ADVERTENTIE!!. Dankbetuiging. Twee beste KALFVAARZEN smaad: O., 65 jaar, schaapherder te Scherpc- tot f 20 boete, subs. 1 maand tenis strooperij, waarbij de schuldige zich toegang tot de plaats des misdrijfs t verschaft door middel van inklimming, eegd door een minderjarigen persoon, den leeftijd van 16 - wel, doch die van aren nog niet heeft bereikt: van G., 16 jaren, veldarbeider te Aaartensdijk, tot f 5 boete, subs, tsing in eene tuchtschool voor den van 14 dagen; strooperij door twee vereenigde per- ui: van den B. Li, 24 jaar, en D. de R. Hz., jaar, beiden varensgezel te Bruinisse, jerstek, ieder tot dén maand gevangenis- strooperij als sub 4°. vermeld: van de V., 16 jaar, boekdrukkers- cht te Tholen, tot f 3 boete, subs, itsing in eene tuchtschool voor den van eene week. Vrijgesproken: C. B., 17 jaar, zonder oep te Kerkwerve (in hooger beroep), laagd geweest van overtreding van het lement op de Schelde en Zeeuwsche >omen. - De makelaar Van Oostveen te Amster- t pakte 14 Augustus een rekening- rantboek en een enveloppe met f823.94) voorzag het pak van een paar lakken het adres van een bewoner aan den steldijk. Dit pak werd 's morgens 9 uur bezorging toevertrouwd aan den 14- gen bediende, wien echter niet gezegd d dat er geldswaarde in zat. Op de teringschans legde hij het pak even op stoep, omdat hij iets aan zijn kleeren est verschikken en terwijl hij daarmede tig was, ontstond er een oploop doordat i jongen van zijn fiets was gevallen. De jarige bediende vergat het pakje, ging ten en toen hij terugkeerde om het te en was het verdwenen. De jongen liep een haas naar den Amsteldijk, waar niet bezorgd bleek en eerst om 2 uur [de hij aan zijn patroon vertellen wat was gebeurd. Maar het pak was gebleven, zou eerst ;r opgehelderd worden. Sen sigarenfabrikant uit Groningen, die :t zijn schoonvader op zaken uit was, d het op de Weteringschans gevonden, wisten er niet beter mede te doen dan t ter hand te stellen aan een jongen met n portefeuille onder den arm, die in de urt zich bevond. „Hier jongen, breng dit pak naar de politie". De jongen keek het pak en zag het adres dat er stond, „ik kan het pak wel aan zijn res bezorgen", zei hij. „Doe dat, misschien jg je dan wel een fooi", luidde het bescheid r vinders. De knaap bracht het pak echter niet n het adres, maar naar de woning zijner ders, Albert Cuypstraat. Zijn vader, die ;t meer werken kan, nam het pak in tvangst, overtuigde zich van den inhoud legde het weg. Toen 's Vrijdags daarop n deurwaarder hem de woning kwam zeggen, nam hij er f2.40 af voor de ur en f2.80 voor een kruier, 's Zaterdags m hij er weer geld af om zijn kinderen |n kleederen te voorzien. Toen de courant Zaterdagsavonds berichtte op welke wijze t pak was verdwenen, bracht hij het uit ees naar zijn zwager en wellicht zou de ak niet zijn uitgekomen als zijn zoontje et aan andere jongens had laten zien at hem ter hand was gesteld. Thans stond de vader voor de rechtbank Amsterdam terecht. Hij bekende uit tteren nood gehandeld te hebben. In het iheel had hij f141 van het geld gebruikt. Eisch één maand gevangenisstraf wegens .rduistering. Voor den Hoogen Raad werd Dinsdag :pleit door mr. T. Muller Massis, advo- lat te Amsterdam, in de zaak van jhr. A. C. de Geer, req. van een arrest van :t Hof te Amsterdam, waarbij hij ter zake in verduistering door iemand die het jed uit hoofde van zijne betrekking onder ch heeft, is veroordeeld tot gevangenis- raf van 4 jaar en 6 maanden. Raadsheer mr. Karsten bracht een rapport t, waarvan de voorlezing geruimen tijd rrderde. Mr. Muller Massis voerde een 7-tal iddeien van cassatie aan. Conclusie O. M. 12 November. 