J Raadszilling m 23 Aug. 1,1. Ie Wisseokerke. Brief uit Scheveningen. Kris en Kras door Zweden. Hel lieflijke Dalecarlië en zijn iiere bewoners. Brouwershaven. 30 Augustus a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer L. C. Straub, thans brigadier-majoor der rijksveldwacht te dezer plaatse, in 's rijks dienst trad. In 1882 werd hij aan gesteld als rijksveldwachter-jachtopziener, standplaats Oud-Vosmeer (voordien was hij agent van politie te Zierikzee) en na alle rangen, n.l. die van gekleed rijks veldwachter, brigadier-titulair en brigadier doorloopen te hebben, werd hij in Maart 1904 bevorderd tot brigadier-majoor. In 22 jaar had hij dus de hoogste sport van zijn maatschappelijke ladder bereikt, wat bij de rijkspolitie in zoo'n korten tijd weinig voorkomt. Moge het hem gegeven zijn, nog vele jaren met denzelfden ijver en opgewektheid in het belang van de maatschappij werkzaam te zijn. St.-Filipsland, 23 Aug. Met het oog op 't te verwachten reizigersverkeer bij ge legenheid van 't Koninklijk bezoek aan Zierikzee, deed de Rotterdamsche Tram weg-maatschappij heden een proefrit op het traject Steenbergen—Anna-Jacobapolder, met eenige rijtuigen der Zuid-Nederlandsche Stoomtrammaatschappij. De heer J. van Steenbergen, directeur van het hier bestaande Fanfare-Corps „Concordia", behaalde met het gezelschap „Amicitia" te Steenbergen, waarvan hij tevens leider is, op het concours te Naald wijk den eersten prijs. Alhier circuleert een adres ter tee- kening, waarvan de strekking is, den even- tueelen verkoop van gronden in den nieuwen polder in kleine perceelen te doen plaats hebben, zoodat ook zij, die een klein kapitaaltje bezitten, grondeigenaar zouden kunnen worden. Aan Q. B., wier zoon sedert Mei als milicien onder de wapenen is, wordt van Rijkswege wekelijks f 3,60 uitgekeerd, wijl die zoon als kostwinner voor 't huisgezin wordt beschouwd onmisbaar te zijn. Tholen. Ten gevolge van de lezing, gehouden door den heer O. Bolier, is alhier een afdeeling van de Volksweerbaarheid opgericht, aanvankelijk met 36 leden, waarvan zich 16 hebben opgegeven voor een schietvereeniging. Qoes. Wij vernemen, dat H. M. de Koningin goedgevonden heeft dat de Goesche Eerewacht te paard H. M. en Z. K. H. den Prins der Nederlanden op 13 Sept. a.s., afhaalt aan 't Catsche veer. Tot leden der Jury voor de Tentoon stelling van Reclame-middelen zijn door het bestuur der Vereen. „Handelsbelangen" benoemd en hebben die benoeming aan genomen, de heerenE. v. d. Bosch, P. A. de tigny en A. D. F. v. de Wart, allen te Goes, D. J. v. d. Have, Kapelle, L. Ochtman, Zierikzee, en A. H. Polak, Vlissingen. Middelburg. In een gisteren (Zondag) alhier gehouden vergadering is besloten tot oprichting van een Zeeuwschen Bond van Schietvereenigingen van afdeelingen van de Vereeniging „Volksweerbaarheid". Zaterdagavond is te Domburg, waar hij tijdelijk vertoefde, plotseling overleden de heer P. L. Tak, lid der Tweede Kamer voor het district Franeker, lid van de Prov. Staten van Noord-Holland en lid van den gemeenteraad te Amsterdam. Vlissingen. Voor het examen van zee- loods in de zeegaten der Ooster- en Wester-Scheldeis alhier geslaagd de loodskweekeling J. L. van Hoeke van het Ned. loodswezen alhier. De Hollandsche zeelichter „Scheep vaart II" wordt deze week alhier verwacht, komende van Sunderland, met een lading steenkolen voor de gasfabriek. Ingezonden Mededeelingen. (Onder