IERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 2 November 1907. weede Blad. (Z1 i e r i It zeesclie C o u. r a, n t). Veemarkt te Zierikzee RANDSCHOUWING. jemeene Brandschouwing IEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. 'oor het buitenland, verzending eens per week, 10,per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8534. Directeur: A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FrSnkel. Redacteur: J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. De DIRECTEUR van het post en telegraafkantoor alhier brengt ^emecne kennis, dat met ingang van vember e.k., het kantoor op werk- voor den post- zoowel als voor den aafdienst zal zijn opengesteld van morgens—8J 's avonds (tijd van iwich). De Directeur voornoemd, rikzee. C. SMITT. Iken Donderdag tot de eerste van December a.s., op de lithaven. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van vZEE brengen ter kennis van de Ingezetenen, Je Directie der Brandweer op Maandag, 4 November eerstkomende en volgende i eene woniningen der Ingezetenen zal houden, enkomstig de bepalingen der Verordening Dorkoming en blussching van brand in deze lente. rikzee, den 29 October 1907. (Je Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. AZIË. osckent, 30 Oct. Door een aardbeving 21 October en daarmede gepaard ide bergstorting, is de Bocharische Karatag geheel verwoest. De gansche jlking van 15.000 zielen, is onder de ïhoopen bedolven. Slechts de gouver- r der stad en diens moeder zouden :d wezen. ZUID-AFRIKA. ie schennis van Kriiger's graf is het k geweest van drie officieren, te Pretoria garnizoen, die in gezelschap van twee rzangsters vroolijk uit waren geweest, politie is de grafschenders op het spoor omen door een rijtuiglantaarn, die men H liet kerkhof vond. De drie dronken inen zullen voor den krijgsraad gedaagd den. De militaire bevelhebber heeft de leiders van de Boeren zijn leed- ien over het gebeurde betuigd. AMERIKA. Dezer dagen is een poging, om de erikaansche milliardairsdochter, Helena uld, in het westen der Vereen. Staten uitvoeren, ontdekt en verijdeld geworden, ss Gould bevond zich op reis van losboro (Arkansas) naar Saint-Louis. De Bjiorlijn voert door een dicht bosch. De idieten wilden daar den trein tot stilstand ingen of anders laten ontsporen. Daarna j Helena gevangen worden genomen om groot losgeld van de familie af te rsen. Maar één van de samenzweerders rried het geheim aan de familie, en nu :rd de spoorlijn streng bewaakt, terwijl n locomotief den trein vooruitreed. De nslag mislukte zoo. ITALIË. Zondagmiddag werd er te Brancaleone alabria) weder een vrij hevige aardschok voeld, die bij de bevolking, nog geheel der den indruk van de jongste rampen, n hevige paniek veroorzaakte. Gelukkig hter bleek, dat er weinig schade was ngericht. De bizondere berichtgever van de ampa geeft het aantal der omgekomenen j de aardbeving van de vorige week dus aan: Te Ferruzano 600 dooden, te ■ancaleone 300, te Sant' llario 17. Te ruzzano, hoewel dit plaatsje en de ngeving bijna geheel en al verwoest jn, vallen geen dooden te betreuren, oordat de bevolking, wakker geschrikt oor de eerste lichtere stooten, zich reeds e straat op had begeven, vóór de evigste schok zijn uitwerking had doen evoelen. Door bemiddeling van de ondersteunings- ommissie te Milaan, zullen er honderd outen barakken te Ferruzano worden pgeslagen. Alle gemeenteraden der voornaamste steden hebben sommen toegestaan voor de ongelukkigen. Op bevel van den paus is er een rondschrijven gezonden aan de bisschoppen in de geheele wereld, ver zoekende, dat in alle kerken collectes zullen worden gehouden ten bate van hen, die door de ramp in Calabria have en goed hebben verloren. Bij de ellende, veroorzaakt door de aardbeving, komen nu ook nog over stroomingen het ongelukkige land teisteren. Te