Donderdag 3 October 1907. Lig voor do Nationale Militie. "public atïëT NIEUWSTIJDINGEN. (25 ierikzeesche C o u r a n t). 63ste JAARGANG. No. 8521. Directeur: A. I. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FrSnkel. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. Veemarkt te Zierikzee Herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen. OOST-INDIË. AMERIKA. RUSLAND. FRANKRIJK. BELGIË. NEDERLAND. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,per jaar bij vooruitbetaling. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. op eiken Donderdag tot de eerste helft van December a.s., op de Schuithaven. De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend, dat de staat, bevattende de uitkomsten der herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen dezer gemeente, met den staat No. 756/s, van heden af, op de uren, dat de Secretarie geopend is, gedurende dertig dagen voor belanghebbenden ter Secretarie dezer gemeente ter inzage zijn nedergelegd; en dat binnen dertig dagen na den dag dezer afkondiging, de verzoekschriften om hermeting of herschatting op kosten van ongelijk die om vernietiging van schattingen, welke geacht worden in strijd met de wet te zijn verricht de bezwaarschriften tegen ambtshalve verbeteringen van misstellingen in de belastbare opbrengst en van onjuiste metingen en berekeningen, zoomede de bezwaar- schrifien omtrent de onderwerpen, bedoeld in art. 43 der wet betrekkelijk de Grondbelasting, bij Gedeputeerde Staten dezer provincie behooren te worden ingediend. Zierikzee, den 2 October 1907. De Burgemeester voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Weth., l."-B. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Zierikzee Brengen ter kennis van belanghebbenden: 1". dat de loting der vóór 1 September van dit jaar in deze gemeente voor de lichting van 1908 voor de militie ingeschrevenen zal plaats hebben te Zierikzee in bet Raadhui-, op Zutertlagp den 11» October 11 »OTte beginnen des \oormiddags te 9 uur; 2". datom vrijstelling wegens eigen militairen dienst of die van broeders te verkrijgen, men moet over leggen ren paspoort of ander bewijs van ontslag, of een uittreksel uit het stamboek of een bewijs van werkelijken dienst; en dat, ter voorkoming van vrij stelling wegens broederdienst, men bovendien moet overleggen een getuigschrift van den Burgemeester, waaruit het getal zonen, tot het gezin behooiende, blijkt (art. 51 der Militiewet 1901); 3". dat, om vrijstelling te bekomen op grond van te behooren tot twee of meer in hetzelfde jaar geboren broeders, men moet overleggen een getuigschrift van den Burgemeester (art. 40 van het Koninklijk besluit van 2 December 1901, Staatsblad no. 230); 4dat op Dinsdag den 22 October 1907, des voor- middags van 10 tot 12 uur, in liet gemeentehuis door of van wege de lotelicgen bij den Burgemeester aanvraag kan geschieden voor het opmaken van de bovengenoemde getuigschriften; 5°. dat zij, die op zoodanige vrijstelling aanspraak maken, op laatstgemelden dag in het gemeentehuis moeten verschijnenvergezeld van twee b ij den Burgemeester bekende meerder jarige personen als getuigen; 0". dat het bewijsstuk, hierboven onder 2°. vermeid, zoo het niet reeds bij den Burgemeester berust, ten minste tien dagen vóór den dag, waarop de zitting van den Militieraad wordt geopend, kan worden ingeleverd bij den Burgemeester der gemeente, in welke de loteling, die vrijstelling ver langt wegens eigen militairen dienst of wegens broederdienst, voor de militie is ingeschreven (art. 42 voormeld Koninklijk Besluit); dat de opgave van eene reden van vrijstelling bij de loting hem, die vrijgesteld wenscht te worden, niet ontslaat van de verplichting om bij den M.litie- raad de reden van vrijstelling in te brengen, hetgeen in elk geval bij dit College moet worden gedaan op den later bekend te maken dag in December as.; 8°. dat lotelingen, die vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken, of wegens gemis van de gevorderde lengte, voor den Militieraad moeten verschijnenzij, die daarin verhinderd worden wegens ziekte of gebreken en binnen het Rijk wonen, worden onderzocht op de