Zaterdag 5 October 1907. ÜL 4J mm NS L°c HG Derde Blad. ADIfERTEHTIEH. SCHEEPSAFBRAAK, 1 Grasmaaier fllifiÉI EEN HUIS, li Botter-Vaartuig. hi leid der Kj®' C o vi r a n t). NIEUWSTIJDINGEN. MtaÈ lm Mip, ig§|g§t (zoogenaamd plat), n. KEN t Ebappij ieldere :selsü meiden, (Z ier ife.zeesclie 63ste JAARGANS. No. 8522. Directeur: A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. Frünkel. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. kerknieuws. o n d e r w ij s. Zierikzee. Bruinisse, 1 October 1907. h Een groote partij 13 KALFVAARZEN, waarvan 3 pas gekalfd en 5 op kalven staande, 1 tweejarige OS, 1 éénjarige OS. aangeboden: Een goedbeklante >7,RANE'j ikiee, ?e" billijk|| DuivelandJ nesse, ste premiëi ekt door dj fLIET cJ uwershavenl de rO0;f Serooskerke; misse en ikzee. ebben, vraagt lijk een pakji van heerlijke ■st maken |>r 30 ct. (nen, door EN pakje gebruiks- ;lier. OOED- JISH. ART1J Agenten oeten bekend Smeden en werken voor Ijzerware Y. ALTA, K. KRIJ sknecht. UIS aan den dam worden AQD: n. Aanvangt um van 300, ng en genees- en maximum bewassching anlijk te ver rice. van 1 2 uur. ndienstmeidf jJ.BOOTCzf ZIERIKZEE8CHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. AMERIKA. New-York, 2 Oct. De geheime politie in Havana heeft weer 128 kilo dynamiet ontdekt, vermoedelijk door revolutionnairen binnengesmokkeldzeven personen worden formeel beschuldigd van het smeden van een complot tegen de voorloopige regeering. Het Hooggerechtshof van den staat New-York deed aan de Western Union en de Postal Telegraph Companies het bevel toekomen gevolg te geven aan de beslissing van den procureur-generaal van den staat, waarbij hun charters worden ingetrokken, op grond van het feit, dat zij zich hadden aaneengesloten om de telegraaf-kosten op te drijven. BELGIË. Loyson, de looper van de Brusselsche Bank, die met 326.000 fr. er van door was, heeft zich Dinsdagavond om half twaalf zelf aangemeld bij de politie. Maar het geld had hij niet en hij verklaarde, dat in zekerheid gebracht te hebben en het liever te willen verbranden dan het terug te geven. NEDERLAND. Franeker, 3 Oct. Bij de in dit district gehouden stemming voor een lid der Tweede Kamer zijn uitgebracht 6268 geld. stemmen. Hiervan verkregen de heeren J. v. d. Molen (a.-r.) 2535, W. H. Helsdingen (s.-d.) 2289 en dr. A. van Raalte (v.-d.) 1444 stemmen. Alzoo herstemming tusschen de heeren: v. d. Molen en W. H. Helsdingen. Zwolle, 2 Oct. Sedert Zondag 22 Sep tember wordt alhier vermist het dienstmeisje A. van A., oud 15 a 16 jaren. De moeder had een paar dagen vacantie voor haar gevraagd, om bij grootmoeder te Kampen te gaan logeeren. Dit werd haar toegestaan. Zij zou 22 Sept. 's avonds 5 uur per trein vertrekken, maar daar de familie waar zij diende 's ochtends uitging, kreeg zij op haar verzoek toen reeds verlof naar haar ouders te gaan. Maandagmiddag tegen één uur vervoegde zich de grootmoeder uit Kampen bij de familie waar het meisje diende. Zij deelde mede, dat haar kleindochter niet gekomen was, maar dat zij geschreven had, te Amsterdam een dienst gekregen te hebben de brief bleek te Zwolle op de post gedaan te zijn. De grootmoeder verzocht den heer des huizes naar den vader te gaan, omdat de moeder zou schrikken wanneer zij het ver dwijnen van het meisje plotseling vernam. Aan het verzoek werd voldaan. De vader hoorde tot zijn niet geringe ontsteltenis, dat zijn dochter niet te Kampen was aan gekomen. De familie, waar het meisje diende, gaf hem den raad, aanstonds naar Amsterdam te gaan met het portret van zijn dochter en er de politie