Donderdag 10 October 1907. me. Algemeene Schouwing op de Vloedplanken. NIEUWSTIJDINGEN. (525 ierikzeesche Cour a n t). 63ste JAARGANG. No. 8524. Directeurs A. I. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. Frünkel. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. PUBLICATIE. Algemeene Schouwing Aangifte voor het Bevol kingsregister. KENNISGEVING. JAPAN. AMERIKA. ITALIË. RUSLAND. FRANKRIJK. DUITSCHLAND. NEDERLAND. ZIERIKZEESCHE MEI U SIlOIIE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-m.Jdags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. tie bUuGSalEESTËR en Wh'i'nOCOERS der gemeente Zierikzee; Brengen ter kennis van belanghebbenden: i'. dat <le loting* der vóór 1 September van dit jaar ia deze gemeente voor de lichting van 1908 voor de militie ingeschrevenen zal plaats hebben te Zierikzee in het Raadhui', op Zuiertlag cleii li» October lÖOlf, te beginnen des loormiddags te 9 uur; 2». dut, om vrijstelling wegens eigen militairen dienst of die van broeders te verkrijgen, men moet over leggen een paspoort of ander bewijs van ontslag, ol een uittreksel uit het stamboek of e»n bewijs van werkelijken dienst; en dat, ter vooikoming van vrij stelling wegens broederdienst, men bovendien moet overleggen een getuigschrift van den Burgemeester, waaruit het getal zonen, tot het gezin behoorende, blijkt (art. 51 der Militiewet 1901); 3». dat, om vrijstelling te bekomen op grond van te bebooren tot twee of meer in hetzelfde jaar geboren broeders, men moet overleggen een getuigschrift van den Burgemeester (art. 40 van het Koninklijk besluit van 2 December 1901, Staatsblad no. 230); 4°, dat op D nsdag den 22 October 1907, des voor- middags van 10 tot 12 uur, in het gemeentehuis door of van wege de lotelicgen bij den Burgemeester aauvraag kan geschieden voorliet opmaken van de bovengenoemde getu igschriften 5a. dat zij, die op zoodanige vrijstelling aanspraak maken, op laatstgemelden dag in het gemeentehuis moeten verschijn-n, vergezeld van twee bij den Burgemeester bekende meerder jarige personen als getuigen; 6". dat het bewijsstuk, hierboven onder 2". vermeld, zoo het niet reeds bjj den Burgemeester berust, ten minste tien dagen vóór den dag, waarop de zitting van dsn Militieraad wordt geopend, kac worden ingeleverd bij den Burgemeester dei gemeente, m welke de totaling, die vrijstelling ver langt wegens eigen militairen dienst of wegeni broederdienst, voor de mihtie is ingeschreven (art. 42 voormeld Koninklijk Besluit); 7°. dat de opgave van eene reden van vrijstelling bij de loting hem, die viijgesteld wenscht te worden, niet ontslaat van de verplichting om bij den Militie raad de reden van vrijstelling in te brengen, hetgeen in elk geval bij dit College moet worden gedaan op den later bekend te maken dag in December as.; dat lotelingen, die vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid oi gebreken, of wegens gemis van de gevorderde lengte, voor den Militieraad moeten verschijnenzij, die daarin verhinderd worden wegens ziekte of gebreken en binnen het Rijk wonen, worden onderzocht op de plaats waar zij zich bevinden, indien, uiterlijk op den dag vóór dien, waarop omtrent hen uitspraak moet worden gedaan, bij den Voorzitter van den Militieraad eene onge zegelde geneeskundige verklaring omtrent hunne ziekte of gebreken is ontvangen; 9a. dat zij, die buiten het Rijk zich be vinden en wegens ziekte of gebreken niet in staat zijn voor den Militieraad te verschijnen, t«n minste tien dagen vóór den dag, waarop de Militieraad wordt geopend, bij den Burgemeester moeten overleggen eene geneeskundige verklaring, als bedoeld bij art. 8 van het Koninklijk Besluit van 2 December 1901 (Staatsblad no. 230). Zierikzee, den 9 October 1907. