- en ;n. Donderdag 12 September 1907. Tweede Blad. IÉÏ£U mm ADVERTENTIEN. O (25 i e r i li zeesche Cour an t). Genieeote-Keurineester en Assistent-Keurmeester. NIEUWSTIJDINGEN? O 63ste JAARGANG. No. 8512. Directeurs A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FRaNKEL. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. 11 cts 20 27' 40 42 5, 9 8" 8 9 10 10, 45 40 16 20 25 8, 25 17 9 30 325 If) FDP HIJS I LEVERING Gracht 94. 1 I len: la lij k. i it. i Sa vinden in de voorzien van lijken prijs L E. Herhalings-Onderwijs. BRANDWACHT. INSTRUCTIE ZUID-AFRIKA. AMERIKA. ITALIË. FRANKRIJK. DUITSCHLAND. BELGIË. 1 ll el, ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. 12 ?er. lade 70. den Heer f Aan Ouders en Voogden wordt medegedeeld, dat de Herhalingsschool zal worden geopend op Dinsdag den 1 October a.s.en dat de kinderen, zoowel jongens als. meisjes, die van dit onderwijs willen gebruik maken, zich Zaterdag 21 Sep tember a.s., des avonds te 7 uur, moeten ver voegen aan School A in den Wevershoek. De Voorzitter der Plaatselijke Schoolcommissie, H. LOEWER. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat op heden is afge kondigd het door den Raad in zijne vergadering van den 3 September j.l. vastgestelde besluit tot wijziging der verordening regelende de instelling en werkkring van een brandwacht in deze ge meente. Zierikzee, den 10 September 1907. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat op heden is afge kondigd de door den Raad, in zijne vergadering van den 3 September j.l., vastgestelde Instructie voor den Gemeente-Keurmeester en den Assistent- Keurmeester in deze gemeente. Zierikzee, den 10 September 1907. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Het douanekantoor op den Juncal in de Chileensche Cordilleras is onder een lawine bedolven. Vijftig menschen, die zich in het kantoor bevonden toen het ongeluk plaats greep, zijn omgekomen. Sinds den oorlog is er thans reeds tweemaal een afpersings-proces te Pretoria gevoerd, waarbij generaal Botha als aan klager optrad. Eerst had de Pretroria News Botha beschuldigd dat hij geld had aan genomen van de dynamiet-maatschappij het blad werd veroordeeld tot 250 pond schadeloosstelling. Daarna kwam een zekere Breytebach met een herhaling dezer be schuldiging. De man werd tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. Generaal Botha is uit beide processen volkomen smetteloos te voorschijn gekomen blijkbaar heeft men hier alleen te doen gehad met een poging van de Engelsche Randmijn partij om den meest gezienen leider der Boeren verdacht te maken. Naar aanleiding van deze beide processen geeft de Volksstem een beschouwing, waarvan het wel van belang is kennis te nemen tot recht begrip van den toestand op het oogenblik in Transvaal: „We hebben ons afgevraagd" zoo schrijft het Pretoriaansch blad „aan welke oorzaken geweten moet worden het feit, dat dergelijke dingen voor den oorlog onbekend waren, en sedert bij herhaling zijn voorgekomen, en getracht ons een verklaring van dit zorgwekkend verschijnsel te geven; doch we kunnen tot geen andere gevolgtrekking komen, dan dat 't, evenals de duidelijk waarneembare daling van het zedelijk peil onzer samenleving op ander gebied, ook toegeschreven moet worden aan de verderfelijke invloeden van een in misdadigheid ontvangen en geboren vreemd element, waaraan de inwoners van ons 'and gedurende de laatste jaren, meer dan vroeger, hebben bloot gestaan. Deze invloeden, meenen we, hebben tengevolge dat eenvoudige lieden zich leenen tot het begaan van onverantwoor delijke misdaden tegen hun menschen, zooals die waarvoor thans één der be schuldigden met de