ADVERTENTIE!!. Een len platten lande In dezen lijd zeldzaam voorkomend Jubiléum. iciëel, bij velen alhier reeds bekend, lar omdat daarin gesproken werd van t brengen van een post van f 7000 op gemeente-begrooting voor noodzakelijke randeringen op het raadhuis. In het Bijblad bij het Orgaan van n Nederlandsdien Vrouwenbond tot ver- oging van hel Zedelijk Bewustzijn van n 15den dezer schrijft mevrouw E., mede- irkster aan genoemd orgaan, woordelijk t volgende over ons en Zierikzee: „Zierikzee. De toestand alhier is „dezelfde gebleven als in mijn ongunstig „verslag van verleden jaar. De redacteur „van het Zierikzeesch Nieuwsbladeen „weinig fatsoenlijk blad, heeft in zijnergernis „een hartelijk stukje geplaatst, hoe ik „durfde zoo'n verslag uitbrengen, ik die „zoo kort in Zierikzee woonde, en Zierikzee „was niet erger dan andere plaatsen. Wat „ik medegedeeld had, was mij gezegd door „een paar zeer oude inwoners, die best de „toestanden kenden". „Men vreest hier ruchtbaarheid, zoodat „het verkeerde hier in stilte geschiedt. Bijna „nooit ziet men iemand dronken op straat, „maar men neemt de flesch mede naar „huis. De toestand is dus dezelfde als „verleden jaar". De lezers en lezeressen van ons blad illen zich vermoedelijk nog wel herinneren, tt diezelfde dame een jaar geleden van Zierikzeesche bevolking in hetzelfde ad een zoodanig tafereel ophing, dat trsonen, onbekend met onze bewoners, et anders dan een hoogst ongunstig inkbeeld moesten bekomen van de trap in zedelijkheid, waarop deze staan. Wij zijn toen tegen die voorstelling rgekomen, daar wij van meening waren, it het niet geoorloofd is om uit enkele wallen, die zich alhier in den loop der ren mochten hebben voorgedaan, en die ter zeker in elke andere gemeente zullen lorkomen, tot een algemeene veroordeeling tr ingezetenen te besluiten. Bovendien waren wij van gevoelen, dat thans iemand, die nog kort hier woont, iet het recht heeft een oordeel over haar ieuwe stadgenooten te vellen, en allerminst eze in een kwaden reuk mag brengen. Wegens deze onze uiting worden wij oor mevrouw E. Ihans geducht bestraft. Ons blad wordt door haar als een 'einig fatsoenlijk blad gebrandmerkt. Voorloopig kunnen wij het daarmede doen. Maar ook onze stadgenooten krijgen van aar een veeg uit de pan. Met ziet ze, zoo schrijft H.Ed., wel niet ronken op straat, maar zij nemen de esch mede naar huis. Foei! wat een slecht volkje zijn toch ie Zierikzeeënaren Liepen zij nog langs 's heeren straten n grachten, na aan Bacchus behoorlijk eofferd te hebben, smoordronken en in waaiende houding, zoodat zij ten slotte r bij neervielen, nu dat zou er nog door unnen, maar stilletjes, stiekempjes in huis e flesch aan te spreken, neen, dat is ngehoord, dat is afschuwelijk. Mevrouw! wij begrijpen volkomen uw erontwaardiging, wij beseffen, dat bij ulk slecht volkje, dat bovendien op olitiek en kerkelijk gebied zich de rijheid veroorlooft grootendeels tot een ndere richting te behooren, dan tot de we, gij u in het geheel niet te huis evoelt. Daarom geven wij u in het belang van w gemoedsrust in ernstige overweging uerikzee zoo spoedig mogelijk te verlaten, n op dezen aardbodem een plekje op te oeken, waar de menschen niet zoo zondig, iet zoo diep bedorven zijn als te dezer tede. Voor het notariëel staats-examen eerste gedeelte) slaagde te 's-Gravenhage e heer W. van der Linde Wz. te Goes. De treinenloop. Ten