Zaterdag 28 September 1907. Eerste Blad. (SZ ier i li. z e e s c h. e Courant). Algemeen Overzicht. 63ste JAARGANG. No. 8519. Directeur: A. I. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. Frünkel. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit twee bladen Aan belanghebbende jonge lieden wordt bekend gemaakt, dat het voorbereidend militair onderricht te ZIERIKZEE zal worden gegeven van af 1 October a.s. tot en met 31 Januari 1908, twee malen per week en wel eiken Maandag en Dinsdag van 7| tot 91 uur 's avonds in de lokalen van de voormalige ambachtsschool aan de Noordzijde van het Kerkhof, wijk B No. 424. Uit Stad en Provincie. ZIMIRZEESCME NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10,— per jaar bij vooruitbetaling. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. De Franschen hebben in Marokko eenige voordeelen behaald. Vooreerst hebben zij Sidi-Brachin na een kort ge vecht met de Marokkanen, die zij door middel van melinietbommen op de vlucht joegen, veroverd, zoodat allengs ook de geheele omtrek van Casa-Blanca in hun handen geraakt. En ten tweede heeft de Fransche generaal Drude aan zijn gouver nement kunnen seinen, dat drie voorname stammen zich aan hem onderworpen hebben, en wel op de volgende voorwaarden, dat de Franschen het recht hebben militaire verkenningen in het gebied van hen te doen, dat zij, die op 30 Juli de (Europeanen vermoord hebben, zullen uitgeleverd worden, terwijl inmiddels de goederen van hen zullen worden verbeurd verklaard, dat de stammen als oorlogsschatting zullen be talen twee millioen franc, dat elke stam twee voorname gijzelaars als waarborg der nakoming van het verdrag zal stellen, en eindelijk dat de stammen de Franschen zullen helpen in hun strijd tegen de vijanden der Europeanen. Of tot die vijanden ook moet gerekend worden de nieuwe Sultan, Moelai Hafid, zal spoedig blijken. Deze rukt toch inmiddels met 6000 volgelingen naar het district Sjaoela op, dat in de nabijheid van Casablanca ligt. De bewoners van dit district hebben namelijk Moelai Hafid tegen de Franschen te hulp geroepen. Afgewacht moet nu worden, of Moelai Hafid met vriendelijke of met vijandige bedoelingen komt. De mogelijkheid is toch ook niet uitgesloten, dat de nieuwe Sultan van plan is met zijn troepen slag te leveren aan zijn broeder, Abdel-Ariz, die met een groote krijgsmacht te Rabat is aangekomen, en daar met groote geestdrift werd ontvangen. Voor die mogelijkheid pleit de overweging, dat Moelai Hafid het verstandiger zal achten de Franschen tot goed vriend te houden, dan hen vijandig te stemmen. In het laatste geval toch ziet de nieuwe Sultan zich geplaatst tegenover twee vijanden, en wel de Franschen in de allereerste plaats, en het leger van zijn broeder in de tweede plaats, hetgeen voor hem natuurlijk minder gewenscht is. Engeland heeft met Rusland een belang rijk verdrag gesloten, dat betrekkelijk Perzië, Tibet en Afghanistan tusschen beide staten regelingen omvatwaardoor conflicten tusschen hen in de naaste toekomst worden voorkomen. De gravin Montignoso, de voormalige kroonprinses van Saksen, die na 't avontuur met Giron, van haar gemaal, die toen nog kroonprins was, wettelijk gescheiden is, is in Engeland in het huwelijk getreden met een Italiaanschen pianist, Toselli, genaamd. De gravin, die een Oostenrijksche aartshertogin is, en bestemd was eens een koningskroon te dragen, indien de om standigheden haar gewoon verloop hadden genomen, begaat daarmee volgens mensche- lijk oordeel een mésaillance. Zij schijnt echter aan een gelukkige echtverbintenis een hoogere waarde toe te kennen, dan aan een leven vol glans en luister. Haar dochtertje, prinses Pia Monica, heeft zij in veiligheid gebracht, teneinde te voor komen, dat het door toedoen van het Saksische hof ontvoerd wordt. Een revolutie ontstaat nooit door den wil van één of meer personen. Zij is het gevolg der toestanden, waaronder een