i Zaterdag 12 October 1907. RECLAMES. Wij zouden d, zien IN Eerste Blad. NIEUW EMAIL, IETS NIEUWS, !WET bbens. nT C o u r a n t). bikelenJ BERICHT. SI, SOI, 1100,3000 ol 5000 regels, LANDWEER. Algemesn Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. yen verwachJ 63ste JAARGANG. No. 8525. Directeurs A. J. DE LOOZE. Uitgever-RedacteurA. Frënkel. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. lantaarns de :den co, V, pond. tond. erikzee. ers, Renesse.tr Dit nummer bestaat uit |twee bladen. Voorradig in alle modellen. Inspectie van Verlofgangers. I»gezonden Mededeelingen. Firma Wed. A. I. HAAIJER, NEDERLAND. Uit Stad en Provincie >elbinderjj ^Z>erikzée. ekroond. s voor solietf fl£verancjers ruikte, end *e,ke vooH 'DEN Co I ■fl© EssJ ZIERIKZEESGHE (Z ierikzeesche NIEUWSBODE Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. Advertentiën, van 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DÉ LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseer en aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. marnmut),! •r groote partil iolton-DekenJ reien. DezJ Izend goedkoop) W.J.OCHT- Salon-Kastjes) innenkasten iJ lsook dezelfde! r •DEN Co. Et irhotidendj ran KarpettenJ Brusselsch. 'REDEN Col Test., Ps. Gez. en gebonden en zonder jortefeuille, 'ijgbaar bij rijzen. |n 100 Kunstf 0,85 en f 1- Treden Co. ond |e en ge len staart, te bezorgen tel :er PaulussenJ DE PANNE. 1., gaande van I straat naar den;] ten (gitten^ erzoeke tegen ezorgen in het W. J. OCHT- lder kunnend 16 jaar, tegen/j n inwoning etf al, bij Middel- n klein gez'" tocht. Adres: Kinderhoeden- >97, Den Haag. e Dienstbode| luishoudsteb cht zich a|s ein gezin. »or Oosterland. Het Bureau van dit blad (hoek Schuit- lliaven te Zierikzee) is eiken werkdag (geopend van des voormiddags 9- tot des [avonds 9 ure, tot het aannemen van Ldvertentiën en abonnementen en het Idoen van betalingen daarvoor. Het adver- (teerend publiek wordt opmerkzaam gemaakt Jop het voordeel, gelegen in het plaatsen |van advertentiën bij abonnement van {binnen het jaar te verbruiken. Het tarief I hiervoor is aan het Bureau verkrijgbaar, en wordt ook op verzoek aan buiten de stad wonenden gezonden. De Directeur, a. J. DE LOOZE. 1—5 regels 75 cts. Elke regel meer 15 cts. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente Zierikzee roepen bij deze op al de in deze gemeente zich bevindende verlofgangers van de Landweer, met uit zondering van hen, die in dit jaar overeen- I komstig art. 11 der Landweerwet onder de wapenen zijn geweest, en van hen, die krachtens art. 15 der Landweerwet van den werkelijken dienst ontheven zijn, om, respectievelijk op Maandag 11 November, des namiddags te 1 uur de lichting 1907, des namiddags 2\ uur de lichting 1903, des namiddags 3\ uur de lichting 1904; en op Dinsdag 12 November, des voormiddags 9 uur de lichting 1905 en des voormiddags 10 uur de lichting 1906, in het Stadhuis tegenwoordig te zijn, ten einde overeenkomstig art. 29 der Land weerwet 1901 door den Landweer Districts- Commandant te worden onderzocht, en herinneren hen aan de volgende bepalingen der Landweerwet: 1°. de verlofganger van de landweer meldt zich binnen dertig dagen na den dag van zijn overgang naar de landweer of na dien waarop hem de verlofpas is uitgereikt, bij den burge meester zijner woonplaats aan, teneinde deze den verlofpas, hem bij de landweer of laatste lijk bij de militie uitgereikt, voor gezien of opnieuw voor gezien teekene. De verlofganger van de landweer, die buiten het Rijk woont of verblijf houdt, of die zich bij zijn vertrek met verlof buiten het Rijk begeeft, kan, ter vervulling van de verplichting in het vorig lid omschreven, binnen den daarin vermelden termijn zijn verlofpas bij aangeteekenden brief ter af- teekening toezenden aan den burgemeester zijner laatste woonplaats binnen het Rijk. De verlofpas wordt hem door dien burgemeester bij aangeteekenden brief teruggezonden (Art. 24); 2". de verlofganger van de landweer, die zich in eene andere gemeente gaat vestigen, geeft