Zaterdag 2 November 1907. Haaijer, „SUCCES" Eerste Blad. RECLAMES. Ik heb thuis L J. (Z x e I* i li z e e s c h. e Couran t). GAS PR IJ S. Jns groot debiet in seland en Z.-Holland THOLEN. Igemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. gezouden Mededeelingen. Uit Stad en Provincie. «IEMKZEESCHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. - No. 8534. Directeur: A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FRaNKEL. Redacteur: J. WaaLe, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiën, van 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit See bladen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van jiKZEE maken bekend, dat krachtens Raads- Lit van den 30 October j.l., de prijs van het uit de gasfabriek der gemeente aan particulieren ?veren, voor het jaar 1908 is vastgesteld op cent per kub. Meter. erikzee, den 31 October 1907. -)e Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. 3 regels 75 cts. Elke regel meer 15 cts. dzaakt ons in steeds ruimer kring onze Irdeelige aanbiedingen bekend te maken. Ins 35 Guldens 2-persoons Veeren- Istel, bestaande uit: 2-pers. Bed, Peluw, <ussens1 mooie zware gewatteerde ers. Deken, 1 zware 2-pers. Wollen- en mooie witte Molton-Deken, een paar Kce Stroomatrassen en een waschechte :rtrek voor Bed en Peluw. In de pro- :ieZeeland alleen meer dan 1000 geleverd, ering meest franco Rotterdam of volgens ave, doch één véér franco. Betaling bij vangst. Doet uw voordeel. SNEEK. VRAAGT PRIJSCOURANT. het, de prijs die door Maatschappijen ir een Naaimachine wordt gevraagd •r Huishoudelijk of Industrieel gebruik, iischt van Uw leverancier bij aankoop Uw machine de naam ge zijt verzekerd te ontvangen een ir en door gegarandeerd le. klasse rikaat aan lagen prijs. Vij houden geregeld 3 a 400 machines Magazijn zoowel voor Schoenmakers, :ennakers, Naaisters en voor gewoon rruik, met alle soorten schuitjes en reien, 8 jaar garantie op alle machines. Het homo-sexueel proces, dat te Berlijn or de schepenrechtbank gevoerd werd, dat niet slechts binnen de Duitsche ;nzen de algemeene aandacht trok, maar k daarbuiten, in geheel Europa en wel ornamelijk wegens de omstandigheid, t daarin betrokken waren personen van n hoogsten adel, mannen van het hof, innde op de eerste treden van den troon, is ans ten einde. Nadat de getuigenver- iringen waren afgeloopen, en de advo- ten gesproken hadden, deed de jury haar spraak, die neerkwam op vrijspraak van n beschuldigde Harden. Het vonnis erwoog, dat Harden, die wel is waar aaf Moltke in zijn artikelen, geplaatst in Zukunft, beleedigd heeft, de waarheid n zijn beweringen met bewijzen gestaafd ,d, zoodat hij op dien grond niet strafbaar Graaf Moltke, graaf Eulenburgh, graaf ahenau, zijn door die uitspraak gericht, nu zedelijk dood. Gedaan is het met in verderfelijken invloed op den keizer, j vormden met hun vrienden een ondoor- ingbaren phalanx om den keizerlijken aon, dien tegen hun wil niemand kon naderen. Van dien invloed hebben in het bizonder de rijkskanseliers veel te lijden gehad. De vraag rijst, of wijlen prins Von Bismarck, de paladijn van het Duitsche keizerrijk, ooit genoodzaakt ware geworden als rijkskanselier af te treden, indien Wilhelm II andere mannen in zijn naaste omgeving gehad had. De huidige rijks kanselier, prins Vön Biilow, zal juichen, nu hij van deze camarilla ontsfagen is. Te hopen is liet, dat geen andere haar ver vangen zal, en dat de keizer zich voortaan omringen zal van mannen, die achtens waardig en bekwaam slechts één doel voor oogen hebben, het heil van land en volk. Het schijnt, dat Harden gedreven werd door het vurig verlangen personen van het hof van Duitschland's monarch te ver wijderen die op de staatkunde een allernoodlottigsten invloed hebben uitge