ZIEItlkZKESMIE NIEUWSBODE. Zaterdag 19 October 1907. Derde Blad. (Z ierilizeesclie Cour an 1). NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8528. Directeur: A. I. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FRaNKEL. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. ENGELAND. Over den geheimzinnigen moord van iamdentown, begint nu meer licht op te >aan, zoodat dit drama niet onopgehelderd :n ongestraft zal blijven, gelijk zoovele andere. Zooals men weet, werd 12 September n die noordelijke voorstad van Londen ;en jonge, publieke deern ongekleed en ■net doorgesneden hals dood gevonden op iet bed in hare woning, waar zij met een spoorwegkellner leefde; zijn naam is Shaw, de hare Dimmock. Zij had te voren reeds een los leventje geleid. Maar hij Deweerde in den waan te hebben verkeerd, dat zij sedert hun samenleven alle andere minnaars had afgedankt. Het bleek echter, dat zij tijdens zijn nachtelijke dienst- ifwezigheid bezoeken bleef ontvangen. Hij was den nacht van den moord weer voor zijn dienst afwezig geweest. En toen hij op dien Donderdagmorgen thuis kwam, vond hij de woonkamer gesloten. Na haar te hebben opengebroken, ontdekte hij het drama. Aanvankelijk werd geen spoor van den dader gevonden. De huurderes van het huis, die hun als een getrouwd paar de twee bewoonde kamers had verhuurd, verklaarde des nachts niets te hebben gehoord en des ochtends ook niemand te hebben hooren heengaan. Volgens de verklaring van den lijkschouwer was de deern in haar slaap vermoord. Na enkele weken vruchteloos zoeken naar den dader door de politie, viel de verdenking op een 28-jarigen decoratie schilder, van goede afkomst, een zekeren Wood. Enkefe personen hadden hem den avond te voren met de deern in een naburig café gezien, dat „De rijzende Zon" als naam had. Een ander persoon had hem des ochtends vroeg uit het huis van deri moord zien komen. Terwijl die ver denking verzwaard werd door een briefkaart, welke Shaw in de woning had gevonden, waarop de schrijver Dimmock had ver zocht, den avond vóór den moord hem in het door de teekening van een opgaande zon aangeduide bierhuis te ontmoeten. De politie liet die briefkaart in de pers afdrukken. En daardoor herkende een jong schildersmodel, Ruby Young, die met Wood verkeerde, in het schrift van de briefkaart de hand van haar minnaar. Uit haar verhoor van Maandag voor den onderzoekingsrechter van Centraal-Londen bleek, dat de beschuldigde haar ernstig had verzocht bij eenige navraag te zeggen, dat hij des Woensdagsavonds in haar gezel schap was geweest. De eigenlijke reden, waarom zij dit moest jokken, wilde hij haar niet zeggen. Maar op zijn herhaald aan dringen beloofde zij te zullen doen, wat hij van haar verlangde. Doch toen van andere zijde eenige pressie op haar werd uitgeoefend om de waarheid te zeggen, kon zij haar minnaar niet langer sparen. Zij stelde zich in verbinding met de politie, die op haar aanwijzing Wood op straat arresteerde, terwijl hij met haar wandelde. Bij zijn arrestatie vertelde hij de politie het verzonnen verhaal, waar en in welk gezelschap hij op den avond voor den moord was geweest. Maar miss Ruby had inmiddels de politie reeds anders ingelicht. En gisteren deed zij, met gezwollen oogen en nu en dan in hevig snikken uitbarstende, het verhaal door hem aan haar gedaan, om zijne verdenking tegen te spreken. Enkele andere getuigen verklaarden nog, hem met Dummock op dien avond in „De rijzende Zon" te hebben gezien, zoodat het verhoor van gisteren zeer bezwarend voor den decoratieschilder is geweest. De politie heeft echter alles nog niet onderzocht, om zijn schuld vast te stellen, weshalve het verdere onderzoek voor een week werd uitgesteld. Wood blijft echter zijn onschuld vol houden. En heelemaal opgehelderd is nog niet, waarom hij de misdaad zou hebben gepleegd. Shaw