Dinsdag 1 October 1907. (225 i e r i li z e e s c li e Courant), Directeurs A. I. DE LOQZE. Uitgever-Redacteur: A. Frünkel. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek SchuithavenZierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKELOude Haven D 493, Zierikzee. Aan belanghebbende jonge lieden wordt bekend gemaakt, dat het voorbereidend militair onderricht te Zierikzee zal worden gegeven van af 1 October a.s. tot owner 31 januari 1908, twee malen per week en wel eiken Maandag en Dinsdag van 1\ tot 9> uur 's avonds jin de lokalen van de voormalige 'ambachtsschool aan de Noordzijde van het Kerkhof, wijk B No. 424. NiEUWSTIJQl^GEM. AMERIKA. SPANJE. ZWITSERLAND. OOSTENRIJK-HONGARIJE. RUSLAND. FRANKRIJK. vermist. DUITSCHLAND. BELGIË. NEDERLAND. Uit Stad en Provincie. ZIËRIKZEESCHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8520. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Tot nu toe zijn te San Francisco 42 gevallen van builenpest voorgekomen, waarvan er 24 met den dood zijn geëindigd. Er zijn 25 menschen afgezonderd, die ver dacht worden aan pest lijdende te zijn. Madrid, 27 Sept. Nog telkens worden lijken gevonden in de vernielde huizen te Malaga. Tal van zwaar gekwetsten liggen in het ziekenhuis. Vele menschen hebben zich longaandoening op den hals gehaald. Cadavers van dieren en ander vuil ver spreiden een ontzettenden stank, zoodat een besmettelijke ziekte gevreesd wordt. Het verlies aan zijde en tapijten wordt op een half millioen geschat. Verder is veel wijn, suiker en meel verloren gegaan. De vloed heeft vijf kanonnen van de pier te Melilla in zee geworpen. In Campanillas is het grootste gedeelte van de huizen vernield en de rozijnenoogst verloren: het verlies bedraagt een millioen. Overal op de velden worden lijken gevonden. In Almogia zijn 28 huizen ingestort en is de oogst geheel en al vernield. Talrijke vrucht- boomen zijn weggerukt. Het water heeft de lijken van het kerkhof weggespoeld. De spoorweg is sterk beschadigd. Gisteren is de regenval opnieuw begonnen. Het aantal ongelukken in de bergen is in dezen zomer bizonder talrijk. De Bade- und Reise-Ztg. telt 85 ongelukken, die aan meer dan 100 personen het leven kostten. Het blad is overtuigd, dat zijn jst nog lang niet compleet is. Een goederentrein is nabij Ercoertvelyes op een personentrein geloopen. Vier personenwagens werden verbrijzeld; 20 menschen werden gewond, onder wie verscheidene ernstig. In de gevangenis te Koebjoesa zijn een opzichter en vijf bewaarders gedood bij een oproer onder de gevangenen. Een afdeeling infanterie herstelde de orde, doch niet dan nadat het gevangenisgebouw door op den zolder gevluchte oproerlingen in brand was gestoken. Drie van de gevangenen werden bij een salvo gedood. Terwijl de wijnoogst in Zuid-Frankrijk dit jaar zeer gunstig beloofde te worden, en de toestanden in den wijnhandel over het algemeen een verbetering aanwezen, komt nu uit Agde het bericht van een hevige cycloon, die woedde in het district Hérault. Wijngaarden zijn neergeslagen, telegraafpalen vernield, het electrisch licht werd afgesneden. In een aantal dorpen staan straat- en spoorwegen onder water; de vaart op de Hérault is buitengewoon gevaarlijk. Te Lodève, Gignac en in tallooze naburige plaatsen is de toestand geheel dezelfde; de verliezen werden geschat op verscheiden millioenen. Het station van Agde staat onder water de reizigers worden op den rug van dienst mannen weggedragen. Een wijnsteenfabriek, die 380 werklieden in dienst had, is vernield. De lage wijken, waar ongeveer 2000 personen wonen, zijn overstroomd. Een driehonderdtal schapen zijn ver dronken. Het lijk van een Spaanschen werkman is in de Limalau gevonden. De weg is tengevolge van afschuivingen van de bergen afgesneden. Verscheidene huizen in het dorp Lieuran ingestort; het kasteel is verwoest. In het dorp Servian zijn 15 huizen ingestort, een vrouw