plaats waar zij zich bevinden, indierr, uiterlijk op den dag vóór dien, waarop omtrent hen uitspraak moet worden gedaan, bij den Voorzitter van den Militieraad eene onge zegelde geneeskundige verklaring omtrent hunne ziekte of gebreken is ontvangen; 9°. dat zjj, die buiten het R\jk zich be vind e n en wegens ziekte of gebreken niet in staat zijn voor den Militieraad te verschijnen, ten minste tien dagen vóór den dag, waarop de Militieraad wordt geopend, bij den Burgemeester moeten overleggen eene geneeskundige verklaring, als bedoeld bij art. 8 van het Koninklijk Besluit van 2 December 1901 (Staatsblad no. 230). Zierikzee, den 2 October 1907. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, II. O. MOOLENBURGH, Weth1». Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Uit hetgeen te Kota-Radja langzamerhand bekend raakt omtrent de aanleiding om be gevangen genomen Van Daalen te ver benken van den grooten diefstal uit 's lands kas. blijkt dat anonieme brieven, gericht aan den civielen en militairen gouverneur, be eerste aanleiding gaven tot het instellen van een onderzoek. (n den in beslag genomen koffer werden, behalve het ontvreemde geld, ook familie- Portretten gevonden en papier met hand schrift van den verdachte. De New York Sun zegt, dat het onjuist is, dat de Amerikaansche vloot naar den Grooten Oceaan gaat om een oefeningstocht te houden. Het blad zegt: Het beteekent een oorlog, want er worden krachtdadige voor bereidingen getroffen. Zijn de schepen eenmaal naar de Pacific overgebracht, dan is de oorlog onvermijdelijk. Het plan is echter waanzinnig, want de Amerikaansche natie wenscht geen oorlog, maar schijn baar heeft zij geen stem in het kapittel. Er is geen hoop, dat het Congres zich tegen de plannen van den president durft te verzetten. Nooit heeft Amerika voor ernstiger toestand gestaan. De eenig ver zachtende omstandigheid is, dat de werk zaamheid van het marine- en het oorlogs departement aantoont, dat men ten volle den ernst van de dreigende crisis inziet. De New-York Times wijdt een pagina aan de zaak en vraagt Amerika's antwoord op de houding van Japan. De geïllustreerde bijvoegsels van verschillende bladen geven een feuilleton, waarin de oorlog tusschen Amerika en Japan beschreven wordt. De New-Yorksche correspondent van de Times, die het bovenstaande seint, vraagt, of de Amerikaansche pers krankzinnig wordt. Het is nutteloos, den ernst van het optreden der pers en haar macht om onrust te stoken, te verkleinen. Er gaan weer sombere berichten over het Zwarte-zee-eskader, dat pas van Sebastopol is uitgezeild, zoogenaamd om schietoefeningen te houden. Volgens som migen is er een openlijke opstand op de vloot uitgebroken; zes officieren zouden gedood en vele anderen gewond zijn, terwijl anderen gemeene zaak met de op standelingen maakten. Nu zal dit bericht wei overdreven zijn, maar iets is er toch wel aan de hand. Een ander, minder ernstig, bericht zegt, dat drie in uniformen gestoken revolutionnairen te Sebastopol een kazerne zijn binnengedrongen van het regiment Brest en gepoogd hebben een gewapenden opstand uit te lokken. Door de waakzaamheid van den officier van de wacht leed de poging schipbreuk. In hun vlucht zouden de revolutionnairen nog eenige schoten hebben gelost, waardoor twee hoofdofficieren doodelijk werden ge troffen. Een raadsheer aan het Russische hof, Zymbalowist, tevens kassier van het korps zeekadetten, is verdwenen met medeneming van verscheidene duizenden roebels. Men vermoedt, dat de indelicate raadsheer, wiens signalement in aiie richtingen is verspreid, naar Berlijn is gevlucht. Bij Tobolsk (Siberië) is de post door roovers aangehouden. Zij boeiden de beide postillons en maakten zich daarop met 60.000 roebel uit de voeten. St.