10 1907. Eerste Blad. NIEUWSTIJDINGEN» Courant), 63ste JAARGANG. No. 8511. Directeur: A. 1. DE I^IOZE. Uitgever-Redacteur: A. Frünkel. Redacteur: j. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Dit nummer twee bladen. bestaat uit ATTENTIE. Met het oog op het a.s. bezoek van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der Nederlanden, zal de Nieuwsbode van Zaterdag 14 dezer niet verschijnen; daarentegen zal er Donderdagavond eene courant worden uitgegeven; deze wordt Don derdagavond afgedrukt en gepost. Advertentiën voor dit nummer bestemd, worden ingewacht tot des namiddags uiterlijk 2 ure. De Directeur, A. J. DE LOOZE. H.H. Correspondenten, Koninklijk Bezoek. Aan de ingezetenen van Zeeland. 1,0 ^jesleil I linkl. Hooyheid mm Donderdag 12 September. Vrijdag 13 September. Zaterdag 14 September. Toegang station en volgen Vorstelljken stoet met motor rijtuigen en rijwielen op 13 September 1907. Berijden van straten en wegen tijdens verblijf van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden. Intocht van H. M. de Koningin en van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden. Wenken en raadgevingen, in acht te nemen hij het Vor stelijk bezoek aan Zierikzee. NEDERLAND. Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, t 10,— per jaar bij vooruitbetaling. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. die ons opgave verstrekken der Predik beurten, worden verzocht deze van Zondag 15 dezer uiterlijk Woensdagavond aan ons af te zendenaangezien wegens het Koninklijk bezoek de courant van Zaterdag, Donderdagavond wordt afgedrukt. De Redactie. Het is U bekend, dat ik in de vergadering der Provinciale Staten van 2 Juli j.l. de heuglijke mededeeling kon doen, dat Hare Majesteit de Koningin en Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden voornemens zijn, op Donderdag, Vrijdag en Zaterdag 12, 13 en 14 September a.s. een bezoek te brengen aan deze Provincie. Voor dat bezoek is thans het hierachter volgende programma vastgesteld. Ik houd mij verzekerd, dat de mededeeling van het Koninklijk bezoek door de bevolking met vreugde zal zijn vernomen. De Commissaris der Koningin in Zeeland, D1JCKMEESTER. BEZOEK VAN en aan Zeeland September 1907. Programma. (De uren zijn aangegeven in Amsterdamschen tijd). Voorm. 11.10 Aankomst te Middelburg per extra- trein. Rijtoer door de gemeente naar het Gouvernementshotel. Nam. 12.30 Dejeuner in het Gouvernementshotel. 1.30 Hulde aan Hare Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid, te brengen door de schoolkinderen op het Abdij plein en aangeboden door de Vereeniging „Uit het Volk— Voor het Volk". 1.50 Vertrek per rijtuig van het Gouver nementshotel over Koudekerke naar Vlissingen. 3.05 Bezoek aan de Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen. 4.05 Bezoek aan het Raadhuis te Vlissingen. 4.25 Vertrek per rijtuig langs den Nieuwen weg naar Middelburg; oponthoud te West-Souburg. 5.— Bezoek aan het Raadhuis te Middel burg. 5.30 Terugkomst in het Gouvernements hotel. 7.— Diner, aangeboden door de Staten der provincie Zeeland. 9.— Uitvoering in de Concert- en Gehoor zaal, aangeboden door de Zang- vereeniging „Tot Oefening en Uitspanning". 10.— Terugkeer naar het Gouvernements hotel. Voorm. 8.— Vertrek per rijtuig van het Gouver nementshotel naar Veere. 8.35 Bezoek aan het Raadhuis te Veere. 8.50 Vertrek per stoomboot „Wester- Schelde" naar Zijpe. 11.35 Aankomst te Zijpe. 