Donderdag 31 October 1907. (Z ierilizeesclie Cour an t). Dleecteur: A. J. DE L O O Z E. B E RICH T. 250, 500, 1000, 3000 oi 5000 regels, BK ANDSCHOU WIN G. Algemeene Brandschouwing Onveiligheid Vaarwater. NIEUWSTIJDINGEN. Z1EHIKZEESCI1E NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8533. Uitgever-Redacteur: A. FrSnkel. Redacteur: J. waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FR ANK EL, Oude Haven D 493, Zierikzee. Het Bureau van dit blad (hoek Schuit- iven te Zierikzee) is eiken werkdag :opend van des voormiddags 9- tot des ■onds 9 ure, lot het aannemen van lvertentiën en abonnementen en het >eu van betalingen daarvoor. Het adver- erend publiek wordt opmerkzaam gemaakt 3 het voordeel, gelegen in het plaatsen in advertentiën bij abonnement van nnen het jaar te verbruiken. Het tarief ervoor is aan het Bureau verkrijgbaar, wordt ook op verzoek aan buiten de ad wonenden gezonden. De Directeur, A. J. DE LOOZE. ■w De DIRECTEUR van het post- J en telegraafkantoor alhier brengt r algemeene kennis, dat met ingang van November e.k., het kantoor op werk- igen voor den post- zoowel als voor den legraafdienst zal zijn opengesteld van j 's morgens—8J 's avonds (tijd van reenwich). De Directeur voornoemd, Zierikzee. C. SM1TT. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ERIKZEE brengen ter kennis van de Ingezetenen, it de Directie der Brandweer op Maandag, ;n 4 November eerstkomende en volgende igen eene de woniningen der Ingezetenen zal houden, /ereenkomstig de bepalingen der Verordening t voorkoming en blussching van brand in deze :meente. Zierikzee, den 29 October 1907. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt t navolgende bericht betreffende Schietoefeningen r kennis van Zeevarenden, die daarbij belang innen hebben, t. w. Schietoefening in de Stelling van Amsterdam. Zuiderzee. 3de Distriet. Volgens mededeeling van den Minister van orlog wordt tusschen 10 en 30 November 1907 t eene opstelling in den polder Zeevang, ïgeveer 300 M. beW. het fort Edam, met geschut vuurd. De onveilige sector ligt tusschen de htingen ongeveer N76°0. tot N86"0. (10") uit opstelling, tot op 8000 M. afstand. Op de igen waarop gevuurd wordt, waait een roode ag van het fort Edam en een Nederlandsche ag bij de opstelling; op den zeedijk uitgezette jsten plaatsen, zoolang het terrein tusschen hen ïveilig is, een roode vlag beN. en een dergelijke ag beZ. dat terrein op dien dijk. Indien beschikbaar, zal, voorzoover de oefeningen t toelaten, een stoomvaartuig aan kleine vaar- igen desgewenscht hulp verleenen, om uit den ïveiligen sector te komen. Ligging opstelling ongeveer: 52" 31' N.b. en 11' O.l. Zierikzee, den 29 October 1907. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. OOST-INDIË. Volgens officiéél telegram zijn de kolonnes, ie in Banggai, Toeboengkoe, en Mori Oostkust van Celebes) geageerd hebben, andaar teruggekeerd. In deze landschappen is het verzet eëindigd en alles rustig. AMERIKA. New-York, 28 Oct. Volgens de alge- ïeene opinie van financieele kringen alhier, eeft het gezamenlijke optreden van ver- tandige financieele adviseurs reeds veel edaan om het probleem der geldmarkt op lossen, en met de verder tot stand ekomen reorganisatie-maatregelen, zijn de ooruitzichten gunstig voor instandhouding an de financieele stabiliteit. Gisteren was et overal rustig, geen overhaaste confe- :nties vonden plaats, zooals de voorgaande agen. Volgens een telegram uit Washington an de Tribune, heeft president Roosevelt lans verklaard, dat de vloot, die naar en Stillen Oceaan wordt gezonden, na twee taanden verblijf aldaar reeds weer terug al keeren. indien het bericht waar is, kan het aangenomen