Zaterdag 26 October 1907. Eerste Blad. ECLAMES. lieuw Email, 4AAIJER, Tholen. (Z ieriltzeesclie Cour an t). GAARNE Igemeen Overzicht. ZIEllUKZEESGHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. e prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8531. Directeur: A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. frankel. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiën, van 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cis., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuilhaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. )it, nummer bestaat uit 3 bladen. regels 75 cts. Elke regel meer 15 cts. zouden wij zien, dat ieder koopereener Vul-, Kabinet-, Slee- of - Petroleum-Kachel - zich de moeite wilde geven, bij ons even prijs aan te vragen of onzen enormen voor raad kwam bezichtigen. Wij wenschen niets liever, dan de over tuiging te vestigen, dat, welken prijs men ook betaalt, bij ons voor denzelfden prijs betere Kachel is te verkrijgen, ij vestigen speciaal Uwe aandacht op ons Itegen de grootste hitte is bestand en st niet afbrandt. :-: Eenig is onze keuze in is f 18.00. met nieuw model kap, en bij geen ander te verkrijgen is. tweede Vredes-Conferentie be ft tot het verleden. De vertegenwoor- rs der verschillende volken hebben na moeilijken arbeid, dien zij wekenlang errichten hadden, Den Haag verlaten, ïagerd en afgemat keeren zij naar hun ectievelijke landen terug. Maar zij igen de blijde boodschap mede, dat overeengekomen is voortaan geen ig meer te voeren. De begrootingen oorlog en marine kunnen nu in alle ;n worden afgeschaft, en dientengevolge en allerwege de belastingen worden ninderd. Geen discussiën zullen meer vestingbouw en pantserschepen worden oerd. Kanonnen zullen niet meer gegoten, geweren niet meer gemaakt worden, soldaten worden naar huis gezonden, de officieren op pensioen gesteld. In Vredes-Paleis te 's-Hage zal weldra wereldparlement bijeenkomen, waaraan geschillen, die tusschen de volkeren :hten rijzen, zullen onderworpen worden. Hl u, Caesar der Moscovieten, gij hebt Ktc dingen gedaan. De Muse der Ge- edenis zal u duizendvoud loven. En de ischheid, die nog andere redenen heeft :ns u dankbaar te zijn, zal uw naam on- rischbaar in haar hart prenten. Zij ziet in I iet den Algebieder, die doof blijft voor tranen en beden van zijn volk. Dat in uitgestrekte rijk, waarover gij heerscht, ood en gemoord wordt, geroofd en Ilunderd, door de mannen van het sische volk, dag in dag uit, geschiedt het belang der natie zelve. Want het ;d, dat bij stroomen gevloeid heeft, en vloeit, maakt den Russischen bodem chtbaar voor de vrijheid, die er eens ig op zal lieren. De wetenschap hiervan ipt u de mannen van het Russische k onder uw bescherming te nemen, en i rustig te laten begaan. )e zwarte bende heeft weer een politieke ïenzwering, waarbij ook de vroegere lister, graaf Witte, betrokken wordt, ;edacht. Het is er natuurlijk om te doen en op die wijze onschadelijk te maken. heeren deinzen voor niets terug, bleken is, dat de meeste rooverijen >r de leden van die bende gepleegd rden. Zij worden dan op rekening der olutionairen gesteld, niet alleen om zich van hen te ontdoen, maar ook tevens met het doel om de vrijheidsbeweging in diskrediet te brengen. In Berlijn wordt voor de schepenrecht bank een weerzinwekkend proces gevoerd. Graaf Kuno von Mollke heeft tegen Harden wegens zijn artikelen in de Zukunft een civiele actie ingesteld. In die artikelen werden onthullingen gedaan over de tafel ronde van Eulenburg. Uit die onthullingen bleek, dat de leden van die tafelronde zich aan onnatuurlijke neigingen overgaven, die bij de wet zijn strafbaar gesteld. Harden nu heeft tot staving van het door hem geschrevene tal van getuigen gedagvaard, waaronder