NIEUWERKERK. OOSTERLAND. BRUINISSE. Hooge Gasten en met mij in te stemmen in een: Leve Koningin Wilhelmina! Leve' Prins Hendrik der Nederlanden H. M. de Koningin antwoordde hierop het volgende: Mijn eerste woord zij dank tot u, mijn heer de burgemeester voor de woorden tot Ons gesproken namens den Raad en de ingezetenen van Zierikzee. Tijdens Onzen tocht door Duiveland hebben Wij de ondubbelzinnigste bewijzen ontvangen van de liefde en aanhankelijkheid van de bevolking van dit eiland en terecht werd door u deze tocht als een zegetocht be titeld. Deze gemeente is voorzeker niet achter gebleven in de hulde Ons allerwege gebracht. De kwistig versierde straten, de hartelijke toejuichingen, de tallooze blijken van verknochtheid ontvangen, zijn zoovele stemmen, die spreken uit het hart der bevolking. Houd u verzekerd, mijnheer de burgemeester, dat deze bij Ons een onvergetelijken indruk zullen achterlaten. Waar het in Mijn vermogen ligt en in dat van den Prins belangen der bevolking voor te staan, of bij te dragen tot datgene, wat tot haar geluk kan strekken, achten wij het een voorrecht onze beste krachten daaraan te wijden. Met ingenomenheid heb Ik kennis gemaakt met de voornaamste bronnen van welvaart, waaraan deze streek haar bloei te danken heeft en waarvan deze gemeente het middelpunt uitmaakt. Wij koesteren de beste wenschen voor het geluk en den voorspoed van de bevolking dezer gemeente en Ik stel dezen dronk in op het welzijn en den bloei van Zierikzee. Aan het dejeuner zaten behalve het gevolg van Hare Majesteit en Zijne Konin klijke Hoogheid nog aan: de Kamerheer i. b. d. Jhr. Mr. A. van Reigersberg Ver- sluys; de Commissaris der Koningin, Mr. H. J. Dijckmeester; de Burgemeester, Ch. W. Vermeys; Mevrouw Vermeys—Brünings; de Wethouders Mr. H. C. Moolenburgh en Jhr. J. F. Schuurbeque Boeije; de leden van den Raad: C. J. van den Bout, W. C. de Crane, W. Ribbens, J. van Os, Mr. A. J. F. Fokker, Mr. D. van der Vliet, L. Koopman Cz., J. de Vrieze, Jhr. R. R. L. de Muralt, Mr. H. Polvliet; de Secretaris, J. Snellen; de Ontvanger, H. E. Beelaerts van Emmichoven; de leden van Gedepu teerde Staten: P. J. Siegers, J. A. Rompu, Jhr. Mr. E. A. O. de Casembroot, M. de Jonge Jz., P. F. Fruytier, J. H. Blum; de Griffier der Staten, Mr. W. Polman Kruse- man; het lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, Mr. R. J. H. Patijn; de Hoofd-Ingenieur, Directeur le klasse der Rijks Waterstaat, A. A. Bekaar de Hoofd ingenieur van den Provincialen Waterstaat M. B. G. Hogewaard; de leden van de Provinciale Staten voor het kiesdistrict Zierikzee: M. Bolle Lz., B. Giljam, C. J. Hocke Hoogenboom; de president der Arrondissements-rechtbank Mr. J. P. Cau; de Officier van Justitie Mr. D. Engelberts; de Kantonrechter Mr. J. M. lsebree Moens; de rentmeester van het Kroondomein Jhr. J. P. Hoeufft; de Rijksbetaalmeester A. Meylink; de Inspecteur der directe belas tingen J. de Wilde; de Voorzitter der Gezondheidscommissie Dr. J. A. Spruyt; de Kommandant der Eerewacht Th. J. J. van der Lek de Clercq van Haemstede; de onder-Kommandanten Jhr. L. M. J. Schuurbeque Boeije en Mr. W. Ridder van Rappard; de Adjudant-vaandrig E. J. Geldermande President der centrale Feest-commissie J. van der Vliet Cz.de HoofdrCommies ter Provinciale Griffie, belast met het kabinet, H. J. G.. Hartman, de Ingenieur van den Provincialen Water staat F. A. Kloppert. Na het dejeuner werd in de raadzaal voor de aanzittenden cercle gehouden. Na afloop hiervan reed de Koninklijke stoet langs een grooten omweg naar het station terug. De straten, waardoor de stoet reed, waren de volgende: Meelstraat, Dam, Melkmarkt, Verrenieuwstraat, Zevengetij- straat, Minrebroederstraat, Lammermarkt, Varremarkt, Noordzijde Kerkhof, vóór de Kerk langs, Zuidzijde Kerkhof, Wevers- hoek, Pieterseliestraat, Fontein, St.