aldaar mee in kennis te stellen. Hij verzekerde, dat te zullen doen, maar is daarop blijkbaar later teruggekomen. Hij stelde de politie te Zwolle met het geval in kennis. De nasporingen zijn tot nog toe vruchteloos. Leiden, 2 Oct. De toestand van den moordenaar van het dienstmeisje Elizabeth Aalbersberg alhier, de 22-jarige huis schilder Stammers, die nog in het Akademisch Ziekenhuis alhier wordt verpleegd gaat vooruit. Wel is het ééne oog verloren, maar er bestaat alle kans, dat hij het volle gebruik van zijne beenen zal terugkrijgen. De kogel zit nog altijd in het hoofd, zonder echter infectie te veroorzaken. Er zullen echter nog eenmaal pogingen worden gedaan om dien te verwijderen. Voor zijne jonge vrouw en drie kinderen is een bedrag van ruim f400 bijeengebracht. 's-Gravenhage, 2 Oct. Iemand, die een pakhuis heeft in de Elzemoerstraat alhier, was gisterenavond niet in zijn kosthuis verschenen. Toen men ook hedenochtend niets van hem hoorde, maakte men de deuren van het pakhuis open, waar de man met gebroken hals werd gevonden. Omtrent de toedracht van het ongeluk is niets bekend. Door de politie werd het lijk overge bracht naar het lijkenhuis op de Algemeene Begraafplaats. De Keizer en de Keizerin van Duitschland zullen hier ontvangen worden door het Koninklijk Echtpaar, die daartoe expres uit Het Loo zullen overkomen. Zij zullen per trein 20 Nov. aankomen, na een 8-daags bezoek aan het Engelsche Hof. Zij zullen te Vlissingen aankomen, daartoe zal een afdeeling Nederlandsche Marine opgesteld zijn om het Keizerlijk Paar te begroeten. Dan reizen zij door naar Den Haag en keeren 's avonds naar Berlijn terug; zoodat zij met gevolg slechts één dag hier zullen vertoeven. Het geldt een beleefdheidsbezoek, volgens belofte om den eersten keer de beste als de Keizer en de Keizerin ons land passeeren, Den Haag aan te doen. Rotterdam, 2 Oct. De komst der Duitsche bootwerkers was voor de carga doors een uitkomst. Velen namen ploegen voor graan-, kolen- en ertsbooten aan. Thans zijn duizend man beschikbaar. Toen heden morgen een boot met nieuw-aangekomen Duitschers onder de Maasbrug zou doorvaren, bleken zich daar stakers met steenen verzameld te hebben. Cavalerie verdreef hen echter. De mond der Maashaven wordt door een marinesloep bewaakt. Dinsdagavond is een staker aangehouden wegens hinderlijk volgen. Tijdens de relletjes aan de Maaskade gisterennamiddag om 5 uur bij het aan werven van nieuw volk door den stuwadoor Swarttouw in de Sleephellingstraat, werd onder politiegeleide een der pas aange worven werklieden naar huis gebracht. Een joelende menigte volgde den man en allerlei scheldwoorden en bedreigingen werden hem naar het hoofd geworpen. In de Thorbeckestraat eindelijk maakte het een der volgers zoo bar, dat een inspecteur den man, P. Th. K. genaamd, inrekende en overbracht naar het bureau aan de Nassaukade, waar proces-verbaal tegen hem opgemaakt werd wegens bedreiging enz. Door de bootwerkers wordt een manifest in ettelijke duizendtallen overal in den lande verspreid, waarin zij de zaak van hun standpunt bezien uiteenzetten. In hoofdzaak wordt met deze verspreiding beoogd arbeiders van elders afkeerig te maken van het onderkruiperswerk in de Rotterdamsche haven, hen wijzende op de vernederende, zelfs gevaarlijke positie die zij daar zouden innemen. Terwiji hij hedenmiddag na het maken van een charge in de Westerlaan reed, werd de le luitenant der huzaren jhr. De Jonge van Ellemeet ter hoogte van de Calandstraat door een man bij het been gegrepen, vermoedelijk met de bedoeling om hem uit den zadel