ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 29 October 1907. (525 i o x* i Isl zeesche Cour an t). KENNISGEVING. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8532. Directeur: A. I. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FrSnkel. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. BURGEMEESTER van Zierikzee brengt kennis van de Ingezetenen, dat er op Misdag den 30 October e.k., des namiddags 2'/i uur, op het Raadhuis, eene openbare nadering van den Gemeenteraad zal gehouden den, waarin de volgende zaken ter tafel :n worden gebracht, t. w.: Resumtie notulen. Brief van Gedep. Staten, houdende mede- deeling, dat hunne beslissing omtrent het raadsbesluit, waarbij aan Mej. C. R. Nardten eervol ontslag werd verleend als onderwijzeres aan school D, wegens opheffing dier school, wordt verdaagd. Brief van Mej. C. M. J. Phernambucq, houdende bericht, dat zij hare benoeming tot helpster bij het onderwijs in de nuttige handwerken voor meisjes aan de herhalingsschool aan neemt. Voorstel van Burgem. en Weth. tot het ver- leenen van afschrijving van hoofdelijken omslag. Verslag der Commissie benoemd tot onder zoek der gemcente-begrooting voor 1908, en behandeling dier begrooting. Enz. erikzee, den 25 October 1907. De Burgemeester, CH. W. VER ME IJS. AMERIKA. )e naamlooze vennootschap Barnum Bailey heeft al haar bezittingen voor .000 gulden verkocht aan de Ameri- nsche gebroeders Ringling. te financieele crisis in New-York, log altijd duurde Vrijdag de run op banken voort; niet zoo sterk als die ke Dinsdag de Knickerbocker Bank elijk onder den voet liep, maar nu algemeener. Alle bènken hebben er er te lijden. in het is ook niet te verwonderen dat agitatie onder het publiek nog niet elijk verdwenen is, wanneer men leest, een zekere Lawson zich niet ontziet groote schaal te adverteeren, dat spaarpenningen van het publiek, eponeerd bij de Nationale banken en de trustmaatschappijen, verdwenen of bezig zijn te verdwijnen, om welke en hij iedereen aanraadt zooveel moge van de ingelegde gelden terug te en, alvorens het te laat is. )at die Lawson in de financieele wereld end staat als een gewetenlooze speculant, ngt natuurlijk niet mee, dat het gewone iliek dat ook weet. Zelfs de heftige antwaardiging van sommige bladen zoo'n gemeene streek zullen niet ïtten, dat een deel van het publiek er naar handelt. n aantal spaarbanken hebben als chermingsmaatregel een opzeggings- nijn van zestig dagen vastgesteld voor terughalen van deposito's. In gewone standigheden zou dat een heel be- kelijk teeken zijn, maar nu maken imige van de best bekende spaarbanken dat middel gebruik, tndere instellingen, gewone banken die redmiddel niet konden aanwenden, len nog erger en bleven Vrijdag gesloten zijn echter allen van een tweeden en den rang. ien denkbeeld van den omvang der veging krijgt men bij het lezen van de onderheid, dat sedert Maandag voor ir dan 15 millioen, dollar uit de city- iken is teruggehaald, zoodat er nu meer geld in New-York is, de hemel weet ar al niet verstopt, in kousen, onder trassen enz., dan ooit te voren, felen echter komen het in wilden angst jevraagde weer terug brengen, maar niet deposito's. Er is nu groote vraag naar ;'s, waarvan zij een sleutel hebben, "och wordt van gezaghebbende zijde nadruk verzekerd dat de toestand erlijk gezond is, en dat de paniek geen en van bestaan heeft. Ridgely, controleur het muntwezen der Vereenigde Staten, ak o. a. de meening uit dat er ten zien van de trust-maatschappijen in binnenland geen vrees behoeft te be an. De moeilijkheden te New-York zijn i gevolg van hetgeen gebeurd is bij i paar instellingen, welke in opspraak i gekomen door verkeerde handelingen hun bestuurders. Daarbij kwam dan t de omstandigheid, dat de prijzen van i'deelen en van fondsen, welke tot lerpand dienen van een groot gedeelte i de beleeningen te