Donderdag 12 September 1907. Eerste Blad. li H ind, VET, (Z i o r i Jsl z e e s c h. e Oouran t). BERICHT. NIEUWSTIJDINGEN. i des uur. ari sen ite- en. ng- bth. xr. 63ste JAARGANG. No. 8512. Directeurs A. J. DE LOOZE. Uitgever-RedacteurA. Frünkel. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZEHoek SchuithavenZierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit twee bladen. ATTENTIE. Met het oog op het a.s. bezoek van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der Nederlanden, zal de Nieuwsbode van Zaterdag 14 dezer niet verschijnen; daarentegen zal er Donderdagavond eene courant worden uitgegeven; deze wordt Don derdagavond afgedrukt en gepost. Advertentiën voor dit nummer bestemd, worden ingewacht tot des namiddags uiterlijk 2 ure. De Directeur, A. J. DE LOOZE. Toegang station en volgen Vorstelijken stoet met motor rijtuigen en rijwielen op 13 September 1907. Berijden van straten en wegen tijdens verblijf van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden. Intocht van H. M. de Koningin en van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden. Wenken en raadgevingen, in acht te nemen bij het Vor stelijk bezoek aan Zierikzee. BEKENDMAKING. NEDERLAND. Uit Stad en Provincie. h j I I i II p M. irikzee. >r een n, ge- iening. irikzee. aatsing j achine, dagen chinist. erdam/ aodigd, ïerland. eene elkerij), ZIERIKZEESCHË Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. Advertentiën, van 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Zij, die zich met 1 October a.s. op deze Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Alle brievengaarders en boekhandelaars nemen abonne menten aan. De Directeur, A. J. DE LOOZE. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter openbare kennis, dat tijdens de aankomst en het vertrek van het Koninklijk Echtpaar op 13 September e.k., de toegang tot het station en andere afgesloten gedeelten slechts zal worden verleend aan hen, die krachtens hun ambt moeten worden toegelaten, of bij de aankomst en het vertrek der Vorstelijke personen aan het station moeten tegenwoordig zijn, benevens aan degenen, die van eene speciale, door hem. Burgemeester, afgegeven, vergunning voorzien zijn. Voorts wordt de aandacht gevestigd op het bepaalde bij de artt. 12 en 21 van het Kon. Besluit van 6 Nov. 1905 (Stbl. no. 294), krachtens welke, wanneer de veiligheid van het verkeer zulks vordert, de bestuurders van motorrijtuigen en rijwielen verplicht zijn hunne voertuigen te doen stilhouden, en wordt daarom aan genoemde bestuurders verbaden, ter voorkoming van onge lukken, de tram die het Koninklijk Echtpaar vervoert, met hunne motorrijtuigen en rijwielen te volgen, vóór dat deze ten minste vijf minuten is vertrokken. Zierikzee, den 9 September 1907. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. ber a.s. e, bij vraagt I. Zich f v. d. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter openbare kennis: 1". dat tijdens het aanstaand bezoek van H. M. de Koningin en van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden aan deze gemeente, Het rijden met rij- en voertuigen, waaronder ook begrepen zijn hondenkarren, rijwielen en kinderwagens, op 13 September e.k. van des voormiddags ll'/a uur tot 123/i uur namiddags en van l'/4 uur tot 2V2 uur namiddags verboden zal zijn langs den door den Koninklijken stoet te volgen weg; 2". dat bij gelegenheid van de illuminatie en van het vuurwerk van des avonds 7,30 tot 11,30 uur geen rij- of voertuigen op de straat mogen stilstaan en niet anders dan stapvoets mag worden gereden. De bovenstaande verbodsbepalingen zijn niet van toepassing op hen, die van den Burgemeester eene speciale vergunning hebben bekomen om zich op de bovenomschreven of afgesloten terrei nen te begeven of te bevinden. Voorts wordt herinnerd aan de verbodsbepa ling bij art. 78 der Algemeene Politie-verordening, betreffende het afsteken van vuurwerk. Zierikzee, den 9 September 1907. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Noodigt in het belang van de goede orde bij den intocht en den rit door de gemeente van het Koninklijk Echtpaar op Vrijdag 13 September e.k., allen uit, om zich niet bij den stoet aan te sluiten en verzoekt de toeschouwers met aandrang bij het voorbijgaan van den stoet te blijven staan, niet op te dringen en dezen niet te vergezellen. Zierikzee, den 9 September 1907. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Overwegende, dat bij het Vorstelijk bezoek aan deze gemeente op 13 September e.k., de veilig heid en de goede orde gebaat zullen zijn, wanneer het publiek ernstig in acht neemt de volgende wenken en raadgevingen; Brengt onder de aandacht van de ingezetenen de navolgende punten: 1°. Wacht u voor zakkenrollers; 2°. Draagt zoo weinig mogelijk sieraden en kostbaarheden; 3". Houdt steeds rechts; 4". Loopt niet mede met den stoet, die een breedte van pl.m. 5 Meters beslaat, zoodat ruim baan moet worden gehouden; 5". Dringt niet op en blijft buiten de afsluitlijn; 6". Zorgt, dat door het uitsteken uwer vlaggen de stoet geen hinder ondervindt; 7°. Begeeft u niet met kleine kinderen of met kinderwagens in het gewoel; 8'. Weest voorzichtig aan den waterkant; 9\ Laat de kelderinzinkingen en keldergaten op de stoepen vóór uw woning, óók dan, wanneer zij door een hek zijn omgeven, door planken afdekken ter voorkoming van ongelukken 10'. De politie kan niet toestaan, dat men zich met rijwielen in de menigte beweegt; 11". Ter voorkoming van ongelukken is het ver boden in de volksmenigte met reclameborden of hinderlijke voorwerpen te loopen, terwijl tevens het werpen van serpentines tijdens de illuminatie, met het oog op brandgevaar, wordt ontraden; 12". Spaart de versieringen en beschermt ze tegen beschadiging of vernieling door de straat jeugd; 13°. Steunt de politie in de vervulling van hare taak, door hare bevelen direct en stipt na te komen. Zierikzee, den 9 September 1907. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen, dat wegens het aanstaand Koninklijk Bezoek ten Raadhuize, de Secretarie der gemeente zal zijn gesloten van af Donderdag 12 September a.s., des middags 12 ure, tot Zaterdag 14 September d.a.v. des middags 12 ure, met uitzondering van des Vrijdags 13 September a.s., 's voormiddags van 9 tot 10 ure, uitsluitend voor het doen van aan giften den Burgerlijken Stand betreffende. Zierikzee, den 10 September 1907. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. Apeldoorn, 9 Sept. Donderdag vertrekt het Koninklijk Echtpaar te 6.05 's voor- middags van 't Loo naar Middelburg. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins keeren Zaterdag a.s. ongeveer 8 uur 's avonds van Hun bezoek aan Zeeland per Holl. Spoor in Den Haag terug. 't Was hedennacht voor de hier ge- kantonneerde troepen reeds om 1 uur appèl en uitrukken naar het terrein der manoeuvres tusschen Asselt en Hoog- Buurlo. Om drie uur in den morgen verliet H. M. de Koningin 't Paleis met Z. K. H. Prins Hendrik en groot gevolg naar het station Asselt van de Hollandsche Spoor, waar H. M. om 4 uur aankwam. Hier bestegen H. M., de Prins en het gevolg hun paarden en begaf het Hooge Gezelschap zich naar het manoeuvre-terrein, waar de bewegingen der troepen met aandacht werden gevolgd. Na afloop der manoeuvres hield H. M. een revue over de troepen en défileerden deze voor H. M. en den Prins. De opper-officieren met hun adjudanten en de