Zaterdag 21 September 1907. Eerste Blad. oniek",. iet! og gevraagd, 250,500,1000,0000 oi 5000 regels, Algemeen Overzicht. Prentbriejt ermagaxi tman taat thai opnciniQ per i e r i li zeesche Courant). 63ste JAARGANG. No. 8516. Uitgever-Redacteur: A. Frünkel. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. p. Essex- we, AND rkrijgbaarj OFFIE, 9 voor f 1,25. Dit nummer twee bladen. bestaat uit B E R I C H T. NATIONALE MILITIE. Uit Stad en Provincie. rdag, verkrijffj Boekhandel^ en groou k bezoek a J ZIERIRZEESÏHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. Directeur: A. 1. DE LOOZE. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. GEN: troenen, i n, TomateJ ierpruiment - - ïn GROOTfI UR. - 1 Prof. LiebiöI voordeelig IOFFIE, LARISSE. oor rekenia^ -Domusstraafl urières. üamorra". tn de Tafelronde, luchten. tordrachten voorjl anders alleen f Voordrachten en collectie om winteravonden I hebben slechts ige dagen zullen spoedig van dit Is) waarbij ver- aan den Boekh, 39, Amsterdam, te Burgh: :LD. beleefd ver-" ;en bij W. DE1 renieuwstraat. sknecht, om bij A. J. VAN' jk. of met Nov.jl noodigd bij'f 'onnemaire. ember aanst. meid, loon I oede getuig- e melden. S, bij den d-Vossemeer. E BOEIJE- ivember eene eid. enisse vraagt.: eerder eene li handelaar DE Donderdags- ïrkvrouw. n dit Blad. VaschvrouW el opgemaakt AN ZOON. Het Bureau van dit blad (hoek Schuit haven te Zierikzee) is eiken werkdag geopend van des voormiddags 9 - tot des avonds 9 ure, tot het aannemen van advertentiën en abonnementen en het doen van betalingen daarvoor. Het adver- teerend publiek wordt opmerkzaam gemaakt op het voordeel, gelegen in het plaatsen van advertentiën bij abonnement van binnen het jaar te verbruiken. Het tarief hiervoor is aan het Bureau verkrijgbaar, en wordt ook op verzoek aan buiten de stad wonenden gezonden. De Directeur, A. J. DE LOOZE. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Zierikzee; Gelet op art. 24 der Militiewet 1901 (Staatsblad no. 212); Brengen bij deze ter kennis van belangheb benden: dat het register van de in dit jaar voor de nationale militie ingeschrevenen en de daaruit opgemaakte alphabetische naamlijst voor elk op de Secretarie ter lezing zullen nederleggen van den 21 September tot en met 29 September 1907; dat tegen register en lijst, binnen den tijd der nederlegging, bezwaren kunnen worden ingebracht bij den Commissaris der Koningin in de provincie, door middel van een door de noodige bewijs stukken gestaafd verzoekschrift op ongezegeld papier. Zierikzee, den 20 September 1907. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Weth., l.°-Burgem. JAN SNELLEN, Secretaris. De Staten-Generaal in Den Haag hebben hun gewone werkzaamheden hervat. Zij werden door de Koningin, die pas van Haar bezoek aan Zeeland in de residentie was teruggekeerd, in tegenwoordigheid van Prins Hendrik op de gebruikelijke wijze met een Troonrede geopend. De Troonrede bevat, gelijk men weet, in constitutioneele staten een beknopt overzicht van den staatkundigen toestand des lands, en van de economische gesteldheid der natie, maar in hoofdzaak een werkprogram van het Ministerie in algemeene trekken. Dit program werd dit jaar geopend met de volgende belangrijke paragraaf: „Voorstellen tot het brengen van veranderingen in het 3de en 4de hoofdstuk van de Grondwet zullen U eertang bereiken". Het 3e hoofdstuk handelt over de Staten-Generaal, en het 4de over de samenstelling van de Prov. Staten en Gemeentebesturen. De voor te stellen veranderingen beoogen blijkbaar het be letsel weg te nemen, dat den gewonen wetgever verhindert het kiesrecht vrij te kunnen regelen. Dit Ministerie heeft terecht begrepen, dat het in het belang van den staat is den kiesrechtwetgever niet langer te binden door bepalingen, die een recht vaardigen grondslag missen. Het bijwoord eerlangwijst er op, dat de voorstellen tot grondwetsherziening spoedig, dus zeker nog in dit zittingsjaar de Staten-Generaal zullen bereiken. Het is nu maar te hopen,, dat alle partijen het Ministerie, dat van den aanvang van zijn