uiterste gestrengheid der wet gestraft werd. Een andere verklaring die hiermede echter verband houdt is o. i. dezedat dezelfde politieke kuiperijen, die vroeger tegen het openbaar gezag gericht waren, thans in de eerste plaats gekeerd zijn tegen de voormannen van het Boerenvolk, omdat de verhouding tusschen deze beiden onder de huidige lands-omstandigheden zooveel nauwer en gevoeliger is dan ze vroeger ooit kon zijn; zoodat, wanneer onze voormannen in diskrediet gebracht worden, men meteen de diepste nationale wonden slaat". Bericht wordt, dat president Roosevelt plan heeft, na afloop van de Haagsche conferentie, te Washington nog een aparte conferentie bijeen te roepen. Daaraan zouden de gezanten van de verschillende mogendheden te Washington deelnemen. Besproken zouden worden allerlei vragen, die ook op het Haagsche program voor komen. New-York, 9 Sept. Met betrekking tot de onthullingen van de New-York World omtrent de bijdragen die verschillende geldmannen van de trusts gegeven hebben voor het verkiezingsfonds van president Roosevelt in 1904, wordt beweerd, dat de Standard Oil Companie 100.000 dollar heeft bijgedragen. In Cleveland wordt, op kosten en initiatief van Rockefeller, een geweldig hooge kerk gebouwd, die niet minder dan 16 verdiepingen hoog wordt. Het reusachtige gebouw zal komen te staan op de plaats, thans door de Babtisten- kerkingenomen, waardebefaamdemilliardair regelmatig zijn godsdienstplichten waar neemt. Tot den bouw van deze kerk, „skyscraper", is al eenige jaren geleden besloten, en de hoofdgeestelijke, dr. Eaton, heeft een studiereis naar Engeland gemaakt, om daar de kerkelijke instellingen grondig te bestudeeren. De nieuwe kerk zal niet alleen de voor den dienst bestemde zalen bevatten, maar tevens een hospitaal, een.turnzaal, en een paar restauratiezalen! Gravin Gadda Hercolanie, die sedert jaren procedeert om koning Victor Emanuel te bewegen dat hij een behoorlijke apanage aan haren buitenechtelijken zoon, die naar zij zegt een halfbroeder van den koning is, zal uitkeeren, heeft een klein succes behaald. De koning is in kennis gesteld met de beslissing van de rechtbank dat het de gravin geoorloofd is, door getuigen te bewijzen dat zij tot wijlen koning Umberto in nauwe betrekking heeft gestaan. Op de Zondag in Parijs gehouden ver gadering, waar Jaurès, naar aanleiding van het socialistencongres te Stuttgart over het anti-militairisme spreken zou, heeft deze leider getracht kool en geit te sparen. Hervé, zij hij, heeft een beroep gedaan op de georganiseerde kracht van het prole tariaat om den oorlog te bekampen. Zoover is zijn redeneering gezond, maar hij heeft ongelijk waar hij het nationaliteiten- onderscheid uit het oog verliest. Hervé zegt dat alle vaderlanden evenveel waard zijn. 't Is mogelijk, maar juist daarom moet men vermijden, dat het een het andere zou onderwerpen. Wat wij te doen hebben is niet het vaderland te vervloeken, maar het veroveren, en om het te veroveren moet men het socialiseeren. De vergadering, die blijkbaar bijna enkel uit Hervéisten bestond, protesteerde luid tegen dezen critiek. Maar per slot sloeg Jaurès een andere richting in: Als een conflict zich openbaart, dan zeggen wij tot de regeering: roep een scheidsgericht in, en als de regeering dat niet wil dan zullen wij zeggen: gij zijt een regeering van misdadigen, van bandieten, van moordenaars. De plicht der proletariërs is het tegen u op te staan en zich te bedienen van het geweer, dat gij hun in handen gaaft tegen uzelf, om door een revolutie een zoo misdadige regeering te verjagen. Van het eertijds Fransche grensstation Arricourt, in Elzas-Lotharingen, komt het bericht van een gemouvementeerd geval. De Duitsche gendarme van dienst ontdekte onder de uit Frankrijk aangekomen reizigers een Duitsch oud-deserteur, die thans te Nancy is gevestigd. De onvoorzichtige werd gevat en in het gevang geduwd, tot en wijle er instructies zouden zijn gekomen, wat er verder met hem moest geschieden. 