oefend. Wel wordt beweerd, dat Harden slechts een instrument was in de handen van andere hooggeplaatstendie hem inlichtingen verschaften, en de bewijs materialen aan de hand gaven, en dat aan die omstandigheid Harden den moed ontleende om zoo stout voor de jury op te treden. Of die bewering al of niet juist is, doet niets ter zake af. Het feit, dat de keizer om zich had mannen zijner vol komen onwaardig, valt na hetgeen uit den loop van het proces duidelijk gebleken is niet meer te loochenen. Graaf Moltke is van de uitspraak der jury in hooger beroep gegaan. Een tijd geleden, hebben wij medege deeld, dat de brandweer van Siebenlehn instede van branden te blusschen, gelijk haar bestemming voorschreef, deze aan stichtte. Zij deed dit met medeweten of juister op aanstoken van den burgemeester Barthelt. Deze wilde namelijk in zijn gemeente mooie gebouwen hebben, en om die te verkrijgen liet hij de oude huizen in brand steken. Met de door de brand- maatschappijenuitgekeerdeassurantiegelden werden dan nieuwe, fraaie woningen ge bouwd De brandwaarborgmaatschappijen, door de vele branden achterdochtig ge worden, begonnen lont te ruiken, en dienden, nadat door haar een onderzoek was ingesteld, een klacht in bij de rechter lijke macht. De zaak kwam voor de rechtbank, en deze veroordeelde den burgemeester, die het plan had ontworpen het stadje plat te branden, teneinde het op kosten der brandwaarborg-maatschap pijen fraaier op te bouwen, tot zeven jaar tuchthuisstraf. Maar bij die zeven jaar bleef het niet. Gebleken is namelijk ook, dat de burgemeester zich in de waarneming van zijn ambt aan bedrog en oneerlijkheid had schuldig gemaakt, en daarvoor werd hem door de rechtbank een half jaar tuchthuis straf gegeven. De verkiezingen in Rusland voor de derde Rijksdoema zijn, nadat de Regeering de kieswet zoodanig vervormd had, dat niet anders dan een haar gewillige meerder heid kon gekozen worden, in beslist reactionairen geest uitgevallen. De mannen van het Russische volk, die dezen uitslag zeker met eenige extra-moordtooneelen feestelijk zullen vieren, kunnen nu gerust zijn, en hun dagelijksch werk kalmpjes voortzetten, zonder dat zij de minste vrees behoeven te koesteren hierin gehinderd te worden. De gevangenissen zijn met politieke gevangenen opgevuld, zoodat nieuwe ge bouwd moeten worden, teneinde hen te kunnen opsluiten, die voor het heerschend regime een gevaar kunnen opleveren. Op de groote straatwegen naar Siberië ziet men tal van mannen en vrouwen, in boeien geklonken, zich voortbewegen, die niets anders op hun geweten hebben, dan dat zij hun vaderland verlossen wilden van een Regeering, die toelaat, dat roof- en moord zieke schavuiten aan hun lusten en heb zucht botvieren. Vaders en moeders worden van hun kinderen weggevoerd, geheele families worden uiteengerukt; vrienden van vrienden gescheiden. Het is een treurspel, dat oogenblikkelijk in Rusland wordt af gespeeld. Is het te verwonderen, dat om wraak te nemen voor het zware leed, dat geleden wordt, menschen opstaan om hen die de oorzaak zijn van de heerschende ellende, van het aardrijk te verdelgen? Kan het bevreemding baren, dat zelfs de teedere hand van de blozende maagd naar het moordtuig grijpt om den onverlaat te treffen, die zijn macht jegens schuldelooze slachtoffers misbruikt heeft? De staatsraad Maximofski, die het hoofd van het staats bestuur der gevangenissen is, werd, zoo hebben wij eenige dagen geleden in de courant kunnen lezen, door een jong meisje van negentien jaar gedood. Wie weet, welk een hardvochtig individ,die staatsraad geweest is, en aan welke ongerechtigheden hij zich heeft schuldig gemaakt! Het meisje werd gevat, en door den krijgsraad tot de strop veroordeeld. Kalmen met een glimlach om de lippen hoorde zij het