Donderdag 17 October 1907. )0N NIEUWSTIJDINGEN. (Z ierilizeesclie C o u r a n t). 63ste JAARGANG. No. 8527. Directeurs A. i. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. Frünkel. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. te Iels et. A 362, 4* van des s 4 uur. eland, )OM. i Bin- even rente- igen. ïlling. poth. oCt. uur. Kosteiooze Koepokinenting en Herinenting, Onveiligheid Vaarwaters. ZUID-AFRIKA. AMERIKA. ITALIË. TURKIJE. ENGELAND. BELGIË. NEDERLAND. 3. ZIKItlk/KHSCIIK NiEUWSBODS. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. a2 coupons, ankpapier pecies. nlandscliel ven. eten. nderpand iet rente- inbraak- Deposit. 4A pCt. 4s Jerikzee. iber een f igd,goed [C Lp Zaterdag den 19 October e.k., -des Namiddags te 2 uur, in het gebouw voor lijders aan besmettelijke ziekten, staande Bn de Sint-Antonie- of Manhuisstraat, wijk I no. 80. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt de avoigende berichten betreffende schietoefeningen .ér kennis van zeevarenden, die daarbij belang [kunnen hebben, t. w.: Schietoefeningen van het fort Harssens. Reede van Texel. 3de District. Volgens mededeeling van den Minister van orlog zal op 13 en zoo noodig ook op 14 lovember 1907 een schietoefening worden ge- ouden van het fort Harssens. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt de reede van Texel tot op 4500 M. van het fort. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van het fort eene roode vlag waaien van minstens één uur vóór den aanvang der schietoefeningen tot aan het einde daarvan; alsmede gekleurde vlaggen, aangevende de ware richtingen waarin gevuurd zal worden. Bovendien zullen op dien dag groote waar schuwingsborden worden geplaatst aan den ingang der haven en op de batterij Vischmarkt, ver meldende in welke richting dien dag gevuurd zal worden, terwijl nabij het torpedo-magazijn en aan den ingang der haven borden zullen worden geplaatst, waarop is aangegeven de beteekenis der gekleurde vlaggen, als volgt: rood witte vlag beteekent Noord, wit zwarte vlag N.-O., zwarte vlag Oost. De datum der schietoefening zal nader in enkele plaatselijke bladen aangekondigd worden. Schietoefeningen van het fort Pampus. Zuiderzee. 3de District. Volgens mededeeling als voren zal op 12 en zoo noodig ook op 13 November 1907 eene schietoefening worden gehouden van het fort Pampus. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een sector begrensd door de richtingen 0'/,Z. en ZtO',,0. (67°) tot op 4500 M. van het fort. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van het fort Pampus eene roode vlag waaien, van minstens één uur vóór den aanvang der schiet oefeningen tot aan het einde daarvan; bovendien zuilen tegelijkertijd roode vlaggen waaien van de batterijen Diemerdam en Durgerdam, de West batterij nabij Muiden en den kerktoren te Muiderberg. Schietoefeningen van het fort IJmuiden. 3de District. Volgens mededeeling als voren zal op 8 en zoo noodig ook op 9 November 1907 eene schiet oefening worden gehouden van het fort IJmuiden. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een sector tot op 4500 M. van het fort en be grensd aan de N.-zijde door eene lijn van af het fort in de richting N3/4W. en aan de Z.-zijde door het Noorderhoofd en eene lijn in de richting ZWtW'/iW. van het uiteinde daarvan. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van het fort eene roode vlag waaien, van minstens één uur vóór den aanvang der schietoefening tot aan het einde daarvan. Zierikzee, den 15 October 1907. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. Door het Transvaalsche departement van justitie is een rondschrijven aan de politie uitgezonden, waarin wordt aangezegd, dat de politiedienaren Hollandsch zullen moe ten kennen, op straffe van ontslag. Generaal Botha, sprekend te Rand- fontein, heeft verklaard, dat geen enkele tugelschman van zijn post verwijderd is om voor een Hollander plaats te maken. De Volksstem van Pretoria verwacht, dat het volgend jaar Dingaansdag weer even als vroeger, van staatswege te Paardekraal zal worden gevierd. Terwijl president Roosevelt in de riet velden van Lousiana ijverig bezig is beren 'e schieten, in gezelschap van een neger ts, den knapsten berenjager van heel «•«•UJ/UIVU UV.lV.lljUgV.1 UH HVVI eslagen .?