Coza Institute, Ingezonden Mededeelingen. (Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 1 —5 regels f 1elke regel meer f 0,20. Geen verwondering te Zierikzee. Natuurlijk niet, dit is slechts een geval meer. De heer A. DE KROM, Antwerpsche Straatweg 226 te Woensdrecht, meldt ons: Sedert geruimen tijd was ik aangedaan met een ellendige nier kwaal, waardoor ik onophoudelijk een snijdende pijn in den rug had ter hoogte van de nieren. Ik had soms een gevoel alsof men mij met messen stak, ook had ik dikwijls rheumatiek en 's morgens bij het opstaan was ik veelal zwaar vermoeid. Ik klaagde doorloopend over duizelingen en had steeds een kil, huiverig gevoel in den rug. De urine was meestal onnatuurlijk rood gekleurd en mijn maag geheel van streek. Toen me overal zulke goede berichten omtrent Foster's Rugpijn Nierenpillen ter oore kwamen, liet ik dadelijk een doosje komen, en hoe groot was mijn blijdschap en verwondering, toen ik reeds na acht dagen een groote verlichting bekwam, en nadat ik de behandeling een paar weken had volgehouden, was ik geheel en al van mijn pijnlijke ziekte verlost. Het zal mij steeds een genoegen zijn, wanneer ik andere menschen door het aanbevelen van uw krachtig middel van hun lijden kan ver lossen. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig u het publiek te maken op elke wijze die u goeddunkt. Mogelijk zal men u een ander geneesmiddel te koop aanbieden met de bemerking „even goed" of „juist hetzelfde". Gij vergist u wanneer ge dit gelooft, want er bestaat geen ander genees middel „even goed" voor de nieren of „juist hetzelfde" als Foster's Rugpijn Nierenpillen. Zij zijn te Zierikzee verkrijgbaar bij den Heer M. S. rOLAK, gedipl. Drogist, en te Tholen bfl den Heer W. POTTER, Bilaal Apotheek „Coronoe", Stoofstraat. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel i f 1,75 voor één of f 10,— voor 6 doozen. Dronkenschap bestaat niet meer. Een monster van het merk waardige Coza poeder wordt gratis toegezonden. Kan ingegeven worden in Koffie, Thee, Melk, Likeur, Absint, Bier, Water of in het voedsel, zonder dat het noodigis, dat de dronkaard er lets van af weet. het COZA POEDER bezit de wonderbareeigenschapom tegen zin tot het drinken van sterken drank (bier, wijn, absint enz.) bij den dronkaard op te wekken. Het COZA POEDER werkt zoo onopgemerkt en zeker, dat de echtgenoote, de zuster of de dochter van den verslaafde het hem toe kan dienen, zonder zijn medeweten, en zonder dat het noodig is, dat de patiënt ooit behoeft te weten waaraan hij zijne redding te danken heeft. Het COZA POEDER heeft het huiselijk geluk van duizenden gezinnen hersteld, duizenden per sonen van schaamte en oneer gered, en deze personen tot levenslustige en nuttige leden der maatschappij herschapen; het heeft menig jong persoon op den rechten weg teruggebracht en gelukkig gemaakt en het leven van talloozen met menig jaar verlengd. Het Instituut, waardoor dit ongeëvenaard poeder verspreid wordt, zendt gratis aan hen, die daartoe aanvraag doen, een boek met dankbetuigingen en een monster. Het poeder wordt gewaarborgd vo&omen onschadelijk te zijn. Correspondentie in alle talen der wereld. Het echte Coza Poeder is verkrijgbaar in alle Apotheken en in het volgende Depót te Zierikzee: Drogisterij „Het Roode Kruis", Schuithaven. Tholen: W. POTTER, Kerkstraat. Onze Depóthouder reikt het attestenboek gratis uit aan hen, die er aanvraag voor doen, maar geeft geen gratis proeven. Om deze te bekomen, wendt u direct naar Londen. Wacht U voor namaaksels. Het