Uit Stad en Provincie. Op één der logementschepen aan de Parkkade zijn gisteren door dr. Qoossens verbonden de Flakkeeërs S. K. B. O. en J. S.allen wonende te Sonimels- dijk, die met andere vreemde werklieden in dienst van de Scheepvaartvereeniging het stoomschip „Nordland" voorbijvarende, dat in de le Katendrechtschehaven ligt, door stukken erts werden getroffen. De zestig werklieden, onder wie de daders zijn en die zich in dienst bevonden van de stuwadoors Brandies en Dalmeijer, zijn ontslagen, tot bekend gemaakt is, wie met het erts gegooid heeft. Op last van den havenmeester is de „Norland" verhaald naar den Katendrechtschendam. Qoedereede, 26 Oct. Bij de boringen tot het bekomen van goed drinkwater voor Ouddorp op den geestgrond onder die gemeente, heeft men na op 28 M. diepte een grintbodem gevonden te hebben op 32 M. diepte een overvloed van water aangeboord. Het eiland Goedereede en Overflakkee kan geheel uit deze bron van duinwater worden voorzien. Door de raden der gemeenten Middelharnis en Sommelsdijk is besloten aan de vereeniging „Het Groene Kruis" aldaar, een toelage ad f 200 te verstrekken ten behoeve eener wijkverpleegster met het oog op het groote nut en het ruime arbeidsveld. Ingezonden Mededeelingen. (Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 1 —5 regels f 1elke regel meer f 0,20. Ondervinding van een inwoner van Middelburg. Mejuffrouw A. VROONLANDBeenhouwers singel K 76 te Middelburg, meldt onsHet is thans reeds vijf jaren dat ik gesukkeld heb aan een hevige pijn in de lendenen, rug en zijden. De urine was erg beslagen en kwam met een branderig, pijnlijk gevoel. Ik had veel zweetingen en benauwdheden, die door huiveringen werden gevolgd, ook leed ik aan rheumatiek. Somtijds was mijn geheele lichaam opgezwollen, waardoor ik mijn kleeren dikwijls niet eens dicht maken kon en vooral mijn enkels en polsen waren dik opgezet. Ik sliep slecht en wanneer ik 's morgens opstond was ik reeds vermoeid. Verschillende malen was ik hiervoor onder behandeling geweest, doch zonder merkbare verlichting en het was mijn geluk, dat ik met Foster's Rugpijn Nierenpillen bekend raakte, want ik had deze nauwelijks twee weken ingenomen, toen ik reeds een groote verlichting bekwam. Nadat ik nog een paar doosjes had gebruikt, kwam er een algeheele verandering in mijn toestand. De pijn was zoo goed als verdwenen en van al de vroegere ellende bemerkte ik bijna niets meer. Ik zal thans nog een tijdje met uw pillen doorgaan en hoop u binnenkort mijn volkomen herstel te kunnen melden. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig u het publiek te maken op elke wijze die u goeddunkt. Nierziekte is gevaarlijk, omdat zij zoo onge merkt aankomt. Zij heeft veel verschijnselen en menigmaal wordt ze voor een andere ziekte gehouden. Hoofdpijn, een zenuwachtige prikkelbare toestand, onregelmatig hart, slapeloosheid, duize lingen, een voortdurend vermoeid gevoel, dit zijn even goed kenteekenen van nieraandoening als rugpijnwaterzucht, onregelmatige urine, rheumatiek, graveel, zwakte der blaas enz. Nierziekte kan soms jaren in het gestel zijn, vóórdat de oorzaak van het kwaad vermoed werd. Dat is het gevaar. Foster's Rugpijn Nierenpillen zijn een speciaal geneesmiddel voor nier- en blaasziekten. Let er op dat gij de échte Foster's Rugpijn Nierenpillen bekomt, elke échte doos voert den naam voluit, benevens de handteekening van James Foster. Zij zijn te Zierikzee verkrijgbaar bij den Heer M. S. POLAK, gedlpl. Drogist, en te Tholen bij den Heer W. POTTER, filiaal Apotheek „Coronoe", Stoofstraat Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1,75 