Zaterdag 21 September 1907. i Tweede Blad. Koffie] en f gewaagd, Slachten van vee en het verkoopen van vleesch. NIEUWSTIJDINGEN, (525 ierilizeesolie Cour an t). at won] "wgt iaan if 'ordt her aer binnen H W.J, pelviarU nog vol wordel aangevuld uitgegevè per stub, cent. RS Fzi\,| :r bijl joH?. E BOEIJE' ivember eene leid. 63ste JAARGANG. No. 8516. Directeur: A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FRaNKEL. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. BERICHT. Onveiligheid Vaarwaters. AMERIKA. ZWITSERLAND. RUSLAND. FRANKRIJK. DUITSCHLAND. BELGIË. LUXEMBURG. ZIERIKZËESCHE NIEUWSBODE. PPèni lc II M land jgbaarj .bij jroef met Iret I lijke ,'verpel-1 ix Itnmiscl? Jelitzsch. 30 en 60 ets. I kooper voor ilipsland. Oosteriand e» een Rijtuig! bezorgen bijl Zierikzee eiJ ptember, eel beleefd ver-1 VAN DER| 13 Septembe) heeft mede' ïve die terug1 u", Zierikzee.] Melkmarkt, ar Rotterdam oerenknech Blauwe Keet", ndienstme" :ene Boeren DE OUDE meid benoo werkerk. luishoudste igd, bij F. De oek bij Z.zee rgenuren eet Boekh. A. L tbode benoo tekhandelaars uw gevraag1 Te bevraged w vraagt een Te bevragei] Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Zij, die zich met 1 October a.s. op deze Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Alle brievengaarders en boekhandelaars nemen abonne menten aan. De Directeur, A. J. DE LOOZE. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat op heden is afgekondigd de door den Raad, in zijne Ver gadering van den 3 September j.l., vastgestelde Verordering betreffende het slachten van vee en het verkoopen van vleesch in deze gemeente. Zij maken voorts bekend, dat deze Verordening op den 23 September a.s. in werking zal treden, voor een ieder gedurende drie maanden ter Secretarie der gemeente ter inzage is nedergelegd, en tegen betaling van 20 cent verkrijgbaar is gesteld. Zierikzee, den 20 September 1907. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Weth., l.°-B. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt de navolgende berichten betreffende schiet oefeningen ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang'kunnen hebben, t. w.: Schietoefeningen van het fort Harssens. Reede van Texel. 3de District. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog zal op nader tusschen 10 en 20 October 1907 vast te stellen dagen een schietoefening worden gehouden van het fort Harssens. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt, de reede van Texel tot op 4500 M. van het fort. Op de dagen, dat gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien van minstens één uur vóór den aanvang der schietoefeningen tot aan het einde daarvan; alsmede gekleurde vlaggen, aangevende de ware richtingen, waarin gevuurd zal worden. Bovendien zullen op dien dag groote waar schuwingsborden worden geplaatst aan den ingang der haven en op de batterij Vischmarkt, ver meldende, in welke richting dien dag gevuurd zal worden, terwijl nabij het torpedo-magazijn en aan den ingang der haven borden zullen worden geplaatst, waarop is aangegeven de beteekenis der gekleurde vlaggen, als volgt: rood witte vlag beteekent Noord, wit zwarte vlag N.-O., zwarte vlag Oost. De datum der schietoefening zal nader in enkele plaatselijke bladen aangekondigd worden. Schietoefeningen van het fort Pampus. Zuiderzee. 3de District. Volgens mededeeling als voren zal op nader tusschen 7 en 12 October 1907 vast te stellen dagen eene schietoefening worden gehouden van het fort Pampus. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een sector begrensd door de richtingen NNWV.W. door Noord tot ZZO '/A (180°) tot op 4500 M. van het fort. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van het fort Pampus een roode vlag waaien, van minstens één uur vóór den aanvang der schiet oefeningen tot aan het einde daarvanbovendien zullen tegelijkertijd roode vlaggen waaien van de batterijen Diemerdam en Durgerdam, de West batterij nabij Muiden en den kerktoren te Muiderberg. Schietoefeningen van het fort IJmuiden. 3e District. Volgens mededeeling als voren zal op nader tusschen 8 en 15 October 1907 vast te stellen dagen eene schietoefening worden gehouden van het fort IJmuiden. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een sector tot op 4500 M. van het fort en begrensd aan de N.-zijde door eene lijn van af het fort in de richting NJ/4W. en aan de Z.-zijde door het Noorderhoofd en eene lijn in de richting ZWtW'/iW. van het uiteinde daarvan. Op de dagen, dat gevuurd wordt, zal van het fort eene roode vlag waaien, van minstens één uur vóór den aanvang der schietoefening tot aan het einde daarvan. Schietoefeningen van het fort Hoek van Holland. 4de District. Volgens mededeeling als voren zal op nader tusschen 10 en 20 October 1907 vast te stellen dagen eene schietoefening worden gehouden van het fort Hoek van Holland. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een driehoek, gevormd door het fort, een roode vlag beZ. het zeegat en een roode vlag beN. het zeegat; de afstand wordt 3100 M. van het fort. Op de dagen, dat gevuurd wordt, zal van het fort eene roode vlag waaien, van minstens één uur vóór den aanvang der schietoefeningen tot aan het einde daarvan. Zierikzee, den 20 September 1907. De Burgemeester voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Weth., l.°-B. Zondag kwam bij Canaan-New-Hampshire tusschen Quebec en Boston een met pleizierreizigers overvulde trein in botsing met een goederentrein. Reeds zijn twintig lijken uit de puinhoopen gehaald; veertig personen moeten gekwetst zijn. Het ongeluk wordt toegeschreven aan verkeerd begrepen orders. De botsing had plaats bij een bocht. Beide locomotieven vielen van den spoordijk; een goederenwagen werd in een personenwagen geschoven, die op zijn beurt een tweeden goederenwagen ver brijzelde. Bijna al die lieden, die gedood werden, zaten in deze beide personen wagens; de meesten zijn vrouwen. Van de gewonden liggen eenigen op het uiterste. De autoriteiten van Bazzernavoda (Ver. Staten) zijn overgegaan tot de arre statie van een verdacht individu, Ali- Sachireff genaamd, een Turksch onderdaan, die bekend heeft lid te zijn van een geheime vereeniging te Konstantinopel die zich ten doel gesteld heeft den sultan van Turkije te vermoorden. Ali-Sachireff heeft zijn kameraden ver laten uit vrees voor ontdekking. De bende was van plan om van 10 kanten tegelijk op den sultan te vuren, wanneer deze zich naar de eerstvolgende selamlik begaf. De Amerikaansche autoriteiten hebben de Turksche politie gewaarschuwd. Davos is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag in groote opschudding gebracht door vier of vijf bomontploffingen. Zij waren gericht tegen huizen, waarin kleer makersgezellen, die niet aan een staking wilden meedoen, verblijf hielden. Twee werklieden zijn gewond en op enkele plaatsen is vrij wat schade aangericht. De politie heeft 12 leiders van de staking, o. w. zeven Duitschers en vier Oosten rijkers, in hechtenis genomen. Een van de Duitschers, Neunkirch uit Brandenburg, is bekend anarchist. Sebastopol, 19 Sept. De krijgsraad heeft heden vonnis geveld over een groep matrozen van de pantserschepen „Rostislaw" en „Panteleimon", wegens vorming van een vereeniging tot omverwerping van de bestaande staatsorde. Één matroos werd veroordeeld tot verbanning naar Siberië, de anderen tot dwangarbeid van ver schillenden duur. In een gedeelte van Zuid-Frankrijk heeft een buitengewoon hevig onweer gewoed. In minder dan twee uren stond het geheele lager gelegen gedeelte van Hérault onder water en was de oogst, die 's ochtends nog zooveel beloofde, grootendeels ver nield. De Libron en Hérault zijn buiten hare oevers getreden en hebben de geheele streek van Vias en St.