11.40 Vertrek per extra-tram naar Zierikzee. Oponthoud aan halten Bruinisse, Oosterland en Nieuwerkerk. Nam. 12.25 Aankomst te Zierikzee. Bezoek aan het Raadhuis. Dejeuner, aangeboden door den Raad der gemeente Zierikzee. Rijtoer door de gemeente. 2.25 Vertrek per extra-tram van Zierikzee naar Zijpe. 3.— Vertrek per „Wester-Schelde van Zijpe naar Catsche Veer. 4.15 Aankomst aan Catsche Veer. Rijtoer door den Witlielminapolder naar Goes. 4.50 Aankomst te Goes. Bezoek aan het Raadhuis. Rijtoer door de gemeente. 5.40 Vertrek per extra-trein naar Middel burg. 6.10 Terugkomst in het Gouvernements hotel. 8.— Diner, aangeboden door den Raad der gemeente Middelburg. 9.45 Rijtoer door de gemeente. Bezichti ging der illuminatie. Voorm. 8.30 Vertrek per rijtuig van het Gouver nementshotel naar het station. 8.40 Vertrek per extra-trein naar Vlis singen. 9.— Vertrek per „Wester-Schelde" naar Breskens. 9.20 Aankomst te Breskens. Vertrek per extra-tram naar Oostburg. Oponthoud aan de halten Kruisdijk en Schoon- dijke. 10.10 Aankomst te Oostburg. Bezoek aan de Beurs. 11.— Vertrek van Oostburg per tram naar Breskens. 11.45 Vertrek van Breskens per „Wester- Schelde" naar Neuzen. Dejeuner aan boord. Nam. 12.45 Aankomst te Neuzen. Bezoek aan het Raadhuis en aan de nieuwe havenwerken. 2.— Vertrek per extra-trein naar Hulst. Oponthoud te Axel. 2.30 Aankomst te Hulst. Bezoek aan het Raadhuis. Rijtoer door de gemeente. 3.35 Vertrek per extra-trein naar Neuzen. 4.— Aankomst te Neuzen. Rijtoer door de gemeente. 4.15 Vertrek per „Wester-Schelde" naar Vlissingen. 5.15 Aankomst te Vlissingen. 5.29 Vertrek per extra-trein naar Het Loo. De trein stopt te Middelburg. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter openbare kennis, dat tijdens de aankomst en het vertrek van het Koninklijk Echtpaar op 13 September e.k., de toegang tot het station en andere afgesloten gedeelten slechts zal worden verleend aan hen, die krachtens hun ambt moeten worden toegelaten, of bij de aankomst en het vertrek der Vorstelijke personen aan het station moeten tegenwoordig zijn, benevens aan degenen, die van eene speciale, door hem. Burgemeester, afgegeven, vergunning voorzien zijn. Voorts wordt de aandacht gevestigd op het bepaalde bij de artt. 12 en 21 van het Kon. Besluit van 6 Nov. 1905 (Stbl. no. 294), krachtens welke, wanneer de veiligheid van het verkeer zulks vordert, de bestuurders van motorrijtuigen en rijwielen verplicht zijn hunne voertuigen te doen stilhouden, en wordt daarom aan genoemde bestuurders verboden, ter voorkoming van onge lukken, de tram die het Koninklijk Echtpaar vervoert, met hunne motorrijtuigen en rijwielen te volgen, vóór dat deze ten minste vijf minuten is vertrokken. Zierikzee, den 9 September 1907. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter openbare kennis: 1°. dat tijdens het aanstaand bezoek van H. M. de Koningin en van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden aan deze gemeente, het rijden met rij» en voertuigen, waaronder ook begrepen zijn hondenkarren, rijwielen en kinderwagens, op 13 September e.k. van des voormiddags ll'/a uur tot 12:'/i uur namiddags en van lj4 uur tot 2lU uur namiddags verboden za! zijn langs den door den Koninklijken stoet te volgen weg; 2". dat bij gelegenheid va', de illuminatie ei van hét vuurwerk van des avonds 7,30 tot 11,30 uur geen rij- of voertuigen op de straat mogen stilstaan en niet anders dan stapvoets mag worden gereden. De bovenstaande verbodsbepalingen zijn niet van toepassing op hen, die van den Burgemeester eene speciale vergunning hebben bekomen om zich op de bovenomschreven of afgesloten terrei nen te begeven of te bevinden. Voorts wordt herinnerd aan de verbodsbepa ling bij art. 78 der Algemeene Politie-verordening, betreffende het afsteken van vuurwerk. Zierikzee, den 9 September 1907. