ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 26 October 1907. Derde Blad. (25 ieriltzeesche C o u r a n 1c). NIEUWSTJIDINGEN. k Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, t 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8531. Directeur: A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. Frünkel. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. INDIË. Over den overval te Seudoe deelt de Atjeh-correspondent van de Dell Crt. het volgende mede: Donderdag 5 September werd de bivak commandant van Seudoe door een thuis komend geniesoldaat gewaarschuwd, dat in de nabijheid van het bivak een groot aantal mannen schijnbaar ongewapend met manden en matten aan den weg zat. Hun aantal en houding wekte eenigszins achter docht. Daar één van de beide alhier thuis behoorende groepen op dekking wegwerken was, achtte de commandeerende sergeant het noodig met een gedeelte van zijn groep, 12 man, aard en herkomst van dit volk te onderzoeken. Hij verliet het bivak en riep den teungkoe tot zich, vroeg om zijn pas, doch toen bukte deze zich snel om zijn wapen, dat hij had moeten afleggen, te grijpen en aan te vallen. Dit was het sein tot den algemeenen aanval. De teungkoe werd neergeslagen, maar de Ambonn. onderofficier naast den comman dant staande kwam ook op hetzelfde oogen- blik te vallen en besprongen door 3 kerels, waarvan er één nog werd gedood door den Eur. sergeant, werd hij letterlijk aan stukken gehakt. Zijn Eur. collega kon hem niet verder helpen, zelf ingesloten; en zijn mannen, schijnbaar in de meening met den klewang tegen de overmacht niets te kunnen beginnen, trokken schietende terug en ont zetten hun commandant niet, die weldra uitgeput en gewond zich ook nog achter waarts kon bewegen, zich met de linker hand aan 't geweer verdedigende. Doch ook deze hand werd hem machteloos geslagen, zijn geweer viel, ongedekt en ongewapend stond hij tegenover den wilden Atjeher, verloren dus. Nog een laatsten blik slaat hij achter zich om hulp. In dat ondeelbaar oogenblik merkt hij een Ambonn. korporaal in 't bivak, die zijn geweer heeft aangelegd, maar om 't gevaar zijn commandant te treffen niet durft aftrekken. Deze begrijpt dit, heeft nog het bewustzijn het doel voor den kor poraal grooter te maken door op zijde te springen, dit alles vóór dat de vijand voor de tweede maal zijn klewang kan gebruiken. Nu valt het schot en den geredden, doch ernstig gewonden sergeant wordt de poort van 't bivak geopend. De vijand liet op de plaats van 't gevecht 18 dooden liggen en had voor dezen prijs gekocht 2 onzer geweren uit de handen van den gesneuvelden en den gewonden onderofficier. AMERIKA. Berichten uit Spaansche bronuit Manilla ontvangen, melden, dat de Ameri- kaansche autoriteiten op het postkantoor beslag zouden hebben gelegd op een Filippijnsch-Japansche correspondentie waaruit blijkt, dat verscheidene notabele inwonenden hun neutraliteit en zelfs hun diensten aan Japan hebben aangeboden, in geval van oorlog tusschen dit rijk en de Vereenigde Staten, op voorwaarde, dat Japan zich verbond, hun gedurende 10 jaren het ontvangen der douane-inkomsten toe te staan. New-York, 24 Oct. Op dit oogenblik heerscht een algeineene paniek onder verschillende Banken. Men tracht eene geduchte crisis te voorkomen door hulp uit de Staatskas en heeft daartoe reeds 25 millioen dollars verstrekt, doch het publiek is angstig, doordien reeds ver schillende Banken hunne betalingen hebben moeten staken, omdat de inleggers bij duizenden hunne gestorte kapitalen komen opvragen. Vele kleine ondernemingen lijden groote schade. RUSLAND. St.