vonnis aan. Zouden de rechters, die dat vonnis geveld hebben, zóó ontmenscht zijn, dat zelfs in hun hart geen greintje gevoel opkwam voor de jeugdige ver oordeelde, die zonder vrees den dood tegemoet gaat? Mevrouw Torelli, de gewezen Kroon prinses van Saksen, heeft haar dochtertje, Pia Monica, aan haar vroegeren gemaal, den koning van Saksen, afgestaan. Het prinsesje zal in het gezin van een kamer heer, die in Tirol een kasteel heeft, worden opgevoed. De Koning heeft een jaargeld van 40.000 Mark aan mevrouw Torelli toegezegd. Een vreeselijke aardbeving heeft wederom Calabrië geteisterd, tengevolge waarvan eenige dorpen geheel verwoest zijn, tal van menschen hun leven hebben verloren, en duizenden van have en goed beroofd zijn. De Fransche Kamer heelt bij suppletoire begrooting een crediet van f 150.280 fr. voor uitbreiding van het politiecorps in Parijs toegestaan, teneinde krachtiger te kunnen optreden tegen de straatroovers, die in den laatsten tijd op onrustbarende wijze zijn toegenomen, en al driester en driester optredend, de hoofdstad onveilig maken. NEDERLAND. Amsterdam, 31 Oct. Een echtpaar S. uit de Jodenbreestraat, dat f 26.000 had verloren met speculeeren, besloot zich door ophanging van het leven te berooven. Gisteren wilde men uitvoering geven aan dit noodlottig plan, maar gelukkig werd het bemerkt, en kon nog tijdig genoeg worden ingegrepen. 's-Gravenhage, 31 Oct. Nadat het ont werp tot wijziging van art. 28 4° der Drankwet aangenomen was, ging de Eerste Kamer Woensdagmiddag tot nadere bijeenroeping uiteen. Rotterdam, 30 Oct. Hedenmorgen had onder de kap van de Zeevischmarkt een woordentwist plaats tusschen den koetsier L. W. G. H.19 jaar en wonende aan de Zijlsteeg en zijn meisje, de 20-jarige visch- vrouw C. Hoewijk, wonende Van Reyn- straat 8. Van woorden kwam het tot daden en de koetsier werd zóó woedend, dat hij het meisje zijn mes in hel onderlijf stak. Zij werd onmiddellijk naar het ziekenhuis vervoerd, waar de wond gelukkig niet ernstig bleek, zoodat zij, na verbonden te zijn, huiswaarts kon keeren. De visch- vrouwen van de markt hadden zich in middels op den dader geworpen, die er zeker kwaad aan toe zou geweest zijn, wanneer het hem niet gelukt was te ont komen. Hij vluchtte het politie-bureau Paauwesteeg binnen en werd daar tegelijk in bewaring gesteld. De wegers, meters, ophouders, vrij heden, controleurs enz. bij het havenbedrijf alhier hebben besloten om Vrijdag den 1 November a.s. de boekjes, door de Scheep- vaart-Véreeniging ingesteld en waarop toegang aan boord van de schepen der cargadoors, bij deze vereeniging aange sloten wordt verkregen, niet te teekenen. Zooals was te verwachten, heeft de overeenkomst der havenarbeiders-organisa ties met de Engelsche reeders, door bemiddeling van den stuwadoor Cornelsen Co. te Rotterdam, een paniek veroorzaakt in de nieuwe patroonsvereeniging. De Scheepvaartvereeniging heeft aan alle reederijen van graanschepen een lossings- prijs gewaarborgd ver onder het normale tarief, voor ten minste zoo langen tijd, als de moeilijkheden in de haven duren zullen. Dit besluit is genomen naar aan leiding van de houding van de firma Cornelsen Co. c.s. De cargadoors lieten den laatsten tijd de reeders f 7 per man en per dag betalen boven het gewone loon, zoodat zij op die Wijze de duurdere exploitatie verhaalden op de reeders, welke hoegenaamd niets met het geschil hadden uit te staan, ja zelfs de geëischte verhooging der werk lieden toezegden en daarin gedwarsboomd worden. Het besluit der Scheepvaartvereeniging zal den strijd lang gaande houden, want de reeders hebben er nu belang bij een deel te laten lossen door de strijdende cargadoors en een ander deel doorCornelsen, waarbij zij alleen zijde spinnen, ten koste der Rotterdamsche