verklaarde gisteren, ver schillende dingen te missen, o. a. een zilveren sigarettendoosje van hem en haar gouden horloge en ring. Alle gemiste voorwerpen waren nog in de woning, toen hij des Woensdags van huis ging. Haar beurs met eenig zilvergeld kon hij ook niet vinden. Maar die diefstal kan moeilijk het motief van de misdaad zijn geweest, doordien Wood een tamelijk goed inkomen had. Hij ontving geregeld geld van zijne familie en verdiende genoeg om zich te onderhouden. Een andere minnaar van de deern verklaarde uit haar mond te hebben gehoord, dat hij zeer jaloersch was. En dit lijkt een verklaarbaarder motief, ofschoon hij een vaste minnares had. De heele geschiedenis is weer een echt drama van het laagste leven eener wereldstad. DUITSCHLAND. Uit Borkum meldt men, dat daar een jacht met Engelsche zeeofficieren door twee torpedobooten uit Wilhelmshaven is opgebracht, omdat men de Engelschen van verspieding verdenkt. Te Dortmund vermiste men sedert Vrijdag een tweejarig meisje. Deze week vond men het vermoord op den zolder van een herberg. Er had een misdrijf tegen de zeden mee plaats gehad. Toen de beruchte moordenaar Henning te Berlijn, die in December van het vorige jaar ter dood gebracht is, terecht stond, beweerde hij tot het laatst toe, dat hij niet den moord gepleegd had, waarvoor hij veroordeeld werd, maar een zekere Frans. De rechtbank hield dezen geheimzinnigen Frans voor een product van Henning's fantasie, toen Henning niet in staat bleek het portret van dezen man aan te wijzen in het misdadigersalbum der Berlijnsche politie. Het heette toen wel, dat deze Frans identiek moest zijn met een zekeren Frans Hoffmann, maar deze was spoorloos ver dwenen. Nu heeft dezer dagen de politie in Wannsee een landlooper opgepakt, die Frans Hoffmann bleek te zijn, en die bekende, dat hij op den dag van den moord op kellner Giernoth in het gezelschap van Henning is geweest; het doodelijk schot was echter door Henning afgevuurd. Hoffmann werd aan de zorg van de politie van Potsdam toevertrouwd en is nu weder op even geheimzinnige wijze als de vorige maal verdwenen. BELGIË. De werklieden in het Antwerpsche havenbedrijf besloten met algemeene stem men de beslissing der beroepsvereeniging te aanvaarden, maar tevens stappen aan te wenden bij den burgemeester, opdat door zijn invloed de datum van 1 December voor vaststelling van het loon voor laad- booten, zou vervroegd worden. NEDERLAND. Zwolle, 16 Oct. Van de arbeiders, die dezer dagen naar Rotterdam vertrokken, zijn er enkelen weer teruggekomen. Maar heden vertrokken er weer via Zwolle 66 uit Genemuiden en Hasselt. In de derde klasse wachtkamer van het station te Zwolle werden zij toegesproken door den heer H. Sneevliet, die hen er op wees, dat zij nu „onderkruipers'-diensten gingen verrichten. Het gesprokene had op de aangeworvenen, w.o. er waren, die, naar zij zeiden, in dezen tijd f 12 per maand verdienden en nu in Rotterdam f 18 per week konden halen, geen effect, althans er bleef er geen achter. De troep gedroeg zich overigens zeer kalm; de aanwezige politie hoefde niet op te treden. Arnhem, 17 Oct. In den locaaltrein, die om 5 u. 26 min. uit Zutphen vertrekt naar Arnhem, reisde gisterenavond een jongedame, die aan de halte voorbij het station Dieren, bij villa Hofstetten, moest uitstappen. Zij vergat dit aan den conduc teur op te geven, en zoo reed de trein door, daar alleen op verzoek wordt gestopt. Een eind voorbij de halte bemerkt de jongedame haar vergissing en zonder zich te bedenken sprong zij van een balcon van den in volle vaart zijnden trein. Een der reizigers deed den trein stoppen door aan de noodrem te trekken, en bij onder zoek vond men de jongedame aan den voet van den spoordijk. Zij had geenerlei letsel bekomen. Nijmegen, 16 Oct. Vier Woudrichemsche stroopers waren dezer dagen