Coza Poeder is het eenige afdoend middel tegen dronkenschap. KERKNIEUWST In de groote kerk te Nijmegen is Zondag een der kleinen van den negertroep Togo, welke tijdens en na de kermis aldaar voorstellingen heeft gegeven, door ds. Hoog door den doop ingeschreven bij de Ned. Hervormde Gemeente. RECHTSZAKEN. Door den heer J. H. Schoch, slooper en koopman in afbraak, wonende aan de Baarsjes, onder de gemeente Sloten, is bij de rechtbank te Amsterdam een proces begonnen tegen de gemeente Amsterdam, om schadevergoeding te verkrijgen wegens letsel door hem als passagier van de gemeente-tram gekregen. Op 6 December 1905 richtte hij een adres om schadevergoeding aan den gemeenteraad, in welk adres hij mede deelde, dat hij op 28 Juli 1905 als passa gier van lijn 3 reed, hij door plotseling remmen zoo'n schok kreeg, dat hij van het voorbalkon van den bijwagen viel en onder de wielen geraakte, waardoor zijn linkerarm verbrijzeld werd en later geam puteerd moest worden. De gemeenteraad is niet op het verzoek om schadevergoeding ingegaan, maar had zich vereenigd met het praeadvies van Burgem. en Weth., waarin gezegd werd, dat bij nader onderzoek gebleken was, dat de val van den passagier niet het gevolg is geweest van plotseling electrisch remmen, maar dat de val aan het remmen voorafging, zoodat de passagier tengevolge van een andere oorzaak gevallen moet zijn en de gemeente niet aansprakelijk is voor de gevolgen van dit ongeval. De heer Schoch heeft zich daarbij niet neergelegd, maar heeft thans de gemeente in rechten aangesproken om een schade vergoeding van f 41.333.92. Op DinsJag 29 dezer zal deze zaak dienen voor de eerste kamer der recht bank te Amsterdam. Kantongerecht te Tholen. 21 October 1907. Door den heer kantonrechter alhier zijn heden veroordeeld wegens: Overtreding der Leerplichtwet A. C. W., 37 jaar, te St.-Annaland, A. O., 39 jaar, te Scherpenisse, A. L. P., 39 jaar, te St.-Maartensdijk, C. F., 41 jaar, en M. A. L„ 34 jaar, beiden te Oud- Vossemeer, A. S., 41 jaar, M. P., 44 jaar, en W. S., 41 jaar, allen te Stavenisse, H. L., 32 jaar, te St.-Filipsland, ieder tot eene boete van f 3, of 2 dagen hechtenis voor ieder hunner, P. K., 40 jaar, te Tholen, tot f 1 boete of 1 dag hechtenis. Overtreding der Leerplichtwet bij te herhaling: L. K„ 38 jaar, D. V., 44 jaar, C. C. F., 44 jaar, L. Q., 42 jaar, allen te Sint- Philipsland, J. S., 44 jaar, O. P., 36 jaar, P. d. R., 53 jaar, L. v. H., 40 jaar, allen te Stavenisse, ieder tot eene boete van f 5 of 3 dagen hechtenis voor ieder hunner. Overtreding der Leerplichtwet bij 2e herhaling: N. v. d. R., 36 jaar, te St.-Philipsland, tot f 8 boete of 4 dagen hechtenis. Overtreding der Leerplichtwet bij 3e herhaling: J. V., 54 jaar, te St.-Philipsland, tot f 10 boete of 5 dagen hechtenis. Overtreding der l/kwet: C. P., 43 jaar, M. A., 50 jaar, J. G., 37 jaar, en A. R., 42 jaar, allen te St.-Annaland, ieder tot eene boete van f 1 of 1 dag hechtenis voor ieder hunner. In staat van dronkenschap de openbare orde verstoren: J. K., 23 jaar, te Tholen, tot f 3 boete of 2 dagen hechtenis. Openbare dronkenschap: F. C., 46 jaar, zonder bekende woon plaats in Nederland, J. R. Azn., 20 jaar, en J. C. B., 23 jaar, beiden te St.-Annaland, W. F. v. d. O., 22 jaar, te Scherpenisse, A. P., 38 jaar, te St.