ook de gescheidene vrouw van graaf Kuno von Moltke. Deze heeft een voor den graaf bezwarende ge tuigenis afgelegd. De president van de rechtbank had aan Harden voorgesteld de zaak minnelijk te schikken, in dien zin, dat Harden zoude verklaren, dat niet be wezen is, dat graaf Kuno von Moltke in ongewone mate van vrouwen afkeerig was. Harden weigerde een schikking. En zoo is dan dit schandaal-proces, dat een treurig licht werpt op de hooge kringen in Pruisen, thans in vollen gang De Koning van Servië heeft de Skoepsjtina (volksvertegenwoordiging) tot den 4en December verdaagd. Toen de Minister het verdagingsbesluit in de Kamer voorlas, hief de oppositie een vervaarlijk geschreeuw aan, en riep, dat dit een aan slag op het parlement was. „Weg met den moordenaar" werd den Minister, die heen ging, toen hij had uitgesproken, nageroepen. De oppositie heeft nu tot het volk een door 64 afgevaardigden geteekend manifest gericht, waarin gezegd wordt, dat door de verdaging de vrijheden en rechten van het volk bedreigd worden, dat de Koning wil een persoonlijk regeeringsstelselwaarbij de Grondwet genegeerd wordt, en dat het volk op nieuwe verkiezingen moet aandringen. Het schijnt trouwens in andere opzichten ook niet zoo rooskleurig in Servië toe te gaan. Er is namelijk een samenzwering tegen het leven van den Kroonprins ont dekt. De samenzweerders zouden grooten- deels tot hen behooren, die in 1903 Koning Alexander en Koningin Draga laaghartig vermoord hebben. Men durft hen evenwel niet voor het gerecht dagen, omdat zij geheime papieren in handen hebben waaruit zou blijken, dat de Koning van den moord op het vorig Koninklijk echt paar afwist. In Frankrijk is de parlementaire arbeid hervat. Kamer en Senaat zijn heropend. In de Kamer opende Brisson de zitting, in den Senaat Dubois. In de openings- redevoèringen werd hulde gebracht aan de Fransche soldaten, die in Marokko streden, en een afscheidsgroet aan hen, die ver yan huis hun leven voor het vaderland aldaar gelaten hadden. Mogen zij in vrede rusten I De overstroo mingen in het Zuiden werden betreurd. En bepaald werd, dat heden een inter pellatie zal gehouden worden over de Nationale Verdediging, vermoedelijk naar aanleiding van de in den laatsten tijd verschenen geschriften, waarin de defensie aan een scherpe kritiek onderworpen, van geringe waarde wordt geacht. Aanstaanden Dinsdag zullen de beraadslagingen over de begrooting een aanvang nemen. In Engeland dreigt een spoorwegstaking, omdat de spoorwegdirecties beslist weigeren de vakorganisaties te erkennen, en met deze over wegneming van grieven en in williging van verzoeken niet willen onder handelen. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 25 Oct. In een Woensdag avond ten huize van den heer Adriaanse gehoudene algemeene vergadering der Vrijzinnig-Demokratische Kiesvereeniging, tot bijwoning waarvan waren uitgenoodigd de leden en donateurs van de „Jonge Vrijzinnigen", en de leden der afdeeling Zierikzee van het Ned. Werkliedenverbond, trad als spreker op de heer J. A. de Bruyne, voorzitter van genoemde kies vereeniging. Na de genoodigden welkom te hebben geheeten, leidde de heer J. A. de Bruyne, de behandeling van zijn onder werp „Karakter in de staatkunde" in met het citeeren van de volgende vier coupletten uit het gedicht „Neen" van De Génestet: Gelukkig hij en vrij en vroed, Die neen durft zeggen, neen, Dat bondig woord, vol mannenmoed, Tot iedereen. Neen lot zijn kind, zijn vriend, zijn vorst En tot de schare neen! Uit hooge niet, maar vrome botst, Neen schoon altéC' Neen, tot zich zelf, zijn siingrend hart, Vol gloed of teederheën, Neen met een traan van spijt, van smart, Maar nochtans neen. Gelukkig, op de gladde paèn Des levens, die 't vermag; Die man zal recht en