even boven Millingen bezig met visschen in Pruisisch water. Daar doken plotseling een paar Pruisische commiezen op, die de visschers gelastten onmiddellijk aan wal te komen en zich gevangen te geven, onder bedrei ging te worden neergeschoten, indien aan het bevel niet werd gehoorzaamd. Op commando van een, twee, drie moest dit geschieden, en de arme drommels, bevreesd voor de geladen karabijnen der ambtenaren, sprongen dan ook maar haastig van hun boot in 't oeverslib, om erger te voor komen. Want er was geen twijfel aan, of de commiezen hadden hun bedreiging stellig uitgevoerd. Als galeislaven werden ze nu twee aan twee aan elkander gesloten, 't waren twee vaders met ieder een vol wassen zoon, en naar Kleef geleid, waar ze voorloopig in den Zwanentoren zijn opgeborgen. Volgens de Pruisische wet zijn de stroopers boot en netten kwijt, behalve, dat hun nog gevangenisstraf wacht. Ofschoon onze visschers lang geen vrien den zijn van hun Woudrichemsche collega's, hadden ze toch innig medelijden met de bekeurde mannen, die zich voor 't vangen van enkele vischjes van al hun have zagen beroofd. Ooggetuigen hebben gezien, dat de Woudrichemers de tranen langs de wangen liepen, toen ze werden weggevoerd. Amsterdam, 16 Oct. Omtrent de oor zaak van het ontzettend ongeluk, Maandag den ingenieur Oldigs alhier in het kabel huisje van Electra overkomen, is nog geen licht opgegaan. Beweerd wordt, dat alles in orde was en de installatie in het huisje volkomen intact. Er zullen echter aardleidingen in alle kabelhuisjes worden aangebracht. Zou aan het gemis daarvan ook de oorzaak van het ongeluk zijn toe te schrijven? Omtrent het gebeurde zijn nog de vol gende bizonderheden bekend geworden. Er kwam wat rook uit het kabelhuisje en kort daarop verscheen de brandweer met iemand van Electra, die, met een gummi-handschoen gewapend, trachtte de deur te openen, welke poging echtermislukte. Toen werd de straat opgebroken om de kabels te kunnen bereiken. Een oogenblik later kwam de ingenieur Oldigs. Hij had eveneens een gummi handschoen aan, om zich van den stroom te isoleeren, stak den sleutel in de deur, trok met een forschen ruk de deur open, maar sloeg tegelijkertijd met een gewel digen schok tegen de deur aan, terwijl uit zijn rechterhand, waarmee hij de deur opende, blauwe vlammen opsloegen. Met groote moeite werd het lichaam van den getroffene van de deur en de hand van den sleutel vrij gemaakt. De getroffene zag geheel wit en zijn lichaam was zeer gezwollen. Een uur lang is men nog aan het werk geweest, om de levensgeesten op te wekken, maar tevergeefs. De toegesnelde geneesheer constateerde den dood. Het is gebleken, dat een tweede inge nieur der maatschappij de achterdeur van het kabelhuisje zonder eenig bezwaar gelijktijdig geopend had. Leiden, 16 Oct. Alhier is gearresteerd en gevankelijk naar Den Haag overgebracht M. W. Van Loo, directeur der Effecten en Wisselbank in de Breestraat, wonende in Den Haag, verdacht van verduistering van effecten voor privé. De bank is nog geopend. De andere directeur, de heer Harloff, is op zijn bureau, doch uitbetalingen kunnen niet geschieden. Men spreekt van een bedrag van ander half ton, dat zoek is gemaakt. Zeer vele eenvoudige lieden, die ook daar hunne spaarpenningen bezorgd achtten, zijn wanhopig! Delft, 17 Oct. Naar wij vernemen, heeft de gerechtelijke schouwing van het lijk van mej. M. P. A. B. v. Dieren, gisteren in het stedelijk ziekenhuis te Schiedam, ten overstaan van inrs. L. E. Visser, rechter van instructie, en P. de Josselin de Jong, subst.