Isola-Morettino is door een vloedgolf bijna het geheele land vernield; een man werd door de golven medegesleurd, verschillende personen werden' gewond. Het meerendeel der inwoners is zonder onderdak. Te Catanzaro heeft een zwaar onweder, gevolgd door aardverschuivingen, het geheele verkeer gestremd. De arme van de wereld afgesloten bevolking is aan den honger ten prooi. In Boven-ltalië houdt het wassen van de Po en de Tessino nog steeds aan en staat een groote uitgestrektheid land onder water. Te Pavia, aan de oevers der Tessino, is het water gestegen tot de eerste verdiepingen der huizen. Al de meren zijn buiten hun oevers getreden. Verschillende spoorlijnen zijn afgesneden; de Simplon-lijn loopt ernstig gevaar. Vrijwel de geheele provincie Venetië is overstroomd. Bij Este staan 8000 velden onder water. De rivier Gua is bij Vicenza buiten haar oevers getreden en spoelt den grond weg. De bevolking vlucht naar veiliger oorden. De Italiaansche bladen geven ontzetlende bizonderheden van het tooneel der ramp in de provincie Calabria. Toen onder de vluchtelingen uit het stadje Brancaleone brood verdeeld werd, deden zich opnieuw hevige aardschokken voelen. Vele muren, die waren blijven staan, stortten nu in, en in doodsangst vluchtten de bewoners naar het open veld terug. De zee is nog steeds zóó woelig, dat het pantserschip „Umberto", dat aan het. strand van Brancaleone levensmiddelen en tenten wilde ontschepen, niet landen kon. Het gejammer en gekerm der noodlijdenden en gewonden was tot diep in den nacht duidelijk hoorbaar. Daarna verstomde het. De soldaten werkten voort met verdubbelde kracht, om gewonden te verlossen, maar vruchteloos, lijken, niets dan lijken brachten zij te voorschijn. Bewonderenswaardig was het gedrag van kardinaal Portanova, die met levensgevaar een werkzaam aandeel nam aan den reddingsarbeid. En maar aldoor daalt de regen bij stroomen neder op de geteisterde landstreek. De grond is daardoor zoo doorweekt, dat te Bruzzano huizen, die in de aardbeving waren blijven staan, nu zijn ingestort. Het kasteel van Bovalino ligt in puin. in alle door de aardbeving getroffen plaatsen heerscht de bitterste nood. Een wonderdadige redding van kinderen wordt uit Ferruzano gemeld. Luitenant Masci, die het bevel voerde over de met het reddingswerk bezige troepen, zag toevallig een hand uit het puin opsteken. Hij riep eenige van zijn mannen, en na lang moeielijk werken legde men het lijk van een man bloot en daaronder lagen de lijken van 2 vrouwen. Toen de drie lijken waren weggebracht, vond men op dezelfde plek een nog levend meisje, dat in het hospitaal weer bij kennis werd gebracht. Ook 2 boeren werden, ofschoon vreeselijk verwond, nog levend uit het puin gehaald. Na veel vergeefsche pogingen gelukte het de „Umberto" te landen en levens middelen te ontschepen, maar de zee was nog zeer woest. Ook het pantserschip „Sicilia" is op de ongelukskust verschenen. De bevolking gelooft, dat de koning zich op dit schip bevindt. In de door de aardbeving geteisterde streken heerscht groote verbittering tegen de overheid, wien men nalatigheid in het verleenen van hulp verwijt. Minister Lacava werd met gefluit en gejouw begroet, doch de minister beloofde snelle maatregelen, waarmee hij de menschen tot kalmte bracht. Te Ferruzano is, door een nieuwe aardbeving een kloof in den rotsachtigen bodem ontstaanwaardoor men voor grondverzakking vreest. Uit Rome wordt gemeld, dat de dorpen Ferruzzano, Brancaleone en Sant Hario del lonio op een andere plaats, dichter aan zee en aan den lonischen spoorweg weder opgebouwd zullen worden. RUSLAND. Moskou, 30 Oct. Het hulpcomité alhier heeft een oproep gedaan voor steun omdat een groot deel van Rusland opnieuw bedreigd wordt met hongersnood. Het comité verklaart, dat het crediet van 7.732.0C3 roebel, uitgetrokken