worden als een bewijs, dat de verhouding tusschen Uncle Sam en den Japanner beter is geworden. Doch, zoo vraagt men, waarom dan eigenlijk de vloot nog gezonden? De kosten zijn zoo enorm, dat men zonder noodzaak beter doet dit dreig-spelletje zoo spoedig mogelijk te doen ophouden. GRIEKENLAND. De laatste berichten uit Monastir beves tigen, dat het Grieksche dorp Rakowon een bloeiend dorp van 800 inwoners geheel verwoest is. Een Bulgaarsche bende stak het in brand. Zij bestond uit 200 man. De geheele Atheensche pers spreekt er met verontwaardiging over. Van de 131 huizen zijn slechts 8 ge spaard gebleven. Vijf mannen en twee vrouwen zijn gedood. De anderen wisten te ontvluchten. Een andere Bulgaarsche bende heeft bij Melhikoe 6 Grieksche boeren vermoord. Alleen in het Sandjak Serres zijn sedert 24 Augustus 18 Grieken en 2 Bulgaren gedood. Zal er dan aan de Balkan-moordpartij nooit een einde komen De mogendheden confereeren doch er wordt geen Macedoniër minder om vermoord. ITALIË. Napels, 28 Oct. Tengevolge van een hevigen storm is een gedeelte van Portici door de zee overstroomd. Een berichtgever van het Giornale d'ltalia beschrijft het treurig schouwspel van het verwoeste Ferruzzano: „Waar eenmaal straten waren", schrijft hij, „ziet men nu niets dan puinhoopen. Waggelende muren wijzen de plaats aan waar huizen hebben gestaan en hier en daar hangen stukken van daken in de lucht, als door een wonder in evenwicht gehouden. Burgers, die wat sterker en bedaarder zijn dan de anderen, helpen de soldaten bij het zoeken naar menschen onder het puin. De meeste dooden, die men vond, waren onherkenbaar. Een jonkman, die levend uit het puin gehaald en door de menschen rondom hem met uitge laten blijdschap werd begroet, vluchtte schreeuwend heen, als een krankzinnige. Onder het puin werd ook een kind van 9 maanden gevonden, dat ongedeerd was gebleven, daar de moeder stervend het met haar eigen lichaam had beschut. De bewoners van de streek kampeeren in de open lucht. Sommigen hebben geïmproviseerde tenten gemaakt van lappen en dekens, en enkelen wonen in rijtuigen. Karabiniers en soldaten doen wat zij kunnen voor de ongelukkigen en deelen hun rantsoen met hen. Het totaal aantal dooden wordt geschat op 800 en dat der gewonden op 700. Het middenpunt der aardbeving, zegt de Tribuna, schijnt thans Gerace, aan de Jonische Zee, te zijn geweest, terwijl dat der aardbeving van 1905 te Monteleone was, aan den Middellandschen Zeekant van Calabrië. De bladen dringen er op aan, dat men in de verwoeste plaatsen de huizen niet van steen, maar op Japansche manier, van hout zal bouwen, waardoor het instorten bij aardbevingen minder nood lottig zou zijn. Een ironisch toeval wilde, dat juist den dag vóór deze aardbeving, twee dorpen in Calabrië, die voor 2 jaar verwoest werden en nu weer opgebouwd waren, ingewijd werden. Men vierde daar feest, toen de nieuwe aardbeving kwam. Plaisance, 28 Oct. Tengevolge van aanhoudende regens trad de Po buiten haar oevers. De omstreken van Plaisance, San Antonio, Matizza en Sarmato zijn overstroomd. Van alle kanten stroomt uit Italië geld toe voor de ongelukkige bewoners van de streek, die door de aardbeving getroffen werd. De koning stelde oogenblikkelijk 100.000 lire ter beschikking en beloofde meer hulp, wanneer de geheele omvang der ramp bekend zal zijn. Alle dagbladen hebben inschrijvingen geopend en alle gemeenten hebben be dragen geschonken naar verhouding van haar draagkracht. De paus schonk 50.000 lire. Liefdadigheidsvoorstellingen worden ge organiseerd. De departementen van marine en van oorlog stellen tenten en planken ter beschikkinghet departement van binnenlandsche zaken ook complete hulp barakken. Maar dit getal "3 absoluut onvol doende voor de behoefte en er zijn groote moeilijkheden verbonden aan een snelle verzending naar de geteisterde streken. RUSLAND. St.