-Thibery onder water gezet. De vlakte van Pézenas tot Florensac is één groot meer. Te Béziers sloeg de bliksem in een huis waar een veertigtal menschen een toevlucht hadden gezocht. Een bejaarde vrouw werd gedood en 16 personen werden gewond. De compagnie du midi heeft bekend gemaakt, dat voorloopig op de lijn Paul- hanAgde de dienst gestaakt is, daar het spoorwegstation te Pauihan geheel en al overstroomd is. Het heeft in die streek zóó hard geregend, dat het vuur van een trein komende van Fougères, werd uitge doofd. Parijs, 13 Sept. De vereenigingen van Zuid-Fransche wijnboeren hebben besloten op gemeenschappelijke kosten een bureau van particuliere detectives te onderhouden, ten einde wijnvervalschingen op het spoor te kunnen komen. Te Versailles is een moord gepleegd op een rijke oude vrouw, houdster eener groote wasscherij. Een jonkman, Hardy, werd gevangen genomen onder verdenking van dien moord. Hij ontkende alle schuld, maar verhaalde, dat hij aan twee mannen, die hij toevallig ontmoette, bizonderheden had medegedeeld omtrent de vermoorde, bij wie zijn zuster in dienst was, en dat die twee mannen misschien de misdaad hadden gepleegd. Later bekende hij zelf medeplichtig te zijn, maar als de eigenlijke moordenaar noemde hij een ander. Die bekentenis heeft hij echter nu weder ingetrokken. Intusschen heeft de politie in den omtrek van Versailles gezocht naar Hardy's mede plichtige of medeplichtigen, en zij heeft zooal niet de schuldigen aan dezen moord, dan toch 87 personen gevat, voor wier gevangenhouding termen bestonden. Er zijn onder de in hechtenis genomenen bij die zuivering verscheidene zeer gevaarlijke sujetten. De president van de Fransche republiek heeft zich aan den eisch van een groot deel van het Fransche volk niet ge stoord en aan Soleilland, die wegens het mishandelen en vermoorden van een klein meisje ter dood veroordeeld was, gratie verleend. De zoogenaamde manifestatie van huis moeders te Parijs georganiseerd om tegen de gratie, aan Soleilland verleend, te protesteeren, opgeworpen en gelanceerd in de nationalistische pers, vond heden plaats. De manifestanten, wier aantal een paar duizend bedroeg, onder wie zeer weinig moeders en van wie de meerder heid bestond uit jongelieden en kinderen, vertrokken om drie uur van de kerk „Saint- Ambroise", vanwaar Februari j.l. de begrafenis van de kleine Erbelding plaats had. De menigte, die het plan koesterde, te manifesteeren voor het gebouw van het ministerie van justitie op de Place Vendome en het paleis van den president, liep door een groot deel der stad, uitroepend„de guillotine", „justitie", „den dood aan Soleitland", „weg met Fallières". De stoet werd dikwijls in zijn gang door de politie verstrooid, vormde zich hierna, weliswaar opnieuw, maar verloor ten slotte te veel deelnemers. Na veel tumult gelukte het de politie te verhinderen, dat de mani festanten de Place Vendome of het paleis van den president konden bereiken. Eenige arrestaties, die geschiedden, omdat eenige menschen weigerden door te loopen, waar dit bevolen werd, vonden plaats. Botsingen tnsschen menigte en politie kwamen echter niet voor. Om zes uur was alles afgeloopen. Bij het binnenkomen van den laatsten trein in de Berlijnsche voorstad Oraniënburg, vonden spoorwegbeambten in een coupé tweede klasse een man ais levenloos op de banken uitgestrekt. In zijn borst gaapte een schotwond. In den anderen hoek van de coupé zat een meisje, met de revolver nog in de hand, hartstochtelijk te snikken. De zwaar gewonde, de 26-jarige boekhouder Siegfried Rossow, werd onmiddellijk naar het ziekenhuis vervoerd, maar hier kon men niet anders doen, dan den onderweg ingetreden dood constateeren. Het 24-jarige meisje, Martha K., gaf bij haar verhoor te kennen, dat zij beiden van plan waren, zich van het leven te be- rooven. Zij wilden eerst in het water van de Wannsee den dood zoeken, maar waren van voornemen veranderd, en besloten naar Hemsdorf te sporen, en zich daar in het bosch dood te schieten. Onderweg waren beiden ingeslapen, en eerst vlak voor Oraniënburg wakker ge worden. Rossow had toen de revolver gegrepen, en zich een kogel door de borst geschoten. Het meisje beweerde nu haar beminde 't wapen uit de hand genomen te hebben, om ook zich zelf te dooden; het moordtuig weigerde echter. Daar de politie in den beginne geen geloof hechtte aan haar verklaringen, werd het meisje eerst in arrest genomen, daar er verdenking bestond, dat zij haar geliefde uit ijverzucht had neergeschoten. De lijkschouwing heeft intusschen aangetoond, dat Rossow zich zelf moet hebben doodgeschoten. Martha K. werd