'ergadering van den Gemeenteraad te ZIERIKZEE gehouden den 30 October 1907. In de heden gehouden voltallige raads- tting werd mededeeling gedaan van een rief van Gedep. Staten, inhoudende het ericht, dat hun beslissing omtrent het ladsbesluit, waarbij aan mej. Nardten ;rvol ontslag werd verleend als onder- ■ijzeres aan school D wegens opheffing er school, wordt verdaagd. Ingekomen is een schrijven van mej. hernambucq, houdende bericht, dat zij aar benoeming tot helpster bij het onder- rijs in de nuttige handwerken voor meisjes an de herhalingsschool aanneemt. Afschrijving van den hoofdelijken omslag rordt verleend aan E. C. Belmonte voor en tijd van 4 maanden tot een bedrag an f 14.40 wegens vertrek naar Den Haag, en aan G. Cannoo voor den tijd van 3 maanden tot een bedrag van f 1.80 wegens vertrek naar Rotterdam. Op het adres van den heer Belmonte, vroeger leeraar aan de Hoogere Burgerschool, teneinde wegens de opheffing van zijn be trekking schadeloos te worden gesteld, wordt op voorstel van Burgem. en Weth. afwijzend beschikt. De heeren Van Os, De Muralt en Fokker stemden tegen. Bij de behandeling der gemeente-be- grooting voor 1908 werd het abonnements geld voor de opneming van publicaties en bekendmakingen der gemeente in de Zierikzeesche Nieuwsbode met f 100 ver hoogd. Door de vele wetten van de laatste jaren waren die publicaties en bekend makingen aanzienlijk vermeerderd. Een voorstel van den heer De Muralt, om op de begrooting te brengen een post voor een gaskachel, te plaatsen in het lokaal van den Commissaris van Politie, wordt met 7 tegen 6 stemmen verworpen. Vóór stemden de heeren De Muralt, Polvliet, Fokker, Van der Vliet, Schuurbeque Boeije en Moolenburgh. Mocht de proef met een nieuwe kachel mislukken en het blijken, dat ook deze riekt, dan zal een gaskachel worden aan geschaft. Een voorstel van den heer Polvliet om het politie-bureau aan te sluiten aan de telefoon, wordt eveneens met 7 tegen 6 stemmen verworpen. Vóór stemden de heeren De Crane, Polvliet, Fokker, Ribbens, Van der Vliet, Schuurbeque Boeije. Ingekomen is een adres van de agenten van politie, inhoudende het verzoek voor zich en hun gezinnen van gemeentewege te mogen bekomen vrije geneeskundige behandeling. Het voorstel van den heer Van der Vliet, de behandeling van dit verzoek uit te stellen, werd verworpen. Vóór het uitstel stemden de heeren Fokker, Ribbens, Van der Lek de Clercq en Van der Vliet. Het denkbeeld, dat politie-agenten vrije geneeskundige behandeling van gemeente wege bekomen, wordt met bijkans alge- meene stemmen aangenomen. De heer Fokker stemde tegen. Het voorstel van Burgem. en Weth., om gunstig op het adres der politie-agenten te beschikken, zoodat vrouwen en kinderen tot den vijftien-jarigen leeftijd in de ge neeskundige behandeling zijn begrepen, wordt met 7 tegen 6 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Van der Vliet, Van Os, De Muralt, Polvliet, Fokker en Van der Lek de Clercq. De begrooting der brandweer wordt in ontvangst en uitgaaf op