ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 26 October 1907. Tweede Blad. (Z i e r i Is. z e e s c h. e C o u r a n t). ■lEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. 3e prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8531. Directeur: A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FrMnkel. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. ZUID-AFRIKA. e Times ontvangt nog een nader tele- uit Johannesburg, waarin wordt ver- rd, dat alleen de neus van Kruger's e beschadigd is. De politie acht de ndersteliing, dat men de buste wilde :n, om ze later tegen belooning weer te bieden, de waarschijnlijkste. Men ïoedt, dat de buste zwaarder was dan dieven verwachtten, of dat ze verrast den door een bewaker van het kerk- De gansche bevolking, zoo verzekert telegram, is verontwaardigd over de nding. AMERIKA. insdag j.l. leverde het plein voor de s te New-York een zeer merkwaardig eel op. Op een omgekeerde zeepkist d een man met luider stem een rede louden en wel over de vraag: „Wat i Jezus in Wallstreet doen?" Die naar was de Britsche bisschop nington Ingram, van wien onlangs ge- I is dat hij bij een tennisstrijd het president Roosevelt gewonnen had en thans in Amerika bijna even populair als de president. Een groote menigte terde naar hem, ook de beursmannen imen in grooten getale naar buiten en rden o. a. zich, terwijl er een ongekende e heerschte, met overal hoorbare stem, as toespreken„O, mannen van llstreet, u vermaan ik, het besluit te ten dagelijks te bidden. Er is niets iraan Wallstreet grooter behoefte heeft, ïkt toch altijd weer aan deze vraag: at zou Jezus in Wallstreet doen?" rmachtig werd de bisschop toegejuicht i hij in een auto wegreed. Maar de tnen van Wallstreet keerden terug nen de beurs en daarin en daarbuiten rschte na enkele minuten weder het zone helsche rumoer, wellicht nog ker; want men moest zooals een respondent opmerkt den verzuimden inhalen. SPANJE. Madrid heeft men een brutalen op- ter gearresteerd, Emillie San Predro, waardige navolger van den kapitein Köpenick. Hij liet zich ook voor itein doorgaan en bestelde bij een ermaker een uniform groot tenue. Toen uniform gereed was, vroeg hij een pjongen ze bij hem thuis te brengen, ir zou dan tegelijk de afrekening chieden. Onderweg riep hij nog een daat aan, dien hij beval hem mede naar i minister van oorlog te vergezellen, ar verzocht hij een officier kameraad- lappelijk even voor hem de rekening te alen. Maar de officier was slimmer, itroleerde in het jaarboekje den naam t den beweerden kapitein, en liet hem, n hij den naam niet vond, arresteeren. BHaar dat was niet het mooiste stukje San Pedro. Na zijn arrestatie ontdekte n, dat dit individu dezelfde persoon s, die bij het huwelijk van den Koning in geslaagd was zich uit te geven voor ns van Battenberg, broeder van de ikomstige koningin en als hoedanig hij rijke personen bedroog. Zeer goed gelsch sprekende en vergezeld door ee andere individuen, die voor zijn :retarissen doorgingen, was hij uit Londen •trokken. Toen hij te Parijs aankwam, chtten hem op het station eenige rsoonlijke vrienden van de familie ttenberg, die van de reis van den Prins hoord hadden, op, om hem te begroeten, eezende nu ontmaskerd te worden, bleef n Pedro in zijn waggon; een der ecretarissen" verklaarde dat „Zijne Hoog- id" sliep en zijne rust werd geëerbiedigd. In Spanje begaf San Pedro zich naar ilencia, waar hij met groote praal werd tvangen en hem door den gouverneur den bisschop een luisterrijke ontvangst ;rd bereid. Zijn zwendel kwam aan t licht en hij werd in de gevangenis igesloten, waaruit hij sedert kort ont- ïgen werd. Een zekere Luis