op de be grooting van binnenlandsche zaken om de boeren in den winter en het voorjaar te ondersteunen, verre van voldoende zal zijn om aan de behoeften der lijdende bevolking te voldoen. In niet minder dan 21 gouvernementen zullen de boeren behoefte hebben aan groote hoeveelheden voedsel, graan en zaaikoren. In vele districten is de oogst mislukt en reeds heerscht groot gebrek door de stijging der graanprijzen. Wjotka, 30 Oct. Toen de chef van de hofhouding van den plaatsvervangenden gouverneur, vorst Gortschakow, heden middag in dienst met gevolg uit de kathedraal terugkeerde, werd er een bom naar het rijtuig geworpen, die echter niet ontplofte. De dader, een vroegere gymna siast, werd op het oogenblik dat hij een revolver afvuurde, door een schot van een Tscherkess, die zich in het gevolg van den vorst bevond, gedood. Wladiwostok, 29 Oct. Hedenmorgen namen een deel der soldaten van het mineurs-bataljon, onder leiding van opruiers, die 's nachts waren aangekomen, en een groep burgers, hunne geweren, die in de kazerne aan rotten stonden, en begonnen te schieten op de kazerne waarin zich twee compagnieën van het 10e tirailleurs regiment bevonden. Toen de oproerlingen teg'n de kazerne oprukten, werd met mitrailleuses op hen geschoten. Zij gingen daarop uiteen en leverden later hunne wapenen in. Van het mineurs-bataljon zijn twee officieren en twee sergeants-majoors gewond en een soldaat van de wacht is gedood. Van het tirailleurs-regiment werd een soldaat gedood. Van de opstandelingen sneuvelden er twee en vijf werden gewond. Bovendien is een burger, één der opruiers, gedood. Warschau, 30 Oct. in een geheime circulaire der politie wordt er voor ge waarschuwd, dat de radicale partijen tegen de opening van de doema een reeks ter roristische daden willen volvoeren als protest tegen het nieuwe parlement. ENGELAND. De geheimzinnige verdwijning. ln een vorig no. hebben wij melding gemaakt van de geheimzinnige verdwijning van een Russische jonge dame, Barbara Lapoekin, de dochter van een hooggeplaatst Russisch regeeringspersoon. Men weet niet of zij is weggeioopen, geschaakt dan wel of men te doen heeft met een poging tot geld afpersing of een politieke wraak. Dit laatste wordt niet waarschijnlijk geacht, omdat de vader o. a. als waarnemend gouverneur van Reval gold als een zeer populair regeeringspersoon. Het volgende briefje van Barbara Lapoe kin, na haar verdwijning aan Miss Russell, de gouvernante met wie zij en een jongere zusier sedert een paar weken in een pension te Londen verbleven, geschreven, doet dan ook iets anders vermoeden: „Wanneer u dezen brief ontvangt ben ik dood. Ik werd buiten den schouwburg gegrepen en ont voerd, ik weet niet door wien of waarom. Ik ben nu in een kelder, heb pijn en ben gewond. Ik denk, dat ik voor een ander ben aangezien, en de vergissing uitgekomen is ik geef mijn doekspeld aan een klein meisje, opdat ze dezen brief aan u zal posten. Ik zal me zelf vergiftigen of ik word gek. Ik zal gauw dood zijn. B. L." In overeenstemming hiermede is ook. het bericht dat volgens de Chronicle Zaterdagavond een oude vrouw de borst speld van Barbara heeft beleend, en daarbij een verzonnen adres heeft opgegeven. Van hoe groot belang het weervinden van het meisje wordt geacht blijkt wel uit het feit, dat de geheele Londensche politie mobiel is gemaakt. Zondag j.l. hadden alle 15.000 agenten van de Londensche politie een beschrijving van het meisje in handen en last gekregen, om dag en nacht een oog in het zeil te houden. Op eiken post is een aantal speurders behalve de gewone agenten. Die speurders hadden Zondag allen eveneens een portret van het meisje bij zich. De speurders bezochten alle gast huizen, alle builenlandsche koffiehuizen en alle hotels en alle kosthuizen. Verder zijn alle huurkoetsiers ondervraagd naar de