-Petersburg, 28 Oct. Hedenmiddag om vier uur verscheen in de studeerkamer van den chef van 't staatstoezicht over de gevangenissen Maximowski, staatsraad in werkelijken dienst, een onbekende vrouw, die zeven schoten loste, welke hem doode- lijk verwondden. De daderes werd ge arresteerd. Maximowski overleed hedenmiddag om zes uur in het ziekenhuis. 29 Oct. De krijgsraad in het district St.-Petersburg, veroordeelde de moorde nares van den staatsraad in werkelijken dtenst, Maximowsky, chet van het gevan geniswezen, tot den dood door den strop. Gedurende de laatste 2\ maand is te Kief geen druppel regen gevallen. De groote hitte wordt dan ook als een der hoofdzaken van de geweldige cholera- epidemie genoemd. ENGELAND. Londen, 28 Oct. De geheimzinnige verdwijning van Barbara Lapocksjin, een 18-jarige Russische jonge dame, heeft hier hevige ontroering gewekt. Zij is van een aanzienlijke Russische familie haar vader was vroeger directeur van politie en bewoonde met een zuster en een gouver nante een commensalenhuis in Bloomsbury. Met hun drieën bezochter zij Donderdag avond den Aldwych-sAouwburg. Na afloop van de voorstelling werd Barbara vermist; naar het schijnt is zij toen met een anderen persoon in een hansom teruggereden. Vrijdag ontving de gouver nante een briefje van Barbara, waarin zij berichtte, dat zij, na ontvoerd te zijn, gevangen gehouden wordt. Dit wordt niet algemeen geloofd; integendeel zijn er velen van meening, dat de romantisch aangelegde Barbara weggeloopen of met haar wil geschaakt is. De Russische consul-generaal loofde een belooning van 10 p. st. uit voor de ontdekking van hare verblijfplaats. 29 Oct. De jury van den Coroner van St. Pancras verklaarde hedenmiddag, dat Emily Dimmock den Hen September door Robert Wood is vermoord en zulks niet tegenstaande Robert's vader en stiefbroeder verklaard hebben, dat hij in den avond van den 11 en September is thuisgekomen. FRANKRIJK. De Matin beweert, dat op het kasteel de Lormoy, in de gemeente Grandpont bij Longjumeau, ten Z. van Parijs, op 16 dezer geboren is een kind van 't mannelijk ge slacht, ten stadhuize aangegeven met de namen Philippe, Henri, Francois, Marie Delacroixzoon van BlanceZélia Josephine Delacroix, oud 24 jaar, ook genaamd baronesse de Vaughan, en Leopold II, koning van België. DUITSCHLAND. Berlijn, 29 Oct. Het scheepsgerecht sprak Harden vrij van de tegen hem door graaf Von Moltke ingediende klacht wegens laster. BELGIË. Antwerpen, 29 Oct. Een hevige brand vernietigde hedennacht het teiephoon- bureau, zoodat de telefonische aansluiting dagen lang onmogelijk is. De aansluiting voor 5000 abonne's is totaal vernield. Het bureau was geïnstalleerd op de Melkmarkt boven een der succursalen der firma Tietz. De daarin geborgen goederen hebben veel geleden. De vermoedelijke oorzaak is een fout in het verwarmingstoestel. De portier kon zijn vijf kinderen met moeite redden. In weinige minuten stond alles in lichtelaaie. Geheele bundels draden stortten op de tramkabels en vonken spatten overal. Geen ongevallen. De stroom der tramkabels werd afge sneden. Het nieuwe telefoonkantoor is al 6 jaar klaar, doch onderaardsche geleiding werd nog niet voltooid en het kan maanden duren, aleer Antwerpen weer een telefoon heeft. Naar het Hbl. van Antwerpen meldt, zijn drie geraamten, bij opgravingswerken te Blankenberghe, ontdekt. Het zijn de geraamten van een man, een vrouw en een jongen. Dat van de vrouw lag met het hoofd omlaag in den put, die van den man en den