-Petersburg, 30 Sept. Bij de door zoeking van de kelderwoningen in Sebastopol trof de politie in de woning van zekeren Bogdanow 20 geladen bommen aan, twee machinegeweren, rooklooskruit, een menigte revolverpatronen, schietkatoen, compromit- teerende brieven enz. Bogdanow en zeven andere personen zijn gearresteerd. Admiraal Wiren wordt op zijn verzoek van het commando der Zwarte-Zeevloot ontheven. Hoe ver het met de „Apachen"-benden in en om Parijs gekomen is, blijkt wel uit het feit, dat thans reeds gevallen van berooving op klaarlichten dag voorkomen. Een winkelier, die zich de vorige week met zijn vrouw naar het kerkhof van Hantin nabij Parijs begaf, werd plotseling aangevallen door een bende van twaalf jongens tusschen vijftien en twintig jaar, allen van het echte „Apachen"-type, en met messen gewapend. De vrouw werd medegevoerd, terwijl men den man met messen bedreigde ingeval hij een kreet mocht uiten. Gelukkig kwam juist een troepje wandelaars het fort voorbij, in de buurt waarvan het voorval zich afspeelde, en dit deed de bende op de vlucht gaan, doch niet voor zij man en vrouw van al het geld dat zij bij zich droegen hadden beroofd. De commissaris van politie van Pantin, tot wien het beroofde echtpaar zich met een klacht wendde, toonde zich volstrekt niet verwonderd, en zeide dat dergelijke voorvallen zich op dat punt telkens voor deden. Zijn politiemacht was evenwel niet voldoende om-voor een voldoenden veiligheidsdienst te zorgen. De jongste berichten uit Montpellier melden, dat het daar nog voortdurend regent. De geheeie omtrek is één reus achtige watervlakte, waarin alle mogelijke huisraad ronddrijft. De dorpen in den omtrek hebben een geregelden bootendienst georganiseerd. Aan drinkwater is nog steeds gebrek. Met groote moeite wordt de dienst der treinen zoo goed mogelijk gehandhaafd. Het reddingswerk duurt nog steeds voort. Gisteren redden de soldaten der genie te Verdines zeven wijnbouwers, die sedert Donderdag geïsoleerd waren. Telkens hoort men van nieuwe heldhaftige daden. Antwerpen, 30 Sept. Na de aanvaring van de overzetboot met het Rijnschip worden drie personen vermist: een jongeling en een vrouw uit Gent en een jongeling uit Lokeren, vermoedelijk zijn zij verdronken. Maandag is ter hoogte van Ostende door het Duitsche stoomschip „Patani", van Antwerpen naar China, een luchtballon in zee drijvende gevonden, die ie Tourcoing was opgestegen. De twee reizigers bevonden zich nog in het schuitje, waren ïotaal uit geput van vermoeidheid en achten zich reeds verloren. Zij werden gered en aan boord gebracht, en te Dover geland. Leeuwarden, 30 Sept. Het is ver bazend, zooveel vee als er van hier uit verzonden wordt. Vertrokken er hier vorig jaar des Vrijdags 90 a 120 waggons vee, al naar gelang er al dan geen uitvoer was, op de laatste Vrijdagen bedroeg dat aantal meer dan 150, ja gepasseerden Vrijdag werden ruim 200 waggons vee verzonden, een aantai, dat in geen jaren bereikt werd. Amsterdam, 30 Sept. Een looper alhier verloor een portefeuille met wissels en bankpapier. Zijn patroon ontsloeg hem daarom. Een rijks-ambtenaar vond de brieventasch en bracht het gevondene aan den eigenaar op de Keizersgracht. Den vinder werd een belooning aan geboden, doch deze weigerde, maar ver zocht als belooning den ontslagen bediende, die gehuwd is, weder in dienst te nemen, aan welk verzoek voldaan werd. Hedennacht heeft de kapitein van het Zweedsche barkschip „Carmelita", liggende in het houten droogdok aan de Dijksgracht, alhier, door ophanging een einde aan zijn leven gemaakt. Zijn schip, dat bij Texel gestrand was, maar door sleepbooten behouden afgebracht en alhier in het droogdok geplaatst, bleek slechts een paar lekke naden te hebben. Nu wordt verondersteld, dat het schip alleen voor totaal verlies verzekerd is en dat de gezagvoerder, als grootste aandeelhouder in zijn schip, de enorme onkosten niet kon dragen. Deze zorg heeft hij zich ver moedelijk te zeer aangetrokken, waardoor hij, vrouw en kinderen in zijn vaderland achterlatende, tot die wanhopige daad overgegaan is. Utrecht, 30 Sept. Betreffende de ver dwijning van den heer P., commissionair in effecten alhier, kan men thans nadere mededeelingen doen. Een stadgenoot had den freer P. effecten ter hand gesteld, ter beleeningwelke geldswaardige papieren onlangs door den eigenaar werden opgevraagd; de heer P. vroeg uitstel, hetwelk verleend werd, doch na het verstrijken van den afgesproken termijn had nog geen verrekening plaats. Toen een hernieuwde aanvraag zonder ge volg bleef, werd de teruggave