1 Dinsdag 15 October 1907. NIEUWSTIJDINGEN. i!«ee, 'RLN SI (SS ierilizeesclxe Courant), 63ste JAARGANG. No. 8526. Directeurs A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. Frünkel. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. lei* lachinesi h. enzlin; |>rs van ibergen. gasillf Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. Onveiligheid Vaarwaters. oostenrIjk-hongarije. rusland. frankrijk. duitschland. belgië. nederland. Uit Stad en Provincie. CRA^j voorwaarde, ZIERIKZËESCHE NIEUWSBODE. Pn billijkJ Duiveland; nesse, Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. ste premiërf; -kt door J 'LIET Cz uwershaven DE Roo' Berooskerke;'] nisse en jy IELDERBJ bben, vraajll 'jk een pakjtfï ran je. zen, met 10 groeien, groeien. 100 prachtige, soorten, vanI Pereboomen J t aantal Pyra\( achtige voor-j :en, Perziken, Kruisbessen, oen, Canada's 00 Haagbeuk, tra voorraad Coniferen en te partijen. prijzen. ontbieden. Jfl, Spifiyuju, n, Deken^ ers, Vogel-1 netafeltjes en Stoelen bij aven, Z.zee. tGD: ngen J. Kok^ odigd eerj cht, bij d» aarfensdijk- bode tegen 'jes, Ide BURGEMEESTER van Zierikzee brengt de navolgende berichten ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben, t. w.: Licht wordt tijdelijk gedoofd. Mededeeling omtrent tijdelijk licht. Kamper-Ketel. Zuiderzee. 3de District. Volgens mededeeling van den Hoofdingenieur- Directeur van den Rijkswaterstaat wordt, met ingang van 15 October 1907, in liet belang der proefneming met het aldaar tijdelijk getoonde rood en witte bliksemlicht, het rood en witte vaste licht op den kop van den Z.dam van den IJsel- mond (Kamper-Ketel), Zuiderzee, tot nadere aan kondiging gedoofd. Het rood en witte bliksemlicht brandt geregeld eiken nacht; het toont elke 3 sec. één schittering van 0,3 sec. duur, zichtbaar: rood in N10"O. tot in N50"O. (40") en overigens wit. Lichtbron: acetyleen. Gebruikte var'". 14"West. Ligging on geveer: 52" 35' N.b. en 0" 53', 6 O.l. (5 46', 7 O.l. van Greenwich). Schietoefeningen van het fort Pampus. Zuiderzee. 3de District. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog zal op 5 en zoo noodig ook op 6 November 1907 eene schietoefening worden gehouden van het fort Pampus. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een sector begrensd door de richtingen NNW'/4W. door Noord tot Zt03/,0. (191") tot op 4500 M. van het fort. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van het fort Pampus een roode vlag waaien, van minstens één uur vóór den aanvang der schiet oefeningen tot aan het einde daarvan; bovendien zullen tegelijkertijd roode vlaggen waaien van de batterijen Diemerdam en Durgerdam, de West batterij nabij Muiden en den kerktoren te Muider- berg. Schietoefeningen van het fort Hoek-van-Holland. 4de District. Volgens mededeeling als voren zal op 5 en zuo noodig ook op 6 November 1907 eene schiet oefening worden gehouden van het fort Hoek- van-Holland. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een driehoek, gevormd door het fort, l een roode vlag beZ. het zeegat en een roode vlag beN. het zeegat; de afstand wordt 3100 M. van het fort. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van I het fort eene roode vlag waaien, van minstens één uur vóór den aanvang der schietoefeningen tot aan het einde daarvan. Zierikzee, den 12 October 1907. De Burgemeester voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Weth., l."-B. Zondag heeft te Tratenau (Bohemen) de ingenieur Wels een nieuwe vlieg machine beproefd. De proeven moeten volkomen geslaagd zijn. De machine is een zoogenaamde „glij-vlieger" en heeft dus geen motor als drijfkracht, schrijft één der Duitsche bladen. De uitvinder steeg ongeveer 20 meter, en vloog toen in lijnrechte richting 300 meter vrij kalm verder. Er zullen nu proeven in tegen woordigheid van autoriteiten plaats hebben. St.