oog uit. Uitluiden, 2 Nov. Omtrent het gemelde droevige voorval alhier ontvingen wij vandaar een bericht, dat een eenigszins andere voorstelling van de zaak geeft, en wel deze: „Te ljmuiden trachtten wederom twee heeren uit Amsterdam zich van het leven te berooven. Beiden sprongen van de pier, doch de één werd door een sleep boot weer opgevischt. Daarna trachtte hij zich de polsen af te snijden, wat niet geheel en al gelukte. Na onmiddellijk verbonden te zijn. is hij daarop naar Amsterdam teruggebracht. Geldelijke verliezen aan de beurs schijnen de oorzaak der wanhoops daad. Het lijk van den éénen is nog niet gevonden." Bovenstaande lezing van het geval is ons gebleken de juiste zaak te zijn. De beide heeren waren de commission- nairs in tabak U., Heerengracht bij de Bergstraat. De gebeurtenis heeft echter nog een tragischer einde genomen. Ten kantore was sinds jaren als boekhouder werkzaam de heer C., wonende aan het Frederik Hendrikplantsoen te Amsterdam. Van de groote verliezen van zijne patroons was ook hij het slachtoffer geworden. De heer C. nam evenals de heeren U. het besluit zich van het leven te berooven. Hij hield eerst alles stil voor zijn echtge- noote, doch deze had toch spoedig bemerkt, hoe treurig 't gesteld was. Haar man maakte haar zijn voornemen bekend, en zij besloot met hem tot een wanhoopsdaad over te gaan. Aan naaste familie en beste vrienden hebben de heer C. en zijne echt- genoote, die geen kinderen hebben, bericht, zich van het leven te zullen berooven. De brieven verzonden zij Zondagavond. Maandagochtend vond men het huis aan het Frederik Hendrikplantsoen gesloten. De heer C. en zijn vrouw waren er niet meer. De politie is met het gebeurde in kennis gesteld door de verwanten. Het onderzoek naar de vermisten heeft nog geen resultaat opgeleverd. Hilversum, 3 Nov. Gisterenavond ge raakten omstreeks 7 uur 4 menschen onder den trein bij den overweg Liebergerweg, n.l. zekere vrouw Vermeulen met kind, een vrouw v. Beusekom en een man, waarvan de identiteit nog niet is vastgesteld. Het kind, een 5-jarig meisje, was onmiddellijk dood; vrouw Vermeulen en de man stierven tijdens het vervoer. De andere vrouw hoopt men in het leven te houden, hoewel haar toestand zorgwekkend is. De doctoren Meindersma, Peters en Hoogerhuizen waren spoedig aan het station, doch konden slechts den dood constateeren. Het ongeluk gebeurde met den trein naar Utrecht. 's-Gravenhage, 2 Nov. Naar wij ver nemen, is thans door den Minister van Oorlog aan de betrokken mililaire autori teiten medegedeeld, dat, aangezien op het wet worden van het regeerings-ontwerp betreffende het blijvend gedeelte vóór 1 December niet meer kan worden gerekend, maatregelen moeten genomen worden om het blijvend gedeelte voor 1908 op den gewonen voet onder de wapens te houden. Dit veroorzaakt in de bestaandeomstandig- heden niet geringe moeilijkheden en ver warring. Immers, de vier-maanders van de lichting 1907, die reeds met groot verlof naar huis zijn gestuurd zonder voor het blijvend gedeelte te hebben geloot, zullen nu opgeroepen moeten worden om alsnog aan de loting daarvoor deel te nemen. Te halftwaalf kwam gisteren een kinderlijkkoets uit de Falckstraat. De tramlijn op het Oranjeplein overstekende, werd de wagen door de tram aangereden, waardoor het achterdeel van den wagen geheel verbrijzeld werd. De inzittende vader werd bewusteloos in een schilders winkel binnengedragen. Het lijkkistje werd daar insgelijks binnengebracht en later met een andere koets naar het kerkhof vervoerd. De vader was zoo geschrokken, dat hij de begrafenis van zijn kind niet kon bijwonen. Maassluis, 2 Nov. Bij het gemeente bestuur is van den Minister van Marine bericht ingekomen, dat, indien de gemeente zorgt voor een nieuwe haven, op behoor lijke diepte en met voldoende aanleg- ruimte voor stoomloodsvaartuigen, het grootste bezwaar voor verplaatsing van het loodswezen van Maassluis zal zijn vervallen. De Minister is bereid te