ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 29 Augustus 1907. (Z ierik-zeescïie Cou.r an t). NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8506. Oirecieur: A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FRaNKEL. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiën, van 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. egrooting der Inkomsten en Uitgaven der Gemeente voor 1908. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ierikzee maken bekend, dat de begrooting der ïkomsten en uitgaven dezer gemeente voor het ienstjaar 1908, zooals die op heden aan den lemeenteraad is aangeboden, van nu af, gedurende eertien dagen on de Secretarie der gemeente ter zing ligt, en tegen betaling der kosten verkrijg- aar wordt gesteld, ingevolge de wet. Zif.rikzee, den 28 Augustus 1907. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. CHINA. Het Chineesche departement van buiten- jandsche zaken heeft zich tot de gezanten an Frankrijk en Japan te Peking gewend iet een nota, waarin wordt geprotesteerd ;geu enkele paragrafen van het onlangs esloten Fransch-Japansch verdrag. In edoeld verdrag toch komen Japan en rankrijk overeen elkaar te zullen helpen, oor het geval, dat het mocht noodzakelijk /orden rust en veiligheid te gaan herstellen n die deelen van het Chineesche rijk, /elke grenzen aan streken, waar Japan f Frankrijk souvereiniteitsrechten uit- efenen of een protectoraat hebben gevestigd. De openbare meening in China is over e bedoelde paragrafen in het verdrag rnstig verstoord geweest; en ook de nderkoningen der verschillende Chineesche irovincies zagen daarin een inbreuk op e souvereiniteitsrechten van China. Het Wai-Woe-Poe protesteerde dus bij e gezanten van Frankrijk en Japan, die jevallig beiden met vacantie afwezig /aren. De nota's werden echter beantwoord oor de te Peking achtergebleven zaak- elastigden, die betoogden, dat in geen nkel opzicht was bedoeld, inbreuk te raken op de souvereiniteitsrechten van hina. De Chineesche regeering is met dat ntwoord niet bijster voldaan. JAPAN. Tokio, 26 Aug. In Hakodate woedde edenmorgen een hevige brand. Bijna 0 pCt. van de geheele stad is in de sch gelegd. Alle consulaten, behalve het imerikaansche, zijn verbrand. INDIË. Van den diefstal te Kota Radja is 290,000 bij een inlandsche vrouw te angsar teruggevonden. Zondagochtend is Priok als verdacht gearresteerd Van laaien, broeder van den gouverneur van tjeh. Dinsdag is hij doorgezonden naar e justitie te Padang, waar de zaak be- andeld zal worden. Hij kwam van ngapore. (TV. Rott. Ct.) AMERIKA. Vrijdag is op Sagamore Hill, het buiten verblijf van president Roosevelt te Oyster Bay, een belangrijke vergadering gehouden. De President zat voor; verder waren aan wezig de waarnemend minister van Marine Newberry, de directeur van het bureau voor de zeevaart, schout-bij-nacht Brownson en schout-bij-nacht Evans. Na afloop werd ambtelijk bekend gemaakt, dat een vloot van 16 slagschepen in December a.s. van de Oostkust der Vereenigde Staten naar de Westkust zal vertrekken. Ook de route is vastgesteld; de schepen gaan door straat Magellaen. Er is nog geen beslissing genomen wat betreft den thuisweg. Het is echter naar de New-York Herald te verstaan geeft niet onmogelijk, dat de Suez-kanaal- route wordt gekozen. Schout-bij-nacht Evans moet na de con ferentie hebben verklaard, dat hij de route door straat Magellaen niet zou hebben gekozen, indien men hem de keus had gelaten. Deze zelfde vlagofficier deelde nog aan een persman mede, dat uit de ervaringen met het nieuwe slagschip „Connecticut" was gebleken, dat de schepen, door de marine zelf gebouwd op de marinewerven, beter voldoen dan schepen onder contract uitgevoerd aan particuliere werven. De slagschepenvloot zal vermoedelijkeen bezoek brengen aan