-Petersburg, 11 Oct. De Engelsche generaal French zal oefeningen op alle drie wapenen van het Petersburgsche garnizoen bijwonen en met alle bekende op perbevelhebbers samensprekingen houden. Van goede zijde verluidt, dat tusschen French als deskundige in Indische vraag stukken en de autoriteiten hier bespre kingen over Centraal-Aziatische vraag stukken zuilen plaats hebben. Als verder punt der onderhandelingen noemt men de voorbereiding van een samenkomst tusschen koning Eduard en keizer Nicolaas. Een zeventienjarig student, Marcel Laurent genaamd, die te Parijs bij zijn oom woonde, verkeerde in groote geldver legenheid, en besloot, op aanraden van eenige bekende oplichters, met wie hij in aanraking kwam, tot de volgende truc. Toen de oom eenige dagen van huis was, liet Laurent één zijner nieuwe vrienden, gegrimmeerd als grijsraad, bij zich komen. Deze legde zich in het bed van den ouden raan> waarop de student een notaris deed roepen. Oom voelde zich niet al te wel, an wilde daarom neef-lief volmacht ver schaffen voor het opnemen der effecten. 't Zaakje liet zich niet in één avond afwikkelen, dus kwam de notaris nog eenige keeren terug. Steeds werd hij in de slaapkamer ontvangen, doch eindelijk waren de stukken in orde, en kon Laurent de effecten halen. Toen de oom spoedig daarna van zijn reis terugkeerde, ontmoette hij toevallig den directeur van de bank, waardoor de geheele geschiedenis aan 't licht kwam. Neef-lief werd gearresteerd, en in den loop van 't verhoor bekende hij de opgenomen effecten, ten bedrage van 17000 franc, in een hoekje op zolder verborgen te hebben. Wij zijn het zoo langzamerhand gewend geraakt in de buitenlandsche bladen telkens en telkens weer te lezen over aanvallen op Russische spoortreinen, 't Schijnt echter, dat deze manie thans ook naar Frankrijk is overgewaaid, te oordeelen ten minste naar het volgend bericht De express Parijs—Montlucon, van de Orleans-lijnwerd in den nacht van Woensdag op Donderdag door twee personen, waarschijnlijk vroegere spoorweg ambtenaren, aangevallen. Nauwelijks had de trein des nachts om 2 uur 't station Michel sur Orge verlaten, toen het alarmsignaal weerklonk. De machinist stopte, waarna men onmiddellijk de zaak ging onderzoeken. Het compartement, waaruit het signaal gegeven werd, bleek leeg te zijn. Twee mannen waren intusschen langs de rails naar den goederenwagen geslopen en stalen daar verscheidene paketten met waarde, waarna ze tusschen de struiken langs den weg verdwenen. Daar de trein onmogelijk meer tijd kon verliezen, werd eerst te Parijs aangifte gedaan. Tot dusver heeft de politie echter geen spoor. De 22-jarige burgemeestersdochter Berta Beier te Chemnitz (Saksen) heeft haar 35-jarigen bruidegom, den ingenieur Pressler, vermoord, om een haar bij testament ver maakte som van f 6000 in bezit te krijgen. Dit gruwelfeit, even valsch als koelbloedig ten uitvoer gebracht, heeft zich volgender wijs toegedragen. Op een morgen kwam de jongedame bij haar bruidegom. „Nu heb ik een verrassing voor je". „Zoo lieve, en dat is?" „Ja, dat zeg ik zoo maar niet. Ik moet je eerst een binddoek voordoen. Zie ^oo, en doe nu je mond r's wijd open". De jongedame stak daarop haar bruidegom een revolver in den mond, trok af en de bruidegom viel ontzield ter aarde. De revolver liet ze bij het lijk liggen om aan zelfmoord te doen denken. Verschillende omstandigheden waren zeer verzwarend voor de bruid, en ten slotte is haar schuld duidelijk aan het licht gekomen. Vrijdag 1.1. was de termijn verstreken, binnen welken volgens toezegging van Antwerpen's burgemeester aan de graan- en houtbootwerkers een verhooging van 50 centimes dagloon zou worden toege kend. Op drie graanbooten werd het werk neergelegd, omdat de patroons zich door de belofte van den burgervader niet ge bonden achtten. De stuwadoor dezer booten, Gylsem, stond toen de verhooging toe. Op een vierde boot van een anderen stuwadoor werd ook het werk neergelegd, maar niet hervat, omdat de stuwadoor Lee verklaarde de zaak aan de Fédaration Maritime te zullen voorleggen. Brussel, 11 Oct. Het schepen-college van Brussel heeft er over beraadslaagd het diadeem aan te koopen, dat in veiling komt uit de nalatenschap der koningin wegens de schulden van de prinses van Coburg, en welk diadeem door de stad Brussel aan wijlen de