Hoeveel is twee maal l Officieel Marktbericht. ADVERTENTIEN. oud-gemeentehuis, waar het in de Kon. waraqde komt, en onder den grond opklimt tot aan het Paleis. De Koninklijke trein, met electrische drijfkracht gedreven, zal aan den voet van de trap, langs den rechtervleugel op 7 meter diepte onder den grond staan. Een electrische lift vormt de verbinding tusschen beide verdiepingen De werken, eerst geraamd op drie millioen fr., zullen naar gemeld wordt, wel zes millioen kosten". NEDERLAIID. Amsterdam, 30 Oct. In den afgeloopen nacht is hier ter stede een zeer brutale inbraak gepleegd ten kantore van de naamlooze vennootschap „Steenkolenhandel voorheen B. Hagedoorn", aan de Van Diemenstraat bij den Westerdoksdijk. Dit kantoor is gevestigd in een groot vierkant gebouw, dat geheel vrij op een open terrein staat in deze afgelegen buurt. Toen hedenochtend te zes uur het personeel op het kantoor kwam, werd dadelijk ontdekt dat er ingebroken was. De groote deur aan de achterzijde van het pakhuis stond open. Zeker met behulp van valsche sleutels waren de dieven binnengekomen. Ze forceerden blijkbaar de deur van het bediendenkantoor, gingen hier binnen, na eerst zorgvuldig deze deur dicht getrokken te hebben. Tegen het loket spijkerden zij zwart doek, zoodat van buiten niet te zien was, dat er binnen licht brandde. Door het kantoorvertrek van de bedienden konden de inbrekers de kamer van den directeur bereiken. Ook daarvan hadden zij spoedig de deur open en eveneens werd hier het loketje van de deur gemas kerd met doek. De luiken waren voor de ramen, zoodat geen straaltje licht buiten zichtbaar kon worden. De inbrekers zijn daarop aan het werk getogen. Zeer zeker zijn hier echte beroepsinbrekers aan den gang geweest, want uit alles blijkt, dat ze niet overhaast „gearbeid" hebben. Verschillende kasten kwamen het eerst aan de beurt. De eerste was een kast, waarin boeken en kleeren hingen. Hierin werd alles doorsnuffeld, doch niets gevonden, dat de heeren voor hen bestemd achtten. Daarop volgde een tweede kast. De deur werd opengebroken en toen zagen de dieven met van blijd schap glunderende gezichten een groote ijzeren brandkast staan. Alle hens aan het werk. Ze forceerden de kruk, trachtten op alle mogelijke manieren het slot te openen, doch het is niet gelukt. De kast bleef dicht. De inbrekers schenen er niet op berekend te zijn deze groote brandkast te „behandelen". Na al dien arbeid hadden de dieven nog niets. Daar viel hun oog op de lessenaar in één van de hoeken van het vertrek. Dit cylinder-bureau te openen was voor hen kinderwerk. Met een zaag en beitel sneden ze de zoogenaamde cylinder geheel uit. Daarop werd maar uitgepakt. Alle laden werden uit het bureau gehaald, op den grond omgekeerd en doorsnuffeld. Couverten werden opengescheurd en zorgvuldig werd nagekeken of er ook iets van waarde in zat. Zelfs de monsterzakjes anthraciet werden opengesneden, 't Was binnen weinige minuten een groote wanorde in het vertrek. Boeken en papieren lagen verspreid over den vloer. De dieven werkten blijkbaar met groote kalmte. Zij staken zoo af en toe een sigaar op, want er lag veel asch op den vloer. Toen de inbrekers in het vertrek van den directeur der vennootschap, na uit gebreide inspectie niet veel van hunne gading vonden, keerden ze terug naar het kantoor der bedienden. Daar stond een kleinere brandkast, waarin het geld geborgen wordt, dat de karrijders dagelijks medebrengen. De instrumenten van de dieven bleken ook niet geschikt om dit brandkastje te openen. Het was toch te veel om heen te gaan zonder iets buitgemaakt