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLEN8URGH, Weth1». Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee; Gelet op artikel 86 der Algemeene Politie verordening voor deze gemeente; MAKEN BEKEND: dat op Woensdag den 16 October e.k., aan te vangen te 1 uur des namiddags, eene zal worden gehouden op de Vloedplanken met alles wat daartoe behoort, als: kistingen of kaden voor deuren, ramen, keldermonden en andere openingen, de naar den waterkant gekeerde zijden van gebouwen, de kozijnen van deuren en kelder ramen, de keldermonden met bijbehoorende zij muren en zoodanige stoepen, waaronder kelders aanwezig zijn. Zij herinneren belanghebbenden verder aan het voorschrift der bovengenoemde Verordening, dat oe vloedplanken of kistingen van de bepaalde hoogte alsdan moeten zijn buifengebracht, en eene voldoende hoeveelheid klei of ander tot op- stopping geschikt materiaal aanwezig moet zijn. Zierikzee, den 7 October 1907. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Weth., l.°-Burgem. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee herinneren de ingezetenen aan hunne verplichtingen tot het doen van aangifte voor het bevolkingsregister, voorgeschreven bij Kon. Besluit van den 27 Juli 1887 (Staatsblad No. 141). De bepalingen van voornoemd Kon. Bestuit zijn hoofdzakelijk de volgende: 1 Zij, die hunne woonplaats naar eene andere gemeente overbrengen, doen hiervan verklaring aan het gemeentebestuur, met opgaaf der gemeente, waar zij zich wenschen te vestigen. Zij ontvangen een kosteloos getuigschrift van verandering van werkelijke woonplaats; 2". Zij, die zich in de gemeente vestigen, doen daarvan aangifte aan het gemeentebestuur, binnen vene maand na hunne aankomst; 3°. Elk hoofd van een gezin geeft uiterlijk binnen ééne maand kennis aan het gemeente bestuur van ieder lid, dat in het huisgezin wordt opgenomen of daar uitgaat, inwonende dienst- en werlcboden daaronder begrepen. Dezelfde kennis geving geschiedt ook door afzonderlijk levende personen, wanneer zij andere personen in hun huisgezin opnemen. Verzuim van één der hierboven onder 1°, 2° of 3° vermelde verplichtingen wordt, ingevolge art. 9 van meergemeld Kon. Besluitgestraft met hechtenis van ten hoogste 14 dagen of geld boete van ten hoogste ÏOO gulden. Bovendien is aangifte ter gemeente-secretarie verplicht bij verhuizing binnen de gemeente. De getuigschriften van woonplaatsverandering kunnen dagelijks gedurende de uren, dat de Secretarie voor het publiek is opengesteld, worden verkregen of ingeleverd. Zierikzee, den 7 October 1907. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Weth., l."-B. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenendat er' op Vrijdag den If October e.k., des namiddags te 2 uur, op het Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden, waarin de volgende zaken ter tafel zullen worden gebracht, t. w.: 1. Resumtie notulen. 