Puget-Sond. Behalve'de slag schepen gaat ook een zeer groot aantal torpedo-booten. Dat het niet gemakkelijk zal wezen, het vraagstuk der steenkool- en watervoorziening van een zoo machtige vloot, welke zóó verre afstanden moet afleggen, op te lossen, spreekt wel vanzelf. Maar het departement van marine zond in 1904eentorpedobooten-flotilleomAmerika's Zuidpunt naar de Filippijnen. De toen opgedane ervaringen zullen nu uitmuntend te stade kunnen komen. NOORWEGEN. Kristiania, 25 Aug. De koningin van Engeland en prinses Victoria zijn heden middag op het koninklijke jacht „Victoria and Albert" hier aangekomen. Zij werden door den koning en de koningin van Noorwegen ontvangen en begaven zich vervolgens naar het kasteel op Bygde. RUSLAND. De matroos Matoesjenko, die één van de leiders was der muiters op de „Potemkin" en die commandant Golikof doodde, is deze week te Odessa in hechtenis genomen. Men vond in zijn bezit een valsche pas, een groote som gelds en wapenen. Hij kwam uit Amerika, om zijn revolutionaire propaganda onder de Russische matrozen weder te beginnen. Hij zal terechtstaan voor den marine-krijgsraad. Het hoofd van de politie te Moskou heeft verboden, dat de gewezen geestelijke Tisjwinski als student aan de hoogeschool daar wordt ingeschreven Tisjwinski be hoorde tot de vijf geestelijken in de Doema, die de Synode voor de aeus heeft gesteld hun geestelijke bediening neer te leggen of zich van de linkerzijde af te scheiden. Tisjwinski koos het eerste, en wilde gaan studeeren. Te Helsingfors staakt een groot gedeelte der bakkersgezellen, en dienten gevolge namen eenige patroons het besluit, jonge meisjes te engageeren. De proef gelukte uitmuntend. De meisjes leerden haar werk verbazend vlug, waren zindelijk en vlijtig, en hebben zich dus waarschijnlijk voor goed een plaats in het bakkersbedrijf veroverd. In één der grootste inrichtingen op dat gebied zijn thans reeds 24 meisjes werk zaam, die, bij de gelijkstelling der beide geslachten, die men, zooals men weet, sedert lang in Finland heeft, natuurlijk hetzelfde loon genieten als haar mannelijke collega's. Kolonel Iwanof, de directeur der cellulaire gevangenis in de Wiborgsche wijk te St.-Petersburg, is door een on bekenden jongen man op straat met een revolver doodgeschoten. De dader is in hechtenis genomen. Op zijn vlucht wondde hij nog een politie-agent. ENGELAND. Prinses Alexander van Teek, een dochter van de Hertogin van Albany, zuster van de Koningin-Moeder der Nederlanden, heeft een zoon gekregen. Dit is het tweede kind; het eerste is een meisje. Toen Maandag in het Engelsche Lagerhuis de regeering, om het wets ontwerp ten bate van de uitgezette Iersche pachters te redden, geneigd bleek, eenige wijzigingen niet alle die het Hooger- huis er in aangebracht had, over te nemen, verlieten de Iersche nationalisten na een protest de vergaderzaal. Zij wilden niets meer van het wetsontwerp weten. John Redmond, hun leider, zei voordien, dat het de unionisten in Lager en Hooger- huis te doen was, de regeering in Ierland, met de bevolking in botsing te brengen. Komt de wet voor de uitgezette pachters niet in redelijken vorm tot stand, dan zullen er van den winter onlusten uit breken. Men zal zich herinneren, dat er eenigen tijd geleden in Engeland veel te doen is geweest over een geschiedenis te Nairohi in Engelsch Oost-Afrika. Eenige Engelsche kolonisten hadden daar in het openbaar een aantal inboorlingen afgerost, wegens beleediging van blanke vrouwen de rechters, zoo was 't oordeel van de kolonisten, straften die vergrijpen niet naar behooren. Tegen vijf Engelschen werd wegens dat nemen van de wet in eigen hand een strafvervolging ingesteld. Drie hunner, tot een flinke gevangenisstraf veroordeeld, ondergingen die straf; het vonnis van de twee anderen, beiden