optreden af met het oog op de partijgroepeering in beide Kamers een hoogst moeilijke, niet benijdens waardige taak te vervullen had, in zijn noodzakelijken arbeid de Grondwet in de aangegevene richting te herzien, eenparig en krachtig zullen steunen. De President der Fransche Republiek, Faillières, heeft aan den afschuwelijken moordenaar, Soleilant, gratie verleend van de doodstraf, waartoe hij, nadat de jury hem schuldig bevonden had, bij rechter lijke uitspraak was veroordeeld. Soleilant had, gelijk men zich herinneren zal, een klein meisje, dat bij kennissen op bezoek was, onder voorwendsel naar den schouw burg te gaan, medegenomen naar zijn huis, waar de laaghartige haar verkracht, en toen uit vrees voor ontdekking vermoord heeft. Het lijk had de onverlaat in een koffer gepakt. Dertig leden van de jury hadden in een verzoekschrift aan den President er op aangedrongen in dit geval de doodstraf te voltrekken. Ook het volk eischte de voltrekking. Arbeidersvrouwen waren in optocht, en onder den kreet: „Justice, „justice", voorbij het paleis van justitie getrokken. De President schijnt lang geweifeld te hebben, of hij, gebruik makend van zijn grondwettig recht, al of niet gratie zou verleenen. Ten slotte schijnt zijn persoonlijke opvatting ten opzichte van de doodstraf den doorslag te hebben gegeven, want er was hier geen enkele grond, die als verzachtende omstandigheid voor den moordenaar kon aangevoerd worden. Of de President die opvatting in de schaal mocht werpen, waar de dood straf in Frankrijk wettelijk nog bestaat, is een vraag, die door velen ontkennend beantwoord wordt. Men zegt niet geheel ten onrechte, dat het recht gratie te verleenen niet aan den President gegeven is om de wet, die de doodstraf instelt, geheel en al buiten werking te stellen, want een wet kan en mag alleen door de wetgevende macht worden afgeschaft. En nu wordt door den President der Republiek, die van het hem toegekend recht van gratie geen juist gebruik maakt, de wet, die de straffe des doods toelaat, feitelijk geheel en al buiten werking gesteld, wat een inbreuk is op de rechten der volksvertegenwoordiging. Gratie toch is geen gunstbetoon aan den delinquent, maar het doen van recht, waar de rechter door de bepalingen der wet gebonden een bepaalde uitspraak moet doen. En op grond van welk recht nu verdiende dat onmensch Soleilant de ontheffing van de doodstraf? Men begrijpe ons goed. Wij zijn om verschillende redenen tegenstanders van de doodstraf, maar wij zijn toch ook van oordeeldat in landenwaar zij be staat, het hoofd van den staat de bevoegdheid mist zijn persoonlijke over tuiging boven de wet te stellen. Zoo één gehoorzaamheid aan en eerbied voor de wet verschuldigd is, dan is het de persoon, die de drager van het hoogste gezag is. Wat Marokko betreft, de Fransche generaal Drude is, na het geducht ver sterkte kamp Taddertvermeesterd te hebben, met zijn troepen naar Cassabianca terug gekeerd, en wacht daar de gebeurtenissen blijkbaar af. De twee broeders, die elkander den troon thans betwisten, zullen wel spoedig met elkaar slaags geraken. In dien strijd zal zich de generaal natuurlijk niet mengen. Deze heeft inmiddels aan de verschillende stammen, die tegen hem zijn opgetrokken, de voorwaarden, waarop de vrede kan verkregen wórden, medegedeeld. Die voorwaarden zijn, verbod de wapenen binnen een kring van 12 kilometer van Cassabianca te dragen: uitlevering van de moordenaars van 30 Juli: ontwapening van de stammenheropening van de markt van Cassabianca: betaling van een oorlogsschatting, over het bedrag waarvan nader zal onderhandeld worden. Het Keizerlijk jacht „Standart", waarop zich de Finsche wateren de geheele familie van den Russischen Czar bevond, is op een klip gestrand. De hooge passagiers zijn op een ander jacht overgestapt. Het ongeval is vermoedelijk hieraan te wijten, dat het Keizerlijk jacht ter vermijding van terroristische aanslagen, niet in het gewone voor de scheepvaart bestemde vaarwater voer. Hoe ste.rk de reactie in Rusland is, en hoe groot de invloed der Mannen van