f 629 vastgesteld. De begrooting der gasfabriek wordt in ontvangst en uitgaaf bepaald op f 51670,79. De prijs van het gas wordt op zes cent vastgesteld. Goedgekeurd wordt het voorstel van Burgem. en Weth. om aan de hoofden der scholen alhier zes vijfjaarlijksche verhoo gingen van vijftig gulden toe te staan. Met de begrooting vorderde men tot hoofdstuk VIII. De vergadering wordt geschorst, en zal op voorstel van den heer Van der Lek de Clercq hedenavond om 8 uur worden voortgezet. Dp. K U Y P E R. Hier volgen eenige feiten en cijfers uit 't leven van den man, die Dinsdag 1.1., onder groote belangstelling uit het geheele land, zijn 70sten geboortedag herdacht. Dr. Abr. Kuyper werd den 29 Oct. 1837 te Maassluis geboren. Hij verkreeg zijn opleiding in het huis van zijn vader, die predikant was, later aan het gymnasium te Leiden en eindelijk aan de Universiteit aldaar. Hij werd daar in 1854 als student in de theologie ingeschreven en genoot er het onderwijs van de professoren De Vries, Cobet, Fruin en Scholten. In 1863 promo veerde hij tot doctor in de godgeleerdheid op een proefschrift: „Vergelijkende studie over de Kerktheorie van Calvijn en a Lasco". Het eerst werd hij predikant te Beesd, daarna in 1867 te Utrecht en in 1870 werd hij van daar beroepen naar Amsterdam, waar hij den strijd aanbond tegen wat hij noemde „de Synodale sleur in de Ned. Herv. Kerk", en waar hij De Heraut en de Standaard oprichtte, aan welke bladen hij „de leiding der hoofdartikelen op zich nam". Aan de door hem gestichte Vrije Universi teit te Amsterdam (1880) werd hij hoog leeraar in de Godgeleerdheid en Letteren, welk ambt hij aanvaardde met een rede voering over: „Souvereiniteit in eigen kring". Van 1874—1877 was dr. Kuyper lid van de Tweede Kamer voor Gouda en in 1894 werd hij tot volksvertegenwoordiger voor Sliedrecht gekozen. In 1901 werd hij benoemd tot Eersten Minister en Minister van Binnenlandsche Zaken. De hulde aan dr. A. Kuyper, ter ge legenheid van zijn 70en verjaardag, ving Dinsdagochtend in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Graven- hage aan. Het gebouw was smaakvol versierd, en door de zorgen van het comité uit de residentie was voor een passende ontvangst gezorgd. Dr. Kuyper, die om 11 uur de zaal binnentrad, werd ontvangen door den zang van een lofzegging door een koor. Het hoofdmoment was de aanbieding door den heer Bavinck, voorzitter van het groot comité, dat zich in het voorjaar tot de geestverwanten richtte om dr. Kuyper een huldeblijk aan te bieden van het prachtig feest-souvenir, zijnde een pracht vol bewerkt album, waarin 1061 corporatiën een vriendelijk woord schreven. De heer Bavinck hield daarbij een groote rede. Daarin werd de jubilaris gehuldigd en gedankt voor hetgeen hij in de laatste 40 jaren voor kerk en staat, maatschappij, pers, school en wetenschap deed, en vooral gewezen op dr. Kuyper's beslistheid en vastheid van geloofsover tuiging, zijn moed en kracht des geloofs. In den breede memoreerde spreker den strijd, door dr. Kuyper gestreden voor het geloof en de beginselen der anti-revoluti onaire partij. Bij dit album was gevoegd een photo graphic van een meubelstuk, dat, naar prof. Bavinck zeide, de jubilaris straks in zijn woning zou aantreffen. Nog was daaraan toegevoegd een gesloten couvert. Verder werd het woord gevoerd door