-Maartensdijk, ieder tot eene boete van f 1 of 1 dag hechtenis voor ieder hunner. Ontslagen van rechtsvervolging: L. Q., 37 jaar, te Stavenisse. O N D E R W IJ S. De 37 sollicitanten naar de betrekking van hoofd van school D te Vlissingen, zullen worden opgeroepen tot een ver gelijkend examen. Wat het lager onderwijs kost. De afzonderlijke afdeeling lager onderwijs heeft op de Staatsbegrooting voor 1908 het hooge eindcijfer van f 18,654,526, dat is 5.1 ton meer dan voor 1907 is toegestaan en 3| millioen boven de werkelijke uitgaven van 1906. Deze belangrijke stijging is hoofdzakelijk het gevolg der wet op het lager onderwijs van 1905, door welker uitvoering de rijks-bijdrage in de kosten van het lager onderwijs voor de openbare scholen (10.4 millioen) met bijna i millioen, en voor de bizondere (5.3 millioen) met bijna 3 millioen zijn gestegen. Een ontzaglijke tegenstelling met een halve eeuw geleden, toen (1850) nog geen 2 ton voor het lager onderwijs van rijks wege werd uitgegeven. Letteren en kunst. Enkele jaren geleden verscheen van den heer A. Hollestelle, Oud-opzichter van 's Rijks Waterstaat, Lid der Staten van Zeeland, enz., een belangrijk werk in 4 stukken over ons oude muntwezen. Thans is van denzelfden schrijver ter perse bij J. M. C. Pot te Tholen, en zal zoo moge lijk nog dit jaar verschijnen, een boekwerk, getiteldDe Honte, het eiland Borssele en de Heerlijkheden, Ambachten of Leenen in Zeeland. Dit werk bevat uitvoerige beschouwingen over de Honte, thans Wester-Schelde, geeft een breed geschiedkundig overzicht van het voormalige eiland Borssele en eindigt met eene verhandeling over de Heerlijk heden, Ambachten of Leenen in Zeeland. Is het boek, uit historisch en waterstaat kundig oogpunt beschouwd, voor velen van groot belang, voor bezitters of eigenaars van Ambachten is het een onmisbaar te achten werk, daar het alle heerlijke rechten uitvoerig ontvouwt. Het geschiedkundig gedeelte wordt op gehelderd met kaarten en platen. De financiëele toestand in Nederland. Het gezaghebbende Engelsche blad Economist bevat eene correspondentie uit Amsterdam over den kritieken financiëelen toestand hier te lande. De crisis hier te lande moet, volgens den schrijver, in de eerste plaats worden toegeschreven aan de ernstige en bijna onafgebroken daling in de Amerikaansche fondsen, welke sedert vele jaren de bizondere lievelingsfondsen van het Neder- landsche publiek zijn geweest, zoowel voor beleggings- als voor speculatie- doeleinden. En ongelukkigerwijze was een groot gedeelte van dat bezit van de meest speculatieve soort: Steels, Marine waarden, Erie's, Missouri's, Kansas and Texas, Southerns, Rock Islands, benevens nog een groot aantal, welke ternauwer nood ooit aan de Londensche markten genoemd worden, zooals New-Orleans Railways, Lighting Refrigerating, enz., die bij het Amsterdamsche publiek in de laatste zes jaar op aantrekkelijke wijze geïntroduceerd zijn. De plaatsing van dergelijk prullegoed werd ten zeerste vergemakkelijkt door een netwerk van z.g. banken in alle provincie steden. Deze banken distribueerden de aandeelen onder de kleine kapitalisten uit de provincie, tegen de prijzen, welke in jaren van groote willigte gelden. Zij ontvingen zware provisie, en overlaadden langzamerhand zichzelf met de speculatieve prullen op hun eigen rekening door de aandeelen op prolongatie te nemen. Toen hun rekeningen boven hun middelen gingen, en de Amsterdamsche kapitalisten geen zaken meer voor hen wilden doen, sloeg een aantal van hen aan het specu- Ieeren op buitenlandsche beurzen, met name te Londen en te Parijs. De Ameri kaansche crisis brak hun den nek, en één voor één zagen zij zich genoodzaakt hun betalingen te staken. Groote verliezen zullen worden geleden, zoowel door groote als door kleine