voor één of f 10,— voor 6 doozen. Zierikzee, 28 Oct. Heden heeft de heer A. J. de Looze, Directeur dezer courant, zijn zestigste levensjaar bereikt. Commis sarissen der Nieuwsbode vonden dezen dag een welkome gelegenheid den jubilaris te toonen, hoezeer zij zijn verdiensten als Directeur van dit blad, tot den bloei waar van hij zoo krachtig heeft medegewerkt, op prijs stelden. Zij zochten hem met dit doel heden voormiddag in zijn woning op. En bij monde van den President- Commissaris, den heer mr. A. J. F. Fokker, die in een hartelijke toespraak wees op het vele, dat hij voor de Nieuws bode gedurende tal van jaren gedaan heeft, werd Z.Ed, met dezen dag gelukgewenscht, en hem, namens aandeelhouders der Nieuwsbode, een Amerikaansch schrijfbureau ten geschenke aangeboden. In warme bewoordingen dankte de jubilaris voor de geuite wenschen en het hem ten deel gevallen geschenk. Het Leger des Heils zal Maandag en Dinsdag te Zierikzee, en Woensdag, Donderdag en Vrijdag in de andere gemeen ten van het eiland Schouwen, en Vrijdag en Zaterdag in het eiland Tholen een bus collecte houden. De afdeeling Brouwershaven van de S. D. A. P. heeft zich aangesloten bij het partijgewest Zeeland. De aak „Pieternella", schipper Teunissen, met kolen naar Antwerpen, is op den sluismuur te Hansweert lek ge- stooten. Ook aan den muur werd eenige schade toegebracht. Benoemd tot buitengewoon opzichter bij de werken tot verbetering van het kanaal Gent—Neuzen E. J. H. M. Lommertzen en J. 'A. Feij. Bij een landbouwer te Oostburg viel een knecht van den zolder boven den paardenstal, daar bekend als „kafzolder", en brak een paar ribben. De nieuwbenoemde officieren bij de landweer worden 2 November a.s. ten bureele van de betrokken districtscom mandanten beccdigd en in functie gesteld. De afdeeling Rozendaal en omstreken der V. P. N. heeft besloten op 7, 8 en 9 December een club-tentoonstelling te houden. Haamstede. In een Vrijdagavond alhier gehouden vergadering van de Liberale Kiesvereeniging „Haamstede en Burgh" is met 22 tegen 5 stemmen besloten, zich aan te sluiten bij het Zeeuwsche Comité voor Grondwetsherziening. Bruinisse. Met ingang van 1 November a.s. is eervol ontslag aangevraagd door den conducteur W. W. Elenbaas, thans in dienst der R. T. M. te Rotterdam, vroeger dienst doende op de lijn Steenbergen—Brouwers haven. Zaterdagnamiddag is in het Bakkers gat het lijk gevonden van een alhier wonende ongehuwde vrouw, die zich door verdrinking van het leven had beroofd. Het lijk had blijkbaar reeds enkele uren in het water gelegen. Middelburg, 25 Oct. De vrijzinnig- demokratische kiesvereeniging hield heden avond een vergadering onder voorzitter schap van den heer Herman Snijders. Tot bestuurslid werd gekozen de heer J. R. Domenie. In huishoudelijke vergadering werd vervolgens de winter-campagne be sproken. Het voorstel van het bestuur tot aansluiting bij het Zeeuwsch comité van grondwetsherziening en algemeen kiesrecht werd bij acclamatie goedgekeurd. Door den voorzitter, den heer Herman Snijders, werden hierna de ingediende voor stellen tot grondwetsherziening ingeleid. In de eerste plaats bracht de inleider een woord van groote dankbaarheid aan de regeering voor het indieflen van deze voorstellen. Er is wel eens geklaagd, dat deze regeering was zwak en argeloos en zelfs van bevriende zijde werd deze klacht vernomen. De indiening van de voorstellen tot grondwetsherziening nu reeds is een zaak van groote kracht, overtuiging en moed, die vooral door de vrijzinnig- demokraten moet worden geapprecieerd. De