den heer Scharten. Daarna werden door acht kinderen smaakvolle boekdeelen aangeboden; de daarbij passende versierde albumbladen dragen de namen van duizenden kinderen, door hen zelf geschreven. De christelijke onderwijzers boden, bij monde van den heer H. J. Emous, den jubilaris diens portret aan, geschilderd door Haverman. Tal van redevoeringen werden namens verschillende vereenigingen, de Kamerclub, de landsdrukkerij, het studentencorps der Vrije Universiteit enz. gehouden. Daarbij spraken de heeren Van Alphen, Kamerlid, namens de Centrale Antirevoluti onaire Kiesvereeniging, Van der Velde, lid van de Kamer, namens de Kamerclub, Brummelkamp namens de Christelijke pers, Sybrandi namens de Antirevolutionaire propaganda-clubSchimmelpenninck van der Oye, voorzitter van de Eerste Kamer, namens de Unie School met den Bijbel. Verder prof. Woltjer namens de Ver- eeniging voor Christelijk Nationaal School onderwijs en de Gereformeerde gymnasia, prof. Honing namens de Theologische school te Kampen, ds. Gispen namens de Gereformeerde gemeenten te Amsterdam, de heer Derksen namens den Schoolraad en de heer Ypeman namens de Unie voor Christelijke onderwijzers. En ten slotte door de heeren Wierts namens de Vereeniging van Christelijke onderwijzers en onderwijzeressen, Van Loon namens het studentencorps der Vrije Universiteit te Amsterdam. De Goede Koning namens het personeel van de Landsdrukkerij, het Eerste Kamerlid Hovy namens de patroonsvereeniging Boaz, het Kamerlid Van Vliet namens Patrimonium en de Christelijke Handels- en Kantoor- bediendenvereeniging, en ds. Vonkenberg namens den Bond van Jongelingsvereeni- gingen. Dr. Kuyper bedankte in een schitterende rede, waarin hij o. a. verklaarde slechts voortgezet te hebben het werk van Groen van Prinsterer en dankzeggende God den Heer, die hem kracht schonk om dat alles te volbrengen. Gemengd Nieuws. Tijdens de Zondagmiddag in de Her vormde kerk te Hardenberg gehouden godsdienstoefening is een stuk plafond naar beneden gestort. Twee personen werden gewond. Regenstatistiek. Camille Flammarion, de bekende Fransche astronoom, heeft belangwekkende onderzoekingen gewijd aan regenstatistiek, reikende tot hel eind der 19e eeuw, en hij kwam daarbij tot de uitkomst, dat in de laatste 300 jaren de jaarlijksche hoeveelheid regen aanhoudend is toegenomen. Voorts bevond hij, dat ongeveer om de vijf jaar eene reeks van vochtige jaren door een reeks van betrek kelijk droge jaren wordt afgewisseld. In het jaar 1896 hadden wij een maximum, in 1901 een minimum en in het laatste jaar schijnen wij weder een maximum te hebben bereikt. Als de bewering van Flammarion juist is, dan zal de overvloed van regen, waar over wij in den laatsten tijd te klagen hadden, nu weder afnemen en in 1911 zal dan weer een minimum worden bereikt. Dat geeft althans een weinig hoop voor de eerstvolgende zomers. TELEGRAMMEN. Middelburg, 30 October. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad was ingekomen een adres van de heeren I. Boasson Zonen, met verzoek om concessie voor den aanleg van een electrische tram naar Vlissingen, met gebruikmaking van gemeentegrond; als eindstation Groote Markt. Met het oog op de groote kosten is financiëele mede werking van de gemeente gevraagd. De Middelb Bestuurdersbond verzoekt in een adres invoering van het Gentsche stelsel tegen werkeloosheid. Beide adressen werden gerenvoyeerd om advies. Vlissingen, 30 October. Alhier is opgericht een Christ. Hist, kiesvereeniging, aanvankelijk met 20 leden. Rotterdam, 30 October. Gisterenavond had zich het gerucht alhier verspreiddat de Rotterdamsche Spaarbank haar betalingen gestaakt had. Een wilde paniek had zich van de inleggers meester gemaakt, die zich voor het ge bouw in grooten getale geposteerd hadden, zoodat bereden politie en huzaren her haaldelijk charges moesten maken. De terugbetalingen werden geregeld vol- ;ehouden tot hedennacht ruim twee uur. -ledenmorgen om negen uur werd weder met de terugbetaling begonnen. Alle aanvragen werden voldaan. Het terug betaalde tot heden wordt geschat op een half millioen. De laatste staat wijst twee millioen reserve aan. Ook aan de bij kantoren heerschte een zenuwachtige stemming, doch ook daar werd aan alle aanvragen voldaan. Het bestuur heeft krachtige maatregelen genomen om alles te weerstaan. Over het algemeen is de toestand in de stad kalm. Een groote menigte verdringt zich nu weêr voor het gebouw. Den geheelen dag (Woensdag) is de toeloop nog zeer groot, doch een paniek is er niet; alles gaat geregeld. Geruchten beweren, dat er spaarboekjes zijn verkocht voor tweederden der waarden door op- koopers. Het tot heden uitbetaalde bedraagt circa één millioen gulden. De uitbetaling op heden avond geschiedt geheel reglemen tair, dat is niet meer dan 25 gulden. Het geheele terrein wordt nog altijd door huzaren en bereden politie bewaakt en schoon gehouden, ook wordt menage aan beiden verstrekt. Circa 1300 posten zijn er gisterenavond behandeld. VGravenhage, 30 October. Eerste Kamer. Na bestrijding door de heeren 't Hooft en Van Wassenaar en na verdediging door de heeren Hovy, Bevers en Minister Rink, werd aangenomen met 24 tegen 14 stemmen het wetsontwerp tot wijziging van art. 28 der Drankwet, om duidelijk te doen uitkomen, dat de vergunninghouder zijn recht kan doen exploiteeren door een zetkastelein, al of niet voor diens eigen rekening. ZlERIKZEE. Tijd van Hoogwater en van Laagwater. Oct.-Nov. 30. 31. 1. 2. 3. Zo. 4. 5. D. 6. Tijd van H. W. L. W. Maans- ouderdom. 10.58 H. W. voortn. nam. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. voorm. nam. te Dordrecht u. m. 8.25 9.12 9,46 10.39 11. 8 11.57 0.17 0.49 1. 5 1.33 1.46 2.13 2.26 2.51 3. 4 3.15 uur 5.30 2. 8 2.37 3.16 3.59 4.45 5.11 5.46 6.10 6.29 6.51 7. 5 7.24 7.38 7.59 8.11 8.31 later. STOOMBOOTDIENST lissiniien, Middellmrii en Rollerd OCTOBER—NOVEMBER. Van Vlissingen naar Rotterdam. Van Middelburg naar Rotterdam. Van Rotterdam naar Middelb. en Vlissingen. Amsterdamsche Tijd. Donderd. 31 Vrijdag 1 Zaterd. 2 Maandag 4 Dinsdag 5 Woensd. 6 's m. 6,30 6,25 6,25 6,25 6,25 'sm. 8,— 8- 8,- 8- 8- 's m. 8,30 8- - 8,- 8- 8,- MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 29 Oct. Op de veemarkt waren aangevoerd: 37 paarden, 1572 magere en 785 vette runderen, 203 vette 146 nuchtere en 403 graskalveren, 717 varkens en 214 biggen. Koeien en ossen 33 5 38 c., stieren 26 i 34 c., kalveren 37J 45 c., varkens 21) h 25) c., alles per kilo. Melkkoeien f 140 5 f 260, kalfkoeien f 160 a f 280, stieren f 90 a f 160, pinken f 70 a f 140, graskalveren f30 f75, vaarzen f 85 5 f 175, alles mager vee biggen f 5 5 f 12, slachtpaarden f 40 5 f 