der papieren geëischt bij deurwaardersexploot, eveneens zonder succes. Daarop volgde een aanklacht bij de justitie wegens verduistering en werd de aanhouding van den heer P. ge last; bij onderzoek door de politie bleek de heer P. te zijn vertrokken, zooals werd opgegeven, vermoedelijk naar Rotterdam. Dit was aannemelijk, daar de hierboven bedoelde effecten door den heer P. te Rot terdam bleken beleend te zijn. Telegrafisch werd daarom aan de Rotterdamsche politie de aanhouding van den heer P. verzocht, die zich klaarblijkelijk toen daar niet meer bevond; hij werd te Rotterdam althans niet gezien. Intusschen ligt het vermoeden voor de hand, dat de heer P. zich te Londen ophoudt; gisteren toch moet een brief van zijn hand hier ter stede zijn aangekomen. Het bevel tot aanhouding blijft voor ons land inmiddels van kracht, in afwachting van nadere beschikkingen der justitie. Ten overvloede zij nog medegedeeld, dat de bedoelde effecten een waarde ver tegenwoordigen van f 2000. De heer P. heeft zich verwijderd in gezelschap van zijn zoon. 's=Gravenhage, 1 Oct. In de gisteren gehouden openbare vergadering van Gedep. Staten werd behandeld de aan vrage van de Rotterdamsche Tram om toepassing der wet van 23 Mei 1899 (tot opheffing van belemmeringen bij de uit voering van werken, in het openbaar be lang bevolen of ondernomen, uit bepalingen van verordeningen voortspruitende) ter verkrijging van de noodige vergunning voor de uitvoering van werken ten be hoeve van den tramaanleg in de onder het bestuur van de Generale Dijkage van Stellendam staande polders. Het betrof hier een zijlijntje van de tram over Flakkee, naar de haven van Stellen dam, welk zijlijntje twee dijken zal moeten snijden, n.l. van den Eendrachtspolder en van den Scharrezeepolder. In het belang van de bescherming van de polders en van de gemeente Stellendam werden door de Generale Dijkage ver schillende werken verlangd, deels op eigen kosten te maken. Van de zijde der Tram werd aangevoerd dat de verlangde aan haar te stellen voor waarden in strijd met de wet zouden zijn of wel dat verschillende werken voor de bescherming van den polder noodzakelijk zouden moeten worden gemaakt, ook afge scheiden van den tramaanleg. Namens de Tramweg-Maatschappij voer de het woord mr. Th. A. Fruin, advocaat te Rotterdam en werden inlichtingen van technischen aard verstrekt door den ingenieur van de Maatschappij. De voorzitter van de Generale Dijkage, de heer Zaaijer, en diens opzichter kwamen voor de polderbelangen op. De beslissing van Gedep. Staten volgt later. Wij vernemen, dat de Duitsche Keizer en Keizerin voornemens zijn de Koningin in de tweede helft van November hier te lande te bezoeken. Rotterdam, 30 Sept. Ais een staaltje welke middelen worden aangewend door de stakers om de arbeidswilligen hinderlijk te zijn en tot medestaken te dwingen, diene het volgende: In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks 2 uur werd door den Caland- strater D. v. W., wonende in den Gaffel straat alhier, moord en brand uit het raam van de tweede verdieping geschreeuwd. Wat was er gebeurd? Men had n.l. de deur van zijn woning met touwen zoodanig gebarricadeerd, dat W. er niet uit kon en nu was men op den zolder aan het bombardeeren met zware stukken hout dat hooren en zien verging. Eenige agenten gingen naar boven en nu bleek het dat op den zolder een viertal stakers bezig waren dat lawaai te maken om den Calandstrater schrik aan te jagen. Intusschen bleek der politie bij onder zoek dat drie der stakers hetzelfde pand bewoonden, en ook recht hadden op den zolder te komen, dus kon zij er niets aan doen. De vierde was echter een persoon, die wel in die straat woonde, doch niet het recht had op dien zolder te komen. Deze werd nu door de politie medegenomen naar het bureau. In den toestand van het havenbedrijf is nog geen verandering gekomen. Er wordt op hetzelfde aantal schepen gewerkt als de vorige week. Het aantal werkkrachten is vermeerderd met 45 Duitschers, die Zondag door de stoomboot „Telegraaf" der firma Braakman Co. zijn aangevoerd, en wien logies is verschaft in de lichters, welke langs zijde van Hr. Ms. „Matador" aan