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Noodigt in het belang van de goede orde bij den intocht en den rit door de gemeente van het Koninklijk Echtpaar op Vrijdag 13 September e.k., allen uit, om zich niet bij den stoet aan te sluiten en verzoekt de toeschouwers met aandrang bij het voorbijgaan van den stoet te blijven staan, niet op te dringen en dezen niet te vergezellen. Zierikzee, den 9 September 1907. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Overwegende, dat bij het Vorstelijk bezoek aan deze gemeente op 13 September e.k., de veilig heid en de goede orde gebaat zullen zijn, wanneer het publiek ernstig in acht neemt de volgende wenken en raadgevingen; Brengt onder de aandacht van de ingezetenen de navolgende punten: 1°. Wacht u voor zakkenrollers; 2°. Draagt zoo weinig mogelijk sieraden en kostbaarheden; 3°. Houdt steeds rechts; 4". Loopt niet mede met den stoet, die een breedte van pl.m. 5 Meters beslaat, zoodat ruim baan moet worden gehouden; 5". Dringt niet op en blijft buiten de afsluitlijn; 6". Zorgt, dat door het uitsteken uwer vlaggen de stoet geen hinder ondervindt; 7°. Begeeft u niet met kleine kinderen of met kinderwagens in het gewoel; 8". Weest voorzichtig aan den waterkant; 9". Laat de kelderinzinkingen en keldergaten op de stoepen vóór uw woning, óók dan, wanneer zij door een hek zijn omgeven, door planken afdekken ter voorkoming van ongelukken 10\ De politie kan niet toestaan, dat men zich met rijwielen in de menigte beweegt; 11'. Ter voorkoming van ongelukken is het ver boden in de volksmenigte met reclameborden of hinderlijke voorwerpen te loopen; 12". Spaart de versieringen en beschermt ze tegen beschadiging of vernieling door de straat jeugd; 13°. Steunt de politie in de vervulling van hare taak, door hare bevelen direct en stipt na te komen. Zierikzee, den 9 September 1907. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. Arnhem, 6 Sept. Bij de op de heide te Velp gehouden manoeuvres had Woens dag een le luitenant het ongeluk van zijn paard te storten; hij kreeg vrij ernstige kneuzingen aan de borstkas en ontwrichtte een sleutelbeen. Na eerst naar zijn kwartier te zijn vervoerd is de verwonde Donderdag naar het militair hospitaal alhier over gebracht. Donderdag viel een kapitein van zijn paard en brak een sleutelbeen. De failliete Arnhemsche Bank. Een der kluizen van de Arnhemsche Bank, verhuurd aan iemand van buiten en waarin minstens een paar ton bewaard moet zijn geweest, terwijl de sleutel in bewaring was gegeven aan den nu voortvluchtigen directeur Lincker, moet ledig zijn gevonden. Volgens den Arnhemschen correspondent van Het Volk is de mededirecteur Meijier nog steeds ernstig ongesteld ten gevolge van eene poging tot vergiftiging. Amsterdam, 7 Sept. In de laatste dagen maakte een brutale oplichter de goud- en zilverwinkels alhier onveilig. Hij liep tal van goede zaken binnen, liet zich artikelen voorleggen, "alleen met de bedoeling zijn slag te slaan. Wel „kocht" hij steeds een voorwerp, maar gaf dan een valsch adres voor de bezorging op, zoodat niets werd afgegeven. Maar bij de firma Stroethof in de Kalver- straat wist hij Maandag ongemerkt van de gepresenteerde gouden heeren-remon- toir-horloges er een te vermoffelen ter waarde van f 90. 