hoofd-officieren, benevens de buiten- landsche officieren dineeren hedenavond op 't Loo. Texel, 9 Sept. Het werken op de „Pallandt" wordt eiken dag bij gunstig weer doorgezet. Na de twee schuitjes tin zijn nog op verschillende dagen opgehaald 4 en 1 schuitje. Hoewel de vondst nog niet groot is, hoopt men binnenkort toch meerdere stukken tin op te halen; men vermoedt althans, dat men nu is genaderd tot de eigenlijke tinstapelplaats. Het zuigen door den schelpzuiger „De Hoop" gaat zeer lastig, omdat het geheele casco met een keilaag is gevuld, die slechts daar wordt opgezogen waar de zuiger op geplaatst is. Daar ter plaatse wordt dan een ronde gang gezogen. Toch vordert men echter en men geeft den moed niet op. Amsterdam, 9 Sept. Aan boord van het opleidingsschip „De Wassenaar" alhier had heden de plechtige uitreiking plaats van de onderscheiding der Militaire Willemsorde vierde klasse aan den luit. t/z. tweede klasse J. W. Bloem, voor het verrichten van belangrijke krijgsbedrijven op Celebes. De held werd daarbij toegesproken door den vice-admiraal De Landas Wyborgh, terwijl de accolade gegeven werd door de twee eenig aanwezige ridders, den kapitein- luit. t/z. Woldringa en den opzichter der politie Jansma. De Koningin-Moeder, vergezeld van jhr. De Ranitz en de hofdames Van de Poll en Itersum, bezocht heden de Nijverheidstentoonstelling in het paleis van Volksvlijt alhier en de Belgische afdeeling in den tuin. Bij het binnentreden van de Nederland- sche afdeeling werd H. M. door het bestuurslid, den heer Moltzer, verwelkomd. Nagenoeg alle standen werden met groote belangstelling bezichtigd. Aan den ingang van de Belgische afdeeling werd H. M. ontvangen door den commissaris-generaal, den heer Van der Cruyzen, namens den Belgischen Minister Hubert. Hier werden voornamelijk de inzendingen van koper, kant en tapijten bezichtigd. Te 8 uur vertrok de hooge bezoekster, zeer voldaan, ngar het stedelijk museum voor een bezoek aan de schilderijen tentoonstelling, vanwaar zij om half vijf terugkeerde. In verband met de brutale berooving van een kantoorbediende op het post kantoor alhier, waarbij de dief, onder voorgeven een ambtenaar van de posterijen te zijn, zich wist meester te maken van een aangeteekend stuk, inhoudende een drietal wissels van aanzienlijke bedragen, kan men nog het volgende staaltje mede- deelen; De benadeelde, de heer B., werd dezer dagen opgebeld door den directeur van het postkantoor, die hem vroeg, of er iets naders in verband met den brutalen diefstal was vernomen, en of reeds bericht uit Parijs was ontvangen, dat de wissels daar gepresenteerd waren, of dat wellicht reeds naar Parijs getelegrapheerd was om bij aanbieding de wissels niet te voldoen. Gaarne, zoo voegde de directeur er aller hoffelijkst aan toe, zou hij met den heer B. een onderhoud te zijnen kantore hebben, waarom hij den heer B. zijn rijtuig zond, waarmede deze naar het postkantoor zou worden gereden. De heer B. maakte nog bezwaar, en verzekerde, dat dit laatste onnoodig was, daar hij wel even kon komen oploopen, maar zwichtte ten slotte voor de vriendelijke woorden van den directeur, en beloofde het rijtuig te zullen wachten. Intusschen al wat dien middag kwam, het rijtuig niet, waarom de heer B. ♦den directeur van het postkantoor opbelde met de vraag, hoe het er nu eigenlijk mee zat. Wie stelt 's heeren B.'s verbazing voor, toen hij vernam, dat den directeur noch van het onderhoud, nóch van een rijtuig iets bekend was, en dat hij dus getelephoneerd had met den dief, wien het er om te doen was geweest uit den mond van den heer B. zelf te vernemen, hoever het reeds met de door de recherche genomen maatregelen stond, en of de haven in Parijs nog veilig