Zaterdag 5 October 1907. (jes Eerste Blad. »n. 7 'Reden eknummers 63ste JAARGANG. No. 8522. Directeur: A. I. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. Frünkel. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. EB- ïeiden, Dit nummer bestaat uit drie bladen. Uit Stad en provincie. :onder Porte- i- en g inden, anden A WAN ig be- mdsch eren". 1889. -nez e» Staal/ van H.H. •ierikzee. is: hoon, (25 ierilizeescli© Courant), Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10,— per jaar bij vooruitbetaling. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. 'F U voorzien handels- bijzonder tigd op r 5 ons. DN, Hoek *t! jor f 1,25. ires. Inorra". Ie Tafelronde, hteti. trachten voor nders alleen Voordrachten collectie om interavonden :bben slechts dagen zullen oedig van dit waarbij ver- n den Boekh. Amsterdam, cersknecht !e gevraagd, tter C, aan gevraagd eveer. sterfgeval jlbaren leef- mondelinge in dezelfde Brieven an dit Blad. IS aan den, am worden IPD: eid, Aanvang- van ƒ300, g en genees- n maxima"1 tewassching tlijk te ver- 2 uur. ce. an 1- dienstmeid? BOOTCZ., dienstmeid' te Ellemeet. i een klein enstmeisje, ander letters Blad. Dienstbode T. VAN DE Zierikzee, 4 Oct. Een oude en bij allen bekende stadgenoot is op 1 Oct j.l. in 74-jarigen ouderdom overleden. Wie kende niet onzen klokluider der Kleine Kerk, bode van „Kunst en Eer", waterbezorger, be diende in sociëteiten en in de concertzaal, vertooner van een tooverlantaarn en blik slager Martinus Reijnhoudt, al stond hij in de wandeling onder anderen naam bekend? Het kerkelijk ambt van klokluider, dat hij sedert 1 Oct. 1873 tot dezen zomer bekleedde, was als het ware verknocht aan zijne familie. Zoo was o. a. Jan P r i n c e van 1798—1825 kerkknape en klokluider en toen na den Franschen tijd het luiden der klokken opnieuw was toegestaan, bracht deze op 16 April 1815 weder voor het eerst bij het aangaan der godsdienstoefeningen de klok der Kleine Kerk in beweging; Job Prince was tot 1855 koster der Kleine Kerk; Mar tinus Reijnhoudt van 1 Oct. 1825— 1 Oct. 1873 klokluider en van 1 Juli 1855 tot laatstgenoemden datum koster der Kleine Kerk. Onze „Willem" is meer dan eens afgebeeld, laatstelijk op een prentbriefkaart, waardoor de heugenis bewaard wordt van iemand, die, met al zijne eigenaardige karaktertrekken, toch als een voorbeeld van trouwe en hoogst ijverige plichtsbe trachting kon worden aangewezen. Een lang lijden heeft nu een eind ge maakt aan zijn bedrijvig bestaan, dat, in alle soberheid gevoerd, zich niet gekenmerkt heeft door overmaat van levensvreugde. Met „Wille m" is een type heengegaan, die nog lang in heugenis zal blijven bij het oudere en het jongere Zierikzeesche geslacht. De anti-rev. kiesvereeniging be noemde tot afgevaardigden naar de depu- taten-vergadering de heeren D. Mulder, pres. en A. Timmerman Cz., secr. Inzake de motie van" 't prov. comité besloot ze haar afgevaardigden blanco-mandaat te geven, omdat ze met de tweede overweging niet onverdeeld kon instemmen. De Z. In de Middelb. Ct. lezen wij het volgende: Bij de Rotterdamsche Tramweg-Maat schappij is met 1 October de voorloopige winter-dienstregeling ingetreden. In het verkeer tusschen Zierikzee en Rotterdam, zoo schrijft men, is weinig verandering gebracht; de le en 2e tram zijn wat later gesteld, en de 3e iets vroeger. Die 3e tramcorrespondeerend op Rotterdam, wordt, evenals 't vorige jaar, van 1 Nov. tot 28 Febr. opgeheven. De drie trams naar Rotterdam splitsten zich tot nog toe te Zijpe, waar de eene tak over Numansdorp naar Rotterdam, de andere over Anna-Jacoba-Polder naar Steenbergen ging. Opmerkelijk is het, dat de tram, die tot nu toe 10,20 v.m. van Brouwershaven vertrok, en voortaan ver trekt om 11,20 v.m., nu wordt vooraf gegaan door een tram van 10,05 v.m., die naar Steenbergen loopt. Viel het vroeger in den winter voor, dat te Zijpe door mist, ijs of andere oorzaken, de reis over Numansdorp, welke