New-York, thans er zijn dan sedert jaren het geval is geweest. Bij de banken in het binnenland is juist het tegenovergestelde het geval. Slechts een zeer klein gedeelte van de beleeningen dier instellingen is verstrekt op onderpand van fondsen. SPANJE. Madrid, 24 Oct. De berichten omtrent de overstrooming zijn uiterst ongunstig. Te Mora Nuevo stortten 40 huizen in, te Mora de Ebro meer dan 100. Te Vinarez konden 66 menschen slechts met boven- menschelijke inspanning worden gered. Het dorp Zoparto is volkomen door de aardbeving verwoest. Er zijn zeer vele slachtoffers, maar het juiste aantal is niet bekend. De Tribuna ontvangt een telegram uit Calabrië, volgens hetwelk, naar luid van de laatste berichten, te Ferruzano 300 slachtoffers door de aardbeving zouden gemaakt zijn. ITALIË. Rome, 25 Oct. Volgens een bericht uit Reggio aan de Tribuna is het aantal dooden te Ferruzzano 500 en er zijn even veel gewonden. De Corriere zegt, dat de ramp te Ferruzzano voornamelijk te wijten is aan een grondverschuiving ten gevolge van de aardbeving, waardoor de geheele omtrek werd bedolven. Maar volgens officieele berichten is Ferruzzano slechts voor twee derden verwoest en zijn er 50 gewonden (geen enkele zwaar gewond), en 176 vermisten,terwijl er 20 dooden uit het puin zijn gehaald. RUSLAND. De regeering heeft besloten een flink bedrag uit te trekken voor bestuurbare luchtballons. Generaal Kirpitsjof is aan het hoofd geplaatst van een departement, dat speciaal is opgericht voor de lucht scheepvaart. Daar, gelijk gemeld, de gevangenissen overvol zijn, zullen er dringende credieten aangevraagd worden voor het bouwen van 68 nieuwe gevangenissen. De Retsj publiceert de volgende cijfers In de maand September zijn 207 per sonen gedood bij botsingen met de politie, alsmede bij aanvallen van roovers. Gewond werden 131 personen. Er hadden 165 roofaanvallen plaats, waarbij tot een ge zamenlijk bedrag van 500,000 roebel gestolen werd. De krijgsraden hebben 64 doodvonnissen geveld, waarvan 34 vol trokken zijn. De bladen werden in 26 gevallen met boeten gestraft. Verder tal van gevallen van boerenonlusten in verschillende gouvernementen. ENGELAND. De aanbieding van den Cullinan-diamant aan koning Edward, in naam van de Transvaalsche regeering, zal plaats hebben op den aanstaanden verjaardag van den koning door sir Richard Soloman, agent- generaal van Transvaal. Te Londen heeft een rechtbank aan de weduwe en kinderen van wijlen Thomas Dryden Davison, gewoond hebbende te Londen en Rotterdam en omgekomen bij het vergaan van de „Berlin", ten laste van de reeders een schadevergoeding toegekend van 4500 pd. st. (f 54.000). Te Yarmouth werden Dinsdag 60 millioen haringen aangevoerd. Ook de visschersvloten van Lowestoft en Grimsby hadden een kolossale vangst, 't Gevolg was, dat de prijzen verbazend daalden en men ten slotte voor één penny 33 haringen kon koopen. Te Yarmouth waren de kaden met haringen bedekt; en tot laat in den nacht waren honderden wagens bezig vaten en kisten naar de loodsen te sleepen, waar de visch voor den verkoop geschikt ge maakt wordt. Londen, 26 Oct. Een electrische trein van den London Metropolitan Railway is met volle vaart op een trein gereden, die stilstond bij het Westhampstead-Station. Het gebeurde even na achten vanmorgen gedurende een dikken mist. Naar gemeld wordt zijn er drie menschen gedood en is er een aantal gekwetst. FRANKRIJK. Men is zonder tijding van een lucht ballon, bemand door twee Fransche lucht reizigers, die op 16 dezer opgestegen is uit den Aéro-club te Bordeaux, en die naar het schijnt, in de richting naar België of Holland is voortgedreven. De Belgische overheden zij verzocht aan het bestuur der openbare veiligheid in het ministerie van justitie, te Brussel, de inlichtingen over te maken welke zij ontvangen zouden omtrent de plaats waar de bedoelde ballon