de Parkkade liggen. De mannen uit Geertruidenberg zijn weer vertrokken. Vanwege de stuwadoorsvereeniging wer ken 400 man. Door de vereeniging „De Volharding" werd heden begonnen met 100 nieuwe wegers, welke f 20 a f 15 per week verdienen. Onder hen, die zich aanmeldden, waren er ook van de oude corporaties. In het Park alhier wemelt het van stakers, die het wandelaars daar lastig maken. Van tijd tot tijd wordt die wandel plaats dan ook door huzarenpatrouilles en politie gezuiverd. Uit alle oorden komen werklieden naar deze gemeente. De stakers surveilleeren echter aan de aanlegplaatsen van stoombooten, het station, de toegangswegen tot de stad en in den omtrek der werving-bureaux om werk zoekenden tegen te houden, waarbij soms klappen vallen. Aan de Oosterkade werd Maandagavond een troep werklieden, geleid door een rechercheur, met margarine-tonnetjes ge bombardeerd. Toen de rechercheur met zijn revolver dreigde, vluchtten de stakers. Herhaaldelijk moet de politie wejers enz., die de Calandstraters belemmeren^ van de schepen verwijderen. De 17-jarige boonenzoekster Anna Bauwling, wonende Eleonorastraat 38, kreeg gisterenavond aan de Linker Rotte- kade twist met haar vrijer, den 19-jarigen C. v. d. V., wonende Coolschestraat 70a. De jongen maakte zich zoo driftig, dat hij met een dolkmes zijn meisje een steek toebracht in de rechterzijde, tusschen buik en borst. Ernstig gewond werd zij door eenige vrouwen opgenomen en naar den politiepost Frederikstraat gebracht, vanwaar zij getransporteerd werd naar het ziekenhuis. De dader, die de vlucht ge nomen had, werd spoedig aangehouden en in bewaring gesteld in het bureau Meermanstraat. Dordrecht, 30 Sept. Hedenvoormiddag 11 uur is op het spoorwegterrein aan het Dok alhier een zeer ernstig ongeluk ge beurd.. De 8-jarige Wilhelmina Schaap, wonende aan de Lage Bakstraat 28, was daar met haar 5-jarig broertje bezig met het sprokkelen van houtjes tusschen de goederenloods en het goederenstation, waar twee lange goederentreinen op de rails stonden. Op het oogenblik, dat het meisje onder een dier treinen was ge kropen, werd deze in beweging gebracht, met het noodlottig gevolg, dat de wielen haar over de beide beenen gingen en die zoo goed als geheel werden afgesneden. Het kind werd terstond door een arbeider opgenomen en in de loods gedragen, waar weldra de geneesheer der politie, dr. W. F. Jong, verscheen, die haar de noodige hulp verleende met gebruikmaking van de aan het station aanwezige ver- bandkist. Kort daarop werd het ongelukkige meisje per raderbrancard van het politie bureau naar het ziekenhuis gebracht, waar haar de beide verbrijzelde beentjes zijn afgezet. Naar wij vernemen was haar toestand hedennamiddag vrij redelijk. Zierikzee, 2 Oct. Bij het geval van Maandag met de „Spoorboot" ontkent de kapitein er van pertinent geroepen te hebben, „red, wat er te redden is", maar verklaart den stuurman te hebben toegeroepen, toen de boot naar de ééne zijde overhelde, „houd het kasttouw vast, wij zullen nog een voortouw aan den wal vast maken, en haal het schip tegen den wal". Daar wij geen grond hebben de juistheid van een en ander in twijfel te trekken, zoo rekenen wij het tot onzen gebiedenden plicht het bovenstaande in ons blad op te nemen, waardoor dus dat deel der voorstelling, die wij van het geval gegeven hebben, vervalt. Maar niettemin blijft, en hierop komt het aan, ten volle van kracht de hoofdzaak, dat namelijk de boot te veel geladen was, en dat dit het geval was, blijkt: le. uit het overhellen van het schip naar de ééne zijde; 2e. uit het overijld verlaten van het schip door al de passagiers; 3e. uit het afglijden van drie fietsen en een mandje, waarin een Fox-terier, die verdronk; 4e. uit h2t afladen van de 124 stuks vee. Volgens achterstaande advertentie zal gedurende de kermis alhier in de Concertzaal optreden de heer Henri ter Hall met een geheel nieuw specialiteiten gezelschap. Maargeheel nieuw is het niet, daar de h.h. Solser en Hesser er bij behooren, doch deze zijn zoo goede bekenden, dat we hen met alle genoegen weerzien. Het geheeie overige programma

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1