kapiteins of oud kapiteins van het Engelsche leger, werd niet aanstonds uitgevoerd, aangezien de hoogere rechter een onwettigheid in hun geding vond en het vonnis ten slotte ver nietigde. De gouverneur der kolonie liet appèf van de uitspraak aanteekenen, maar op een brief van de beide kapiteins, waarin zij erkenden dat zij met die be straffing van de inboo.rlingen verkeerd hebben gedaan, trok de gouverneur dat appèl in. Deze twee mannen liepen dus geen straf op. Maar nu beweren de drie veroordeelden, die al gezeten hebben, dat hun vonnis dan ook onwettig is geweest, en zij zullen in Engeland een eisch tot schadevergoeding tegen den minister van koloniën instellen wegens onwettige vrijheidsberooving. De heeren eischen f 60,000. Longford (Ierland), 27 Aug. Farrell, lid van het Lagerhuis, en veertig anderen zijn in hechtenis genomen in verband met de Iersche landtroebelen. DUITSCHLAND. In den tuin van het zomerverblijf van wijlen groothertogin Alexandrine is het te harer gedachtenis opgerichte gedenkteeken onthuld. Het weêr was goed. De Groot hertog geleidde Koningin Wilhelmina, de Keizer Groothertogin Alexandra. Verder waren tegenwoordig Groothertogin Marie, de Groothertogin-Moeder Anastasia, Prins Hendrik der Nederlanden, de Kroonprinses van Denemarken, Grootvorst en Groot vorstin Wladimir van Rusland, Prins en Prinses van Windischgtz. Minister Graaf Bassewitz hield, vóór de onthulling, een herdenkingsrede. Bij den rondgang om het gedenkteeken legde ook Koningin Wilhelmina een prachtigen krans neer. Na de plechtigheid vereenigden de vorstelijke personen en hun gevolg zich aan een noenmaal. De Koningin, Prins Hendrik en Groot hertogin Marie keerden naar Rabensteinfeld terug, waar 's avonds een familie-maaltijd werd gegeven. De Keizer geleidde Koningin Wilhelmina naar tafel. De Keizer is naar Hannover vertrokken. Prins Hendrik was onder degenen die aan het station afscheid van hem namen. Het internationale socialistische congres te Stuttgart is Zaterdag geëindigd met de eenstemmige goedkeuring van de motie over het militarisme, zooals de commissie haar voorstelde. In die motie wordt slechts de wenschelijkheid uit gesproken, het militarisme tegen te gaan „met de meest dienstige middelen", zonder dat die middelen zelf worden opgenoemd. Onopgelost blijft dus eigenlijk het groote punt van geschil tusschen Fransche en Duitsche socialisten, n.L: of in geval van oorlog tot een staking der soldaten zal overgegaan worden. Vandaar dan ook, dat Hervé, de bekende verdediger dier laatste opvatting, zeide, dat de Duitsche socialisten volkomen omgekeerd hadden gesproken als nu de motie luidde: vóór de laatste zou hij met beide handen willen stemmen, terwijl hij het met de redevoeringen der Duitsche socialisten volkomen oi.eens was. Niettegenstaande deze bezwaren nam het congres de motie van de commissie aan, en Hervé sprong bij de stemming op een tafel om goed te laten zien, dat hij er vóór was. Hannover, 26 Aug. In antwoord op een begroetingstoespraak van den burgemeester, ter gelegenheid van den plechtigen intocht des Keizers in de stad, zeide Z. M.Dat het mogelijk geweest is den vrede zoolang te bewaren, danken wij, naast de genadige beschikking des Hemels, aan het zwaard der beproefde troepen. Geve God, dat het mij gelukken moge, ook voor de toekomst dit kostbare onderpand, zonder hetwelk de krachtigste arbied der burgers, boeren en werklieden vergeefsch is, in stand te houden. BELGIË. Antwerpen, 26 Aug. De Fédération ham heden geen besluit over het nieuwe voorstel van den burgemeester. Zooeven, half tien, zijn aan het Middenstation de door de Norddeutsche Lloyd aangeworven werklieden uit Duitschland aangekomen. Zij werden opgewacht door een vrij talrijke menigte en onder de hoede der politie in rijtuigen weggebracht. 