patroons. Het hoofdkantoor der Spaarbank alhier is Woensdagavond tot 9 uur open gebleven. Tot nu toe vervoegden zich 2500 personen aan de Bank om hun geld terug te ontvangen, en werd aan dezen ongeveer f 700,ÖC3 uitbetaald. Bij het sluiten trok een groot deel der nieuwsgierige menigte weg. Een troep baldadige jongens wierpen van de overzijde met steenen, waardoor een spiegelruit ver brijzeld werd. Er is, naar men verneemt, nog twee millioen aan contanten ter uitbetaling aan wezig. De N. Rott. Ct. zegt, dat er reeds een kentering merkbaar is. De dolle waan schijnt te bedaren, en inleggers komen weer op in belangrijken getale. Op de Gedempte Botersloot maakten groepen opgeschoten jongens Woensdag avond van de gelegenheid gebruik om relletjes te verwekken. De huzaren en de politie dreven hen telkens uiteen. Hierbij is van de sabels gebruik gemaakt. De Maasbode deelt mede, dat de op winding blijkbaar kunstmatig is opgewekt door onbetrouwbare elementen. Gisteren morgen schelden in verschillende wijken der stad o. a. op de Nieuwe haven als werkman gekleede individuen aan de huizen aan, om den dienstboden aan te raden hare spaarpenningen terug te halen, onder voorgeven dat de Spaarbank zwak staat. Ook in het Noorden werden strooi biljetten verkocht, waarin de inrichting werd verdacht gemaakt. Nog vernam het blad, dat Woensdag spaarbankboekjes aan woekeraars ver kwanseld werden voor ongelooflijk lage bedragen: tegen 60 pCt. en 50 pCt. zelfs. Men begrijpt, welk aanzienlijk nadeel de verkoopers zich daarmede aandoen. Commissarissen en directeur der Spaar bank hebben bij advertentie medegedeeld, dat de ongeveer 10 millioen gulden, welke de Spaarbank aan de inleggers verschul digd is, op volkomen solide wijze belegd is, en wel zoodanig, dat het bedrag on middellijk beschikbaar kan gesteld worden Bovendien bezit de Spaarbank zelve nog een reserve van ruim anderhalf millioen gulden. Dank zij de uitstekende organisatie en de ruime middelen, waarover de Spaar bank beschikt, nadert de crisis haar einde. Het aantal inleggers, dat op uitbetaling voor het gebouw heeft post gevat, was hedenochtend gereduceerd tot een goede 100, zoodat ook het machtsvertoon in gekrompen is kunnen worden. Het aantal personen, die geld komen inbrengen, neemt gaandeweg toe. Donderdagavond was het aan de Spaar bank weêr druk, maar nu van personen, die haar geld terugbrachten. Er werd aan het hoofd-bureau f 76,000 ingelegd. De toestand aan de Bank is weder ge heel normaal. Het personeel, dat de laatste dagen met alle inspanning heeft gewerkt, krijgt weder de gewone werkuren. Onze Spaarbank is krachtiger dan ooit uit den strijd getreden. Hedenmorgen zijn alhier bij de bijbank van de „Nederlandsche Bank" uit Amsterdam aangekomen 5 millioen aan nieuwe bank biljetten, waarvan een millioen is afgedragen aan de Spaarbank voor kasgeld. Middelharnis, 31 Oct. Met den stoom- bootdienst „Padang" zijn van hier weder een 300-tal personen naar Rotterdam ver trokken om de stakende bootwerkers te vervangen. Dat het den eilandschen bootwerkers te Rotterdam goed naar hun zin gaat, is des Zaterdags bij terugkeer aan hun vroolijkheid waar te nemen. Zaterdag trokken velen Middelharnis door, druk zingende om Maandag opnieuw te ver trekken. De stoomboot „Padang" was bij het vertrek van hier weer vol, de torpedo boot „Etna" en de politie waren aanwezig, doch behoefden gelukkig niet op te treden Op de Woensdag te Stellendam gehouden vee- en paardenmarkt was geen enkel stuk vee aangevoerd. (Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 1 —5 regels f 1,elke regel meer f 0,20. Dankbaarheid van een Rotterdamsche. Mejuffrouw W. POTTERS, Dirksmitstraat 20 te Rotterdam, meldt ons: Het is thans reeds vijf jaren, dat ik veel geleden heb aan onuitstaanbare