koningin is ten geschenke gegeven bij haar zilveren huwelijksfeest. Daar het hier niet een kunstwerk gold, dat in 's lands belang behouden moest blijven, werd het voorstel tot aankoop verworpen. Woensdag is men er in geslaagd het in de Kattendijksluis te Antwerpen gezonken vaartuig „Ernestine" vlot te brengen, 't Wrak is toen naar Burght op het droge gesleept, waar het verder zal gelost en dicht gemaakt worden. Bij het volgende hoogwatertij was het groote verkeer der Kattendijksluis weer in vollen gang. Drie weken geleden werd het hondje ziek van een 28-jarige dame te Gent, die het hondje zelf naar het politiebureau droeg om het in het slachthuis te doen onder zoeken. Ze werd onderweg door het dier in den neus gebeten. De hond werd in het slachthuis dol bevonden, en dadelijk begaf de dame zich naar het „Gesticht Pasteur" te Brussel, waar men haar gedurende verscheidene dagen het serum tegen hondsdolheid in spoot. Zij was sedert eenige dagen ongesteld, naar men dacht als een gevolg dezer in spuitingen, doch Dinsdag werd zij geheel lam, en vertoonden zich al de sporen der razernij. De ongelukkige is Woensdagavond reeds overleden, ondanks Jle zorgen van drie dokters van het „Gesticht Pasteur", die dadelijk ontboden waren. Ook het nog vermiste bedrag van de door Loyson te Brussel gestolen som is terug. Nadat de justitie 8000 fr. had gevonden in de zolen van een paar schoenen in den winkel van den schoenmaker Gerbyhaie, nam zij dezen nogmaals in verhoor, en eindelijk bekende hij het volgende: Hij leeft gescheiden van zijn vrouw, maar in de hoop, zich met haar te ver zoenen, zendt hij haar een maandgeld van 20 fr. en schoenen. Toen hij nu in het begin der maand haar geld gebracht had, zeide zijn vrouw, dat de schoenen, die zij aan had, hersteld moesten worden. Hij had haar de schoenen laten uitdoen, en ze meegenomen. En bij het repareeren er van had hij acht briefjes van 1000 fr. tusschen de voering genaaid, en ze zoo, buiten weten der vrouw, aan haar gegeven. Zij droeg die alle dagen aan de voeten. De justitie begaf zich naar haar woning en zij vond inderdaad de kostbare schoenen aan de voeten der vrouw. Toen de rechters haar dit deden op merken, schoot zij in een luiden lach. En toen de laarzen losgetornd werden, en eindelijk de kostbare papiertjes lieten ont snappen, kende haar verwondering geen palen. In één schoen vond men drie, en in den anderen vijf duizend franks. De vrouw zal natuurlijk niet vervolgd worden. Volgens berichten uit Antwerpen dreigt inderdaad een nieuwe staking. De graanlossers moeten het werk al weer hebben neergelegd. Tot Dinsdag wil men wachten, maar als dan niets van loons- verhooging komt, wil men de algemeene staking afkondigen. Het Zweedsche stoomschip „Edith", dat Zondag te Brussel is aangekomen, is het eerste zeeschip, dat de nieuwe haven van Brussel is ingevaren. Arnhem. In het naburige Harskamp is een gruwelijke moord gepleegd. De dader, de 35-jarige v. d. W., een gepensionneerd militair, die vroeger in Indië was geweest, beeft zijn misdrijf bekend. Hij was er toe gekomen, verklaarde hij, omdat men hem plaagde, en de directe aanleiding was geweest het feit, dat terwijl hij op het land aardappelen stond te rooien, bij zijn overbuur het fornuis was aange maakt en de rook daarvan in zijne richting kwam. Daarover is v. d. W. ernstig boos ge worden. Hij dronk niet minder dan acht borrels en vroeg bij zijn thuiskomst aan zijn kostvrouw om de bijl, die lang gesteeld en zeer zwaar was. Die bijl is v. d. W. op den slijpsteen gaan slijpen om vervolgens naar zijn overbuur, den zoon van zijn kostvrouw, in wien hij den schuldige zag van het rooken van den schoorsteen. Deze stond met een spaanzaag hout te zagen bij een heg. Onverhoeds hief v. d. W. de bijl op en bracht den niets kwaad vermoedenden man er een slag mee aan den schouder toe. De houtzager nam terstond de vlucht en kroop door de heg, zoodat een tweede bijlslag van v. d. W. hem niet trof, doch in de heg terecht kwam. Toen draaide v. d. W. zich om, en zag op een vijftig meter afstand zijn kostvrouw aankomen. Toen de