anders de kortste en voordeeligste is, niet geraden was, dan kon men de wel langere, maar vrij zekere reis over Steenbergen en Roosendaal maken. Bij de nieuwe regeling kan dat niet meer, want die trein naar Steenbergen is dan reeds meer dan een uur gepasseerd. Dit is te meer van beteekenis, omdat in den winter de 3e tram via Numansdorp naar Rotterdam vervallen is. In de dienstregeling voor lokaal verkeer zijn enkele nog al ingrijpende veranderingen gemaakt. De tram, die 's morgens te 8,25 uit de richting Brouwershaven te Zierikzee aankomt, en daardoor de niet gering te schatten gelegenheid aanbiedt voor de scholieren om tijdig hier te zijn, keert na dien tocht weer terug naar Brouwershaven. De doorloopende tram naar Zijpe is op geheven. De tram echter die 8,21 van uit de richting van Zijpe te Zierikzee aankomt, en ook een beteekenend getal scholieren meebrengt, komt thans om 8,56. De leer lingen komen dus te laat om te 9 uur in school te zijn. Zoover dit mogelijk is, schijnen daarom de schooluren verzet te zijn, doch in ieder geval is het we! te betreuren, dat deze tram niet 15 minuten vroeger is kunnen gesteld worden; dan ware alle stoornis voorkomen geworden. Het aantal scholieren, dat dagelijks 's morgens per tram naar Zierikzee komt, kan op 30 a 40 geschat worden. De tram, die 's namiddags 2 uur van Brouwershaven naar Zijpe liep, is ook opgeheven; men zegt, omdat daarvan zoo weinig gebruik wordt gemaakt. De in krimping van dienst om deze reden is zeker geen gunstig verschijnsel. Toen een zevental jaren geleden de tramlijn geopend werd, tot algemeene vreugde, had men voornamelijk het oog op een zeer druk lokaal verkeer door SchouwenDuiveland. Aanvankelijk vertoonde zich ook die drukte; doch afgaande op de vermindering van het aantal lokaaltreinen schijnt daarin een ongunstige wending gekomen te zijn. Verschenen is bij de heeren uitgevers Oosterbaan en Le Coïntre te Goes een gedenkboek van het Koninklijk bezoek aan Zeeland. Op de eerste bladzijde van dit keurig uitgevoerde werk vindt men de welgelijkende portretten van het Vorstelijk Echtpaar. En vervolgens treft men er in aan een aantal fraaie foto's, benevens een beschrijving van de ontvangst der Hooge Gasten door geheel Zeeland. Ook van Zierikzee komen in dit boek een tweetal foto's voor. Woensdagmiddag sloeg te Wemel- dinge, bij een kort, doch hevig onweer, de bliksem in een aardappelhoop van den landbouwer J. de Heer. Doordat het stroo, waarmede de hoop gedekt was, verbrandde, werd een groot gedeelte der aardappelen beschadigd. Het hoofdbestuur der schippers vereniging „Schuttevaer" heeft bepaald, dat de algemeente vergadering van 1908 gehouden zal worden te Zwolle, in de maand Januari. Door de Chileensche regeering zijn de consuls van die republiek hier te lande, zoowel als in Zweden en Denemarken, aangezocht duikers aan te werven voor de havenwerken in Chili. Reeds zijn aan biedingen ontvangen van beproefde duikers van de Zuid-Hollandsche eilanden. Louis Bouwmeester keert met een groot deel van zijn gezelschap 10 October per s.s. „Grotius" naar Nederland terug. Bruinisse. Donderdagavond hield de feestcommissie haar laatste vergadering, waarin de penningmeester rekening en verantwoording deed. Uit de rekening bleek het volgende: Ontvangsten: Bijdrage uit de Gemeentekas 200.— van den Ambachtsheer en de Burgerij - 503.30 Verpachting buffet Conferentie kamer10.10 Restitutie van een Muziekgezel schap - 2. Procenten op leverantiën 5. Totaal der Ontvangsten 720.40 Uitgaven: Armbedeeling73.87 Schoolfeest- 130.06 Muziek met tent- 96.05 Bouquet- 25. Prachtuitgaaf Welkomstlied en Afscheidsgroet- 17.75 Versieringen en lichtstoet. - 188.48.) Vuurwerk- 34.69 Bloemencorso- 20. Volksspelen- 45.75 Optocht- 42.65 Bodeloon en verlichting der ver gaderzaal- 13.50 Luiden van de klokken en om roepen- 1.40 Porto's, papier, enveloppen, vrachtloon, het lossen van een schip groen, eenige kleine reparatiën aan van anderen in gebruik genomen goederen - 14.19) Onderscheidingslintjes voor 47 leden der feestcommissie - 12.50 Vertering van het centraal bestuur (2 kistjes sigaren). 