85, paarden f 70 a f 210. Nuchtere kalveren: fok- f 16 b 122, slacht- f 9 a f 13. Biggen f 1 f 1,30 per week. Op de vette markt was in eerste qualiteit een behoorlijke omzet; prijzen iets beter. In vette kalveren was de handel gedrukt, enkele beste werden tot 2) c. boven noteering verkocht. Op de magere markt was de handel over het geheel slecht, ook voor het buiten land werd weinig gekocht. In graskalveren ging minder om dan de vorige week. Fok en slachtkalveren werden vlug verkocht. Door minder aanvoer was de omzet in biggen iets beter. In paarden was weinig handel. De prijzen, hedenmorgen aan de Rotterdamsche Eierenveiling besteed, zijn als volgtvoor kippeneieren f 4,10 5 f 7,85, eendeneieren f 6, ganzeneieren f 10 per 100 stuks. Aanvoer 6496 stuks. Gent, 25 Oct. Vlas. Van inlandsch was de aanvoer niet veel grooter dan in de vorige week. Goede qualiteiten zijn gezocht en de prijzen blijven over het algemeen vast. Russisch stil, maar prijshoudend. Op Vrijdag 1 November a.s. hopen onze geliefde Ouders, Be- j huwd- en Grootouders; CORNELIS HAGE Abr.z. en BERBERA SCHRAM Jbd. hunne 40-jarige Echtvereeni- j ging te herdenken. St.-Maartensdijk, 30 Oct. 1907. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. SS S Geboren: N/COLAAS WILLEM GIJSBERTUS, Zoon van J. A. GAANDERSE en W. P. GAANDERSE—Maris. Wissenkerke, 27 October 1907. Heden overleed onze waarde Vader, Cornelis Kleppe, in den ouderdom van 72 jaren. Zierikzee, 26 October 1907. Namens de Familie, JOH. KLEPPE. De Heer en Mevrouw DE LOOZE Vleugels Schutter betuigen hunnen dank voor de vele blijken van belangstelling bij de geboorte van hun Zoon ontvangen. Pastorie Oud-Vosmeer, 30 October 1907. Ondergeteekende betuigt bij deze zijn hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling, ook uit Haam stede en Burgh, ontvangen op zijn 80sten Geboortedag. Zierikzee, 29 October 1907. M. DE VOS, Meelstraat. Voor de vele en hartelijke blijken van deelneming, zoo van hier als elders onder vonden bij het overlijden van onzen innig- geliefden Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, betuigen wij onzen oprechten dank. St.-Maartensdijk. Uit aller naam: Wed. A. ENGELVAART-Hage. DIAKENEN der Hervormde Gemeente te Dreischor betuigen hunnen dank voor de ruime gift van f 50, j.l. Zondag gecollecteerd. Dreischor, 29 October 1907. Bij vonnis der Arr.-Rechtbank te Zierikzee van 29 October 1907, is ADR1ANA WESDORP, Weduwe van L. van den Berge, koopvrouw, wonende te Bruinisse, verklaard in staat van faillissement, met benoeming van den E.A. Heer Jhr. Mr. J. W. D. SCHUUR BEQUE BOEIJERechter in gemelde Rechtbank tot Rechter-Commissaris en van ondergeteekende tot Curator. Zierikzee, 30 October 1907. De Curator, Mr. H. POLVLIET. II „1UI HUI UI te ZIERIKZEE. ALGEMEENE VERGADERING der Leden op Donderdag 7 November 1907, 's avonds ten 8 uur, in de Sociëteit van den Heer Van Meteren. De REKENING 1906/1907 ligt van af 31 October ter inzage voor de Leden bij den Heer A. G. KIJN. De Secretaris, J. VAN OS. Weledele Heer! Ik kan U mededeelen, dat het door U geleverde Orgelwat klank en variatie van toon betreft, vooral het pijptoonregister, mij zeer goed blijft voldoen. ZUIDZANDE. A. P. VAN DER VLUGT, Ned. Herv. Predikant. te koop of in ruilbij LEIJDEKKER in den Hem, Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 3