't Werd pas opgemerkt, toen de dief verdwenen was. Het gestolen horloge werd 'gisteren in een stadsbank van leening in beslag genomen, waar het voor f 30 beleend was. Intusschen zette „meneer" zijn pogingen voort. Zoo zag een zoon van den heer K. Citroen, uit de Kalverstraat, bij wien hij ook in den winkel was geweest, hem in een zaak in de St.-Luciënsteeg staan. Kennis dragende van den diefstal bij den heer Stroethof, werd de dief toen bij zijn heengaan uit de St.-Luciënsteeg door den heer Citroen Jr. gevolgd. Deze waar schuwde den bediende des heeren Citroen, den heer P. Visser, die hem geholpen had, hem bij het passeeren door de Kalver straat aanstonds herkende, den dief volgde en hem op den Dam deed arresteeren. Hij bleek een 22-jarig recidivist te zijn, H. genaamd, en was als heer gekleed. Nader vernemen wij, dat bij het onder zoek ook is gebleken, dat H. den winkelier Schouten in de nieuwe stad voor twee gouden ringen heeft opgelicht. Op de Zwolsche nachtboot heerschte hedennacht eenige consternatiedoordat een vrouwelijke passagier op de reis van Kampen naar deze stad het leven aan een jongen wereldburger schonk. Daar zich geen geneeskundige aan boord bevond, was dit een lastig gevalde kapitein wenschte bij aankomst aan de Oranjesluizen te telephoneeren om een brancard aan de aankomststeiger in gereedheid tejhebben. Het telephoontoestel aldaar was echter defect, en zoo was de patiënt verplicht geruimen tijd bij aankomst te wachten. Utrecht, 7 Sept. Eindelijk is de kogel dan door de kerk. De gisterenavond gehouden vergadering van de U. T. M. had het besluit tot liqui datie tengevolge, in te gaan op 14 Sep tember, tenzij door failliet-aanvrage in dezen datum verandering wordt gebracht. Failliet-aanvrage zal niet door de maat schappij zelf worden gedaan, maar zij zal evenmin protesteeren, wanneer dit van andere zijde gebeurt. Aan den gemeenteraad zal een verzoek worden gedaan tot wijziging der concessie, opdat de termijn eindigt op 14 Septem ber a.s. Een motie van afkeuring jegens den gemeenteraad werd op algemeen verlangen ingetrokken. De Utrechtsche Tram-Maatschappij is opgericht in 1889, nadat den 25n Januari van genoemd jaar met dat doel een ver gadering was belegd. Eerst werd de lijn Maliebaan-Centraal - station in exploitatie gebracht en niet lang daarna de lijn Oudegracht, respectievelijk op 9 October 1892 en 1 Maart 1893. De lijn Willem Barentzstraat—Centraalstation, die thans reeds electrisch geëxploiteerd wordt, is van jongeren datum, 9 December 1901. Veel winsten zijn er echter nooit behaald. Leiden, 6 Sept. Een jong aangekomen student, jhr. de M., uit Amsterdam her komstig, die eerst gisteren zijn kwartier had betrokken op de Oude Vest, hoek Beestenmarkt, is na te ongeveer 111 uur 's avonds thuis te zijn gekomen, 's nachts te 3 uur uit een raam zijner woning gevallen. In bewusteloozen toestand werd het jongemensch opgenomen en over gebracht naar het Waalsch hospitaal, waar hij tot heden niet tot bewustzijn is terug gekeerd. Naar verluid moet de patiënt slaap wandelaar zijn. 