-Petersbnrg, 23 Oct. Het gerucht gaat, dat de Czaar een nieuwe grond wet onderteekend heeft, welke openbaar gemaakt zou worden voor het geval de derde doema weder ongeschikt voor haar werk mocht worden bevonden. De nieuwe tekst zou een aanzienlijke beperking zijn van het manifest van 17 October. De doema zou uitsluitend een raadgevende vergadering worden; haar wetgevende bevoegdheid zou haar worden ontnomen DUITSCHLAND. Maandag is te Neuwied overleden Prins Wilhelm zu Wied, oud-president van het Heerenhuis. Prins Wilhelm, Maximiliaan, Karei, 5e Prins van Wied, werd geboren te Neuwied 22 Aug. 1845. Hij trad op 18 Juli 1871 in het huwelijk met Maria Prinses der Nederlanden, dochter van Prins Frederik, uit welk huwelijk vijf kinderen zijn ge sproten. De zuster van den Prins van Wied, Prinses Elisabeth, is getrouwd met Koning Karl van Rumenië; zij is de beroemde schrijfster Carmen Sylva. NEDERLAND. IJmuiden, 23 Oct. Bij den verkoop van strandgoederen werd gisteren alhier iemand kooper van een fust Algiersclie wijn, inhoudende 500 liter, voor f 11. Hij moest evenwel het bagatel van f117 accijnsrechten bijbetalen. Y-Gravenhage, 24 Oct. Het politie onderzoek inzake een inbraak, in den nacht van 11 op 12 October gepleegd in een woning in de Fran^ois-Valentijnstraat, heeft aan het licht gebracht, dat men hier niet te doen heeft met een inbreker, wiens doel was het plegen van diefstal. Gebleken is toch, dat de jongeman, die dien nacht, toen de bewoners wakker werden, uit het huis vluchtte, een zenuw lijder is, die reeds vroeger in een inrich ting - is verpleegd geweest. Hij is thans weder in een gesticht voor zenuwlijders opgenomen. Voordracht voor hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat in Zuid-Holland de heeren: G. van Elzelingen, hoofd ingenieur van Groningen; K. Pringle, hoofdingenieur in Friesland en H. Veth, ingenieur van den Provincialen Waterstaat in Zuid-Holland. Rotterdam, 25 Oct. Gisterenmorgen heeft men op een stuk weiland achter de Rodenrijschelaanaan den Bergweg alhier, twee volledige uniformen van korporaals-fourier van het 10de regiment infanterie gevonden. Denkende aan een mogelijk ongeluk heeft men in de om geving de slooten afgedregd, maar niets gevonden. De uniformen zijn ter beschik king van den garnizoens-commandant gesteld. Gisteren meldden zich in de Caland- straat om werk aan bij de Vereeniging van Stuwadoors ruim 20 mannen, allen bootwerkers van beroep en te Rotterdam woonachtig. Eveneens hebben zich 35 bootwerkers gemeld bij de firma P. Thomsen Co. en contract geteekend voor algemeene werk zaamheden. Zij zijn aan het werk gesteld. Door de scheepvaartvereeniging is aan het bestuur van de stakende bootwerkers kennis gegeven, dat indien zij Maandag a.s. het werk niet hervatten, de stakers blijvend zullen worden vervangen. Dordrecht, 24'Öct. De 18-jarige A. J. Jonkers, arbeider bij de Staatsspoor, dienst doende aan het station alhier, wilde gisterenmorgen 8,09 uur van het eerste naar het tweede perron overloopen. Juist reed trein 311 van Rotterdam binnen. Deze greep den jongeman en wierp hem op den grond. Het linkerbeen werd boven de knie afgereden, terwijl het andere grootendeels'werd verbrijzeld. Toen men hem verloste, bleek, dat de trein hem met het hoofd onder een wisselstang had ge drukt, zoodat ook een hevige'hoofdwond was ontstaan. De ongelukkige zat zoo danig beklemd, dat de stang moest worden gelicht, alvorens men hem kon weghalen. Op een draagbrancard werd hij over gebracht naar het ziekenhuis. perceel 11: 1.86.18 H.A. bouwland, in Moggershil, aan als voren, voor f 510; perceel 12: 2.04.73 H.A. bouwland, in Moggershil, aan P. Elenbaas aldaar, voor f 520; perceel 13: 1.56.83 H.A. bouwland, al daar, aan A. vanNieuwenhuijzen te Stavenisse, voor f 510; perceel 14: 1.17.61 H.A. bouwland, aan als voren, voor f 525; perceel 15: 1.87.72 H.A. bouwland al daar, aan T. Maas te Middelburg, voor f 510; perceel 16: 1.28.40 H.A. weiland, aan den Hoenderweg, aan P. Elenbaas te Sint- Annaland, voor f 400; perceel 172.06.40 H.A. weiland, aan Vrouw Gylenhoek te Poortvliet, aan L. Bruijnzeel te St.