volk gebukt gaat. Hoe drukkender en ondragelij ker die worden, des te zekerder, sneller en geweldiger barst zij los. Dit zal men ook in Rusland ondervinden, waar de regeering voor de lessen der historie blind blijft. Want de lankmoedigheid en het lijdzaam geduld eener natie hebben eens de uiterste grens bereikt, Niet zij zijn de revolutionairen, die de revolutie in woord en gcsci'.i'ifi ei kdhdigcii, main wel de regeeringsmannen, die onrecht op onrecht stapelen, en die, steunend op hun tijdelijke macht, de rechten, waarop elk mensch aanspraak heeft, dagelijks met voeten vertreden. Zij dragen de brandstof voor de revolutie aan. Wat in Lodz gebeurd is, grenst schier aan het ongelooflijke. Daar werd een fabrikant, met name Silberstein, vermoord. Wie zijn evenmensch, hij moge zijn fabrikant of werkman, vermoordt, is een moordenaar, en moet als gevaarlijk voor de maatschappij, natuurlijk uit haar midden verwijderd worden.. Justitie en politie moeten trachten den dader op te sporen, en hebben zij dezen gevonden, in een gevangenis opsluiten. In Lodz gaan de autoriteiten echter anders te werk. Daar heeft men, wijl men den moordenaar niet kon vinden, de 800 arbeiders, die op de fabriek van Silberstein werkten, gevangen genomen. Vervolgens heeft men zonder eenigen vorm van proces zeven werklieden en een jong meisje doodgeschoten. En men heeft verder plan om der werk lieden naar Siberië te verbannen. Met het plegen van zulke ongerechtigheden strooit het gouvernement zelf kwistig het zaad der revolutie uit, dat eens zal opkomen, en welig tieren. Welk gematigd man, die een greintje rechtsgevoel bezit, moet niet diep verontwaardigd zijn over zulk schandelijk en snood bedrijf! Is het te verwonderen, dat ondanks alle maatregelen der regeering, die het kiesrecht aan merkelijk besnoeid heeft, de drukpers aan banden heeft gelegd en politieke ver gaderingen verboden heeft, de verkiezingen voor de derde Doema in vrijzinnigen geest zullen uitvallenKan het bevreemding baren, dat zelfs de gepensioneerde generaal Soebatitsji, oud-gouverneur-generaal van Turkestan, zich schaart aan de zijde van hen, die in Rusland betere toestanden verlangen. Hij heeft namelijk een candidatuur van de uiterste linkerzijde voor de Rijks-Doema aanvaard. En hij bekreunt zich niet om de reactionaire pers, die hem herinnert aan zijn vroegere positie, aan zijn rang in het leger. Hij antwoordde daarop, dat hij thans gewoon burger is, arbeidend aan de staatkundige en economische ontwikkeling van zijn vaderland. Hij acht het huidig regeeringsstelsel verderfelijk voor zijn land, en verwacht van een constitutioneel be stuur alle heil. Hoe zwak het gouvernement in Rusland reeds is, blijkt voldoende hier uit, dat het om zich staande te houden en aan kracht te winnen, zijn toevlucht tot fictieve aanslagen op het leven van den Czar moet nemen. In Antwerpen is door toedoen van den burgemeester de werkstaking der dok werkers geëindigd. Zij hebben op de oude voorwaarden het werk hervat, nadat hun de toezegging is gedaan, dat hun loon binnen veertien dagen met een halve franc zal verhoogd worden. In Bordeaux is een internationaal pers congres gehouden, waarop besloten is het duel te bestrijden door voortaan er geen verslagen van op te nemen, een hoogst verstandige doeltreffende maatregel. Voorts heeft men plan een ondersteuningsfonds voor noodlijdende journalisten in het leven te roepen. Beter ware het een pensioens fonds te stichten, opdat de journalist niet langer met zorg aan den tijd behoeft te denken, waarop hij niet meer tot werken in staat is. Zierikzee, 27 Sept. De begrooting van deze gemeente voor 1908 wijst in inkomsten en uitgaven een totaal cijfer aan van f 135.044.88. De hoofdelijke omslag is geraamd op f 33.000, zijnde f 1900 hooger dan voor 1907. Voor gewoon onderhoud der gebouwen, wegen enz., is geraamd f 8731,465, zijnde f 2606,305 minder dan voor 1907. Voor aanleg en vernieuwing is in 1907 f 5400 geraamd, welke afdeeling voor 1908 voor Memorie is uitgetrokken. De kosten van middelbaar onderwijs bedragen, als gevolg der overname door het rijk van de Hoogere Burgerschool f 10.203 minder dan voor 1907. Wegens verhooging der jaarwedden van de hoofden der scholen L. O. is het daartoe betrekkelijk f 854.165 hooger geraamd dan voor dit jaar. i voor de commissie vA.