Dinsdag 10 September 1907. Tweede Blad. (Z ieriltzeesclie Couran t). NIEUWSTIJDINGEN. mmmm Directeurs A. i. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. Frünkel. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. Veemarkt te Zierikzee. AMERIKA. PORTUGAL. ITALIË. RUSLAND. DUITSCHLAND. BELGIË. Ramp „Berlin". ■w ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8511. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de gewone Vee markt in die gemeente op Donderdag den 12 September e.k. niet zal gehouden worden. Zierikzee, den 4 September 1907. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Washington, 5 Sept. Het departement van Marine maakt officiëel bekend, dat het niet in Roosevelt's bedoeling lag, dat de schepen, die naar den Grooten Oceaan worden gezonden, daar zullen blijven. Zij zullen onmiddellijk naar den Atlantischen Oceaan terugkeeren, wanneer de mogelijk heid, om de vloot naar den Grooten Oceaan over te brengen, is aangetoond. Men is ten slotte voornemens, om de sterkte van de Atlantische vloot van 18 op 28 schepen te brengen. Een sneeuwlawine heeft het douane kantoor te Jancal (Chili) verwoest. 50 personen werden onder de puinhoopen begraven. Koning Carlos staat in het krijt bij den staat. De civiele lijst is maar heel be scheiden en de kroon heeft kosten, die in andere landen uit de gewone staatsinkom sten worden bestreden, zoo o. a. het onderhoud van de paleizen, musea, stallen, representatiekosten. Vandaar dat de koning met zijn schulden ten achter geraakt en de staat hem 2 millioen gulden heeft moeten voorschieten. Om deze zaak nu eens voorgoed af te doen, heeft de minister dictator Franco voorgesteld, dat de koning zijn jacht „Amilia" voor f 800.CC0 aan den staat zal overdoen en verder zal de koning een aantal gebouwen, in gebruik bij de bestuursafdeelingen, aan den staat afstaan. Rome, 7 Sept. De paus heeft vijf Spaansche pelgrimstochten afgelast. Verder is besloten het stoffelijk overschot van Leo XIII niet naar San Giovanni over te brengen, zoolang niet de zekerheid bestaat, dat elke stoornis is uitgesloten. Sinds een maand of acht woont te Venetië een Russische graaf, met name Kamarofski. Dezer dagen wist zich een andere Rus, die zich Nauinof noemde, toegang te verschaffen tot het woonvertrek van den graaf. Onverwachts haalde hij een revolver te voorschijn en loste vijf schoten op den graaf, die door verscheidene kogels getroffen werd. De graaf heeft aan den Russischen consul, die hem in het ziekenhuiswaarheen hij vervoerd was, bezocht, gezegd, dat hij een paar dagen geleden een brief had gekregen, waarin hem medegedeeld werd, dat een Rus naar Venetië zou komen, om hem te vermoorden. Hij had er echter geen beteekenis aan gehecht. De Rus is op het station te Verona gearresteerd. Het is een jonge man van een-en-twintig jaar uit St.-Petersburg, zoon van een gewezen gouverneur. Hij bekende zijn misdaad dadelijk en zeide, dat Kamarofski hem beleedigd had. Meer wilde hij niet zeggen. De toestand van graaf Kamarofski is niet levensgevaarlijk en er is hoop, dat hij herstellen zal. De cholera breidt zich in de Wolga- districten uit. In de stad Astrakan deden zich 52 nieuwe gevallen voor, waarvan 46 met doodelijken afloop. In totaal hebben zich in de provincie Astrakan 1136 ge- i vallen voorgedaanwaarvan 569 met doodelijken afloop. Berlijn, 4 Sept. Een sneltrein ontspoorde op de lijn RehfeldeStrausberg bij deze stad. De trein geraakte in brand. Een machinist en acht reizigers werden licht gekwetst. De spoorstaven toonen aan, dat de schroeven der rails over een lengte van 15 meter baanvlak waren losgewerkt. De daders schijnen met de werkzaamheden langs de spoorlijn