Dinsdag 3 September 1907. Eerste Blad. (525 i e r i li. z e e s c lie Cour an t). KENNISGEVING. NIEUWSTIJDINGEN. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAO en ZATERDAG. 3e prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Voor liet buitenland, verzending eens per week, t 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8508. Directeur: A. I. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. Frënkel. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. nummer bestaat uit e bladen. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. -leeren Correspondenten, ons opgaven verstrekken der iikbeurten, worden nogmaals ver- it met nauwkeurigheid deze te nelden. Voor ons nummer van Zaterdag ontvingen wij weder twee ieve opgaven. De Redactie. 'ostkantoor te Zierikzee. jst van onbekende brieven enz. over weede helft der maand Augustus: Brieven. C. Grijpers, Rotterdam. Briefkaarten. Collart, Liège. MOTA. Aan de afzenders wordt aan bevolen hun naam en adres op de „stukken te vermelden, opdat deze „bij onbestelbaarheid aan hen kunnen „worden teruggegeven". Veemarkt te Zierikzee eiken Donderdag tot de eerste t van December a.s., op de luithaven. BURGEMEESTER van ZIERIKZEE brengt kennis van de Ingezetenen, dat er op sdag den 3 September e.k., des namiddags '/t uur, op het Raadhuis, eene openbare jadering van den Gemeenteraad zal gehouden Jen, waarin de volgende zaken ter tafel ;n worden gebracht, t. w.: Beëediging en installatie van de verkozen raadsleden. Resumtie notulen. Brief van den heer jhr. Van Geen, particu lieren secretaris van H. M. de Koningin, waarbij de uitnoodiging tot bijwoning van het déjeuner ten Raadhuize door H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der Neder landen wordt aangenomen. Brief van Gedep. Staten, houdende goed keuring van het raadsbesluit tot wijziging der gemeente-begrooting voor 1907. Adres van het Bestuur der Vereeniging „Het I Ziekenhuis voor Schouwen en Duiveland" te Noordgouwe, houdende verzoek om eene jaarlijksche bijdrage uit de gemeentekas tot exploitatie en instandhouding van die Zieken- inrichting. Voorstel van Burgem. en Weth. tot het verleenen van afschrijving van hoofdelijken omslag. Voorstel van Burgem. en Weth. tot het ver leenen van teruggaaf van betaald vergunnings recht. Verslag der commissie benoemd tot onderzoek der gemeente-rekening over 1906. Voorstel van Burgem. en Weth. tot af- en overschrijving van - en op posten der ge- meente-begrooting voor 1907. Brief van Burgem. en Weth., waarbij wordt aangeboden de gemeente-begrooting voor 1908 met de memorie van toelichting en de bijlagen, met de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1908. Voorstel der commissie voor de strafver ordeningen tot herziening der verordening betreffende het slachten van vee en het ver- koopen van vleesch, in verband met de benoeming van een assistent-keurmeester. Voorstel van Burgem. en Weth. tot herziening der instructie voor den gemeente-keurmeester van vee en vleesch. Voorstel van Burgem. en Weth. tot wijziging der verordening op de brandwacht. Adres van de leden der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs in deze gemeente, houdende verzoek om met ingang van den 1 September 1907 als zoodanig eervol te worden ontslagen. Benoeming van een Wethouder, van twee leden in de commissie van fabricage en van een lid in de commissie voor de gasfabriek en straatverlichting, tengevolge van periodieke aftreding van raadsleden. Benoeming van eene commissie tot onderzoek der gemeente-begrooting voor 1SD8. Voorstel van Burgem. en Weth. tot benoeming van twee leeraren bij het teeken-onderwijs aan de avondschool voor vakonderwijs. Enz. ierikzee, den 31 Augustus 1907. De Burgemeester, CH. W. VERMEIJS. NEDERLAND. Heerenveen, 31 Aug. De man, die onlangs eenige