te hebben. Na gemeenschappelijk overleg schijnen de inbrekers toen maar een handkar voor den dag gehaald te hebben, waarop ze met vereende krachten de brandkast laadden. Nog even keerden ze terug in het kantoor van den directeur, waar zij in een hoek bij den schoorsteen, gelijk de meeste beroepsinbrekers altijd uit bijgeloof doen, een souvenir achterlietenDaarop zijn de dieven met de brandkast, waarin ongeveer f 250 was, weggereden. De deur lieten zij maar openstaan. Vermoed wordt, dat de inbrekers de kast op een schuitje geladen hebben en den buit zoo over het water in veiligheid gebracht hebben. De politie heeft tot dusverre nog geen spoor ontdekt. Hoorn, 29 Oct. Toen de heer Mescher, alhier, Zaterdagavond ongeveer 11 uur thuis kwam, verzuimde hij bij het opensluiten der huisdeur, de sleutels uit het slot te nemen. Hiervan heeft een handige dief gebruik gemaakt, door met de sleutels een visite af te leggen in het kantoor, waar uit een cylinder-bureau f 267 aan geld werd gestolen. De brandkast werd geforceerd, het slot gebroken, maar niets uit de kast ont vreemd. Toen men 's morgens beneden kwam, brandde het licht nog op het kantoor, terwijl de sleutels in de gang werden teruggevonden. Ingezonden Mededeelingen. (Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 1-5 regels f 1,—elke regel meer f 0,20. Hè, wat een eenvoudige vraag zult gij zeggendat weet een kind dat twee dagen op school gaat reeds; wij geven zulks volkomen toe, doch hebben die vraag gesteld, omdat wij meenen, dat gij, die een zeer moeielijk vraagstuk zoudt vinden, want wanneer wij u veel eenvoudiger vragen doen, haalt gij de schouders op en weet ons niet te antwoorden. We zuilen het u bewijzen. Wanneer uwe kennissen of vrienden u vragen: bestaat er nu geen enkel genees middel, dat je van je asthma, van je borst- of longaandoening, van je bronchitis kan genezen, dan antwoordt gij: voor mijn kwaal bestaat geen geneesmiddel, en toch is de oplossing van die vraag even een voudig als de vraag: hoeveel is 2 X 2. Iedere week plaatsen wij in deze courant getuigschriften van personen, die door de Abdijsiroop, Klooster Sancta Paulo, van verouderde borst- of longziekten genezen zijn, gij leest het iedere week en toch, wanneer men U de eenvoudige vraag stelt: Weet gij geen geneesmiddel voor uw kwaal, dan antwoordt gijIk weet het niet. Waarom antwoordt gij aldus, wij zullen het u zeggen. Niet uit onwetendheid, maar omdat gij ongeloovig zijt; gij gelooft niet aan de wonderbaarlijk genezende eigenschappen, der Abdijsiroop, Klooster Sancta Paulo, en waarom niet. Ook dit antwoord willen wij u geven: Gij hebt u nog nooit de moeite getroost eens bij een genezene te informeeren, gij handelt daar door MISDADIG jegens u zeiven en jegens uwe familie, want wanneer gij slechts de moeite wilt doen, even bij een genezene inlichtingen in te winnen, zult gij door het naar waarheid vertelde verhaal uwe vroegere ongeloovige gedachten aan het wankelen brengen, daardoor gebruiker der Abdijsiroop worden en zeker genezen zooals reeds duizenden vóór u genazen. Wij kunnen niet meer doen dan u opmerk zaam te maken op de wonderbaarlijke ;eneeskracht der Abdijsiroop, Klooster iancta Paulo, wij kunnen u niet dwingen om dat goede geneesmiddel te koopen en wij kunnen niet met een lepel bij u staan om het u in te geven! konden wij dat, wij zouden het voorzeker doen en het aantal borst-, long- of asthmalijders zou jaarlijks met enkele millioenen menschen verminderen. Wij kunnen niet meer doen dan met kracht aan te dringen: Gebruik Abdijsiroop en gij zult genezen. Weigert gij naar goeden raad te luisteren, dan blijft gij voortsukkelen en dan is het uw eigen schuld. Weet dus wat u te doen staat. De Abdijsiroop, Klooster Sancta Paulo, versterkt de luchtpijpen en longen, zij geneest waar alle andere middelen faalden. Aarzel niet meer! als gij hoest, als gij benauwd zijt, ais gij aan keel of longen lijdt, tegen den kinkhoest uwer kinderen. Uwe hulp is de beroemde Abdijsiroop, Klooster Sancta Paulo. Prijs per flacon f 1.