daarvan kennis aan den burgemeester zijner woonplaats. Binnen dertig dagen na den dag, waarop hij komt in de gemeente, waarin hij zich vestigt, meldt hij zich aan bij den burgemeester dier gemeente, teneinde deze zijn verlofpas voor gezien teekene (Art. 25); 3". de verlofganger mag zich, zonder toestemming van den Minister van Oorlog, niet langer dan gedurende een jaar buiten 's lands begeven (Art. 27); 4°. de verlofganger, die de artt. 24, 25 of 27 niet naleeft, wordt in werkelijken dienst ge roepen en daarin gedurende ten hoogste één maand gehouden. De duur van dezen dienst wordt bepaald door den Minister van Oorlog (Art. 28); 5". de verlofganger van de landweer verschijnt bij het onderzoek in uniform gekleed, en voorzien van de kleeding- en uitrusting stukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje en van zijn verlofpas (Art. 31); G". het Crimineel Wetboek en het Reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande zijn op het personeel van de landweer, dat zich onder de wapenen bevindt, van toepassing, en, met opzicht tot de verschillende gevallen van desertie, op het geheelelandweerpersoneel. Dat personeel wordt geacht onder de wapenen te zijn: a. zoolang het zich in werkelijken dienst bij eene afdeeling van de landweer of bij één der korpsen van het leger bevindt; b. gedurende den tijd, dien het in Art. 29 be doeld onderzoek duurt; c. in het algemeen, wanneer het in uniform is gekleed (Art. 21); 7". behoudens het bepaalde bij Art. 21, kan een arrest van twee tot zes dagen, te ondergaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring door den Districts- Commandant worden opgelegd aan den ver lofganger: a. die zonder geldige reden niet bij het onderzoek verschijnt; b. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden niet voorzien is van de bij Art. 31 vermelde voorwerpen; c. wiens kieeding- en uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden slaat worden bevonden; d. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander behoorende, als de zijne vertoont (Art. 32); 8'. onverminderd de straf, in Art. 32 vermeld, is de verlofganger verplicht, op den daartoe door den Districts-Commandant te bepalen tijd en plaats, en op de in Art. 31 voorge schreven wijze, voor hem te verschijnen om te worden onderzocht (Art. 34); 9". de verlofganger, die zich bij herhaling schuldig maakf aan het feit, sub 4\ van Art. 32 bedoeld, of niet overeenkomstig Art. 34 voor den Districts-Commandant verschijnt, of, aldaar verschenen zijnde, in het geval verkeert sub 2'. en 3'. van Art. 32 vermeld, wordt in werkelijken dienst geroepen, en daarin ge durende ten hoogste drie maanden gehouden. De duur van dezen dienst wordt door den Minister van Oorlog bepaald (Art. 35); 10". de verlofganger, die niet voldoet aan eene oproeping voor den werkelijken dienst, wordt als deserteur behandeld (Art. 36). Zierikzee, den 11 October 1907. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURQH, Weth., l."-B. JAN SNELLEN, Secretaris. Tusschen Oostenrijk en Hongarije is tegen aller verwachting de reeds lang hangende „Ausgleich", dat is de tusschen beide landen ten opzichte van de defensie en de buitenlandsche aangelegenheden gemaakte overeenkomst, tot stand gekomen. Men weet, dat Hongarije onafhankelijk van Oostenrijk zichzelf regeert, een eigen parlement en wetgeving heeft, een zelf standig Ministerie en Bureaukratie bezit. Alleen de kosten voor het leger en de buitenlandsche betrekkingen worden door beide landen betaald. Het aandeel, dat elk der twee staten te kwijten heeft, wordt op gezette tijden bepaald. De meest rationeele maatstaf ware het zielental van elk der twee natiën. Oostenrijk telt 26 miliioen zielen, terwijl Hongarije 20 mil- lioen inwoners heeft. Het schijnt echter, dat deze maatstaf niet genomen wordt. Nu in Oostenrijk, voornamelijk door den invloed van den Keizer, het algemeen kiesrecht is ingevoerd, is ook in Hongarije de drang naar het bezit van dit staatkundig recht ook grooter geworden. Gisteren, den tienden, werd de