te lichten. Voor de luitenant zich kon verdedigen werd die man reeds door twee agenten van politie gegrepen en op last van den commissaris van politie, den heer M. B. van der Hoeven, naar den politiepost aan de Veerkade ge bracht. Daar noemde hij zich H. F. F. W., een varensgezel, wonende in de Nieuwe Rubensstraat. Donderdagmorgen was in het ruim van het s.s. „Stenton Schlick", liggende in de Schiehaven, geladen met kolen, één der vreemde arbeiders, de 23-jarige Carl Bjmbaum, uit Fahrenthal in Neder- Oostenrijk, aan het werk, toen de wins, die eveneens door één dier werklieden werd bestuurd, doorschoot en een volle bak in het ruim viel, waardoor Birnbaum werd getroffen en bijna onmiddellijk gedood. Het lijk is naar Crooswijk vervoerd. Een echtpaar alhier had bij de Rechtbank echtscheiding aangevraagd. Na dat het vonnis was bepaald, was het juist de dag van hun koperen bruiloft. Deze dag werd niet onopgemerkt voorbijgegaan, integendeel, er werd tot zelfs laat in den nacht feest gevierd. Een paar dagen daarna werd het vonnis uitgesproken en dus het huwelijk ontbonden. Kapitein Bonjer van het stoomschip „Nieuw Amsterdam", volbracht met de afgeloopen reis zijn tweehonderdste rond reis als gezagvoerder bij de Holland-Amerika Lijn te Rotterdam. In tegenwoordigheid van hoofdbeambten, gezagvoerders en officieren, werd hij gisteren aan boord van de „Nieuw Amsterdam" door de directie toegesproken en hem onder hartelijke gelukwenschen de herinnerings medaille met een geschenk aangeboden. Veertien jaar geleden was kapitein Bonjer de eerste der gezagvoerders, die honderd rondreizen als kapitein volbracht, een voor recht, dat na hem zes zijner collega's te beurt viel. Stellendam, 2 Oct. Ongeveer 800 M. beoosten de dezer dagen opgeruimde wrakken „Klein Albijn" en „Kethel", stootte schipper A. Jansen, bevarende de blazerschuit „SL. 41", terwijl hij van de visscherij terugkeerde, met zijn vaartuig op een onbekend wrak. Het wrak zit ongeveer 20 centimeters beneden den waterspiegel bij eb. Eindhoven, 2 Oct. De Meijerijsche Bank alhier heeft haar betalingen gestaakt. Reeds sedert eenigen tijd waren vage geruchten omtrent deze instelling in om loop. Tengevolge van een dogr commissarissen ingesteld onderzoek moeten er Maandag avond laat, na sluiting van het kantoor, onregelmatigheden in het beheer ontdekt zijn. Commissarissen hebben hierop onmiddel lijk Dinsdag alle betalingen doen staken, ten einde een zorgvuldig onderzoek te vergemakkelijken. Op dit oogenblik worden de boeken ter afsluiting met spoed bijgewerkt. De directeur der bank, de heer Hubert Berkvens, ligt zeer ernstig ziek, naar men zegt werd hij Zondag door een beroerte getroffen en is hij nog niet in staat een enkel woord te spreken. Tot plaatsvervangende directeuren zijn benoemd de procuratiehouders, de heeren M. Stumpers en L. Moonen. Het geval wekte groote opschudding in stad en omgeving. Vele particulieren, burgers en vooral tai van boeren uit de omliggende plaatsen hadden hun gelden bij deze instelling gedeponeerd. Het was typisch om de vele buitenlui te zien, die in hun agitatie hun waarden uit de safes haalden, wel een bewijs hoe de gemoederen door zulk een betalingsop schorting worden aangegrepen. Omtrent den verderen loop van zaken doen allerlei geruchten de ronde. Het hard nekkigste is wel dat, waarin beweerd wordt, dat wegens de vele geldopvragingen in de laatste dagen, een gevolg van de in omloop gebrachte geruchten, de Bank z.g. vast is geraakt met haar vlottende gelden en meent men, dat de zaak niet zoo'n vaart zou loopen, als men zou denken. Wat