ZIERIRZEESCHEÜft NIEUWSBODE. Donderdag 24 October 1907. (Zi i e r i li. z e e s c h. e Courant). BEKENDMAKING. IIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8530. Directeur: A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FrSnkel. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. Ie BURGEMEESTER en WETHOUDERS van mkzee maken bekend, dat het Uurwerk op toren van de Zuidhavenpoort van af Vrijdag 25 October e.k. gedurende eene week buiten king zal worden gesteld. erikzee, den 23 October 1907. |)e Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. amerika. flew-York, 20 Oct. De toestand der ken is nog meer verward door het icht, dat Charles W. Morse zijn ontslag ft genomen van al zijn director-ambten, ;evolge van zijn connecties met de en der Mercantile National Bank. Na ontslag van Morse werd een vergadering het Clearinghouse-comité gehouden de zaken van de National Bank of th-America en die van de New-Amster- National Bank te onderzoeken, welke grootste firma's zijn, waarmede Morse verbonden. 1orse was director van zeven banken, den laatsten tijd te zamen een osito van meer dan 8 millioen dollars den. let Clearinghouse-comité verklaarde en na de vergadering, dat het de zaken geassocieerde banken heeft onderzocht besproken, en haar solvent heeft ver- ird. let Comité besloot, haar zoodanig hulp verleenen als 't noodig oordeelt, ten fe haar in staat te stellen aan hare osito's-verplichtingen te kunnen voldoen. - Een nieuw sensatiebericht, ditmaal de Morning Post: President Roosevelt dt de vloot naar den Groolen Oceaan verzoek van een of meer mogendheden, het Japansche overwicht te contra- tnceeren en onlusten te verhinderen, na den dood van de keizerin-weduwe China worden verwacht. - De Matin ontving een Marconigram New-York, volgens hetwelk eenige anners bij het militair défilé, dat op de bulling van generaal Siegel's standbeeld >de, trachtten het nieuwe kanon van Amerikaansche duim, te fotografeeren. e poging bracht het publiek in heftige antwaardiging en als de politie hen beschermd had, zou 't er voor de anners leelijk uitgezien hebben, lp het postkantoor te Manilla op de ppijnen moet een omvangrijke corres- dentie in beslag genomen zijn, waaruit een zou, dat vele voorname inboorlingen an hun neutraliteit beloofd hebben en s Japan hun diensten hebben aangeboden aval van een oorlog tegen de Vereen, en, op voorwaarde, dat Japan de /angsten van de douanen gedurende jaar ten voordeele van de Filippino's doen strekken, na de verovering der nden. rusland. t.-Petersburg, 20 Oct. De czaar is boord van zijn jacht uit de Finsche eren te Peterhof teruggekeerd. duitschland. i Stegmannsdorf greep een vrouw in plotselingen aanval van krankzinnig- I een bijl, en sloeg haar beide kleine deren dood. - De Dresdener Nachridden meldt, dat, ;ens een bericht uit hofkringen, de erhandelingen, die met mevr Toselli en aangeknoopt voor de uitlevering Pia Monica aan het Saksische hof, rgoed zijn afgebroken. De voorwaarden mevrouw Toselli waren voor het sische hof onaannemelijk. Het zal dus een rechtsgeding komen. De Duitsche sul te Florence zal in rechten een eisch ienen, [op grond van de verleden jaar schen den koning van Saksen en gravin ntignoso gesloten overeenkomst. - De verjaardag van 't geval te Köpenick Woensdag in Duitschland „gevierd" ir het zenden van heel wat brieven en chenken aan den geestigen boef Karl gt, die het Duitsche militairisme zoo rlijk in 'i zonnetje zette. De gevangene ft al die blijken van waardeering niet ontvangst kunnen nemen, maar als hij de gevangenis komt, zal hij er een rezorgd leventje van kunnen leiden. Toen dezer dagen te Berlijn een jonggehuwd paar de kerk verliet, en de echtgenoot gereed stond zijn betere helft in het rijtuig te volgen, werd hij vrij onzacht op de schouders getikt. Omziende, ontdekte