indiening voldoet tevens aan de toezegging in de eerste troonrede bij het optreden der regeering gedaan en de regeering heeft hiermede dan ook volledig haar belofte ingelost. Ware de kieswet-Tak in 1894 niet ver worpen door afscheiding van een deel der liberalen, dan zouden wij niet zitten in het moeras der kieswet-quaestie. Hierna werd het blanco-artikel besproken en door den heer Snijders nagegaan hoe eigenlijk artikel 80 aan dezen scheldnaam is gekomen. Deze scheldnaam is ongepast, omdat blanco wit beteekent en dat bewuste artikel is nu verre van blanco, integendeel het is de belemmering voor de uitbreiding van het kiesrecht. De kansen nu van dat blanco-artikel rijzen met den dag, want dat huismanskiesrecht in de grondwet zal worden neergelegd, hiervan zal in de eerste jaren wel geen sprake zijn. De verdere voorstellen toelichtende, noemde de heer Snijders de wijziging in art. 81 ook belangrijk, omdat dit invoering van evenredige vertegenwoordiging mogelijk maakt. Dat zal in veel opzichten het partijleven zuiverder maken, den kiesstrijd wel niet minder fel, doch zeker minder onzedelijk doen worden. Wat ten opzichte van de Eerste Kamer wordt voorgesteld, was de heer Snijders er geen voorstander van dat de Eerste Kamer blijft gekozen door de Prov. Staten, omdat de verkiezingen voor het laatst bedoelde college er geheel door worden verpolitiekt. Doch als de Prov. Staten het kiescollege blijven van de Eerste Kamer, dan achtte hij het een onvermijdelijke noodzakelijkheid, dat bij ontbinding van ons Hoogerhuis ook de Prov. Staten worden ontbonden. De tegenwoordige wijze om alleen de Eerste Kamer te ontbinden noemde hij een parodie op het recht van den troon. Wanneer er strijd is tusschen de Regeering en de Eerste Kamer, dienen de kiezers daarover in eerste instantie een woordje mee te spreken. Als een ander gelukkig idee beschouwde de heer Snijders het, dat de Regeering de Eerste Kamer niet het recht vam amen dement wil geven. Het zou conflicten tusschen de Eerste en Tweede Kamer in het leven roepen en zou den tragen gang van de staatsmachine nog' trager doen worden. Bovendien zou het maken, dat het karakter der Eerste Kamer geheel werd gewijzigd. De verdere wijzigingen werden nog in het kort besproken en door den inleider ook een goede verbetering genoemd dat de leden der Tweede Kamer voor vijf jaar zullen gekozen worden; eveneens dat leden van Gedep. Staten kunnen zijn zij die geen lid van de Prov. Staten zijn. De heer Snijders hoopte ten slotte dat de aanneming van de voorstellen niet, evenals in 1894 en 1901, zal worden onmogelijk gemaakt door angstvallige vrijzinnigen. De heldere en duidelijke uiteenzetting van deze voorstellen waren door de ver gadering met aandacht gevolgd en een luid applaus viel den heer Snijders dan ook ten deel, terwijl de waarnemende voorzitter, de heer L. A. E. van der Ley, den inleider een woord van dank bracht. Hierna ontstond nog een aangename en levendige gedachtenwisseling, waaraan door verschillende leden werd deelgenomen. Op de gemeente-begrooting voor 1908 is f 850 uitgetrokken voor het aan brengen van 4 stel uur- en minuutwijzers op den Abdijtoren, met het daarvoor benoodigde drijfwerk, met koperen raderen, stalen assen, a jour bewerkte vergulde wijzers enz. De commissie van financiën stelt met het oog op de gemeente-financiën voor, dit werk niet uit te voeren en ook de commissie van fabricage vraagt of dat werk dringend noodig is. Burgem. en Weth. zeggen naar aanleiding van deze opmerkingen: tot het aanbrengen der wijzers is geen raadsbesluit genomen, keurt de raad den