hiervan waar is, valt moeielijk onder de omstandigheden van het oogenblik na te gaan. De Bank keerde over het afgeloopen jaar nog 5 pCt. dividend uit. Roosendaal, 3 Oct. Gisterenmorgen is de Parijsche sneltrein, Amsterdam via Utrecht—Roosendaal en die om 10.44 te Roosendaal arriveert, aan een groot gevaar ontsnapt, waarvan de gevolgen des te meer te betreuren zouden zijn geweest, wijl groote onvoorzichtigheid daarvan de oorzaak was. Toen des namiddags deze sneltrein in volle vaart het station Etten Leur passeerde, was men aldaar op den laadberg bezig met een kraan zandsteenen te lossen. Of nu deze te ver stond of door welke oorzaak dan ook, plotseling hoorden de opgeschrikte reizigers een vreeselijk gekraak en geschuur langs de buitenzijde van het prachtige le klasse Fransche rijtuig, dat altijd in dezen trein is opge nomen en waarvan de ruiten tot gruis den inzittenden in 't gezicht vlogen. Zooals altijd bestaat deze trein, behalve uit locomotief, tender en bagagewagen, uit een reeks gewone Hollandsche spoorwagens en een doorloopend le klasse rijtuig van den Franschen Noorder Spoorweg, welk rijtuig breeder is dan de gewone rijtuigen. Hierdoor kwam het, dat die niet geraakt waren, maar des te erger was het met dit Fransche rijtuig. De heele zijwand was aan den onderkant er als het ware afgestroopt, de closets ineengedrukt en totaal verbrijzeld, zoodat deskundigen nadien verklaarden, dat, wanneer het niet zoo'n zwaar, groot rijtuig was geweest, dit zeker zou ontspoord zijn. De inzittenden werden haast allen min of meer licht gekwetst door de glasscherven, gelukkig geen enkele ernstig. Met eenige vertraging kwam de trein alhier aan, waarna het rijtuig er uit ver wijderd werd. Bergen-op-Zoom, 2 Oct. Gisteren morgen werd de geëmployeerde bij het muziekkorps Sch. overgebracht naar het Huis van Bewaring te 's-Hertogenbosch de muzikanten De W. en J. zijn ge detacheerd bij het 2e reg. inf. aldaar, in verband met de behandeling der aanhangige zaak omtrent den diefstal van tafelzilver. Beroepen bij de Evang. Luth. Gem. te Bergen-op-Zoom, ds. G. J. Drejer te Harlingen (vroeger te Zierikzee). Te Oud-Beierland ligt een adres ter teekening aan het Provinciaal Kerkbestuur van Zuid-Holland, waarin verzocht wordt de schorsing over ds. H. M. A. van der Valk uitgesproken; in te trekken en dezen predikant in zijn ambt te herstellen. Het adres telt reeds meer dan 1000 handteekeningen. Ds. Van der Valk schrijft intusschen aan de Nederl., dat hem niets bekend is van wat gemeld werd in verband met zijne schorsing. Te Oostzaan heeft Zondag ds. G. H. Blanken (vroeger te Zierikzee), die na eene ruim 40-jarige ambtsvervulling thans zijne welverdiende rust gaat genieten, van zijne gemeente afscheid genomen. De kerk was overvol met belangstellenden, onder wie ook zeer velen van elders. Een zangkoor bracht den scheidenden leeraar een laatste hulde en de geheele gemeente zong een toepasselijk lied. Poortvliet, 3 Oct. De heer J. Gelder blom, die ruim 52 jaar de betrekking van organist in de Ned. Herv. Kerk alhier had bekleed, is thans op zijn verzoek tegen 15 October a.s. ontslagen. In zijn plaats is als zoodanig benoemd de heer L. G. Ge braad, met 5 stemmen tegen 1 op den heer G. J. de Graaff, en als plaatsvervanger, diens broeder C. Gebraad. Zondagmorgen had in de Groote Kerk te Sneek de bevestiging plaats van ds. G. Horreüs de Haas (sociaal-democraat) als predikant der Ned. Herv. Gemeente aldaar. Zijn vader ds. R. de Haas van Winsum leidde hem bij de gemeente in naar aan leiding van 1 Koningen 22 14, deze woorden: „hetgeen de