den Donderdag 19 September 1907. J o (Z ieriltzeesclie Cour an t). BERICHT. Herhalings-Onderwijs. Koninklijk bezoek aan Zeeland. NIEUWSTIJDINGEN. rAN, W ver- tbrief- en van I? I enomen '0 ver- )leet is. lelieven gebit, ïlen van istraat 19. 63ste JAARGANG. No. 8515. Directeurs A. i. DE LOOZE. Uitgever-RedacteurA. frankel. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. Aan de ingezetenen van Zeeland. RUSLAND. ENGELAND. BELGIË. NEDERLAND. .houdsterjj Hoog loon, lamstede. e zwartb. laars VER- Ive tegen ten terug- erkerk. lienstmeid f BIJL JOHZ.,V iber aanst. „I eid loon J de getuig-}/J melden. S, bij den Vossemeer. gezin van J ene flinke werken en even onder i ZOON. traat, vraagt Isje. bij Mej. fi >n f 100 en vervoegen1.. it, Zierikzee. loodig zich November, i A. M. VANf jode benoo- Pz. onderf ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Zij, die zich met 1 October a.s. op deze Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Alle brievengaarders en boekhandelaars nemen abonne menten aan. De Directeur, A. J. DE LOOZE. Aan Ouders en Voogden wordt medegedeeld, dat de Herhalingsschool zal worden geopend op Dinsdag den 1 October a.s., en dat de kinderen, zoowel jongens als meisjes, die van dit onderwijs willen gebruik maken, zich Zaterdag 21 Sep tember a.s., des avonds te 7 uur, moeten ver voegen aan School A in den Wevershoek. De Voorzitter der Plaatselijke Schoolcommissie, H. LOEWER. Het heeft Hare Majesteit DE KONINGIN behaagd, mij Zaterdagavond te Rilland— Batli, bij het verlaten van den trein, waar mede Hare Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid DE PRINS DER NEDERLANDEN uit Zeeland naar de residentie terugkeerden, op te dragen, aan de bevolking van deze Provincie Hoogstderzelver levendigen dank over te brengen voor de luisterrijke en geestdriftige ontvangst, welke aan Hare Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid van aile zijden is bereid. Hare Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid waren ten zeerste ingenomen met de veie bewijzen van trouw en aanhankelijkheid, welke allerwegen zijn betoond en waardoor op nieuw gebleken is, dat ORANJE en Zeeland door hechte banden met elkander vereenigd zijn. Nog denzelfden avond ontving ik het volgende telegram: „Commissaris der Koningin, Middelburg. In Den Haag teruggekeerd, wensch Ik U nogmaals Mijn dank te herhalen voor de onvergetelijke dagen in Zeeland door gebracht en voor de ontvangst, waardoor Ik zoo diep ben getroffen. WILHELM1NA". Middelburg, 16 September 1907. De Commissaris der Koningin, DIJCKMEESTER. Uit Rusland worden weer allerlei daden van geweld bericht. Te Irkoetsk is de hoofdcommissaris van politie ernstig gewond door revolverschoten die op hem werden gelost, terwijl hij in zijn rijtuig door de straten reed. De brandstichtingen ten plattenlande nemen toe. In het dorp Goeteufka werden 62 huizen in de asch gelegdte Bogdanofka, bij Paulograd, 30 (waarbij 5 menschen omkwamen); te Baeff (Mohilef) 30, te Beresjofka werden 54 huizen verbrand; te Zemliamsk 84 en in het dorp Kasternof werd een groot aantal schuren met rogge verbrand, hetgeen een schade veroorzaakte van 20,000 roebel. In Siberië, bij Tomsk, is weer een spoortrein aangehouden door roovers, die daaruit een som van 100,000 roebel stalen. St.-Petersburg, 13 Sept. De volgende week begint hier voor het militair gerechts- bof het proces tegen 51 personen, die een vereeniging gevormd hadden om het garnizoen van Petersburg tot revolutie aan te zetten. De steenkolen worden in Engeland nog steeds duurder en de verhooging in prijs gaat met één of twee shilling tegelijk. Een bekend Engelsch blad heeft de nieuws gierigheid gehad om eens precies na te gaan wat die groote duurte veroorzaakt en daarbij is wel gebleken, dat de steen- kolenprijzen aan de mijnen in de laatste dagen gestegen zijn, maar dat al de voorraad, thans in Londen, geleverd is onder contracten, welke