pijn in den rug en in de lendenen en hevige steken in de zijden, welke pijnen voortsproten uit een ongesteldheid der nieren. Vooral wanneer ik bukte was de pijn verschrikkelijk, en ik kon me dan haast niet oprichten. Ik had voortdurend een zwaar gevoel van vermoeidheid en luste loosheid, en mijn werk was mij een straf geworden. Mijn urine liet veel bezinksel achter en was steeds troebel, terwijl ik veel last had van dikke voeten en enkels en duizelingen. Aan alles had mijn ziekte tot nu toe weerstand geboden, doch toen ik met Foster's Rugpijn Nieren Pillen begon, kwam hierin dadelijk verandering, en één doosje was reeds voldoende om mij een beduidende verlichting te verschaffen. Van de pijn voelde ik haast niets meer en ik was er als het ware geheel van opgekwikt. Ik ben u zeer erkentelijk voor uw onwaardeerbaar geneesmiddel en zal dit gaarne aan diegenen aanbevelen, die in den zelfden toestand verkeeren, als ik voorheen. Ikj ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig u het publick te maken op elke wijze die u goeddunkt. Foster's Rugpijn Nieren Pillen genezen een pijnlijke rug, rheumatische pijn, zwelling der ledematen, onzuiver bloed, duizeligheid, slape loosheid, onregelmatige hartslag en werken den schadelijken invloed tegen van thee, bier en spiritualiën. Waarschuwing. De lezers van dit blad worden in hun eigen belang ernstig gewaarschuwd, wanneer zij Foster's Rugpijn Nieren Pillen koopen, om slechts die te verlangen en geen andere. Zij zijn te Zierikzee verkrijgbaar bi] den Heer M. S. POLAK, gedipt. Drogist, en te Tholen bi! den Heer W. POTTER, filiaal Apotheek .Coronoe", Stoofstraat. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel r 1,75 voor één of f 10,— voor 6 doozen. hooren wij menigeen zeggen een prijs courant liggen uit Schiedam, (een ander weer uit Rotterdam, Den Haag of Amster dam), waarin alle mogelijke artikelen voorkomen alsMeubelen, Staaldraad- Matrassen, Bedden en Dekens, Ledikanten en Wiegen, Tapijten en Karpetten, Kachels en Fornuizen, etc., waarvan de prijzen zeer laag zijn. Indien U hieruit wat noodig mocht hebben, zend ons dan gerust die prijs courant toe met opgave der artikelen die U verlangt, die wij U voor denzelfden prijs niet franco station, maar franco huis zullen leveren. Aanbevelend, Zierikzee, 1 Nov. Woensdagavond j.l. werd in de voorzaal van de sociëteit „Ons Genoegen" de algemeene vergadering van Schoolkindervoeding gehouden. De opkomst was niet talrijk, 't is jammer, .dat niet meerderen deze vergaderingen bijwonen. De voorzitter, de heer J. A. de Bruyne, opende de vergadering met een woord van welkom aan de aanwezigen. De secretaris, de heer Lemsom, bracht, na de 'ezing der notulen van de vorige vergadering verslag uit over de werkzaamheden van het comité in den vorigen winter. Daaruit bleek o. a., dat aan ruim 80 leerlingen van school A en van de R.-C. school gedurende 11 weken 3 maal per week een warm maal werd verstrekt. De prijs per portie kwam bruto op 11,4 cent en netto op 10J cent. Aan bijdragen werd ontvangen f 240,95, terwijl volgens de rekening van den penning meester, de heer J. Hogerland, de uitgaven bedroegen f 302,34", gevende dus een tekort van jf 61,39s, wat met tekorten op vorige rekeningen een nadeelig saldo gaf van f 93,27". Een verloting van dames-handwerken, met goedkeuring van Burgem. en Weth. gehouden, bracht ongeveer f 100 op, daar alle prijzen öf door de dames zelf ver vaardigd óf ten geschenke waren gekregen. Daardoor is er dus nu een batig slot van f 6,72". Ook werd het comité nog verblijd met een gift van f 7, zijnde het batig slot van de buurt-commissie uit de Poststraat. Met een woord van warmen dank aan de dames, die zooveel voor Kindervoeding

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1