is neergekomen. BELGIË. De jury te Brugge heeft een herbergier te Kortrijk, Maertens, ter dood veroordeeld, die op 23 Maart zijn kostganger Hespel vermoordde. Het lijk werd door hem op een zolder opgehangen en om aan zelfmoord te doen gelooven, had hij een stoel bij het lijk omvergeworpen. Den volgenden dag evenwel veranderde hij van gedachte en besloot door brand de sporen van zijn misdaad te doen verdwijnen. Daarom maakte hij op den zolder een drietal stapels hout en krullen en begoot deze met petroleum, waarna hij ze in brand stak. De misdaad werd toen echter ontdekt door voorbijgangers, die rook uit het dak zagen opstijgen. Reeds geruimen tijd is het bekend, dat de koning van België buiten zijn land verblijf houdt; in de Belgische bladen wordt met eenig leedwezen daarover ge sproken en zelfs in regeerings- en hof kringen betreurt men het, dat de koning afwezig blijft en weigert de belangrijke quaesties te bespreken, die met de inlijving van den Congostaat samenhangen. Zaterdag deelde de koning aan de regeering mede, dat hij voornemens is nog geruimen tijd in het buitenland te blijven. In één der voornaamste Belgische bladen wordt er op gewezen dat de koning nu reeds twee maanden weg is, en dat er van zijn terug keer nog geen sprake is. Alle stukken, die sedert twee maanden in den Moniteur verschijnen, zijn gedag- teekend uit Royat. Maar nu is plotseling gebleken, dat de koning niet te Royat is, dat hij die plaats op 26 September ver laten heeft en zich sedert dien dag ophoudt in het kasteel van Henri Say te Lormoy bij Longjumeau. Dit is uitgekomen door een automobiel-ongeluk, dat voor enkele dagen één van 's konings auto's overkwam, waarmede dr. Paul Bar, een bekend gynaecoloog, uit Parijs was gehaald, om een dame uit 's konings omgeving te behandelen. De Neue Freie Presse, die hiervan uit Parijs een telegrafische mededeeling kreeg, vraagt, wat er nu gebeuren zal met de staatsstukken, die sedert geruimen tijd op zettelijk uit een verkeerde plaats zijn gedagteekend Een comité van Brusselsche dames wil een geldinzameling houden, teneinde een som bijeen te krijgen, groot genoeg om de schulden van de dochter van koning Leopold, prinses Louise, gescheiden echtgenoote van den hertog van Coburg, te betalen, en alzoo te verhinderen, dat tal van kostbaarheden uit de nalatenschap van koningin Henriette, haar moeder, in het openbaar worden verkocht. Gelukt het met een inzameling niet, dan hoopt men met medewerking van eerste kunstenaars concerten en andere vermakelijkheden voor dat doel te houden. Ter verontschuldiging van de houding des konings in zake den verkoop der juweelen van wijlen zijne gemalin wordt aangevoerd, dat die juweelen laatstelijk toebehoorden aan zijn dochter prinses Louise, welke zich te Parijs in schulden heeft gestoken, en dat de verkoop ge schiedde op vordering van hare schuld- eischers. Beweerd wordt, dat de prinses en de schuldeischers den verkoop opzet telijk te Brussel dreigden te doen plaats hebben, om den koning, uit vrees voor 't schandaal, te bewegen de kleinoodiën tot hoogen prijs onderhands op te koopen. De koning wilde zich echter niet laten dwingen. Een feit is het, dat de koning met genoemde dochter op gespannen voet leeft. Een feit echter ook, dat het een goeden indruk zou gemaakt hebben, als de koning, die zoo schatrijk is, desnoods een paar tienduizendtallen francs hadde opgeofferd ter wille der eer van zijn Huis. NEDERLAND. Sneek, 26 Oct. Mr. H. Okma, geb. 1868 en sedert 1901 afgevaardigde ter Tweede Kamer voor dit district, is plotseling over leden. De heer Okma behoorde tot de anti-rev. partij. Enschedé, 25 Oct. In de Woensdag gehouden zitting van den raad der gemeente werd medegedeeld het ministerieel besluit, dat ten behoeve van de „Vereeniging de Volkswoning" door het Rijk aan de gemeente is toegestaan een voorschot van ten hoogste