goed vertrouwd te zijn geweest. De eetwagen van den trein is geheel verbrand, eveneens het rijtuig 2e klasse achter dien wagen. Het is een wonder, dat bij den omvang dien de ramp had, niemand zwaar gewond werd. Alle gewonden wonen in Berlijn of den omtrek. Van overheidswege is een belooning van 2000 mark gesteld op het in hechtenis nemen van den dader of de daders. Aan stonds is een instructie geopend in Strausberg, waar het ongeluk plaats had. De in omloop zijnde geruchten spreken van verscheidene daders, die een anarchistischen aanslag op hooggeplaatste Russische reizigers beoogdenechter bevonden zich zoodanige reizigers niet in den trein. De politie zoekt ijverig naar de boos wichten, die het spoorwegongeluk bij Rehfelde hebben veroorzaakt. Dicht bij de plaats van het ongeluk heeft men in het bosch den schroefsleutel gevonden, die voor het losdraaien van de schroeven uit de spoorstaven gebruikt moet zijn. Het werktuig is blijkbaar pas eenige dagen geleden door een dorpssmid zonder bizondere zorg vervaardigd. Men hoopt, dat die sleutel een belangrijk bewijsstuk voor het ontdekken van de schuldigen zal zijn. De stoffelijke schade wordt op 500.000 mark geschat. Van de gekwetsten zijn twee er ernstig aan toe. Op een tentoonstelling van gevogelte te Sonneberg kreeg onlangs een houtsnijder, zekere Morgenroth uit Schichtshöhe, ver schillende prijzen voor de door hem tentoongestelde hanen. Bij een nader onderzoek bleek echter, dat er bedrog in het spel was. De man had valsche veêren met naalden in het vleesch van de arme dieren bevestigd en ook hun rechtopstaande staarten met behulp van barbaarsche middelen verheimelijkt. De jury diende een klacht tegen Morgenroth in, wegens bedrog en dierenmishandeling. De schepen rechtbank te Sonneberg veroordeelde hem voor beide feiten tot zes weken gevange nisstraf. Maar de vacantie-kamer te Meiningen heeft het eerste vonnis opge heven en aan Morgenroth enkel wegens bedrog drie weken gevangenisstraf opgelegd, omdat hij niet tegelijk voor twee strafbare feiten in dezelfde zaak kon veroordeeld worden. Te Koblenz schijnt de politie thans een heel spionnennest op het spoor te zijn. Zooals men weet, werd daar eind Augustus een vice-wachtmeester gearresteerd onder verdenking geheime stukken te hebben verkocht. Tezelfder tijd werd een Fransch- man gearresteerd, die met den vice-wacht meester in relatie heeft gestaan. Kort daarop volgde de aanhouding van den „auteur" Schiwara uit Solingen; en de vierde arrestant is de Feldwebel Klein. Alle vier schijnen met elkaar relaties te hebben onderhouden, waarvan de aard echter nog niet is opgehelderd. Toen Schiwara te Herbesthal gepakt werd, vond men op hem drukwerken betreffende de artillerie, die tot nu toe streng geheim waren geweest. Schiwara was vroeger redacteur van het officieele Sotinger-Kreisblatt en is thans eigenaar van het wereldpanorama aldaar. Bij een huiszoeking in zijn woning werden brieven gevonden van den vice-wachtmeester, die hem in ernstige verdenking brachten. Ook bleek uit de brieven, dat een vrij groot aantal bewoners van Koblenz in de zaak betrokken zijn, zoodat nog een groot aan tal arrestaties verwacht worden, waaronder ook van onderofficieren, waarvan een naamlijst bij Schiwara gevonden werd. Schiwara maakte in den laatsfen tijd ook verre reizen, o. a. naar Parijs; terwijl ook in andere opzichten zijn uitgaven het gemiddelde overtroffen. In een Belgische grensplaats hebben nog twee arrestaties plaats gehad, die met de zaak in verbinding worden gebracht. De keizer heeft een uitvoerig rapport van deze aangelegenheid opgevraagd. Te Winterburg bij Kreuznach is een ontzettend ongeluk gebeurd. Zestien