vrouw dichtbij hem was, bracht hij haar een doodelijken slag op het hoofd toe. V. d. W. is Vrijdagavond naar het huis van bewaring te Arnhem overgebracht. IJmuiden, 13 Oct. Gisterenmiddag werd door den schipper van de blazerschuit „Urk 34" een groote haai ter vischmarkt aangevoerd. Het reusachtig beest, dat ongeveer 450 pond zal wegen, werd volgens mededeeling levend gevangen in de nabijheid van de kust tusschen IJmuiden en Zandvoort, en zal naar Amsterdam worden opgezonden. Amsterdam, 12 Oct. Bij de plaats gehad hebbende verkiezingen, in plaats van wijlen den heer p. l. Tak, zijn gekozen tot lid der Prov. Staten de heer Jan A. van Zutphen en tot lid van den Gemeente raad de heer J. Oudegeest, beiden soc.-dem. 's-Gravenhage, 12 Oct. Door de regeering zijn drie wetsontwerpen ingediend, be treffende het in overweging nemen van een voorstel van verandering in het Ille, in het IVe hoofdstuk en in de addition- neele artikelen der Grondwet. In de Memorie van Toelichting herinnert de regeering, dat de redenen, welke haar bewegen Grondwetsherziening voor te stellen, bekend zijn. Niet langer mag de Grondwet het beletsel zijn voor de oplossing van het kiesrechtvraagstuk. De twee hoofdgronden, welke, in onder ling verband, naar het oordeel der regeering, het voorstel tot opruiming van de be lemmeringen, welke de artt. 80, 127 en 143 behelzen, volkomen rechtvaardigen, komen hierop neder: le. dat de bestaande grondwettelijke formule, beoogende de taak van den kieswetgever te omschrijven, aan zoodanige gebreken lijdt, dat zij daartoe onbruikbaar moest worden geacht; 2e. dat die grondwettelijke formule een rationeele regeling van het kiesrecht, overeenkomstig de overtuiging van de meerderheid der volksvertegenwoordiging, in den weg staat. Het oogenblik is, naar de overtuiging der regeering, thans gekomen, om ook de vaag belijnde beperking, die met betrekking tot het kiesrecht alsnog in de Grondwet behouden is gebleven, daaruit te verwijderen. Hoek-van-Holland, 12 Oct. De be richten over de uitbreidingsplannen van de aanlegplaats der Holland—Amerika-Lijn duiken weder op. Nadat het laatste jaar eenige zware ducdalven zijn gebouwd met lossteiger, hoort men thans van het voor nemen om aan de nieuwe ligplaats ook gebouwen op te richten voor de vracht goederen en tevens ruimte voor de land verhuizers. Ook zal men het bestaande gebouw van een verdieping voorzien. Het rangeerterrein zal meer naar achteren worden verlegd en daardoor tegelijk de zoogenaamde „Blikke Buurt" verdwijnen. Dit zijn een aantal woningen van hout en blik, die ais nood door de Hollandsche Spoor zijn gebouwd voor machinisten en conducteurs, doch die men maar kalmpjes laat door dienst doen, zeker niet tot ge noegen van de bewoners en de gezond heidscommissie! Men spreekt van een half en ook wel van een geheel millioen gulden, die met deze nieuwe uitbreidingswerken van de Holland—Amerika-Lijn gemoeid zullen zijn. Zoo langzamerhand nadert het tijdstip, dat de 23000 tonner in de vaart komt en wie zegt, dat dit het laatste woord is dat de Holland—Amerika-Lijn zal spreken ten opzichte van diepgaande booten! Op den duur kan de Rotterdamsche Scheepvaart toch niet buiten dit zoo hoogst belangrijke steunpunt aan den in gang van den Waterweg! Rotterdam, 12 Oct. De tot nog toe hier werkzaam gebleven Duitschers, die om 3.37 van het Maasstation zouden ver trekken, zijn op dat uur niet vertrokken van het Maasstation, omdat de spoorweg maatschappij hen niet in een gewonen trein mede wilde nemen. Eerst hedenavond omstreeks halfacht konden zij vertrekken per extra-trein voor rekening van de Vereeniging van Stuwadoors, onder voorbehoud, dat die Vereeniging de schade, door deze Duitschers eventueel aan de spoorwegwagens aan te richten, zal vergoeden. Van de Duitschers bleef achter de werk man C. B. Kleine, uit Essen, die tengevolge van een kwetsuur aan het been niet loopen kan. De politie nam hem voorloopig onder haar hoede. Bij het vertrek was hetzelfde toezicht van politie en militairen aanwezig als Donderdag. In de eerste dagen van de volgende week worden een