Rijksdag geopend. Ter gelegenheid van die opening, is door geheel Hongarije een reusachtige betooging voor algemeen kiesrecht op touw gezet. Alle arbeid zal op dien dag worden neer gelegd. Voorts had men plan om in Budapest een optocht te houden, en zich en corps naar het parlementsgebouw te begeven, alwaar een petitie, tot verkrijging van algemeen stemrecht, bij den Rijksdag zal worden ingediend. Nu heeft de politie, vermoedelijk op last van de regeering, de tocht der betoogers naar het Parle ment verboden. Men wil zich echter om dat verbod niet bekreunen. De regeering heeft de troepen in de kazernes geconsig neerd, teneinde ongeregeldheden tijdig te kunnen onderdrukken. De Groothertog van Baden, die tot de grondvesting der eenheid van Duitsch- land veel heeft bijgedragen, en die nog behoorde tot de oude garde, uit den tijd van Wilhelm I, is op bejaarden leef tijd overleden. Zijn bijzetting, die door tal van vorsterlijke personen, waaronder ook de Duitsche Keizer, werd bijgewoond, geschiedde onder klokgelui en kanon gebulder, met groote praal. Zijn zoon, Friedrich II, die de teugels van het bewind aanvaard heeft, stond vroeger met den Keizer op geen goeden voet, maar het schijnt, dat daarin een verandering ten goede is gekomen. De Duitsche Keizer, die naar Engeland gaat om zijn oom te bezoeken, zal op zijn terugreis ook Nederland aandoen. De Fransche bladen schrijven telkens wanneer de Duitsche Keizer een beleefdheid aan onze Koningin bewijst, door een nacht merrie bevangen te worden. Zij verkeeren dan namelijk in de waan, dat Duitschland plan heeft om ons land wegens zijn be geerlijke havens en zijn nog begeerlijkere kolonies op te slokken. De Duitschers willen een eenig volk zijn, maar geen vreemde elementen in zich opnemen. Zij hebben van de Polen reeds last genoeg, zoodat zij de Hollanders, zooals men ons in het buitenland noemt, niet begeeren. De Rijkskanselier Von Biilow- heeft tegen een blad, dat een gemeene, vuile beschuldiging tegen hem bevatte, een strafrechterlijke vervolging doen instellen. De schrijver er van verdiende aan de schandpaal genageld te worden, want hij kon weten, dat de laster snelle voeten en grage ooren heeft. De Romeinen zeiden het reeds „semper calumniae aliquid ad- haeret/ van den laster blijft altijd iets hangen. Een dief, die steelt, is daarom dan ook niet zoo slecht, als de lasteraar, die op iemands naam een smet werpt. Von Biilow heeft gelijk, dat hij den vijand, die hem op deze verachtelijke wijze tracht te vermoorden, aan de menschelijke gerechtigheid overlevert. De ingenieur Graaf Zepplin, die door zijn belangrijke uitvinding de luchtballon te kunnen besturen, waardoor wij komen te staan op den drempel van een omwen teling op velerlei gebied, zich een on sterfelijke vermaardheid heeft verworven, ontvangt zoovele brieven en telegrammen, dat hij een publicatie in de bladen heeft geplaatst, waarin hij verklaart op niets te kunnen antwoorden, daar hij al zijn tijd voor de volmaking van zijn inventie noodig heeft. Ook in Engeland is men thans rustloos bezig de luchtscheepvaart tot die hoogte te brengen, waarop zij in Duitschland dank zij Graaf Zepplin reeds staat. In het geheim heeft men proeven genomen met een vliegmachine. Of die geslaagd zijn, is ons niet bekend. De leden van den Parijschen gemeente raad zijn met haar voorzitter André Lefèvre op dit oogenblik de gasten van het Londensch gemeentebestuur. Aan het met Fransche en Engelsche vlaggen versierde station te Londen werden zij feestelijk ontvangen. Hun ter eere werd in het Mausionhouse een diner gegeven, waarbij de noodige toespraken en toosten niet ontbraken. In Parijs is een Chineesch dagblad in het licht verschenen, dat onder den naam Hsing-Tsje-Pao in vrijzinnigen geest zal geredigeerd worden. Dit is niet naar den zin der Chineesche Regeering, die haar gezant te Parijs gelast heeft op het blad beslag te leggen. Deze heeft zijn Regeering geantwoord, dat hij daartoe het recht niet heeft. De Fransche gezant, Regnault, is te Rabat aangekomen, en heeft zijn