2. Brieven van den Commissaris der Koningin betrekkelijk het aan den Burgemeester dezer gemeente verleend verlof; 3. Brief van Gedep. Staten, houdende bericht van de ontvangst van een afschrift der vast gestelde Verordening betreffende het slachten van vee en het verkoopen van vleesch; 4. Brief van Gedep. Staten, houdende goed keuring van het raadsbesluit tot af- en over schrijving van - en op posten der gemeente- begrooting voor 1907; 5. Mededeeling van de door Burgem. en Weth. gedane opneming der kas en boeken bij den Gemeente-Ontvanger; 6. Brief van den heer L. Bouter, houdende be richt, dat hij zijne benoeming tot leeraar in het handteekenen aan de Avondschool voor Vakonderwijs aanneemt; 7. Brief van den heer F. Houdkamp Wz., hou dende bericht, dat hij zijne benoeming tot onderwijzer in het lijnteekenen aan de Avond school voor Vakonderwijs aanneemt; 8. Adres van de hier ter stede gevestigde rijtuigverhuurders, houdende verzoek de Al gemeene Politie-Verordening voor deze ge meente zoodanig te wijzigen, dat de jaarlij ksche keuring der verhuurd wordende rijtuigen kan geschieden aan de stallen of koetshuizen, in plaats van aan de Balie; 9. Adres van J. H. Brouwer, houdende verzoek, om een perceeltje gemeentegrond aan de Molleman in erfpacht te verkrijgen; 10. Voorstel van Burgem. en Weth. tot het ver- leenen van afschrijving van hoofdelijken omslag; 11. Voorstel van Burgem. en Weth. tot af- en overschrijving van - en op posten der ge- meentebegrooting voor 1907; 12. Voorstel van Burgem. en Weth. tot vast stelling van nieuwe Verordeningen op de heffing en invordering van havengeld; 13. Brief van Gedep. Staten betrekkelijk het Raadsbesluit tot verkoop van ten name der gemeente op het Grootboek der Nat. Schuld ingeschreven kapitaal, tot dekking der kosten in verband met het Koninklijk bezoek, met nader voorstel van Burgem. en Weth.; 14. Voorstel van Burgem. en Weth. in verband met het besluit tot opheffing van school D; 15. Voorstel van Burgem. en Weth. tot ver meerdering van het personeel voor het onder wijs in de nuttige handwerken voor meisjes aan de Herhalingsschool met ééne leerkracht. Enz. Zierikzee, den 8 October 1907. De Burgemeester, H. C. MOOLENBURGH, Weth., l."-B. De Japanners schijnen thans van plan te zijn, Brazilië te kiezen tot terrein van hun werkzaamheid. De Japansche gezant te Rio de Janeiro heeft een uitgestrekt gebied in Brazilië aangekocht, waar door zijn landgenooten proeven met den bouw van rijst zouden worden genomen. De Japansche regeering onderhandelt met de „Navigazione Generale Italiana" over het jaarlijksch vervoer van 5000 Japansche emigranten naar Brazilië. Op de aanstaande marinebegrooting zullen groote bedragen worden aange vraagd voor den bouw van snelle kruisers en torpedobooten van drie types. Gelden ook zullen worden uitgetrokken behalve voor één of twee nieuwe werven aan den Stillen Oceaan voor kolentransportschepen om de kolenverzorging niet door vreemde schepen te laten geschieden. Dat zal bij den tocht om Kaap Hoorn nu wel moeten geschieden, hoogstens 10 percent der benoodigde kolen zullendoor Amerikaansche schepen worden aangevoerd, aldus heeft de regeering besloten. President Roosevelt heeft door minister Taft, die zich op 't oogenblik in Japan bevindt, aan de Japansche Regeering laten mededeelen, dat de Vereenigde Staten vasthouden aan de beperkte toelating van Aziaten en laten aandringen op onder handelingen over een desbetreffend verdrag. New-York, 6 Oct. Minister Taft moet er, volgens geruchten ter beurze alhier, in geslaagd zijn een overeenkomst met de Japansche Regeering aan te gaan tot vol ledige uitsluiting van Japansche arbeiders. Gedurende zijn verblijf fe Kobe heeft Taft bijna blootgestaan aan een misdadigen aanslag. Een Japanner, die herhaaldelijk getracht had den minister te naderen, werd door officieren van de „Minnesota" gevat en aan de Japansche justitie overgeleverd. Drie voorname zijde-firma's hebben besloten drie groote Japansche fabrieken te boycotten, omdat deze uitsluitend Japansche tusschenpersonen gebruiken en blanke kooplieden volkomen passeeren. De minister van