was, om daar de gestolen waar, zonder kans op aanhouding, aan den man te kunnen brengen. Nog kan men aan een en ander toevoegen, dat de schelm zich hier ter stede bevindt, althans één dezer dagen heeft hij bij een bankier in de Kalverstraat de kleinste der drie wissels gepresenteerd tijdens de af wezigheid van den patroon, die zich op de Beurs bevond. De bediende zeide eerst zijn patroon over de zaak te moeten spreken, en verzocht den man 's middags terug te komen. Intusschen was hij wel zoo wijs zich niet meer te vertoonen. De recherche zette hare nasporingen ijverig voort. 's-Gravenhage10 Sept. De stoet, waarmede H. M. de Koningin zich naar het gebouw der Tweede Kamer zal be geven op Dinsdag 17 September om de zitting der Staten-Generaal te openen, zal den volgenden weg nemen: Noordeinde, Heulstraat, Lange Voorhout, Korte Vijver berg, Binnenhof. Langs denzelfden weg zal teruggekeerd worden naar het Koninklijk Paleis in het Noordeinde. Rotterdam29 Sept. Zaterdagavond kwam op den Westzeedijk alhier een electrische tramwagen in botsing met een sleeperswagen. De schok was zoo hevig, dat paard en wagen van den dijk werden geworpen. Het paard was dadelijk dood. De voer man kwam er vrij goed af; hij kreeg kneuzingen aan hoofd en schouders, doch kon te voet naar huis gaan. Een jongen, die mede op den wagen zat, werd aan het achterhoofd en het linker dijbeen ge wond. Ernstiger liep het af met een juist passeerenden man, die den zwaren wagen op zich kreeg en den ruggegraat brak. In levensgevaarlijken toestand werd hij naar het ziekenhuis gebracht. Alhier is een spuitgast gearresteerd, die verdacht wordt den brand van Donder dagavond gesticht te hebben om zoodoende een eerste premie te verdienen. Nauwelijks zijn de nikkelen stuiver stukken in omloop gebracht, of reeds valt vervalsching van dit geldstuk te consta- teeren. Door een winkelier alhier werd bij de politie aldaar een nagemaakt stuiverstukje gedeponeerd, dat van lood vervaardigd was en van eenigszins grooter afmeting is dan de gangbare munt. Zondagavond begingen eenige knapen aan de Coolvest alhier de baldadigheid petroleum in den mond te nemen en deze uit te «spuwen, terwijl een ander een brandenden lucifer voor den mond houdt. De gevolgen bleven niet uit; op een ge geven oogenblik vatten de kleeren van een hunner vuur, en om erger te voor komen, sprong de knaap in de vest. Spoedig uit het water gered, werd hij overgebracht naar het Ziekenhuis, alwaar bleek dat hij zóódanige brandwonden bekomen had dat opname noodzakelijk was. De politie deed gisterenmiddag een inval in het huis van den bierhuishouder Jacobs, op de Kruiskade 106. Jacobs heeft geen vergunning of verlof en heeft zijn lokaal voor dansgelegenheid ingericht. Toen nu de paartjes lustig aan het dansen waren, trad de politie, die wel begreep, dat dansende paartjes niet altijd geheel onthouders zijn, het lokaal binnen en verbaliseerde Jacobs. Twee vaten bier, 34 flesschen champagne en diverse dranken werden in beslag genomen. De man zal terecht moeten staan wegens 't overtreden van de drank- en de woningwet. Dinteloord9 Sept. Zaterdagnacht hebben tot nog toe onbekende personen alhier twee paarden, toebehoorende aan den landbouwer P. Sneep aldaar, zoodanig met een mes in den buik gestoken, dat de arme dieren den volgenden morgen, door bloedverlies uitgeput, in de weide werden gevonden. De spoedig geroepen veearts C. M. constateerde het ergste, één der paarden is dan ook reeds dood. Men hoopt, dat 't der politie spoedig gelukken moge, de daders van dezen lafhartigen streek op te sporen. Zierikzee, 11 Sept. Gisterenavond werd te dezer stede onder begunstiging van prachtig zomerweer op initiatief van het centraal