aantal werkkrachten, uit het binnenland betrokken, in deze haven verwacht. Door de scheepvaart- en stuwadoors- vereeniging is besloten schepen met hout en steenkolen alleen te lossen door werkvolk, te leveren door de stuwadoorsvereeniging. Hedenmiddag geschiedde in tegen woordigheid eener groote militaire macht te Delfshaven de laatste uitbetaling aan de 200 ontslagen contractbootwerkers van de firma C. Swarttouw, die Dinsdag staakten. Een dag loon werd hun uitbetaald, terwijl het door hen verbeurde, zoogenaamde staangeld van f 25 per man, door den stuwadoor in de armenkas werd gestort. De stad wordt als het ware over stroomd met werklieden van buiten, aan gelokt door de loonen, die worden uitgekeerd in 't havenbedrijf en die hoog genoemd mogen worden in verhouding tot de loonen ten plattenlandewaar trouwens thans door den naderenden winter geen overvloed van werk is. De meeste volkslogementen in de stad zijn overbevolkt, terwijl het aantal logement schepen aan de Parkkade thans reeds een kleine vloot gelijkt. Gisterenmiddag zijn met den trein van 2.54 van Zwolle naar Rotterdam vertrokken 47 werklieden, te Zwolle, Steenwijk, Hasselt en Genemuiden aangeworven, om als bootwerkers dienst te doen. Er zijn er 12 uit Zwolle, 2 uit Steenwijk en de overigen uit Hasselt en Genemuiden. Ze zullen, naar gemeld wordt, een weekloon ontvangen van f 18 en boven dien vrij logies, verpleging, een pond vleesch en bier. Met een sleepbootje zijn zij gisteren avond afgehaald van het Maasstation en voorloopig ondergebracht in één der logementschepen aan de Parkkade. Van de 90 Duitschers, die hier nog verblijven op de „Richard 11" aan de Spoorweg haven, gingen er hedenmiddag om 3.37 van het Maasstation 60 naar Essen enz. terug. 30 man, die het best voldeden, blijven nog met een controleur hier achter. Hedenavond worden 100 Amsterdamsche bootwerkers verwacht, en met de mannen uit Overijsel ondergebracht op de „Richard II" aan de Spoorweghaven. Op het Afrikaanderplein is gisteren avond de Calandstrater M. S.wonende Beukelaarstraat, door twee stakers aange vallen en mishandeld. De vermoedelijke daders, die op de komst der politie het hazenpad kozen, worden opgespoord. De Rotterdamsche Raad stond f 100,000 toe als bijdrage in de verbetering van den waterweg naar zee. In het geheel zal 8 ton moeten worden toegestaan. Op aanwijzing van een 15-jarig meisje werd gisterenavond op de Hoog straat aangehouden de 22-jarige colporteur B. J. S., uit Middelburg, die op straat van een onbekenden jongen een pak schoenen had afgenomen. Aan het bureau Lange Torenstraat gebracht, bleek daar, dat hij nog 6 dagen hechtenis te goed had, waarom hij naar het huis van bewaring werd overgebracht. Bergen-op-Zoom. Aan de Donderdag alhier gehouden loting voor de nationale militie werd deelgenomen door een jonge ling, die de respectabele lengte had van 1.96 M. Zierikzee, 1-4 Oct. Wij vernemen, dat, dank zij den steun van vele Nutsleden, de heer Willem Royaards en mevrouw Jacq. Royaards—Sandberg voor het Departement Zierikzee der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen op 2 4 Januari a. s. een voordrachtavond zullen geven, welke niet toegankelijk is voor stadgenooten, die geen lid zijn van genoemd Departement. Aan den heer mr. J. C. van der Lek de Clercq, kapitein-kommandant van de opgeheven dienstdoende schutterij alhier, is, onder dankbetuiging voor de door hem bij de schutterij bewezen diensten, den hoogeren rang van majoor toegekend, met vergunning om de uniform der schutterij met de onderscheidingsteekenen aan zijn rang verbonden, te blijven dragen. Bij Kon. besluit is aan G. C. H. Hopma, wed. mr. M. M. de Lange Boom, commies ter provinciale griffie van Zeeland, een pensioen verleend van f 1047 's jaars. Te Serooskerke (Walcheren) is de vorige week een zeer ernstig ongeluk gebeurd. Een arbeider hoorde in den boomgaard van den landbouwer J. B. een schot vallen, waarop een schreeuw volgde. De man zag toen den 15-jarigen knecht P. V. voorover loopen en op den grond vallen. Toen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1