-Domus- straat, Nieuwe Boogerdstraat, Krepelstraat, Schuttershofstraat, Ravenstraat, Hoofdpoort straat, Nieuwe Haven, Oude Haven Zuid zijde, Kraanplein, Oude Haven Noordzijde, Mol, Schuithaven, Lange Nobelstraat, St.- Anthoniesdam, Korte Nobelstraat, Gracht- weg, Station. Overal, waar de stoet, geëscorteerd door de eerewacht, voorbijtrok, weergalmde de tocht van het „leve de Koningin en leve de Prins". Bloemen werden gestrooid en bouquetten aangeboden, te weten door de jongejuffrouw Antoinette Gerlings op den Dam, door de jongejuffrouwen Johanna Verton, Elisabeth v. d. Ven, Maria Willemse en Nelly Constandse bij de Oranjeboom in de Verrenieuwstraat, door jongejuffrouw Post aan het Weeshuis namens de wees kinderen, door mej. Prundence Matthye, een nichtje van den heer J. van der Vliet, voorzitter van de Centrale Feestcommissie, door jongejuffrouw Adriana Blankert namens de buurtcommissie van de Molen straat (de heer Polak hief ter overreiking van het bouquet het meisje in de hoogte), door jonkvrouw C. Schuurbeque Boeije vóór het huis van den heer Cau, door jongejuffrouw Kitty Goemans, door jonge juffrouw Wilhelmina Gezina van der Hoeven namens de buurtcommissie der Nobelstraat, en ten slotte als afscheid een bouquet door mevrouw F. H. Vermeys aan het station. Op het perron was de gemeenteraad aan wezig, teneinde het Vorstelijk Paar uit geleide te doen. Op vorstelijke en ongedwongen wijze nam de Koningin afscheid, herhaaldelijk aan den burgemeester Haar hooge inge nomenheid betuigend met de feestelijke ontvangst, en verzoekend hem Haar innigen dank hiervoor aan de burgerij te willen overbrengen. De tram stelde zich in beweging, en onder de tonen van het Wilhelmus, dat door het op het perron opgestelde Muziekgezelschap „Kunst en Eer" gespeeld werd, verlieten de Koningin en de Prins Zierikzee. Na het vertrek der Koningin en van den Prins werd het feest voortgezet. Met volle muziek trok „Kunst en Eer", omstuwd en gevolgd door een dichte joelende en zingende menigte, de stad in. Op het Havenplein werd des namiddags door 't Muziekgezelschap „Crescendo" van Dreischor, onder directie van den heer Joh. F. A. Theewis, een matinée-musicale gegeven. Op het Havenplein waren volksspelen georganiseerd, die uitnemend slaagden, en die door muzieknommers, uitgevoerd door „Kunst en Eer", aangenaam werden af gewisseld. Het avondfeest. Wie des avonds ons stadje zag, badend in een zee van licht, moet wel aan een sprookje uit Duizend en één Nacht ge dacht hebben, zóó betooverend schoon was de illuminatie. Op denzelfden grond echter, waarop wij ten opzichte van de allerwege fraaie versieringen in geen bizonderheden traden, meenen wij ook geen afzonderlijke melding te mogen maken van de schitterende verlichting van parken, pleinen en straten, noch van die van tal van particuliere woningen. Er gaat dit zij voldoende slechts ééne roep op over de illuminatie, en die is, dat zij prachtig was. De centra van het avondfeest waren het Havenplein en het Kraanplein, die