Dinsdag 22 October 1907. (Z ierilizeesctLe Cour an t). IEUWSTIJDINGEN. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8529. Directeur: A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. Frünkel. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. ZUID-AFRIKA. iencraal Botha, te Rustenburg op een nbare vergadering het woord voerende, ft verklaard, dat zijns inziens aan geen eten van de na den oorlog aangestelde itenaren, pensioen moest worden uit- eerdzoolang niet voorziening was ïaakt voor de pensionneering van de -ambtenaren der Zuid-Afrikaansche uibliek. oliannesburg, 18 Oct. Smartelijk op is hier heden gewekt door de ont- king, dat het grat van President Kruger het kerkhof te Pretoria is geschonden, wit marmeren borstbeeld van den ident is van zijn granietvoetstuk ge ld en met het aangezicht tegen den d geworpen. Het lag op korten afstand het graf, met afgekapte schouders en oken neus. Ook het graf van Kruger's nkind is eenigszins beschadigd; daar iet beeld van een engel omvergeworpen, arschijnlijk is dat gebeurd bij het weg gen van het zware borstbeeld van ger. Ook de twee aangrenzende graven beschadigd, ten gelooft niet, dat de wandaad is te schrijven aan rassenhaat. Er zijn handigheden, welke doen vermoeden, men het borstbeeld heeft willen stelen eene belooning te krijgen voor liet igbezorgen. De politie spant alle :hten in bij 't onderzoeken van de k. SPANJE. den nacht van Woensdag op Don- dag woedde over geheel Noord-Spanje vreeselijke storm. De spoorlijn Iroen- rid is vernield. Talrijke telegraafpalen den uit den grond gerukt, zoodat het Dëchesverkeer zeer belemmerd wordt, zuid-expres moest eenige uren te Sebastiaan stoppen, omdat de weg eilig bleek. (oor de jongste overstroomingen zijn te celona 71 fabrieken verwoest. De maren vroegen deregeeringomtusschen- ist, teneinde bij de Spaansche bank crediet geopend te krijgen voor de dige reparaties. Te Barcelona taxeert de geleden schade op 5 millioen, in provinciën op 18 millioen peseta's. ITALIË. 'ome, 19 Oct. Erive, leider der werk- .ers, heeft verklaard, dat de staking- eging is mislukt. Dientengevolge heeft stakingscomité de beslissing uitgesteld na de toepassing van de straffen op ipoorwegbeambten van Milaan en Turijn, tig syndicaten hebben geantwoord op referendum, dat de arbeidsbond uit eet. Twee-en-twintig verklaarden zich r de werkstaking en acht-en-twintig er en. Door de pers wordt de staking taden. RUSLAND. dessa, 18 Oct. Aan vele leden van het ond van Ware Russen, die deelnamen de laatste Jodenvervolgingen, waren ir de politie hun wapenen afgenomen, ins is echter aan de politie gelast die lenen weder terug te geven, iebastopol, 18 Oct. De krijgsraad heeft soldaten ter dood veroordeeld, be- uldigd van muiterij in het regiment st, waarbij een kolonel den dood heeft onden. it.-Petersburg19 Oct. De stad vydwor in het gouvernement Warschau, it tengevolge van brandstichting in mmen. De stad telt 20.000 inwoners. - De Tsaar heeft bepaald, dat de smannen de afgevaardigden voor de erna in de steden St.-Petersburg, skou, Kiëf, Odessa en Riga zullen zen op 17/30 October, den tweeden jaardag van het beroemde manifest, armede een einde werd gemaakt aan autonomie in Rusland. DUITSCHLAND. /olgens de berichten van de politie te inne in Westfalen wilde verleden erdagavond een in het hotel Hintzen estapte Hollandsche dame te voet naar sse gaan. Op aanraden van den hotelier itelde zij een rijtuig. De koetsier, die dame reed, kwam na eenigen tijd terug had een aantal verwondingen, die hij irgat opgeloopen te hebben bij een aanranding. Het onderzoek, door de politie ingesteld, verschafte geen opheldering. De politie neemt echter aan, dat de koetsier heeft geslapen en op een hobbeligen weg van den bok is gevallen en het rijtuig hem heeft