school kinderen lieten zich op een kar v$n een hoogte afrollen en verloren daarbij de macht over het voertuig. De kar sloeg om tegen een hek dat bezweek en plofte in een beek in de diepte. Elf kinderen werden zwaar, ten deele hopeloos, gewond. Een groot onheil gebeurde Dinsdag middag te Grünlinghausen bij Neuss. Daar zonk een sleepboot, na een aanvaring met een andere boot, zoo snel dat acht menschen er het leven bij lieten: de vrouw van den kapitein, de machinist en zes kinderen. De brand te Antwerpen. Het Handelsblad van Antwerpen omschrijft als volgt de plaats, waar de groote brand heeft gewoed: De Ferdinanduspolder ligt tusschen de Eeckersche vest en de houtstatie, noordelijk van het Mexicodok. Een zeer smal slijk- beekje loopt er door, dat een arm is van 't Schijn, genaamd de Gaggelbeek. Aan gene zijde van dit beekje ligt de De Clercqsteeg. De oppervlakte, waar de houtstapels liggen of liever lagen is circa 6 hectaren groot, bedekt met kostbaar hout, ter waarde van verscheidene millioenen. Zooals wij zeiden, waren reeds twee stapels in brand en was reeds een hangar ingestort, toen de brandweer ter plaatse kwam. De pompiers brachten hun bluschgereed- schap in regel om het vuur te bestrijden, maar. er was geen water. De waterleiding is daar in dit afgelegen oord in zoo smalle buizen gekanaliseerd, dat de pompiers met hunne spuiten al dezelfde hoeveelheid water op den vuur gloed wierpen, alsde eerste burger van Brussel zou doen. M. de hoofdingenieur De Winter, die een der eersten ter plaatse was, vroeg dadelijk de hulp der stadssleepbooten maar, vooraleer de togers met hunne machtige pompen daar waren, stonden niet minder dan 6 met pichtpine gevulde hangers volop in brand. Wanneer er eindelijk water genoeg was, woedde de brand reeds een koppel uren. Wij moeten hier bij voegen, dat bij toeval de waterstand zeer laag was. Kort vóór middernacht, terwijl wij in Ferdinanduspolder stonden, werd ons mee gedeeld, dat de Entrepöt Saint-Félix in brand stond. De overheden staren als radeloos voor zich uit. Steekt men nu heel Antwerpen in brand Wij naar de Oude Leeuwenrui, waar we tot onze groote verlichting vaststellen, dat het nieuws ongegrond, doch ook waar nemen, dat een hevige brand was uitge broken in de Romein-natie, een oud gebouw, twee verdiepingen hoog, met puntgevel, gelegen naast gezegden Entrepöt. Die natie werkt aan 't lossen der graan schepen, heeft haar inrichtingen in nummer 33, in een oud gebouw, dat langs achter aan het stapelhuis St.-Félix paalt, en langs den voorkant er van gescheiden is door eene herberg, genaamd „in den Nieuwen Entrepöt". Toen de pompiers er toekwamen, onder bevel van luitenant Posch, sloegen de vlammen reeds langs de vensters der eerste verdieping uit. De brandweermannen plaatsten verschil lende lansen op de waterleiding en dapper ving men toen 't bluschwerk aan. In volle vlam stond heel 't gebouw, dat gevuld was met ledige zakken en gereedschappen. Vlug en goed moest er gewerkt worden of 't zou weer een brand van belang ge worden zijn. De naastliggende herberg „In den Nieuwen Entrepöt" werd erg bedreigdherhaalde malen vatte de kroonlijst vuur, doch telkens gelukte men er in de vlammen weer opnieuw te dooven. Ijverig werkten onze pompiers, en vóór een uur verstreken was, had men het vuur overmeesterd. Dezen middag, te 12 uur, had het vuur zijn grootste uitbreiding bereikt. Heel het terrein in Ferdinanduspolder, op een oppervlakte van 60.000 vierk. M., was één vuurzee. Tusschen de houtstatie, ten zuiden, en den vestingwal, ten noorden, woedt de vlammenzee met een nooit geziene kracht. Alle daar liggende stapels zijn de prooi der vlammen en het vuur zal niet ophouden, vóór