4. Totaal der uitgaven 719.901 Alzoo sluit de rekening met een goed slot van 0,49|, welk bedrag aan de muziekvereeniging is ter hand gesteld; vooraf was bepaald, dat het batig saldo voor de muziek zou zijn. Bruinisse. Een twee-jarig jongetje, dat zijne moeder stil nageklommen was, viel zoo ongelukkig van den zolder, dat het bewusteloos liggen bleef. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen. Bij onderzoek bleek, dat het zich aan den schedel verwond had en een hersen schudding had bekomen. Dreischor. De vrijwillige oefeningen in den wapenhandel zijn hier Woensdag avond aangevangen met de jongelieden die zich daarvoor hadden aangemeld. Stavenisse. Volgens den alhier vanwege het K. N. Meteorologisch Instituut te De Bilt bij Utrecht geplaatsten regenmeter, viel er in September 1.1. alhier 39.8 m.M. regen, in 6 aftappingen, tegen 35.6 in 1906, 47.2 in 1905. De hoogste barometer stand in de laatste maand was 773, de laagste 752 m.M. Scherpenisse, 3 Oct. Gedurende den zomer is alhier veel behoefte aan werk volk geweest. Groote loonen werden er uitgeloofd om de manschappen, die bij anderen tegen minder loon werkzaam waren, daardoor zelf te krijgen. Een enkele maal ging zelfs de omroeper door de gemeente om werkvolk aan te werven. De oorzaak van die groote schaarschheid was, dat er veel volk uit de gemeente aan het werk was aan de verhooging en verzwaring der Thoolsche zeedijken. Dat werk is nu ten einde, en zijn derhalve de manschappen weer in de gemeente terug gekeerd, zoodat het nu weer gemakkelijk gaat voor den landbouwer zijn werk te doen verrichten. De loting voor de nationale militie zal voor deze gemeente op Woensdag 30 October 1907, des n.m. 2.15 uur, te St.-Maartensdijk plaats hebben. St.-Maartensdijk, 3 Oct. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeente raad werd, na lezing en goedkeuring van de notulen der vorige vergadering en kennisneming van eenige ingekomen stuk ken, aan de orde gesteld de gemeente- begrooting voor 1908. Naar aanleiding van een vraag van den voorzitter, of de commissie van onderzoek iets heeft op te merken, vraagt de heer W. Rijnberg of voor staangeld van de stoomcarrousel op de kermis niet meer dan f 100 zou kunnen bedongen worden, daar het toch bekend is, dat op verschillende plaatsen dit voor zoo'n inrichting veel meer opbrengt. De voorzitter antwoordt hierop, dat het vroeger eens voorgekomen is, dat door het niet gevolg geven van eene inschrijving van een houder van een stoommolen, de ge meente in dat jaar een schade leed van f 170, redenen waarom op een aanbieding van J. Peters indertijd is ingegaan om dezen een standplaats te verzekeren voor f 100 's jaars, gedurende 7 jaren, met de bepaling, dat de storting moet plaats hebben op 1 Augustus. Ook nog in 1908 is deze overeenkomst van kracht. Verder zou de heer Rijnberg ook nog geschrapt willen hebben de voorloopig op de begrooting gebrachte bijdrage van f 20 aan de schietvereeniging, naar zijn oordeel een liefhebberijzaakje, waarvan de deel nemers zelf de kosten moeten betalen. De voorzitter merkt hierbij op, dat het voor loopig op de begrooting brengen van dezen post zijn grond vindt in een schrijven van regeeringswege om die vereenigingen, als zijnde in 's lands belang, zooveel mogelijk te steunen. De heer A. Kloet merkt op, dat die bijdrage in de plaats zou kunnen komen van de vroegere nu vervallen bijdrage aan de schutterij. Met algemeene stemmen wordt echter besloten de gemelde bijdrage niet te verleenen, waarop de begrooting in ontvang en uit gaaf wordt vastgesteld op f 21007,115. De begrooting van het weezen-armbestuur wordt vastgesteld op f 11619,635. Tot dekking der kosten van de lijkkoets, welke met inbegrip der dekkleeden onge veer f 1500 zullen bedragen, wordt