einde een eregelden treinenloop bij de Staatsspoor regen te verzekeren, is bepaald dat de icomotieven, die tot nu toe slechts met en snelheid van 75 K.M. mochten rijden, iu 90 K.M. mogen loopen. Noordgouwe. Alhier is ontvangen een alsche gulden, dragende het jaartal 1864 n de beeltenis van Koning Willem lil. )e rand is gekarteld en het „God zij met >ns" ontbreekt. Hij heeft een blauwe tint, n aan den klank is duidelijk op te mer- ien, dat hij niet van zilver, maar in loofdzaak van lood is vervaardigd. Men ij op zijn hoede! Haamstede, 29 Aug. Naar men uit zeer ;oede bron verneemt, zal de verjaring van 'l. M. weer eenigszins feestelijk worden ïerdacht, n.l. ons muziekgezelschap „Witte 'an Haamstede" zal een muzikale wande- ing door de gemeenten Burgh en Haam- tede doen; verder hoort men van eenige ersieringen, ook nog van versierde rijwielen :nz., maar wat er eigenlijk zal gebeuren s onbekend, daar 't weêr 't geheel en al n de war kan sturen, en alzoo door de ;emaakte en nog te maken plannen een 'treep kan halen. Als een bizonderheid :an, naar we vernemen, ook gtmeld vorden, dat er op dien dag van de icheepswerf „Nellyal" een motorboot te vater gaat, welke „Wilhelmina" zal worden ;enoemd. Scherpenisse, 27 Aug. Burgemeester ;n wethouders dezer gemeente maken lekend, dat op Maandag den 9en September i.s. des middags te 12 uur, de gelegenheid :al zijn opengesteld tot kostelooze inenting m herenting van de ingezetenen, die zich iaajtoe ten huize van den geneesheer lanmelden. Slaakdam, 27 Aug. Dat het indijkings- werk zoo zachtjes aan zijn voltooiing nadert is duidelijk merkbaar. Een 6-tal keeten, staande aan Scliooiershoek, met een bevolking van pl.m. 100 personen, zijn reeds opgeruimd. Ook op den Slaakdam zelf wordt de bedrijvigheid minder; een 300-tal arbeiders is reeds vertrokken. Van de 25 paarden, die bij het werk gebruikt zijn, zijn de meeste verkocht. Alleen de machines doen nog geregeld dienst om grond aan te voeren, en schijnen met de nog aanwezige arbeiders ruim voldoende te zijn om het werk op den bepaalden tijd klaar te hebben. Middelburg, 27 Aug. Zooals reeds in ons vorig nummer kortelijk is vermeld, heeft één der intellectueele hoofden van de sociaal-democratische partij in ons land, de heer P. L. Tak, Zaterdagnamiddag plotseling door hartverlamming het leven verloren. Hij had een paar weken geleden, schijnbaar inden bestengezondheidstoesland, Amsterdam verlaten, om eenigen tijd in de badplaats Domburg rust te nemen van de vele bezigheden, waartoe hij in de laatste jaren geroepen was: lid van den Gemeente raad van Amsterdam, lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland, lid van de Tweede Kamer (district Franeker), lid van de Schoolcommissie, lid vande Gezondheids commissie en mogelijk nog meer. Daarbij was hij al sinds jaren redacteur, eerst alleen, later met den heer Wibaut, van het door hemgestichteletterkundig-staatkundigweek- blad De Kroniek. In vroeger jaren had hij verschillende journalistieke functiën vervuld, laatstelijk die van hoofd-redacteur van Het Volk.' De middellijke aanleiding tot het neer leggen van deze betrekking, bekend door beraadslagingen in den boezem der soc.