Cayetano, geboortig t de Spaansche provincie Zamora, heeft in een woedenden aanval van krankzinnig heid zijn vier kinderen, 3, 4, 13 en 17 jaar oud, doodgeslagen; de man wist in het bosch aan de hem vervolgende buren te ontsnappen. OOSTENRIJK. Een Weensch blad komt in deze dagen, nu ieders aandacht zich op het keizerhuis richt, met eenige bizonderheden omtrent aartshertog Lodewijk Victor, den jongsten broer des keizers, die gedurende de laatste 5 jaar op slot Klesheim bij Salzburg, op bevel des keizers, een soort kluizenaars leven leidt. Dagelijks ontvangt de aartshertog bezoek van den directeur eener inrichting voor zenuwlijders. Verder ziet hij niemand. Sedert de Montignose-geschiedenis heeft hij ook alle relaties met het huis Toskane verbroken. Den familieraad, die indertijd bijeengeroepen werd, presideerde de thans verbannen aartshertog. Bij het laatste bezoek, dat keizer Frans Jozef zijn broer op diens uitdrukkelijken wensch in 1905 bracht, verzocht deze hem als particulier naar 't buitenland te mogen gaan, hetgeen de keizer weigerde. Lodewijk Victor moet later nog eens getracht hebben te ontvluchten, doch zijn plan werd verraden. Thans ontbreekt hem voor dergelijke ondernemingen de noodige energie. Kalm en gelijkmatig gaan zijn dagen heen en alleen de konijnenteelt schijnt hem nog eenig belang in te boezemen. De schade, door storm en water in de Oostenrijksche Alpenlanden aangericht, blijkt zeer groot te zijn. Laibach is voor een groot deel onder water gezet. In de omgeving werden vele kleine huizen en bruggen weggesleurd. In Zuid-Tirol is het verkeer voor een groot deel onderbroken. Bij Triest is een trein ontspoord tengevolge van een rotsblok, die op de spoorbaan was neergekomen. RUSLAND. Van 16 Juli tot 15 October zijn in Rusland 8299 cholera-gevallen geconstateerd, waar van 3995 met doodelijken afloop. Iemand, die op een afstand van 30 K.M. van Petersburg op de jacht was, ontdekte dicht bij den spoorweg een ver dachte plek. Bij onderzoek bleek hem, dat die plek bedekt was met stroo en bladen, liggende op planken; toen deze opgelicht waren, vond men werktuigen en eindelijk twee mannen, die bezig waren een tunnel te graven. Zij werden bevonden in het bezit van een plan voor een mijn en telegrammen, die betrekking hadden op hun onderneming. De beide mannen werden gevankelijk weggevoerd. Daar de onderaardsche gang dicht bij den spoorweg ligt, veronderstelt men, dat de bedoeling was een aanslag op den trein te plegen. De zwarte bende heeft weer eens woest huisgehouden te Odessa. Ongeveer 30 Joden werden meer of-minder zwaar gewond. Een jongen werden de oogen uitgestoken. ENGELAND. De zuster van Transvaal's eersten minister, Louis Botha, juffrouw Marie Botha, is verloofd met den secretaris van de liberale Eighty Club in Londen, den heer R. C. Hawkin. De heer Hawkin was een van de voormannen bij de voorbe reiding van generaal Botha's bezoek aan Londen. Hij is pas van een reis naar Zuid-Afrika teruggekeerd. FRANKRIJK. Parijs, 22 Oct. Barones Vaughan, met wien koning Leopold van België een morganatisch huwelijk gesloten moet hebben, is voor de tweede maal moeder geworden van een flinken jongen. De diepten van de reede te Cherbourg zijn eergisteren het tooneel geweest van een aangrijpend drama. De kapitein van de bark „Euterpe" had om een duiker gevraagd, ten einde zijn bakboord-anker los te maken, dat in den ketting van een ducdalf was vastgeraakt, uitgerust met de noodige duikerstoestellen. De duiker Louis Lemière, trok zijn pak aan, greep het seintouw en begaf zich te water. Hij bediende zich niet, zooals te doen gebruikelijk van een ladder, maar liet zich langs een