overreden. Het paard en de wagen werden later nabij Resse teruggevonden. De dame is waarschijnlijk uit het rijtuig gesprongen en alleen verder gegaan. Zij had den koetsier order gegeven, haar naar den bakker in Resse te brengen, wiens naam zij echter niet opgaf, doch door de politie werd bij de bakkers een onderzoek ingesteld, die allen geen dame verwacht of gezien hebben. Over het verblijf der dame is niets bekend geworden en de politie twijfelt of hier een aanranding is gepleegd. BELGIË. Uit Brussel wordt de volgende weer zinwekkende geschiedenis gemeld: Een echtpaar in de Vorkstraat miste Dinsdag hun dochtertje van 14 jaar. Zij zochten het vruchteloos geheel den nacht, tot het eindelijk des anderen daags tegen 11 uren voormiddag, heete tranen weenend, thuis kwam. Het kind vertelde dat het daags te voren gehoor had gegeven aan een jongeman, die het sinds eenigen tijd volgde, en hem gevolgd was naar de wijk van de Laken straat, waar zij een ouden heer ontmoette, dien voor beiden gebak en drank betaalde. Toen het meisje dronken was, leidde de heer het mee naar een appartement van het De Brouckèreplein en liet het kind niet vrij voor den volgenden morgen De ouders van het meisje hebben de zaak aan de politie verhaald en reeds Donderdagmorgen waren de twee personen, door het meisje aangeduid, gevat en voor den onderzoeksrechter gebracht. Deze heeft hen, na ondervraging en confrontatie met het kind, in de gevangenis doen opsluiten. NEDERLAND. Apeldoorn, 17 Oct. Een meisje, dat op den dag van haar huwelijk, terwijl alles al in gereedheid was gebracht, spoorloos verdwenen was, is te Zutphen teruggevonden. Zij was met hare ouders naar Groningen vertrokken, teneinde geld op te nemen op een lijfrente, waarmede zij haar meubelen enz. wilde betalen. Te Groningen aange komen, vernam zij echter, dat zij op die lijfrente geen geld kon krijgen, hetwelk haar zóó moet hebben aangegrepen, dat zij gevlucht was. Arnhem, 19 Oct. Door de politie alhier is opgespoord de dader van den diefstal van pl. m. 200 K.G. (pl.m. 21.000 stuks) aan koperen patroonhulzen, ont vreemd van de wapenkamer in de Willems kazerne alhier, n.l. de sergeant van het 4e bat. 8e reg. inf. F. B., die geëmployeerd is geweest op de wapenkamer. Voornoemde sergeant B. had als tus- schenpersoon gebruikt den plaatscorveeër Van der E., die telkens de patroonhulzen in partijen bij den koopman B.in Klarendal, bracht. Ook v. d. E. is, evenals de koopman B., in voorloopige bewaring gesteld. Amsterdam, 18 Oct. Naar men uit goede bron verneemt, kan het als vrij zeker worden geacht, dat het bezoek, dat de Duitsche Keizer en de Duitsche Keizerin voornemens zijn aan H. M. de Koningin te brengen, te dezer stede zal plaats vinden. Vermoedt wordt, dat de Hooge Gasten met hun jacht „Hohenzollern" van IJmuiden door het Noordzeekanaal naar de hoofd stad zullen opstoomen, om door onze Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik in het Koninklijk Paleis op den Dam te worden ontvangen. Zooals men weet, wordt het Keizerlijk bezoek tegen 20 November a.s. verwacht. Gisteren toefde reeds baron Clifford, opper-hofmaarschalk, te dezer stede, om in verband met het bezoek van Keizer Wilhelm voorloopige besprekingen te hou den, en deze zullen de volgende week alhier worden voortgezet. Gisterennacht trof een agent van politie twee meisjes van 8 en 9 jaar op het Damrak alhier aan, die rondzwierven zonder doel, en door hem naar het politie bureau werden geleid. De stumperds zagen er vreeselijk armoe dig uit, en één van haar vertoonde sporen van mishandeling. Zoo groot was de vrees bij deze onge lukkige kinderen weer naar het „ouderlijk" huis te worden teruggebracht, dat ze een valschen naam opgaven, wat later uitkwam. Bij onderzoek bleek, dat de meisjes geen moeder meer