's Avonds echter, op het oogenblik dat de gevangenbewaarder hem zijn maaltijd kwam brengen, greep de arrestant den ketei met soep en sloeg deze plat op het ontdane gelaat van den cipier. Daarna, gebruikmakend van de weer- galooze ontsteltenis van den man, liep de gevangene de deur uit, wipte over een afsluiting heen en ijlde spoorslags naar de Fransche grens, op nauwelijks 200 meter afstand gelegen. Daar hij zijn portemonnaie en horloge op het oogenblik van de arrestatie had moeten afgeven, gaf een Fransch reiziger aan het station Igney hem 5 francs, waar mee hij Nancy, en daarmee zijn penaten weer kon opzoeken. Keizer Wilhelm predikt niet alleen voor zijne officieren, maar ook in zijn gezin eenvoud en zuinigheid. Zijn dochter, de jonge prinses Victoria Louise, had onlangs een allerliefst marine kostuum besteld, voor het bijwonen van een revue. Het was zeer goed uitgevallen en de prinses vond het zeer mooi; alleen vond zij, dat de knoopen niet pasten bij een zoo fraai toilet. De naaister stelde voor, andere knoopen er aan te zetten, die 2 Mark per stuk zouden kosten. Maar de prinses vond dien prijs wat te hoog. Zij zou er eerst papa over spreken. En toen de naaister 's avonds haar antwoord kwam halen, deelde de prinses haar mede, dat haar papa haar niet veroorloofde de mooie knoopen te nemen. „Hij vindt ze te duur en zegt, dat ik niet verkwistend mag zijn", zeide zij. En zoo woonde de jonge prinses de revue bij in het mooie kleedje met de leelijke knoopen. Keizer Wilhelm heeft eens gezegd, dat het hem gemakkelijker viel het Duitsche rijk dan zijn dochter te regeeren; maar het laatste schijnt hem nu toch wel te gelukken. Op het kerkhof van Kausen, in Lotharingen, was de doodgraver bezig een kuil te graven, toen hij plotseling werd opgeschrikt door een geheimzinnig gerucht. Hij naderde de plaats vanwaar het onder- aardsche geluid kwam, en bevond tot zijn ontzetting, dat er kreten drongen uit een pas gedolven graf, waarin men een dezer dagen een jonge man had begraven. De doodgraver, waarschijnlijk niet al te snugger, en door den angst vergetend wat hier hét eerst te doen stond, holde naar den pastoor van het stadje en vertelde hem de kwestie. Deze begaf zich daarop met den burgemeester naar het kerkhof. Het graf werd geopend, en men kon thans vaststellen, dat de ongelukkige inderdaad levend was begraven. Uit het bloed en de beten, die zijn lichaam overdekten, viel op te maken, dat hij uit zijn bewusteloosheid was ontwaakt, en getracht had, zich uit zijn kist te bevrijden. Hij slaagde daar echter niet in en was eenige oogenblikken later gestikt. De verwarde toestand te Antwerpen heeft Zaterdagavond een slachtoffer geëischt. Een dronken schipper uitte beleedigingen tegen een soldaat. „Zeg eens, vuile piot, kom eens hier, ge durft niet hé? Ik zal u eens 'nen bal in uw lijf schieten" en deed deze woorden van dreigende gebaren vergezeld gaan. De soldaat beweert den man driemaal gesommeerd te hebben alvorens te schieten. Toen vuurde hij, en de schipper zonk terstond dood ineen. De bootwerkers uit Rotterdam, die zich hadden laten aanwerven als werkwilligen, hebben een allesbehalve gunstigen indruk achtergelaten. In het logement, waar zij onder dak waren gebracht, hebben de heeren vergaderden besloten de 6 frs., die zij bij voorbaat ontvingen, in den zak te steken, en er