I Dinsdag 24 September 1907. J li y bericht. nieuwstijdingen. :N (Z ierikzeesche Courant). ZE 63ste JAARGANG. No. 8517. Directeur: A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. Frunkel. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZEHoek SchuithavenZierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. Ise. Lijst van benoembaren bij den dienst der Brandweer. supers .berg, -li van de Voetpaden. Algemeene Opneming AMERIKA. ZWITSERLAND. RUSLAND. ENDELAND. DUITSCHLAND. BELGIË. NEDERLAND. II UWSBODE. Qelde,, voor- 22 uur, 1 dagen termijn Verschijnt dinsdag, donderdag en zaterdag. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Zij, die zich met 1 October a.s. op Ieze Courant abonneeren, ontvangen e tot dien datum verschijnende ummers gratis. Alle brievengaarders boekhandelaars nemen abonne menten aan. 86, maarden 4 tegen De Directeur, J. DE LOOZE. Iremiën Hoor de T Cz„ shaven, roo, skerke; en M. billijke veland »ER4 >ft vraagt pir :n pakje anco auw- aam- liteit. Heer aven, De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van llerikzee Gelet op artikel 38 der Verordening tot voor- toming en blussching van brand in deze gemeente, Maken bekend: dat door hen voorloopig is opgemaakt de lijst ,an bij de Brandweer benoembare ingezetenen, «Ike lijst van af den 23 September a.s., gedu- ende veertien dagen, ter Secretarie der gemeente toor een ieder ter inzage is nedergelegd. Zij, die meenen niet benoembaar te zijn, op grond van de bepalingen, voorkomende in artikel 36 der voornoemde Verordening, kunnen hunne «zwaren binnen een en twintig dagen na den 3 September a.s. schriftelijk indienen bij Burge- neester en Wethouders en binnen drie dagen na Ie dagteekening eener afwijzende beschikking, laarvan in beroep komen bij den Raad, die de [eindbeslissing geeft. Art. 36 luidt als volgt: Benoembaar zijn alle mannelijke ingezetenen, [die op den eersten September hun vijf-en-twin- jaar hebben volbracht en hun vijf-en-vijf- nog niet hebben bereikt, met uitzondering |van: I'. de door het openbaar gezag aangestelde amb tenaren en beambten, die ingevolge hunne Instructie, bij brand zich op eene bepaalde plaats bevinden moeten of in de waarneming hunner betrekking, ter plaatse van den brand, ambtsplichten te vervullen hebben; de schippers en varensgezellen, die door hun beroep het grootste gedeelte van het jaar buiten de gemeente verblijf houden, of hen, die wonen op een afstand van meer dan duizend meter hemelsbreedte buiten de be bouwde kom der gemeente; de militairen in werkelijken dienst; het personeel, aangesteld bij de bediening der gemeente-vloedplanken; en hen, die volgens eene schriftelijke verklar ng van een der plaatselijke geneesheeren, iop grond van lichaams- of zielsgebreken, onge schikt zijn voor den dienst bij de Brandweer. Zierikzee, den 21 September 1907. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Weth., l.°-Burgem. JAN SNELLEN, Secretaris. Bureau m. ht, oml J. VAN' mende 4 jaa MAN, I? iudster tegen/ moodig et Nov. gd, bij naire aanst loon; getuig-» den. bij den semeer, vraag :r een' 1, vraagt j De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Zierikzee brengen ter kennis van be langhebbenden, dat in de aanstaande week van wege de gemeente eene zal worden gehouden van de Voetpaden. Zierikzee, den 21 September 1907. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Weth., l."-B. JAN SNELLEN, Secretaris. De Standard-Oil-Company staat thans voor het Bondsgerechtshof te New-York terecht, wegens overtredingen der trustwet. Een van de ambtenaren der Company deed daar enkele verrassende mededeelingen over de winsten, die de Mij. maakt. Hij verklaarde, dat de totale bezittingen van de Standard Oil Cy. van New-Yersey toe namen van 200 millioen dollar in 1899 '°t 371 millioen dollar in 1906, en dat de totale winsten over hetzelfde tijdvak bedroegen 490 millioen dollar, van welk bedrag dividenden werden uitgekeerd tot {en totaal van 308 millioen dollar. De Standard Oil Company of Indiana beeft met een