-Annaland, voor f 700. Alles per 39 A. 24 c.A. Perceelen 11 tot en met 16 zijn be zwaard met erfpacht. Colijnsplaat. Woensdag werden alhier ten overstaan van notaris Noordijke in het openbaar verkocht de huizen, nagelaten door wijlen den heer D. van der Zwart, toegewezen als volgt: twee woonhuizen met schuurtje in het Westelijke slop aan M. A. Schikker voor f 595; een woonhuis op den hoek van de Voorstraat aan de wed. D. van der Zwart voor f 900; een dubbel woonhuis met erf in de Achter kerkbuurt aan P. Verburg Jz. voor f 605. Alle koopers wonen te Colijnsplaat. Onkosten 8J pCt. Op Woensdag 29 November zal aan het gebouw van het prov. bestuur van Zeeland te Middelburg worden aanbesteed: het maken en verhoogen van een paar ijzeren buitenvloeddeuren voor de groote schutsluis van het kanaal door Zuid- Beveland te Wemeldinge. Raming f 28000. RECHTSZAKEN. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. St.-Annaland. Ten overstaan van notaris B. J. Timmerman werden Woensdag 23 dezer alhier, in het lokaal van mej. E. J. Kramer, verkocht de verleden week in gezette eigendommen, behoorende tot de nalatenschap van wijlen den heer H. Elenbaas Jbz. Koopers werden van perceelen 1 tot en met 10: Bouwland met de hofstede, groot 11 H.A. 89 A. 01 c.A., de heer Jb. Elenbaas Hz. te St.-Annaland, voor f 645; Zierikzee, 23 Oct. Door den heer kantonrechter zijn heden de volgende personen veroordeeld, wegens: 1°. Jachtwetovertreding P. K., tot f 20 boete, subs. 4 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring en vernieling van een strik; J. S., tot f 10 boete, subs. 4 dagen hechtenis; J. B-, tot f 20 boete, subs. 4 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van het geweer; allen wonende te Haamstede. 2". Overtreding van de Veiligheidswet J. W. van de W. te Duivendijke, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis; M. D. te Nieuwerkerk, tot f 5 boete, subs. 2 dagen hechtenis; M. A. van de S. te Ouwerkerk, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis. 3°. Strooperij J. S., 11 jaar, te Nieuwerkerk, tot fl boete, subs. 1 week tuchtschool. 4". Overtreding motor- en rijwielwet: J. H. R. en j. van B., beiden 16 jaar, te Zierikzee, ieder tot f 3 boete, subs. 1 week tuchtschool W. J. d. B. te Kerkwerve en J. D. te Nieuwerkerk, ieder tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis. 5". Rumoer of burengerucht, waardoor de nacht rust kan worden verstoord: C. van den H. te Zierikzee, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis. 6 Overtreding politic-verordening te Zierikzee A. L. en J. L. te Zierikzee, ieder tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenisJ. N. te Zierikzee, tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenisF. H. te Oud- Vossemcer, tot f 1 boete, subs 1 dag hechtenis; M. van D. te Zierikzee, tot f 3 boete, subs. 1 dag hechtenis. 7'. Overtredingpolitie-verordening te Haamstede P. den B. te Haamstede, tot f 4 boete, subs. 1 dag hechtenis. 8". Overtreding van het reglement op de trek honden G. L. te Zierikzee, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis. 9\ Overtreding van het provinciaal reglement A. S. te Zierikzee, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis. 10". tjkwetovertreding P. van der Z. te Noordgouwe, tot 2 boeten van f I. subs. 1 dag hechtenis voor elke boete, met verbeurdverklaring der maten en gewichten. 11. Zonder daartoe gerechtigd te zijn, loopen over bezaaiden grond: C. P. en K. van der M. te Zierikzee, ieder tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis. 12". Loopen over eens anders grond, waarvan de toegang op eene voor hen blijkbare wijze is verboden C. P. en K. van der M. te Zierikzee, ieder tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis. 13". Het zich in kennelijken staat van dronken schap bevinden op den openbaren weg: C. K. te Zierikzee, tot 14 dagen hechtenis; G. L., P. van der V., M. C., M. A. van D., I. A. B. cn G. L„ allen te Zierikzee, C. de R. en J. C. A. W. H., beiden te Bruinisse, ieder tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis. 14". Overtreding der Leerplichtwet: N. A. F. te Duivendijke, tot 1 6 boete, subs. 4 dagen hechtenis J. S., J. S., en A. P. te Zierikzee, ieder tot f3 boete, subs. 2 dagen hechtenis; J. B. te Serooskerke, tot f 5 boete, subs. 2 dagen hechtenis. 