post goed, dan ligt daarin het besluit tot het aanbrengen der wijzers opgesloten. Dringend noodig is een relatief begrip. Er zal aan den toren geen schade overkomen, wanneer de wijzers niet worden aangebracht. Nuttig is de uitgaaf zeer zeker wel en waar bij de behandeling der begrooting van 1906 door mr. De Veer is gevraagd, of het geen tijd werd op het Abdijtorenuurwerk uur- en minuutwijzers aan te brengen, op welke vraag door den wethouder Den Bouw meester werd geantwoord, dat Burgem. en Weth. daartoe een voorstel zouden doen, zoodra de financiën de uitgave maar eenigszins zouden toelaten, hebben Burgem. en Weth. gemeend, nu de inkomsten belasting voor 1908, vergeleken met 1907, een vrij beduidend lager cijfer aanwijst, het voorstel te moeten doen. Vlissingen, 26 Oct. Het varend personeel van den Provincialen Stoombootdienst op de Westerschelde alhier heeft zich tot de commissie van toezicht op dien dienst, leden van Gedeputeerde Staten, gewend met het verzoek, zoo mogelijk den winter- dienst op vier maanden te behouden. Gedurende de zomermaanden zoo zeggen zij dragen het lange daglicht en het goede weer er aanmerkelijk toe bij den dienst van gemiddeld 15 uren daags eenigermate dragelijk te maken, doch de twee eerste en de twee laatste maanden van dezen dienst, wanneer de dagen nog kort of reeds zoo gekort zijn en daardoor bijna evenveel tijd in de duisternis als met daglicht gevaren wordt, vaak ver gezeld door mist, storm en slecht weer, doet deze dienst zich zwaar gevoelen en laat hij zich wel iets aanzien als dag- en nachtdienst. Omtrent de aanvaring tusschen de „Southwark" en den Nederlandschen loodsschoener „No. 13" meldt men uit Oostende nog de volgende bizonderheden. Het stoomschip voer in schuinsche richting den schoener aan en gleed ver volgens langs den romp, zoodat beide schepen zij aan zij kwamen te liggen. Daar de bekomen averij zóó ernstig was dat de schoener scheen onmiddellijk te zullen zinken, sprong de bemanning over. De schipper echter sprong mis, doch het gelukte hem zich met de handen aan de reeling vast te klampen, totdat hij binnen boord werd gehaald. Nadat het eerste oogenblik van ont steltenis voorbij was, ging de equipage aan boord terug en trachtte met pompen en putsen het binnenstroomende water zoo veel mogelijk te verwijderen. In het logies stond het water reeds boven de zitbanken. In de nabijheid bevond zich de Belgische loodsboot „No. 6", die vier harer man schappen ter assistentie bij het pompen afstond en verder eenige voorwerpen der bemanning van het ontredderde vaartuig in bewaring overnam. Gesleept door de „Southwark',' arriveerde de schoener 's nachts te Oostende. Daar werd hij met de stoompomp van de rijks sleepboot drijvende gehouden en bij hoog tij op de keibank gesleept, waar de lekkage door de werklieden der rijkswerkplaatsen voorloopig werd dichtgemaakt. Vrijdagavond is de schoener op sleep van het transportvaartuig „Coertzen" naar Vlissingen vertrokken, waar het heden in de haven kwam. Hedenmorgen 10 uur vertrok het kon. Eng. jacht „Victorie and Albert" met de Koninginnen van Engeland en Noor wegen en den Kroonprins van laatstge noemd rijk naar Engeland. Op de reede werd het jacht gevolgd door den daar geankerd liggenden kruiser „Berwick". De toegangen naar de ponton en de haven zijn den geheelen nacht bewaakt geweest door rijks- en gemeente-politie. Het verblijf van het jacht gedurende twee dagen in onze haven heeft voor vele neringdoenden weer heel wat voordeel opgeleverd. Want de 450 man equipage hebben tal van inkoopen, vooral sigaren, gedaan. Te Vlissingen is een afdeeling opgericht van den Ned. Schildersgezellen- bond. Het stoomschip „Sumatra", voor de Maatsch. „Nederland" in aanbouw op de werf der Kon. Maatsch. „De Schelde" te Vlissingen, zal de volgende maand te water worden gelaten. De Vlissingsche loodsschoener no. 13, welke door aanvaring belangrijke averij heeft opgeloopen, zal in het droogdok te Vlissingen worden opgenomen om de schade te herstellen. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Haamstede, 25 Oct. Ten overstaan van den notaris W. F. del Campo werden ten verzoeke - en op de hofstede van de heeren Gebr. J. en P. Blom publiek verkocht: Kalfvaarzen voor f 205, f 193, f 196, f 205, f 180, f 160, f 166, f 174, f 190, f 169 en f 190. Ossen en vaarzen voor f 69, f 127, f 45 en f 66. Bruinisse, 25 Oct. Door den notaris J. Franse werden heden voor den heer W. van den Berg Wz. in het openbaar ver kocht een huis en erf in de Bergstraat, voor f 1426. Colijnsplaat, 26 Oct. Gisteren werd ten overstaan van den notaris M. Noordijke, in het café „Zeelandia", ten verzoeke van de erven van wijlen den heer Krijn van den Berge, verkocht: Een woonhuis met schuur, verder getimmerte, tuin en erf aan de Westzijde van de Zuidelijke helft der Voorstraat, groot 3 Aren 88 Centiaren. Daarvoor werd ingeschreven de volgende bedragen: f 1650, f 1715, f 1785, f 1825, f 2300 en f 2475. Bij opbod werd kooper de heer I. van der Weele J.Pz. alhier, voor f 30C0 met 8i pCt. onkosten en f 15 strijkgeld voor den hoogsten inschrijver. Landbouw en Veeteelt. De handelaren in zaaizaden D. J. van der HaveKapelle bij GoesVan den Bosch Co. en Wed. J. J. de Jongh, beiden te Goes, hebben zich gesteld onder openbare controle van het Rijksproefstation voor zaadcontröle te Wageningen. In de Zaterdag te Rotterdam gehouden vergadering van aandeelhouders in den Wilhelminapolder is met 36 tegen 4 stemmen besloten de bestaande landbouw onderneming voort te zetten. De beslissing omtrent de vraag onder welken vorm dit zal geschieden is tot de volgende vergadering uitgesteld. Anna-Jacoba-Polder. Van af hier tot het station Steenbergen isde bietenleverantie zeer groot. Langs de geheele lijn liggen zeer groote hoopen opgestapeld. Het beschot is niet ruim, maar toch nog beter dan verwacht is. De regen in den laalsten tijd heeft nog zeer veel bijgedragen het ge wicht der bieten te verhoogen. Dreischor. Als een bewijs dat het in dezen tijd aan onze haven bizonder druk kan zijn, kan dienen, dat op j.l. Woensdag op de weegbrug zijn gewogen 389 geladen wagens (bieten, pulp, uien en aardappelen), te zamen wegende meer dan een half millioen K.G. RECHTSZAKEN. Veldwaditerszaakje. Evenals in tal van andere plattelandsgemeenten „geniet" een veldwachter te Mook een jaarwedde, die wel met 3 cijfers geschreven wordt, doch waarvan het cijfer der honderdtallen zoo laag gesteld is, dat alle bank-cata- strophen en Amerikaansche beursevolutiën langs des veldwachters koude kleeren gaan. Daar echter een veldwachter een wezen is, dat niet genoeg heeft aan 't heidekruid, dat in zoo'n aanzienlijke hoeveelheid bij Mook te vinden is en zijn salaris hem niet veroorlooft veel af te zonderen tot vulling van zijn uniformjas, had de burgemeester van Mook iets anders bedacht, om de schamele jaarwedde iets grooter te maken. Bij burgemeesterlijk besluit was n.l. aan één der veldwachters toegestaan in een bosch, dat eigendom der gemeente is, die boomen te kappen, die volgens zijn, 's veldwachters oordeel, het verkeer be lemmerden, of het bosch nadeel berokken den. Zulke boomen mocht de veldwachter ten eigen bate gebruiken, na