—, f 2.— en f 3.50. Verkrijgbaar bij de bekende verkoopers. Dronkenschap bestaai niet meer. Een monster van het merk waardige Coza poeder wordt gratis toegezonden. Kan ingegeven worden in Koffie, Thee, Melk, Likeur, Absint, Bier, Water of in het voedsel, zonder dat het noodigis, dat de dronkaard er iets van af weet. Het COZA POEDER bezit de wonderbare eigenschap om tegen zin tot het drinken van sterken drank (bier, wijn, absint enz.) bij den dronkaard op te wekken. Het COZA POEDER werkt zoo onopgemerkt en zeker, dat de echtgenoote, de zuster of de dochter van den verslaafde het hem toe kan dienen, zonder zijn medeweten, en zonder dat het noodig is, dat de patiënt ooit behoeft te weten waaraan hij zijne redding te danken heeft. Het COZA POEDER heeft het huiselijk geluk- van duizenden gezinnen hersteld, duizenden per sonen van schaamte en oneer gered, en deze personen tot levenslustige en nuttige leden der maatschappij herschapen; het heeft menig jong persoon op den rechten weg teruggebracht en gelukkig gemaakt en het leven van talloozen met menig jaar verlengd. Het Instituut, waardoor dit ongeëvenaard poeder verspreid wordt, zendt gratis aan hen, die daartoe aanvraag doen, een boek met dankbetuigingen en een monster. Het poeder wordt gewaarborgd volkomen onschadelijk te zijn. Correspondentie in alle talen der wereld. Het echte Coza Poeder is verkrijgbaar in alle Apotheken en in het volgende Depót te Zierikzee: Drogisterij „Het Roode Kruis", Schuithaven. Tholen: W. POTTER, Kerkstraat. Onze Depöthouder reikt het attestenboek gratis uit aan hen, die er aanvraag voor doen, maar geeft geen gratis proeven. Om deze te bekomen, wendt u direct naar Londen. Coza Institute, JZZSS3JS&,. Wacht U voor namaaksels. Het Coza Poeder is het eenige afdoend middel tegen dronkenschap. Ouderdomsverzekering. Bij de Tweede Kamer is thans inge komen het wetsontwerp tot wettelijke verplichting van werklieden, om zich en hun weduwen te verzekeren tegen gelde lijke gevolgen van ouderdom: Een ieder, die werkman is, is verplicht zich en zijn weduwe bij de Ouderdoms- rentebank het recht op een rente bij ouderdom te verzekeren. Onder werkman verstaat deze wet ieder, man of vrouw, die na het bereiken van den leeftijd van 16 jaren tegen loon van niet meer dan f 1000 per jaar binnen het Rijk werkzaam is in of ten behoeve van een onderneming of inrichting of in een dienstbetrekking, daaronder niet begrepen een militaire dienstbetrekking. De werkman, aan wien door het Rijk pensioen is verzekerd, is niet verzekerings- plichtig, evenals de werkman in dienst van een publiekrechtelijk lichaam, wien door den werkgever bij verordening pen sioen is verzekerd. De werkman, die aantdont, dat hij het vooruitzicht heeft om binnen eenige jaren een loon van meer dan f 1000 per jaar te genieten en dat loon te blijven genieten, wordt, indien hij niet uit eigen hoofde krachtens deze wet verzekerd is noch geweest is, op zijn verzoek door de dis- trictskas ontheven van den verzekerings plicht voor een bij de ontheffing te bepalen termijn van niet korter dan 1 en niet langer dan 2 jaren. De werkman, die een pensioen voor zijn