-• Amerika, is zijn mededinger naar het Pre3,dentschap der Vereenigde Staten al druk in de weer om propaganda te maken voor zijn verkiezing. William Jennings Bryan, de vermoedelijke candidaat der democraten bij de komende yerkiezingen voor het presidentschap, heeft •n een rede, te St.-Louis gehouden in een vergadering van christelijke jongelieden, verzet aangeteekend tegen de plannen van Roosevelt, wat betreft de verscherping van p toezicht der centrale regeering op de rusts en de groote maatschappijen. HIJSSE igd een/ t, bij de tensdijk.. yde ge-j traat. tan van eft geen; ir a 35 KRUIS", Bryan vindt dat een gevaarlijk streven, daar het noodzakelijkerwijs zou strekken tot inperking van de bevoegdheid der af zonderlijke staten om op te komen voor de belangen en rechten van hun burgers. Volgens Bryan streeft Rooseveli naargrootere macht van de centrale regeering, tegen welk streven de afzonderlijke staten be- hooren in verzet te komen. Inderdaad is Roosevelt er op uit, en hij maakt daar volstrekt geen geheim van, alle macht zooveel mogelijk in handen der centrale regeering te vereenigen. Hij wil een groot en machtig Amerika, wat natuurlijk alleen te verkrijgen is door het gezag over het ontzaglijk land in één hand te brengen en het niet te laten versnipperen over al de onderscheiden staten. Maar het ligt voor de hand, dat de bevoegdheden der afzonderlijke staten daartoe moeten besnoeid worden, en daar zijn de onder scheiden regeeringen natuurlijk ook niet op gesteld. Vandaar heftige strijd tusschen centrali satie en decentralisatie, die bij de aan staande verkiezings-campagne alweer uitgevochten zal moeten worden. John D. Rockefeller, de veelbesproken millionair en „petroleumkoning", heeft nu weder aan de Universiteit te Chicago een som van circa f 1,500,000 geschonken voor een nieuwe bibliotheek. Hij heeft nu aan die Universiteit in 't geheel ruim 67 mil- lioen gulden geschonken. Zaterdag en Zondag is door de stakers te Milaan een waar schrikbewind uitge oefend. Men weet, dat de algemeene staking werd geproclameerd als protest tegen het schieten van de carabinieri op fabrieks arbeiders, die een betooging hielden bij het vertrek van een trein met werkwilligen. De stad lag in het duister, de winkels waren gesloten, de schouwburgen speelden niet, treinen kwamen niet meer aan. De beweging sloeg als een loopend vuurtje naar andere plaatsen over, o. a. Bologna, en de socialisten dreigden, dat zij dra voor geheel Italië algemeen zou zijn. Dat heeft de autoriteiten er toe bewogen den eisch der stakers in Milaan in te willigen en de carabinieri, die geschoten hadden, te doen arresteeren en in staat van be schuldiging te stellen! Daarop is tot hervatting van het werk besloten. In Smyrna wordt thans het laatste bedrijf afgespeeld van de ontvoering van baron Van Heemstra. Terecht staat daar kapitein Andréa met elf zijner volgelingen. De rooverkapitein, een jonge man van 30 a 32 jaren, met blonden knevel en een zeer door de pokken geschonden gelaat, nam in de eerste terechtzitting de volle verantwoor delijkheid van het gebeurde op zich. Behalve de ontvoering van baron Van Heemstra had hij ook de oplichting van één zijner schuldenaars op zijn geweten, die hij eenvoudig zelf in gijzeling had gesteld, om 200 pond van hem los te krijgen. Andréa is vroeger reeds vervolgd wegens moord. Behalve Andréa werden eenige zijner volgelingen verhoord en gaven hun verhaal, hoe het plan werd beraamd en uitgevoerd. Daarna werd de eerste zitting gesloten. Londen, 15 Oct. De „Nord-Western Express" uit Bristol ontspoorde in den afgeloopen nacht bij een bocht, toen zij het station Shrewsbury binnenliep. Er zijn zestien dooden en vele gewonden. Te Antwerpen is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een inbraak gepleegd bij een juwelier op de Comedie-plaats. Voor ongeveer 