's-Gravenhage, 7 Sept. In de voltallige zitting der Vredesconferentie is heden met algemeene stemmen en zonder reserve aangenomen primo een ontwerp-reglement betreffende de opening van vijandelijkheden en secundo een regeling betreffende de rechten en plichten van neutrale Staten in den landoorlog. Na een lange redevoering en op voorstel van Marshall, afgevaardigde in Duitschland, werd onder beweging het ontwerp van een nieuwen titel 5, betreffende onzijdige per sonen op het grondgebied van oorlog voerende partijen en bestemd om te worden toegevoegd aan het reglement van 1899, teruggezonden naar de tweede commissie tot nadere studie. Die terugzending, welke een verrassing was, geschiedde met algemeene stemmen op drie na. Daarna is de zitting opgeheven. Uit Dobbin wordt gemeld, dat de Koningin en de Prins tegen October voor een maand zullen terugkeeren. Men schrijft aan De Echo: Reeds zeer kort na de opening der nieuwe zittingsperiode van de Tweede Kamer is Kamerontbinding te wachten. Zekere partij- groepen zullen in den inhoud van de Troon rede, meer bepaaldelijk in de aankondiging van Grondwetsherziening, dan wel in de indiening van het daartoe strekkend wets ontwerp, aanleiding vinden tot een ver klaring, dat ze ongenegen zijn in dezen met de Regeering samen te werken. De Regeering schijnt hiervan op de hoogte en voornemens, deze handelwijze te beant woorden met een voorstel tot ontbinding. Rotterdam, 7 Sept. Wij vernemen, dat tegen het einde dezer maand de militaire macht, die hier is in verband met de elevator-geschiedenis, belangrijk zal worden ingekrompen, air. airh geen nieuwe incidenten voordoen. De blauwe huzaren keeren dan naar Roermond terug. Vrijdagavond was te Rotterdam op den Oudendijk, ter hoogte van pand 196, een revolverpatroon op de tramrails gelegd. Toen de tram er overheen kwam, ging de patroon af, de kogel vloog den sigaren winkel van den heer P. M. binnen, waar hij twee ruiten vernielde en rakelings langs hem en zijn bediende in een stoel terecht kwam. De ledige huls is op straat terug gevonden. De politie stelt een streng onderzoek in. Zierikzee, 8 Sept. De Vereeniging „Floralia" hield gisteren in den freaien tuin van den heer Verwer haar gewone jaarlijksche tentoonstelling van bloemen, planten, groenten en vruchten. Het mooie zomerweer, dat, naar wij vurig hopen, ook den naderenden feestdag moge ken merken, waarop Hare Majesteit de Koningin en Haar Gemaal onze gemeente zullen bezoeken, werkte er toe mede de tentoon stelling te doen slagen. De inzending was èn om het slechte zomerweer, waardoor veel bloemen en planten dit jaar niet tot haar recht konden komen, èn met het oog op de omstandigheid, dat velen hun bloemen en planten voor de versiering der buurt gereserveerd hadden, niet groot, maar toch goed. De tentoonstelling mocht zich in een vrij druk bezoek verheugen. Alvorens tot de bekroning over te gaan, hield de voorzitter, de heer L. Koopman Cz., een toespraak, waarin hij zijn dank betuigde aan allen, die de tentoonstelling bezochten, voorts aan hen, die tot het welslagen van haar hebben medegewerkt, en eindelijk aan de jury, bestaande uit de heeren Lemsom, Koetz, Romijn en spreker, voor haar moeite. Met name richtte hij een woord van dank tot de heeren Bal en Hansen uit Middelburg. Hierop deelde de voor zitter mede, wie bekroond waren. Wij laten hier de namen volgen: Niet-leden. Geranium (bizonder mooi), le prijs: D. de Vos, D. Versteeg (Lammermarkt); 2e pr.wed. Wetting, J. M. v. d. Vate; 3e pr.mej. Van Vessem, D. Versteeg Pz. (Minnebroerstraat), J. M. Bolle; 4e pr.D. de Vos, wed. J. Wetting, Lena Mes; 5e pr.mej. Van Vessem, P. v. d. Vaate; 6e pr.; H. J. v. d. Vaate. Semperflorens (mooi), le pr.: mej. Van Vessem, wed. J. Wetting;

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1