alles is uitgebrand. Er zijn daar stapels van de heeren Heremans, Teichmann Rensing, Lam- brechts, Vermaelen, Cobbaert Jussiaut, Franck, Landmesser, Matagne, Léfèbvre, Gesnot, De Brouckère, De Vos en anderen. Alles is veroordeeld. Om de overdreven berichten van enkele morgenbladen te weerleggen, weze gezegd, dat grosso modo, de bevoegde personen de waarde van het hier gestapelde hout op 2 millioen schatten. Gezien de richting van den wind, die dezen morgen in zuid-oostelijke richting is overgeslagen, moet men al het mogelijke doen, om het overslaan der vlammen in de richting van Asiadok te voorkomen, wat onherstelbare onheilen zou kunnen teweeg brengen. Om 2 uur publiceerde het Handelsblad van Antwerpen het volgende bulletin: Men is den brand nu meester in alle geval, het vuur kan geen verdere uitbreiding meer nemen. Het terrein, in werkelijkheid 6 hectaren groot, is, met uitzondering van 6 woningen, totaal uitgebrand. Aan gebouwen zijn vernield: De houtzagerij Van Huffel Smeur, het magazijn Wouters, het daarnevens liggende huis, de herberg „De Geschoren Vos", de herberg van Jan Wouters en tegenover en de drie woonsten van den Eeckerschen Weg, in 't geheel 8 gebouwen^ Daarnevens circa 20 hangars, ongerekend de ongedekte houtstapels. Het is toen dezen middag de wind is gaan liggen, dat men langs de zijde der Houtnatie met alle kracht den brand langs- daar heeft aangevallen. Om 1 uur was de brand langs alle zijden ingesloten en alle verdere uitbreiding onmogelijk. Op dit oogenblik staan langs de Eeckerschepoort nog 10 stapels in brand. Maar er is langs dien kant geen gevaar voor uitbreiding. Om 12 uur zijn nog 20 pompiers van Brussel aangekomen en te 2 uur werkten enkel de pompiers van Gent en van Brussel. In de straatwegen zijn door de hitte al de kasseien gebarsten. Te 2 uur zijn de bewoners van de De Clerqsteeg, die sedert den avond in een weiland kampeerden, terug in hun huizen toegelaten. Op de kaai, in de 7e wijk, zoo schrijft het Hbld. van Antw. nog, hield men Woensdagavond, op aanduiding eener vrouw, een Hollander aan, een diamant werker van 30 jaar, uit de Dambruggestraat, genaamd Posthumus. De kerel was Woensdagnamiddag in de August Michielstraat een winkel binnenge drongen, In dien winkel nam de Hollander een kan petroleum weg en liep toen terug de straat op. Drie man wachtten den dief af en die namen de kruik van Posthumus over. Posthumus ging toen een tweede maal het huis binnen en bedreigde de winkelierster, die hem op straat achterna- geloopen was. Nog eens keerde hij terug rond half acht en herhaalde zijn bedreigingen. Als hij uitgegaan was, zond de vrouw hem hare meid achterna. Deze volgde hem tot aan de Londenstraat en wees hem daar aan de burgerwacht aan, die hem naar het politie- bureel der 7e wijk bracht. Na lange ondervraging door den adjunct commissaris Van der Gooren, bekende de kerel, dat zijn bedoeling wel degelijk was, brand te stichten. ,,'t Eene brand nu, zei hij, waarom zou 't andere niet branden!" Hij werd opgesloten ter beschikking van 't parket. Op het oogenblik zijner aanhouding roken de handen van Posthumus nog naar de petrool. Hij verklaarde, dat hij met eenen kameraad, dien hij enkel kent onder den naam Zwarten Willem, drie dokwerkers ontmoette, die hun zegden dat ze petrool noodig hadden. 