den geheelen avond met een compacte massa volks bezet waren. Concerten werden gegeven op het Havenplein door de Harmonie „Volharding" "van Steenbergen, onder directie van den heer J. Oomes, en op het Kraanplein door het Fanfare gezelschap „Wilhelmina" van Colijnsplaat, onder directie van den heer Q. van As. Met een groot vuurwerk, dat tusschen het Havenplein en het Havenpark werd ont stoken, werd de feestdag officieel besloten. Maar geëindigd was daarmede het feest nog niet. Tot laat in den nacht werd het voortgezet. De serenade. Zaterdagavond werd door het muziek gezelschap „Kunst en Eer" een serenade aan hen gebracht, die van de Koningin een ridderorde of medaille hebben mogen ontvangen. Van de Concertzaal uit toog men met volle muziek en omgeven door fakkel dragers naar de woning van den burge meester op de Oude Haven. Voorop gingen de Gemeenteraad en de Centrale Feestcommissie. De burgemeester werd met de hem te beurt gevallen onder scheiding geluk gewenscht, de gelukwensch werd door den burgemeester beantwoord, de eerewijn werd geschonken, fanfares werden geblazen, en muziekstukken ten beste gegeven. Hetzelfde geschiedde bij de andere geridderden, te weten bij de heeren mr. H. C. Moolenburgh, mr. J. P. Cau en Th. C. J. J. van der Lek de Clercq van Haemstede. De laatste, die in zijn hoedanigheid van commandant aan de leden van de eerewacht een diner in het „Hotel van Oppen aanbood, ontving in genoemd hotel de serenade. Daarop toog „Kunst en Eer" met den burgemeester, de beide wethouders, den gemeenteraad, en de Centrale Feestcommissie aan de spits naar het stadhuis om den heer J. J. Schroot Bettink, gemeentebode, met zijn decoratie geluk te wenschen. Vervol gens werd in de Meelstraat aan den heer J. Kunst, brigade-commandant der rijks- veldwacht, en op de Breestraat aan den heer A. Cappon, hoofd-agent van politie, wegens de hun te beurt gevallen konink lijke onderscheidingen een warme ovatie gebracht. Op weg naar den heer Cappon had men in de Poststraat bij de Wilhel- minalinde eenige oogenblikken stilgehouden en het Wilhelmus gespeeld. Na afloop der serenade, trok „Kunst en Eer", gevolgd door een onafzienbare volks menigte, naar de Groote Sociëteit, waar men onder een glas wijn en gloeiende toasten eenige uurtjes genoeglijk bij elkaar bleef. De bewoners der Nobelstraat deden met hun commissie dienzelfden avond, gezeten in een achttal rijtuigen, die met lampions verlicht waren, een tocht door de versierde straten. Na afloop daarvan begaven zij zich naar het „Huis van Nassau", waar zij gezellig met elkaar het feest van het Koninklijk bezoek besloten. De feestweek, die nu achter ons ligt, zal in de annalen van Zierikzee een schoone bladzijde beslaan. Geboekstaafd zal daarin worden, dat de bevolking dezer gemeente haar bevallige Koningin met Haar doorluchtigen Gemaal geestdriftvol ontvan gen heeft, en dat zij uit vreugde over dat Koninklijk bezoek dagen achtereen heeft feest gevierd, zonder dat eenige wanklank vernomen werd. Met dien afloop wenschen wij de burgerij van harte geluk. En hier mede zouden wij onze taak als geëindigd kunnen beschouwen, ware het niet, dat ons nog voegt een woord van hulde aan de Centrale Feestcommissie voor haar veelomvattende werkzaamheid en den grooten ijver door haar aan den dag gelegd, en aan het muziekgezelschap „Kunst en Eer", dat tot verhooging der feestvreugde dagen lang onvermoeid in de weêr