ï schoclkindeï- voeding is voor het eerst geraamd f 25 en voor het ziekenhuis te Noordgouwe een bijdrage van f 50 uitgetrokken. Voor onvoorziene uitgaven is uitgetrokken f 946.175. Bij Kon. Besluit, d.d. 21 September j.l., no. 33, is aan den heer P. P. de Crane, consulair agent van Frankrijk te Zierikzee, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van „Officier d'Académie", hem door den President der Fransche Republiek den 4en Juli j.l. ver leend. 30 September a.s. zal de heer H. J. van Oijen, kommies der le klasse bij 's Rijksbelastingen alhier, den dag her denken, dat hij 40 jaar in 's Rijksdienst heeft doorgebracht. De ingenieur van Schouwen, jhr. De Muralt, die reeds vroeger naam maakte met zijn systeem voor zeeweringen, heeft thans weder een nieuwe methode uit gedacht voor den aanleg van zinkwerken, volgens welke methode een besparing zou worden verkregen van 50 pCt. Volgens de gewone methode worden zinkwerken aangelegd met rijshout en stortsteen; volgens de nieuwe methode echter blijft het rijshout geheel achterwege. Van technische zijde wordt verzekerd, dat vooral voor zinkwerken aan zee de nieuwe methode in de verre toekomst een geheelen omkeer in de uitvoering van deze zal teweeg brengen. In de Ingenieur van 21 Sept. komt een uitvoerige beschrijving met teekeningen van deze nieuwe methode voor. De Centrale Feestcommissie heeft tot den commandant der eerewacht het verzoek gericht het publiek in de gelegen heid te stellen het vaandel, dat door een dames-comité ten geschenke was gegeven, te bezichtigen, alvorens het aan de Konin gin zal aangeboden worden. Dit verzoek is ingewilligd. Het vaandel zal tot en met Donderdag 3 October in de bodekamer van het Stadhuis voor een ieder te zien zijn. De heer T. A. Hansen, vruchtboomen en rozenkweeker te Middelburg, had gisteren een mooie collectie appelen en peren in de bovenzaal van den heer Van Meteren alhier geëxposeerd, die niet alleen door de groote verscheidenheid de aan dacht der bezoekers trok, maar ook om de bizonder fraaie soorten ten zeerste geroemd werd. Onder de hand peren waren er bij, die wij onder den naam van reuzen- peren gevoegelijk kunnen rangschikken. Wij zullen geen opsomming van de ver schillende soorten van appelen en peren doen, noch ons wagen aan een uiteen zetting der voortreffelijkheid er van. Om dit laatste trouwens te kunnen doen, moet men zich niet slechts tot een ver lustiging der oogen bepaald hebben, maar ook door een persoonlijk mondeling onderzoek in staat zijn gesteld een oordeel uit te spreken. Gisterenavond vergaderde ten huize van den heer Adriaanse het Departement Zierikzee der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, De voorzitter, de heer De Wilde, opende de vergadering, die nu beter bezocht was dan in het vorig seizoen. De secretaris, de heer F. H. Dikschei Jz., las de notulen, die onveranderd werden goedgekeurd. Van commissarissen der Spaarbank alhier was bericht ingekomen van de periodieke aftreding des heeren Mulock Houwer. Door hen werden voor gedragen de heeren Mulock Houwer en J. van Schelven. Eerstgenoemde werd her kozen. De voorzitter deelde mede, dat van het Departement Steenbergen een schrijven was ontvangen, inhoudende de mededeeling dat de heer P. C. Huvers overging tot dit Departement, en van de Vereeniging „De Jonge Vrijzinnigen" alhier een schrijven betreffende eventueele toetreding tot het Departement, waarover nog eerst vergaderd moest worden. De door het Bestuur ver zonden circulaires hadden het verblijdend resultaat opgeleverd, dat