't Is daarop dat zij petrool gingen stelen in de August Michielsstraat. Posthumus zou dan de kan petrool aan Zwarten Willem hebben gegeven en hem daarop verlaten hebben. Hij geeft de volgende beschrijving van Zwarten WillemAntwerpsche tongval, 1.60 M. lang ongeveer, bleek van gelaat, met sproeten onder de oogen, kleine, zwarte knevel, donkere veston, lichte broek, bijna nieuwe gele schoenen en strooien hoed. Posthumus is opgesloten onder betichting van doodsbedreiging en brandstichting. Antwerpen, 6 Sept. In de stad en aan de haven is het gisterenavond en vannacht kalm gebleven. De politie, de troepen en de burgerwacht (die naar huis zal gezonden worden) zijn geposteerd op de kaden en aan de dokken, waar geen enkel staker zich laat zien. Er wordt alleen door vreemde werklui gewerkt, maar vele schepen liggen geheel stil. De lucht in het noorden is nog rood gekleurd door de laatste overblijfselen van den brand. Er branden nog enkele houtstapels, maar elk gevaar is sedert lang geweken. Den stakers is steun van uit Engeland en Duitschland toegezegd. Er zijn reeds 30.000 brooden uitgedeeld. Naar de leider, Chapelle, meedeelde, is er nog voldoende geld om de staking drie weken vol te houden. Het bemiddelingsvoorstel van den burgemeester, dat gisteren door de reeders is verworpen, strekte om dadelijk het werk te hervatten tegen 5 francs daags, en een arbitrage-commissie te benoemen, aan welker uitspraak beide partijen zich zouden moeten onderwerpen. Verwacht wordt, dat de assurantie maatschappijen, die de regeering der stad aansprakelijk stellen voor de geleden schade, omdat zij verzuimd heeft intijds krachtige maatregelen tegen de stakers te nemen, zullen weigeren de geleden schade te vergoeden. Vanmorgen is op alle schepen in de haven de arbeid hervat door vreemde werk lieden, die er ten getale van 3496 zijn en verblijf houden aan boord van de schepen der Fédération Maritime. Steinmann, de voorzitter van de Fédération Maritime, heeft een dreigbrief ontvangen, De Matin deelt mede, dat er onder de aangehoudenen 7 personen zijn, verdacht of op heeterdaad betrapt van brandstichting. Donderdag vielen slechts enkele inci denten voor. Een dokwerker werd aan gehouden omdat hij een Engelschman met een mes dreigde. Een ander geval van ernstiger aard, dat echter niet bevestigd is, zou zijn, dat een onderkruiper door dokwerkers te water geloopen en ver dronken zou zijn. Vele naties hebben aan de handelsfirma's medegedeeld, dat zij, gezien den toestand, alle verantwoordelijkheid van zich afwerpen voor hoedanige gevolgen ook, die uit de crisis zouden mogen voortspruiten. De toestand van den gewonden agent is dermate verergerd, dat hij in stervens gevaar verkeert. Een paar jongens hebben te Hoek-van- Holland op het Noorderhoofd tusschen de steenen een gouden ketting gevonden. Aan dezen ketting was een gouden horloge bevestigd, een zilveren lucifersdoosje en een doosje met Engelsch goudgeld, ter waarde van f 66. De voorwerpen dragen de initialen A. Z. Waarschijnlijk hebben ze één der onge- lukkigen van de „Berlin" toebehoord. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Renesse. Ten overstaan van Notaris W. F. del Campo gen. Camp, werden op 6 September, ten verzoeke van den heer St. van Sluijs, publiek verkocht: een veulendragend paard f200; kalf- vaarzen voor f201, f197, f230, f195 en f 177; een koe voor f 1011| jarige ossen voor f95, f75, f66 en f52; graskalveren voor f54 en f42, en een 1 J-jarige vaars voor f 101. Post en Telegrafie. Bij kon. besl. is met ingang van 5 Sept. M. van den Stempel, dir. van het post- en telegraafkantoor te Willemstad, uit 's lands dienst ontslagen. De directeur-generaal der posterijen en telegraphie maakt bekend dat het Rijks telegraafkantoor te Middelburg van 12 dezer 6.30 uur vóór- tot 14 daaraanvolgende 10.30 uur namiddags en de Rijkstelegraaf kantoren Breskens, Oostburg en Hulst op 14 dezer, van de opening des morgens tot de sluiting des avonds, onafgebroken zullen zijn opengesteld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 5