ketting afglijden. Daar deze echter schuin omlaag liep, maakte de duiker een draaiende beweging om den ketting heende caoutchouc-buis, die de lucht moet toevoeren, en die aan het boveneind van den helm is bevestigd, barstte, en op het oogenblik, dat Lemière op den bodem aankwam, trok hij heftig aan het waarschuwingstouw. De mannen in de sloep begrepen, dat er iets haperde, en trokken uit alle macht aan het hijschtouw, om den duiker weer op te halen; maar daar zij grooten weer stand voelden, trokken zij hoe langer hoe harder tot het touw brak. Een kreet van afgrijzen ontsnapte hun keel. Lemière was onherroepelijk verloren. De havendirectie zond zoo spoedig mogelijk een anderen duiker, die con stateerde, dat Lemière's voet onder den bek van het anker beklemd zat. De ongelukkige werd bevrijd en opgehaald, maar de verstikking had haar werk reeds verricht. De doodstrijd van den duiker, die door zijn met lood bezwaarde uitrustingsstukken in de onmogelijkheid was, iets tot zijn eigen redding te ondernemen, moet vreeselijk geweest zijn. DUITSCHLAND. De Hamburg-Amerika-lijn laat in Engeland een nienw zeekasteel bouwen, dat in 19Ó9 klaar moet zijn. De „Europa" wordt 790 voet lang, 88 voet breed en krijgt een inhoud van 48,000 tonnen. BELGIË. Woensdag is te Brussel de eerste kijkdag geweest voor de auctie van de juweelen van Maria Henriëtte, koningin der Belgen, ten bate van de schuldeischers van haar dochter, prinses Louise. Men weet, dat de kostbaarheden cèrst nog tegen taxatie-prijs aan koning Leopold zijn aan geboden. Deze wees het aanbod van de hand, behalve wat betreft den kostbaren kanten sluier, geschenk van een aantal Belgische dames, in 1878, bij het huwelijk van de koningin. Deze is dus aan de kijkgrage oogen van het publiek onttrokken. Maar wel waren geëxposeerd, het prachtige diadeem, dat ook in 1878 aan het vorstenpaar werd aangeboden, een kostbare broche met 4 brillanten en negen groote paarlen, die een minatuurportret van koning Leopold omgeven, twee armbanden van paarlen, waarvan een 'n miniatuurportret van aartshertog Jozef van Hongarije draagt, en een ander een dergelijk portret van Maria van Wurtemberg, vader en moeder van de koningin. Dan trok op den kijkdag nog een verzameling rijke kantwerken de aandacht, beneven shawls, linnengoed enz. Op verzoek van prinses Louise is de verkoop der juweelen van wijlen de koningin uitgesteld tot 20 November. Gedurende de staking te Antwerpen werden in de omliggende dorpen veel aardappelen van de velden gestolen. Zoo ook ie Deurne. Op een dag kreeg de politie te Deurne bericht, dat er weer zoo'n strooptocht ondernomen werd. Zij trof 16 of 17 vrouwen aan van Antwerpsche stakers, maar die stalen op het oogenblik niet, doch bedelden alleen. Deswege hadden de vrouwen zich Dinsdag voor de rechtbank te Antwerpen te verantwoorden. De rechter sprak ze vrij, omdat gebleken was, dat het publiek uit diep medelijden met de menschen ze graag een kleinigheid had gegeven. NEDERLAND. Utrecht, 23 Oct. Gistermorgen te half 12 uur brak alhier het rijtuig, waarin dr. B. F. gezeten was, in de Tulpstraat door midden, althans het achterstel bleef staan en met het voorste gedeelte ging het paard er van door. Den steun missende van het voorgedeelte sloeg het achtergedeelte met een schok voorover, waardoor dr. F. naar voren geslingerd werd en een bloedende hoofdwond opliep. Hij bleek nog wel in staat zich zoo goed en zoo kwaad mogelijk te verbinden, ten huize van de winkelierster wed. v. d. H. Spoedig werd een ander rijtuig en paard gerequireerd en de geneesheer ter verdere behandeling naar het diaconessenhuis vervoerd. De koetsier had de tegenwoordigheid van geest de teugels los te laten, waarna hij van den bok tuimelde, doch wonder boven wonder nagenoeg geen letsel bekwam. Het paard werd in de Moesstraat tot staan gebracht. Het had zich aan de pooten geblesseerd en werd naar de Veeartsenij school overgebracht, terwijl de beide fragmenten van het rijtuig ter reparatie door een rijtuigmaker werden weggehaald. Een en ander had een heele consternatie in de buurt tengevolge. 