leven van f 104 per jaar geniet, wordt op zijn verzoek van den verzekeringsplicht ontheven. V r ij willige verzekering. De kleine ondernemer, die den leeftijd van 21 jaren nog niet bereikt heeft en wiens inkomen niet meer dan f IOC 3 per jaar bedraagt, is bevoegd, zich en zijn weduwe bij de Ouderdomsrentebank onder bepaalde voorwaarden te verzekeren. Minderjarigen en gehuwde vrouwen kunnen zich bij de Bank verzekeren. Ouderdomsrentebank. De uitvoering van de in deze wet ge regelde verzekering is opgedragen aan een te 's-Gravenhage gevestigde Rijksinstelling, Ouderdomsrentebank genaamd, en aan de districtskassen, bedoeld in de Ziektever zekeringswet 1907. De kantoren der posterijen zijn tevens de kantoren der Ouderdomsrentebank. Het bestuur der Ouderdomsrentebank bestaat uit drie leden, bij Kon. besluit benoemd, geschorst en ontslagen. De wiskundige adviseur, aan de Rijks verzekeringsbank verbonden, is mede ten behoeve der Ouderdomsrentebankwerkzaam. Raad van Toezicht. Op den toestand en het 'beheer der Ouderdomsrentebank wordt toezicht uitge oefend door een Raad van Toezicht. Deze bestaat uit zes of negen leden. Aan de leden worden presentie-gelden toegekend. Zij ontvangen geen bezoldiging. Loonklassen. De werklieden worden ingedeeld in vijf loonklassen Klasse I jaarl. loon beneden f 240 II van f 240-4C3 III -400-600 IV -600-800 V -800 en hooger. Bij Kon. besluit worden voor elke ge meente aangewezen de loonklassen, waar toe de verschillende categorieën van werklieden behooren, voor zoover de bepaling der loonklasse in deze wet niet op andere wijze is geregeld. Middelen tot dekking der uitgaven. De middelen voor de te berekenen dekking der uit te keeren renten en, zoo lang deze niet ten laste van het Rijk komen, der administratiekostenworden gevonden door het heffen van premiën van de verzekerden of van de werkgevers van verzekeringsplichtige werklieden. Door het Rijk wordt ten behoeve van de verzekering van het tegenwoordig geslacht de eerste 75 jaar in het ouderdomsfonds gestort een som van f 6.400.000 per jaar. Aanvangende met het 76e jaar na het tijdstip, waarop art. 1 in werking treedt, komen de administratiekosten ten laste Van het Rijk. Over elke week wordt geheven een premie ten bedrage: in loonklasse I van 20 cent. 'H 24 Hl 32 IV 40 V 48 Renten der uit eigen hoofde verzekerden. De rente bestaat uit een grondslag en een verhooging. De grondslag der rente is het bedrag, dat gevonden wordt als men het 345-voud van het gezamenlijk bedrag der betaalde premiën deelt door het aantal weken, dat de verzekering geduurd heeft. De verhooging bedraagt 15 ten honderd van het totaal bedrag der betaalde premiën. De som van grondslag en verhooging maakt de jaarrente uit. Over den tijd, waarover krachtens de Ziekteverzekeringswet 1907 ziekengeld wordt uitgekeerd aan den verzekerde, wordt hem de ouderdomsrente niet of niet verder uitgekeerd, dan indien en tot het bedrag, waarmede zij het ziekengeld over treft. Renten der weduwen van ver zekerden. Geen rente wordt aan de weduwe toe gekend, indien het huwelijk gestoten werd nadat haar echtgenoot zijn 60e levensjaar ingetreden was, en indien zij van tafel en bed gescheiden was. De weduwe heeft recht op een rente, indien zij bij het overlijden van haar echtgenoot den leeftijd van 65 jaar bereikt heeft of indien zij na dat overlijden dien leeftijd bereikt. De weduwenrente bedraagt f 104 per jaar. Betaling der premie. De premie wordt betaald a. voor den werkman, die zijn loon niet uitsluitend van derden ontvangt noch bevoegd is dit voor het geheel af te houden van hetgeen