daarom weder op vrije voeten gesteld. Gravin Fugger, een intieme vriendin van Louise van Montignoso, die eenige maanden geleden o.a. nog bij de ex-prinses te Florence logeerde, is naar Londen gezonden om door haar persoonlijken invloed de gravin tot beter inzicht te brengen. Van de zijde van 't Saksische hof schijnt men veel te willen vergeven, als de gravin zich kalm houdt, en niet meer de publieke opinie aanstoot geeft, 't Schijnt, dat men bang is de huwelijksplannen van den koning in de war gestuurd te zien. In de allereerste plaats moet Louise zoet gehouden worden. Daarvoor heeft men zelfs een vermeerdering harer jaar- lijksche toelage over. Dinsdag in de vroegte heeft zich in Berlijn een familie-drama afgespeeld, dat in de Michaelkirch Strasse, de anders zoo stille wijk, vreeselijke opschudding heeft teweeggebracht. De 34-jarige portier, Karl Lorbeer, woonde met zijn vrouw, dochter en zoon, in een kelder-verdieping van een huis in de ge noemde straat. De echtelieden bevonden zich in vrij gunstige omstandigheden, daar de man als pakker in een fabriek van electrische machines wekelijks van 27 tot 30 mark en meer verdiende, en de huisheer hem voor het schoonhouden van het huis, behalve de vrije woning, nog 20 mark per kwartaal gaf. Sedert eenigen tijd echter heerschte er tusschen man en vrouw vaak oneenigheid, daar de eerste dikwijls laat thuis kwam, en voor het huishouden wekelijks maar 13 mark bijdroeg. Daar Lorbeer niet dronk, meenden de buren, dat hij er wel een liefje op na zou houden, waaraan hij zijn geld besteedde, Den vorigen Vrijdag legde hij, zonder opgaaf van redenen, in zijn fabriek het werk neer, en kreeg 40 mark uitbetaald. Maandag liet hij zich ook door zijn huis heer zijn kwartaal vooruit betalen. Waar hij het geld gelaten heeft, weet men nog niet. Dinsdag stond Lorbeer vroeg op, zocht de levensverzekeringspolissen voor zich en zijn vrouw op, en gooide ze in 't vuur. Daarop nam hij zijn ontslagbiljet, en schreef op de rugzijde: „Jou je vrijheid, mij mijn kinderen!" Tegen half zeven nam hij zijn revolver, en doodde zijn zoontje door een schot in het hart. Ook zijn dochtertje joeg hij een kogel door de borst, welke jwonde evenwel niet onmiddellijk doodelijk was. De razende man stormde daarop de trap op, opende een luik op de vierde verdiepng, klom langs een ladder naar den zolder, kroop door het dakvenster, en zóó op het dak. In de goot staande, loste hij een schot op zichzelf, dat echter miste, en stortte op de binnenplaats neder, waar hij met ver pletterden schedel en gebroken beenen dood bleef liggen. De oorzaak van deze afschuwelijke daad moet gezocht worden in de woedende ijverzucht, die de man jegens zijn 29-jarige, mooie vrouw betoonde. Hij vermoedde, geheel ten onrechte evenwel, dat zij in intieme betrekking stond met een beambte. Lorbeer stond als een beleefd en werk zaam mensch bekend, en niemand had in den laatsten tijd iets buitengewoons aan hem gemerkt. Bij hem thuis zag alles er even proper en gezellig uit. De ongelukkige vrouw is half zinneloos door deze jammerlijke gebeurtenis. Waarschijnlijk zal ook het kleine meisje het niet lang meer maken; een long is door den kogel zwaar verwond. Berlijn is nog eens een stad, die er financieel goed voorstaat! In de laatste vergadering van het stadsbestuur heeft de ontvanger medegedeeld, dat de rekening 1906/1907 een batig saldo van 14,6 millioen mark boven de begrooting heeft opgeleverd. Straatsburg, 13 Sept. Gisteren heeft op de conservenfabriek „Ungemach", te Schilligheim, bij die stad, een ontzettend ongeluk plaats gehad. Een jong meisje van 14 jaar, Elise Ruch, was te dicht bij een lift gekomen, waar door heur haren in een der hijschkabels verward raakten. Terwijl zij zich trachtte te bevrijden, kwam de liftkooi omlaag, en drukte het hoofd van de ongelukkige tegen den vloer. Bij het verder zakken der kooi werd het meisje letterlijk onthoofd. In de voorstad Schilligheim heeft eergisteren een drama zich afgespeeld, waarvan een woedende haat tusschen buren als de oorzaak is te beschonwen. De twee gezinnen Klein en Gössler, die hetzelfde huis bewonen, leefden