kwam om. De stroom voert allerlei voorwerpen en huisraad mede. Te Lodève wordt een brievenbesteller Hoe ze elkaar kregen, gravin Montignoso, de gescheiden vrouw van den tegenwoor- digen koning van Saksen en den pianist Toselli, vertelt een Engelsch blad, dat 't uit der pas gebouwde opleekende. De gravin had van het talent van Toselli gehoord en noodigde hem op haar villa Montana om haar voor te spelen. Van het eerste oogenblik der ontmoeting af voelden zij beiden een wederzijdsche toe genegenheid. De gravin besloot toen te trouwen, niettegenstaande zij daardoor het grootste deel van haar inkomen verliezen zou en de koning van Saksen haar lieveling, prinses Monica, zou wegnemen van haar. De pianist en de gravin zeiden beiden, dat zij evenwel met alle middelen zouden trachten te verhinderen, dat hun het meisje werd ontroofd. Toen men opmerkte, dat de menschen zich zouden verwonderen om het huwelijk, omdat zij daardoor haar inkomen, dat het Saksische hof haar uitbetaalt, grootendeels verliest, zeide zijWat geeft een inkomen, als men liefde heeft voor elkaarGij weet, hoe hulpeloos ik de laatste vier jaren was. Ik stond alleen en hulpeloos en werd vaak belasterd. In de toekomst zal mijn echt genoot mij beschermen. Over het verleden sprekend, zeide de gravin, dat zij nu niet spreken zou, maar als zij eens de waar heid aan het licht zou brengen, zou men zien, dat men meer tegen haar gezondigd had dan zij zelf had misdreven. Jaren lang had het Saksische hof haar beloofd, dat zij haar kinderen zou mogen zien, en toen haar dat na vier jaar smartelijk wachten werd veroorloofd, stond de koning haar alleen toe haar beide oudste zoontjes te zien in tegenwoordigheid van hofbe ambten. Haar beide dochtertjes kreeg zij niet te zien omdat de dokter gezegd had, dat de ontmoeting den kinderen een te hevigen schok geven zou. Voor prinses Monica kreeg zij niet 50.000 mark, zooals men gelooft, maar 250 mark per maand en later zelfs 200 mark per maand, terwijl zij een door het hof gestuurde gouvernante moest aannemen. Naar een bericht uit Londen zegt, heeft de gravin twee uren lang op het bureau van den burgerlijken stand in angstige spanning zitten wachten, omdat haar papieren, betreffende de echtscheiding, niet in orde waren. Naar verzekerd wordt, zal het Saksische hof de apanage der gravin niet verminderen, maar wel prinses Monica uit de omgeving der gravin zien te verwijderen. Te Parijs heeft het jonge paar tal van aanbiedingen van Amerikaansche impressario's gekregen, betrekking hebbend op het geven van concerten en het schrijven van gedenk schriften. Toselli moet voornemens zijn een opera te componeeren op tekst van den reclame-dichter d'Annunzio. Midden in Berlijn, in de Alexander- strasse, waar de arbeid voor den bouw van een vereenigingslokaal van de Onder- wijzersvereeniging in vollen gang is, werd de vorige week, op één meter diepte, het geraamte gevonden van een jongen man, rechtop staande in een diepen kuil. De vondst wordt in verband gebracht met het verdwijnen van zekeren Herman Nehrlung, die in 190,1 op vijftienjarigen leeftijd plot seling, volgens zijn oom, den portier Nehrlung, op reis ging, zonder bericht achter te laten. De toenmaals verdachte portier is onder- tusschen gestorven, doch zijn vrouw leeft nog. De Groothertog van Baden, Friedrich Wilhelm Ludwig, is Zaterdagmorgen in Mainan, op het eilandje in het meer van Konstanz, in den ouderdom van bijna 81 jaar, overleden. De overledene was een zeer ontwikkeld man. Uit zijn huwelijk met de thans 69-jarige prinses Louise van Pruisen zijn twee kinderen, waarvan de zoon, in 1857 geboren, hem zal opvolgen, terwijl zijne dochter, prinses Sophie, getrouwd is met den Zweedschen kroonprins. Antwerpen, 28 Sept. Op de Schelde had een aanvaring plaats tusschen de staatsoverzetboot, op weg naar het station van het land van Waes, die 800 passagiers aan boord had en een rijnschip. De