menschen die zij Donderdagavond gereden hebben. In het noordwestelijk district wijdt de politie hare aandacht aan leege huizen. Ook de pandjeshuishouders krijgen geregeld bezoek. Lapoekin, de vader van het meisje, is op weg naar Engeland, om daar mee te helpen zoeken. Een later bericht meldt: Het te Londen vermiste Russische meisje is terug. Maar de zaak wordt nu nog geheimzinniger dan ze al was. Woensdagmiddag kwam het meisje eens klaps het kosthuis in Bloomsbury binnen met de woorden: „Ik ben teruggekomen". Haar vader, dienzelfden morgen uit Petersburg aangekomen, was natuurlijk in hooge mate verrast over die plotselinge terugkomst, maar seinde onmiddellijk aan de Londensche politie, waarop de inspecteur Froest er op afging. Froesf zag vader en dochter te zamen, doch kreeg alleen te hooren: „Hier ziet ge mijn dochter; dank u voor de moeite, die ge genomen hebt om haar op te sporen". Hierop gaf de vader Froest zijn afscheid zonder mee te deelen waar Barbera al die dagen geweest was. De inspecteur was derhalve niet in staat de toegeschoten verslaggevers van de couranten in te lichten; alleen kon hij zeggen dat Barbera er zeer vermoeid uitzag, alsof zij dagen lang zonder dak had rond gezworven. Te Bloomsbury kregen de reporters niets anders te hooren, dan dat de geheele familie Lopoekin al verhuisd was en het voornemen had- onmiddellijk naar Peters burg terug te keeren. Allerlei veronderstellingen worden nu gedaan: tijdelijk verlies van geheugen; schaking niet plotseling berouw nu haar vader in Londen kwam enz. Maar het blijven gissingen. FRANKRIJK. Cherbourg, 29 Oct. De trein, die het Spaansche koninklijk echtpaar vervoerde, dérailleerde op het oogenblik dat men hem door wissel verzetten bracht op een zijspoor van het arsenaal. De souvereinen werden een hevigen schok gewaar. De achterste wagens moesten van den trein gehaakt worden. Slechts één Ireinbeambte werd gewond. Parijs, 30 Oct. In de heden gehouden Kamerzitting werden de debatten over de vervallenverklaring der kerkelijke goederen voortgezet. De artikelen, die aan de beurt van behandeling zijn, werden aangenomen met 411 tegen 163 stemmen. De zitting werd opgeheven. DUITSCHLAND. Het Berliner Tagebiatt vertelt leelijke zaakjes van twee Hollandsche helaas wereldwa.idelaars, Willem van der Hoeven en Pieter Cornelis de Weille, die onlangs te Berlijn vertoefden. Volgens het blad is eerstgenoemde een Hagenaar en moet hij hier een vrouw met drie kinderen hebben. Deze snuiters maken voor hun voef.eis om de wereld trouw gebruik van de snel treinen. Door het verkoopen van prent briefkaarten met hun portret voorzien zij in hun levensonderhoud. Dat dit niet zoo onvoordeelig is, blijkt uit de opgave, dat zij dagelijks 12 a 18 gulden verdienden. "Zij hebben in een hotel te Bremen één der kamermeisjes overgehaald met hen mee te gaan, wat deze gans gedaan heeft. In Berlijn had het drietal hun intrek genomen in een hotel in de Invalidenstrasse. Daar lieten de twee wandelaars het meisje in den steek, namen haar sieraden mee, en vergaten de hotelrekening te betalen. De politie loert op deze „wandelaars". In Mecklenburg doet zich het gebrek aan arbeidskrachten op het platteland zóó sterk gevoelen, dat de regeering het noodig heeft geacht maatregelen tegen dit steeds voortschrijdend kwaad te beramen. Zij is voornemens een fonds van twee millioen mark te stichten om daaruit het klein grondbezit te bevorderen, en hoopt daardoor den trek der arbeiders naar de steden te kunnen tegengaan. Berlijn, 30 Oct. In de motiveering van het vonnis wordt gezegd: Slechts vier artikelen werden beleedigend gevonden. Hierin beschuldigde de beklaagde den klager (graaf Moltke) van homo-sexualiteit en zeide, dat deze sexueele neiging ook bij anderen aan den dag kwam. Dit was wel geschikt, om graaf Moltke in de open bare