- democratische partij, kenschetst zijne figuur: zijne staatkundige houding was van meer beschouwenden dan strijdbaren aard. Zoo was ook zijn optreden in de bestuurslichamen, waar hij zijne gevoelens te openbaren en te verdedigen had. Als hij sprak, was 't eenvoudig en met een ernst die de goedigheid niet uitsloot; wat hij schreef, was puntig en keurig van vorm. In nog geen 60-jarigen ouderdom heeft dit werkzame leven plotseling opgehouden. De heer Tak werd 24 September 1848 te Middelburg geboren. Hoewel de feestcommissie, opgericht in verband met de komst van het Kon. Echtpaar, het niet noodig oordeelde, buurt-commissies te vormen, zijn toch de bewoners van verschillende straten reeds bijeengekomen en hebben gelden inge zameld om enkele straten te versieren. Ook de hoofdstraat, de Lange Delft, zal in feestelijk gewaad worden gestoken. In verband met het bezoek van het Kon. Echtpaar aan Zeeland, zal liet 2e bataljon van het 3e reg. inf. te Middelburg niet op 13 September in het kamp op Kijk-in-de-Pot bij Bergen-op-Zoom komen. Een compagnie van dat bataljon zal op 9 en de drie andere compagnieën op 16 September dit kamp betrekken. Van het 4e bataljon uit Vlissingen blijft de datum onveranderd, zoodat dit op 13 September te Bergen-op-Zoom aankomt. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Scherpenisse, 27 Aug. Maandagavond j.l. werd ten gemeentehuize alhier geveild stalmest. Daarvan werd kooper voor le en 3e koop C. Nelisse te St.-Maartensdijk voor f 16 en f21, terwijl de 2e koop ge kocht werd voor f 30 door J. van de Velde Jz. te Scherpenisse. Landbouw en Veeteelt. Anna-Jacobapolder, 27 Aug. Omdat er hier werkkrachten te kort zijn om de witte ajuin eenigszins op tijd klaar te krijgen, zijn nu ook verscheidene personen uit Steenbergen met het klaarmaken bezig. Deze komen 's morgens met de eerste tram mee, om 's avonds met de tram van 6 uur weer te vertrekken. RECHTSZAKEN. Brandstichting en uitlokking daartoe. Bij bevelschriften der rechtbank te Middel burg zijn naar de openbare terechtzitting dier rechtbank verwezen: Io. I. F., 20 jaren, arbeider, geboren te St.-Laurens, wonende te Oost- en West- Souburg, thans in hechtenis te Middelburg, ter zake van brandstichting. Aan den beklaagde is mr. J. H. M. Stieger, advocaat te Goes, ambtshalve als verdediger toegevoegd. 2o. P. K., oud 40 jaren, landbouwer, geboren te Oostkapelle, wonende te Oost en West-Souburg, thans in hechtenis te Middelburg, ter zake van het opzettelijk uitlokken tot brandstichting. Aan den beklaagde is mr. P. J. van Bortel, advocaat te Oostburg, ambtshalve als verdediger toegevoegd. KERKNIEUWS. Zondag heeft Ds. J. Pauwe uit lerseke in de Herv. Kerk te Bennekom zijn intrede gedaan, na des voormiddags te zijn be vestigd door den consulent Ds. J. D. de Lind van Wijngaarden. Hij sprak naar aanleiding van Jesaja 45 2. Aan het einde zong de gemeente op verzoek van den consulent Ps. 134:3. Beide malen was het kerkgebouw dicht gevuld. Oud-Vossemeer. Zondag herdacht ds. J. A. de Bruijn, naar aanleiding van 2 Cor. 47, den dag dat hij voor 35 jaren bij de Geref. Kerk te Kollum (prov. Friesland) voor het eerst als leeraar is bevestigd. Op verzoek van een ouderling zong de ge meente den ijverigen predikant staande Ps. 134:3 toe. Ruim 7 jaar is Z.Eerw. in deze gemeente werkzaam. (De Z.) Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Vriezenveen, door ds. C. J Six Dijkstra te Oud-Alblas, vroeger te St.