beide schepen zijn gezonken. Men zet de redding voort. Het havengeschil is geëindigd. Heden middag hadden de leden der Federatie een vergadering, waarin na heftige discussie tusschen voor- en tegenstanders met meerderheid van stemmen besloten werd aiie werklieden weer in uienst te nemen. Dit werd terstond aan de stakers ge telegrafeerd door stoomers. Alle Antwerpenaars mogen terugkeeren. Vandaag om 4 uur zijn alle „ratten" ver trokken. Cambroman heeft ze weggebracht. De geestdrift is ongemeen groot. Brussel, 28 Sept. De incasseerder Loisson, van origine Hollander, verbonden aan de Banque de Bruxelles, verdween met medeneming van 300.000 francs. Zijn zoon, die aan dezelfde bank commies was, werd het vorige jaar veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf, eveneens voor ontvreemding. Arnhem, 28 Sept. Gisteren is in den trein tusschen Oosterbeek en deze stad een heer, die met zijn familie uit Amsterdam kwam, en naar zijn woonplaats, Venlo, wilde reizen, plotseling overleden. Amsterdam, 28 Sept. Het lijk van Harmen Smit, het zevende slachtoffer van den brand in de Marnixstraat, is gisteren uit de woning van zijn zuster in de Westerstraat, eveneens op „Vredenhof", aan de Haarlemmerweg alhier, begraven, na ook eerst voorbij het verbrande huis getrokken te zijn. De belangstelling was matig. Op het kerkhof was de politie onnoodig door huzaren versterkt. Drie kra'nsen werden op het graf neergelegd, waarbij een vriend een afscheidswoord sprak. Vijftien jaar geleden vertrok van Amsterdam een jongmensch naar België om zijn fortuin te zoeken. Hij ging naar Antwerpen, vervolgens naar Brugge en Tongeren, doch liet daarna niets meer van zich hooren. Zijn broeder, die hier achter was gebleven, deed alle moeite om hem op te sporen, doch het was te vergeefs. Wel werd vernomen, dat de fortuinzoekende naar Luik was gegaan. Een paar dagen geleden krijgt echter de broeder te Amsterdam bericht, "dat de ver- dwenene jaren achtereen gewoond heeft te Laenaken, een Belgisch dorp bij de Limburgsche grenzen, daar is overleden en hem een kapitaal van f 4000 heeft nagelaten. 's-Gravenhage, 28 Sept. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins zijn hedenochtend 6J- uur van Den Haag naar Dobbin vertrokken met een klein gevolg, bestaande uit jonkvrouw Van Haersma de Witt, Hofdame, en kolonel baron Tuyll van Serooskerken, adjudant, vergezeld door baron De Vos van Steenwijk, die als referendaris van het Kabinet bij H. M. zal werkzaam zijn. De Vorstelijke Familie, op Wier verzoek geen autoriteiten tot uitgeleide aan het Staatsspoorstation waren, zal ten minste een maand op het Mecklenburgsche kasteel doorbrengen en rechtstreeks naar Het Loo terugkeeren, teneinde daar tot omstreeks Kerstmis verblijf te houden. H.H. M.M. zijn des avonds ten 8 ure te Krakow aangekomen, en reden vervolgens in een rijtuig, met twee paarden bespannen, naar Dobbin. Overal werden de Hooge Gasten uitbundig toegejuicht. Scheveningen, 27 Sept. Een aardig geval van hulpbetoon op zee had dezer dagen plaats met de bom „SCH. 211". Men had de netten gehaald en de vangst was goed. De lading bestond nu uit ruim 19 last en men zette zeil op voor de thuisreis. Echter was er geen zuchtje en van vooruitkomen was geen sprake. Een Engelsche kotter, die Zuidwaarts opzeilde, zag het tobben van de logge plompe bom en presenteerde haar op sleeptouw te nemen. Een flinke tros werd door de bom gegeven, die steeds maar werd ingehaald door den kotter, wel dertig vaam, en toen eerst vastgemaakt en het sleepen begon. Zoo ging het een kwartiertje goed, heel goed zelfs, toen plotseling de tros brak, of liever afgehakt werd, en de Engelschman haalde het touw aan boord en veranderde van koers. Nu wilde het zoo toevallig gebeuren, dat qen Belgisch oorlogsschip kwam opstoomen. De bom zette vlaggen op, en weldra was er een sloep van het Belgisch schip naast haar. Het geval werd