verantwoordelijkheid van den Inzender). Van 1-5 regels f I,—elke regel meer f 0,20 Hen Middelburgsch bewijs voor Zierikzee. Mejuffrouw J. BOUWENS, Vlissingschestraat K 48 te Middeïburg, meldt ons: Gedurende acht maanden leed ik onophoudelijk aan een vreese- lijke pijn in het benedengedeelte van den rug en in de lendenen. Het ergste was het wanneer ik bukken moest en als ik mij daarna oprichtte, scheen het wel alsof ik door den grond zou gaan zelfs wanneer ik van mijn stoel opstond, had ik veel pijn. Ik had ook veel last van duizelingen en schemeringen voor de oogen, en kreeg zwee tingen, welke onmiddellijk door huiveringen gevolgd werden. Allerlei geneesmiddelen hier voor aangewend, brachten mij geen baat, totdat ik ten slotte kennis maakte met foster's Rugpijn Nlerenpillen en het is mij een vreugde u te kunnen berichten, dat ik hierdoor een groote verlichting bekomen heb, en toen ik twee doozen gebruikt had, was mijn pijn zoo goed als geheel verdwenen. Uit dankbaarheid zal ik ze steeds andere lijders aanbevelen. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig u het publiek te maken op elke wijze die u goeddunkt. De échte Foster's Rugpijn Nierenpillen geven geleidelijk genezing aan het teere nieren-organisme, daar ze de nieren helpen om het bloed te zuive ren en den vloeibaren afval uit het lichaam te verwijderen, die rugpijn, rheumatiek,onregelmatige waterloozing, graveel en steen in de blaas ver oorzaken. foster's Rugpijn Nierenpillen zijn de pillen, die u zullen genezen, taat u niet overhalen iets anders te probeeren. Ze zijn te Zierikzee verkrijgbaar bq den Heer M. S. POLAK, gedipt. Drogist, en te Tholen bil den Heer W. POTTER, filiaal Apotheek „Coronoe", Slootstraat. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1,75 voor één of t 10,— voor 6 doozen. RECHTSZAKEN. Onjuiste invulling der loonlijsten. De aannemer G. te Groningen was bij vonnis van 13 Juli 1907 van het kantongerecht alhier wegens overtredingder Ongevallenwet veroordeeld tot f 150 boete of 30 dagen hechtenis. Hij was bij de rechtbank van dat vonnis in beroep gekomen. Uit het verhaal, dat hij thans voor de rechtbank deed, bleek dat hij verzuimd had ver schillende zijner werklieden op de loonstaten in te vullen. Beklaagde schreef dit toe aan een ongeluk. Zijn kinderen hadden nl. zijn loonboekjes in handen gekregen en deze verscheurd. Daardoor was hij de invulling op de loonstaten vergeten. Ook voerde hij tot zijn verdediging aan, dat hij het werk aan anderen weer had onder-uitbesteed. Het O. M. zeide geen getuigen gedag vaard te hebben, omdat de schuld bij de zitting van het kantongerecht voldoende gebleken was. Het vroeg titans bevestiging van het vonnis. Het weekblad De Risicobank teekent hierbij aan„Met groote belangstelling is door ons hiervan kennis genomen en, wij willen het niet ontkennen, tevens met voldoening. Een exemplaire straf is noodig om sommige werkgevers te doen zien, dat een eerlijke invulling der loonlijsten noodzakelijk is. Het is verre van ons om te onderstellen, dat vele werkgevers de wet trachten te ontduiken en zich door onjuiste opgaven op de loonlijsten willen bevoordeelen. Maar dat er zijn, die niet schromen dit te doen, staat wel vast; het nemen van strenge maatregelen tegen zulke lieden is ook naar onze overtuiging hoogst gewenscht, ja beslist noodzakelijk". KERKNIEUWS. Aangenomen het beroep naar Doesburg, door