meening verachtelijk te maken. Het gerecht nam evenwel aan, dat de beklaagde er in geslaagd was, het bewijs te leveren op grond van de getuigenis van mevrouw Von Elbe en haar zoon, met goedkeuring van dr. Hirschfeldt. Natuurlijk heeft graaf Moltke geen strafbare homo-sexueele feiten gepleegd. Daarom is zijn recht op vrijspraak erkend. BELGIË. De brand van het centraal telephoon- bureau te Antwerpen heeft vérstrekkende gevolgen. De koopstad aan de Schelde is op 't oogenblik nagenoeg van alle tele- phonische gemeenschap verstoken en het zal wel drie, misschien vier maanden duren, eer alles op den ouden voet is hersteld. Op 't oogenblik kan alleen aan het spoor wegstation en op de Beurs nog worden getelephoneerd. De stoornis brengt natuur lijk verwarring te weeg in alle takken van handel en nijverheid. De telegraafambte naren, huurkoetsiers, kruiers en vooral ook de kantoorloopers hebben het druk. Alleen de telephoonjuffrouwen zijn in haar schik en wandelen vroolijk langs de straat, blij met de onverwachte vacantie. Het telephoonkantoor was gevestigd in het oude huis Colard, op de Melkmarkt, waar de firma Tietz in de benedenver diepingen hare magazijnen had. De brand ontstond 's nachts half één, waarschijnlijk door een gebrek aan de verwarmings toestellen. De twee beambten die aanwezig waren deden met de spuiten en de ult- doovingstoestellen hun best de vlammen te blusschen, maar het mocht hun niet gelukken en ook de brandweer slaagde daar niet spoedig in. De vlammen ver spreidden zich zeer snel en spoedig moesten de blusschingspogingen binnen in het gebouw worden opgegeven, waarna men alleen van buitenaf spoot. De jongste beambte hielp mee bij dat reddingswerk. De oudste bleef zoolang op zijn post, tot hij gevaar liep van in den rook te stikken. Om één uur stortte het dak in. De bovenverdiepingen zijn geheel uitgebrand en in de niet-verbrande nouveauté-maga zijnen beneden is nagenoeg alles door het water bedorven. De schade in het gebouw wordt geschat op 300.000 francs. Maar het in orde brengen van het telephoonnet zal den Staat een zeer aanzienlijke som kosten. Maandagavond is te Antwerpen een uit Neuzen afkomstig 24-jarig meisje door een Duitschen stoker, met wien zij samen leefde, door een revolverschot doodelijk aan het hoofd verwond. Zij is naar het Stuivenberg-hospitaal gebracht; er was weinig kans op behoud. De dader uitte Zondagavond na een woordenwisseling uitdrukkingen, die nu bleken te doelen op zijn voornemen om zijne gezellin te dooden. Hij heeft Maandag de daad voorbereid. Het meisje vluchtte na het schot. De dader doodde zich met vier revolverschoten. „Een Koninklijke grildie zes millioen frs. kost", schrijft de Vlaamsdie Gazet boven het volgende bericht: „Men zal dezer dagen een aanvang nemen met den bouw van den onder- aardschen spoorweg, die het paleis van Laken rechtstreeks moet aansluiten aan het Staatsspoor. De Koning heeft, te zijner beschikking, wanneer hij verlangt op reis te gaan, het Kon. paviljoen, dat is een soort station, in de warande van 't kasteel te Laken. „Hij kan zich daarheen begeven per rijtuig van zijn Paleis door de breede dreven van de Kon. warande. Tot in de laatste tijden stelde Sire zich hiermede tevreden, schrijft het blad, doch nu heeft hij den wensch uitgedrukt de spoorbaan te zien brengen tot aan de groote trap van 't Paleis te Laken, zoodat hij uit zijn. Paleis komend,, in zijn berline kan stappen. „Minister de Smet de Naeyer heeft dien wensch willen volbrengen en 't zijn deze werken, die men nu gaat aanvangen. „Het Koninklijk spoor zal zich aansluiten op de lijn Brussel—Gent, aan de statie van Laken, tusschen de statie en de barreel van de Koninginnelaan. Vandaar zwenkt het spoor, met een kromming, naar de Paleizenstraat, niet ver van het

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 5