medegedeeld en in minder dan geen tijd was de kotter ingehaald en zonder veel praten werd de kabel van boord gehaald en weder aan de bom overgegeven. Daarmee was de hulp nog niet vol tooid. Het Belgisch schip stelde nu voor de bom te sleepen, en niet ongaarne maakten de Scheveningers den sleeptros vast. Zoo werd de bom in vliegende vaart, zóódat twee man het roer houden moesten, zeven uur achtereen gesleept en los gelaten vlak bij onze haven. De Belg had meteen eens geïnformeerd waar de pot uit bestaan had voor dejbemanning der bom en ge legenheid gehad haar te laten proeven wat men aan boord heeft op een oorlogsschip. Rotterdam, 28 Sept. Ten huize van den heer mr. W. Tabingh Suermondt, Schie- damschesingel, nabij den Westzeedijk, zou vanmorgen juffrouw S., de strijkster, in de strijkkamer op de derde verdieping achter met haar werk beginnen. Daartoe had zij het gaskomfoor aangestoken. Toen zij zich even verwijderd had, en zich weer naar boven wilde begeven, hoorde zij een ont zettenden knal en, bij de strijkkamer gekomen, zag zij het vertrek in volle vlam staan. Mijnheer en mevrouw waren niet thuis, en daar de brand zich ernstig liet aanzien, telefoneerde één der dienstboden naar de reddingsbrigade. Door haar zenuw achtige stemming riep het meisje alleen door het toestel: er is brand! kom u toch gauw. Verklaarbaar is het, dat de bode vergat te zeggen, waar eigenlijk de brand was, en daar men het nog niet zoover gebracht heeft, dat men telefonisch kan ruiken, waar het vuur hoogtij viert, moest de brigade eerst aan het telefoonbureau informeeren, wie opgebeld had. Een ander dienstmeisje was intusschen zoo verstandig geweest om de hoofdkraan van de gasleiding af te sluiten, waardoor zeker erger onheil werd voorkomen. Het vuur breidde zich echter meer en meer uit, en ten slotte was de derde verdieping over de heele breedte aan de achterzijde aangetast, zoodat de vlammen fel uit de achterramen sloegen. De brandweer was spoedig aanwezig. Daar de strijkjuffrouw door het andere huispersoneel niet gezien was, vermoedde men, dat ze zich nog in het brandende vertrek bevond. Mannen van de brigade en spuitgasten drongen moedig de bran dende vertrekken binnen, maar nergens werd de vermiste gezien. Daar kwam gelukkig de tijding, dat zij zich al in veiligheid bevond bij de buren. Tegen 12 uur was men de vuurzee meester, die gebluscht was met twee stralen van spuit 24 en door spuit 23, die de vlammen van een huis in de Eendrachts- straat uit bekampte. Er was enorme water schade, die, evenals de brandschade, door assurantie gedekt wordt. Een aantal meubelen en kostbaarheden waren bereids door het dienstpersoneel in veiligheid ge bracht. De dakgoot van het nevenüggende pand, Schiedamschesingel 113, bewoond door den heer mr. A. v. d. Hoeven, vatte ook nog vlam. Door openhakken van die goot wist men erger te voorkomen. 27 Sept. In de haven heeft de stuwa- doorsvereeniging 350 man aan het werk gezet op 16 booten. Tien schepen werken weer met eigen bemanning. Firma Thom son Co. hebben een ploeg aangenomen op het stoomschip „Moralit" om hout te lossen. Een 700-tal stakers kwamen hiertegen op, waarop de ploeg het werk neerlei. De betoogers werden door de cavalerie uiteengeslagen. Gisteren in de Achterhaven gingen eenige werklieden hun gereedschappen halen in 't pakhuis; 200 stakers rukten aan; zij trokken, na een aanval door de politie, over de weinig gebruikte brug, draaiden die open, en wierpen van de overzij de politie met steenen. De inspecteur van politie dreigde hierop de betoogers met zijn revolver, waarop zij aftrokken. 