f 650.000 voor den bouw van 332 arbeiderswoningen. Amsterdam, 26 Oct. Het Keizerlijk jacht „Hohenzollern", met het Duitsche Keizerlijk Echtpaar, wordt den 19en November na zonsondergang te IJmuiden verwacht en blijft daar tot den volgenden morgen liggen. Op den wensch van den Keizer blijft het incognito bewaard totdat het jacht naar Amsterdam opstoomt. Eerst dan zal de Marine eerbewijzen geven. De Keizer reist Woensdagavond 20 November rechtstreeks naar Berlijn terug. Het bezoek.aan Den Haag is dus komen te vervallen. Z. M. de Keizer en H. M. de Keizerin van Duitschland zullen Woensdag 20 November deze stad bezoeken. Te 11 uur 's voormiddags komen de hooge gasten met de „Hohenzollern" voor 's Rijks hoofdstad aan en des avonds na het gala-diner, ongeveer 11 uur, zullen zij weer vertrekken, hoogstwaarschijnlijk rechtstreeks naar Duitschland. Het voorloopig program bestaat uit een rijtoer, na den lunch ten Paleize en een bezoek aan het Rijksmuseum. Voorts verneemt men, dat de Keizer streng incognito reist, totdat Z. M. te Amsterdam vasten voet aan wal zal hebben gezet. Gouda, 26 Oct. Hedenmorgen, ongeveer halfzeven, heeft aan den overweg van de spoor aan de 4de Kade een treurig ongeluk plaats gehad. Een 81-jarige vrouw, de weduwe Hajema-Kooiman, wonende in de Komijnsteeg alhier, is door een goederen trein der H. IJ. S. M.komende uit de richting Utrecht, overreden en gedood. Zooals zij dat 's Zaterdagmorgens altijd gewoon was, begaf juffrouw Hajema, een nog krasse oude vrouw, zich ook heden morgen naar de woning van haar schoon zoon Verschuur, die aan den overkant van de spoorbaan woont. Verschuur en zijn vrouw gaan veelal 's Zaterdagsmorgens met wild en gevogelte naar Den Haag, om dat daar te verkoopen, en grootmoeder paste dan op de kinderen. Zoo zou ook heden geschieden. Zou, want 't mocht niet zoo zijn. Waarschijnlijk heeft mejuffr. Hajema den trein niet aan zien komen en is zij op 't laatste oogenblik overgestoken, want de machinist beweert haar nog voor het hek, dat den overweg afsluit, te hebben gezien, terwijl hij de stoomfluit driemaal heelt laten fluiten. Men vermoedt, dat de ongelukkige vrouw met haar voet tusschen de rails bekneld is geraakt, en daardoor niet tijdig genoeg meer de baan heeft kunnen oversteken. Zij werd gegrepen en de trein ging haar over de beide beenen. Dadelijk stopte de trein en werd de deerlijk verminkte vrouw opgenomen. Zij was nog bij kennis en wuifde met haar hand in de richting van het huis van haar dochter. Door het treinpersoneel werd zij in den trein ge dragen en naar 't station alhier gebracht, vanwaar zij door de politie, inmiddels gewaarschuwd, per brancard naar het ziekenhuis werd vervoerd. Bij aankomst aldaar bleek het noodlottig aan haar eind gekomen oudje echter reeds overleden. 's-Gravenhage, 26 Oct. Hedenvoor middag is een vrouw nabij de brug aan de Laan van Meerdervoort, alhier, te water geraakt. Pogingen om haar te redden bleven vruchteloos. Na een half uur dreggen werd het lijk van de vrouw die bleek een Indische bediende te zijn opgehaald, en door de politie naar de aigemeene begraafplaats vervoerd. Aan de Frankf. Ztg. wordt uit Den Haag bericht, dat de pas gesloten vredes conferentie aan de deelnemende staten te zamen ongeveer 7 millioen gulden heeft gekost, waarbij ruim 2j millioen voor telegrammen. Men berekent dat voor feestmalen en dergelijke genoegens ruim 1 millioen is uitgegeven. De conferentie heeft 127 dagen geduurd en er zijn in dien tijd 317 diners gegeven. De drukke Braziliaansche afgevaardigde Barbosa heeft zich ook in dit opzicht en door de uit voerigheid zijner telegrammen onder scheiden. Alleen voor bloemversieringen zou hij ongeveer f 5000 hebben besteed. De St.