ds. J. F. L. A. de Jagher, predikant bij de Hervormde Gemeente te Burgh. O N D E R W IJ S. Geslaagd voor de akte Fransch I. o. de heer A. Coumou te Sluiskil (geb. te Zierikzee). Tot onderwijzer te Heinkenszand is benoemd de heer A. van den Ende, tijdelijk onderwijzer te Oosterland. Visscher ij- Berichten. Oesters en Mosselen. De verwachtingen van het aanstaande seizoen zijn bevredigend. De oesters groeien flink, op sommige plaatsen is zelfs de groei buitengewoon goed, en ziet men pracht-exemplaren van randen. Omtrent de visch kan nog niets gezegd worden, daar de oester nu nog in de wisselperiode is. Vandaar dan ook, dat het verstandig is, niet te vroeg te beginnen met de aflevering. Dit jaar is de broedval overal slecht. Omtrent de gevolgen van dien geringen broedval zijn de meeningen verdeeld. Sommigen beweren, dat deze gunstig kan werken op den komenden handel, anderen beweren het tegendeel. De eersten zijn natuurlijk overtuigd, dat juist overvloed van broed en oesters be lemmerend werkt op prijzen en omzet. Het is te hopen, dat zij gelijk hebben, en dat daarvoor de belanghebbenden een goed jaar tegemoet gaan, want in de laatste jaren kunnen de oesterhandelaren werkelijk niet roemen over de goede resultaten hunner bemoeiingen. Van 1117 Augustus werden van uit Bruinisse verzonden 2950 ton mosselen naar België en Frankrijk a f 0,60 tot f 2,60 per tonnaar Nederland, Engeland en Duitschland 500 balen a f 2,10 tot f 2,40 per baal. Van 14—21 Augustus werden van uit Philippine verzonden naar België en Frankrijk ongeveer 3000 balen mosselen tegen frs. 5 tot frs. 7,50 per baal. Aan de haven werden aan Nederlandsche en Belgische oesters afgeleverd 2145 H.L. Zeeuwsch mosselzaad werd verhandeld tegen f 1,10 tot f 1,25 per ton; in Zuider- zeesch geen handel; 39 manden garnalen werden naar het buitenland verzonden voor f 2,75 5 f 2,90 per mand. Alle leden aanwezig. Ingekomen is van Gedep. Staten de goedkeuring van het raadsbesluit betref fende het huldeblijk namens den Raad aan den heer Swenne aangeboden bij gelegen heid der herdenking, dat genoemde heer 25 jaar hier als hoofd der school fungeerde. Van Cortgene begrooting voor 1908 van het post- en telegraafkantoor, welke ge raamd wordt voor deze gemeente (40 of f 109,60. Onder nadere goedkeuring der Koningin is verder door Gedep. Staten vastgesteld, dat het salaris van den Burgemeester en den Secretaris voor ieder op f 950 wordt bepaald. Dit alles wordt voor kennisgeving aan genomen. Af- en overschrijving wordt hierna ge vraagd en verkregen ten bedrage van f 30 voor meerdere kosten ten behoeve der straatverlichting. Ingekomen is de rekening van het Bur gerlijk Armbestuur, waaruit blijkt, dat is ontvangen f 1133,08 en uitgegeven f 940,84. en alzoo sluit met een batig slot van f 129,24. Uit genoemde rekening bleek, dat voor bedeeling was uitgegeven f 536,75 en f 289,75 voor geneeskundige hulp. Van hetzelfde College is ingekomen de begrooting voor 1908, die geraamd wordt in ontvang en uitgaaf op f 932,24, met een subsidie van f 700 voor de gemeente. Een en ander wordt goed bevonden en toegestaan. Vervolgens wordt bij monde van den heer Maris kennis gegeven, dat de reke ning over 1906 in orde werd bevonden, waarna die voorloopig werd vastgesteld in ontvang op f 31540,61in uitgaaf op f 29609,85, aldus met een goed slot van f 1930,76. De Voorzitter zegt, dat bij het opmaken der begrooting voor 