taxatie, door hem zelf te verrichten I Onze veldwachter-houtkapper hakte er lustig op los, doch bleef zeer bescheiden in zijn optreden, want ofschoon de ver gunning van den burgervader hem feitelijk 't recht gaf het heele bosch te vellen en te taxeeren, vermeldt de geschiedenis maar één miezerig, scheef, krom, halfdood dennetje, dat wederrechtelijk onder zijn sabel-, neen bijlslagen is gevallen. Eilaci, dit dennetje leefde, en de bedoeling van den burgemeester was geweest, dat zijn veldwachter alleen doode boomen zou omhakken. Zwaar moest de overtreder dan ook zijn euveldaad boeten. Hij werd een maand geschorst, proces-verbaal werd opgemaakt en in een begeleidend schrijven aan den officier van justitie verzocht de burgemeester den veldwachter alsjeblief een boete van f 2, zegge twee gulden, op te leggen, om hem die kunsten eens voor al af te leeren. De behandeling dezer zaak voor de Arnhemsche rechtbank had een eenigszins ander verloop dan de burgemeester zich gedacht zal hebben, want in plaats dat de daad van den veldwachter veroordeeld werd, gaf het O. M. den burgemeester den raad die vergunning tot houtkap maar zoo spoedig mogelijk in te trekken, daar hij hiermede vrij wel zijn bevoegdheid le buiten is gegaan. Voor den veldwachter, die slechts gedaan heeft, wat hem door de vergunning van den burgemeester ver oorloofd was, werd vrijspraak gerequireerd. KERKNIEUWS. Beroepen bij de Evang.-Luth. Gem. te Zierikzee, de heer J. Ph. Makkink J.Phz., proponent te Rotterdam. Burgh. Naar wij vernemen, zal Dinsi avond a.s., om half acht uur, alhier ii Ned. Ilcrv. Kerk optreden de heer S. IJbe candidaat tot den Heiligen Dienst Kamperland. Bruinisse. Behalve de f 284, die bi oogstpreek in de Ned. Herv. Kerk al voor de armen werd gecollecteerd, is f 146,34 voor de kerk ontvangen, zo, de totale opbrengst van de oogstcoll f 430,34 bedroeg. ON D E RW IJ S. Bij Kon. Besl. is, voor het tijdvak 10 November 1907 tot en met 31 Augu 1908, benoemd tot leeraar in de gymnas aan de Rijks H. B. S. te Zierikzee heer M. A. A. Steyns, thans onderw aan de Rijksnormaallessen te Venlo. Volgens het Schoolblad is een 77-; onderwijzer, een man, die reeds 40 van het onderwijs af was en uit ondersteuningsfonds van het Nederlan* Onderwijzers-Genootschap een bijd kreeg, allgen- om hem aan een pens te helpen, aangesteld bij een christe school te D. op een salaris van f 900. was doof tevens, en alleen door spreekbuis kon men zich bij hem verst! baar maken. Gelachen werd om verschijning. Dezer dagen werd hij gepensione en kreeg hij f 480 's jaars. Zoo speelt men met 's lands gelden tot zulk misbruik geeft Kuyper's onderv wet aanleiding. Brieven uit Berlijn. (Van onzen Correspondent). pLinge sale!" Berlijn, 24 October 1 Hadden gisteren op den eersten dag van hel spanning tegemoet geziene civiele beleedi,-1 proces „Moltke contra Harden" tooneelen van ten deele zóó hartstochtelijken, dramati: en sensationeelen aard, dat men een clima: voor mogelijk zou hebben gehouden, zoo heden-voormiddag, tijdens het verhoor vai gewezen huzaar van het Potsdamer regi Garde-du-Qprps, dat de climax gisteren toppunt nog niet had bereikt. De spanning, waarmede het dicht opeengi publiek in de gerechtszaal, en de publieke daar buiten, den loop van het proces volt zoo mogelijk nog intenser, nu tegen den a' na een heftig debat tusschen de beide advol door het gerecht wordt besloten, tegen mi den vriend van Graaf Kuno Moltke, den besproken Prins Philipp von Eulenburg, pei gratissima van den Keizer, en in onge gevallen, als zijnde sterk verdacht zich homosexueele handelingen te hebben