100.000 fres. aan waarde werd gestolen. De dieven hebben zich eerst door de kelders van een in aanbouw zijnd ge bouw toegang verschaft tot de achterplaats. Van de deur van de gang, die naar den winkel leidde, hebben de inbrekers het slot keurig uitgesneden, en toen de ijzeren roldeur, die den winkel afsluit, verbroken door de ijzeren stangen, waaraan de deur op en neer schuift, tot op een meter hoogte naar binnen te buigen. Ze moeten zeer mooie gereedschappen hebben gehad. Het zilverwerk hebben ze laten liggen, maar gouden horloges, ringen, edelge steenten etc. meegenomen. Een som van 1400 fres. in de geldlade lieten ze niet met rust. De juwelier, die vroeger wel verzekerd was, maar wegens de duurte daarmee was opgehouden, en toen zijn winkel speciaal had laten beschermen, is totaal geruïneerd. Er is een verdachte geai resteerd, maar daar een huiszoeking geen nadere aan wijzingen bracht, is hij weer op vrije voeten gesteld. De Belgische stoomvaart-maatschappij „Compagnie de Transports Maritime", die reeds een vloot heeft van 12 schepen van 3 a 4000 ton, voert thans onderhandelingen voor den aankoop van nog twee groote stoomschepen. Franeker, 15 Oct. Bij de heden ge houden herstemming voor een lid der Tweede Kamer is met 3340 stemmen gekozen, de heer W. P. C. Helsdingen (soc.-dem.); de heer J. v. d. Molen (a.-r.) had 3016 stemmen. Zutphen, 14 Oct. De vrouw van den landbouwer E. uit de buurtschap Noordijk, die reeds geruimen tijd blijken had ge geven niet goed bij 't hoofd te zijn, had herhaalde malen zich laten ontvallen, dat zij Dr. A. Kuyper in Den Haag wenschte te spreken. Dat plan heeft zij nu ten uitvoer gebracht. In Den Haag werd zij door een agent op de stoep van Dr. Kuyper's woning schreiende aangetroffen. Op de vraag wat zij daar doen moest, antwoordde zij, dat zij Dr. Kuyper zoo gaarne wilde spreken. De agent begreep uit haar vreemde manier van doen al heel spoedig, dat hij een halfwaanzinnige voor zich had en nam haar mede naar den commissaris, van waar zij later naar het stedelijk ziekenhuis gebracht werd. De gemeente-politie is van morgen reeds vertrokken om haar weder naar hier te halen. Arnhem, 15 Oct. Omtrent de staking der metselaars en opperlieden alhier valt te melden, dat geen der werklieden den arbeid hervat heeft, en dientengevolge allen ontslagen zijn. Er wordt druk gepost, politiemaatregelen zijn genomen. In een vergadering der stakenden is besloten, de staking met kracht door te zetten. Nieuwe werklieden zijn nog niet aan den arbeid gegaan. De stakenden weigeren hun nog te goed loon te ont vangen. Alles is overigens rustig. Alkmaar, 14 Oct. Gisteren is alhier, in den ouderdom van 58 jaar, overleden de heer dr. Z. Th. Diehl, directeur der Rijks Hoogere Burgerschool, een man met groote gaven en veelzijdige kennis, die ook veel heeft gedaan ten bate van het algemeen. Deze tijding zal zeker vooral te Goes, waar de overledene geruimen tijd ook als leeraar en directeur der Hoogere Burger school werkzaam was, en te Zierikzee, waar hij van 1873 tot 1878 als leeraar aan de H. B. S. werkzaam was en hoog gewaardeerd werd, met leedwezen worden vernomen. Amsterdam, 14 Oct. Hedenmorgen vroeg heeft zich in onze stad een ont zettend ongeluk afgespeeld. De 35-jarige ingenieur H. Oldigs, aan „Eiectra" werk zaam, is door den electrischen stroom doodgeslagen. De toedracht der zaak is, naar betrouw bare gegevens, de volgende geweest; Te ongeveer half negen hedenochtend kwam er wat rook uit het kabelhuisje van „Eiectra", dat vlak tegenover het huis van de firma J. H. Bolten, Singel 164, bij de Torensluis, staat. Agent No. 309 passeerde, keek de zaak even aan, maar liep, toen het rooken ophield, weer door. Even later echter steeg meer rook rondom het kabelhuisje op, en nu vond de heer Bolten het geraden zelf op te treden. Hij waarschuwde de brandweer, en telefoneerde kort daarna, dat er ook vonken uit het kabelhuisje sprongen. Kort daarop verscheen de brandweer met iemand van „Eiectra", die, met een gummihandschoen gewapend, trachtte de deur van het kabelhuisje te