opwachting gemaakt bij den Sultan van Marokko, Abdel-Azis. De gezant, die den Sultan het Grootkruis van het Legioen van Eer over handigde, hield een toespraak, waarin hij de hoop uitsprak, dat Marokko de overeen komst van Algeciras zou helpen uitvoeren. De Sultan verklaarde in zijn antwoord, dat hij op de welwillendheid van Frankrijk rekende. De Fransche generaal Drude kan het te Casablanca met den Spaanschen bevel hebber Olalla maar niet vinden. Er bestaat tusschen hen betrekkelijk de regeling van den politiedienst breed verschil van gevoelen. Moelai Hafid heeft naar den Koning van Engeland voor bevordering van zijn belangen twee verfegenwoordigersgezonden. De verkiezing in Rusland voor de Rijks- doema zijn in het eerste stadium, waarin de kiesmannen gekozen worden, niet in den geest der Regeering uitgevallen, die op een reactionnaire meerderheid gerekend heeft, en alle daartoe strekkende maat regelen genomen had. Bij deze Regeering is elke volksvertegenwoordiging, die niet krachtens haar samenstelling stelligen grond geeft voor de verwachting, dat zij naar de pijpen der Regeering dansen zal, ten doode opgeschreven. Het rommelt in Rusland. Dit is de voorbode der revolutie, die niet uitblijven zal, en die teruggeslagen, met vernieuwde kracht telkens zal terugkeeren. In Servië heeft de regeering zich op Russische wijze van twee journalisten, de gebroeders Novakovitsj, ontslaan. Zij heeft deze namelijk zonder vorm van proces in de gevangenis laten doodschieten. Zij gaf voor, dat de gebroeders uit hun cellen waren losgebroken, en uit het vertrek van den cipier geweren hadden genomen, en daarmede in het wild hadden geschoten, zoodat zij, als gevaarlijk voor anderen, moesten worden afgemaakt. Dit is puur verzinsel, gelijk het volk trouwens ook begrijpt. De regeering wilde zich van twee voor haar lastige journalisten, die de koningsmoordenaars steeds moedig be streden hadden, ontdoen, en daarom werden zij laaghartig vermoord. gaarne zien, dat ieder kooper eener Vul-, Kook-, Kabinet- of Plattebuis-kachel zich de moeite wilde geven bij ons prijs aan te vragen of onzen enormen voorraad kwam bezichtigen. Wij wenschen niets liever dan de overtuiging te/Cfotigen, dat, welken prijs men ook beIMÈl, bij ons voor denzelfden prijs eyibfeter Kachel is te krijgen. O*" Speciaal vestigen wij uwe aandacht op ons dat tegen de grootste hitte is bestand en beslist niet afbrand. In PETROLEUMLAMPEN hebben wij wat bij geen ander is te verkrijgen. TTTO X, TH 1ST. Breda, 8 Oct. De touwslager Van O., alhier, miste in den iaatsten tijd voort durend kleine partijtjes hennep. Hij liep meermalen met speurende blikken door zijn touwslagerij, maar ontdekte niets ver dachts. Op een keer was de vrouw van een van de knechts aan de werkplaats gekomen met een kinderwagen. Zij zocht haar man eens op met den kleine. Hierin zag de heer v. O. natuurlijk niets verdachts. Toen hij echter de vrouw met den kinder wagen herhaaldelijk ontmoette, welke ont moetingen gelijken tred hielden met de verdwijning van hennep, vond de heer v. O. het noodig eens belangstellend naar 'tkind te kijken, waarvan zelfs 't gezichtje niet onder het lakentje te voorschijn kwam. Hij sloeg met een vriendelijk glimlachje het lakentje terug en vondgeen kind, maar hennepS., de knecht, en zijn handige vrouw zijn door de politie aangehouden. In de woning van den knecht zijn ondertusschen nog eenige partijtjes hennep in beslag genomen. Het „kind" is er de dupe van. Dat wordt nu 's middags niet meer uitgereden. Rozendaal, 8 Oct. Eerstdaags zal gereed komen en in dienst worden gesteld het nieuwe spoorwegstation alhier. Het nieuwe gebouw bestaat uit: een ruim hoofdgebouw, bevattende in den middenbouw vestibule, wachtkamers en restauratie; in den linkervleugel de ruime hooge visitatiezaal met kantoren en ver trekken voor de belasting-ambtenaren, en in den rechtervleugel lokalen voor den dienst en de bestelgoederen, waarboven woningen voor het personeel. Voor de posterijen en den dienst der tractie worden nog afzonderlijke gebouwen