jongen waren er bovenop geworpen. Wij meldden reeds, dat daar ter plaatse in vroeger jaren een hoeve stond en dat de bewoners zekeren keer spoorloos ver dwenen. Zijn de vermoorden nu de bewoners der hoeve Of waren deze de moorde naars van „reizende passanten?" Dat alles zal wellicht een raadsel blijven. NEDERLAND. Zwolle, 28 Oct. Zaterdagavond zijn met den laatsten trein uit Rotterdam hier teruggekomen 51 werklieden, die den 11 en 14 dezer van Zwolle, Genemuiden, Hasselt en Steenwijk daarheen waren vertrokken. Zij waren zeer tevreden over het leven dat zij aldaar gehad haddenzij kregen 's morgens vleesch of worst bij hun brood, 's middags volop vleesch, zoodat enkelen maar weinig aardappelen en groenten aten een pot bier, en 's avonds bij hun brood, kaas of een bokking, naar verkiezing. Ook kregen zij aan boord een barbier en dagelijks kwam de post brieven en pakjes brengen en halen. Zondags waren zij maar niet naar stad of naar buiten gegaan, wijl zij zich niet daaraan waagden; er kwam dan een zendeling aan boord, die zich gezellig met hun onderhield. Hun verdiensten bedroegen drie gulden per dag; enkelen hadden een nacht door gewerkt en toen in 36 uren ieder elf gulden verdiend. Op dc vraag waarom zij nu vertrokken zeiden zijwij hadden ook voor goed kunnen blijven als wij een contract wilden teekenen om voor f 15 vast geld per week te werken, en dan wilde de directie woningen voor ons huren, maar de meesten durfden, uit vrees voor de Rotterdamsche bootwerkers, daar niet op ingaan. Apeldoorn, 26 Oct. H. M. de Koningin met gevolg is hedenavond 7.25 uur per Koninklijken trein uit Duitschland op Het Loo teruggekeerd. Op het perronnetje voor het Paleis was o. a. ter ontvangst aanwezig de Burgemeester van Apeldoorn, met wien H. M.na uitgestapt te zijn, zich even onderhield. Direct daarop werd in een gereedstaand rijtuig naar het Paleis gereden. Door den regen was er weinig belangstelling. Z. K. H. Prins Hendrik kwam heden avond over Arnhem terug. Van Arnhem af reed Z. K. H. per auto naar Het Loo. Zutphen, 28 Oct. Een 15-jarig Duitsch jongmenschafkomstig uit Huntrop bij Bochum, had het ouderlijk huis verlaten en wilde zeeman worden. Met dit plan voor oogen, trok hij naar Rotterdam, doch werd Vrijdag alhier aan gehouden, en daar hij geen papieren bezat en zonder middelen van bestaan was, zond men hem terug naar den grenscommissaris te Enschedé. Het jongmensch, dat in het bezit was van tatoueer-gereedschappen en een aantal fleschjes met gekleurde inkten, wist bij het verwisselen van trein te Hengelo den inhoud van een dezer fleschjes leeg te drinken, blijkbaar uit vrees, van weer naar zijn „Heimath" terug te moeten keeren. In Enschedé werd hem echter een braak middel gegeven, dat dusdanig resultaat had, dat de jongen Zaterdagavond nog naar Duitschland teruggevoerd kon worden. Doetinchem, 28 Oct. Vrijdagavond had de 15-jarige G. B. te 's-Heerenberg, werkzaam in de borstelfabriek aldaar, de onvoorzichtigheid, nadat hij enkele vlekken uit zijn jas met spiritus verwijderd had, tot zijn kameraden te zeggen: „zal ik me eens in brand steken", en de daad bij het woord voegende hield hij een lucifer bij zijn lichaam, met het gevolg, dat dit dadelijk vlam vatte en de jongen hevige brandwonden bekwam. De vlammen reikten zelfs zoo hoog, dat de aan den zolder te drogen hangende borstels in brand vlogen. De brand der fabriek werd tijdig gebluscht, doch de onvoorzichtige jongeling stierf den anderen avond aan de bekomen wonden. IJmuiden, 28 Oct. Gisteravond 10 uur werd hier door de sleepboot „Admiraal de Ruyler" aangebracht een persoon, die binnen de pieren drijvende was gevonden. Juist bijtijds werd hij reeds bewusteloos