-James Gazette meldt, dat H. M. Koningin WilhelminadenLondenschen super-intendant van de crimineele politie, Francis Kirchner, die bijna 30 jar^n bij de Londensche politie in dienst is, benoemd heeft tot ridder in de orde van Oranje- Nassau. De heer Kichner maakte vroeger deel uit van het Nederlandsche leger en trad in 1878 in dienst van de Engelsche crimineele politie. Rotterdam, 25 Oct. Gisteren_.ond 10 uur bemerkte een marinier, die op schild wacht stond bij het einde der Spoorweghaven alhier, waar zich de logementschepen be vinden met werklieden uit het buitenland, bewaakt door de „Heiligerlee", dat een ijzeren vlet de Spoorweghaven kwam binnen varen. Volgens zijn verklaring, riep hij de vlet aan, waarop van uit deze een schot werd gelost. De marinier schoot terug, waarop de wacht in het geweer kwam en 12 schoten op de vlet werden gelost, die daarop door kogels doorboord, in de diepte wegzonk. De riemen zijn later opgevischt. In de duisternis heeft men twee mannen over land de vlucht zien nemen. Door de politie alhier werd herhaal delijk proces-verbaai opgemaakt tegen G. W. wegens overtreding der verordening op het rijden. De boeten betaalde hij nooit, maar hij onderging de vervangende hechtenis. Te Amsterdam werd dezer dagen aan een aldaar wonenden G. W. een kind geboren. De gelukkige vader gaat aan het Bureau van den Burgerlijken Stand aangifte doen en verneemt tot zijn verbazing, dat hij sinds 1903 te Rotterdam woont. Hij is echter nooit daar geweest en kan er dus moeielijk wonen. Op zijn verzoek wordt zijn domicilie weder naar Amsterdam overge bracht. Nauwelijks is dat geschied of er wordt hem een dagvaarding beteekend om te Rotterdam voor het 1ste kantongerecht te verschijnen wegens een gepleegde over treding. Daar verneemt W., die nu voor het eerst hier komt, dat er nog wel 30 processen-verbaal tegen hem opgemaakt, zijn ingekomen. De verbalisant weet echter pertinent, dat deze W. niet door hem is bekeurd. Een onderzoek werd ingesteld en nu is aan den dag gekomen, dat in 1903 een broeder van W. door de rechtbank te 's-Gravenhage wegens valschheid in geschrifte is veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf, en dat hij, ofschoon hij in het Politieblad stond gesignaleerd, zich steeds aan de tenuitvoerlegging van die straf heeft weten te onttrekken. Deze, genaamd Hendrik Pieter W., had daarvoor het domicilie van zijn broeder veranderd, steeds van diens naam gebruik gemaakt en ook op diens naam de hechtenis onder gaan. De echte Hendrik Pieter is thans door de rijkspolitie opgespoord en tot het ondergaan van de 6 maanden gevangenis straf opgeborgen. De oudste bewoonster van ons land, de Wed. Zwarts, is te Berkel, na een korte ongesteldheid, in den ouderdom van 104 jaar overleden. Ziehier eenige bizonderheden uit haar lang leven. Pieternella Rodenburg, weduwe F. Zwarts, te Berkel en Rodenrijs bij Rotterdam, werd den llen Juni 1803 te Overschie geboren en heeft dus den leeftijd van 104 jaar en ruim 4 maanden bereikt. Als dienstbode kwam zij te Zoeiermeer- Zegwaart, waar zij op 21-jarigen leeftijd met F. Zwarts in het huwelijk trad. 63 Jaar lang is zij met hem gehuwd geweest. Uit dit huwelijk werden 8 kinderen geboren, waarvan er thans nog drie in leven zijn, nl. een 64-jarige getrouwde dochter, bij wie zij inwoonde, een 75-jarige dochter en zooals zij zelf zeide: een „jongetje" van 80 jaar. De weduwe Zwarts laat een 190-tal klein- en achterkleinkinderen na, die allen in den omtrek van Berkel en Rodenrijs wonen. Slechts korten tijd is zij ongesteld geweest haar geheele lange leven mocht zij zich in een uitstekende gezondheid verheugen en altijd was zij even opgewekt. Bij een bezoek, haar op haar laatsten verjaardag, 11 Juni j.L, gebracht, kon men het haar niet aanzien, dat haar levensduur nog zoo kort zou zijn en had men haar nog wel enkele levensjaren gegeven; onze oudste landgenoote zag er dan ook voor haar hoogen leeftijd buitengewoon kras uit.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1