veilig gaan, En eischt ontzag. Deze coupletten zijn van toepassing niet slechts op het gebied der staatkunde, maar ook op elk ander terrein. In het durven neen zeggen openbaart zich voorts het karakter. Men moet neen kunnen zeggen tot zijn kind in het belang van een goede opvoeding, wanneer het iets vraagt, dat niet ingewilligd mag worden; tot zijn vriend, die ons tracht te brengen op den slechten weg; tot zijn bloedverwanten, die onze voorspraak in roepen ter verkrijging van een staats betrekking. Omdat men niet neen durfde of wilde zeggen, werden vaak nepotisme en de camarillageest gekweekt. Keizerin Eugenie dreef haar gemaal tot den oorlog met Pruisen, en de vrouw van Mac Mahon dezen tot een coup d'état. Door nepotisme kan men verkrijgen een oligarchie, een familie-regeering. Men moet ook neen durven zeggen tegen zijn vorst, al is de macht van dezen ook niet meer zoo groot als in de dagen toen Lodelijk XIV regeerde, die het gevleugelde woord verkondigde: „l'Etat c'est moi". Wel brengt ook in constitutioneele landen de etiquette nog mede, dat men den vorst niet tegenspreekt, maar op staatkundig gebied heerscht de etiquette niet. Het is toch de plicht van den verantwoordelijken Minister zijn neen te laten hooren, wanneer het staatsbelang dat eischt. Men moet neen durven uit spreken tegenover de overheid, tegenover zijn superieuren, als het algemeen belang dat vordert. En in demokratische landen, zooals Frankrijk, Amerika en Zwitserland moet men dit ook tegenover de groote schare doen. Men moet niet de meerder heid ter wille zijn, teneinde door haar te worden verheven. Ook in niet-demokratische landen komt het voor, dat men de groote massa vleit en haar gebruikt. In het waar achtig belang van een volk moet onom wonden neen worden uitgesproken. Dat deden in 1870, toen aan Duitschland de oorlog verklaard werd, Thiers en Jules Favre in de Fransche volksvertegenwoordiging. Zij spraken toen tegen den oorlog, trotseerend daarmede de openbare meening. Later werden zij deswege op het schild verheven. Zijn de vrijzinnig-demokraten altijd trouw geweest aan de woorden van De Génestet? Zijn zij altijd hun beginselen getrouw gebleven? Er is geen gebied, waar zooveel gevaar voor karakterloosheid bestaat, als juist het terrein der politiek. Voor macht en voordeel wordt dikwerf eigen beginsel prijsgegeven. Om een meerderheid te ver krijgen knoopt men bondgenootschappen aan. Groen van Prinsterer zeide: „in ons isolement ligt onze kracht". Deze guide woorden worden door zijn huidige volgelingen slecht betracht. Spreker releveert, dat na de overwinning in 1905 de verkiezingen voorde Provinciale Staten, en .ook de tusschentijdsche ver kiezingen voor de Tweede Kamer zijn tegengevallen. De Staalkwestie heeft den verwachten invloed niet geoefend. Spreker gaat na, waaraan de vrijzinnig- demokraten hun ontstaan te danken hebben. Het was in hoofdzaak het algemeen kies recht, dat hen in het leven riep. Wel vindt men ook in de Liberale Unie velen, die voorstanders zijn van algemeen kiesrecht, wel wil de Liberale Unie de banden in de Grondwet wegnemen, die algemeen kies recht in den weg staan, maar de Liberale Unie verklaarde zich nog niet bereid om aan de invoering van algemeen kiesrecht mede te werken. Goeman Borgesius en Patijn, die het kiesrechtrapport hebben uitgebracht, zijn voor algemeen kiesrecht. Het hoofdstreven der vrijzinnig-demo- kratische partij blijft, hoewel zij ook andere punten op het programma heeft, zooals ten opzichte der defensie, gericht op algemeen kiesrecht, dat zij rechtvaardig en noodzakelijk acht. Spreker staaft met eenige voorbeelden het onrechtvaardige in Van Houten's kieswet. De verhuurder van een huis kan door opzegging van de huur den huurder het kiesrecht doen verliezen. Het