kapitalistenmaar in de best ingelichte kringen gelooft men nu toch dat het ergste is doorstaan. VOORUIT. Ik wil u een kleine geschiedenis ver halen. Heel veel bizonders is het niet. Ze heeft slechts twee verdiensten, ze is kort en waar. Maar komaan, laat ik ze niet langer maken dan noodig is. In een zeker dorp woonde een boer, die niet rijk was. Zoo zijn er meer, en daarom is de gebeurtenis waard verteld te worden. Deze niet-rijke boer, dien wij Toon zullen noemen, had een kleine boerderij in eigendom. Dat wil zeggen, ze stond op zijn naam. De rest begrijpt ge wel. Toon moest vreeselijk hard werken niet zijn jongen (Toon had een zoon), om de rente te betalen en de pacht van eenige perceelen, die hij sedert eenige jaren ook beboerde. En Toon werkte hard en bleef even arm. Hij kon met veel moeite de rente betalen, maar van aflossen geen sprake. „Dat moet veranderen", dacht hij. Maar hoe? „Kon ik maar wat meer geld in mijn zaak steken, een paar beesten bij koopen, jaarlijks wat kunstmest bestellen, eenige nieuwe machines aanschaffen enz. enz." Als Toon aan het nadenken ging en aan het optellen, wat hij zoo al zou koopen, als hij geld had, kwam er geen eind aan. Maar dom was onze boer niet en hij begreep wel, dat dat alles niet in eens kon komen. „Wat dan eerst?" vroeg hij zich af. „Laat ik eens naar mijn rijke buren kijken. Hoe boeren die? Wat doen zij, wat ik niet doe? Hoe komt het, dat zij IJ 2 maai zooveel van de Hectare halen als ik?" „Zou het waar zijn, wat zij soms onder elkander vertellen, zou het waar zijn, dat het chili-salpeter hen rijk maakt. Dat we tegenwoordig zonder dat zout niet meer meekunnen. Dat zij de opbrengst van hun land met chili-salpeter verdubbelen Dan is het toch met ons, arme boertjes al ellendig gesteld, want wij kunnen het niet koopen. En toch wil ik vooruit. Vooruit zèl ik. Maar, waar het geld te halen?" Op een morgen sprong Toon wel een uur vroeger dan gewoonlijk het bed uit en dat was vroeg en riep, zoodat hij zijn vrouw bijna wakker maakte„Wel drommels, waar heb ik mijn hersens gehad Ik heb geld noodig. Er is een leenbank. Waar is die anders voor, dan om arme boeren, die geld noodig hebben, te leenen? En Toon trok de stoute schoenen aan. Het ging niet van een leien dakje, maar het ging toch. Het Bestuur der Leenbank zag in, dat aan ernstige boeren, het geld, noodig, om het bedrijf krachtiger te voeren, niet geweigerd dient te worden. En zoo trok Toon met zijn geleend geld aan den gang. Hij kocht er een goed melkbeest bij en de rest van het geld besteedde hij aan kunstmest, in de eerste plaats aan chili-salpeter, want hij wilde er kracht achter zetten. Zijn bieten, zijn mangels, zijn graan, alles moest vooruit. Zijn land moest dubbel zooveel opbrengen, als het tot nu gedaan had. Zoo'n vlucht nam het nu wel niet. Maar zooveel is zeker, dat Toon na enkele jaren bij de Leenbank niet meer in 't krijt stond en daarenboven nog een aardig sommetje over had, om liet volgende jaar weer aan te koopen. Zijn boerderij ging niet meer den slakken gang, maar vloog vooruit. En zoodra hij kon, kocht hij eenige hoognoodige machi nes, die den arbeid verlichtten. En op het oogenblik 't is reeds eenige jaren geleden, dat hij zijn eerste chili-salpeter met geleend geld kocht zit Toon er warmpjes in en beklaagde hij het zich niet, dat hij indertijd met alle geweld vooruit wou. De bemesting van hooiland. Een flinke hooioogst onttrekt aan den grond 160 K.G. stikstof, 45 K.G. phosphor- zuur en 165 K.G. kali. Dewijl in hooiland de grassen ten opzichte der klaversoorten