vorderen, dat het loodsstation te Maassluis gehandhaafd blijft, al valt niét te ontken nen, dat Maassluis, door zijne ligging, ver van zee, als plaats voor een loodsstation nadeelen heeft. Hoek-van-Holland, 2 Nov. Naar wij vernemen worden de vier loodsschoeners, waarmede de schepen in het Engelsche Kanaal beloodst worden, met 8 Januari 1908 hier gestationneerd. De tegenwoordige ligplaats dier schepen is Maassluis. Dordrecht, 2 Nov. Een heele opstopping vanmiddag op de Voorstraat alhier. Een winkelierster, die al jaren haar rente voor de hypotheek op het door haar bewoonde pand niet betaald had, en wier huis diensvolgens werd verkocht, zou volgens bevel van de rechtbank „uitgezet" worden, nu ze tegenover den nieuwen eigenaar denzelfden onwil (onmacht) aan den dag legde. Wel dient gezegd, dat deze haar zeer aannemelijke voorwaarden had gesteld, maar dat zij ook daarop weigerde in te gaan. Het bleek echter, dat het pand slecht onderhouden was; de vloer vooral was wrak. Ten minste de deurwaarder met zijn twee veldwachters en drie werklieden zakten er door en kwamen in den kelder terecht. De deurwaarder en de veldwachters werden niet ernstig gewond. De winkelier ster, die eerst nog gedreigd had een mand met glaswerk naar de justitie-ambtenaren te smijten, werd in dat voornemen belet en handiglijk naar buiten gelokt. Toen ze terugkeerde, was de uitzetting geschied. Het inboedeltje en de winkelwaren werden naar een pakhuisje getransporteerd. Natuurlijk bracht een en ander veel nieuwsgierigen ter plaatse. De Minister van Waterstaat heeft zich gistermiddag, verge eld van eenige leden van den raad van toezicht op de spoorwegdiensten, naar deze gemeente begeven, om, in overleg met de Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen, maatregelen te beramen voor het herstel van den kaaimuur van de spoorweg- haven alhier. Ouddorp (Flakkee), 1 Nov. Even vóór de teraardebestelling van het lijk van W. K., echtgenoote van C. Koenraad alhier, ont stond onder de familieleden ten sterfhuize zulk een tumult, dat de hulp der politie moest ingeroepen worden om de rust te herstellen. 't Is mooi I Zierikzee, 4 Nov. Voor een vrij talrijk publiek hield Vrijdagavond in de Concert zaal alhier de heer Henri Dekker van Rotterdam, een voordracht. Hij was daartoe uitgenoodigd door 't Departement Zierikzee der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. De spreker droeg voor „De Narren" (Les Bouffons) een blijspel door hemzelven uit het Fransch metrisch vertaald. In zijn inleiding deelde spreker mede, wat men onder „Narren" verstond. Zij waren reeds in de grijze oudheid bekend. Hij wees daarbij op Aesopus. Onder de Fransche koningen was het de bloeitijd der narren. Een nar mocht alles zeggen, mits hij het op geestige wijze deed. Ook in dit blijspel treden in het bizonder twee narren op den voorgrond. Zij zijn evenwel geen beroeps- narren. Het zijn twee edellieden, die zich als narren voordeden, teneinde het hart van een jonkvrouw, dochter van een ver armden edelman, te veroveren. Na de pauze gaf spreker „Oud jaar", „Van een Koningsdochter" en „Een avondje bij juffrouw Pieterse" van Multatuli. De voorzitter, de heer De Wilde, dankte spreker voor zijn verdienstelijke voordracht, die ook door het publiek, blijkens het applaus, gewaardeerd werd. H. M. de Koningin schonk aan Leonard Bogaert te Hengstdijk, die on geschikt is geworden voor handenarbeid, f 20 om zich kar en hond te kunnen aan schaffen. Sinds Woensdag word te Kruiningen de vijftienjarige zoon van de weduwe Van Houten vermist. Te vergeefs is tot heden in omliggende plaatsen naar hem gezocht. De politie is met de zaak in kennis gesteld. De heer dr. D. Schermers te Zeist, benoemd tot geneesheer-directeur van liet op te richten gesticht voor de christelijke verzorging van krankzinnigen in Zeeland, heeft voor deze benoeming bedankt, omdat hij zijn tegenwoordigen werkkring niet wenscht te verlaten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1