dagen in een logement alhier vertoefde, en toen vertrok zonder te betalen en die later te Gorredijk hetzelfde herhaalde blijkt dergelijke praktijken al sinds lang te hebben uit geoefend. De hotelhouder Ie Heerenveen heeft namelijk dezer dagen brieven ont vangen, waaruit blijkt, dat hij reeds in 1890 uit een hêtel te Groningen met de noorderzon verdween, met een schuld van ruim f 50; in 1895 te Apeldoorn, ruim f 25 schuld achter liet, en in 1898 een hotelhouder te Oud-Beierland op dezelfde wijze beetnam voor f 3,85. Hij had zich vroeger voorgedaan als colporteur bij den boekhandel, en nu laatstelijk als agent eener levensverzekeringsmaatschappij. 's-Gravenhage. Mr. J. G. Patijn, Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, is benoemd tot Staatsraad in buitengewonen dienst. Maassluis, 31 Aug. Vier visschers uit Zeeland, die bij den wal van Rozenburg in een roeiboot aan het visschen waren van mosselzaad, wilden naar deze stad gaan om inkoopen te doen. Juist kwam er een sleepboot aan, die drie loggers naar Vlaardingen sleepte. Ook zij besloten zich mee te laten sleepen. De boot geraakte echter tusschen den tweeden en derden logger, met het ongelukkig gevolg, dat zij overvaren werd en alle vier visschers te waler vielen. Twee van hen werden gered door een vlet, die in de nabijheid was, de anderen verdronken. Één van hen was een jonge man van achttien jaar, de andere was gehuwd en vader. Rotterdam, 31 Aug. Eenstoker, werkzaam in de fabriek van suikerwerken van den heer C. Jamin, aan de Hugo de Grootkade, no. 23—25 alhier, zag gisterenavond omstreeks negen uur een vlammetje spelen op het dak van één der zijvleugels, loodrecht op het kolossale hoofdgebouw van deze fabriek staande. Onmiddellijk werd de brandweer ge waarschuwd, terwijl het personeel der fabriek inmiddels trachtte met de aan wezige bluschmiddelen het vuurteblusschen, hetgeen niet gelukte. De brandweer was spoedig ter plaatse, en gasten van de spuiten 12 en 11 vingen, onder de leiding van den brandmeester, den heer A. J. Kruis, met op de waterleiding geplaatste slangen met blusschen aan, dat daarna onder het opperbevel van den hoofdman, den heer H. J. A. van Ravesteijn, te omstreeks half elf voltooid was. De brand, die zeer ernstig had kunnen worden, omdat een enorm aantal houten kistjes opgeslagen zijn op de zolders, grenzende aan dien, waar hij woedde, is vermoedelijk nabij of in een liftkoker, loopende langs dezen zolder, ontstaan. Thans bepaalde hij zich, door hetonmiddellijk krachtig ingrijpen van de brandweer, tot den zolder en een gedeelte van het dak, waarop de brand ontdekt werd. Op dezen zolder was uitsluitend emballage opgeslagen, hetgeen de aangerichte schade niet aan zienlijk doet zijn. Verzekering dekt deze. Dordrecht, 31 Aug. Uit de Riedijkshaven alhier is gisternamiddag het lijk opgehaald van den 26-jarigen machinist Pieter Reedijk, uit Ter Neuzen, die sedert Maandag j.l. vermist werd aan boord van de sleepboot „Hendrik I", liggende in genoemde haven. Het lijk had aan den rug en den rechter arm diepe wonden en was ook bijna geheel ontkleed, zoodat het vermoedelijk met de schroefas eener andere boot in aanraking is gekomen. De politie heeft het lijk naar de Alge- meene Begraafplaats doen overbrengen. Helmond, 31 Aug. De firma Sanders Swanen, eigenares van een stoomweverij alhier, heeft besloten geen gehuwde vrouwen meer in dienst te nemen. Aan de getrouwde vrouwen, die thans bij de firma werkzaam zijn, is aangezegd, dat zij binnen eenige weken zullen ontslagen worden. Oosterhout. Vrijdag is alhier op bijna 97-jarigen leeftijd overleden A. van Gils, geboren 3 September 1810, en een der weinig overgebleven oudstrijders van 1830. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 2 Sept. De verjaardag van Hare Majesteit onze Koningin werd Zater dag alhier luisterrijk gevierd. Niet slechts van de openbare gebouwen, maar uit schier alle particuliere woningen wapperde de driekleur met den oranjewimpel. Met het bespelen van het carillon werd de feestdag, die begunstigd werd door buitengewoon schoon zomerweer, ingeleid. Om half één deed de eerewacht te paard, gekomman- deerd door den heer Th. van der Lek de Clercq, en voorafgegaan door het Muziek gezelschap „Kunst en Eer", dat onder directie van den heer S. Klimmerboom zijn welluidende en opwekkende tonen deed hooren, een rondrit door de stad. Door eenige heeren uit het Hoofdcomité werd in een rijtuig deze rit medegemaakt. Daf dit hier niet dagelijks voorkomend schouwspel een talrijke menigte naar de straat lokte, kan men begrijpen. Zelfs uit de omliggende gemeenten waren hiervoor velen overgekomen. Des avonds werd op het Havenplein in een tent, die ook op den 13den dezer dienst moet doen, door hetzelfde gezelschap een concert gegeven, dat de feestelijke stemming, die er reeds heerschte, niet weinig verhoogde. Uit het achtergedeelte der woning van den heer C. de Looze, dat met vetglaasjes geïllumi neerd was, werd Bengaalsch vuur ont stoken, dat een mooi effect maakte, en ook de werking van een voor deze ge legenheid aangelegde [springfontein ver hoogde. Ook uit de Sociëteit „Concordia", die, prijkend met het borstbeeld van de Koningin, smaakvol versierd en verlicht was, werd Bengaalsch vuur ontstoken, waardoor de dichte volksmenigte in een rossen gloed gehuld werd. Het koffiehuis van den heer Adriaanse op de Appelmarkt had een gas-illuminatie, terwijl de heer Holly op den Dam zijn woning a giorno met lampions verlicht had. De illuminatie van het bloemperk op het Havenplein zou beter tot haar recht zijn gekomen, indien de vetpotjes in de hoogte waren aangebracht. Toen het concert geëindigd was, trokken troepen volks, zingend de nieuwe oranje liederen, de stad door, en gaven op die wijze uitdrukking aan hun gevoelens van gehechtheid aan ons Vorstenhuis in het algemeen en aan onze Koningin in het bizonder. In verband met de aanstaande komst van onze Koningin en Haar Gemaal in deze gemeente, hopen wij, dat het denk beeld eener blijvende herinnering aan het Koninklijk bezoek in den vorm van een vaste muziektent op het Havenplein, ver wezenlijkt moge worden, opdat telken jare, wanneer Hare Majesteit verjaart, daarin een concert kan gegeven worden. Wij vernemen, dat Hare Majesteit de Koningin en Haar Gemaal om 12,25 aan het station te dezer stede op den 13den dezer zullen aankomen. De aankomst van het Vorstelijk Echtpaar aan het Sas zal door klokgelui aan de bevolking worden bekend gemaakt. Houdt het klokgelui op, dan heeft de Koningin het hoofdstation alhier bereikt. Naar wij van de Vereeniging tot Bev. van Vreemdelingenverkeer vernemen, hebben de Rott. Tramweg-Maatschappij, de Zeeuwsche Spoorboot-Maatschappij en de firma J. A. van der Schuyt Co., af wijzend beschikt op haar verzoek om den 13en Sept. extra-booten te laten varen. Zij, die hiertoe nog willen overgaan, worden beleefd verzocht de Vereeniging daarmede in kennis te stellen, teneinde dit alsnog bekend te kunnen maken. Tevens vestigen wij de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie, in zake de te houden volksfeesten op het Havenplein. Bij Kon. besluit zijn o. a. benoemd tot ridder in de Oranje-Nassau-Orde: L. de Waardt, officier-machinist 1ste klasse te Nieuwediep (geb. te Zierikzee) en W. Elenbaas, hoofd-ingenieur 2e klasse Water staat (Ned.