-officier van justitie, beiden van de arrondissements-rechtbank te Rotterdam, geen andere sporen van eventueel geweld opgeleverd dan de opgezette hals en een hoofdwond, welke laatste vermoedelijk is ontslaan door den val met het hoofd op een ijzeren pen aan de spoorbaan. De doodsoorzaak moet toegeschreven worden aan verstikking, daar het lijk gevonden is met het gelaat in het kiezel zand, waarvan de mond vol zat. De hoofdconducteur van trein 187, De Cloe, gedomicilieerd te Leiden, -vond, na aankomst van den trein aan station D. P. te Rotterdam, in de coupé, waarin mej. Van D. gezeten had, een taschje, inhoudende een blouse. Niet anders denkende of een reizigster had het voorwerp vergeten, stelde hij het taschje den stationschef ter hand. Gisterenavond werd het door de familie herkend als in het bezit geweest te zijn van het zoo ongelukkig om het leven gekomen meisje. Nog werd door een trein- beambte gedeponeerd een haarkam, door hem gevonden in de coupé, waarin mej. v. D. gereisd had. Het onderzoek wordt door de justitie voortgezet met het hooren van personeel van trein no. 187 en andere spoorweg beambten. Schiedam, 16 Oct. Hedenmorgen 7 uur werd door de spoelinghalers C. v. Dorp en D. De Bode in de Schie tegenover de Overschieschedwarsstraat het lijk drijvende gevonden van een zeevisscher. Het werd op het erf der boerderij van den heer Meijer gelegd en de politie ge waarschuwd, die het naar het lijkenhuisje op de begraafplaats vervoerde. Het lijk bleek een strop van touw om den hals en een wond aan het hoofd en bij de schouder te hebben. Het is herkend als te zijn Arie Dijkhuizen, 24 jaar, wonende te Scheveningen. Hij is gehuwd en heeft twee kinderen. Door den rechter-commissaris is dadelijk een instructie geopend, en werd het lijk nog heden gerechtelijk geschouwd. Naar men verneemt, moet gebleken zijn, dat A. Dijkhuizen door verdrinking is overleden, en dat het touwtje om den hals niet tot den dood heeft bijgedragen, en de wonden na den dood zijn toe gebracht, wat in zoo'n vaarwater zeer goed kan plaats hebben. Er is ook nog gebleken, dat de man Donderdagavond der vorige week in beschonken toestand alleen op den Over- schiescheweg is gezien, en men meende een poosje later een plons in het water gehoord te hebben. Iemand, later van Overschie gekomen, was niemand tegen gekomen. Rotterdam, 17 Oct. Heden zijn er in onze haven een kleine 800 z.g. „Caland- straters" op 25 stoomschepen aan het werk. Hierbij zijn de vreemde werklieden, die in lichters zijn ondergebracht, niet mede- gerekend. Heden hebben zich weder 40 mannen in de Calandstraat aangemeld. Op het aan paal 23 in de Maashaven liggende stoomschip „Morawitz", geladen met granen, dat door Calandstraters gelost werd, was hedenmorgen 8 uur o.m. werk zaam A. Van der Wel uit Delft. De man was voor het eerst op een graanboot, en het vreemde van het werk had een zoo- danigen invloed op zijn gestel, dat hij, bezig zijnde in het ruim met het vullen van de eerste mand, door een overmaat van zenuwachtige overspanning plotseling dood bleef. Het politiebootje „Raaf" haalde het lijk van boord. Het werd naar het bureau van de rivierpolitie gebracht, waar Dr. Seipgens den dood constateerde, en werd vervolgens vervoerd naar Crooswijk. Bij het overbrengen van het stoffelijk overschot grepen tooneelen plaats, die meer dan ergerlijk genoemd mogen worden, en een helder licht werpen op de verbit tering aan den havenkant. Uit de zich aan wal en op de rivier bevindende groepen bootwerkers ging een driewerf hoera op, toen men hoorde, dat een Caland- strater dood gebleven was. Zelfs werd er geroepenIs ie goed dood Gaven de berichten van gisteren middag werkelijk eenig uitzicht op een beëindiging van de staking, de gisteren avond gehouden vergadering van boot werkers ademde een geheel anderen geest. Daarin voerden het woord Kalter, Woudstra en Van den Berg, die betoogden, dat het antwoord van de patroons zóó vernederend was, dat de bootwerkers dat onmogelijk konden aannemen. Alleen wanneer schriftelijk een loonsverhooging in het vooruitzicht werd gesteld en ten opzichte van de onderkruipers