kapitaal van 1 millioen dollar in 1906 een winst gemaakt van 10 Millioen en in 1903 van bijna 7 millioen dollar. Lowther Burbank, de Californische bweeker, heeft aan de Stanford universiteit soorten van appels aangeboden, die aan bón boom waren gegroeid. Onder de ver deling zijn groote en kleine, zoete en zure van verschillende kleur. - Een woeste storm, de hevigste dien Men sinds 30 jaar beleefd had, is Woens dag losgebroken over New-Foundland. Elf schepen zijn op verschillende punten gestrand, en vele zijn geheel verloren met mm volle lading visch. De schade is overgroot. Men vreest nog andere rampen. De millionair John S. Cook, te Chicago, heeft zich in het Mercy-Hospital aldaar onderworpen aan een operatie, waarbij een groote hoeveelheid bloed uit zijn lichaam werd overgebracht in dat zijner zuster, Mevr. Welch, die zeer ziek was en zonder zijne zelfopoffering waarschijnlijk zou zijn gestorven. Mevr. Welch is nu buiten gevaar en de heer Cook heeft geen andere nadeelige gevolgen ondervonden, dan dat hij zich verscheidene dagen lang flauw en zwak gevoelde. in Montreux hebben de vorige week omstreeks 9j uur twee lieden een brutale poging tot roof gedaan. Zij kwamen kort na het openen van een bijbank aldaar aan en vroegen den kassier om bankpapier te wisselen. Terwijl de kassier daartoe aan stalten maakte, schoten de boeven hem a bout portant een kogel in het hoofd, en trachtten beslag te leggen op de aanwezige waarden. Door het geluid van het schot was dadelijk een aantal menschen op de been, en de menschenjacht begon. Een der roovers schoot viermaal zijn revolver af op zijn achtervolgers, van wie er juist ook vier gewond werden. Ten slotte slaagde men er in hem te grijpen. De andere dief werd onmiddellijk gepakt. Alle waarden en het geld werden ongeschonden terugge vonden. Zooals indertijd gemeld, zijn een aantal revolutionnairen te Petersburg gearresteerd, omdat zij verdacht worden van 'n samen spanning, waarvan het doel was de afdeeling van het winterpaleis, waar de geheime politie ter bewaking van den tsaar is gevestigd, in de lucht te willen laten springen. Daartoe zou een meisje, Wanda geheeten, verkleed worden als gendarmerie-officier. De uniform werd bij een kleermaker besteld; toen deze echter verklaarde, dat, als hij 't meisje zelf de maat niet kon nemen, de uniform zóó slecht zou zitten, dat de zaak uit zou komen, werd van het plan afgezien. Kort daarop kwam de ge- heele geschiedenis de politie ter oore. Londen, 21 Sept. De leden der ver- eeniging van machinisten en stokers (met een ledental van 19000) besloten niet mee te doen met de eventueele staking, waar door deze zal mislukken. Geheel Londen verkeert in sensatie over het eigenaardig avontuur, een zekeren Warren uit Aldershot overkomen. Ziehier de mysterieuse geschiedenis, die een Sherlock Holmes zeer zeker zou doen watertanden. Den achtsten September reed Warren per fiets naar Aldershot, toen hij een auto met drie personen ontmoette, waarvan de één hem den weg vroeg. Terwijl Warren bij 't schijnsel van de auto-lantaarn zijn fietskaart te voorschijn haalde, werd hij door een slag in staat van verdooving gebracht. Toen hij ontwaakte bevond hij zich ais gevangene in een scheepskajuit. Tot zijn groote verbazing deelde hij de hut met een man, dien hij jaren geleden in Indië kende. Deze vertelde hem, dat hij in een kroeg door een slaapmiddel bewus teloos gemaakt was. De gevangenen werden goed behandeld. Na een week gelukte het hun echter door een luik te ontvluchten en aan land te zwemmen. Ze ontdekten, dat ze zich te Bristol bevonden en dat van hen beiden in twee verschillende kranten doodsberichten geadverteerd waren. Warren verklaart jaren geleden met den anderen gevangene in Indië een Boed- dhistischen tempel ontheiligd te hebben. Ternauwernood konden ze toen aan de woedende bevolking ontkomen. Thans herinnert Warren zich, dat de lieden in de auto Indiërs in Europeesche kleederdracht waren. De autoriteiten en het bekende Engelsche detectieve-instituut van Scotland