Dinsdag 17 September 1907. Derde Blad. (Zi ier ikzeesche Couran BERICHT. NIEUWSTIJDINGEN. Brief uit Scheveningen. 63ste JAARGANG. No. 8514. Directeur: A. 1. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FRaNKEL. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek SchuithavenZierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. NEDERLAND. Uit Stad en Provincie. RECHTSZAKEN. Het landgoed van Prins Hendrik. ZIERIRZEESGDE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Zij, die zich met 1 October a.s. op deze Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Alle brievengaarders en boekhandelaars nemen abonne menten aan. De Directeur, A. J. DE LOOZE. Leeuwarden, 13 Sept. Te Oldeberkoop heeft een 13-jarig meisje H. S. een kind van 15 maanden opzettelijk vergif toege diend, omdat het „zoo lastig was". Door dat spoedig geneeskundige hulp werd ingeroepen, heeft men het kind in 't leven kunnen behouden. Het meisje heeft aan de politie haar misdrijf bekend. Amsterdam, 14 Sept. Er zijn weder valsche bankbiljetten in omloop. Het zijn biljetten van f 40, die uitstekend moeten zijn nagemaakt, wat kleur zoowel als papier en druk betreft. Zij zijn genummerd M Z 943 en één der grootste bankinstellingen alhier heeft een paar dier valsche biljetten in betaling ontvangen, doch eerst te laat bemerkt, dat ze waardeloos papier had gekregen. De politie is met de zaak in kennis gesteld en de recherche moet, zegt men, reeds eenig spoor gevonden hebben, dat wellicht leidt tot de ontdekking der valsche munters. Utrecht, 13 Sept. Hedenmiddag ver voegde zich ten kantore van den directeur der Utrechtsche tram een dame, die een bedrag van f 125 beschikbaar stelde ter uitdeeling onder het personeel der maat schappij, Zaterdag na afloop van den dienst; de geefster, die haar naam geheim wilde houden, voegde er aan toe, dat zij dit geld wenschte te geven als een blijk van waardeering van de beleefdheid, die zij steeds van de trambeambten had onder vonden. Zijn onze inlichtingen juist, dan worden er door eenige invloedrijke stadgenooten pogingen aangewend om gelden voor het personeel bijeen te krijgen en zijn er tot dat doel circulaires verspreid. 's-Gravenhage, 13 Sept. De politie is gemengd in het volgende geval Een bewoner van het Statenkwartier had een artist, deel uitmakende van het Philharmonisch Orkest, per brief tot een bezoek ten zijnent genoodigd. Toen dit bezoek gisterenavond werd gebracht, eischte de gastheer van den bezoeker een verklaring, dat hij (de artist), eenige jaren geleden in betrekking had gestaan tot een met name aangeduide schilderes. Toen de musicus weigerde een zoodanige verklaring af te geven, werd hij bedreigd door den gastheer, die ten slotte, blijkbaar met het geval verlegen, de hulp der politie inriep, onder beweren dat de artist weder rechtelijk zijne woning was binnengetreden. De musicus maakte van de verschijning der politie gebruik, om zijnerzijds een klacht in te dienen wegens de ondergane behandeling. De politie stelt nu een nauwkeurig onderzoek naar het gebeurde in. Z. K. H. Prins Hendrik zal H. M. de Koningin a.s. Dinsdag bij de openings plechtigheid der Kdmers vergezellen. De Koninklijke stoet zal langs den nieuw vastgestelden weg door het Voor hout naar de Staten-Generaal rijden, op het verhoogde schelpenpad van het Lange Voorhout. Het publiek wordt op den straatweg aan beide kanten van het middenpad toegelaten. Rotterdam, 14 Sept. Gekozen tot lid van den Gemeenteraad de heer J. Bombach (1.) met 1784 st., terwijl de heer L. M Hermans, (s.