's-Gravenhage, 23 Oct. Naar wij ver nemen zal ter gelegenheid van den 70en verjaardag van dr. A. Kuyper, op den 29en October a.s., des morgens een receptie worden gehouden voor corporaties, die zich daartoe hebben aangemeld. Daarna trekt dr. A. Kuyper zich in den familiekring terug om te lunchen; te drie uur zal er dan voor particulieren gelegen heid zijn hem aan zijn woning geluk te wenschen. Eindelijk wordt hem des avonds 7.1 uur een diner aangeboden in het „Hotel De Twee Steden" alhier. Rotterdam23 Oct. Hedenochtend hebben zich 35 ontslagen contract-boot- werkers van de stuwadoorsfirma P. Thomsen Co. aan de Joubertstraat vrijwillig aangemeld, en zich onttrokken aan de leiding van het stakings-comité. De mannen hebben het nieuwe contract met hun werkgevers geteekend en zijn onmiddellijk aan het werk gegaan. Van verschillende zijden komen nog steeds, zoowel uit het binnenland als van hier ter stede, aanbiedingen van werk krachten in. Aan de Calandstraat zijn heden van de 100 man, die zich aanmeldden, slechts 22 contract-bootwerkers aangenomen. Bij den werkman H. v. M., wonende West-Kruiskade, is gisterenavond aan de achterzijde van zijn woning, uitkomende aan de Gouvernestraat, een ruit ingeschoten. Niemand werd geraakt. In verband met het vinden van het lijk van een onbekenden man in een weiland aan den Krommen Zandweg, welke man klaarblijkelijk het slachtoffer was van een moord, heeft de justitie, teneinde aanwijzingen te verkrijgen omtrent de identiteit van den vermoorde, zijn signalement doen verspreiden in Duitschland en Oostenrijk door middel van onze consuls aldaar. Naar wij vernemen is de effecten handelaar J. F. H. L., die eerst drie maanden hier ter stede gevestigd was, sedert Donderdag van de vorige week spoorloos verdwenen. Door eenige crediteuren, die hem effecten hadden toevertrouwd, is de hulp der justitie ingeroepen, die gistermiddag 4 uur zich per rijtuig naar het kantoor begaf en de brandkast inspecteerde, waaruit alle stukken van waarde verdwenen bleken. Dordrecht, 23 Oct. Het totaal-generaal der baten in het faillissement der firma Otto de Kat Zoon alhier is geraamd op f 1.868.340.77, dat der lasten op f 1.799.943.625 Naar aanleiding van het hooge bedrag aan debiteuren der firma, f 1.415.463.08, wordt gemeld dat in dit bedrag een aantal debiteuren zijn die hun volle 100 pCt. niet kunnen voldoen. Om hieraan tegemoet te komen deelt het verzoekschrift tot ver krijging van surséance mede, dat familie leden der firmanten tot een bedrag van ruim f 950.000 hun vorderingen niet zullen doen gelden in geval geen faillisse ment volgt. Zierikzee, 25 Oct. De Vrijz. Prop.-Club „De Jonge Vrijzinnigen" alhier vergaderde Dinsdagavond j.l. in het „Huis van Nassau" ter behandeling van verschillende huis houdelijke aangelegenheden. Door het vertrek van den heer H. C. van Arenthals naar Semarang (N.-l.), die 2 jaren vice- secretaris dezer Club was, ontstond een vacature in het bestuur, waarin werd voor zien door benoeming van één der leden, die evenwel deze benoeming in beraad nam. De Club was aangezocht om mede te werken tot de oprichting van een Zeeuwsch-Comité voor Algemeen Kiesrecht. Met algemeene stemmen werd besloten om niet aan te sluiten bij dat Comilé. De leden blijven echter persoonlijk vrij. De voorzitter werd benoemd tot algevaardigde naar de algemeene vergadering van den Bond van Vrijz. Prop.