handel, Straus, zeide in een rede, dat Amerika trachten moest de vriendschap der gele volkeren te be houden; de export naar China, die het laatste jaar 20.000.000 dollar bedroeg, ver mindert steeds door stillen boycot. Volgens een particulier telegram aan het Bert. Tagebl. heeft minister Taft aan de Japansche regeering op bevel van pre sident Roosevelt medegedeeld, dat de Vereenigde Staten vast besloten zijn de Japansche arbeiders te blijven uitsluiten, tenzij Japan zich bereid mocht verklaren een bizonder verdrag over die uitsluiting aan te gaan. Het congres zal zich binnenkort bezighouden met de regeling dezer aange legenheid. Buttler (Pennsylvania), 7 Oct. Door het omslaan van een ketel met gesmolten metaal is in een ijzerfabriek alhier eene ontploffing ontstaan. Vier arbeiders werden gedood en twintig voor 't meerendeel vreemdelingen gewond; tien ernstig. Het gesmolten metaal stroomde over de arbeiders, van wie eenigen letterlijk verschroeid werden. Van anderen ver brandden armen of vingers of hunne oogen werden vernield. De gewonden moesten een uur naakt liggen in de felle koude, vóór zij naar het ziekenhuis werden gebracht. Op bevel van den koning van Saksen, is bij den bevoegden rechter in Italië tegen mevrouw Toselli een eisch ingesteld, om prinses Pia Monica van Saksen over te geven. In Sebastopol ontpopte een inspecteur van politie zich als anarchist. In zijn huis werd een botnmenarsenaal gevonden. Hij poogde nog, toen hij gearresteerd werd, zijn huis in de luoht te doen vliegen, maar dat mislukte. De politie te Odessa overviel een nachtelijke vergadering van anarchisten. Er werd van beide zijden met revolvers geschoten; een politie-man en een anar chiste werden gedood, verschillende per sonen gewond. De politie nam 39 anarchisten gevangen. Uit de Russische stad Kisjinef, berucht door hare Jodenmoorden, wordt nu een geval bericht, waarin zelfs kinderspel uit liep op een gruwel. Daar waren eenige kinderen tusschen 7 en 10 jaren aan het spelen en een van hen kwam op den inval, om eens „krijgsraad" te spelen. Het voorstel werd met ingenomen heid begroet. De rechters, de gevangene, de gerechtsdienaars, enz. werden aange wezen en allen vervulden hun rol met veel waardigheid. Het slot was, natuurlijk, dat de gevangene, een knaap van 8 jaren, ter dood veroordeeld werd. De anderen bonden hem op een ledige mand, stopten een lap met petroleum daarin en staken dien aan. In een oogwenk stond nu de mand in vlam en eer volwassenen een eind konden maken aan het noodlottige spel, was het arme kind reeds dood. Nog altijd vallen stortregens in Zuid- Frankrijk, de rivieren wassen steeds en de ellende wordt voortdurend grooter. De wijnoogst is vernietigd; en de arme wijn bouwers leden toch al zulk een armoede! Een zonderlinge ontmoeting had minister Picquart, toen hij met president Fallières in Villeneuve was. Onder de deputaties, die werden ontvangen, behoorde ook een directeur van een gevangenis met zijn beide onder-directeuren. De directeur der gevangenis keek een beetje verlegen, toen hij Picquart naast den president zag staan. Immers, toen beiden elkaar de laatste maal zagen, was Picquart in de gevangenis geïnterneerd, dat was bij de Dreyfus-affaire, en de gevangenis-directeur was toen onder directeur en speciaal met de zorg voor Picquart belast. Picquart maakte aan de verlegenheid van den directeur terstond een einde, door hem lachend aan den president voor te stellen als zijn „oude Cerberus". De dochter van den burgemeester van Broud, in Saksen, Bertha Beijer, bekende voor de rechtbank dat ze op 14 Mei haar