openen, welke poging echter mislukte. Toen ving men met het opbreken der straat aan, om de kabels te kunnen bereiken. Daar komt de ingenieur Oldigs aan, flinke robuste jonge man. Hij trekt zijn gummihandschoen aan, om zich van den stroom te isoleeren, steekt den sleutel in de deur, trekt met een forschen ruk de deur openmaar slaat tegelijkertijd met een geweldigen schok tegen de deur aan, terwijl uit zijn rechterhand, waarmee hij de deur opende, blauwe vlammen opslaan. Het ongeluk is gebeurd. De ingenieur Oldigs heeft den stroom van 2000 volt door zijn lichaam gekregen en is ter plaatse geëlectrocutionneerd Groote beroering heerschte onder de beangstigde omstanders, vooral omdat men groote moeite had het lichaam van den getroffene van de deur en de hand van den sleutel vrij te maken, hetgeen met behulp van drie personen evenwel gelukte. Men legde den getroffene, die geheel wit zag en wiens lichaam zeer was gezwollen, achterover op straat neer en begon onmiddellijk met het zuurstofapparaat van den aangerukten brandweerwagen te trachten de levensgeesten op te wekken. Zuurstof werd toegevoerd en de bekende arm bewegingen werden gemaakt. Echter, dr. Ch. Bles, die Singel 192 woont en aanstonds weer door den heer Bolten was gewaar schuwd, constateerde den dood. Later kwam dr. D. Drielsma ook nog ter plaatse en droeg men het lijk binnen in de zaak van den heer H. F. W. Deneke, Singel 166. Een uur lang is men nog aan het werk geweest met pogingen om de levens geesten op te wekken, maar tevergeefs. De familie werd gewaarschuwd, die de zware taak op zich nam de echtgenoote van den ongelukkige voor te bereiden. Met een ziekenwagen werd toen te ongeveer 12 uur het lijk van den heer Oldigs naar zijn woning, Overtoom 93, vervoerd. Nabij de Nieuwebrugsteeg te Amsterdam was Zondagavond een beschonken man, die zich als een woesteling aanstelde en herhaaldelijk zijn vrouw in 't gelaat sloeg. De reden van zijn verbolgenheid was alleen, dat zij hem smeekte mee naar huis en de kinderen te gaan. De man deed zoo ruw, dat niemand van de vele omstanders tus schen beiden durfde komendoch een juist voorbijkomende vrouwelijke Heilsoldaat wist door haar beslist en onversaagd optreden den man te kalmeeren en hem te bewegen met zijn vrouw mede te gaan. De omstanders hadden eerbied voor deze jonge vrouw. Niet alleen zijn er thans valsche bankbiljetten van f 40 en zilvergeld van alle waarde in omloop, maar ook valsche gouden tientjes. Een dergelijk nagemaakt geldstuk is bij de politie te Amsterdam gedeponeerd. Utrecht, 14 Oct. Een man en vrouw kregen in een logement in de Willem straat alhier oneenigheid over een te vuur staanden pot met palingsoep. Van woorden kwam het tot daden en ten slotte smeet de man zijn tegenstandster den geheelen pot met soep zoo heet als ze was over het hoofd leeg. Als gevolg liep de vrouw eenige tamelijk ernstige brandwonden op. Zij is in het Ziekenhuis verbonden. 's-Gravenhage, 14 Oct. De vorige week is wederom een geheimzinnige misdaad gepleegd in deze residentie. Het lijk van een juffrouw uit een melksalon is opge- vischt uit een der vijvers van het Bosch. Na onderzoek te Leiden is het lijk ter aarde besteld. Naar aanleiding van het gepubliceerde verzoek van de politie, om haar inlichtingen te verschaffen in deze zaak, hebben zich weder eenige personen bij den commissaris in de tweede afdeeling aangemeld. Veel nieuws leverden hunne verklaringen echter niet op. Alleen kan zoo goed als vast staande worden aangenomen, dat Johanna K. op den bewusten avond, omstreeks 10 uur, het salon heeft verlaten, in gezelschap van een als heer gekleed persoon, naar wien de politie thans ijverig zoekt. De N. Ct. schrijft omtrent deze geheimzinnige zaak nog; Al wat er aan Bezuidenhout is tusschen Wilheiminapark en Laan, is in beroering over den geheimzinnigen dood van juffrouw v. K., de juffrouw uit 't melksalon. Ieder heeft haar gekend en tot het laatst toe gezien. Zij was een buurttype. Bij den kruidenier en in 't kapperssalon spreekt men over niets anders. Algemeen acht men haar niet