verre in de meerderheid zijn, en dus de hoeveelheid stikstof, die door deze laatste uit de lucht opgenomen wordt, klein is, mag men zeggen, dat alle de genoemde voeding stoffen voor een aanzienlijk deel van de opgegeven hoeveelheden aan den grond moeten worden teruggegeven, als het hooiland in staat zal blijven flinke oogsten te leveren. Met andere woorden de hoeveel heden stikstof, phosphorzuur en kali, die men op hooiland dient aan te wenden, mogen niet gering zijn. Vooral met het aanwenden van de beide laatstgenoemde voedingsstoffen zij men niet karig, omdat: 1°. alle in het hooiland gewoonlijk voorkomende grassen, met uitzondering van ruw beemdgras (Poa trivialis) slechts moeilijk phosphorzuur en kali kunnen opnemen; 2°. omdat deze voedingsstoffen zich slechts zeer moeilijk in den grond verspreiden. Als stikstofmest wordt vaak stalmest, beer, ale of ook wel compost aangewend. Over voldoende hoeveelheden dezer meststoffen heeft men evenwel bijna nooit de beschikking, terwijl daarenboven, volgens Lawes, de stalmest voor hooiland een ondoelmatige mestsoort is, en de oorzaak, dat zich bij voorkeur grove, minderwaardige grassen ontwikkelen. Volgens Wielsen is ook beer op hooiland niet zeer winstgevend. Derhalve zal men vaak zijn toevlucht moeten nemen tot de stikstofhoudende kunstmeststoffen Chili- salpeter of zwavelzure ammoniak. Vooral de eerstgenoemde heeft een zeer snelle werking. Zoowel op droge als op zure gronden, op gronden dus, waar de salpeterzure gisting slechts langzaam gaat, is de werking van Chili-salpeter steeds aanmerkelijk beter dan die van zwavelzure ammoniak. Trouwens, onder alle omstandig heden schijnt de Chili-salpeter met den palm te gaan strijken. In proeven, onder leiding van den heer De Vuijst, een. bekend Belgisch landbouwkundige, ge durende drie achtereenvolgende jaren op z.g. „meerschen" genomen, kreeg men de volgende resultaten (in verhoudingsgetallen en percentisch uitgedrukt): te jaar. 2e jaar. 3e jaar. 3 proeven. 3 proeven. 3 proeven. Soda-nitraat (Chili- salpeter) 100 100 100 Zwavelzure ammo niak 90,9 95 96,5 De aanwending van 150 5 175 K.Q. Chili-salpeter per H.A. zal dan ook in zeer vele gevallen ten hoogste voordeelig blijken te zijn, terwijl men niet te vreezen heeft, dat de kwaliteit van het hooi daardoor zal worden geschaad, mits men slechts zorge, ook voldoende te bemesten met phosphorzuur en kali- houdende meststoffen. Boven zeiden we reeds, waarom men met de aanwending van genoemde mest stoffen niet zuinig mag wezen, en dan vooral zeker niet met de kalihoudende, omdat de hoeveelheid kali, door een flinken hooihoogst (en deze tracht men toch te winnen) aan den grond onttrokken, zoo aanzienlijk is. Een gift van 600—800 K.O. super- phosphaat van 14 pCt., in de lente uit te strooien, of, op zure gronden, van een even groote hoeveelheid thomasmee! (van ongeveer 16 pCt.), in den herfst aan te wenden, is daarom niet te groot, doch ook niet te klein, aangezien het reeds vrijwel regel geworden is, jaar op jaar het hooiland met phosphorzuurhoudende meststoffen te bemesten. Datzelfde kan niet gezegd worden ten opzichte van de kalihoudende. Menigeen heeft nog nimmer op zijn hooiland één dezer aangewend. Dat in vele gevallen daardoor niet het grootst mogelijke voordeel van het hooiland getrokken is, valt niet te betwijfelen. Wie er dus een begin mede maken wil, zijn hooiland te bemesten met een kali houdende meststof, zij er dus het eerste jaar niet zuinig mede. De kaïniet is hier, als zijnde het goedkoopst, het meest aan te