hij ten behoeve van zijn werkgever van derden ontvangt, door' zijn werkgever b. in alle overige gevallen door den verzekerde. De werkman, die zelf de premie moet betalen, betaalt in den loop van elke week een premie. De districtskas kan den werk man vergunning geven de premiën om de twee of meer weken te betalen. De werkgever betaalt de premiën voor of gelijktijdig met de betaling van het loon aan den werkman. Is stukwerk verricht, niet in'de werk plaats, noch ónder toezicht van den werk gever, dan wordt ter berekening van het aantal kalenderweken, waarover de werk gever een premie moet betalen, de werk man geacht per dag te hebben verdiend f 0.40 in de le loonklasse -0.80 2e - 1.40 3e -2.- 4e -3.- 5e De werkgever mag de door hem betaalde of verschuldigde premie geheel noch ge deeltelijk op eenigerlei wijze op den werkman verhalen, voor zoover hem dit niet is toegestaan bij deze wet. Rentekaarten. De premiën worden betaald door het plakken van rentezegels op een rentekaart. De rentezegels strekken ter voldoening van één premie. De inrichting der rentekaarten, alsmede de termijn, binnen welken zij moeten worden ingeleverd, worden bij Kon. besluit vastgesteld. Met de eerste rentekaart wordt uitge reikt: le. een renteboekje, bevattende een beknopte mededeeling van de voornaamste rechten en plichten van den verzekerde 2e. indien de werkman vroeger uit eigen hoofde verzekerd was, doch zijn verzekering vervallen is, een kennisgeving, dat de vroegere verzekering herleeft. Invalide verzekerden. De uit eigen hoofde verzekerde, die invalide is geworden, wordt op zijn ver zoek blijvend invalide verklaard, indien er geen vooruitzicht bestaat op zoodanig herstel der verloren arbeidskracht, dat hij ophoudt invalide te zijn. Hij, die blijvend invalide is verklaard, behoeft geen premiën meer te betalen. Toekenning van renten. De renten, die bij deze wet worden toegekend, zijn tot een beloop van f 260 's jaars: a. onvervreemdbaar; b. niet vatbaar voor verpanding of beleening; c. niet vatbaar voor executoriaal of conservatoir beslag, noch voor faillisse- ments-beslag. De uitbetaling der renten en uitkeeringen geschiedt ten kantore der posterijen van de woonplaats van den rechthebbende. De renteuitkeeringen worden betaalbaar gesteld op Dinsdag van elke week. De termijnen, welke niet ingevorderd zijn binnen een jaar na den eersten dag der betaalbaarstelling, worden niet meer uitbetaald. Beroep van beslissingen. Over de beslissingen van het bestuur der Ouderdomsrentebank, waartegen beroep openstaat, wordt geoordeeld door de raden van beroep en in hoogste ressort door den centralen raad van beroep, bedoeld in artikel 1 der Beroepswet. O N D JE R W IJ S. Te Venlo slaagde Dinsdag voor de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek mej. S. Willemsen, geboren te Wissenkerke. Landbouw en Veeteelt. In den tuin van den heer G. A. Vorster- man van Oyen te Aardenburg groeiden dit jaar aan een Y. vorm van Calabassa Nerckmans, peren die te zamen 2.1 K.G. wegen. De grootste, 20 cM. in omtrek, weegt 9 ons, de tweede 6 en de derde 5 ons. Volgens het werk over Onze Peren van Van Houtte te Gent behoort deze vrucht tot de 2e rangs peren en is de boom op kwee veredeld zeer vruchtbaar. Willemstad, 29 Oct. De veehandelaar C. van Tilburg alhier, verkreeg van den Commissaris der Koningin in Noord-Brabant dispensatie, betreffende 't verbod tot inv< van vee uit Holland naar Brabant. Vrijd j.l. werden door hem alhier 33 kalver ingebracht. Onder dezen koppel is tha mond- en klauwzeer uitgebroken tot s; van de veehouders alhier, daar de zie