hij tot zijn grooten schrik een deurwaarder, die hem met veelzeggend gebaar een bevel tot inbeslagneming toonde en tegelijkertijd op zijn gouden horloge ketting wees, die fier over het smetteloos witte vest hing. In een oogenblik tijds was het sieraad van eigenaar veranderd. „Uw portemonnaie", klonk het fluisterend, maar toch zóó, dat de jonge vrouw het verstond. Nadat de man der wet den inhoud in zijn zak had laten verdwijnen, kon de gelukkige echtgenoot zijn plaats in het rijtuig innemen. Hoe de jonge vrouw 't geval opvatte, wordt zeer wijselijk door het Berlijnsche blad, waaraan men de geschiedenis ontleent, verzwegen. belgiE. Een zeer geheimzinnige zaak is Vrijdag gebeurd in den nachttrein Parijs-Brussel. Te Genley stoppend, bemerkte de con ducteur, dat de vensterruiten van een le klas wagon verbrijzeld waren, en dat de verscheurde gordijnen in den wind wapper den. Hij trad het rijtuig binnen, en zag, dat er bloed kleefde op de kussens. Andere kussens ontbraken. De trein stopte te Frameriesen het parket van Bergen werd verwittigd, dat onmiddellijk een onderzoek instelde. Het bleek, dat een net gekleed heer aan dit venster had gezeten. De wachter van het station van Blaregnies verklaarde uit drukkelijk, dat niemand in dat station is afgestapt. Het tooneel moet gebeurd zijn tusschen de stations Quévy en Genly in 9 minuten tijd. Men heeft getelegrafeerd naar al de stations Parijs—Bergen, doch men heeft geen de minste aanwijzing kunnen bekomen. Vrijdagmorgen is een machine, die diende om steenen uit de groeve La Bocasse, te Yvoir, te boren, ontploft. Een hevige knal deed het houten gebouw, waar het stoomwerktuig zich bevond, in de lucht vliegen. De machinist werd op slag gedood. Een werkman kreeg een stuk hout in de keel, en werd zoodanig gewond, dat men voor zijn leven vreest. Nog zes andere werden min of meer gewond. De schok was zóó hevig, dat een paard, dat zich daar in de nabijheid bevond, wel 20 meters ver weggeworpen werd. Verschillende rotsblokken kwamen in de Maas terecht, waardoor de scheepvaart op een plaats onveilig gemaakt is. Zelfs kwamen stukken steen de vensters verbrijzelen van bewoners aan den anderen kant van de Maas, op 250 meters afstand. nederland. Maastricht, 21 Oct. Een zeer droevig ongeval had Zaterdagmorgen plaats aan de Kon. Ned. Papierfabriek. De arbeider B. Scaf moest den riem van zijne machine naaien, en in plaats van hiertoe den eleclrischen motor stil te zetten, had hij de onvoorzichtigheid dit te doen bij het ronddraaien der drijfas. De riem wikkelde zich om de as, waarbij S. naar de hoogte getrokken werd met het ongelukkig gevolg, dat de rechterarm hem van het lichaam werd gesneden. Boven dien bekwam hij ernstige verwondingen en kneuzingen over het geheeie lichaam, terwijl hij nog het rechterbeen brak. Na de eerste geneeskundige hulp ont vangen te hebben werd hij naar Calvariën- berg vervoerd. Zijn toestand laat weinig hoop voor behoud van zijn leven. De ongelukkige is gehuwd, en is vader yan een 3-tal kinderen. Delfzijl, 21 Oct. Donderdagavond arri veerden hier vier jeugdige avonturiers van 14 a 15 jaar per st. Anna Meika. Zij waren flink van geld voorzien en maakten op de kermis alhier goede sier. Al spoedig bleek echter dat het met de heeren niet erg pluis was, aangezien van uit Hannover getelegrapheerd werd, om wanneer de jongens zich hier ophielden, hen aan te houden. Al spoedig kwam nu het volgende aan het lichtHet bewuste viertal had al reeds sedert langen tijd plannen in het hoofd gehad om, wanneer de gelegenheid zich voordeed, gezamenlijk de wijde wereld in te gaan. Toen nu één hunner voor zijn vader een wissel moest gaan innen van 4400 mark, eigende hij zich dit geld toe, waarschuwde zijn drie kameraden, die direct bereid waren de reis te aan vaarden en weldra zat het waardige vier tal in den