het Russische volk, ook wel de Zwarte Bende genoemd, iblijkt wel hieruit, dat tegen Prins Tradbetskojden gematigden leider der partij; van een vreedzame hervorming, een strafgeding wegens majesteitsschennis is aanhangig gemaakt. In Canada heerscht tegen de Japanners een. ware agitatie, waaraan ook de arbeiders, die de goedkoope mededinging van deze op de arbeidsmarkt duchten, ijverig mede doen. Op een talrijk bezochte vergadering namen zij een motie aan, waarin zij aan de regeering in overweging gaven tot het ïingelsche gouvernement de uitnoodiging f.e richten het verdrag van bondgenootschap met Japajn in dien zin te wijzigen, dat daaruit de bepal ing, dat de Japanners vrijelijk Canada mogen binnenkomen, wegvalt. De arbeiders zijn te meer op de Japanners gebeten, omdat de landverhuizingsagenten aiierwege circulaires verspreiden, waarin de werkgevers worden aangespoord Japansche werklieden in dienst te nemen, omdat deze minder loon- vorderen dan de Canadeesche, en ook ijveriger en gezcggelijker dan deze zijn. De Engelsche regeering zal aan dezen wensch wel geen gevolg geven, niet omdat de bevrediging er van onbillijk is, maar omdat Japan sterk en krachtig is. Zierikzee, 20 Sept. Volgens een in dit nummer voorkomende advertentie, roept de Schietvereeniging „Zierikzee" jonge lieden boven de 18 jaar op, om lid te worden van deze Vereeniging. Het doel dezer Vereeniging is, ook hier ter stede op te richten een Weerbaarheids korps, zooals na de afschaffing der schutterij, in vele plaatsen, ook in Zeeland, is gedaan. Wij vertrouwen, dat ook Zierikzee hierin niet zal achterstaan, en velen van hunne deelname zullen doen blijken. Immers, de oefening in den wapenhandel is eene nuttige gymnastiek en kan daarbij zijn in het belang van het vaderland. Bij 't vanwege den Alg. Ned. Politie bond gehouden examen op 18 September j.l. te 's-Gravenhage, verwierf de Brigadier- Titulair der Rijksveld wacht P. Maarsman te Sliedrecht, vroeger Rijksveldwachter te Colijnsplaat. het politie-diploma. Ter bepaling van het door de ge meenten dezer provincie te dragen aandeel in de lichting voor de nationale militie voor 1908 zijn samengevoegd de gemeenten Duivendijke, Eikerzee en Ellemeet; Haam stede en Burgh: Renesse, Noordwelle en Serooskerke (S.)Kerkwerve en Ouwerkerk. Omtrent den diefstal van zilverwerk, na afloop van het gala-diner der Prov. Staten, meldt de Middelb. Ct. het volgende: Toen het diner was afgeloopen, de gasten zich verwijderd hadden en ook de bedienden een oogenblik afwezig waren, zijn eenige leden van het muziekkorps, die op de tribune hadden gespeeld, de eetzaal binnen gegaan, en hebben zich, ongevraagd ongeweigerd, te goed gedaan aan de ge rechten, die nog op de tafels waren achtergebleven. De wijn, die was overgebleven, werd zooveel mogelijk uitgedronken, en al 't fijne suikerwerk, waarvan, uit den aard der zaak, weinig gebruikt was, voor goeden buit verklaard. Toen dit, te laat, werd opgemerkt, zijn de ongenoode gasten verwijderd. Intusschen schijnen eenige der muzi kanten toen ook de vermiste zilveren voorwerpen zich te hebben toegeëigend. Het Duitsch Keizerlijke patent-ambt te Berlijn heeft aan den heer C. C. van der Stadt te Aardenburg octrooi verleend voor zijn uitvinding om zonder sleutel te telegrafeeren. Aan dit toestel schijnen ver schillende voordeelen te zijn verbonden. Voor 1908 wordt gerekend op de vervaardiging van nikkeien stuivers tot een bedrag vau f 200.000. Het ligt in de bedoeling in dat jaar 2 miiiioen guldens ten dienste der Nederlandsche circulatie te doen vervaardigendoch geen zilveren pasmunt voor Nederland te slaan. De Min. van Fin. wenscht met ingang van 1 April 1908 het aanvangssalaris van kommiezen-verificateurs van f 804 op f 924 te brengen, en hen in 16 in plaats van 20 jaren het maximum van f 1404 te doen bereiken. St.