hadden, maar met hun vader in de Laurierstraat woonden. En omdat deze veel dronk, en zijn kinderen dan onbarmhartig sloeg, hadden de ongeluk kige kinderen besloten stilletjes het huis te verlaten. Zoo hadden zij reeds heel den avond met honger langs de straten gezworven, voor dat bedoelde agent haar ontmoette, en ze meenam. Ze zullen nu wel een betere toekomst' tegemoet gaan, terwijl de „vader" zeker uit de ouderlijke macht zal worden ontzet. Leiden, 18 Oct. De bediende van het Rijks-Herbarium alhier, die reeds langen tijd zenuwlijder was, is vannacht in een vlaag van krankzinnigheid uit het raam zijner slaapkamer in de Vreeswijksiraat, uit de tweede verdieping gesprongen. Zijne vrouw, die hem wilde tegen houden, en tot wien hij zeide, dat men hem wilde vermoorden, kreeg bij deze worsteling een ernstige polswond. De ongelukkige stond hevig bloedend op, liep de straat op en is blijkbaar later in de Wittesingelgracht gesprongen, waar uit hij een paar uren later levenloos werd opgehaald. 's-Gravenhage, 19 Oct. Gisterenmiddag te half vier hield de Vredesconferentie haar laatste zitting. Onze Minister van Buitenlandsche Zaken hield de sluitingsrede, waarin hij opnieuw getuigenis gaf van de groote en oprechte voldoening van H. M. en de regeering wegens het houden van de Conferentie te 's-Gravenhage. Tevens getuigde de Minister van de belangstelling, waarmede de beraad slagingen werden gevolgd. Met blijdschap constateerde hij, dat de zaakkennis, de ijver en de toewijdende volharding van de gedelegeerden niet vruchteloos zijn gebleven. De oplossing, aan sommige vraagstukken gegeven, moge niet geheel beantwoorden aan de ver wachtingen van de vurige voorstanders der vredesbeweging: uit de openbaar te maken verhandelingen, besluiten en stukken zal weldra blijken, dat aan de vergadering was toevertrouwd het ter hand nemen van vraagstukken, waarvan de oplossing moet strekken om strategische belangen op 't gebied der internationale verhoudingen tot eenheid te brengen. Over verschillende punten is deze over eenstemming bereids verkregen. Voor andere zal later een gemeenschappelijke overtuiging moeten worden gevestigd. Deze zaak is aan de derde Conferentie voorbehouden, welke de Koningin, de regeering en het Nederlandsche volk met groote belangstelling zullen begroeten en met trots zullen ontvangen te 's-Gravenliage. Met een woord van warmen dank aan den „geëerbiedigden stichter van het werk", tot welks bevordering de arbeid der Conferentie heeft gestrekt, en voor den machtigen steun, daaraan geschonken door den President der Vereenigde Staten van Amerika, sloot de Minister de Con ferentie. Na afloop der slotzitting van de Vredesconferentie werd in het gebouw van het secretariaat-generaal aan het Plein te 's-Gravenhage door de heeren, die het secretariaat vormden, een souvenir (een zilveren doos met daarin gegraveerde namen der schenkers) aangeboden aan de beide secretarissen-generaal, de heeren Doude van Troostwijk (Nederland) en graaf Protor (Rusland). Naar men uit 's-Gravenhage meldt, is het zoo goed als zeker, dat het votum der Tweede Kamer inzake het wetsont werp betreffende de stelling van Amsterdam geen aanleiding zal geven tot een geheele of gedeeltelijke Ministerieele crisis. Een ooggetuige deelt mede, dat gister avond even voordat de trein van Rotterdam naar Amsterdam het station alhier zou binnenkomen, een locomotief met twee wagens langs deze lijn „op hol" ging in de richting van Amsterdam. De locomotief werd achtervolgd door machinist, stoker en witkielen, uit volle borst roepende: „Houdt em! Houdt em!" Maar niemand toonde lust de hollende wagens tegen te houden, zoodat het bleef bij een steeds toenemende reeks van roepende achter volgers. De sneltrein naar Amsterdam had ten gevolge van het incident