-d.) 488 st. verkreeg. Zierikzee, 16 September. Bij kon. besluit zijn benoemd: tot ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw: mr. J. P. Cau, president der arrondissements-rechtbank te Zierikzee, en jhr. mr. E. P. Schorer, vice-president der arrondissements-rechtbank te Middelburg; tot ridder in de orde van Oranje-Nassau: P. J. Roscam Abbing, predikant bij de Nederduitsche Hervormde gemeente te Middelburg, en A. ten Harmsen van der Beek, commissaris van politie te Middelburg; is de bij kon. besluit van 31 Augustus 1898 aan M. J. Verhoek, brigadier-majoor der rijks-veldwacht te Goes verleende eere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, in zilver, bij bevordering vervangen door de eere-medaille, verbonden aan genoemde orde, in goud; en is verleend de eere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, in zilver, aan J. Kunst, brigade-commandant der rijks- veldwacht te Zierikzee; 1". benoemd: a. tot officier in de orde van Oranje- Nassau W. J. Sprenger, wethouder der gemeente Middelburg; b. tot ridder in de orde van Oranje- Nassau: Chr. W. Vermeys, burgemeester der gemeente Zierikzee; jhr. H. A. van Doorn, burgemeester der gemeente Veere; J. E. de Koning Kooy, burgemeester der gemeente Goes; J. Morks, directeur van het stedelijk muziekkorps te Middelburg; Th. C. J. J. van der Lek de Clercq van Haemstede te HaamstedeS. Duvekot Cz. te Goes; en is 2°. toegekend de eere-medaille der orde van Oranje-Nassau: a. in zilver, aan J. J. Schroot Bettink, gemeente-bode en concierge van het stadhuis te Zierikzee; C. J. Hendrikse, agent van politie te Middelburg; A. Cappon, hoofd agent van politie te Zierikzee; b. in brons aan J. de Waal, stuurman bij de Middelburgsche Maatschappij van Stoomvaart te Middelburg; is aan P. van Heese, kantonnier van het kroon-domein te Hontenisse, toegekend de bronzen eere-medaille van de orde van Oranje-Nassau; is de eere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, in brons, verleend aan J. Wisse te Arnemuiden, arbeider bij de rijks-waterstaatswerken; C. Sinke te Goes, kantoorknecht bij den dienst der posterijen; H. du Bois te Middelburg, brievenbesteller. In de orde van Oranje-Nassau: zijn Zaterdag benoemd tot ridder H. S. Gratama, burgemeester van Oostburg, J. A. P. Geill, burgemeester van Terneuzen, F. J. L. M. van Waesberghe, burgemeester van Hulst en J. A. Donze te Terneuzen, en de luitenant ter zee 1ste klasse F. H. baron Van Dedem; is verleend de eere-medaille: in zilver aan A. Klaazsen, inspecteur van politie en onbezoldigd rijks-veldwachter, J. M. Timmerman, sluismeester bij het kanaal van Terneuzen, P. Herrebout, hulp- sluismeester bij dat kanaal, alle drie te Terneuzen; H. Piera, hoofd-conducteur lste klasse bij de Exploitatie-Maatschappij der S.S. en P. J. Hintze, machinist lste klasse bij die Maatschappij, beiden te Vlissingen voorts aan den torpedist-majoor D. Hey- ligers, den sergeant Heyligers, den stoker R. de Kloe, den zeeloods te Vlissingen M. de Jonge, den opzichter van de verlichting, gezagvoerder van het lichtschip „Noord-Hinder", J. Naerebout, den binnen loods te Vlissingen (gedetacheerd te Ant werpen) J. Kortenbout; in brons aan M. J. Blok, sluisknecht bij het kanaal van Terneuzen, J. Verbinden, arbeider bij de rijks-waterstaatswerken, J. A. Liebers, kantoorknecht bij den dienst der posterijen en telegrafie, alle drie te Terneuzen, E. E. de Bruin, brieven- en telegrambesteller te Hulst; voorts aan den korporaal-stoker eerste klasse W. A. van der Meer, den matroos eerste klasse G. Kwakkel, den idem H. Slik, den eervol ontslagen matroos van het loodswezen te Vlissingen W. G. Hunter, den roeier van het eerste loodswezen D. van Sprang en den lichtwachter van de kustverlichting te W estkapelle J. Minderhout. Bevorderd is in dezelfde orde tot officier met de zwaardenmajoor G. A. van Haeften, commandant der lste divisie maréchaussée; en is verleend de eere medaille met gekruiste zwaarden in zilver, bij bevordering, aan den wachtmeester te paard P. J. de Brouwer, den wachtmeester-titulair te voet P. Postma en den brigadier te voet A. Eist; en in brons aan de maréchaussée's te voet S. Bakker en A. Scheers, allen van de lste divisie maréchaussée. - De Koningin