met algemeene stemmen besloten voor dit bedrag geen leening te sluiten, doch dit te vinden door uit Hoofdstuk 5 begrooting 1907 te nemen f 650; uit onvoorziene uitgaven f 500 en de geraamde ontvangsten voor kaai- en havengeld met f 350 te ver- hoogen. Voorts wordt nog besloten om wegens de hooge kosten geen zieken-inrichting te bouwen op den nog beschikbaren grond op het Kaadje, doch deze grond op de oude voorwaarden' ook nog uit te geven in recht van opstal of in koop. Door den voorzitter wordt nog mede gedeeld, dat eene wijziging ter hand is genomen door Burgem. en Weth. van de Bouwverordening, daar deze in sommige opzichten in de toepassing tot moeilijk heden aanleiding gaf. Na advies van de gezondheidscommissie zal deze door den Raad in behandeling kunnen genomen worden. Ten slotte leest de voorzitter nog voor een missive van H.H. Gedep. Staten, inhoudende de koninklijke goedkeuring der heffing van rechten op het gebruik der lijkkoets. Hierbij merkt de voorzitter op, dat, ofschoon de kosten voor het gebruik der lijkkoets uiterst matig gesteld zijn, het toch voor sommigen nog bezwaarlijk kan vallen deze te betalen; hij geeft in over weging, ten einde het onder ieders bereik te brengen van de koets gebruik te maken, geen geld te vorderen voor de lijkkoets, doch alleen voor de bespanning en voor het gebruik der dekkleeden, wanneer deze verlangd worden. Hierin is men het vol komen mét den voorzitter eens en wordt mitsdien met algemeene stemmen in dezen zin besloten. Voor andere gemeenten blijft echter bij gebruik het volle tarief geldig. Middelburg, 2 Oct. Wegens te verrichten werkzaamheden -dan de lijn, kan de stoom tram Vlissingen—Middelburg thans eenige dagen niet verder rijden dan tot den Vlis- singschen Singel aldaar. Daar op dezen Singel geen wisselplaats is, wordt nu te Souburg de machine „achter" de wagens gezet en zoo naar Middelburg opgeduwd. Of deze wijze van rijden uit een veiiig- heidsoogpunt wel aanbeveling verdif nt, mag betwijfeld worden, en daar een o id- Hollandsch spreekwoord zegt, dat men uen put moet dempen vóór het kalf verdronken is, was het zeker wel te wenschen, dat bevolen kon worden, dat de tram dient „getrokken" en niet „geduwd" te worden. Alleen een zuinigheidsmaatregel is oor zaak van deze, vooral bij avond, gevaarlijke wijze van rijden, want als op de wissel plaats te Souburg een tweede machine aanwezig was, kon de tram in beide rich tingen getrokken worden. De najaarsvergadering der Prov. Staten zal geopend worden op Dinsdag 8 October, des avonds 7) uur. Gisteren (Donderdag) was het zgn. Annetje- en Lijsjesdag, de dag, waarop de boerenmeiden en -knechts van dienst ver anderen en waarop zij nog al eens „uitgaan". Men kan dan in de door hen bezochte café's de sleeperige, saaie wijsjes hooren uitgalmen, geaccompagneerd door stampen en dansen. Heden avond kregen nu enkele boeren, w. o. een militair, twist, omdat een caféhouder hen niet binnen wilde laten. De zoon van Mars sloeg toen zijn hand door een glazen deur, en werd zoodanig verwond, dat zijn opneming in 't hospitaal noodzakelijk was. Enkelen der levenmakers werden door de politie, in hun eigen en anderer belang, tijdig achter slot en grendel gezet. Vlissingen, 2 Oct. De uitslag der stem ming voor een lid van den Gemeenteraad in district II is, dat gekozen is de heer G. v. d. Putte (a.