nog niet geheel afgeloopen zijn en onder welke de kooplieden hunne steenkolen veel goedkooper kochten. Er bestaat derhalve geen reden voor de tegenwoordige hooge prijzen. Met dat al wordt de toestand voor vele takken van nijverheid zeer ernstig en alles wordt duurder. De mijnwerkers krijgen meer loon en het gevolg is niet, dat ze meer verdienen dan eertijds, maar dat zij minder werk behoeven te verrichten om hetzelfde te verdienen als vroeger en dit heeft de strekking om de productie te verminderen. Van verschillende kanten komen dan ook klachten, deels over gebrek aan steenkolen, deels over de overdreven hooge prijzen. Beide omstandigheden kunnen in den a.s. winter groote moeilijkheden in het leven roepen. Londen, 13 Sept. Men meldt uit St.- Petersburg dat het huwelijk van prins Willem van Zweden, tweede zoon van den kroonprins, met grootvorstin Olga de volgende maand aldaar zal worden vol trokken. De koningin van Engeland en de koning van Griekenland moeten beloofd hebben tegenwoordig te zullen zijn. Van lieverlede wordt te Antwerpen de neiging sterker om weer aan het werk te gaan. Onder de Belgen zelf dan, wel te verstaan. Buitenlanders zijn er in grooten getale werkzaam. Daar men de Duitschers, al voldoen zij beter dan de Engelschen, zoo slecht houden kan, zal men het in het vervolg maar met Engelschen probeeren. De volgende week worden er weer 1000 verwacht. De buildragers, de meters en wegers gingen gisteren, niettegenstaande de actie, door „Willen is Kunnen" be gonnen, gewoon aan den gang. De Handelskamer heeft in haar gisteren avond gehouden vergaderingwaarvan verwacht werddat zij pogingen tot verzoening zou beramen, een manifest aan de dokwerkers opgesteld, hen aansporend den arbeid te hervatten. Tusschen de regels van dat manifest door wil men lezen, dat de patroons vast besloten hebben eerst dan aan de eischen der werklieden tege moet te komen, indien dezen zich onder werpen. De algemeene raad der arbeiderspartij heeft besloten van haar leden 50 centimes te heffen voor de vorming van een strijd- kas. Aangaande de gift van 1000 fr. van kardinaal Mercier wordt er op gewezen, dat dit geld alleen gegeven is, omdat de ordelievende katholieke werklieden door het drijven der anderen mede niet werken kunnen, volstrekt dus niet om de arbeiders in hun loonstrijd te steunen. Dat Steinmann, de voorzitter van de Fédération Maritime, zich toch niet zeer veilig waant, kan blijken uit het volgende door het Hand. v. Antw. meegedeeldEen onbekende heeft getracht binnen te dringen in de villa van Steinmann te Eeckeren. Terwijl hij door den hof sloop, stootte hij tegen een gespannen draad en deed hiermee een kannontje afgaan. Steinmann en een der leden zijner familie kwamen toegesneld en joegen met eenige in de lucht geloste revolverschoten den kwaaddoener op de vlucht. Antwerpen, 16 Sept. De raadskamer alhier heeft het mandaat van aanhouding bekrachtigd, uitgevaardigd tegen Eveaert, gezegd Zwarte Willem, verdacht van medeplichtigheid aan brandstichting te zamen met Posthumus. De personen wegens brandstichting ver volgd, zullen voor de correctioneele recht bank, of voor het assisenhof terecht staan, want brandstichting kan met dwangarbeid worden gestraft. De andere aangehoudenen, ten getale van 15, die in hechtenis werden genomen wegens opstand tegen de politie, aanslag tegen de vrijheid van den arbeid en geweidaden, zullen Woensdag e.k. voor de vacantiekamer verschijnen. Waarschijnlijk eindigt de staking morgen. De werklieden hebben den heer Cortyvoorzitter der Handelskamer een voorstel gedaan, inhoudende, dat zij onmiddellijk den arbeid zullen hervatten eii 'n scheidsraad samenstellen uit twee leden van de Fédération Maritime, twee leden der Handelskamer en twee werk lieden, die noch Chapelle, noch Milio mogen zijn. Deze scheidsraad zou binnen 48 uren uitspraak doen. Intusschen zou men alle vreemdelingen wegzenden. De patroons schijnen