-lndië), geb. te Bruinisse. Benoemd tot klerk bij de Rijksver zekeringsbank: mej. D. C. Noorderbroek te Middelburg en H. C. Sauer te lerseke. Tot den hoofdcursus te Kampen zijn nog 18 onderofficieren toegelaten; waar onder 2 van den cursus te Bergen-op-Zoom, zoodat van laatstgenoemden cursus de helft geslaagd is, n.l. de heeren A. van Weenen en C. de Ruijter Inf. Holland J. Michielsen, F. Fokkinga en J. Wabeke Adm. Holland; C. Tissot van Petot en Zijlmans Adm. Indië. Een antiquiteit. Het Hbid. herinnert er aan dat art. 88 van ons Burgerlijk Wetboek ook verbiedt het huwelijk tusschen schoonbroeder en schoonzuster, wettige of onwettige; en tusschen oom of oudoom en nicht of achternicht, mistgaders tusschen moei of oud-moei en neef of achter-neef, wettige of onwettige. Maar de Koning(in) kan het verbod, door het verleenen van dispensatie, opheffen. In de practijk is de aanvraag van dispensatie niet veel meer dan een formaliteit, zij wordt nooit geweigerd. Maar des te meer reden om dat verbod op te heffen. Ellemeet. Ook in deze gemeente wapperde op den verjaardag onzer Koningin de driekleur van de openbare gebouwen, en speelde het fanfarecorps „Kunst na Arbeid" 's avonds op het dorp eenige Nederlandsche liederen. Renesse. De verjaardag van H. M. de Koningin is alhier herdacht door het uit steken der vlag van openbare en particuliere gebouwen, 's Avonds deed het fanfarecorps „Luctor et Emergo" een wandeling door het dorp onder het spelen van eenige vaderlandsche liederen. Haamstede. Ter gelegenheid van den jaardag van H. M. de Koningin trok Zaterdagavond de harmonie „Witte van Haamstede" met volle muziek door de gemeenten Haamstede en Burgh, wat in beide dorpen heel wat drukte teweegbracht. Eenige versierde fietsen namen aan den optocht deel. Dreischor. Bij gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin maakte j.l. Zaterdagavond het muziekgezelschap „Crescendo" alhier een muzikale omwande ling door de verschillende straten van het dorp en voerde daarna in de kom van het dorp nog eenige muziekstukken uit. Naar men verneemt zal genoemd gezel schap in het bezit komen van een muziek tent, wanneer op een daartoe circuleerende lijst voldoende wordt ingeteekend. Bruinisse. De verjaardag der Koningin werd alhier op feestelijke wijze herdacht. Tal van ingezetenen hadden de driekleur uitgestoken. Des namiddags te één uur hadden de volksspelen plaats, gehouden door de Weerbaarheid. Zoowel het sprietloopen als het tonnetjessteken lokten vele toeschouwers en gaven aanleiding tot menig grappig tooneeltje. Bij het sprietloopen behaalden de prijzen Willem v. d. Berg le prijs, sigarenkoker; Marinus Otte 2e prijs, sigarenpijp; Anthonie Ver spoor 3e prijs, half kistje sigaren, 4e prijs, Stoffel v. d. Berge portemonnaie. Bij het tonnetjessteken kregen P. v. d. Ouden le prijs, 3 pijpen in étui; J. Beek man 2e prijs, een horlogekoordL. Otte 3c prijs, een tabaksdoos; St. v. d. Berge 4e prijs, een half kistje sigaren; Wolf. Jumelet 5e prijs, een sigarendoover. Na afloop dier spelen werd een pauze gehouden, waarna de schietwedstrijd plaats had, uitgeschreven door de schietvereeniging „Christiaan de Wet". Deze wedstrijd werd opgeluisterd door de muziek van „Nu met Hope" onder directie van den heer Jongmans te Zierikzee. De prijzen werden behaald door Adriaan Verspoor le prijs, een verrekijker, met 46 punten; Wout. van den Berge Dz. 2e prijs, een inktstel, met 49 punten; Mich. Krijger 3e prijs, een gouden vulpen, 45 punten; Fr. Kik 4e prijs, een zakporte- feuille, met 37 puntenA. Boers 5e prijs, een sigarenpijp in étui, met 45 punten St. Jumelet Az. 6e prijs, een gouden dasspeld, met 41 punten; L. Olrce 7e prijs, een nikkelen horlogeketting, met 30 punten; Joh v. d. Berge 8e prijs, een portemonnaie; met 36 punten; Jan v. d. Berge—Jumelet 9e prijs, een tabaksdoos, met 45 punten; J. G. de Waal 10e prijs, een half kistje sigaren, met 41 punten; Stoff. Kik 11e prijs, een sigarenkoker, met 37 punten Math. Otte 12e prijs, een zakmes, met 31 punten en Jan Jumelet 13e prijs, een tabakspijp. Na afloop werd door de deelnemers, voorafgegaan door de