-r.) met 252 st.op den heer W. Bosch (lib.) werden 218 st. uit gebracht. Door de politie alhier is heden aan gehouden en in bewaring gesteld J. H., metselaar, verdacht van bedriegelijke bank breuk, in verband met zijne faillietverklaring, Dinsdag door de arrondissements-rechtbank te Middelburg uitgesproken. Hedenavond wordt hij voor den officier van justitie geleid. Gedurende de eerste 9 maanden van 1907 zijn met de mailbooten der maat schappij „Zeeland" ongeveer 7000 passagiers meer vervoerd, dan gedurende het geheele jaar 1906. Sedert eenigen tijd worden alhier al de gaslantaarns in de stad automatisch ontstoken en ook uitgedraaid. De uitvinding berust op de werking van gasdruk. In elke lantaarn is een toestel aangebracht, dat onder die werking het licht ontsteekt en uitdooft. Aan den binnenloods K. Visser is wegens lichaamsgebreken in en door den dienst verkregen, het volle pensioen van f 700 toegekend. Aanbestedingen, Verkoopiagen, enz. Renesse. Ten overstaan van notaris W. F. del Campo werden op 2 October ten verzoeke van den heer N. G. Fasol alhier publiek verkocht: kalfvaa'zen voor f 198, f 212, f 207, f 178, f 183, f 181, f 194; melkkoeien f 132, f 182; 1)-jarige ossen f 120, f 96. RECHTSZAKEN. De rechtbank te Middelburg heeft heden (Vrijdag) uitspraak gedaan in de zaak tegen I. F., 20 jaar, boerenarbeider te Oost- en West-Souburg, thans te Middelburg in hechtenis, beklaagd van brandstichting, waarvoor tegen hem 2 jaar gevangenisstraf was geëischt. Hij werd veroordeeld tot één jaar ge vangenisstraf, met aftrek van het voorarrest. Een 20-jarige leurder uit Middelburg, D. J. S. genaamd, thans in hechtenis, werd wegens heling veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf, met mindering van het voorarrest. Smaadschrift. Heden werden voor de rechtbank te Middelburg behandeld de zaken tegen M. C. J. V., redacteur-uitgever van de Zeeuwsche Koerier te Sas-van-Gent en mej. M. C. P., wed. P. J. v. d. S., uitgeefster van de Terneuzensdie Courant te Terneuzen, beklaagd van smaadschrift. Een klacht wegens smaadschrift was in gediend door den heer J. J. F. van Zeijl, redacteur van het katholieke blad Zelandia te Hulst tegen de Zeeuwsche Koerier te Sas-van-Gent, welk blad in een artikel ter verdediging van de candidatuurVan Dalsum voor de Prov. Staten ook katholiek uitdrukkingen heeft gebezigd van beleedigenden aard en tegen de Ter neuzensdie Courant, welk blad het artikel uit de Zeeuwsdie Koerier ais advertentie had opgenomen. In dat stuk, onder het opschrift: „Een laatste woord aan de kiezers" kwam o. a. voor dat het „Gij moogt niet op Van Dalsum stemmen" was gezegd „door mijnheer Fruijtier en mijnheer Van Zeijl, omdat Van Dalsum hen in begin 1906 heeft betrapt op een daad van heimelijk kwaadspreken en zij zich niet hebben kunnen schoonwasschen". Het O. M. eischte tegen M. C. J. V. f 25 boete of 25 dagen hechtenis en tegen M. C. P., wed. P. J. v. d. S., f 10 of 10 dagen hechtenis. De verdediger mr. Heijse vroeg vrijspraak, subs, ontslag van rechtsvervolging. Landbouw en Veeteelt. De campagne op de' beetwortelsuiker fabriek te Zevenbergen zal circa 10 October een aanvang nemen. Dank zij het vruchtbare weer der laatste weken, hebben de beetwortelen veel aan gehalte gewonnen, zoodat dit niet geringer zal blijken dan verleden jaar. De quantiteit laat echter wel eenigszins te wenschen over. Schouwen, 3 Oct. 't Was in den laat- sten tijd druk met het dorschen bij den boer. En toen bleek het alom, dat het koren dit jaar buitengewoon veel oplever de. Zoo zijn de sombere voorspellingen, dezen zomer gehoord met het oog op het weinig zomersche weer, te schande gemaakt. Ook de aardappeloogst is uitstekend ge lukt. Groote hoeveelheden van puike kwaliteit liggen tot vervoer gereed. Voor den arbeider vooral, die ook geen tegen spoeden had met varkensziekte, is zoo iets een onwaardeerbaren zegen; zonder zorg ziet hij den winter tegemoet. De boonen, nu geplukt en op tollen gezet, beloven ook niet zoo'n geringen oogst te schenken als eerst verluidde. Thans ziet men overal de bietenrooiers aan het werk. Hopen wij, dat ook dit gewas mee moge vallen. Scherpenisse, 3 Oct. Met de levering van suikerbieten gaat het alhier nog niet; slechts eenige karren zijn er aangevoerd. De oorzaak van dien geringen aanvoer is, dat het met de andere werkzaamheden op den akker nog te druk is, en ook omdat door het droge weer van den laalsten tijd de grond te hard geworden is om de bieten te botten,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1