trein van Hannover naar Bremen. Hier voorzagen zij zich alle vier van nieuwe kleederen, schoeisel, wandelstokken, reis- tasschen enrevolvers. De nieuwe spullen werden aangetru.'ken en de ge dragen kleederen in de reislasschen gedaan en voort ging het weder per spoor naar Emden en vandaar per s. s. Anna Meika naar hier, waar zij op de kermis veel geld verteerden. Hun plan was om Zaterdag morgen de reis voort te zetten via Groningen naar Amsterdam, doch bijtijds kwam het reeds gemelde telegram, waar door hun hotelier in staat was hen voor- loopig aan de praat te houden, totdat des namiddags de vader van één der reizigers hier arriveerde, om ze weder naar Hannover terug te voeren. Zij hadden van het medegenomen geld nog pl.m. 2100 mark overgehouden. Arnhem, 21 Oct. Alhier is nog een sergeant gearresteerd, die belast geweest is met het toezicht op de wapenkamer en eveneens schuldig aan den diefstal van de palroonhulzen. Beide schuldige sergeants zijn naar het huis van bewaring overge bracht en zullen voor den burgerlijken rechter terechtstaan. Amsterdam, 21 Oct. Het is thans vastgesteld, dat het Duitsche keizerspaar door de Koninklijke Familie alhier zal worden ontvangen. Nog niet zeker is of het keizerlijk jacht, dat in elk geval te IJmuiden zal aankomen, naar Amsterdam zal opstoomen. Indien dat niet het geval is, wordt de reis daar heen per trein gedaan. Tijdens het verblijf van de keizerlijke gasten zal, behalve H. M. de Koningin en Prins Hendrik, ook de lj^mingin-Moeder te Amsterdam vertoeven" WaarschijnlijK zal het bezoek twee dagen duren, 't Is nog niet zeker of de dag van aankomst 19 of 20 November zal zijn. Het gevolg van den keizer en de keizerin zal uit ongeveer 120 personen bestaan, die deels ten Paleize, deels in hotels zullen logeeren. De raadsleden Vliegen, Loopuit, Pothuis, Vollring en Wibaut hebben den gemeenteraad voorgesteld aan allen, die in gemeentedienst salarissen of loonen verdienen beneden de f 1000 per jaar en een gezin te onderhouden hebben, te beginnen met 1 November 1907 tot 31 Maart 1908, een toeslag op het loon te geven van 10 pCt., te berekenen zonder overwerk, met dien verstande, dat door dezen toeslag geen der salarissen tot boven de f 1C30 zal stijgen, ter tegemoetkoming in de lasten, voortvloeiende uit de buiten sporige prijzen der levensmiddelen. Alhier moeten een bekend makelaar en zijn zoon in hechtenis genomen zijn, beschuldigd van verduistering van een bedrag van circa tienduizend gulden uit een nalatenschap, waarvan de regeling aan hen was opgedragen. Het feit kwam op de volgende wijze aan het licht: De boekhouder van den makelaar wordt vervolgd voor het maken van een valsche handteekening, waarvan zijn patroon aan gifte had gedaan bij de justitie. Van schuld overtuigd, erkende hij ten slotte het hem ten laste gelegde misdrijf te hebben ge pleegd, doch voegde er bij: „Nu zal ik van mijn kant ook eens aan 't licht brengen, welke schurken mijn patroons zijn". De makelaar is, wegens gezondheids redenen, weder op vrije voeten gesteld, doch staat onder politie-toezicht; de zoon is in hechtenis gebleven. Utrecht, 21 Oct. Door notaris Vos uit Amersfoort, indertijd door de Utrechtsche rechtbank wegens bedriegelijke handelingen op groote schaal veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis, is thans een verzoek om gratie ingediend. Schoonhoven, 21 Oct. De slager A. K. alhier had voor enkele dagen een schier onbeduidend wondje aan de hand, toen hij een koe slachtte. Er ontstond zoo danige zwelling aan de hand, arm en borst, dat de geneesheer overbrenging van den patiënt naar het ziekenhuis te Utrecht noodzakelijk vond. Na herhaalde operatie is de man hedenmorgen aldaar tengevolge van bloedvergiftiging overleden. 