feest-comité door al de buurt- commissiën een rondgang door de versierde straten der gemeente gemaakt. Aan de spits van den stoet, die in den tuin van den heer Van Meteren werd opgesteld, trok ons muziekgezelschap „Kunst en Eer" gezeten in een met ver lichte lampions getooiden wagen. Achter dezen wagen schreed het centraal feest comité met den burgemeester als eere voorzitter, op den voet door bijkans al de buurtcomité's gevolgd. Elk deel nemer aan dezen tocht was voorzien van een verlichten lampion, die aan een stok gedragen werd. De buurtcommissie van de Verrenieuwstraat had bovendien haar vaandel medegenomen. Een onafzien bare volksmenigte was op de been, teneinde dezen lichtstoet te zien. Het was een schoone aanblik dezen optocht zich door de straten van ons stadje te zien voortbe wegen. En op de tonen der muziek weergalmde door 't luchtruim het populaire lied Wijze: Daar komen de schutters. Nu 't Vorstelijk bezoek Ons allen komt verblijden! Gaat alles in den hoek, Wat vioeger ons mocht scheiden, Wij zijn nu één van zin, Vervuld slechts van verlangen, Om Prins en Koningin, Hier waardig te ontvangen. Refrein: Wij juichen en zingen Voor 't Vorstelijk paar, Lang zullen ze leven Roept heel de schaar, En ouden en jongen, Een ieder doet meè, 't Is feest voor Oranje In Zierikzee. Overal door al de versierde straten en straatjes ging de stoet. Bij de Molenstraat gekomen daalde wegens de nauwte der straat „Kunst en Eer" van zijn verhevenheid, teneinde te voet en met volle muziek al de bewoners van deze straat en aangrenzende buurten in de gelegenheid te stellen den lichtstoet te zien. Door het beleidvol optreden der politie en van haar wakkeren commissaris, werd ter voorkoming van wanorde de groote menigte, die den optocht vergezelde, weer houden met den stoet in deze enge straten mede te gaan. Op verschillende plaatsen van den weg waarlangs de phantastische stoet voorbijtrok, werd Bengaaisch vuur ontstoken, wat een prachtvol effect teweegbracht. Ook waren eenige huizen, waaronder dat van mevr. de wed. Van der Vliet op het Havenplein, met een schitterende gasilluminatie verlicht. Ten huize van den heer Verwer werd de stoet ontbonden, nadat de burgemeester, de heer Ch. W. Vermeys de deelnemers er van had toegesproken. In deze toespraak werd hulde gebracht aan het centraal feest-comite voor zijn initiatief, aan het onvermoeide muziekgezelschap „Kunst en Eer" voor zijn medewerking, en aan de deelnemers van den tocht, die het wel slagen hadden mogelijk gemaakt. Er heerschte gedurende dien geheelen avond een geestdriftige stemming, die door geen enkelen wanklank gestoord werd. Wij zijn overtuigd, dat diezelfde stemming de bevolking zal blijven beheerschen op den grooten, naderenden feestdag, en spreken den wensch uit, dat een ieder zich zal beijveren te blijven binnen de perken, opdat de politie, die een moeilijke taak heeft, deze ongestoord kan vervullen. Ook ontzie men de versieringen, die door de burgerij met een lofwaardigen ijver overal zijn aangebracht. Heden werd op het plein van den heer Paulussen aan de eerewacht door een uit de volgende dames samengestelde commissie A. S. A. van den Berg, F. C. Buijze, M. A. de Bruijne, J. M. de Crane, M. J. de Crane, F. J. G. W. C. Engelberts, J. 1. D. A. J. Engelberts, Jonkvrouwe A. van Rappard en mej. A. C. van der Vliet, een prachtig vaandel uitgereikt. Één der dames Engelberts hield bij deze ge legenheid een indrukwekkende toespraak, die door den commandant der eerewacht, den heer Th. C. J. J. van der Lek de Clercq van Haemstede, beantwoord werd. Het vaandel, van wit fluweel met gouden franje, dragende de wapens van Zierikzee, I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1