1908 bleek, dat ver hooging van den hoofdelijkcn omslag noodzakelijk is en licht dit in den breede toe, zoodat die in plaats van f 4500, in 1908 f 5500 zal bedragen. De Voorzitter zegt, dat in de laatste jaren de uitgaven zijn gestegen met f 1713 's jaars, wat altijd nog kon gevonden worden uit de {batige sloten van vorige jaren; nu echter kan dit niet meer, want het is te verwachten, dat die uitgaven zullen blijven, en daartegenover geen andere inkomsten in 't verschiet zijn. De heer Schippers zegt, dat, naar andere gemeenten gerekend, de omslag hier laag kan genoemd worden. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel aangenomen. Voorts wordt nog aangenomen om met 1908 tot wederopzegging toe op de be grooting te brengen f 37,50, als vergoeding voor de bijdrage te doen door den onder wijzer J. Robijn in het weduwen- en weezen- fonds. Bij de omvraag vraagt de heer Abrahamse nog, om wat grint voor het voetpad van den weg bij v. d. Velde. De Voorzitter zegtdat hiervoor zal worden gezorgd. Hierna wordt de vergadering gesloten. WITTE HAGE. Koninklijk bezoek aan Zeeland. Bij gelegenheid dat H. M. op 14 Sept. a.s. den Braakman zal passeeren, zal de visschersvloot van Philippine en Bouchaute, uit minstens 90 vaartuigen bestaande, met de nationale vlag in top, om één uur in den namiddag aldaar tegenwoordig zijn. Komt het stoomschip, waarop H. M. zich bevindt, in het gezicht, dan zal een der commissieleden het commando geven met de vaartuigen bij te draaien, en bij het passeeren zal met de vlag van elk der vaartuigen worden gesalueerd. Bij die plechtigheid zullen ook de Burgemeester met al de leden van den gemeenteraad van Philippine tegenwoordig zijn. De treinenloop bij de Staatsspoor. De oorzaak dat de treinenloop bij de Staatsspoor tegenwoordig zooveel te wenschen overlaat is, naar ons wordt gemeld, voor het grootste deel hieraan toe te schrijven, dat de Staatspoor nog te veel bestel- en ijl-goed met personentreinen vervoert. Hier en daar loopt wel een bestelgoederentrein, doch deze voorzien, gedurende het drukke seizoen, lang niet in de behoefte. Als dus wat meer goederen treinen werden ingelegd zou althans blijk worden gegeven dat het ernst is om te trachten verbetering in den onhoudbaren toestand te brengen. XII. We naderen het einde der Oogstmaand. Prachtige maand geweest nietwaar? Rijke regen- en windoogst heeft ze ons gebracht. En nu schrijven we na enkele dagen September, herfstmaand. Is 't niet om te huilen of om woedend te worden? Doch neen, we hebben al zooveel nat gezien, al zooveel woedenden wind gehoord, laat ons kalm blijven in dezen toch al zoo bewegelijken tijd, laat ons in berusting hopen op de volgende maand, zooals we dat in Mei, Juhi en Juli ook reeds hebben gedaan. Maar als er dan geen redding komt, is het Scheveningsche badseizoen 1907 vrijwel een misbroedsel geweest. Hadden de Vredes- (met eene d zetter!) en andere conferenties hier niet wat leven gebracht (vooral in de keuken van het Palace-HStel), dan was alles geëindigd in eene opgelegde misère ouvertc met een praatje. V Tegen Zondagmiddag waren er weder wedstrijden op de Wielerbaan aangekondigd. Velen vroegen zich des morgens afzou 't doorgaan met dit ongunstige weer? Velen keken links en rechts of ze ook eenige kennisgeving van uitstel konden ontdekken. Neen, niets te zien. Velen gingen daarna de reis naar 't Belgisch Park ondernemen, duin op, duin