terstond vandoor te gaan. Dat is dan ook geschied, en Zaterdag morgen hebben zij op de meeting in „Alaska" zich en de vergadering vrooiijk gemaakt met een verhaal van hun helden daad, bovendien hebben zij in hun hotel de tabak en de sigaren, die er voor hen klaar stonden, medegenomen, evenals de tafelmessen der hötelhoudster. Brood, dat zij niet verorberen konden, gooiden zij in de vuilnisbakken, en alle bier, dat zij onder hun bereik konden krijgen, dronken zij op. De hotelhoudster heeft een klacht ingediend bij de justitie. Men heeft de lijst opgemaakt van de verliezen, door de houtkooplieden geleden bij den brand in den Ferdinanduspolder. Ziehier de cijfers: Vermaelen, fr. 500.000; Mercier, 100.000; A. de Cock, 100.000; De Langle Van Hoof, 400.000; Hoebeke, 30.000; Demanet, 500.000; Van Huffel Smeur (stoomzagerij), 165.000; Franck, 200.000; Landmesser, 150.000; De Feyer Snauwaert, 350.000; Brahm Co., 16.000; Lens Olsen, 16.000; Cobbaert Jussiant, 400.000De Wandeleer, 50.000; Gesnot, 725.000. In het geheel circa 4 millioen. Er zijn kooplieden, die hun rekening nog niet hebben ingezonden, anderen die niet verzekerd waren. De firma De Cock verloor Dinsdag, ook door brandstichting, voor 20.000 fr. hout. De heer Steinmann, president van de Fédération Maritime, heeft brieven, doods bedreigingen inhoudend, ontvangen. Op den gevel van zijn huis in de stad, heeft men de woorden geschreven: Ter dood veroordeeld. De heer Steinmann heeft alle dagen een lijfwacht van vier gendarmes, wanneer hij in het station van Eeckeren afstapt om naar zijn buitengoed te rijden. Er schijnt een scheuring te hebben plaats gehad in de patroonsvereenigingde „Fédération Maritime". Dat maakt de kansen der arbeiders weer iets gunstiger, te meer, omdat enkele reeders, die zich hebben afgescheiden, voornemens zijn de gevraagde 6 francs per dag toe te staan. Ook is men ontevreden over het werk der Engelschen, die de stakers zijn komen ver vangen. De Duitschers voldoen beter. De diamantbewerkers hebben besloten den stakers een gift van 25.000 francs te verstrekken. Een kolenfirma gaf 10.000 kilo steenkolen. De arbeiders en bedienden der elevators hebben nagenoeg allen het werk gestaakt. Slechts enkelen zijn nog aan den arbeid. De stakers hebben een beroep gedaan op hun gezellen om geheel het elevators- bedrijf stil te leggen. De betrokkenen bij den houthandel hebben zich andermaal tot den burgemeester gewend met het verzoek om bemiddeling. De Engelsche consul-generaal heeft een nieuw protest gezonden aan den burge meester wegens de onvoldoende bescher ming der Engelsche schepen. Antwerpen, 9 Sept. Hedenmorgen is men hier en daar weder aan den arbeid gegaan. Voor morgen verwacht men een verder opnemen van den arbeid door die arbeiders, die koopwaren in 't algemeen verwerken; maar de arbeiders, die hout en graan ver- Iaden en de stapelaars zullen doorgaan met staken. 10 Sept. In een heden gehouden vergadering heeft een der leiders van de sociaal-democraten gezegd dat de oplossing der crisis Zondag wordt verwacht en dat daarbij blijken zal, dat de bootwerkers de overwinning hebben behaald. Een nieuwe schikking is voorgesteld op dezen grondslag: een loonsverhooging van 50 centimes per dag en per man wordt toegestaan. De werklieden verbinden zich hier tegenover niet meer om loonsverhoo ging te vragen tot over een jaar en geen loonsverhooging van 50 centimes voor overwerk te eischen. De werklieden vatten deze regeling gunstig op. Het hangt er nu maar van af of de patroonsbond haar zal goedkeuren. Nabij Antwerpen is men bezig een stationsgebouw van 36 M. lang en 20 M. diep in zijn geheel te verplaatsen. Het is reeds 1.75 