15". Straatschenderij: M. W. de E. te Oud-Vossemeer, tot f 5 boete, subs. 3 dagen hechtenis. 16°. Visscherijovertreding L. v. D., N. K., L. V. D., J. v. S. en L. H„ allen te Zierikzee, ieder tot 4 dagen hechtenisJ. van S. te Zierikzee tot 2 maal 4 dagen hechtenis; L. van D. te Zierikzee, tot f 5 boete, subs. 3 dagen hechtenisA. L. en B. P. te Zierikzee, ieder tot 2 maal f 5 boete, subs. 2 maal 2 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring en bevel tot uitlevering van vischtuig en beugelnet, J. S., M. B. en N. N., allen te Zierikzee, ieder tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenisB. P., B. P., A. L-, allen te Zierikzee, ieder tot 2 maal f 3 boete, subs. 2 maal 2 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring en bevel tot uitlevering van het beugelnetA. L. en B. P. te Zierikzee, ieder tot 2 maai f 3 boete, subs. 2 maal 2 dagen hechtenis, met verbeurd verklaring en bevel tot uitlevering van de beugel- netten B. P. te Zierikzee tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring en uit levering van het beugelnet; C. W.'te Zierikzee en C. W. H. te Ellemeet, ieder tot 2 maal f 3 boete, subs. 2 maal 2 dagen hechtenis, met ver beurdverklaring en bevel tot uitlevering van het beugelnet en fuik. De rechtbank te Middelburg ver oordeelde Vrijdag D. H. S., 16 jaar, fabrieksarbeider te Middelburg, wegens mishandeling, zwaar lichamelijk letsel tengevolge hebbende, tot zes maanden tuchtschool. Een 22-jarige matroos te Wemeldinge, thans te Middelburg in hechtenis, werd wegens heling en diefstal veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Het gerechtshof te 's-Gravenhage bevestigde Donderdag het vonnis der rechtbank te Zierikzee, veroordeelende A. D. de W., schoen- en zadelmaker te St.-Maartensdijk, tot één maand gevange nisstraf wegens mishandeling. Voor het Gerechtshof te Kleef werd Woensdag behandeld de zaak van E. Minnaerts van lerseke en N. A. Blanken van Rotterdam, beiden schippersknechts, en beklaagd van roof en moord op hun schipper, op 3 Jan. i.l. Beide beklaagden ontkenden het hun ten laste gelegde. De eisch tegen Minnaerts is levenslange gevangenisstraf en voor Blanken 3 jaar. Voor de Alkmaarsche Rechtbank werd Dinsdag voortgezet de behandeling der zaak Richter—Waltber. Gehoord werd een vrouw uit Antwerpen, die volgens bekl. zou kunnen getuigen, dat hij te Antwerpen vertoefde gedurende den tijd, waarin hij uit de gevangenis te Utrecht was ontvlucht. Deze vrouw herkende bekl., die een paar nachten bij haar had gelogeerd, toen zij een hotel had nabij het station te Antwerpen. Hij werd ten haren huize gearresteerd in verband met een aldaar plaats gehad Hebbende diefstal. Zekerheid of hij in den nacht van ont vluchting te Utrecht bij haar had gelogeerd, kon zij niet geven. Het O. M. meende, dat deze getuigenverklaring eer in het nadeel dan het voordeel van beklaagde was, en in verband met de op devorigezitting afgelegde verklaringen concludeerde mr. Cnopius, dat Walter en Richter alias Carl Rauch alias Becker, dezelfde persoon is en verzocht de Rechtbank in dezen zin een beslissing te -nemen. De rechtbank besliste Donderdag, dat Richter, die op 13 September 1904 door haar veroordeeld is, en den 29 November daarna uit de gevangenis te Utrecht ontvluchtte, dezelfde persoon is als Walther, waarvoor hij zich voor de rechtbank te Haarlem heeft uitgegeven. Het weêr. Het blijft in Zuid-Europa verschrikkelijk weer. Uit Alais, Agen, Tours, Perpignan, Agde en tal van andere plaatsen in die buurt komen nog steeds berichten van regen en