rechtsgevoel doet ons het algemeen kiesrecht op den voorgrond stellen. Men kan het verkrijgen op twee manieren. Vooreerst door het in de Grondwet neer te schrijven. Dit ware het zekerste, want dan ware later van de stemmen noodig om het te veranderen. Ten tweede door het bij de wet vast te stellen. En ai staat het in de Grondwet, toch moet er een wet zijn, die het regelt. Hoe ook, als het algemeen kiesrecht er maar komt. Door het blanco artikel kan men er komen, want daardoor wordt de barrière weggenomen, die het in den weg staat. Spreker wijst op Oosten rijk en Finland, waar in den laatsten tijd het algemeen kiesrecht werd verkregen, en op Hongarije, waar het ook zal ingevoerd worden. Zullen wij in dit opzicht de Chineezen van Europa zijn? Hoe denken de anti-revolutionairen er over? Kuyper heeft vroeger art. 80 een wetgevend schan daal genoemd, en was voor uitbreiding van het kiesrecht. Talma heeft ook in dien zelfden geest gesproken. Wijlen Schaepman heeft indertijd verklaard geen bezwaar te hebben tegen algemeen kiesrecht. Toen Kuyper aan het bewind was, dacht hij niet over een uitbreiding van het kiesrecht. Op de jongste deputaten-vergadering heeft de anti-revolutionaire partij met algemeene stemmen het beginsel van algemeen kies recht verworpen, zich tegen het blanco artikel verklaard, en op haar program gezet het gezinshoofden-kiesrecht. Zij wil geen individueelmaar een organisch kiesrecht, waarbij standencorporatiën vertegenwoordigd worden. In onzen tijd gaat dat niet meer op, omdat de scherpe scheiding van standen niet meer bestaat. Ook in andere landen heeft men met het organische beginsel gebroken. Men zegt, het gezin is een orgaan. Maar wat is hoofd van een gezin? Brengt de vrouw door het huwelijk het kiesrecht als bruidschat mede? Of is het voldoende, dat men met een bijzit een huis bewoont? Zal hij, die met een huishoudster een woning betrekt, het kiesrecht bezitten? Waar is de grens? De anti-revolutionnair Fabius heeft zich tegen het gezinshoofden kiesrecht verklaard. Als een werkman met het door hem verdiende loon voor zijn vader zorgt, maar bij hem blijft inwonen, dan zal hij geen kiezer zijn. Daarentegen zal hij, die zijn nooddruftigen vader aan zijn lot overlaat, maar een eigen huis be woont, kiezer zijn. Is dat rechtvaardigheid? Is dat de heiligheid van het gezin hand haven? Wij kunnen tot dat onrecht niet medewerken. De anti-revolutionnairen willen het gezinshoofden-kiesrecht, en zullen zich zoo noodig ter wille van hun katholieke bondgenooten bij het capaciteitenstelsel neerleggen. De huidige Grondwet stelt als criterium geschiktheid en maatschappelijken welstand, maar dit Is in de practijk niet uitvoerbaar. Spreker gelooft niet, dat het voorstel tot grondwetsherziening zal tot stand komen. Laten wij echter op ons standpunt blijven staan, al moge dit leiden tot een uitstel van drie of vier jaren. Laten wij er naar streven ons beginsel krachtig te handhaven. Dan zullen wij achting en ontzag afdwingen. De heer A. Geluk dankte spreker voor de hartversterking. Hierop sluit de voorzitter de vergadering. Wij vernemen, dat aanstaanden Vrijdag avond in de Concertzaal door den heer Henri Dekking van Rotterdam voor het Departement Zierikzee der Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen" zal voorgedragen worden „De Narren" (Les Bouffons), een blijspel, metrisch uit het Fransch door genoemden heer vertaald. Sara Bernhard heeft indertijd met groot succes dit stuk opgevoerd. Den 15en Nov. zal de heer J. Bruinwold Riedel, de algemeene secre taris der Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen", spreken over „de taak van het Nut, overeenkomstig de behoeften van dezen tijd". Te Aalsmeer is in het licht verschenen het „Eerste Tijdschrift voor Dooven en