was. De ontvangst van het Vorstelijk Paar en de feestviering, die daaraan verbonden was, zijn zoo wèl geslaagd, alles is zoo ordelijk, zoo opgewekt toch toegegaan, dat de 13 Sept. een aangename herinnering zal achterlaten, Voor velen een onvergete lijke dag zal zijn. Door de niet genoeg te waardeeren zorg van den bouwkundige W. Brouwer, die met zijn personeel, ge steund door vele ingezetenen, dagen ge werkt heeft, was het dorp heel mooi versierd met een drietal eerepoorten, reeksen van guirlandes aan masthoornen verbonden, afwisselend met rijen van lampions en vlaggen. Des morgens waren eenige bedeelden verblijd met een feest gave. Te 10 ure trok het fanfarencorps, onder directie van den heer M. v. d. Have, het dorp door, en bracht met zijn op wekkende tonen de menschen in feest stemming. Te 10.40 sprak ds. P. v. d. Linden tot een groote menigte, in de open lucht op het feestterrein, een gloedvolle rede uit, die zeer aandachtig werd aan gehoord. De muziek speelde daarna in de aardige, vroolijk met groen en bloemen versierde kiosk, enkele vaderlandsche en populaire liederen. De schoolkinderen, alle met oranje getooid, werden intusschen opgesteld op de plaats voor hen aan gewezen, vanwaar ze de Hooge Bezoekers hun „Heilgroet" zouden toezingen. Tegen 12 ure was het gedeelte van het terrein, waar de begroeting zou plaats hebben, dat gereserveerd was voor den Raad en enkele genoodigden, geheel gevuld met dames en heeren en daarnaast en daar omheen, aan weerszijden langs de tram baan, die door een burgerwacht was afgezet, stond dicht opeengepakt een groote schare. Een groot gejuich steeg op bij de nadering van de tram, die H. M. en Z. K. H. voerde, de muziek speelde het Wilhelmus, en toen de waggon stilstond, vlak voor de tribune van den Raad, was het doodstil. De burgemeester besteeg het Koninklijk rijtuig, en hield de volgende toespraak „Vergunt mij Majesteit en Koninklijke Hoog heid om U als Hoofd der gemeente Nieuwerkerk, met den Raad om mij geschaard, en als tolk der ingezetenen, U van harte welkom te heeten te dezer plaatse; ja, van harte welkom zeg ik, want met blijdschap werd Uwe Koninklijke bood schap alhier vernomen, dat bij Uwe komst naar Zeeland op Uw doortocht naar Zierikzee ook wij de hooge eer zouden genieten Uwe Majesteit en Koninklijke Hoogheid in persoon te mogen begroeten. Waar wij hier als echte Zeeuwen oprechte aanhangers zijn van het Geliefde Stam huis van Oranje, stellen wij zulks dan ook op zeer hoogen prijs, en, waar wij in lief en leed steeds met dat Oranjehuis medeleven, op grond, dat het steeds toont met ons te zijn, getuige watersnood en schipbreuk, armoede en druk en wat al nooden meer, daar klimt bij een recht geaard volk de jubel, de verpersoonlijking in deze te aanschouwen. De gansche gemeente van Nieuwerkerk is in feestdos gehuld, ja, is in verrukking de jongsfe telg van dat beminde Stamhuis in haar midden te mogen ontvangen, en Haar haar hulde te betuigen. In allen eerbied smeeken wij van Hem, die altijd de Oranje's is nabij geweest, ook in de ure des gevaars, voor U de noodige kracht af tot wijs beleid, opdat een langdurige en gelukkige regeering Uw deel moge zijn tot heil van Uw dierbaar land en volk! Wij sluiten Majesteit en Hoogheid nog dezen wensch in; dat de komst in Zeeland en bovenal ook te dezer plaatse in Nieuwerkerk bij U een aangename herinnering moge achterlalen! Ik verzoek Uwe Majesteit daarom