het ledenta^van 33 tot 60 geklommen was. Dit resultaatwerd met applaus begroet. Ingekomen was dé ver antwoording van de Vereeniging „Onder ling Hulpbetoon". De voorzitter las de cijfers voor, die door hem nader werden toegelicht. De rekening van den penning meester werd, behoudens een onbeduidende wijziging, conform bevonden, en in ontvang en uitgaaf goedgekeurd tot een bedrag I van f 1236,95V Het jaarverShxg'Vait de.: secretaris werd vastgesteld. De begrooting werd tot de geraamde cijfers aangenomen. De rekening van de Spaarbank werd accoord bevonden en goedgekeurd. De leesvergaderingen werden vastgesteld. Als spreker zal in dit seizoen o. a. optreden de heer Bruinwold Riedel, secretaris van het Nut. Ook zal in dit jaar een lees- vergadering met lichtbeelden voor kinderen worden gehouden. Mej. De Mooij heeft zich hiervoor welwillend beschikbaar ge steld. Aan de Nutscommissie voor Onder wijs werd een subsidie van f 5 toegekend. Niets meer aan de orde zijnde, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Wij herinneren onze lezers en leze ressen er aan, dat door de Nederlandsche Tooneelvereeniging a.s. Maandagavond op de Balie zal opgevoerd worden „Vrouwen tranen", een blijspel in vier bedrijven. Dinsdagavond zal door hetzelfde gezel schap gespeeld worden „De Stem van het Geweten", een drama in drie bedrijven. Ook in dit stuk zullen, evenals in „Vrouwentranen", de beste artisten van genoemd gezelschap optreden. De Nieuwe Rotterdamsche Courant schreef met veel lof over dit drama: „Het is een stuk met een prachtig gegeven, dat tot in de ziel schokt, en dat een onovertrefbare vertol king vindt door dit gezelschap". Op de aanstaande kermis zal ook te aanschouwen zijn een zoogenaamde mensch- visch, die door een zeeofficier van vluchtende menschen bij de uitbarsting van Martinique gekocht is. Het bovengedeelte van het dier is gelijk aan dat van een mensch, met uitzondering van de oogen en de tanden, die op die van een dier gelijken. Het gebit wijst op een vischbek. Het onderdeel van het lichaam gelijkt op dat van een visch, behalve dat er een menschelijke ruggegraat doorloopt. Het dier moet 7 dagen hebben geleefd, en is daarna gebal semd. De lengte is pl. m. 1 Meter. Het hoofd, de mond, neus, armen en handen doen denken aan een menschen- gedaante, terwijl de oogen, waarboven wenkbrauwen, wat vorm en stand betreft, weer doen gelooven aan een visch. Het hoofd en de borst en de rug zijn begroeid met haar. Het beest had geen kieuwen, maar moet evenals een dolphijn of een walvisch geademd hebben. Het gedeelte beneden de borst, waar het lichaam in vischvorm overgaat, vertoont een geschulpte huid, en eindigt in een staart. Het dier heeft bij den staart een rugvin, twee vinnen aan den buik en twee aan de borst. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 December a.s. bevorderd tot opzichter bij 's rijks waterstaat le klasse, de heer A. Kooreman, thans 2e klasse. Bij den gehouden vierden propaganda- schietwedstrijd der Kon. Vereeniging van Ned. Scherpschutters, werd het gewestelijk meesterschap verworven voor Zuid-Holland door den heer W. F. Moody te 's Graven- hage; voor Noord-Holland door den heer D. Kroon Hz. te Hoorn; voor Noord- Brabant door den heer A. Bauwens te 's Hertogenboschvoor Gelderland door den heer P. ten Brugge Cate te Arnhem; voor Zeeland door den heer W. K. Hering te Middelburg; voor Utrecht door den heer W. H. Hoogland te Utrecht; voor Friesland door den heer H. H. Rademaker te Leeuwar den, en voor Groningen door den heer J. Noosten te Groningen. Stavenisse. Door de jonge afdeeling „Tholen" van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies werd één kind uitgezonden naar de kolonie „Zonneheuvel" bij Hoeven (N. Br.) Na daar 4 weken geweest te zijn, is het kind zeer versterkt en opgeknapt terug gekomen. Circa A\ pond was het in lichaamsgewicht toegenomen. Te wenschen is het, dat nog zeer velen op dit eiland