27 Aug. De Fédération Maritime handhaaft de beslissing van Zaterdag, niet meer met de dokwerkers te onderhandelen. De burgemeester laat echter alle hoop niet varen, vergadert hedenmiddag 3 uur met de afgevaardigden der arbeiders. De pogingen van de bestuursleden van de Kamer van Koophandel bij de Fédération zijn niet geslaagd. De toestand is ge spannen, de verbittering groeit aan. Toch schat men op het bureau van de Fédération, dat het niet langer dan een week nog kan duren. De Engelsche foremen-vereeni- gingen lieten weten, dat zij geen andere booten voor Antwerpen met kolen bestemd zouden helpen stouen dan die uit Antwerpen toegekomen weer terug moeten. De andere zouden langs Zeebrugge gaan. Op de bijeenkomst der werkers vanochtend is één der 70 Duitschers, die gisteravond zijn I. Om den rijstbouw beweegt zich het leven van den inlander met zijn feesten n teleurstellingen", lezen we in het eesterwerk van den welbekenden schrijver, leze mooie zin schoot mij te binnen, toen |k dacht aan den Zeeuwschen arbeider en :ijn varken. Want wat voor den bewoner /an Insulinde de rijstbouw is, dat is voor ien eenvoudigen arbeider onzer Zeeuwsche ■ilanden met haast evenveel recht zijn arken. Daarginds moge feestvreugde eerschen in de dorpen, wapneer de rijst- ;churen worden gevuld, hier is feest in e schamele woning van den arme, wanneer e vleeschkuip wordt in gereedheid gebracht. Men moet het leven dier eenvoudige ieden kennen, hun worstelen en zwoegen egen gebrek en ontbering, om te kunnen eseffen, wat het varken voor hen beteekent. Het zal u, dan niet verwonderendat ilgemeene verslagenheid (ofschoon niet iterk naar buiten tredende) heerscht in de lorpen, wanneer zich enkele gevallen ïebben voorgedaan van de zoo gevreesde /lekziekte, die immers dood en verderf jrengt over zoovelen van die dieren, en irmoede in de gezinnen, waar betrekkelijk velvaart heerschen kon. Gij zult meege- -oelen de anstige spanning, waarmee man :n vrouw vaker dan gewoonlijk hun varken ipzoeken, en waarmee ze naar den voeder jak kijken, of die wel goed leeg is. Ook zal het u treffen, met welk een zorg oude zakken of een paar bossen stroo op staken boven den loop uitgespreid worden, om het beest te vrijwaren tegen de brandende stralen der gloeiende Augustuszon. Als gij getuige kondt zijn van die aan teeder- heid grenzende bezorgdheid, dan zoudt ge voluit instemmen met den kleinen jongen, die met de borst gebogen over de mest putheining, in philosofische beschouwingen verdiept, tot den knorrenden viervoeter de woorden richtte „Vèrrekentje, vèrrekentje, wat je toch een goed leven; eten in drienken krieg je, inj'oef nie nê schole!" En de vrouw, over haar armoede spre kende, „dat 't toch zoo'n toer is, om zoonder schuld deur de wereld te kommen, as j' èlleken dag mit je zessen an têfel zit, in dat je 't vèrreke oak voor een man kan rekene, die z'n possie mot oa", geeft met die ontboezeming voldoende weer de hooge plaats, die het varken in het een voudige huishoudentje inneemt. En geen wonder. Geen ander vleesch- voedsel komt bij den arbeider op tafel, dan wat zijn eigen varken hem verschaft. Hoe meer zijn varken eet, hoe liever. Het schreeuwen van het dier, op tijd van voederen, klinkt hem als muziek in de ooren. Wijdt hij het ook al die zorgen, om het later grooter en dikker te kunnen slachten, het neemt niet weg, dat door die goede behandeling een zeker verbond van vriend schap tusschen mensch en dier ontstaat, die ons zoo zachtjes aan zou gaan doen denken aan die tusschen meester en hond. 