verlof, als blijk onzer ingenomenheid met Uwe persoonlijke begroeting en als een klein blijk onzer sympathie, U een bloemenhulde te mogen aanbieden door een kinderhand". De Koningin bedankte daarop met heldere, vriendelijke stem en aanvaardde, uit de handen van het jongste dochtertje van den burgemeester, de jongejuffrouw Cornelia Bouman, een bouquet, waarvoor ze min zaam en zeer vriendelijk Haar dank be tuigde. Toen vielen de schoolkinderen in, en zongen heel lief, en heel mooi gelijk twee coupletten, één aan H. M. en één aan Z. K. H. gewijd, waarvan de woorden gelijk met de bloemen waren overhandigd. Goed verstaanbaar dankte H. M. daarvoor met een: Danku, lieve kinderen. De tram zette zich weder langzaam in beweging, de Hooge Bezoekers op het achterbalcon staande, geestdriftig toegejuicht en onder de tonen van het Wilhelmus uit de muziektent; zoo reden Zij langzaam weg in het vroolijke zonlicht, de prachtige eerepoort door, het versierde dorp uit, de vlakke velden in, Zierikzee tegemoet, dat reeds in ongeduld Hun komst verbeidde. Alle menschen, die op het terrein stonden, hadden de Koningin aanschouwd van dichtbij, ze hadden Haar stem gehoord, ze hadden Hare vriendelijke, minzame groeten opgevangen: ze waren nu als bedwelmd van vreugde, en uitten die op allerlei wijze. De schoolkinderen werden nu getracteerd in de scholen; volop melk en koekjes, veel gezang en gejubel, bezoek der feestcommissie en van den Gemeente raad. Daarna had een bijeenkomst plaats van de gansche feestcommissie met den Raad in de gemeentekamer, waar de feeste lijke stemming ten top steeg. Om 10 min. vóór 3 ongeveer kwamen de Hooge Bezoekers weer terug uit Zierikzee ons dorp door. De begroeting door een groote schare met gejuich, onder de tonen van het volkslied, was allerhartelijkst, de min zame groeten, die H. M. links en rechts uitdeelde, waren allerinnemenst. Nu werden volksspelen gehouden, als: sprietloopentouwladderklimmenkoek- happen voor de jongens, en blaastrappen voor meisjes. De commissie had eer van haar werk: de feestvreugde werd er niet weinig door verhoogd. Ook werden er nog luchtballons opgelaten, die alle zeer goed opgingen. De muziek speelde onver moeid vroolijke wijzen en vaderlandsche liederen. Des avonds leverde het terrein door tal van lampions en vetglaasjes ver licht, met de verlichte muziektent en de verlichte eerepoorten een prachtigen aan blik op. Het concert, wederom door het fanfarencorps, onder leiding van den heer M. v. d. Have, trok veel volk en hield het tot laat in den avond vroolijk bijeen. Bengaalsch vuur en vuurwerk brachten de noodige afwisseling, beide uitbundig door het publiek toegejuicht. Tot slot, te ongeveer 12 ure, trok de muziek, met fakkels begeleid, en gevolgd door een groote menigte het dorp door. Dit was het slot van den schoonen feestdag. Een woord van dank en van hulde aan allen, die tot het welslagen hebben medegewerkt, en in de eerste plaats aan de leden van het fanfarencorps en zijn werkzamen president, die de taak van dirigent voor den heer Jongmans moest vervullen. Een schoone zonnige dag beloonde onze gemeente voor den blijden, onvermoeiden ijver, waarmede hare ingezetenen hadden getracht H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins op hun doortocht naar Zierikzee een waardige en hartelijke begroeting te brengen en H. D. hulde te betuigen. Heerlijk schitterden de kleuren van