Yard doen ijverig onderzoek naar deze mysterieuse schaking. Wilhelmhöhe, 21 Sept. Heden ochtend had in het artillerie-depót bij het ontladen van 15 centimeter-granaten, een ontploffing plaats, waarbij vijf dooden, vier zwaar en twee licht gewonden voorkwamen. Voor de rechtbank te Berlijn had zich Vrijdag de echtgenoote van den aldaar wonenden medicus, dr. Bergmann, te ver antwoorden wegens mishandeling van haar 14-jarig stiefdochtertje. Den 17den Juni j.l. werd ze deswege in de badplaats Swinemünde gearresteerd. De zaak werd onder groote belang stelling door de rechtbank behandeld. Allerlei treurige feiten kwamen, daar de getuigen voor 't grootste gedeelte uit gewezen dienstboden bestonden, aan het licht. Het kind werd dikwijls bont en blauw geslagen, slecht gevoed en moest boven dien allerlei zwaar huiswerk verrichten. De vader, die ook als getuige gehoord werd, ontkende ten stelligste, dat zijn vrouw het kind mishandelde. Een strenge opvoeding was noodig, omdat het meisje leugenachtig, onzindelijk en weinig betrouw baar was. Daar de rechtbank de mishandeling ten deele niet bewezen zag, werd de moeder slechts tot 300 mark boete veroordeeld. Vier personen, met zwartgemaakte ge zichten, randden te Maldeghem een zekeren De Smet aan, sloegen hem, brachten hem dolksteken toe, en stalen al wat hij bij zich droeg. Voorbijgangers, wier aandacht was getrokken door zijn hulpgeroep, kwamen er heen, en vonden hem doodelijk gewond langs den weg. Zijn toestand is zeer ernstig. Twee kinderen te Roeselaere zijn op ellendige wijze om het leven gekomen. Het ééne lag bij de terugkomst der moeder geheel verkoold in de wieg, die in brand was geraakt; het andere viel in een ketel met kokend waschwater. Beider ouders zijn wanhopig. Dagelijks neemt het aantal werkenden in de haven van Antwerpen toe. Vrijdag waren er wel rond de 2 3000 stakers aan den arbeid gegaan. De kolenwerkers zijn bijna allen weer terug aan het werk. De stouwerswerklieden alleen blijven nog steeds van de dokken weg en het zijn maar enkelen, die men hier en daar aan 't werk ziet. Beteekenisvoller is de herneming van het werk aan de houtbooten. Voor deze werk lieden is de strijd, te zamen met de graanwerkers, begonnen. Reeds waren houtmannen op de kaai aan 't werk gegaan in 't begin der week, doch Vrijdag zijn ook houtmannen aan boord gaan werken onder de oude voorwaarden, n.l. 5 fr. per dag. De afgevaardigden der arbeiders hebben minister Hubert, naar aanleiding van het geval-Dreyfus, medegedeeld, dat er genoeg stuwadoors waren, die wenschten onder de nieuwe voorwaarden werk te geven aan de arbeiders, maar dat de Fédération Maritime 't hun belette, wat een ware aanslag tegen de vrijheid van den arbeid was. De minister antwoordde, dat, als zulks het geval was, een klacht moest gezonden worden naar het Antwerpsche parket, indien dit laatste zich nog niet met de zaak bezighield en dat hij intusschen de zaak zou uitleggen aan zijn collega van justitie. Het Hblad. v. Antw. wijst op het gevaar, dat Antwerpen een groot gedeelte van zijn welvaart zal inboeten, wanneer de socia listen er de wet kunnen voorschrijven. Ziet naar Duinkerken! roept het blad uit. Dat is nu een haven, waar, dank zij de misdadige toegevendheid der radicaal- socialistische overheid, het roode arbeiders syndicaat heer en meester is en zijn wetten stelt. Men kan er geen schip iaden of lossen, of men moet langs het syndicaat om en wie niet de voorwaarden en voor schriften van het syndicaat aanneemt, die kan elders een strop gaan zoeken om geworgd te worden. De kapiteins bedanken er dan ook feestelijk voor, om nog naar Duinkerken te varende eene scheepsmakelaar na den anderen rolt er zijn matten opfabrikanten van het Fransche Noorderdepartement laten te Antwerpen lossen en zoo met binnenschepen de koopwaar naar ginds brengen, om te ontsnappen aan die tirannie; en zoo komt het, dat het gras groeit tusschen de steenen op de kaaien. Beverwijk, 21 Sept. Twee pleegzusters, die sedert een paar jaar alhier een her stellingsoord