's-Gravenhage, 21 Oct. De schrijver van de briefkaart, waarvan in verband met de vermoedelijke misdaad in het Haagsche Bosch een facsimile was ver vaardigd, heeft zich aangemeld bij den commissaris van politic der 2e afdeeling. Het is gebleken, dat hij niet de persoon is, waarmede de uit den Boschvijver op- gevischte vrouw den laatsten avond dat zij de melksalon aan het Bezuidenhout had verlaten, in gezelschap is gezien. De persoon toch, met wie zij dien avond, is gezien, is volgens verschillende ver klaringen, een ongeveer 40-jarig man, terwijl de schrijver der briefkaart een jongeman is. Naar aanleiding van zeer verzwarende omstandigheden en uitlatingen, welke haar nader ter oore waren gekomen, klopte de recherche van het hoofdcommissariaat van politie Maandagochtend andermaal aan de woning in het Achterom, waarin de politie een paar weken geleden een inval deed, in verband met de geruchtmakende inbraak, eenige maanden geleden 's nachts in den juwelierswinkel van den heer Goudsmit, in de Passage, gepleegd. Ditmaal was de politie gewapend met een bevel tot inhech tenisneming van een viertal personen, die, naar vermoed werd, zich in bedoelde woning bevonden. Alleen twee dezer verdachten werden in het huis aangetroffen, de beide anderen werden elders in de stad opgespoord. Alle vier, goede bekenden van de justitie, zijn naar het Huis van Bewaring overge bracht. Zaterdag in den laten avond heeft de politie geassisteerd bij een beslaglegging ten kantore van een Wissel- en Effectenbank te 's-Hage. De chef had in den loop van den avond met zijn gezin met een verhuis wagen de stad verlaten. Het Koninklijk Echtpaar komt Vrijdag a.s. per exlra-lrein uit Duitschland op Het Loo terug. 22 Oct. De Eerste Kamer der Staten- Generaal is ter vergadering bijeengeroepen tegen Maandag 28 dezer, 's avonds half 9 ure. De correspondent van de Tel. seint uit Schwerin De Vorstelijke gasten verlaten heden (Zaterdag) weder Dobbin. Morgen reist Z. K. II. Prins Hendrik naar Hallenstedt, waar Hij in de vereeniging Hirschmann de hoofdkeuring van bloed honden zal bijwonen. De beslissing over de stelling Amsterdam. Een bizondere militaire medewerker van De Avondpost schrijft: Het comité-generaal was afgeloopen; de vluchtige versterkingen, die den toegang tot de vergaderzaal der Tweede Kamer versperden, waren weer weggenomen en de tribunes en loges weder bezet. Recht op, zonder een spoor van vermoeienis op het gelaat ondanks den tweedaagschen strijd trad de Minister van Oorlog binnen en achter hem zijn ambtgenoot van Finan ciën. Beiden namen weer stelling achter de groene tafel. De Minister van Oorlog bracht zijn stukken in gereedheid om den laatsten aanval zoo mogelijk af te slaan en in dien tusschentijd occupeerde zijn ambtgenoot den vijand nog een beetje met te vertellen dat de Kamer eigenlijk twee dagen nutte- loozen arbeid had gedaan, want men had gedebatteerd over de technische- en gevechtswaarde van de Amsterdamsche stelling, waarom het nu juist heelemaal niet ging. Immers tot de afwerking der stelling was 35 jaren geleden al besloten en men had nu alleen maar te beslissen over de vraag of het niet een beetje gauwer zou gaan. Het geheeie wetsontwerp, waarover men zoo gevochten had, was, goed beschouwd, niet anders dan een rekensommetje betreffende de verdeeling der lasten. Er waren leden die stonden te kijken of er een granaat was ingeslagen, anderen haalden even leukjes hun schouders op en staken de hoofden bij elkaar. Daarna rukten de tirailleurs weer naar voren ter inleiding van het laatste gevecht. Al gauw werden de soutiens in de linie geschoven en ratelde het geweervuur weer heftig. Onwrikbaar pal stond de Minister van Oorlog en een trek van tevredenheid kwam op zijn gelaat, toen meer en meer soutiens oprukten om hem bij te staan bij de verdediging van ons laatste reduit. Een oogenblik fonkelde zijn veldheersoog, toen de vijand sterk