28 Sept. Het getal binnenkomende graanbooten blijft steeds toenemen. De Maashaven telt thans reeds een vloot van 40 groote zeeschepen. Op 15 booten werd vandaag gewerkt. Een groot deel der ontslagen contract bootwerkers van de firma Miiller Co. hebben zich aangemeld om weder aan het werk te gaan. Hunne diensten zijn evenwel geweigerd, op grond van het besluit der patroonsvereeniging, dat door geen der cargadoors het werk hervat wordt, alvorens de boycot is opgeheven. Zoodra dat ge schied zal zijn, hebben de patroons zich bereid verklaard tot onderhandelen. Gisterenavond werd een vergadering ge houden met de vrouwen der bootwerkers en werd door verschillende sprekers er op aangedrongen dat zij in den toestand zouden berusten, en hunne echtgenooten niet door morren als anderszins tot wankelen zouden brengen. Dordrecht, 28 Sept. Hedenmorgen zes uur zouden van deze gemeente 36 man naar Rotterdam vertrekken, om in de graanbooten te werken voor de Stuwadoors- vereeniging in de Calandstraaf. Zij waren aangemonsterd door zekeren M. A. Opmeer, Korte Geldersche kade, en zouden door de sleepboot „Dankbaarheid", kapitein j. W. de Krey, worden overgebracht. Aan leiding tot hunne aanwerving was eene advertentie in het Dordr. Nieuwsblad, waarin den werklieden een loon van f 3 daags, benevens vrij logies, eten, drinken en tabak werden aangeboden. Op het aangegeven uur waren de 36 mannen aanwezig. Met hen verschenen tegelijkertijd omstreeks 25 Rotterdamsche bootwerkers, die des nachts van Rotterdam waren komen loopen, alsmede twee be stuursleden van de R. Scheeps- en Boot- werkersvereeniging, per fiets, die allen den Dordtenaars sterk afrieden te ver trekken. Het gevolg was dat niemand meeging en de boot onverrichterzake moest terugkeeren. Na dit vertrek verspreidden zich ook de mannen. De politiemacht, bestaande uit vijf agenten en een hoofdagent, gekomen om eventueele wanorde te voorkomen, rukte insgelijks in, en om kwart voor zevenen had de Hooikade, waar de inscheping zou gebeuren, haar gewone aanzien herkregen. Goedereede, 28 Sept. In verband met de schrale besommingen, welke door de visschers alhier dit jaar met de zeevisscherij zijn behaald, zullen verscheidene blazer schuiten gereed worden gemaakt tot het vervoer van suikerbieten. Wegens het stormweder werden de visschers in dit seizoen gedurende een 8-tal weken gestoord in de uitoefening van hun bedrijf. In de laatste weken worden over 't geheel bevredigende verdiensten verkregen. Bergen=op-Zoom, 27 Sept. Bij de Woensdag gehouden manoeuvres op de Woensdrechtsche heide had in de pauze een wachtmeester van het 3e regiment infanterie de onvoorzichtigheid om een vuurmond aan een collega uit te leggen, zonder te bedenken, dat het stuk buiten gevecht was gesteld tijdens de manoeuvres en dat de sectie-commandant dat stuk niet had doen ontladen. Daardoor ging tijdens de schijnbeweging het schot af. Het paard van een ander stuk werd deerlijk verwond, daar het de lading pal in de borst kreeg; later is deze uit de borst verwijderd. Gelukkig werd van de vele omstanders niemand getroffen. De ontsteltenis bij het afgaan van het schot en het neervallen van het paard was groot. Generaal Vetter, die de manoeuvres bij woonde, heeft een onderzoek ingesteld. Zierikzee, 30 Sept. Het feestgedruisch vóór, tijdens en na het Vorstelijk Bezoek aan onze gemeente is verstomd, en werd gedurende een veertien dagen opgevolgd door een stilte, die de ingezetenen in staat stelde eens behoorlijk van de aan gename vermoeienissen uit te rusten. Af en toe schreef de een of andere buurt- commissieeen buurtvergadering uit, teneinde rekening en verantwoording te doen, en de vlaggen, trofeeën, illumineerglazen, in het kort al wat tot de versiering en de verlichting behoorde, onder elkaar bij opbod te verkoopen. In de ééne buurt bleek men soms na aftrek van alle onkosten nog een batig saldo over te hebben, dat dan een welkome aanleiding gaf om de te snel vervloden dagen met elkander nog eens gezellig te herdenken, terwijl omgekeerd in een andere buurt de rekening lang niet medeviel. Maar toch berustte men daarin, blijde als men was, wanneer men het onverwacht tekort door

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1