bevelen. Men wende hem, evenals het thomasmeel, in October of November aan, anders ziet men er het eerstvolgende jaar weinig of geen effect van. Op veenachtige gronden en op zandgronden geve men als eerste gift 1000—1200 K.O. per H.A., op zandgronden 600—800 K.O., welke giften de volgende jaren respectievelijk kunnen verminderd worden tot 600 5 800 en 400 a 500 K.G. Op kleigronden, zelfs op zware, neme men proeven, of een bemesting van het hooiland met kaïniet voordeel oplevert. We zijn er van over tuigd, dat dit vaak het geval zal blijken te zijn. Brieven uit Berlijn. Van onzen Correspondent). Dingen van den dag. Berlijn, 10 October '07. Wanneer een Berlijner antwoord zou moeten geven op de niet nader gespecificeerde vraag van een provinciaal, waarover men zich in den laatsten tijd hier „druk maakt", zou zijn antwoord aan omvang en veelsoortigheid niet te w overlaten. Een wereldstad is als een cor van een groot aantal, zich slechts zelden „Kringen", welke elk voor zich een eigen leiden, waarbinnen men zich even belang met de aangelegenheden van den „lieben N; bezighoudt, en diens handelingen onder der kritiek neemt als in Buxschade of britzen. En in dit opzicht doet Berlijn n de provincie onder. Integendeel: Berlin riesiges Klatschnest zooals door hare, st hekelen en critiseeren beluste burgers zen toegegeven. Waarmee men zich dezer dagen bezij In de Hollandsche Kolonie, een wereldje zelf, waar niets voorvalt of „men" i lijk volkomen op de hoogte, waa gebeurtenissen binnen het kringetje, zt van nog zoo geringe beteekenis zijn, kanten worden beschouwd en „grondig' deeld, is de feestviering van het ambtsjubileum van den populairen Vader „J den directeur der gezantschapskanselari richter der vereeniging Nederland en welke 13 December hare 20e gebootedag f hoopt te vieren, „the topic of the day". Die feestviering was tweeledig, en bes een gastmaal in het „Hótel de Russie", t gelegenheid het huldeblijk, een massief; theeservies op zilveren blad, waartoe Hollandsche Consuls van Pruisen haddé dragen, met bijbehoorende in geperst li bonden adres met de namen der 80 dee bij monde van professor Du Bois were boden, en uit een lunch ten huize van der baron Goers, die alvorens men aan tal namens een groot aantal Hollandsche dip en zich zelf, allen chefs en legatie-lede en met wie de jubilaris gewerkt heeft, blijk van waardeering een prachtig stel i dessert-zilver aanbood, en hem tevens de Duitsche zijde toebedachte ridderorden digde. Me dunkt, ik zie'op de eerstvolgem en jour's de hoofden al bij elkaar steken druk discours ontstaan over de belangw vraag, waarom de Hollandsche regeerii zichtbare notitie nam van het feit, en mr v. d. Ploeg niet tot officier der Oranje bevorderde, zooals „men" in het Be Hollandsche kringetje verwachtte, terv Pruisische en Mecklenburgsche zijde we scheidingen afkwamen (Pruisische Krc 3e kl. en Mecklenb. Griffioenorde mit der De reeds lang in het buitenland vert Hollanders vergeten echter, dat men in 1 vaderland lang niet zoo vrijgevig is me orden als in het buitenland, en de waan Hollandsche ridderorde juist daarom oo de landsgrenzen hoog staat „genoteerd". „Wovon man spricht?" Van den o laatsten veteraan onder de vorsten, di oprichting van het rijk een rol speeld grijzen Frederik van Baden, die telkens hij met de groothertogin (dochter van der Keizer) in Berlijn vertoefde, steeds in 1 hen geërfde, naast het paleis van den oude gelegen, „Niederl&ndische Palais'" a waarin de overgrootvader van Koningin Wil Koning Willem I overleed. Van den minister