tropheeën, guirlandes, lampionsenduizenden levende bloemen, waarmede de tramhalte Oosterland, de plaats waar het Koninklijk Echtpaar zich tot gemeld doel zou ophouden, versierd was. Aldaar waren opgesteld de gemeenteraad, de schoolkinderen met hun vaandel, vlag gen bogen en kronen„Oosterland's Fanfare", de feestcommissie, de jury voor de volksspelen, de knipsters, de groeners en de deelnemers aan de volksspelen, derwaarts getogen in optocht met aan het hoofd een dertigtal versierde rijwielen terwijl bovendien een talrijke menigte aan weerszijden der tramrails geschaard was. Even voor twaalf uur stoomde de Koninklijke tram het ruime emplacement binnen onder het gestadig gejuich der menigte, terwijl „Oosterland's Fanfare" het Wilhelmus aanhief. De Kon. waggon op het bordes, waarin de Hooge Reizigers zich bevonden, stopte juist vóór de Eerepoort. Nadat de burge meester, de heer J. C. v. d. Have, door den heer Commissaris der Koningin aan Hare Majesteit en den Prins was voorge steld, hield Z. E. A. de volgende toespraak: Majesteit Koninklijke Hoogheid Het is mij hoogst aangenaam en zeer vereerend Uwe Majesteit en Koninklijke Hoogheid het welkom in Oosterland te mogen toeroepen. Namens het gemeentebestuur en de burgerij betuig ik Uwe Majesteit onzen hartelijken dank voor de gelegenheid, die U ons wilde schenken Uwe Majesteit en Koninklijke Hoogheid te begroeten en hulde te betuigen. Wij hopen, dat Uw bezoek aan deze streek U de overtuiging moge schenken, dat ook in dit deel van Uw Koninkrijk menschen wonen, wier harten warm kloppen voor het Vorstelijk Huis en inzonderheid voor onze geliefde Koningin. Dat Uw bezoek aan Zeeland steeds in aange name herinnering bij U blijve en dat Uwe Majesteit tal van jaren in geluk en voorspoed als Hoofd van onzen Staat gespaard blijve tot zegen van land en volk, is ons aller wensch. Hare Majesteit betuigde den burgemeester in vriendelijke bewoordingen Haren harte lijken dank voor de Haar toegesproken woorden, en verzocht die ook over te brengen aan de ingezetenen voor de hartelijke ontvangst Haar bereid. Voorts betuigde H. M. Mare ingenomenheid met de eerepoort en de mooie versiering van het terrein, terwijl H. M. mede opmerkte de schoolkinderen en „Oosterland's Fan fare". Daarop sprak de burgemeester Z. K. H. den Prins toe als volgt: Ook is het mij aangenaam U, K. H. namens de gansche burgerij hulde te betuigen voor Uw optreden in Februari 1.1. aan den Hoek-van-HoIland. Een driewerf „hoera" voor H. M. en eveneens voor den Prins werd daarna aangeheven. Z. K. H. dankte voor deze huldebetuiging. Daarop werd aan H. M. het gemeente bestuur voorgesteld en mevrouw van Vessem—de Kater, die namens Oosterland's burgerij een bouquet aanbood, 't welk onder dankbetuiging met een handdruk werd aanvaard. Onder de tonen van het Mecklenburgsche Volkslied, aangeheven door „Oosterland's Fanfare", zette zich de tram in beweging, en vertrok onder het aanhoudend gejuich der saamgestroomde menigte die door H. M. minzaam wuivend werd gegroet. Te twee ure werd de plaatselijke feest viering, des morgens aangevangen met het luiden der klokken en met de uitreiking eener feestgave aan onze minder bedeelde ingezetenen, hervat. De hierboven gemelde stoet begaf zich na een omgang door de gemeente, die in feestdos was gehuld, naar het feesterrein, waar de schooljeugd onder het uitvoeren van kinderspelen werd getracteerd. Tevens namen de volksspelen een aan