geneigd op dit voorstel in te gaan. Ondanks de vermaning tot geheele onthouding, hebben een aantal werklieden der vervoernaties het werk hervat. Ongeregeldheden vielen niet voor. De burgerwacht is op post, en de gendarmerie is versterkt. Een lOOfal Duitschers, werkende aan de Wittekind, wier con' act Woensdag voor een week was afgeloopen, hebben geweigerd een nieuwe verbintenis aan te gaan; men heeft hun reiskaarten tot Essen bezorgd, waar hun loon zal uitbetaald worden. Later staakten ook 60 Duitschers, wer kende aan de Tubingen, die in den loop van den dag insgelijks naar het station trokken om naar de Heimat terug te keeren. De Fédération Maritime verwierp heden het door de werklieden aangenomen voorstel, dat het volgende omvatte: le. Het werk wordt onvoorwaardelijk hervat; 2e. er wordt een gemengde commissie benoemd, om te onderzoeken of er reden bestaat de loonen van de hout- en graan- lossers te verhoogen. 17 Sept. Men gelooft algemeen, dat de oplossing der crisis zeer nabij is; wellicht reeds morgen. Alle pogingen worden aangewend, om tot overeenstemming te komen, in het belang onzer haven. Brussel, 16 Sept. Naar verzekerd wordt is er hedenmiddag ministerraad gehouden over het conflict in de haven van Antwerpen. Hubert, de minister van arbeid, zal onver wijld een brief aan den burgemeester van Antwerpen zenden, waarbij dezen de grondslagen voor een overeenkomst om tot een oplossing van het geschil te geraken, worden aan de hand gedaan. De opening der wereld-tentoonstelling van Brussel is vastgesteld op het begin van April 1910. De overeenkomst tusschen den staat en het uitvoerend comité is nog niet gesloten, maar men voorziet geene verdere moeilijkheden. Binnen eenige dagen zou alles in orde zijn en de werken spoedig beginnen. Reeds worden er inlichtingen gevraagd uit den vreemde. Het jacht „Alberta" van Koning Leo pold van België, zal van een toestel voor draadlooze telegrafie worden voorzien. Deventer, 13 Sept. Hedennacht heeft hier een treurig ongeval plaats gehad, dat aan twee menschen het leven heeft gekost. Gisteren waren ondertrouwd zekere F. J. de Ster, 30 jaar oud) en B. H. Bronswijker, 29 jaar oud. Beide zijn van nacht in de Handelskade verdronken. Men vermoedt dat zij, terugkeerende van een partijtje, aan den kant van de gracht in het gras zijn gaan zitten en zoo te water zijn ge raakt. Beide lijken zijn reeds opgehaald. Arnhem, 16 Sept. De officier van justitie heeft rechtsingang gevraagd tegen mr. K. M. G. de Meyier, mede-directeur der Arnhemsche Bankvereeniging Pliester Co. De betrekkelijke stukken zijn in handen der rechtbank gesteld, die over dit verzoek zal beslissen. Gelijk men weet werd Woensdag de mede-directeur Pliester gearresteerd. De mede-directeur Lincker is nog voort vluchtig. Beverwijk, 14 Sept. In den goudsmids winkel van den heer C. Admiraal aan de Breestraat alhier is Zondagmorgen te 3 uren op brutale wijze diefstal gepleegd. De dader is waarschijnlijk goed met de omstandigheden bekend geweest, want aan de buitenzijde had hij den deurknop, die electrisch contact had, aan een voor het deurkozijn geplaatst dwarshout vastge bonden, waarna hij het zijraam van de portiek met een paal heeft doorgestooten en op de vlucht is gegaan met een étalage standaard met 20 gouden en zilveren horloges. Door de vallende glasruit gewekt begaf de bewoner zich ijlings naar beneden, doch de dief was toen reeds gevlogen, terwijl de heer Admiraal op voorbijgangers wachten moest om hem te verlossen van de buitengewone sluiting, waarvan men zijn deur aan de buitenzijde had voorzien. Amsterdam, 16 Sept. Een apotheker alhier, die twee patiënten van medicijn had te voorzien een ouden heer en een kindje die beiden gelijkluidende namen hebben, verwisselde de poeders, zoodat het kindje de medicijn van den ouden heer te slikken kreeg en omgekeerd. Toevallig was deze medicijn, hoewel niet gevaarlijk, een middel, dat den