bruidegom, den ingenieur Pressler, ver moord had, om de haar bij testament vermaakte som van 10,000 mark machtig te worden. In de afdeeling kanonnen aan de fabrieken van Krupp te Essen zijn 3000 werklieden ontslagen. De reden hiervan is dat leveranties, waar men op gerekend had, niet doorgaan. Karlsruhe, 7 Oct. Hedenochtend had de plechtigheid plaats van de bijzetting van het stoffelijk overschot van den over leden groothertog. Bij de godsdienstoefening in de slotkerk waren behalve de vorstelijke personen van het groothertogelijk Huis van Baden, aanwezig de Duitsche keizpr de keizerlijke prinsen, Prins HenüriK der Nederlanden en de overige vertegen woordigers der vreemde hoven. Bij het overbrengen van het lijk naar het mausoleum werden de klokken geluid, en saluutschoten gelost. Langs den weg waren de troepen, vereenigingen en corporatiën in rijen opgesteld. De plechtig heid werd besloten met een godsdienst oefening in de grafkapel. In Duitsche militaire kringen doet het gerucht van een opzienbarende land verraderszaak de ronde, die onlangs zou zijn ontdekten waaromtrent men het geheim in acht zou nemen, tot het oogen blik, waarop de gevolgen van dit verraad door den generalen staf zouden zijn geneutraliseerd. Het schijnt, dat documenten van het allergrootste gewicht, die betrekking hebben op de mobilisatie en concentratie in Elzas- Lotharingen en plannen, betreffende de fortificaties van Metz, Straatsburg, Istein en Ulm, aan de Fransche regeering zouden zijn geleverd. Het verraad zou gemeld zijn door den Duitschen contra-spionnagedienst te Parijs. - Daarom heeten de Duitsche militaire autoriteiten reeds sedert verscheidene weken lang bezig te zijn met een algeheele her ziening van de stukken, die betrekking hebben op de mobilisatie en de verdediging der versterkte plaatsen. Te Straatsburg moet men o.a. besloten hebben tot een algeheele omwerking van het verdedigingssysteem op het noord westelijke front der vesting. Te Metz heeft de generale staf ter plaatse de wijzigingen bestudeerd, die in het huidige verdedigings systeem zouden zijn aan te brengen. Amsterdam, 7 Oct. Op verzoek van de Nederlandsche justitie wordt sedert enkele dagen door de buitenlandsche recherche ijverig gezocht zekere S., van geboorte een Spanjaard, die eenige jaren hier ter stede heeft vertoefd. Deze man wist er in te slagen een betrekking te krijgen in één der winkels op den Nieuwen- dijk, in welke betrekking hij weldra het vertrouwen der directie wist te winnen, zoodat hem een groot deel der leiding van de zaak, bepaaldelijk van de afdeeling inkoop, werd toevertrouwd. In zijn hoe danigheid als „chef van inkoop" heeft hij stelselmatig groote hoeveelheden kostbare artikelen, voornamelijk vele horloges, besteld op naam van de firma; hij liet de facturen inboeken en de wissels betalen, doch ver duisterde de goederen ten eigen bate. Voor duizenden en duizenden is de firma op deze wijze in den loop der jaren opgelicht. Eenige weken geleden kwam het bedrog uit, en de man zou zeker gearresteerd zijn, indien een winkeljuffrouw, die in betrekking tot den man schijnt te staan, hem niet intijds gewaarschuwd had. Toen de politie aan het huis van den oplichter kwam, was hij reeds naar het buitenland gevlucht. De man, die een zeer ruim inkomen had, zat diep in de schuld. Losbandige en te weelderige levenswijze was de aanleiding tot het misdrijf. De recherche schijnt het spoor der vaische munters toch niet geheel bijster te zijn; naar het Hbl. thans verneemt, zoekt zij naar een schakel, welke nog ontbreekt in de keten der bewijzen tegen de ge broeders