schonk f 1000 voor de armen van Middelburg en f 100 voor het politiefonds. Voor de armen te Goes en die te Zierikzee gaf H. M. f 300. Naar men ons mededeelt, heeft onze gewestgenoot, de ingenieur C. P. Vijverberg te Leeuwarden, het aanbod van de Sia- meesche regeering, om op te treden als Hoofd-Ingenieur bij den Irrigatiedienst aldaar, aangenomen en zal hij daartoe, vergezeld van zijn echtgenoote en twee onder zijne bevelen staande Hollandsche ingenieurs, spoedig naar Bangkok ver trekken. De le luit. F. F. Vervat, van het 2e bataljon 3e reg. inf. te Middelburg, wordt met ingang van 16 September a.s. gede tacheerd bij de koloniale reserve. Met ingang van 25 dezer is de heer P. Padmos kommies bij 's Rijksbelastingen Vierverlaten (Gr.) tot standplaats aan gewezen. Zonnemaire, 32 Sept. De leerlingen der openbare school alhier hebben gisteren feest gevierd. Door zeer ruime bijdragen der ingezetenen konden zij ruim onthaald worden, en bovendien namen de kinderen der 4e, 5e en 6e klasse deel aan wed strijden, waarvoor aardige prijzen waren uitgeloofd. De firma C. J. van Houten Co. had voor ieder nog een aardige verrassing gezonden, waarvoor hem per telegraaf de dank der schooljeugd werd gebracht. Tot laat in den avond duurde de pret. Oud-Vossemeer. Door den penning meester van 't sub-watersnood-comité alhier, werd in een daarvoor belegde vergadering eind-rekening gedaan, en het batig saldo, ten bedrage van f 41, zal, volgens het met algemeene stemmen genomen besluit, worden gegeven aan de plaatselijke afdeeling van het Groene Kruis. Op school- en kerkplein zijn thans al de heesters, voor zoover zij dood waren, opgeruimd, en in het komende najaar zullen deze pleinen weder opnieuw worden beplant, in eik geval veel vroeger dan men het vorige jaar durfde denken het blijkt, dat ook de beplanting in de „zoute" gronden wel wil. Middelburg, 14 Sept. Hedennacht is uit het kanaal aan de Winterstraat opge haald het lijk van zekeren Stoutjesdijk welke man vermoedelijk door een ongeluk te water is geraakt. Voorts is in de Verwerijstraat een ongeveer 65-jarige man dood gevonden op de stoep van den heer Klaasse. Het lijk is naar het lijkenhuis op de algemeene begraafplaats gebracht, en is herkend als dat van Van W.; wonende te Vlissingen. Vlissingen, 14 Sept. Naar wij uit goede bron vernemen, is tot directeur der naam- looze vennootschap voor de exploitatie van het hotel „Zeeland" te Vlissingen benoemd de heer W. Ceulen, thans pachter van de sociëteit „De Harmonie" te Dor drecht. Een jonginensch, zekere B., kantelde heden bij het afrijden van den De Ruyter Boulevard en bezeerde zich zóó, dat ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen. De passagier, die Vrijdagavond op de Westerschelde van de Harwichboot „Col chester" overboord gevallen is en die, niet tegenstaande alle pogingen daartoe in het werk gesteld, niet gered kon worden, is later toch nog gered geworden door de be manning van de Engelsche sloep „Briton" van Antwerpen naar Southampton. Door dien hij op een boei was terecht gekomen, was de man echter gewond. Hij werd te Vlissingen aan wal gebracht. Stoppeldijk, 14 Sept. Hedennacht, toen alhier de spuit uitrukte naar een brand, namen daarop plaats enkele personen, waaronder de gemeente-veldwachter. De spuit viel onder het rijden van den dijk en de veldwachter er onder. Vanmorgen is hij overleden. Zierikzee, 11 Sept. Door den heer kanton rechter zijn heden de volgende vonnissen gewezen en uiigesproken tegen onderstaande personen, wegens: 1°. Visscherij-overtreding J. van S., tot 2 hechtenisstraffen van 7 dagen; Jb. van S., W. B. en J. van S., ieder tot 7 dagen hechtenis; W. B. en A. van B., ieder tot f 20 boete, subs. 4 dagen hechtenis, allen wonende te Zierikzee; J. Z. te Bruinisse, tot f 20 boete, subs. 4 dagen hechtenis; 2°. Overtreding rijwielwet: H. van M., J. G., M. B., allen te Zierikzee, C. S. en