-Filipsland, 19 Sept. Hedenmiddag geraakten, wijl het paard bij 't draaien van een Utrechtsch wagentje achteruit liep, en de jongen, die het dier bij den toom hield, het niet meer houden kon, paard en rijtuig aan den ingang van 't dorp in den water gang. Het paard, dat gedeeltelijk onder den wagen kwam, had men spoedig weer op het droge, terwijl het voertuig met vereende krachten daarna op den wal gebracht werd. Het dier kwam er zonder letsel af, maar wagen en tuig waren nog ai be schadigd. St.-Maartensdijk, 19 Sept. Meldden wij eenigen tijd geleden, dat door het gemeentebestuur ten dienste dezer gemeente een lijkkoets in exploitatie zou worden genomen, thans is deze in gereedheid gekomen en aan het gemeentebestuur afgeleverd. Met uitzondering van het ijzerwerk, dat door den heer P. J. van Mechelen te Bergen-op-Zoom er aange bracht is, is de geheele koets alhier ver vaardigd. De heeren J. A. van Sas en M. Bil alhier waren aannemers en kweten zich in alle opzichten naar eisch, wat de uitvoering betreft. De koets is in roütischen stijl vervaardigd, rustende op 8 kolommen en gedrapeerd in Drap de Doeskin, terwijl ter weerszijden van den statiebok een ornament is aangebracht en op de zijden der koeis de toepasselijke spreuk: „Memento Mori". Het geheel strekt den ver vaardigers tot eer. Morgen (Vrijdag) zal zij voor het eerst in gebruik worden ge nomen om een ingezetene naar zijn laatste rustplaats te brengen. Poortvliet, 18 Sept. Heden brandde een bergplaatsje af bij P. Stokman alhier, waarin een geit om het leven kwam. Door gebrek aan water was men den brand niet spoedig meester. Tholen, 19 Sept. Sedert December 1903 zijn reeds plannen aanhangig tot het vergrooten der visschershaven alhier, wijl door uitbreiding der vloot en vooral door het aanzienlijk grooter worden der aan gebouwde visschersschepen de ligplaatsen steeds aanleiding tot klachten gaven. Eindelijk is de toestand nu zoo ver ge vorderd, dat na April 1908 de werken zullen uitgevoerd worden, waarvoor de goedkeuring van Gedeputeerde Staten is ontvangen, mits rekening wordt gehouden met voldoende aanbrenging van water- keerende werken, ten genoege van het Provinciaal Waterstaat toezicht en het bestuur der Vrije Polders onder Tholen. In de gisteren alhier gehouden raads zitting werd de heer C. A. H. Wagtho als iid beëedigd. Voorts werd aan de schietvereeniging „Koningin Wilhelmina" het gebruik van de gemeente-bewaarschool toegestaan, tot het houden van schietoefeningen. Op een request van J. Quist om grond nabij het ziekenhuis in pacht te mogen ontvangen, werd gunstig beschikt. Een voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting voor 1907 werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Verder werden nog behandeld eenige verzoeken om verhooging van jaarwedden. Die van P. Blaas werd verhoogd en ge bracht op f 550. Afgewezen werd het verzoek om verhooging van W. J. Wolff, eersten ambtenaar ter secretarie, terwijl het salaris van den tweeden ambtenaar met f ICO verhoogd werd. Aan het algemeen armbestuur en aan het weezen-armbestuur werd voor 1908 een subsidie toegekend, respectievelijk van f 1700 en f 450. Ten slotte werd de gemeente-begrooting voor 1908 vastgesteld, en die der arm besturen met algemeene stemmen goed gekeurd. Oud-Vossemeei*. Woensdag werden door ons wilde ganzen opgemerkt. Zou de spraakmakende gemeente gelijk hebben met de bewering, dat ons nu een vroeg invallende en strenge winter wacht? Goes, 18 Sept. Konden wij zeggen, dat de feesten alhier zonder eenig ongeval of ongeluk waren afgeloopen, heden had een treffend ongeluk plaats bij het afbreken van de poort in de Lange Kerkstraat. De 62-jarige timmerman H. Janse Van Noordwijk, staande aldaar op den boven gang der poort, ongeveer 8 Meter boven den beganen grond, was behulpzaam bij het neerlaten van een balk, waartoe hij een touw liet vieren. Door nog verder achteruit te gaan dan de bovengang breed is, verloor de man zijn evenwicht en stortte naar beneden, met het noodlottig gevolg, dat hij enkele oogenblikken later overleed Alleen werd door de omstanders een flauw gekreun gehoord, toen hij met een gebroken been, gebroken halswervel, naar buitenwaarts gedrukte borstkas en gaten in het achterhoofd op de straat neerlag. De onverwijld ingeroepen arts, de heer Van der