Hardhoorenden", onder den titel van „Het Gehoor". De directeur-hoofdredacteur van dit tijdschrift is de heer Otto Bultman. Met de uitgave van dit „noch nicht darge- wesen" tijdschrift beoogt men de belangen der dooven te bepleiten en hun tevens een ontspannende lectuur te verschaffen. Wij hopen, dat zij, die tothet uitgeven van dit tijdschrift het initiatief genomen hebben, ervaren mogen aan geen doovemansooren te hebben aangeklopt. De commissaris van politie te Goes waarschuwt de winkeliers in die en andere gemeenten voor een paar vrouwen of mannen, die oude stuivertjes en guldens van Koning Willem II wenschen te wisselen. Gewoonlijk gaat zulks gepaard met diefstal. De majoor F. D. Buijzë, van het 8ste reg. inf. te Arnhem, wordt over geplaatst bij den generalen staf. Scharendijke, 24 Oct. Naar men ver neemt, is hier heden een 8-jarig meiste al spelende van een stoel gevallen, waarbij het een beentje brak. Ze is spoedig naar het ziekenhuis te Noordgouwe vervoerd. Westelijk Schouwen. In deze streken is men sinds een paar weken druk bezig met het planten van bloembollen. De narcissen zijn reeds in den grond. Vroege en late tulpen volgen. De bloembollenteelt geeft aan velen gedurende geruimen tijd flink doch licht werk en een goede ver dienste. De oppervlakte, die met bollen beplant wordt, is dit jaar vrij groot. Sclierpenisse, 24 Oct. Den 1 Nov. a.s. hoopt de heer J. v. d. Velde, waterbouw kundig ambtenaar alhier, den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar als zoodanig in dienst trad. Algemeen is de wensch, dat hij nog vele jaren in genoemde betrekking werkzaam moge zijn. Oud-Vossemeer. In de Woensdag ge houden vergadering van den gemeenteraad werd de gemeente-begrooting voor 1908 vastgesteld in ontvang en uitgaaf op een gelijk bedrag van f 15114,68; de be grootingen, van Algemeen- en Weezen- Armbestuur respectievelijk op f 253,3811 en f 7C 34,49. Aan het eerstgenoemd Arm bestuur werd een subsidie verleend uit de gemeentekas van f 135. Vlissingen, 25 Oct. Hedenmiddag kwamen met een extra-trein hier aan de Koningin van Engeland en de Koningin van Noorwegen, vergezeld van de Kroon prins van dat rijk. De lorstelijke perse nen begaven zich, na aankomst alhier ver welkomd door enkele autoriteiten, naar het aan de zuidelijke ponton gemeerd liggend Koninklijk jacht „Victoria and Albert", dat Zaterdagmorgen omstreeks 10 uur van hier naar Port Victoria zal vertrekken. Landbouw en Veeteet. Kerkwerve. Ook hier heeft waar schijnlijk het gevreesde mond- en klauw zeer zijn intrede gedaan. Er is ten minste aangifte gedaan, dat bij den landbouwer H. B. te Moriaanshoofd zich de ziekte onder zijn vee heeft vertoond. Naar ver moed wordt is de besmetting geschied uit een naburige weide van wachtvee. Stavenisse. Het vervoer van suiker bieten is alhier thans ook in vollen gang. Over het algemeen valt de opbrengst niet mee. Hoort men ook al een enkelen keer spreken van 20 en 21 duizend per gemet, daar tegenover staan er velen met 14 dui zend en misschien nog minder. Het gehalte, waarop door verscheidene verbouwers alhier gecontracteerd is, wijst volgens onder zoekingen alhier en ook aan de fabriek, circa 15 pCt. tot dusverre aan. Door ge brek aan scheepsruimte ziet men hier en daar reeds hoopen. O N D E R W IJ S. Op de voordracht voor onderwijzeres te Ouddorp (Flakkee), komt voor mej. M. L. Moelker te Oosterland. Zeetijdingen. Zierikzee. INGEKLAARD: 24 Oct. De barge „Centaur", kapt. W. E. Rogers, met diverse goederen, van Londen naar Pruisen. Veemarkt te Zierikzee. Donderdag 24 October. Aangevoerd 103 ossen. Prijzen van f 85 tot f 232,50. Handel levendig. Veemarkt te Dreischor. Woensdag 23 October 1907. Aangevoerd 42 stuks vee. Handel levendig.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 2