F. V. te OosterlandJ. v. d. M. te Noordwelle, elk tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis: A. B. te Zierikzee, tot f3 boete, subs. 1 week tuchtschool; Th. L. te Renesse, vrij gesproken 3°. Overtreding jachtwet: M. H. en J. C. te Zierikzee, ieder tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis; J. de N. te Arnemuiden en P. E. te Philippine, ieder tot f 20 boete, subs. 4 dagen hechtenis; 4\ Overtreding Schelde-reglement C. B. te Kerkwerve tot f 3 boete, subs. 1 week tuchtschool; U. D. S. te Philippine, tot f3 boete, subs. 2 dagen hechtenis 5°. Politie-overtreding A. L. te Zierikzee, tot f 3 boete, subs. 1 week tuchtschool; J. M. M. te Zierikzee, tot f 0,50 boete, subs. 1 dag hechtenis; M. de R. te Bruinisse, tot f 10 boete, subs. 2 dagen hechtenis; P. den B. te Haamstede, tot f 2 boete, subs. 1 dag hechtenis; 6\ Zonder daartoe gerechtigd te zijn loopen over eens anders grond J. C. van der W. en J. J. v. d. H. te Haamstede, ieaer tot f 5 boete, subs. 3 dagen hechtenis E. H. te Zierikzee, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis 7°. Overtreding van de woningwet: J. van S. te Zierikzee, toUf 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis; A. P. te Zierikzee, vrijgesproken; 8". Overtreding veiligheidswet: A. A. te Zierikzee, tot f 0,50 boete, subs. 1 dag hechtenis 9'. Overtreding bouwverordening: J. L. L. te Zierikzee, tot f 25 boete, subs. 10 dagen hechtenis; 10°. Overtreding provinciaal reglement: J. van der M. te Zierikzee, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis, en M. A. van D. te Zierikzee, tot f 5 boete, subs. 3 dagen hechtenis. De Haarlemsche rechtbank veroordeelde den inbreker-uitbreker Richter, alias Walters, tot 3 jaren gevangenisstraf. Door den krijgsraad te Haarlem is de landweerplichtige T. van S. van dat districts-commando wegens eerste desertie veroordeeld tot een militaire detentie van een maand. S. had als verlofganger van de landweer niet voldaan aan een oproeping voor den werkelijken dienst. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Poortvliet, 11 Sept. Bij de heden g_ houden aanbesteding, door de Landbouw- vereeniging „Vooruitgang zij ons Streven", waren de minste inschrijvers: W. Bolier van Poortvliet, voor Superphosphaat f 2,76 Maatschappij tot verkoop van kunstmest stoffen te Dordrecht, voor Kaïniet f 2,215, voor Thomasphosphaatmeel f 2,15, voor Landbouwkalk f 0,90. Koninklijk bezoek aan Zeeland. Naar wij vernemen zal bij de Uitgevers Oosterbaan Le Cointre te Goes, een Gedenkboek verschijnen van het Koninklijk bezoek aan Zeeland, naar officiëele gegevens en verlucht met verschillende afbeeldingen van versieringen uit de plaatsen van bezoek. De uitgave zal voorzien worden van het nieuwste portret der Vorstelijke personen, en slechts 40 cents kosten. XV. leder lezer zal begrijpen dat in Den Haag en hier gedurende den zomer veel wordt gedaan aan sport. We hebben o. m. paarden-, auto-, rijwiel-, football-, lawntennis-, cricket-, worstel-en zivemsport. Deze alle zijn u wel bekend. Doch er wordt hier ook een soort sport beoefend, welke nog niet zoo populair is, althans niet in het openbaar wordt beoefend. Op eene wandeling door Nieuw Scheveningen werd mijne aandacht getrokken door enkele wonderlijke naamborden. Hier zag ik staan: „Sporting Club", daar weer „Club international", verderop „Club privé" enz. Wat een clubs, wat een sport! Zoo voortwandelend met de vraag of er weer iets nieuws op sportgebied zou zijn uitgevonden, werd mij een kaartje in de hand gestopt met den naam van eene andere inrichting. Om 9 uur „grand attraction". Zeker prijsuitdeelen dacht ik. Neen lezer, dat was het niet. Wat er dan wèl te doen was in dat sportlokaal Er werd gespeeld op een biljart; er werd gewonnen en verloren, verloren en gewonnen. Domme spelers hoor ik u zeggen. Slechte menschen, die het onnoozel publiek ontdoen van