in deze gemeente geweken was. Post en Telegrafie. Benoemd tot brieven- en telegram-b steller te Hansweert P. C. van Santc aldaar, tot dusver postbode. De heer L. van Gelder, klerk der posterij< en telegrafie 2e klasse aldaar, is met No a.s. verplaatst naar het Rijks-telegra? kantoor te Rotterdam. De directeur-generaal der posterijc en telegraphie brengt in de St. Crt. t algemeene kennis, dat, met ingang v; 1 November a.s., aan [verzoeken om rech streeksche terugbetaling boven f 50 op ei spaarbankboekje door de postambtenari geen gevolg meer mag worden gegeven. K E R KNTE ÜWS. Poortvliet. Beroepen bij de Ned. Her Gem. alhier, ds. J. Haring van IJsselsteil Bedankt voor ouderling bij de Nee Herv. Kerk alhier de heer C. van der Mal De Zondag 1.1. alhier gehouden oogs collecte door Ds. J. de Voogd va St.-Annaland heeft opgebrachtvoor c armen de som van f 142,11. De ontvang: voor de kerk is tot heden nog jonbekenc zoodat deze nog niet kan worden opgegever Tot leerenden Ouderling bij de Oud Geref. Gem. te Krabbendijke is met 7 van de 85 uitgebrachte stemmen benoem de heer Romijn van St.-Filipsland. De Z.Eerw. heer pastoor Clarijs tl Tholen is benoemd tot rector van d St. Hubertus-Kapel te Amsterdam. MARKTBERICHTEN. Zierikzee, 31 Oct. Alleen bruine booner van eenige beteekenis aangevoerd, moeste: in afwijkende qualiteit vooral lage worden afgegeven; ook tarwe was moeilijl te plaatsen tot vorige prijzen. Diverse soorten tarwe f 7 5 f 7.525 tarwe f 8 4 f 8.50; chevaliergerst f 6 f 6.25; wintergerst f 5.50 a f5.70; zomer- gerst f 5.20 a f 5.40; rogge f 6 4 f 6.60 haver f 3.50 a f 3.75; erwten (kleine) f E a f 9.75; kroonerwten f 10 a f 11; bruine boonen f 8 4 f 12. Aardappelen f 1.80 5 f 2. Ajuin f 0.70 a f 0.75. Hooi en stroo zonder handel. Middelburg, 30 Oct. Ter graanmarkt van heden was een ruime aanvoer, hoofd zakelijk beslaande uit witte boonen, welke f 1.25 per H L. lager werden verhandeld. Zomergerst 15 cent hooger met schaarsch aanbod. Overige artikelen onveranderd met weinig aanvoer. De prijzen waren als volgt: nieuwe tarwe f 7.50 a f 8; rogge f 6.75 4 f 7; zomer gerst f 5.75 a f 5.90; haver f 3.50 4 f 4; paardenboonen f 7.25 4 f 7.75kroon erwten f 10.75 4 f 11.75; tuinboonen f 6.50 4 f 6.75; witte boonen f 13 4 f 14; ronde bruine boonen f 1350 4 f 14.50; lange dito f 12.50 4 f 13.50, alles per H.L. Veemarkt te Zierikzee. Donderdag 31 Octobe .r Aangevoerd 77 ossen. Prijzen van f 75 tot f 175. Handel tamelijk vlug. Veemarkt te Dreischor. Woensdag 30 October. Aangevoerd 19 ossen. Handel levendig. BOTER 0,62 S en 0,67 per 5 H.G. KIP-EIEREN 1,50 en ƒ1,75 per 25 stuks. Zierikzee, 31 October 1907. De Marktopnemer, J. J. VAN DEN BOUT. STOOMBOOTD1ENST MIDDELBURG -ZIERIKZEE. NOVEMBER. AMSTERDAMSCHE TIJD. Van Middelburg: 'Bmorg.l'smidd. Zaterd. 2 7,30 1,45 Zond. 3 7,30 Maand. 4 7,30 Dinsd. 5 7,30 Woens. 6 7,30 Dond. 7 7,30 Vrijdag 8 7,30 Zalerd. 9 7,30 Van Zierikzee: 1,30 1,30 1,30 1,30 1,30 1,30 Zaterd. Zond. Maand. Dinsd. Woens. Dond. Vrijdag Zaterd. 'ara org. i'smidil. 2 7,30 2- 3 7,30 4 7,30 2,- 5 7,— 7,30 2,— 6 2,~ 7 6,30 2,15 8 7,30 2,- 9 7,30 2,- Indien reizigers van Zierikzee naar Goes, bij den Agent te Zierikzee, vóór het vertrek der boot, (tijdig voor de ochtendreizen op den vooraf- gaanden avond, vóór 8 uur) plaats nemen voor den wagen van Catsche veer, zal om een bij wagen naar Goes worden getelegrafeerd. V Voor de zoo talrijke blijken van belangstelling op 28 October ontvangen, betuig ik mijn innigen dank. Zierikzee, 1 November 1907. A. J. DE LOOZÉ.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 6