vang. Voor alle nummers, geen uitgezonderd, waren tal van deelnemers om te kampen om de schoone prijzen, die de feestcom missie had aangekocht, daartoe in de gelegenheid gesteld door de ruime bijdragen der ingezetenen, nog versterkt door een gedeelte van het geschenk in contanten ad f 100 door den Ambachtsheer beschikbaar gesteld voor het Koninginnefeest. Des avonds prijkten de eerepoorten, vijf in getal, in lichtdos. Schoon was de illuminatie van onderscheidene gevels, doch allermeest trok de keurige verlichting van het marktplein met zijn honderden lichtjes en lampions, en zijn door gazoline verlichte muziektempel de aandacht. Hier was dan ook de feestviering geconcentreerd en werd de prettige stemming, verhoogd door de vroolijke marschen enz., ten gehoore ge bracht door onze fanfare onder leiding van den heer F. v. d. Hulle. Ten 8 ure, na een toespraak van den heer Burgemeester, die den ingezetenen Harer Majesteits dank overbracht voor de hartelijke ontvangst Haar bereid, werd overgegaan tot de uit reiking der prijzen, behaald bij de volks spelen het bloemencorso en voor de schoonst verlichte en versierde gevels. Daar alle onderscheidingen blijde en vroolijk werden aanvaard, is het boven twijfel, dat de jury hare veelomvattende en dikwijls moeilijke taak op uitnemende wijze heeft vervuld. Te negen uur bewoog zich de lichtstoet door de gemeente. Onder opgewekte muziek begaf zij zich, omstuwd door drommen feestgangers, naar het feestterrein, waar hel vuurwerk werd ontstoken, en verlichte ballonnen werden opgelaten. Alle nummers slaagden uitstekend. Het vuurwerk werd besloten met een slotdecoratie met portretten van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins. Het feest, dat op de markt werd voort gezet, eindigde tot ieders tevredenheid laat in den nacht. Wij twijfelen niet, of Oos terland's burgerij zal een blijde herinnering houden aan het op zoo waardige wijze gevierde Koninginnefeest, en met dank vervuld zijn jegens allen, die tot het wel slagen er van het hunne bijdroegen. Ten slotte een woord van dank aan de leden van „Oosterland's Fanfare", die zich onvermoeid toonden in het spelen van toepasselijke muzieknummers. Het feest, waarnaar door ieder werd verlangdwaarover weken lang werd gesproken, is in alle opzichten uitstekend geslaagd. Ook zij, die, om welke reden dan ook, eerst niet met de feestviering ingenomen waren, moeten het thans vol mondig erkennen, het is een eenig, een heerlijk feest geweest, dat in Bruinisse gevierd is. Reeds Donderdagavond heerschte in de gemeente eene gezellige drukte. Overal was men bezig met het aanbrengen van groen en bloemen, het plaatsen der poorten. Wat was ieder in de weer om de straat, waarin men woonde, een feestelijk aanzien te geven. Toen dan ook de morgen van den 13en September aanbrak, kon men naar waarheid zingen: Hoe welig 't Oranje op Oost-Duiveland tiert, Dat blijkt uit de straten zoo kwistig versierd. Om zeven uur trokken de muziek gezelschappen „Nu met Hope", onder leiding van den directeur, den heer Jongmans, en „Excelsior", onder leiding van den tijdelijken directeur, den heer Kluit, van Zonnemaire, voorafgegaan door eenige leden der feest-commissie, onder het spelen van Vaderlandsche liederen en vroolijke marschen, door het dorp. Zoo werd reeds dadelijk overal de feestelijke stemming nog meer opgewekt. Van 8 uur tot half negen luidden de beide torenklokken. Ondertusschen