tot zelfmoord in staat, terwijl hier aan een ongeluk toch ook nauwelijks gedacht kan worden. Immers, het melksalon had geen achteruitgang in het Bosch, zoodat zij, wil men een ongeluk veronderstellen, na het sluiten van het filiaal des avonds om 10 uur bij de Laan het Bosch zou moeten zijn ingegaan om langs het zijpad, waar zij verdronken is, naar de stad te wandelen terwijl ze een retourtje van de tram in haar taschje had. Dit mist alle waarschijnlijk heid. Het slachtoffer had den naam niet afkeerig te zijn van een kleine vrijage. De loodwerker, met wien zij verloofd is geweest, is er in geslaagd zich van alle verdenking te zuiveren. In den laatsten tijd, ook nog de vorige week, is zij echter bij herhaling gezien met een mans persoon, wiens signalement bekend is, doch op wien de recherche nog niet de hand heeft kunnen leggen. Tegenwoordigheid van geest. Zaterdagochtend, toen een Rotterdamsche trein zich in het station Holl. Spoor alhier reeds in beweging had gezet, en vaart kreeg, trachtte een heer nog in een coupé le klasse der achterste wagens te springen. Hij viel daarbij en werd, tot ontzetting van de toeschouwers, tusschen den wagen en het perron meegesleurd, gedeeltelijk met zijn lichaam in de coupé en met zijn beenen daar buiten liggende. Één der beambten trachtte hem op te lichten en nog in den wagen te schuiven, maar daar de trein steeds meer vaart nam, bleek dat ondoenlijk. Onvermijdelijk zou deze passagier eenige oogenblikken daarna vermorzeld zijn tusschen den trein en het perron, wanneer niet onmiddellijk (alles duurde slechts enkele seconden) één der vele, op dien tijd daar aanwezige Delftsche studenten toegesprongen was, den benarden reiziger had opgetild en, met den spoorbeambte, met vereende krachten, al loopende, hem in de coupé had getild. 15 Oct. Naar wij vernemen, zal spoedig het wets-ontwerp oj de ouderdoms- verzekering bij de Tweede Kamer ingediend worden. De nieuwe stuiver! Bij het nazien van de opbrengst eener collecte voor de diaconie der Nederl. Herv. Gemeente te 's-Gravenhage, bleek, dat in een wijk, waar vroeger meestal kwartjes werden gegeven, thans de kwartjes voor stuivertjes hadden plaats gemaakt, zoodat de op brengst veel minder was dan vorige jaren. Waarmede alweder bewezen is, hoe menigmaal, wanneer de philanthropic aan klopt, het slechts de ijdeiheid is, die „binnen"! .roept! Duur telegrafeerenEen aardig staaltje van hetgeen door de leden der Vredesconferentie wordt uitgegeven Een der Zuid-Amerikaansche gedele geerden heeft tot nog toe voor zijn privé dus regeeringstelegrammen er nog buiten gelaten ruim f 80.000 vertele- grafeerd naar zijn land! In een wasch- en bleek-inrichting te Scheveningen kwam een negentienjarig waschmeisje met haar kleeren in aan raking met een machine. Het meisje werd eenige malen rondgeslingerd en de kleeren werden haar van het lichaam gescheurd. Een slag tegen het hoofd veroorzaakte daarop den dood. Delft, 15 Oct. Op de spoorbaan tus schen hier en Schiedam is heden het lijk gevonden eener jonge dame. Zij is herkend als te zijn een juffrouw uit Rotterdam, die gisteren per sneltrein van half negen uit Den Haag was vertrokken. Men denkt aan een ongeluk, waarschijn lijk is zij door 't opengaan van het portier uit den trein gevallen. Nader vernemen wij, dat bedoelde jongedame, woonachtig aan den Schiedam- schensingel te Rotterdam, gisteren naar Den Haag was gegaan om aldaar een paar kleine inkoopen te doen. Bij een tante van haar had zij gedineerd en had zij aan den wensch van deze gevolg gegeven, dan ware zij ook den nacht overgebleven. Maar zij had beloofd met den trein van 8.38 huiswaarts te keeren, en 9 uur 1 minuut aan de Delftsche Poort te zijn, waar men haar afhalen zou. Dus vertrok zij met dezen trein naar Rotterdam. Maar wie er ook te 9 uur 1 minuut aan de Delftsche Poort arriveerde, niet mej. v. D. Natuurlijk verwekte dit groote ongerust heid onder wie haar afhaalden en onmiddellijk werd daarom naar Den Haag geseind, vanwaar men vernam dat mej.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1