een regeling werd gemaakt, zou van beëindiging sprake kunnen zijn. Thans integendeel spoorden zij aan om den strijd tot het einde toe uit te strijden, overtuigd dat de patroons eindelijk zullen moeten toegeven. Eene vraag of de arbeiders zich zouden willen overgeven hunne toekomst zouden willen stellen in handen van de acht patroons die bij de Elevator-maatschappij betrokken zijn werd van uit de ver gadering met een krachtig „neen" beant woord. Ook werd een motie van vertrouwen in de leiders der beweging bij acclamatie aangenomen. Deze was in hoofdzaak gericht tegen de uitlatingen in ingezonden stukken in eenige bladen, welker leiders raddraaiers werden genoemd. Tevens werd in die motie verklaard, dat de staking en het uithouden daarvan is de onwrikbare wil der arbeiders zeiven. Indien de huzaren en politie zich zoo kalm blijven houden als in de laatste dagen, werd hun door Van den Berg met Sint- Nicolaas een prentenboek en een bewijs van goed gedrag beloofd. Van de internationale conferentie, thans te Londen gehouden, werd weinig goeds verwacht. In elk geval hadden de arbeiders zich voor te bereiden op ernstige conflicten. Reden om de staking op te heffen aldus werd betoogd bestaat nog geens zins. Integendeel werd den bootwerkers dringend aangeraden pal te staan en zich krachtig aaneen te sluiten, wijl niet alleen het lot van hun persoon en hunne ge zinnen, maar bovenal hunne toekomst op het spel staat. Het tweede bedrijf van de zaak be treffende de 18000 tusschen Arnhem en de Hembrug gestolen patroonhulzen, heeft zich hier ter stede afgespeeld. Een gedeelte der hulzen moet bij een opkooper alhier in beslag genomen zijn. Een minder gunstig ter naam en faam bekend staande snees moet een flinke partij van een Arnhemschen collega hebben opgekocht en vermoedelijk bereids in den smeltkroes hebben gestopt. De Arnhemsche snees is al aangehouden. J. L. v. d. L.wonende Linker Rotte- kade 92, zocht gisterenavond om halfacht iets in een kleerkast, waarvoor hij van een lampje gebruik maakte. Plotseling sprong een muis te voorschijn, waarvan de man zoodanig schrikte, dat hij het lampje liet vallen en de inhoud van de kast in lichtelaaie vloog. Het vuur werd gebluscht door bewoners en burgers met emmers water. De kast brandde zoo goed als uit, doch de schade wordt door assu rantie gedekt. Dordrecht, 16 Oct. De groote firma Otto de Kat Zn. alhier heeft hare betalingen gestaakt. De familie hoopt met groote opoffering de zaak nog te redden. De chef der zaak was boekhouder-kassier der Nutsspaarbank en bewaarder der gelden van de kantoorbedienden-vereeniging. De gelden van deze laatste zijn in orde. De heele stad is onder den indruk van den val van het kassierskantoor. De firma was één der oudste kantoren der stadzij genoot zoowel daar als buiten algemeen vertrouwen, en behoorde tot de weinige kantoren in het land, die gerechtigd zijn tot uitgifte van certificaten N. W. S. Bij andere kantoren worden deposito's opgevraagd. Behalve talrijke menschen van buiten zijn ook tal van Dordtenaars, waaronder verschillende kleine luidjes, bij de ramp betrokken. In verband met het sluiten der kantoren van de firma Otto de Kat en Zoon werd Woensdagavond de Nutsspaarbank bestormd door inleggers, die hun geld kwamen opeischen. De directie, die zulks had verwacht, had gezorgd, dat aan alle aan vragen kon worden voldaan. Politie was noodig om de orde te handhaven. Oud-Beierland. Uitslag der stemming voor een lid der Prov. StatenUitgebracht 4500 geldige stemmen. De heer J. Vlielander (lib.) kreeg 2541, de heer A. P. v. Ooijen (anfi-rev.) 1867 en de heer J. A. Bergmeijer (soc.-dem.) 92 stemmen. Gekozen is dus de heer J. Vlielander (liberaal). De Leur, 16 Oct. De familiën A. en B. alhier betrokken de vorige week een woning,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 5