muziek, een wandeling door het dorp gedaan, wat veel levendig heid veroorzaakte. Daarna werden door den Voorzitter de prijzen aan de overwinnaars uitgereikt. Aan het vaandel van „Nu met Hope" werd ter herinnering aan den feestdag een medaille gehecht, terwijl de eereprijzen, een medaille en een buks werden uitgereikt aan de heeren W. v. d. Berge en Mich. Krijger. Met een hartelijk woord werd de vereeniging „Nu met Hope" be dankt voor de wijze, waarop zij evenals vorige malen het feest door hare muziek had opgeluisterd. Door de heeren Boers, S. Hage en Jongmans werden nog enkele woorden gesproken, waarbij zij de beste wenschen voor de feestvierende Vereeni ging uitten. Op recht feestelijke en hoogst passende wijze is dus hier de verjaardag van Hare Majesteit gevierd, een goed voorteeken voor den 13 September, waarop men op bizonder luisterrijke wijze hoopt feest te vieren. Stavenisse. De jaardag van H. M. de Koningin werd alhier Zaterdag 1.1. ook, meer dan andere jaren, eenigszins feestelijk herdacht. Van de openbare gebouwen zoowel als van verscheidene particuliere woningen wapperde de nationale driekleur. In den tuin van het „Hotel Van Dalen" liet het zangezelschap: „Nieuw Leven", onder directie van den heer J. van Dalsen, met veel succes eenige liederen hooren. Een en ander met orgelmuziek door den heer De Jongh begeleid. Na de pauze trad de heer Buyze op, die in hartelijke woorden namens de burgerij een gelukwensch aan de Koninklijke personen uitsprak. De tuin was schitterend verlicht, zoodat de jonge vereeniging met voldoening kan terugzien op haar pogingen om een eenigszins feestelijken avond te geven. Een groot gedeelte der bevolking was toehoorder. Volgens den alhier vanwege het K. N. M. Inst. te De Bilt bij Utrecht ge plaatsten regenmeter viel er in Aug. 1.1. 40.7 m.M. regen (in 11 aftappingen), tegen 73.1 in 1906 en 152.1 in 1905. De hoogste barometerstand in die maand was 767, de laagste 757 m.M. St.-Filipsland, 2 Sept. Zaterdagavond heeft op het kermisterrein een individu de laagheid gehad, ongemerkt de bovenkieeren van 2 meisjes met een scherp voorwerp, waarschijnlijk een mes, op verschillende plaatsen te kerven. Jammer dat men den dader niet te pakken heeft kunnen krijgen. Bij voldoende deelneming zal de heer B. J. Quist met zijn nieuwe motor schuit 13 September een reis naar Zierikzee doen, teneinde deelnemers in de gelegen heid te stellen, om de visschersvloot-revue te kunnen zien en de festiviteiten te Zierikzee bij te wonen. St.-Maartensdijk. De toestand van Anth. v. D., wien een ernstig ongeval is overkomen, gelijk in het jongste nummer vermeld werd, gaat langzaam vooruit. Tholen, 31 Aug. Op een gisterenavond alhier gehouden vergadering werd een bestuur benoemd van de afdeeling van „Volksweerbaarheid" en van de schiet vereeniging. Het bestaat uit de heeren J. Hekkert, voorzitter; W. J. Wolff, secretaris; F. Naere- bout, penningmeester; C. Geleijnse, A. de Burck en M. van Es, allen te Tholen, en J. de Graaf te Oud-Vossemeer, alle vier commissarissen. Statuten en reglement werden besproken en goedgekeurd, waarna werd besloten koninklijke goedkeuring en erkenning als rechtspersoon aan te vragen van de tevens opgerichte schietvereeniging „Koningin Wilhelmina", eveneens onder bovengenoemd bestuur. Besloten werd, zoolang er nog niet op rijksbaan en met materiaal vaii het rijk geschoten kan worden, te trachten oefe ningen te houden met de Flobert-buks. Het lidmaatschap van de afdeeling bedraagt minstens 25 cent en dat der schietvereeni ging f 2.60 per jaar. Oud-Vossemeer. In de laatst gehouden vergadering van den gemeenteraad werd de gemeenterekening over 1906 vastgesteld in ontvang op f 14522,49s en in uitgaaf op f 16537,60, alzoo met een nadeelig slot

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1