-Maartensdijk. TELEGRAMMEN. O N D E R W IJ S. Poortvliet. Benoemd tot hoofd der school te Wanneperveen de heer J. Slot, eerste onderwijzer alhier. Visscher ij- Berichten. Dezen zomer zijn uit Zeeland weinige schippers naar de Zuiderzee vertrokken om mosselzaad te korren. Op andere jaren was een groot gedeelte van de Zeeuwsche visschersvloot gedurende de zomermaanden in het Noorden; van het jaar zijn er slechts enkele heengetrokken. De oorzaak hiervan is, wijl bij den goed- koopen prijs van het Zeeuwsche zaad er bijna geen vraag is naar broed uit de Zuiderzee afkomstig. Met moeite kan men 50 tot 60 cent per ton bedingen, en waar door de opbrengst vaak de kosten van heen- en terugreis ternauwernood kan dekken. Binnenkort zullen de banken in de Zeeuwsche stroomen weer opengesteld worden voor de zaadvangst. De verwachting is echter niet hoog gespannen. Koninklijk bezoek aan Zeeland. Te Goes heeft men ook een programma vastgesteld in verband met de komst van het Vorstelijk Echtpaar in die gemeente op Vrijdag 13 September. Den avond te voren zullen de drie muziekgezelschappen met fakkellicht de verschillende straten doortrekken. Op den morgen van den feestdag zal van den toren muziek gemaakt worden. Dan volgt een optocht van corporatiën en vaandels en een allegorisch-historische optocht, tot het samenstellen waarvan pogingen worden aangewend, 's Middags zal muziek worden gegeven op een paar pleinen. Te halfvijf heeft de intocht van H. M. de Koningin en den Prins plaats, die een groot deel der gemeente zullen doorrijden vóór zij op het stadhuis worden ontvangen. Bij aankomst van den stoet bij het raad huis zullen daarvoor geposteerd zijn alle muziekgezelschappen, die gezamenlijk het „Wilhelmus" zullen uitvoeren. Verder worden 's avonds nog muziekuitvoeringen gegeven en een vuurwerk afgestoken. Met het oog op den korten beschikbaren tijd is afgezien van het voornemen om H. M. een cantate toe te zingen. Op den feestdag zullen extra-treinen van Vlissingen en van Roosendaal naar Goes loopen. De gouvernements-gebouwen in de Abdij te Middelburg zullen bij het Kon. bezoek geïllumineerd worden met pl.m. 8000 vetpotjes. De gemeenteraad te Sluis heeft afgewezen het verzoek van het comité tot het samenstellen van een historischen optocht bij de komst van het Kon. Echtpaar te Oostburg, om een subsidie van f 500 uil de gemeentekas te verleenen. Aan het muziek-gezelschap „Apollo", dat aan den optocht deelneemt, werd een subsidie van f 50 toegekend. Gemengd Nieuws. Te Valkenswaard (N.-B.) heeft zich dezer dagen een geval van dolheid bij een kat voorgedaan. Een dochtertje van den landbouwer B. D., dat door het dier ge beten werd, is ter behandeling naar Brussel vertrokken. Het Grieksche stoomschip „Ekaterina Koeppa" bracht Zondag te Cardiff twee drenkelingen aan wal. Het waren Russen, die het 's ochtends in het Engelsche Kanaal, niet ver van Star Point, had opgepikt. De twee mannen vertelden, dat zij boeren arbeiders waren, en om aan den krijgsdienst te ontkomen, zich te Libau aan boord van het Russische schip „Alicone" hadden verstopt. Toen zij ontdekt waren, zeide de kapitein, dat hij ze te Rotterdam aan den Russischen consul zou uitleveren. Om dat te ontgaan, sprongen ze 's nachts om 3 uur met een reddingsboei om in zee. Twee uur later zagen ze het Grieksche schip, en op hun geroep nam dit hen op. Laatste Berichten. Fes, 27 Aug. Met uitzondering van de Duitschers en een Italiaan, hebben de Europeanen Zaterdagmorgen de stad ver laten zij worden door soldaten begeleid. Alles doet