binnengebracht. Na eenigen tijd kwam hij bij en zeide dat ook zijn broer nog te water lag en te zijn de heer u. uit Haarlem. Men zocht opnieuw, doch vruchteloos, zoodat deze verdronken moet zijn. De geredde had zich door zijn broer de handen bij elkaar laten binden, terwijl bleek dat hij bovendien zich de pols had doorgesneden. Men bracht hem daarom dadelijk naar Dr. Bok, alwaar hij bewuste loos aankwam. Door achteruitgang van zaken hadden beide broeders besloten zich van het leven te berooven. Velzen. Bij Koninklijk besluit is met ingang van 1 Februari 1908, tijdelijk be noemd tot directeur van de tuchtschool alhier, de heer J. Visser, Nederduitsch Hervormd predikant te Culemborg. Amsterdam, 28 Oct. Naar wij vernemen, zal de „Hohenzollern", waarop het Duitsche keizerlijk echtpaar door het Noord-Zeekanaal naar deze stad stoomt, behalve door Nederlandsche, ook door drie Duitsche oorlogsbodems vergezeld worden. De hooge bezoekers zullen in het gebouw aan den kop van de Handelskade, dat tot receptiehal wordt ingericht, door de Koningin ontvangen worden. Ongeveer een jaar geleden besloten een bewoner van Riga en zijn vrouw, met het oog op de daar heerschende onlusten, de wijk te nemen naar het veilige Holland. De inboedel werd verkocht en het echtpaar trok herwaarts. Op wreede wijze is echter de droom van rust en veiligheid, waarin zij te Amsterdam verkeerden, verstoord. Zaterdagavond vervoegden zich namelijk een tweetal rechercheurs aan de woning van den Rus en namen hem mede naar het hoofdbureau van politie, waar de man onmiddellijk in bewaring gesteld werd. De oorzaak: De Russische regeering had aan de Nederlandsche zijn uitlevering gevraagd wegens verduistering. Bij den verkoop van hun inboedel hadden de echtelieden namelijk ook een piano in veiling gebracht; die piano was echter niet hun eigendom, ze hadden haar op afbetaling aangeschaft en slechts een deel van het verschuldigde was voldaan. De man zal nu waarschijnlijk wel uitgeleverd worden. Eigen schuld alweer: het feit, waaraan deze Rus zich schuldig maakte, is in het „veilige Holland" evenzeer strafbaar. Haarlem, 28 Oct. Alhier heeft Zondag avond een brutale aanranding van een 14-jarigen knaap plaats gehad. Deze was door een van het station komend onbekend man meegelokt om hem zoogenaamd den weg naar de cavaleriekazerne te wijzen. In de buurt daarvan lokte hij met geld den knaap een donker laantje, den Dood weg in, en toen de jongen niet verder mee wilde begon hij hem te mishandelen en de keel toe te knijpen, zoodat het bloed den knaap uit den mond liep. Op zijn hulpgeroep schoten drie jonge lieden toe, waarop de man vluchtte in de richting Schoten. De politie stelt een onderzoek in. Buiten aan zijn winkel heeft een schoenleverancier alhier een kastje ge hecht, waarin op een lijst tal van namen van wanbetalers zijn geplaatst. Deze nieuwerwetsche wijze van geld binnen krijgen trekt zeer de aandacht, maar of de klandizie van dien man zal toenemen, is de groote vraag. 's-Gravenhage, 29 Oct. Op de Maandag avond gehouden zitting der Eerste Kamer bracht de voorzitter hulde aan de nage dachtenis van mr. Sassen, die door een langdurig en droevig lijden reeds geruimen tijd verhinderd was de ver gaderingen der Eerste Kamer bij te wonen en toch, wanneer zijn tegenwoordigheid geëischt werd, aanwezig was. Sedert 1892 lid der Kamer, werden zijn heldere en doorwrochte adviezen, vooral op juridisch gebied, op hoogen prijs gesteld en zijn welwillende omgang gewaardeerd. Woensdag 11 uur openbare vergadering ter behandeling van verschillende wets ontwerpen, o. a. van de wijziging van art. 28 der Drankwet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1