overstroomingen. Anduza is geheel ondergeloopen, ook de gendarmeriekazerne aldaar. De treinen van Parijs naar Tou louse en omgekeerd moeten wegens de overstroomingen tusschen Montauban en Cahors over Agen gaan. De schade, na zooveel weken zondvloed, is natuurlijk ontzettend. In Spanje is de toestand niet anders. Het telegraaf- en spoorwegverkeer is op vele plaaten gestremd, veel vee is ver dronken. De telegrammen, ontvangen aan het Spaansche Departement van Binnenlandsche Zaken, bevatten allerlei nadere bizonder- heden over de hartverscheurende ver woestingen en ellende, teweeggebracht in de streken, die zijn geteisterd door de overstrooming. Door vernieling van verscheiden fabrieken is een groot aantal arbeiders werkeloos. Te Mora en Hevra steeg het water elf meter. Er heerscht de grootste ontsteltenis. De toegebrachte schade is zeer aanzienlijk. De telegrafische gemeenschap met de overstroomde streken is verbroken. Straffen tegen echtbreuk. Naar mate van beschaving, aanleg, levensopvattingen enz., zijn de straf bepalingen tegen echtbreuk in de ver schillende landen ook zeer verscheiden geweest in den loop der tijden. In Frankrijk werd de overspelige vrouw veroordeeld door de stad rond te loopen, waarbij zij gegeeseld werd, en het volk scheen daarover in het algemeen zeer mee ingenomen, zoodat vaak, zonder proces, de straf werd toegepast. Een aantal gemeenten hadden zelfs het privilege bedongen van hun Heer, om de overspelers te straffen. In Duitschland werden de echtbrekers in of met een mand te pronk gezet, die „Schandkorb" werd genoemd. In Spanje werd de overspelige vrouw van het hoofd tot de voeten met deeg bedekt, waarin veeren van verschillende kleur werden gestoken, waarna zij zonder eenige verdere bedekking door de stad werd geleid, prijsgegeven aan den spot der bevolking. Radikaler was men in Saksen, daar werd een overspelige vrouw verbrand, en op de plaats, waar dit geschied was, richtte men een galg op, die moest dienen om den echtbreker op te hangen. MARKTBERICHTEN. Zierikzee, 24 Oct. Bij een matigen aan voer, bestond een levendige vraag, en konden vorige prijzen worden gehandhaafd. Tarwe, gerst, erwten, als vorige week; bruine boonen hooger in de beste kwaliteit, in de afwijkende soorten moeilijk verkoop baar. Diverse soorten tarwe f 7 a f 8; tarwe f 8 a f 8,75; chevaliergerst f 6 a f 6,20; wintergerst f 5,30 a f 5,70; zomergerst f 5,20 a f 5,40; rogge f 6,25 a f 6,75; haver f 3,25 5 f 3,75; erwten (kleine) f 9 a f 10; kroonerwten f 10,50 a f 11,20; bruine boonen f 10 a f 13,40. Enkele partijtjes in prima puike qualiteit konden nog iets hoogeren prijs bedingen. Aardappelen f 1,75 a f 1,80 per 70 Kilo. Ajuin, groote 70 a 75 cent, kleine f 1,10 a 1,15 per 50 K.G. Hooi f 26 4 f 28 per 1000 kilo. Stroo, geen handel. Middelburg, 24 Oct. Ter graanmarkt van heden was een ruime aanvoer van witte boonen, die van zeer uiteenloopende kwaliteit waren, en aan verschillende prijzen werden gekocht. Overige granen schaarsch ter markt. Bruine boonen 50 cent hooger. De prijzen waren als volgt: Nieuwe tarwe f 7.50 a 18; rogge f 6.75 a f 7; zomergerst f 5.50 a f 5.75; haver f 3 5 f 4; paardeboonen f 7.25 a f 7.75; kroon erwten f 10.75 5 f 11.75; tuinboonen f 6 50 a f 6.75; witte boonen f 14.50 a f 15.25; ronde bruine boonen f 13.50 5 f 14.50; lange dito f 12.50 b f 13.50, alles per H.L. Burgerlijke Stand van Zierikzee. Geboren: 17 Oct. Een dochter van I. de Graaf en J. Tibout. 17 j. J. Spiekermann en J. Spiekei C. J. Plaum. J. Kort en N. 1 Verschuur, den Boer en W. D. de Rijke. 19 dochter A. Feute en M. R. Wetting. 22 M. Roskam cn M. Berrevoets. 22 zoon J. B. Getuk en A. C. Snoep. gehuwd: 21 Oct. J. F. Rijken, 26 j., jm. en A. J. Ochtman, 24 j., jd. Overleden: 16 Oct. E. Volmer, 49 j., echtgenoote van A. van der Klift, (overleden te Leiden). 24 J. J. den Boer, 5 d., z.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 10