't Is dan ook wel te verklaren, dat de eenvoudige man, al is het ook maar voor een oogenblik, met een zeker gevoel van weemoed neerziet op het dier, dat zoolang het voorwerp was zijner teerste zorgen, wanneer de slager het zijn mes op de keel heeft gezet, „mar 't mot natuurlijk toch, ie is t'r voor ëmest, maar as z'n eenmêle d'n doodsteek geve, dan voel je toch nog, dat je eige bin an zoo'n beest". II. Middernacht. Een flikkerend nachtpitje werpt een zwak licht in de stille huiskamer, en teekent schaduwen van stoelen op de witte tegeltjes van den wand. Achter de groene bedsteêgordijnen klinkt opeens gejaagd en toch onderdrukt de stem van een vrouw „Piet, bé je wakker, Piet, Piet, oor toch is wakker, toe, gauw". „Hu noe, ja, wat zè je, wat is t'r is 't antwoord. „Ik kan mar nie slêpe, 'k nog gin oagje toe ëdê, ik dienke oal mar over 't vèrreke. Ie eet oaltied z'n bak zoo schoontjes leeg, in van êvend liet 'n die oallef vol stê. Ik bin toch zoo ongerust, 't is zoo wèrrem oale dag. Toe, gê jie d'r is even uut om te kieken, oe of'n 't eit, doe tat is, asjeblieft". „Mó mensch, dat doe 'k nie oor, 't is wel errig, as 't zoo weze mot, mit dan kunne m'n d'r toch niks an doe voor d'n óchend. Gê m3 slêpe, gauw; je mot trek 't errigste niet dienke, 't zal wel schikke". „Nee, Piet, je kan zegge, wat je wilt, maar ik rust noch duur. As jie d'r nie uutgêt, dan doe ik 't". „Oor is ier, ik bluve ligge, oor, je lei je 'n eige mar an te jêgen voo niks. Ik eet oak wel is een boterham minder". „Ja mar 't is zoo'n kwêjen tieddê binne d'r al zooveel ziekIk gê d'r uut". Vijf minuten later. „Piet, slêp j' al „Nee, oe eit 'n 't „O, ik bin toch zoo blie; toen S 'k mar eventjes smekte, kwam 'n al knorrende nê m'n toe. In z'n bak was leeg. Dê wêre nog een pêr schepjes in d'n emmer; die k'n mar ëgeve. Ik ka je niet zegge, oe blie 'k bin; noe die onruste uut m'n lief is, z& 'k wè slêpe". „Gauw dan mar; 't is mèrrige weer vroeg dag". Zij wenschten elkander welterusten en weer wordt alles stil. Alleen het driftige tikken van het kleine klokje verbreekt de stilte. 't Loopt tegen den morgen. Kalm en vredig ligt het dorpje in zijn landelijke omgeving. Geen blaadje ritselt in de hooge boomen van het kleine kerkhof als groote schaduwen teekenen de gevels der huizen zich af tegen het uitspansel. De klok in den ouden dorpstoren slaat half vier en langzaam sterft de heldere metaalklank weg Daar wordt een deur geopend en storend klinkt het knarsen der hengsels in de plechtige stilte van den zomernacht. Een paar houten klompen klotsen over het straatje naast het huis en een forsch ge bouwd man stapt naar het donkere hok achter zijn woning, 't Is Pief. Al leek hij een paar uren zoo onverschillig, dat hij niet eens even wou gaan kijken, hij wordt meer door onrust gekweld, dan hij misschien zichzelf bekennen wil. Vroeger dan gewoonlijk is hij opgestaan; 't stond hèm toch ook niet aan, dat 't varken gisterenavond zijn bak niet leeg had. En nu daar is hij erdaar, achter die ruwe planken, ligt zijn rijkdom, zijn trots, zijn varken, dat hem zoo hopen deed op een onbezorgden winter. Wat zou hem wachten! Met kloppend nart nadert hij het deurtje van het hok. Het staat open; 't is anders zoo benauwd daarbinnen. Even het hoofd gestoken in de donkere ruimte, een klakkend geluid gemaakt met de tong en wat een verluchting, als uit den donkeren hoek een zacht geknor dichter naar den voederbak komt. Liefkozend klopt hij het dier op de harde, borstelige huid en geeft het zoete namen, terwijl de lobbes zijn bemorsten snuit nu.nr heni opheft en knorrend zijn tevredenheid over de goede behandeling betuigt Gelukkig, de bak is weer leeg. Gauw wat gerstemeel met water aange mengd, tot een pap, en met innig welge vallen laat Piet zijn oogen rusten op zijn dikkerd, die smakkend den draf opslobbert. De man kan gerust zijn, althans nü nog. Vlug gaat hij in huis terug, om zijn vrouw 't goede nieuws te vertellen. De brave ziel, wat heeft ze er mee tusschen gezeten! En nóg is ze niet heelemaal gerust, want

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1