-Vereenigingen, te houden op 3 Nov. a.s. te Amsterdam. Daarna had nog een bespreking plaats over „Volksweerbaarheid". De rijksveldwachter Jongbloed te Zuiddorpe, op wie enkele maanden geleden een moordaanslag werd gepleegd, zal dezer dagen zijn dienst weer kunnen hervatten. Aanvankelijk meende men, dat de man geen dienst meer zou kunnen doen. De betrokken dader is nog steeds voortvluchtig. Op het kanaal Ter Neuzen—Gent heeft een aanvaring plaats gehad tusschen het Deensche stoomschip „Belgien" van Gent naar Stettin en het Deensche stoom schip „Kallundborg" van St.-Petersburg naar Gent. Beide schepen liepen averij op aan de verschansing, doch konden de reis voortzetten. Zonnemaire. Door toetreding van vele nieuwe leden bij de rederijkerskamer „A. V." alhier, is deze uit haar assche verrezen, zoodat de gegronde hoop bestaat dezen winter een uitvoering dier kamer te kunnen bijwonen. Vlissingen, 23 Oct. Door de politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen een 14-jarigen jongen, G. genaamd, die met een valschen sleutel zich toegang had verschaft tot de bewaarschool in de Korenstraat en uit een aldaar zich bevindende bus f 5 had ontvreemd. Verder heeft de politie aangehouden een, eveneens 14-jarig jongmensch uit Maldeghem (België), die van zijn ouders weggeloopen was, na bij zijn tante 100 francs ontvreemd te hebben. Vanwege de familie werd de jongen afgehaald. De man, wien gisteren het oftgeluk overkwam op „De Schelde" alhier, P. Villée geheeten, die gehuwd is en kinderen heeft, woont te Middelburg. Hij is gisterenmiddag ongeveer 2 uur overleden. De ongelukkige had op 3 a 4 plaatsen gebroken ledematen. 24 Oct. Gisterenavond hield de afdeeling Vlissingen der vereeniging „Onze Vloot" een algemeene vergadering. Tot secretaris, in plaats van den heer W. F. de Reede, naar elders vertrokken, werd benoemd de heer M. van der Beke Callenfels, die deze benoeming aannam. Het aftredend bestuurslid, de heer B. C. A. van Renterghem, werd bij acclamatie herbenoemd. Goed gevonden werd aan het hoofdbestuur te verzoeken een populair spreker voor de afdeeling te doen optreden, om het doel dat „Onze Vloot" beoogt, nog nader uiteen te zetten, terwijl werd medegedeeld, dat de luit. ter zee A. E. Rombaldo te Water graafsmeer, zich bereid verklaart in Januari of Februari een voordracht te houden over luchtscheepvaart. De op de Noordzee aangevaren Vlissingsche loodsschoener no. 13, schipper Sutherland, werd, nadat gebleken was, dat gevaar voor zinken bestond, door het aan gevaren Engelsche stoomschip „Southwark" op sleeptouw genomen. Door een in de nabijheid koersende Belgische loodsschoener werd nog hulp geboden en gingen enkele matrozen op de Vlissingsche schoener over, om mede te helpen door pompen de aan gevaren schoener voor zinken te behoeden. Nadat de no. 13 door de „Southwark" tot dicht bij Ostende was gesleept, werd zij door een Belgische staatssleepboot op de haven aldaar gebracht. De schade, door de aanvaring met het stoomschip „Southwark" berokkend aan den Nederlandschen loodskotter no. 13, is zeer ernstig. Het schip wordt zoo veel doenlijk waterdicht gemaakt en naar hier gesleept. Hulst, 23 Oct. Zondagavond stond op het achterbalcon van de tram alhier een jonge man F. B. Even buiten de gemeente woei zijn hoed af, hij wilde die grijpen, sprong daarom van de tram, viel en werd overreden. Ernstig gewond werd hij op genomen en Maandagochtend overleed hij aan de gevolgen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 6