werd aan de armen in de conferentiekamer eene feestgave uitgereikt, bestaande uit een krentenbrood, een half pond boter, 2 ons suiker, een ons koffie en 2 ons kaas. Bij deze uitdeeling waren de diakenen der verschillende kerkgenootschappen uit- genoodigd. Om half 10 werd een zeer schoone optocht samengesteld. Deze werd voorafgegaan door het muziekgezelschap „Excelsior", en was samengesteld uit verschillende fraai versierde wagens, waarop de onderscheidene bedrijven in de gemeente uitgeoefend, werden voorgesteld. Voorop reed een wagen met eene boot, waarop eene voorstelling werd gegeven van het hoofd- bestaan voor deze gemeente, de visscherij, dan volgden de kleermaker-barbier, de bakker, de wagenmaker, de metselaar enz. Ook bevond zich in den optocht een stoomsloep, aan beide zijden geflankeerd door een tweetal jonge dames, zeenimfen voorstellende, een wagen, gereden door eene jonge dame, waarop een drietal meisjes met de symbolen van geloof, hoop en liefde, een praalwagen, Waarop een 12-tal in het wit gekleede dames; enkele jongelui trokken eenige mannen en vrouwen, die door ouderdom niet meer in staat waren zelf het Koninklijk Paar te gaan zien, in een wagen mede in den stoet voort. Onmiddellijk achter de muziek liepen de kinderen der openbare en bizondere school, begeleid door onder wijzeressen en onderwijzers, verschillende jonge dames en de leden der feest commissie, dan volgde hetmuziekgezelschap Nu met Hope', c „agens gevolgd scheidde zich- het met Hope af, o Koningin af te wat bleven de wage werden, ter ver; afgespannen, en tusschen door voldoende ruimte reserveerd was. J den ingang der^ I boot, waarop zich •vondde ha iilhelmus gespee jfins werden bi erwelkomd dooil heer Elenbaas. ds. C. Waardenbi Waardenburg, wel de jongejuffrouw van den heer een pracht-exemf liederen te zingei Deze liederen war Arnold Boers. N beide kinderen vc Daarna werden leden van den R de Koningin in t de kinderen, on F ËG. van den aan, gevolgd doe vertrok onder li talrijke menigte, aan het Zijpe hal gekomen, bleef 8 daar stilstaan. Wilhelmus hooil verwelkomd wer feestcommissie ,>jNamens de h Koningin een f I door de jongej van den Berg F. G. van den school, waarvoo een handdruk be< „Euphonia", dir| hief daarop een Okkerse, als dr van „Nu met. Koningin bedar zich eenige ooH Boers. Zij sprak uit voor de pi de halte opge omtrent de ve poort voorgeste de oester- en rrt - hem aan de feta te; brengen vorM Onder luide hul „;vezige publiekl "in! beweging. Nu trokken naar het dorp waar de stoet Om half twee I optocht zich v het vertrek val bij te wonen, f heid van het j muziek van „F Koningin uit d I kinderen het „A en de Prins nar meester en dt begaven zich Hen naar het Luide juichkr uitvaren der „Nu met Hop herhaaldelijk hand ten afscll steeds aanhoi gezicht was. i Nu stelde trok thans he de vroolijke y gezelschappen vroolijke meni de optocht on Om 7 uur ..Euphonia" t en verlichte h jOm 8 uur i I Hope" hierin I Zoowel dit al döor een groc middels was verschillende waren door t:l licht. Ook c- schoone veris' kroon spandt aangebracht fraaien tuin v den heer A. een zee van rond de ramt midden in der 800 vetpotjes *»voor in den gitaar licht vei f een eenig eff Om 9 uui I d°rp, wederc nruziekkorpse door een jui Om 11 uu een vuurwer: ezang door eze eerste f Oen volge gezet. Om 'aats en de 7 nummers aren de fi

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 2