begon op fe dringen en de stelling gevaar begon te loopen. Maar dra kwam er een groot flankementvuur van een zijde vanwaar de Minister het allerminst verwacht had, hem steunen, en er kwam moedeloosheid onder de aanvallers. Het vuur zweeg een oogen blik. Daar begon de vijandelijke artillerie weer hevig te donderen, haar projectielen over de hoofden der attaqueerende troepen heen in de laatste reduit slingerende. Het was den leider der verdediging aan te zien dat hij zich geslagen begon te gevoelen. Somberder werd zijn blik en als wordt medegedeeld, dat hij den slag verloren heeft, verlaat hij het gevechtsterrein met opgeheven hoofd, overtuigd zijn plicht te hebben gedaan. Delft, 21 Oct. De Haagsche justitie, bijgestaan door de Delfsche politie, heeft Zaterdag in de zilversmidswerkplaats van zekeren v. d. B., alhier, een inval gedaan met het gevolg, dat geconstateerd werd, dat v. d. B. en twee zijner knechts bekenden z.g. zilveren lepels en taartscheppers in omloop te hebben gebracht, waarvan de handvatsels van zilver, maar de boven einden van verzilverd koper waren. Men liet op de handvatsels de rijkskeur aanbrengen, waarna het koperen boveneind werd bevestigd. Om de plaats van herkomst niet te ver raden, werd van een valsch meesterteeken gebruik gemaakt. De justitie nam tal dezer bedriegelijke voorwerpen in beslag en zet haar onder zoek voort. De schuldigen werden voor- loopig op vrije voeten gelaten. De bedriegelijke voorwerpen werden door beleening te gelde genaakt. Schiedam, 22 Oct. Bij de alhier ge- houdene herstemming voor een lid der Tweede Kamer werden 6878 geldige stemmen uitgebracht. Hiervan verkreeg jhr. De Geer (christ.-hist.) 3667 stemmen, terwijl de heer Versteeg (liberaal) 3211 stemmen bekwam. Gekozen is dus jhr. De Geer. Rotterdam, 21 Oct. In een heden gehouden huishoudelijke vergadering van bootwerkers is besloten de staking voort te zetten. Na afloop der vergadering trok een bende door de stad, en manifesteerde voor het Beursgebouw en het bureau van het Rotterdamsch Nieuwsblad. De politie maakte charges op de Glas haven en in de Boompjes. Arrestaties hadden niet plaats. Eenige personen zijn verwond. In de Korte Hoogstraat ondervond Zondagmiddag de politie een ernstig ver zet. Zes dronken zeelieden verstoorden de orde. Een majoor van de politie maande hen tot doorloopen aan. In plaats van zulks te doen, sloegen de woestelingen den politieman tegen den grond. Gelukkig kwam er hulp opdagen van politiezijde, 't Kwam echter tot een vechtpartij, waarbij de politie van de sabel gebruik maakte. De zes zeelieden, die allen verwondingen bekwamen, werden gearresteerd. Twee van hen moesten eerst in het Ziekenhuis ver bonden worden. Te Rotterdam vielen Zaterdagavond en Zondag nog eenige relletjes voor, ver oorzaakt door stakers. Zij vielen in den afgeloopen nacht te één uur eenige werk lieden van den stuwadoor P. Koevern lastig, toen dezen een handkar met gereed schappen voor de lossing van een schip vervoerden. De stakers trachten de gereed schappen te vernielen. Dit gelukte hun niet, want ze sloegen op de vlucht, toen de stuwadoor een revolverschot loste. Bij den stuwadoor Tomsen in de Isaac Hubertusstraat werden door stakers de ruiten ingeslagen. Een der daders sneed zich hierbij den polsader door, zoodat hij naar het Ziekenhuis vervoerd moest worden. In de Pannekoekenstraat zijn in den gepasseerden nacht nog vier arbeidswilligen door de stakers mishandeld. In het geheel zijn in het Ziekenhuis tengevolge van de relletjes zeven personen verbonden. De Vlaardingsche bootwerkers, alhier werkzaam, worden steeds lastig gevallen door Rotterdammers, als zij op weg naar huis zijndikwijls ontstaan er vechtpartijen. Sedert Zaterdagavond is een Vlaardingsche bootwerker spoorloos verdwenen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1