wellicht zuur verdiende duiten Maar wat denkt ge dan, dat er geen andere inrichtingen zijn, waar men op eene zeer fatsoen lijke manier kan worden uitgekleed. En ziet eens even in Den Haag. Ziet eens hoe daar dag in dag uit gespeculeerd wordt, niet alleen door menschen die wel tegen een verlies van eenige duizenden bestand zijn, maar ook door burgers, grootere maar ook kleinere en zelfs in de ambtenaarskringen. Wat zijn de gevolgen, wanneer eene speculatie mislukt? De bank die dit ondernam en waaraan velen hun spaarduiten toevertrouwden, komt in moeilijkhetd. De renteniertjes zitten in doodsangst, dat hun geldje weg zal zijn en de speculeerende burgers komen terneergeslagen thuis. Ze zijn genoodzaakt hun vrouw een en ander mee te deelen, want er moet bezuinigd worden. Niet zelden komt dan aan 't licht dat ook moeder de vrouw een kansje heeft gewaagd en eveneens bedrogen uitkwam. In plaats van een buitenkansje voor eenige ontspanningsdagen heeft het gezin, dat eiken gulden met overleg moet besteden, een verlies van» enkele honderden te boeken. De stemming is somber, tegen de kinderen wordt meer dan ooit gebromd, kort en heftig zijn de gesprekken de geldduivel heeft het huiselijk geluk verstoord. Hij heeft een gevoelige les gegegen. Zal het helpen? Of zal de speelzucht weer zegevieren, wanneer het gezin met ontberingen het geleden verlies te boven is gekomen? Met een enkel woord sprak ik de vorige week over de landbouwtentoonstelling. Afgaande op den tijd van voorbereiding, de groote tenten enz., moet ze reusachtig worden. Nu, wat er te zien zal zijn, is ook voor den landbouw van groote beteekenis Van 16 tot 22 Sept. zuivel, bijenteelt, zaden, boschcultuur, visscherij, hoefbeslag enz. En verder: 16 Sept. Opening, tentoonstelling paarden. 17 Paarden, conc.-hippique. 18 Paarden, conc.-hippique, vergadering. 19 Paarden, concoers-hoefbeslag. 20 Pluimvee, konijnen, ringrijderij, oogst- groenten, ooftwagens. 21 als 20 Sept. 22 Pluimvee, konijnen. Ander vee (viervoeters) komt, zooals men weet niet op de tentoonstelling, uithoofde van het fieerschende mond- en klauwzeer. Ik geloof dat aan deze tentoonstelling eene bijzonderheid is verbonden. Dat het namelijk de eerste gebeurtenis is in ■den zomer van 1907, waaraan geen diners enz. enz. zijn verbonden. V Nu de couranten zoo ongeveer zijn uitgeput over het slechte zomerweer komt er, wie had het gedacht, verandering. Voor Scheveningen echter te laat. Aan dr. S. te M. Uwe meening is niet juist. Evenals meerdere couranten ontvangt het door u bedoelde blad mijn brieven rechtstreeks. Van dieverij is dus geen sprake. De Briefschrijver. Een verslaggever van Het Vaderland heeft Dobbin bezocht, waar onze Kon. familie heeft vertoeft, en geeft er o. m. de volgende beschrijving van: De indruk, dien het hoofdgebouw op Dobbin maakt, is die van een deftige heerenbehuizing, zonder eenige praal of iets, wat naar pronk zweeft. De benaming kasteel of slot zou hier geheel van onpas zijn. Prins Hendrik kocht het van een adellijke familie, en heeft het tamelijk wel in den toestand gelaten, waarin hij het vond. Een hoog bordes geeft toegang tot een ruime, voor 't meerendeel van oud- Hollandsche meubelen voorziene vestibule. Hierop komen de woonkamers uit, terwijl een corridor toegang geeft tot de trap en verder tot de slaap- en toiletkamers van H. M. de Koningin en den Prins, die aan het achterfront zijn gelegen, en uitzicht hebben op het park. Treden we de vestibule binnen, zoo liggen aan onze linkerhand de zeer ruime studeerkamer van Prins Hendrik en het salon en het boudoir van de Koningin. Door het salon komt men in de eetzaal, ruimte biedende voor een 24-tal aan- zittenden. Deze zaal is ook te bereiken, indien men de vestibule doorschrijdt. De eetzaal geeft toegang tot een ruim achter bordes, dat prachtige kijkjes biedt door

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 7