al sedert eenigen tijd in onmin met elkander, als gevolg van rondgestrooide praatjes. De twee huisvaders hadden onlangs elkaar de waarheid gezegd, en waren vervolgens handgemeen geworden, hetgeen een aan klacht ten gevolge had, ingediend door Klein, die in zijn koppigheid van geen bijleggen wilde weten. Eergisteren zou de zaak voorkomen. Gössler echter, zeer verbitterd jegens zijn tegenstander, had gezworen zich te wreken. In den ochtend zond hij zijn vrouw en 't jongste van zijn kinderen naar Straatsburg, ging vervolgens een revolver kocpen en stelde zich verdekt op aan den voet van de trap. Toen Klein om twaalf uur thuis kwam, sloop Gössler hem na, en loste drie schoten op hem. Gek van vrees, stormde Klein naar zijn woning op de tweede verdieping en wierp zich uit het raam in den tuin. Gössler vuurde nog driemaal op den neergevallen ongelukkige, en trad zijn eigen woning binnen, toen zich eenige oogen- blikken later een nieuwe losbarsting deed hooren. Toen de commissaris van politie de kamer binnendrong, wentelde Gössler zich in zijn doodstrijd over den grond. Hij had zelfmoord gepleegd. In de kamer er naast lagen de twee kinderen van den moorde naar, 3 en 4 jaar oud, te sterven. Hun vader had hen met lysol vergeven. De toestand van de arme kleintjes is wanhopig. Wat Klein betreft, deze heeft een kogel in den rug, een tweeden in den arm en een derden in het hoofd gekregen; bovendien heeft hij zich in zijn val den schouder gebroken. Ook zijn toestand is zeer ernstig, hoewel niet wanhopig. Forbach, 15 Sept. Door een ontploffing van mijngas in de mijn Merlenbach werden 15 werklieden getroffen; van dezen zijn er waarschijnlijk 2 dood, 3 zwaar gewond. Antwerpen, 17 Sept. De firma Dreyfus heeft zich van de „Fédération Martime" afge scheiden en geeft de eischen der werklieden toe, zoodat 7C0 werklieden het werk hebben hervat. Maandagnacht is te'Antwerpen brand ontstaan aan boord van het stoomschip „Syria". De brand ontstond in het tusschen- dek, dat geladen was met matten. De verstikkende rook belemmerde hetblussings- werk, en de brandweer heeft 4 uur moeten werken om den brand, die overigens geen groote schade tengevolge had, te blusschen. 19 Sept. Vele werklieden beginnen het werk te hervatten. De firma Dreyfis, die loonsverhooging enz. had toegezegd, is er nog niet in geslaagd haar werklieden aan het werk te krijgen. Chandelle en Wieme, de (soc.) leiders der staking, zijn bij den minister van arbeid op audiëntie geweest. Zij werden door het Kamerlid Terwagne aan Z. Exc. voorgesteld. De Fédération Maritime (scheepvaart- verbond) zal een stelsel van vaste werk lieden en een loonsverhooging per man van 30 francs per week invoeren. Nieuwe hoop bij de Antwerpsche stakers. De graanfirma Dreyfus Co., die zelf haar booten lost, heeft na onderhandelingen, die een week geduurd hebben, een accoord met den socialistischen dokwerkers- bond „Willen is Kunnen" gesloten. Zij zal voor één jaar de bondsmannen aannemen aan het gevraagde loon van 6 francs daags. Dit besluit wekte warme geestdrift op de stakersvergadering van Woensdag middag. Besloten werd, den strijd tot het uiterste voort te zetten. V/egens gewelddadigheden, tijdens de staking bedreven, heeft de vacantie- kamer te Antwerpen elf beklaagden tot gezamenlijk 36 maanden 23 dagen gevangenisstraf en 550 frs. boete ver oordeeld. De zwaarste straf was 10 maan den voor iemand, die de politie had aangevallen. In de staatsmelkerij van Holgingen is Vrijdagmorgen een vreeselijk ongeluk gebeurd. De werklieden David, Haft en Genin stonden rond eene kuip van 4 M. doorsnede, gevuld met kokend vocht, toen Haft het evenwicht verloor en in de kuip viel. Hij klampte zich vast aan Genin, die medegesleurd werd. David wilde de twee mannen grijpen, doch hij verbrandde zich vreeselijk den rechterarm tot aan den schouder. De andere werklieden der fabriek snelden toe en haalden de twee slachtoffers op. Haft was vreeselijk verbrand over zijn geheele lichaam; het vleesch viel hem van de beenderen. Eenige uren later stierf de ongelukkige in de wreedste pijnen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 5