patiënt na het gebruik een blauwe tint geeft, zoodat de ouders, toen het wichtje de poeders geslikt had, niet anders dachten of het was vergiftigd. Onmiddellijk snelden zij met de zieke naar de polikliniek van een zeer bekend professor, die het patiëntje behandelde en de ouders gerust kon stellen met de mede- deeling, dat het niemendal was en de ver gissing geen kwade gevolgen zou hebben. De ouders hebben zich bij de justitie beklaagd, zoodat een rechtszaak misschien het gevolg zal zijn van deze onwillekeurige vergissing. Dezer dagen zijn twee jongens van 14 jaar, die eens een gratis reisje wilden maken, ongezien in een leegen waggon gekropen van een goederentrein, in de Stadsrietlanden. Spoedig daarna zette de trein zich in beweging, en zoo maakten de knapen een reis naar Apeldoorn. Daar eerst verlieten ze den waggon en een uur later kwamen ze weer ongemerkt in een anderen trein, die hen naar Am sterdam zou terugbrengen. Nu echter nam het vroolijk avontuur een zeer treurige wending. Kort na het vertrek uit Apeldoorn viel één van de jongens uit den trein, hij werd overreden en is, nadat hij naar Apeldoorn was vervoerd, spoedig aan de gevolgen gestorven. Men kan begrijpen in welke stemming de andere jongen de reis alleen voortzette. In Amersfoort werd hij ontdekt, en hij vertelde de treurige geschiedenis. Gisterenmiddag werd hij van Amersfoort, nu onder geleide, weer hier ter stede teruggebracht. De verongelukte knaap heette Cornells Reyneman en was het kind van een werk man van dien naam, wonende in de Blankenstraat. Op het bericht van het treurige geval is zijn moeder gisteren naar Apeldoorn vertrokken, maar heeft haar kind niet meer levend gezien. De vader, die op zijn werk was, vernam de vreese- lijke tijding toen hij des avonds thuis kwam. Hedenmiddag werd op de Amster- damsche effectenbeurs een groot tumult veroorzaakt door de daling der aandeelen Kimberley. Deze toch werden door de firma Gillissen genoteerd 14 pCt., terwijl zij 240 pCt. hebben gestaan. Den anderen effectenhandelaars was dit zoo weinig naar den zin, dat zij samen schoolden en vervolgens de nis van bedoelde firma binnendrongen, waar zij den heer G. met een stoel te lijf wilden, terwijl anderen poogden hem van de beurs te dringen. Gelukkig kwam het bestuur der Ver eeniging voor den Effectenhandel tijdig tusschenbeiden en wist den bedreigde te ontzetten. Omtrent een gisterennacht gepleegden diefstal van f 125 ten huize van een bewoner der Bilderdijkkade alhier verneemt men het volgende: Terwijl man en vrouw met hun dochter een uitvoering in „Bellevue" bijwoonden is op zeer geheimzinnige wijze een kistje met f 125 aan contanten weggenomen. Alvorens naar de uitvoering te gaan, had de vrouw een spaarduitje, bijeengebracht voor winterinkoopen, in verzekerde be waring willen brengen. Daartoe had zij het kistje aan haar dochter ter hand gesteld, die een verdieping hooger woont. Het kistje werd in het bed gestopt, waar zeker niemand naar den schat zou komen zoeken. Na middernacht terugkeerend, werd door de moeder het kistje opgevraagd. De dochter begaf zich naar haar woning, doch bevond, dat het kistje met inhoud ver dwenen was. Van sporen van braak of het zich met geweld toegang verschaffen tot de woning was niets te ontdekken, zoodat er niets anders overbleef dan aan de politie over te laten dit raadselachtig geval op te lossen. Gouda, 17 Sept. Bij het spelen aan een ophaalbrug op de Nieuwe Haven alhier, is gisterennamiddag de 10-jarige G. de Jong, wonende aan de Vrouwensteeg alhier, van een hoogte van circa 3 meter op de straat gevallen. In deerniswaardigen toestand werd hij naar huis gebracht, waar dr. Spruijt schedelbreuk constateerde. Een paar uren later overleed het kind aan de gevolgen van den val. 