Heere tot mij zal zeggen, dat zal ik spreken". Des avonds deed de nieuwe predikant zijn intree. Hij had tot tekst Jeremia 1 9 en 10. „En de Heere stak zijn hand uit en roerde mijnen mond aan, en de Heere zeide tot mijZie ik stel u te dezen dagen over de volken en over de Konink rijken, om uit te rukken en af te breken, en te verderven, en te verstoren, ook om op te bouwen en te planten". De heer S. I, Deen, godsdienstleeraar bij de Ned. Israelietische Gemeente te Vlissingen, wordt met 1 Nov. a.s. over geplaatst naar Zevenaar. De Bond van Nederl. Onderwijzers droeg aan de Ondersteuningscommissie op, de mogelijkheid te onderzoeken van het op richten van een spaar- en voorschotkas voor de leden van den Bond. Deze commis sie heeft zich om voorlichting gewend tot het Bureau voor Sociale Adviezen en doet als uitkomst van dit onderzoek de volgende voorstellen 1. Niet over te gaan tot de oprichting van een spaar- en voorschotkas. 2. Art. 3d van het reglement te lezen als volgt: bij tijdelijke financieele moei lijkheden, zonder eigen schuld ontstaan in den vorm van een voorschot, al of niet renteloos. 3. Aan art. 30, regelende de belegging der gelden, toe te voegen de volgende bepaling Bovendien is de Ondersteuningscommis sie bevoegd onder voldoende waarborgen kleine sommen rentegevend uit te leenen aan bondsleden. Binnen 14 dagen verschijnt bij den uitgever J. J. van der Peijl te Ierseke: de tweede, veel vermeerderde, herziene druk van „Het rekenboek voor de Herhalingschool, rekening houdende met de bizondere be hoeften eener landbouwstreek", samen gesteld door eene commissie gekozen uit de leden der onderwijzersvereeniging in het district Hulst. De eerste druk werd alom gunstig ont vangen en is geheel uitverkocht. Zondag 6 October hoopt onze ge liefde Vader JACOB VAN STRIEN te Kerkwerve, zijn 84sten Geboortedag te herdenken. Zijne dankbare Kinderen en Kleinkinderen, B. VAN STRIEN. Heden overleed tot onze diepe droefheid, onze hartelijk geliefde Echt genoot, Vader, Behuwd- en Grootvader Hendrik Okkerse Cz., in den ouderdom van 81 jaar en 6 maanden. Namens Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen, Wed. H. OKKERSE—Bakker. i De Deurwaarder J. DE REGT te Zierikzee zal, op Vrijdag 11 fflw October 1907, des voormiddags 10 uur, op het Plateau te Brouwershaven, publiek verkoopen: w. o. Palen (geschikt voor Dam-, Heining en Mestputpalen), Dekdelen, Eiken- en Amerik. Grenen Planken en Leggers, Brandhout, enz. enz. Koopen beneden één gulden contant. Notaris W. f. DEL CAMPO genaamd CAMP te Renesse zal, op Vrijdag 11 October 1907, voormiddags 11 ure, ten verzoeke van den heer JOB BOOT Czn., op de door hem bewoonde Hofstede bij den Wester-Vuurtoren onder Haamstede, publiek verkoopen: (Massey-Harris No. 7), De BEESTIALEN worden desverlangd kosteloos geleid tot Haamstede. Betaaldag 15 October 1908. Notaris TIMMERMAN te St.-Annaland zal aldaar, in de herberg van Tichelaar, op Woensdag 16 October 1907, des na- middags 5 uur, in ééne zitting, publiek verkoopen: te St.-Annaland, aan den Achterweg, Sectie B no. 1179, groot 1 Are 25 Centiaren. Eigendom van MARINUS en ADRIAAN QUIST en Kinderen. Door ziekte van den eigenaar wordt voor direct te aanvaarden UUUUUl..' UU LlUnilUUMMllUUllj, welke een groot aantal jaren een flink bestaan heeft opgeleverd. Brieven franco onder no. 4612, Bureau van dit Blad. Te koop aangeboden,tegen billijken prijs: met het Vischtuig en verder toebe- hooren. Adres met franco brieven onder letters B V, aan het Bureau dezer Courant. u

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 9