als lid der afdeeling zullen toetreden, op dat de vereeniging den volgenden zomer, zoo noodig, meerdere kinderen kan uit zenden. Een-en ander heeft natuurlijk ten doel, de gezondheid van zwakke en herstellende kinderen, voornamelijk uit de volksklasse, te bevorderen. Oud-Vossemeer. Er heeft zich alhier een commissie gevormd, welke zich ten doel stelt in den nood te voorzien van het gezin van A. Lindhout, die de vorige week door zoo'n ernstig ongeluk ws rd ge- troffer Een beroep op de alg' dadigheid zal ongetwijfeld bi» ingezetenen voldoenden steun Wissekerke, 25 Sept. Door van den Wiskerke-polder weru neueii m de vacature, ontstaan door de benoeming van den heer C. H. v. d. Berg als dijk graaf, tot gezworene van dien polder gekozen de heer G. Hoveijn, met 8 stem men; de heer Jac. de Kam Cz. bekwam 7 stemmen. Onze berichtgever meldt nog, dat bij de benoeming van een gezworen voor den Wissekerkepolder, door den heer» Van der Heijde Sr. werd voorgesteld die benoeming uit te stellen tot de dijkgraaf, de heer Janus de Looff, op 1 October a.s. was afgetreden, omdat nu reeds 2 beëedigde dijkgraven in het bestuur zaten, en hij de benoeming van den heer Van den Berg en ook die van den nu te benoemen gezworen ontijdig en dus onwettig achtte. Dit voor stel werd echter verworpen, en hierop had de benoeming van een gezworen plaats. Goes. Aangesteld als electrisch monteur bij de Kon. Marine de heer A. Snoep Jr., oud-leerling der Ambachtsschool alhier. Middelburg. In een Woensdagavond gehouden vergadering van de anti-rev. kiesvereeniging, is in verband met de op 17 October te houden Deputaten-vergade- ring en van de vragen welke het Centraal- Comité wenscht beantwoord te zien, een motie aangenomen, waarin o. a. alsgfhet oordeel der kiesvereeniging wordt uitge sproken, dat het zgn. bianco-artikel voor de anti-rev. volstrekt onaannemelijk is, en dat de invoering van het op individualis- tischen grondslag berustend algemeen kies recht, principieel moet worden weerstaan. De diefstal van tafelzilver. Er schijnen toch 3 muzikanten van het 3e reg. inf. te Bergen-op-Zoom bij den bekenden diefstal van tafelzilver te Middelburg betrokken te zijn. Althans 3 muzikanten werden naar 's-Hertogenbosch overgebracht om daar voor den krijgsraad terecht te staan. Met ingang van 1 October worden overgeplaatst de sergeanten De Lange van Bergen-op-Zoom naar Middelburg en Beers van Bergen-op-Zoom naar Vlissingen. Vlissingen. De bataljons van het 3e reg. inf. te Middelburg en te Vlissingen in garnizoen, die te Bergen-op-Zoom enkele weken waren gekampeerd tot het deelnemen aan oefeningen op groote schaal, keerden heden (Donderdag) per extra-trein naar hun garnizoenen terug. Alleen de 4e comp. van het 2e bat. uit Middelburg, zal eerst Zaterdag naar het garnizoen terugkeeren. Het Engelsche stoomschip „Serula", komende van Gent, is Zaterdag in het kanaal van Gent naar Terneuzen, even voorbij Sas-van-Gent, omhoog gevaren. De lading, bestaande uit stukgoederen, moest worden gelicht, waarna het schip eerst Maandag is vlot gekomen. De lading werd toen weer ingenomen en kon de reis daarna worden voortgezet. Visscher ij- Berichten. In de vorige week werden van Bruinisse verzonden 3660 tonnen mosselen naar België en Frankrijk. 800 balen mosselen werden naar Nederland, Engeland en Duitschland verzonden. De verzending van oesters bedroeg 5500 stuks. Aangevoerd werden 250 tonnen mosselzaad. Deze week zijn de zaaclbanken geopend. De .hoeveelheid mosselzaad daarop aanwezig is echter niet groot. KERKNIEUWS. Noordgouwe. Tot Notabel bij de Ned. Herv. Gemeente alhier is gekozen de heer Jan van der Werff. Het Classicaal Bestuur der Ned. Herv. Kerk te Dordrecht heeft, na verhoor van den geschorsten predikant en van den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Oud-Beierland, diens zaak in handen ge steld van het Provinciaal Kerkbestuur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1