Harst, kon, helaas, niet anders dan den dood constateeren. Dit droevig ongeval greep, in de eerste plaats hen, die hiervan ooggetuigen waren, ten zeerste aan, terwijl men algemeen in de stad met het lot van den man begaan is. De ongelukkige, die van zijn dagloon als timmermansknecht moest leven, was weduwnaar en laat 5 kinderen na, het jongste is 9 jaar. Rilland-Bath. Thans is men begonnen om de houten loodsen, die gediend hebben tot woning voor de vluchtelingen uit den 12 Maart 1906 plaats gehad hebbenden watervloed, af te breken. Verscheidene der vroegere bewoners hebben door de zorgen van het prov. watersnood-comité thans een eigen huisje verkregen, terwijl andere bewoners weder werk vinden konden in den vroegeren polder, thans Balhpolders genaamd, zoodat ze weer in hun vroegere streek kunnen gaan wonen, ja, enkelen wel in hun vroegere, thans herstelde woning. Vlissingen, 20 Sept. Bij de heden gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad in het He district werden candidaat gesteld de heeren W. S. Bosch (lib.) en G. van de Putte (anti-rev.). De stemming is bepaald op 2 October. Naar men zegt, zou het voornemen bestaan, doch zekerheid hieromtrent kan men niet verkrijgen, enkele graanbooten voor Rotterdam bestemd, op onze haven te lossen. Reeds moet hiervoor werkvolk zijn aangeworven. In verband met de f 500, door H. M. de Koningin geschonken ten behoeve van de werklieden der maatschappij „De Schelde", te Vlissingen, met Haar dank betuiging voor de warme hulde, Haar en den Prins gebracht, wordt gedurende twee weken geen ziekengeld van het verdiende loon ingehouden. Daarvoor krijgt ieder naar gelang van verdiensten een aandeel van de Vorstelijke gift. Biervliet. Beiden hadden ze de vier kruisjes achter den rug. De volgende week zou hun aanstaand huwelijk afgekondigd worden. In 't begin dezer week ontving het meisje de bekende kennisgeving, dat de liefde niet steeds bestendig van duur is. Op een morgen ging de treurende maagd den dijk over en wierp zich in den Braakman, waarin evenwel nog geen water genoeg was om haar doel te bereiken. Bij het wassen van 't water werd ze bewusteloos, doch nog tijdig is ze gered. Haar kalmte is door de afkoeling weer gekeerd. Dinsdagavond hakte de wagenmaker Hubregsen met een dissel in zijn voet, zoodat hij een hevig bloedende wonde bekwam, waarvoor des dokters hulp moest worden ingeroepen. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. St.-Filipsland, 17 Sept. Bij de heden gehouden aanbesteding van 't verbouwen van een gedeelte der onderwijzerswoning in den Anna-Jacoba-polder, was inge schreven door: J. Sorber, voor f 450; H. Padmos, voor f 444; Chr. Féiéus, voor f 443. Behoudens nadere goedkeuring is het werk aan den laagsten inschrijver gegund. Landbouw en Veeteelt. Op de landbouwbegrooting voor 1908 wordt f 8000 aangevraagd voor uitbreiding van het rijkslandbouwproefstation te Goes, waarbij ook nog een analist word aan gesteld. Schouwen. Met het rooien der aard appelen is reeds een begin gemaakt. Blauwe - zoowel als bonte aardappelen, leveren dit jaar een zeer bevredigend beschot op. Ook de kwaliteit van den knol is zeer goed. Per Schouwsch geniet of 41 A. 68 c.A. wordt tusschen de 100 en 140 H.A. aardappelen gedolven, een op brengst die goed genoemd mag worden, Van prijzen hoort men nog weinig. Oud-Vossemeer. Op de Haagsche landbouwtentoonstelling, welke in den loop dezer week werd geopend, en welke zich in een enorm druk bezoek mag verheugen, is ook een inzending uit deze gemeente van de verschillende gewassen, welke in den zomer van 1907 op de verdronken gronden zijn geteeld. Ze zullen, gelet op de goede uitkomsten van den oogst, daar nog zoo geen kwaad figuur maken. Post en Telegrafie. De heer L. van den Berge, klerk der Posterijen en Tel. te Valkenswaard, is met ingang van 16 Oct. geplaatst aan het Hoofdbestuur der Posterijen en Tel. te 's-Gravenhage. KER K NI EU WS. Beroepen bij de Herv. gem. te Nijmegen Ds. P. J. Couvée, pred. te Borne (van 1898—1902 te Eikerzee, Sch.).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1