aan de uit einden van het eerste perron aangetroffen. Een nieuwe toegangsweg leidt van de gemeente naar het ruime stationsvoorplein. Het eerste perron, ruim 400 M. lang, wordt door een personentunnel verbonden met het tweede perron, terwijl voor het bagagevervoer eveneens een tunnel met liften aanwezig is. Op het twee.de perron bevinden zich wachtlokalen, alsmede een dienstgebouw met retiraden en een centraal seinhuis. Beide perrons zijn van een af zonderlijke overkapping voorzien. Zierikzee, 11 Oct. Naar wij vernemen, zal het aanstaanden Zondag 30 jaar geleden zijn, dat J. C. Bogers in dienst trad bij de Sociëteit „de Vereeniging", Oude Haven alhier. Wat heeft die trouwe bediende al zien verschijnen en verdwijnenHoevelen heeft hij met weemoed zien vertrekken, doch, ook onder verschillende patroons, bleef hij dezelfde. Moge het hem gegeven zijn nog vele jaren op zijn post te blijven, en dien met denzelfden lust en ijver te vervuilen als tot nog toe! WEÊRKUNDIGE WAARNEMINGEN bij 's Rijkskustverlichting te Westschouwen, gedurende de maand September 1907. In deze maand viel alhier in 4 regen dagen bij 4 aftappingen 37.6 m.M. regen water (waarvan op één dag 29,5 m.M.) In 1906, 1905, 1904 en 1903 viel er in dezelfde maand respectievelijk 69.7, 48.6, 47.1 en 137.6. Er werd 8 maai dauw, 6 maal nevel, 3 maal mist, 2 maal weerlicht en 2 maal vorst waargenomen. De luchtgesteldheid was pCt.gewijs genomen, 7 dagen helder, 6 dagen licht bewolkt, 7 dagen bewolkt, 5 dagen zwaar bewolkt en 5 dagen betrokken. Windrichting: 3 dagen N.5 dagen N.O.10 dagen O., 1 dag Z.O.3 dagen Z.2 dagen Z.W., 4 dagen W. en 2 dagen N.W. Seinen betreffende den stormwaar- schuwingsdienst kwamen niet voor. Naar wordt gemeld, wordt naar aan leiding van een brochure van den heer H. A. van Dalsum, notaris te Hulst, door een staats-commissie een nieuw onderzoek ingesteld naar den toestand op het kroon domein in het rent-ambt Hulst. Naar men meldt, zijn er weer valsche guldens in omloop. Men zij dus op zijn hoede. Bij de uitgevers Nijgh Van Ditmar te Rotterdam is verschenen het eerste nummer van het Kader-Weelcblad, tevens militair sport-orgaan. Dit blad, vervangend de tienjarige Soldatenkrant, weekblad voor militairen en voor allen, die belang stellen in leger en vloot, staat onder hoofd redactie van den heer D. H. Schilling, reserve-eerste-luitenant. Kerkwerve. Bij het laatst gehouden examen ter verkrijging van een diploma voor hoefsmid slaagde o.a. M. J. Hubregtse, geb. te Renesse, thans smidsknecht alhier. Brouwershaven. De heer Jb. Constandse JCz. slaagde bij het j.l. gehouden examen voor het diploma als hoefsmid. Haamstede, 11 Oct. De algemeene vergadering der „Wilhelminavereeniging" werd slechts door 30 der 116 leden be zocht. Na lezing der notulen van de vorige vergadering, werd de penningmeester verzocht rekening en verantwoording te doenwaaruit blijkt, dat aan 24 zieke leden f 442 werd uitgekeerd, aan de familie van een overleden lid f 16, aan de vereeniging te Burgh f 7.80, aan de ver eeniging te Renesse f 2.60, vergadering en andere onkosten f 11.05, dus samen f 479.45. De ontvangsten waren aan contributie f 451.75, van de vereeniging te Burgh f 10.20, van de vereeniging te Noordwelle f 2.60, alzoo te zamen f 464 55, dus een tekort van f 14 90, wat sinds het bestaan der vereeniging nog niet was voorgekomen. Evenwel was het totaal der bezitting, dat 't vorige jaar f 1211.09 bedroeg, nog ver meerderd, daar 't thans f 1226.12 is, het welk komt door de bijgeschreven rente. De rekening wordt, onder dankbetuiging aan den penningmeester, goedgekeurd en wordt daarna overgegaan tot benoeming van een commissaris en penningmeester, die hunne betrekkingen weer aannemen. Toen was aan de orde 't benoemen van een voorzitter, waartoe met algemeene stemmen werd gekozen de heer A. de Pooter, die de benoeming aanneemt. Na felicitatie van den waarn. voorzitter, den heer H. Brandenburg, nam de nieuw benoemde het woord, en sprak daarbij den

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1