Comelissen Eenigen tijd geleden bevond zich ten huize van de familie Comelissen een „juffrouw van gezelschap", die spoorloos verdwenen is en thans door de recherche ijverig wordt gezocht. De verklaringen, welke door deze juffrouw eventueel worden afgelegd, zijn van bizonder groote waarde. Zooals men weet, maakten de munters in hobfdzaak de tramconducteurs tot slachtoffers van hun bedrijf. De directie der tram deelde den conducteurs daarom mede, dat valsch geld in geen geval weder uitgegeven mocht worden, ja, stelde zelfs een kleine premie op de ontdekking van het vaische geld en de aanhouding der uitgevers, 's Avonds na 7 uur werden de ontvangen gelden dan afgedragen en vai sche muntstukken werden met het volle bedrag vergoed. Het spreekt dus vanzelf, dat de conducteurs bizondere activiteit aan den dag legden. Een conducteur heeft eenigen tijd ge leden op lijn 3 een valschen gulden ontvangen van een juffrouw. Hij kon op hetzelfde oogenblik niet wisselen, bediende dus eerst de andere reizigers en wilde daarop de juffrouw 871 cent teruggeven, doch kwam tot de ontdekking dat de gulden valsch is. Dame, die gulden is valsch, zegt de conducteur. Wat denk je wel van mij, conducteur? antwoordt de juffrouw vol verontwaardiging. Dien gulden heb ik je niet gegeven! De man hield echter vol van wel, liet de tram stoppen en verzocht de juffrouw, mede naar het bureau te gaan. Op het bureau liet de conducteur zich fouilleeren, ten bewijze, dat hij geen ander dan den valschen gulden bij zich had. De gulden moest dus van de juffrouw ontvangen zijn. Een onderzoek werd ingesteld, hetwelk aan het licht bracht, dat de juffrouw „de gezelschapsjuffrouw" van het huis van Comelissen op den O.Z. Achterburgwal 129 was. Zij werd ook gefouilleerd, doch bij haar werd evenmin valsch geld ge vonden. Men moest haar dus op vrije voeten laten. Infusschen is het een ge woonte en voorzorgsmaatregel van vaische munters, nimmer meer dan één valsch muntstuk bij zich te dragen, daar door het aantreffen van meerder vaLch geld de omstandigheden, tegen den munter getui gende, zeer worden verzwaard. De gezelschapsjuffrouw is sedert eenige weken spoorloos verdwenen. Uit een en ander behoeft nu wel in geen geval haar medeplichtigheid te worden geconcludeerd. Immers de lezing van het geval kan zeer goed zijn, dat de „gezelschapsjuffrouw" na deze zeer onaangename ervaring ten gevolge van het bezit van valsch geld, hetwelk één der munters haar wellicht in de handen had gestopt, niet langer met de zaak te doen wou hebben, bevreesd voor herhaling. De omstandigheid, dat er in den „Ansichtskaartenwinkel" van Cor- neiissen gesmolten en gegoten werd, zal haar de oogen wel geopend hebben. Reeds zijn vier conducteurs gedagvaard om voor den rechter-commissaris te ver schijnen en met de verdachten te worden geconfronteerd. In vervolg op het medegedeelde omtrent deze zaak, dient het volgende nog te worden vermeld. Toen nu reeds ge- ruimen tijd geleden de inspecteur van politie I. J. Hulsenboom het onderzoek in deze zaak in alle stilte aanving, vernam hij, dat Hendrik Comelissen eenigen tijd geleden, in een dronken bui aan de deur van zijne woning op den O.Z. Achterburg wal 129 staande, een valschen rijksdaalder uit zijn zak had gehaald en tot de buren zou hebben gezegd, dat ding deugt niet. Hierop boog hij het muntstuk doormidden en wierp het in het water met de be dreiging, dat hij iedereen zou vermoorden, die er een woord over zou reppen. Hedenmorgen is onder leiding van den rechercheur Visser de Achterburgwal voor

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1