voor eigen rekening hadden ingericht en gedreven, hebben plotseling haar zaakje aan een ander overgedaan en zijn, achterlatende een groot aantal credi teuren, met de -noorderzon vertrokken. Alles was zeer geheimzinnig en met overleg voorbereidze lieten een annonce plaatsen om indiening der rekening vóór of op 1 October aan een vertrouwd adres, zonden enkele patiënten voor enkele dagen elders in pension en toen ze hen tot Utrecht weggebracht hadden, verwijderden zij zich en moeten direct naar Hamburg doorgereisd zijn, om vandaar naar Amerika te vertrekken. De rekeningen van de gemaakte schulden zijn alle aan het opgegeven adres bezorgd, maar voor de betaling is geen geld aan wezig. Zaandam, 21 Sept. Een eigenaardig geval deed zich gisterenmiddag voor bij een verkoop bij executie alhier, voor een belastingschuld van f 4.16 (inkomsten belasting). Dit bedrag was schuldig zekere Ch. L. Rust, glazenwasschersbaas, wonende Prins Hendrikstraat 16. Rust beweert te hoog te zijn aangeslagen en weigerde derhalve de betaling. Wetende, dat daarop verkoop van zijn meubilair zou volgen, heeft hij avond aan avond besteed, om al wat maar eenigszins vastgelegd kon worden, met spijkers of krammen of beugels aan wand of vloer te bevestigen. „Ik was aangesteld als bewaarder van mijn eigen boeltje", aldus moet hij gezegd hebben, „en wijl mijn arbeid buitenshuis ligt, was ik bang voor diefstal en daarom heb ik alles bevestigd". Zoo zaten o. a. de stoelen met 8-duims draadnagels aan den grond vastgetimmerd en kon men de kasten niet van haar plaats krijgen, omdat de achterschotten op gelijke wijze aan den wand vast zaten. Wat op den vloer lag aan kleeden en zeilen was ais doorregend met mattenkrammetjes enz. De helpers van den deurwaarder konden alzoo eerst een uurtje breken en losscheuren, alvorens tot den verkoop kon worden overgegaan. Dat "zij dit niet op zachtzinnige manier deden, laat zich denken en wat dus ten verkoop werd aangeboden, had veel van zijn waarde verloren. De kasten misten achterdeelen, de stoelen hadden beschadigde pooten en de zeilen schenen met snelvuur beschoten. Rust sloeg van uit de deur zijner woning, met een glimlach op het gelaat en een sigaar in den mond, die breekpartij gade en wisselde af en toe blikken en woorden met het saamgestroomde publiek, dat eens deels pleizier in het geval had, andersdeels er schande van sprak, dat zoo willekeurig met iemands eigendom werd omgegaan. De huisbaas zal echter zeker over een dergelijke handeling van zijn huurder wel het minst te spreken zijn. Eindelijk kon de verkoop beginnen. Een kast ging voor een dubbeltje, twee schilde rijen voor 30 cent, 6 stoelen voor een gulden. De verdere artikelen besomden maar heel weinig meer en de geheele op brengst was pas even f 5, een bedrag dus, volstrekt niet voldoende om de belasting schuld en de onkosten te bestrijden. Doch het recht had zijn loop gehad. Utrecht, 21 Sept. Een reiziger met een der treinen aan het Centraalstation alhier aangekomen, werd schijnbaar bewusteloos het bureau van den stationschef binnen gedragen. Een dokter, die ontboden werd, kon aan den man niets abnormaals ont dekken, maar deed hem voorzichtigheids halve per brancard naar het /ziekenhuis brengen, waar de man nog altijd bewusteloos bleef. Hier bleek echter, dat men met een simulant te doen had, die slechts be wusteloosheid voorwendde. Hij werd dan ook aanstonds ontslagen en onder politie- geleide naar het hoofdbureau gebracht; bij fouilleering bleek de man hoegenaamd niets bij zich te hebben, geen geld, geen horloge, geen zakdoek, zelfs geen spoor kaartje. Hij deelde mede naar Amsterdam te willen reizen, waar hij door de zorgen der politie weer naar toe is gegaan. Hoe de man in den trein is gekomen, blijft een raadsel; hij was afkomstig uit Arnhem. Leiden, 21 Sept. Naar vertrouwbare berichten luiden moet de vermoorde 20-jarige J. E. A., een meisje zijn geweest van gansch onbesproken gedrag. Zij schijnt naar de plaats, waar het treurig drama is afgespeeld, gelokte te zijn