vrij belangrijke vertraging, daar men natuurlijk enkele malen geruimen tijd moest stilstaan, om een botsing met den vluchteling te voor bomen. Eerst ter hoogte van het station Voorschoten slaagde men er in de uit Den Haag ontsnapte machine en wagens te „grijpen". De personentrein kwam met ruim een half uur vertraging te Amsterdam aan. Te Scheveningen is opgericht een Vrijgezellenbond, waarvan de leden zich verbinden het ongehuwde leven te leiden tot den leeftijd van 28 jaar. Het doel der Vereeniging is om door voorbeeld en arbeid vele misstanden in het tegenwoor dig huwelijksleven tegen te gaan. Rotterdam, 19 Oct. Toen hedenmorgen om halfzes de broodslijter P. S. op den Goudschensingel liepwerd hij aange sproken door drie stakers, die hem vroegen of hij arbeidswillige was. Nee, luidde het antwoord, ik ben broodslijter. Nietwaar, je liegt! Pats! Daar had de man, die nog nooit een hand uitgestoken had om een schip te lossen, een slag te pakken. Toen een agent naderde, gingen de aanvallers loopen. Heden werden in de Calandstraat 85 nieuwe werklieden aangenomen. Door Calandstraters wordt nu gewerkt op 29 stoomschepen. Heden meldden zich 50 stakers aan bij één der stuwadoors om zich ieder individueel te verbinden het werk te her vatten. Dc gevolgen der staking. Aan de Adamshoflaan werd Woensdag een boot werker, die vier weken huur schuldig was, met zijn geheele huishouden door een deurwaarder op straat gezet. De inboedel kreeg een plaats aan den Oostzeedijk, beneden, waar hij ten speelbal lag voor weer, wind en straatjongens. Gisterenmiddag lag de rommel, waarbij niets goeds meer was, er nog. De man heeft geen tijd om er naar om te zien, want die is den ge- heelen dag op stap. Waar de vrouw is, weet niemand, maar wel waar de drie kinderen 6, 4 en 2 jaar oud zijn. Die zijn door de buren opgenomen. Door een pandjeshuishouder zijn drie gouden ringen gedeponeerd bij de politie, die afkomstig blijken te zijn van den diefstal te 's-Hage. In verband hiermee is een inspecteur van politie derwaarts vertrokken. Dordrecht, 18 Oct. Het gezamenlijk bedrag, dat gisteren bij de Spaarbank al hier werd terugbetaald, is naar de Dordr. Ct. meldt f75.000, op 285 boekjes; onder dezen werd van 185 boek jes het geheele tegoed opgevraagd. Hetzelfde blad wijst, ter geruststelling van het publiek op de jaarcijfers der Spaarbank over 1906, welke aantoonen dat op 31 December de bezittingen der bank 't gezamenlijk tegoed met f 286,733,78 overtroffen. Oude-Tonge, 18 Oct. Door den Raad dezer gemeente is met eenparige stemmen besloten, afwijzend te beschikken op de missive van de Gezondheidscommissie, zetelende te Middelhamis, houdende ver zoek te willen medewerken tot oprichting eener centrale inrichting tot verpleging van lijders aan besmettelijke ziekte op dit eiland, op grond, dat deze gemeente in het bezit is van een ziekeninrichting met voldoende ruimte. Sommelsdijk. Op een alhier gehouden vergadering, waar al de vrijzinnige kies verenigingen van Flakkeevertegenwoordigd waren, is besloten tot het oprichten van een centrale vrijzinnige kiesvereeniging. Het reglement is vastgesteld. Bij het aanleggen van nieuwe gas leidingen in de Kerkstraat alhier werden vier doodshoofden en eenige deelen van geraamten gevonden. Zeer waarschijnlijk is in vroeger tijden aldaar de begraafplaats geweest; althans op vele plaatsen treft men de vroegere doodenakkers rondom of in de nabijheid eener kerk aan. Middelharnis, 17 Oct. Op het Haring vliet is gisteren de heer P. van Weel, uit 's-Gravenhage, die zich perstoombootdienst „Haringvliet" naar hier wilde begeven, tengevolge van een rukwind overboord geslagen. Door middel van een roeiboot uit Hellevoetsluis werd hij bewusteloos opgehaald en naar het Militair Hospitaal te Hellevoetsluis overgebracht. Bergen-op-Zoom. Alhier had de kolen- drager Van Eeckeren bij het lossen van kolen het ongeluk te vallen met zijn borst op een paal. Tengevolge van inwendige kwetsuren is de man overleden. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 21 Oct. Vrijdagavond ver gaderde, ten huize van den heer Van Meteren, de vereeniging tot instandhouding van de ambachtsschool alhier. De heer J. A. de Bruyne opende de vergadering, die vrij goed bezocht was. Ter aanvulling van de door den heer P. van der Have voorgelezen notulen, deelde de voorzitter mede, dat men de smidse, staande in het gebouw van de oude ambachtsschool, voor afbraak verkocht had, toen het gebleken was, dat men die niet verkoopen kon. De opbrengst bedroeg f 325. Tengevolge van deze opbrengst zal dit jaar de geheele voor de smidse indertijd gemaakte leening kunnen afgelost worden. Medegedeeld werd, dat de heer Pomes tot directeur van de ambachtsschool benoemd was geworden, en met 1 Augustus zijn taak aanvaard had. Hij was tevens, door den gemeente raad tot directeur van de avondschool voor vakonderwijs benoemd geworden. De begrooting werd in ontvang en uitgaaf vastgesteld op een bedrag van f 6155. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren A. Meylink, K. Huson en jhr. De Muralt, werden herkozen. Mede aanbevolen waren de heeren jhr. Schuur- beque Boeije, A. Anker en Swartbol. In de plaats van den heer Van der Linden, die bedankt had, werd als bestuurslid gekozen de heer Van Dijke. Mede aanbevolen was de heer Van Tilburg, die 7 stemmen verkreeg, terwijl 15 stemmen op den heer Van Dijke waren uitgebracht. Bij de rondvraag vroeg de heer A. Anker, of het in de bedoeling van het bestuur ligt een gasmotor aan te schaffen. Nadat deze vraag door den voorzitter ontkennend was beantwoord, werd door dezen de vergadering gesloten. Bij Kon. besluit van 9 October j.L, no. 24, is aan den heer mr. J. M. Isebree Moens eervol ontslag verleend als majoor commandant van het opgeheven 2e bataljon rustende schutterij in Zeeland, onder dankbetuiging voor de door hem bewezen diensten. Verder is bij genoemd bataljon rustende schutterij eervol ontslag verleend aan de heeren H. M. den Bouwmeester, als te luitenant adjudant J. van der Kreke, als te luitenant- kwartiermeester; M. C. Voorbeijtel, als kapitein; J. de Rijke, als kapitein jhr. mr. P. J. Boddaert, als kapitein; J. M. van den Bout, ais kapiteinA. Bierens Az., als le luitenant; W. M. van As, als le luitenant; L. van den Bout, als te luitenant; H. C. J. Bon, als le luitenant; J.L.Smits, als 2e luitenant; M. J. Goemans, als 2e luitenant; L. A. Vink, als 2e luitenant; A. P. Goemans Jz., als 2e luitenant; J. J. Polderman, als2e luitenant; D. v. d. Velde, als 2e luitenant; P. W. C. Stols, als 2e luitenant; C. A. H. Wagtho, als 2e luitenant; A. B. Breesnee, als 2e luitentant en W. Vis, als 2e luitenant. Bij Kon. besl. van 16 dezer is aan den eervol ontslagen commissaris der loodsen, tevens scheepsdiepgangmeter, te Terschelling, J. D. Gerritse, krachtens de artt. 3a, 6, 9a en 38 van de Burgerlijke Pensioenwet, ingaande 1 Juli 1907, een pensioen verleend van f 1097 's jaars, onder intrekking van het hem bij Koninklijk besluit van 20 April jl. no. 50 toegekende pensioen van f 1093 's jaars. Donderdagnamiddag is uit de haven te Goes opgehaald het lijk van een zekeren J. B.woonachtig te Middelburg. Aan het hoofd was een wond, waarschijnlijk door de schroef van een boot aangebracht. Op het lijk werd gevonden een werk boekje van de maatschappij „De Schelde". De naam stond op het boekje. Bij de lijkschouwing is geconstateerd, dat geen geweldpleging heeft plaats gehad. Het lijk is door de familie uit Middel burg herkend. De Minister van Waterstaat zal

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1