M. opgeheven doormiddel van 320 heftoestellen, kattenkoppen geheeten. Telkens wordt aan die toestellen maar een halve slag gedaan en dan wordt een paar minuten gewacht. Niet de minste beweging wordt aan het gebouw gezien. Nergens, binnen en buiten, is de geringste barst te bemerken en al de deuren en vensters staan nog in den haak, alsof er niets gebeurd ware; zelfs is het niet noodig bevonden de ruiten uif de ramen te nemen. Zoo weinig vrees voor gevaar is er, dat de familie van den aannemer op de boven verdieping van het gebouw woont. Donder dag a.s. denkt men het gebouw op de volle hoogte te brengen en wordt begonnen met het voortschuiven en vervoeren naar de nieuwe plaats die er voor bestemd is, een lOtal meters dichter naar den straat weg. Met dit werk rekent men binnen een maand klaar te zijn. In den omtrek bevinden zich veel nieuwsgierigen, doch zij krijgen natuurlijk geen beweging aan het gebouw te zien, vermits er eenige minuten noodig zijn om slechts een halven centimeter verheffing te bereiken. Een geheimzinnige ontvoering houdt op dit oogenblik de Brusselsche justitie bezig. Den 23 Augustus werd een 14-jarige schoenmakersjongen, die bij zijn moeder in de Rue du Damier woont, op straat, terwijl hij naar zijn werk op de place des Martyres ging, door een heer aan gesproken zoo vertelt hij althans die hem meelokte naar een rijtuig, hem dwong in te stappen en met hem wegreed, waarheen, weet hij niet, want de portieren waren gesloten. Na anderhalf uur gereden te hebben, dwong de heer hem een geïllustreerde briefkaart, met den Leeuw van Waterloo er op, aan zijn moeder te schrijven, waarin hij haar meedeelde, dat hij nooit zou terugkomen. Vervolgens reed het rijtuig met den jongen en zijn ontvoerder naar een kasteel, dat door een hek was omringd. Hier bracht men hem in een kamer, waar nog 3 jongens waren, die weenden, en om hun ouders riepen. De schoenmakersjongen begon luid om hulp te schreeuwen, waarna men hem afranselde en op water en brood zette, maar hij ging voort met schreeuwen, en den volgenden dag bracht men hem, weer in een gesloten rijtuig, naar Brussel terug. Daar vertelde hij zijn wedervaren aan de politie, die er eerst niet veel van geloofde, maar op het lichaam van den knaap werden inderdaad de sporen van de ondergane mishandeling waargenomen en nu gaf men hem een inspecteur mee, om in den omtrek der stad te zoeken naar het kasteel, waar hij gevangen geweest was. Na eenige dagen vruchteloos alle alleenstaande villa's en kasteelen bezocht te hebben, wees de knaap een kasteel aan, dat op het grondgebied van het arrondissement Leuven gelegen is. De politie deed daar een inval en vond inderdaad den plaatselijken toestand geheel overeenkomstig de beschrijvingen van den knaap. De zaak is thans in handen van de justitie te Leuven, die het onderzoek onder de grootste geheimhouding verder leidt. ZIERIKZEE. Tijd van Hoogwater en van Laagwater. September. Maans- ouderdom. H. W. L. W. u. m. u. m. 11. 5 voorm. 4.54 10. 5 nam. 5. 3 10.40 12. 6 voorm. 5.23 10.44 nam. 5.34 11.12 13. 7 voorm. 5.57 11.23 nam. 6.11 11.51 14. 8 voorm. 6.33 nam. 6.49 0.11 15. Zo. 9 A \T voorm. 7.17 0.40 4.V. nam. 7.41 1. 8 16. 10 voorm. 8.17 1.41 nam. 9. 0 2.19 17. 11 voorm. 9.43 2.58 nam. 10.33 3.46 18. 12 voorm. 11.28 4.34 nam. 5.18 Tijd van H. W. te Dordrecht 3.15 uur later. L. W. 5.30 Heden overleed onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Over grootmoeder, Mej. Adriana Goemans, Wed. van den Heer M. Gast, in den ouderdom van ruim 83 jaren. Brouwershaven, 6 Sept. 1907. Uit aller naam, J. W. GAST. A. GAST—Boogerd. C. BOOGERD.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 5