door een schrijven van den onverlaat, gesteld op den naam van een jongen man, met wien de arme meid eenige voorloopige kennismaking had aangeknoopt. Onder een ontzagelijke toevloed van menschen werd hedenmorgen op de be graafplaats aan de voormalige Heeren poort, het vermoorde meisje J. E. A. ter aarde besteld. Onder de aanwezigen werd ook prof. Kan, waar het meisje diende, opgemerkt. Eenige kransen van familieleden dekten de kist. Aan de groeve sprak ds. Douma, predi kant bij de Gereformeerde Kerk alhier, een treffend woord, dat diepe ontroering teweeg bracht. De oudste broeder van den overledene dankte voor de laatste eer aan zijn zuster bewezen. De moordenaar leefde hedenmorgen nog. 's-Gravenhage21 Sept. Naar men meldt, is vanwege de justitie alhier aan een viertal geneeskundigen, in verband met het geval Hirschmann-Mülier, een vragenlijst gezonden met uitnoodiging deze lijst ter wille van het gerechterlijk onder zoek, te willen beantwoorden. Aiblasserdam, 21 Sept. Gisteren is een ongeveer 21-jarige dekknecht van de stoomboot „Telegraaf", komende van Rot terdam, in de Noord door op vaten te klimmen, uitgegleden, overboord geslagen en verdronken. Rotterdam, 23 Sept. Hedenmorgen werd alhier de 400.000ste inwoner geboren. In nog geen 9 maanden tijd nam dus de bevolking toe met 9636 inwoners. De 400.000ste was dan ook aanvankelijk eerst verwacht in de maand November, doch reeds heden kwam de rangeerder der Staatsspoorwegen Bom, als zoodanig de geboorte aangeven van zijn dochtertje Catharina Johanna. Er was bij het stadhuis veel belang stelling, en de gelukkige vader werd door het ambtenaarspersoneel bij zijn binnen treden met ovaties ontvangen. Gisterenavond 8.15 uur is de stoom tram van de R. T. M., komende van Hellevoetsluis en bestemd naar hier, aan de Maashaven Z. Z. nabij den Dordtschen straatweg door onbekende oorzaak ont spoord. De trein bestond uit een locomotief, een postwagen, vijf personenwagens en twee goederenwagens, en reed met een flinke snelheid. De machine, die 20.000 K.G. weegt, werd dwars over de rails ge worpen, de postwagen opgenomen en ter zijde van de rails gegooid. De nu volgende le klasse personenwagen liep op de locomotief en geraakte eveneens uit het spoor, doch de verdere wagens bleven in het spoor. Noch het machinepersoneel, noch de 8 passagiers en conducteur in het le klasse rijtuig, werden gekwetst, wat wel een wonder mag heeten. De spoorrail was natuurlijk geheel versperd, waarom men hedennacht in allerijl een hulpspoor heeft gelegd om de plaats heen waar het déraillement voorviel. De materieeie schade is aan het post- rijtuig het grootst. Een onderzoek door de politie ingesteld sluit alle misdrijf uit. Dordrecht, 21 Sept. Een winkelier in sigarenalhier verkocht gisterenavond aan een hem onbekenden Engelschman een kistje sigaren en had de onvoorzichtigheid daarvoor in betaling aan te nemen een banknoot van 10 dollar van een Zuid- Amerikaansche republiek, waarvan hij den kooper f 21 in Hollandsch geld terug gaf. Toen hij hedenvoormiddag dat bank biljet bij een bankier wilde inwisselen, kwam hij tot de onaangename gewaar wording, dat het niet meer gangbaar en dus waardeloos was. Bergen-op-Zoom. Uit het kamp „Kijk in de Pot" schrijft men: De oefeningen van het 3e regiment infanterie, onder leiding van den regiments commandant, hebben hun gewoon verloop. De bataljons uit Zeeland treffen het tot heden uitstekend met het weder; de gezondheidstoestand is best, zij die zich ziek meldden, hebben hoofdzakelijk voet gebreken, hoewel de diensten niet afmattend zijn, terwijl in de oefeningen steeds de noodige afwisseling wordt gebracht. De voeding, bestaande uit verzwaard of veldration, is uitstekend, en kan door de verbeterde inrichting der keukens zeer goed worden bereid. Dientengevolge heerscht er onder de Zeeuwsche bataljons een goede geest. Dinsdag en Woensdag manoeuvres, op laatstgenoemden dag in vereeniging met de alhier garnizoenhoudende veld-artillerie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1