's-Gravenhage, 16 Sept. In den nacht van Zaterdag op Zondag kregen twee personen een los stations-werkman en een groentenlosser twist in de derde klasse wachtkamer van het Hollandsche Spoorstation alhier. De los-werkman gaf zijn tegenstander, door wien hij gesard was, een slag met een bezemstok, waardoor de man een schijnbaar onbeteekenend wondje aan het hoofd kreeg. Na het wondje te hebben uitgewasschen, legde de verwonde zich te slapen in de wachtkamer. Toen men hem wilde wekken, bleek hij te zijn overleden. De dader is heden naar het Huis van Bewaring overgebracht. Het lijk van den verslagene is ter gerechtelijke schouwing naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. De heer H. Pierson, president-direc teur der Heldring-gestichten, reeft bij W. A. Beschoor te 's-Gravenhage een vlugschrift uitgegeven, getiteld: „Caveant cives!" In dezen openbaren brief richt de schrijver zich tot zijn vriend jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, ter weerlegging van diens artikel onder den titel: „Caveant Consules!" in het maandschrift Onze Eeuw. Een en ander betreffende het onderzoek naar het vaderschap. De heer Pierson verklaart meer gevoeld te hebben voor het ontwerp van den Minister Loeff, maar hij zou het zeer betreuren indien het tegenwoordige ontwerp werd verworpen. Hij besluit daarom met deze woorden: „Ik pleit voor de belangen der kinderen in de eerste plaats, voor de be langen der moeders in de tweede plaats, maar óók Jn de tweede plaats voor die der vaders. In aller waarachtig belang vraag ik het onderzoek naar het vaderschap toe te laten en deze wet aan te nemen, opdat zoo mogelijk ook de harten der vaders wedergebracht worden tot de kinderen". Rotterdam, 16 Sept. Zaterdagavond arriveerde hier uit Engeland de heer Ed. Butler, 65 jaar oud en wonende te Knocke bij Brugge, 37 Rue du vieux Sac, met zijn 64-jarigen broeder, den heer Thos. Butler, wonende te Leicester, Elmfield Avenue (Eng.) Zij waren op een pleizier- reisje naar Mannheim en als zoodanig wilden zij zich om 11 uur aan boord begeven van de stoomboot „Rotterdam" der Nederlandsche Stoomboot-Reederij, liggende aan de Prins Hendrikkade O.Z. De heer Ed. Butler ging op de loopplank voor, doch gestruikeld of door de duisternis misleid, viel hij in de Koningshaven, om onmiddellijk in de diepte te verdwijnen. Men' kan de groote ontsteltenis van den heer Thos. Butler begrijpen, toen hij het ongeluk vlak voor zijn oogen zag plaats hebben. Onmiddellijk werd op de plaats gedregd, doch het mocht niet gelukken het lijk van den verdronkene op te visschen. De heer Thos. Butler zag zooals te begrijpen is van de pleizier- reis af en nam zijn intrek in het Maas- hötel. Vanmorgen om kwart voor elven werd door twee lijkenvisschers tusschen de raderboot „Chrimhilde" en den wal, in tegenwoordigheid van den broeder, het lijk van den heer Ed. Butler opgehaald. 't Is per iijkenbrancard overgebracht naar het politiebureau Nassaukade. Alhier is heden eene werkstaking uitgebroken onder de losse graanboot- werkers, omvattende 4000 man. Zij eischen eene loonsverhooging van 1 ct. per last. Daardoor lagen heden een twintig graan- booten stil. In een hedenochtend gehouden ver gadering werd besloten alleen niet te werken voor firma's bij de Elevatormaat schappij betrokken, de mannen der „Volharding" te boycotten en aan de patroons de eischen te stellen, in de laatste vergadering bepaald. 17 Sept. In verband met de staking van de graanbootwerkers was het heden zeer stil in den omtrek van d aashaven. Gewerkt werd, met de ele> rs op de s.s. „Breconian" en „Llandrindod", door werklieden uit de Calandstraat op de s.s. „Bottersea Bridge", „Turn Souvereign", „Pren Becher", „Phoelens"„Clarisse Radcliff" en „Exmaud", terwijl wegers van de „Volharding" als bootwerkers dienst deden op het s.s. „Italia". Een 14-tal graanbooten lag stil. De firma W. H. Muller Co. had een aantal vaste graanbootwerkers in dienst, die zich bij contract verbonden hadden, ook werkzaamheden voor andere firma's te

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1