sch j gemaakt, te dagvaarden. Bij den president was een attest van behandelenden arts van Prins Eulenburg genaamd Phili, den „Harpenier") ingekoj waarin verklaard werd, dat zijn patiënt ni staat is, persoonlijk voor het gerecht te versch1 wegens hevige jicht en neurastherie, doch bereid verklaarde, in zijn hotel „Commissa; ten overstaan van den rechter en getuigen, tuigenis af te leggen. Hiertegen protesteert Ha (verreweg de beste debater van alle bij proces betrokken personen, de advokaten intj met groote heftigheid. Wanneer Eulenburg Berlijn kan komen (per rijtuig) van Lieberj naar het station, dan per spoor, en van het st, alhier per rijtuig naar het hótel, kan hij evengoed per rijtuig zich naar het gerech laten vervoeren. En, voegt de president in zijn conclusii met de beide „schepenen" in raadkamer ti gegaan, hieraan toe, wanneer Zijne Doorlui heid zich niet schuldig acht, kan een op« uitgebracht getuigenis voor zijn gemoedstoei niet van zeer nadeeligen aard zijn. Het voorstel, om Prinsj „Phili" als getuig dagvaarden, was reeds weken geleden van Har! advokaat Justizrat Bernstein uitgegaan, e zonder succes. Heden ging het van Moltke's uit, daar deze, nu de situatie steeds schi wordt, zonder onderscheid des persoons, ooi wanneer zijn intieme vriend Phili daarbij opi wordt gebrandmerkt, wil bewijzen, dat hij, Moltke, zich nimmer aan tegennatuurlijke h: lingen heeft bezondigd (hetgeen trouwens Harden in diens ZüArun/7-artikelen nimmer weerd werd). Om 6 uur stonden wij weer buiten, met warm hoofd, waarin de velerlei indrukken t twee dagen zich verdringen. Of wij den jichtigen 60-jarigen Phili mc in diens rolstoel voor den rechter zullen verschijnen? Ik voor mij geloof het niet. Gisteren waren wij getuige van de „geestel torturen, waaraan de jonge mevrouw v. (vroeger gehuwd met Kuno Moltke) gedurj een langdurig kruisverhoor bloot stond, ten staan van een talrijk publiek, en waarbij de vrouw genoodzaakt werd te antwoorden i meest intieme vragen op sexueel gebied, c der sexueele gemeenschap in het huwelijks! hoorden wij achtereenvolgens verklaringen van de bijnamen „Tütü" en „derSiisse" (beid« Kuno Moltke) „das Liebchen" (Z. M. de Kei hoorden Harden met pathos verklaren, datMoltk hooger hand gedwongen was geworden een klacht tegen hem (Harden) in te dienen; h trad het sensationeele nog meer op den voorgi waar achtereenvolgens,'deels van de zijde beklaagde, deels van klager, tot den pres het verzoek wordt gericht, het getuigenis te afleggen niet alleen van den rijkskanselier I Bülow, en den chef van het Militaire Cabin Hiilsen Haseler (dat Moltke door hen gen zaakt was tot het indienen zijner aanklacht), zelfs van Z. M. den Keizer (dat Moltke nin zich op politiek gebied had bewogen), en vóór de schorsing der middag-pauze door gewezen huzaar tafereelen worden afgeschih welker wedergave niet mogelijk is. Evenals Harden, de schitterende rede! reeds gisteren zelve herhaaldelijk deed uitko betoogt diens advokaat heden opnieuw, dat mandaat uitsluitend beoogd heeft de leden den Liebenberger Kranz, waartoe Kuno M behoorde, van het politieke tooneel, en u nabijheid van den Keizer te verwijderen. Daartoe werden uitsluitend de bewuste Zuk, artikelen geschreven. Heden, nu van verbloc geen sprake meer kan zijn, zooals vóór schrijven der artikelen door Harden, die t sinds vijf jaar volkomen op de hoogte omtrent de tegennatuurlijke handelingen tal van personen der hof- en militaire krir verklaarde Harden's advokaat woordelijk: „Ik beweer - en zal bewijzen, dat de bekla

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 2