voorzien, dat zij zonder hinder Casablanca zullen bereiken. Antwerpen, 27 Aug. In een geheime vergadering hebben de stakende haven arbeiders besloten een einde te maken aan de algemeene staking. Alle werklieden zullen morgen weer iu dienst treden, uit gezonderd de graanlossers en de hout werkers, voor wie de staking eenige weken geleden begonnen is. Goes, 28 Augustus. Door de jury der tentoonstelling van reclamemiddelen zijn de volgende prijzen toegekend e pr. firma Rijkens Co., Nieuwer- Amstelgouden medaille2e pr. A. Mogendorf, Arnhem, verguld zilveren medaille; 3e pr. L. J. v. Immerzeel, Rotter dam, zilveren medaille; 4e pr. Tob Groen Co., Amsterdam, zilveren medaille; 5e pr. Oosterbaan Le Cointre, Goes, zilveren medaille; 6e pr. C. Dominicus Jr., Katten- dijke, zilveren medaille; 7e pr. A. R. F. v. Opdorp, Goes, zilveren medaille; 8e pr. A. J. Polak, Groningen, bronzen medaille; 9e pr. B. Quist, Goes, zilveren medaille. Eervolle vermelding 'is toegekend aan J. C. de Beste, Goes; K. Dekker, Den Haag; J. J. Stokmans, Goes; Boluyt Co., Goes; J. Fabüry de Jonge, Goes; Hulskamp# Molijn, Rotterdam; H. P. v. d. Hell, Goes; A. A. Somer, Goes; A. Noordhoek, Goes, F. den Hollander, Goes; Gebr. Smit, Goes; I. Luteijn, Goes; Dekker, Goes; De Buck, Goes; La Vitesse, Goes; Mann- hardt, Goes; W. Buitendijk, Goes; Antoine Mes, Middelburg; Zaanstroom, Amsterdam. Middelburg, 28 Augustus. Het „Schuttershof" was hedenmiddag gevuld met tal van afgevaardigden van verschillende sociaal-democratische ver- eenigingen, om hulde te brengen aan de nagedachtenis van den heer P. L. Tak. Op het tooneel was een schat van bloemen, kransen enz. opgestapeld. De verdiensten van den overledene werden achtereenvolgens herdacht door de heeren F. M. Wibaut en W. H. Vliegen, die namens het partij bestuur der S. D. A. P. sprakenden heer Schaper, namens de sociaal-democratische Kamerfractie; Van der Waarden, namens de afdeeling Amsterdam; Helsdingen, namens de Vereeniging van sociaal-democratische Raadsleden. De heer Loopuijt herdacht zijn overleden vriend. Namens het district Franeker sprak de heer Van der Plaats. De heer Henri Polak voerde het woord namens den Diamantbewerkersbond. De heer Miranda sprak namens de afdeeling Amsterdam 3, terwijl ten slotte de heer Zoethout namens de journalisten de ver diensten van Tak herdacht. ZIERIKZEE. Tijd van Hoogwater en van Laagwater. Aug.-Sept. Mum. ouderdom. 28. 20 29. 21 30. V. 5.47 n. 31. 23 1. Zo. 24 2. 25 3. 26 4. 27 voorm. 5.55 11.17 nam. 6. 4 11.46 voorm. 6.33 nam. 6.42 0. 1 voorm. '7. 8 0.30 nam. 7.t9 0.50 voorm. 7.54 1.18 nam. 8.12 1.48 voorm. 8.50 2.14 nam. 9.27 3. 0 voorm. 10. 8 3.29 nam. 10.53 4.25 voorm. 11.33 5. 1 nam. 5.43 voorm. 0.11 6.11 nam. 0.38 6.40 Tijd van H. W. te Dordrecht 3.15 uur later. L. W. 5.30 Zeetijdingen. Zierikzee. UITGEKLAARD: 25 Aug. De barge „Cecilia", kapitein J. T. Boatwright, van Pruisen naar Engelandgeladen met cementplaten. 28 De barge „Enterprise", kapitein A. Dorrell, van Pruisen naar Engeland, geladen met mineraal water. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 27 Aug. Op de veemarkt waren aangevoerd: 42paarden, 1012 magere en 574 vette runderen, 204 vette, 106 nuchtere en 202 graskalveren, 2 schapen of lammeren, 920 varkens, 198 biggen, 3 bokken of geiten. Koeien en ossen 32 tot 38 ct., stieren 28 tot 33 ct., kalveren 37 J tot 42) ct., varkens 24 tot 26 J ct., lichte 22 tot 23 ct., alles per half kilo. Melkkoeien f 160 a f 280, kalfkoeien f 185 a f 305, stieren f 90 5 f 175, pinken f 65 5 f 150, graskalveren f 24 f 56, vaarzen f 85 f 195, alles mager vee; biggen f 6,50 5 f 14,50, slachtpaarden f 130 i f 140, paarden f 125 f 200. Nuchtere kalveren: fok- f 11,50 f 19, slacht- f 8jè f 11. Biggen f 1,10 f 1,70 per week. Vette runderen weinig aangevoerd en met tragen handel. Van de buitenslagers waren er verscheidene weggebleven. Vette kalveren tamelijk aangevoerd. De handel blijft ongunstig. Stieren ruim aangevoerd er was veel kooplust, ook voor het buiten land. Handel in magere ossen kalm. Melk- en kalfkoeien met onbeduidenden handel. Er waren voldoende buitenlanders, waaronder enkele Spanjaarden, doch met het oog op de heerschende tongblaar wordt er zeer voorzichtig gekocht. Handel in jong vee zeer kalm. Nuchtere fok- en slachtkalveren waren goed te verkoopen evenals de graskalverenwaarvoor ook voor het buitenland redelijk vraag was. In biggen ging er weinig om. Handel in paarden traag. De prijzen, hedenmorgen aan de Rotterdamsche Eierenveiling besteed, zijn als volgt: voor kippeneieren f 4,20 f 4,90, eendeneieren f 4,40 per 100 stuks. Aanvoer 21,850 stuks. Schiedam, 27 Aug. Noteering distilla teurs UJ. STOOMBOOTDIENST AUG.- SEPT. Van Vlissingen naar Rotterdam. Van Middelburg naar Rotterdam. Van Rotterdam naar Middelb. en Vlissingen. Amsterdamsche Tijd. Donderd. 29 Vrijdag 30 Zaterd. 31 Maandag 2 Dinsdag 3 Woensd. 4 'sm. 8,— - 8- 8,— 7,30 7,30 7,30 's m. 9,30 9,30 9,30 8,45 8,45 8,45 's m. 8,45 8,45 8,45 8,30 8,30 8,30 EBEN-HAËZER. Zaterdag 31 Augustus a.s. hopen j onze geliefde Ouders: JACOBUS HENDR1KSE en LIENTJE HENDRIKSE— wlllemse j hunne 30-jarige Echt vereeniging I te herdenken. Ouwerkerk, 22 Augustus 1907. Hunne dankb. Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen: Uit aller naam, JAN M. HENDRIKSE. Ondertrouwd A. ARNOLD en G. C. BUIJZE. Zierikzee, 28 Augustus 1907. Getrouwd: JOH. L. STROOBAND, Wedr. van A. J. van Bezooijen, en A. M. VAN BEZOOIJEN, die, mede namens wederzijdsche Familie, hunnen dank betuigen voor de vele be wijzen van belangstelling bij hun Huwelijk ondervonden. Zierikzee, 27 Augustus 1907. Geboren: D/ENA CORNELIA, Dochter van T. BOS en E. J. BOS—Van Splunter. Ballum op Ameland, 24 Augustus 1907. Heden overleed plotseling onze geliefde Echtgenoote en Moeder Pieternella van Seters— Slierendregt in den ouderdom van bijna 41 jaar. Rijswijk (Z.-H.), 24 Aug. 1907. Geestbrugweg C 40. A. VAN SETERS. F. A. J. VAN SETERS. A. W. VAN SETERS. V Hartelijk dank aan allen, die blijken van belangstelling gaven bij gelegenheid van onze 40-jarige Echtvereeniging. Nieuwerkerk, 29 Augustus 1907. M. C. LODEW1JK, Gep. Brig.-Tit. der Rijks-Veldwacht, Echtgenoote en Familie. Heden herdenkt JOH. BUSCOB den dag, waarop hij vóór 25 jaar bij mij in dienst trad. Eerst als gewoon werk man en enkele jaren later als hoofd over een aantal werklieden, waarbij hij steeds getrouw zijn plicht betrachtte, geniet hij ook thans wat de regeling der Zaadteelt betreft, mijn volste vertrouwen. Dat het hem gegeven moge zijn nog lange jaren aan mijne Zaak verbonden te zijn, is de wensch van zijn Patroon A. D. HOBBEL, Zaadteelt en Zaadhandel, Molendijk 149, ooltgensplaat (Z.-H.) Wat is beter dan ÉÉNE THOMSON'S PUDDING 7 TWEE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 3