van Buitenlandsche Zaken, omtr men voorloopig niet veel meer weet, dai nog knappe acht-en-vijftig-jarige zijt Von Schön nog alle eer aandoet. Van dc debat onbeholpen scheidenden voorgan Tschirukky, die in weerwil van zijn sc heid, den almachtigen chef der politieke a aan het departement Van Holstein uit h lichtte, en zelf waarschijnlijk niet rustiger en aangenamer betrekking van sadeur te Weenen zou verlangd hebben, hij zich zekerder gevoeld had in het parlei tournooi, waar de „schone Battermai nationalliberale specialiteit voor buitenl aangelegenheden, hem verre de baas wz de weldra te verwachten blijde gebeurtei familie van het bij de breede massa I populaire Kroonprinselijke echtpaar. Terwijl men in mondaine kringen zich onuitputtelijke onderwerp, de nieuwste herft' de schitterende creaties van Wertheim het nieuwe Kaufhaus des Westens, vai Braun en Michaëlis Unter den Linden bez en de voorspelling ernstig discussiëert of de met bibberende bloementuinen of gansch beladen, klokvormige tot op den rug rei! van voren onder den rand, van valsche kunstig gekapte haar der „bevallige" d passende hoeden slechts de voorboden nog grootere, zelfs voor drie hoofden toei monster-hoofddeksels, ii Ia Gainsborough, of in den loop van den winter plotse monsters" door „dwergen" zullen word vangen, vragen elders allerlei andere dinj den dag de aandacht. Daar zijn in de eerste plaats een paar kort te berechten processen, welke aan de „Hau-affaire" eindelijk verzadigde, doe op nieuwe sensatie beluste publiek wedei hartstochtelijke polemieken en aan tot breeduitgespannen proces-berichten mentaren zullen geven, daar is vooral het geworden stuurbare luchtschip in zijn systemen, het plooibare (nicht-starre) „starre" (vaste), waarvoor het laatste, belit in het kranige aluminium luchtschip Zeppelin, het vermoeden wettigt, dat d< moeide ontdekkers niet zullen rusten, laatste moeilijkheden zijn overwonnen, luchtschip den grond van volmaakthei] bereikt, zooals in den boeienden Tenden Cavete(Weest op Uw hoedel) van e onder de pseudonym Emil Sandt verbe schrijver wordt geschetst, waarbij graaf een pakkende voorrede schreef. Wat sensatie betreft, moet het sindj voor het Reichsgericht te Leipzig ai proces wegens hoogverraad tegen den^i anti-militairistischen sociaal-democraatgi knecht, tegen wien de Oberreichsanw: avond, 2 jaar tuchthuis, 5 jaar eerv. onmiddellijke hechtenis eischte, onderdoe bovenbedoelde processen Moltke contra en Bülow contra Brandt, welke in den loi maand in openbare terechtzitting zullen behandeld. Men zal zich herinneren, dat de publicist en vertrouwde van Bismarck val, Maximiliaan Harden, in verschillende van zijn tijdschrift Die Zukunft een ca begon tegen de Liebenberger tafelronde 1 gewezen duitschen ambassadeur, graal Culenburg, die na zijn aftreden van den Weenen zich metterwoon op zijn slot Lie in de mark Brandenburg vestigde, en ee van vrienden om zich verzamelde, wa eenigen, naar vermoed werd, neigingen koe welke volgens 175 van het Duitsche van strafrecht strafbaar zijn. Het was er Harden om te doen, aan dei antwoordelijken invloed van „Phili" en di op den Keizer een eind te maken, en hierin hij volkomen. De kroonprins overhandi; zijn vader de verschillende Zukunft-x welke op den Liebenberger kring doelden gevolg was, dat de geheele kring in oi viel, en één der heeren, graaf Kuno Mol middellijk na de affaire als gouverneur var ontslagen, den publicist Harden een civle aandeed, dat den 23en October voorkomt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 7