af. Velen zagen reeds in de verte de vlaggetjes op de baan wapperen doch al die velen kwamen voor een gesloten deur; de wedstrijden gingen niet door. Is dat de manier om er de sympathie voor onze Wielerbaan in te houden? We leven nu eenmaal in een tijd, waarin de zucht tot reizen sterk is, en al behoeft iemand, die te Scheveningen woont, in den zomer volstrekt niet naar elders te gaan om te genieten, toch ziet ook hij wel eens gaarne iets anders dan de zee, vooral als het weer zoo weinig tot het strandleven uitlokt als in dit seizoen het geval is. Vandaar dan ook dat ik een kijkje heb genomen in de Alpen; de Mont Blanc heb ik zien bestijgen. Behalve dit heb ik het visschersleven in het Noorden gadegeslagen, Mexicaansche goudzoekers heb ik in hun gevaarlijk bedrijf aanschouwd enz. Hoe lang ik onderweg ben geweest? Ongeveer drie uren. Dat zal u verwonderen. Ge zult zelfs aan de waarheid van dit antwoord twijfelen. Laat ik u dus terstond zeggen hoe ik de reis gemaakt heb. Ik ben dezer dagen des avonds om 8 uur naar „De Seinpost" gewandeld en heb daar, gemakkelijk op een stoel gezeten, met eigen oogen het boven vermelde en nog veel meer gezien. Men vermoeit zich bij het reizen op deze manier niet en wat 't voor naamste is, de kosten zijn miniem. Een rondreisbiljet kost in de hoogste klasse f 1,25, in de laagste slechts f 0,25. De snuggere lezer zal begrepen hebben dat de Kinematograaf, (waarom staat er Ci=Sinematograaf welke zich in de gerestaureerde Seinpostzaal bevindt, den bezoekers deze goedkoope reis aanbiedt. In 't Paviljoen blijft het donker. Jammer. V Enkele jaren geleden, toen de automobiel nog een nieuwtje was, kwam in de Fliegende BUitter eene plaat te staan voorstellende het tumult dat zoo'n voertuig onder mensch en dier op het platteland teweegbracht. De teekening was komisch en ieder die ze zag moest lachen. Doch in zijn domheid dacht hij niet dat hij zelf thans nog even hard op zij zou stuiven wanneer hij de toeter van eene auto hoort. Van de tram wordt niet veel notitie genomen. Men gaat kalm buiten de rails en ziet niet op of om. Doch nadert zoo'n jakker-wagen, dan vlucht ieder naar eene veilige plaats. Voor den auto-jager is dat een groot gemak. Hij kan zijn gangetje erin houdende baan is vrij, wie doet hem wat? Helaas niemand. Wie kan bewijzen dat hij harder heeft gereden dan hij mocht en wat hindert hem eene geldboete van enkele guldens? De vorige week is in Den Haag eene jonge moeder doodgereden door zulk een duivelsche machine. En nu wordt onder zocht of de chaffeur schuld heeft en zoo meer. Wat baat dat den weduwnaar en den ongelukkigen weezen, waarvan de oudste 9 jaren telt? Gevangenisstraf wegens te hard rijden is wei een betere straf om het kwaad tegen te gaan, doch het beste, dunkt mij, is, dat aan iederen rijbewijs-houder, wiens auto te hard rijdt, na eene waarschuwing het rijden gedurende 1, 2, 3 of meer maanden wordt verboden. V „Een brieflezer te A." moet ik tot mijn spijt antwoorden dat mij den tijd ontbreekt om alle uitvoeringen bij te wonen en ik er dus ook geen oordeel over kan schrijven. Ze eene week vooraf aankondigen gaat evenmin, omdat de opgaven in den regel slechts een paar dagen tevoren worden gepubliceerd. Zeerzeker zou de directie velen, vooral van elders, met ruimer en vroegtijdiger publiciteit dienen. De Briefschrijver. (Reisbrieven van onzen Berlijnschen Correspondent). VI. RaTTViK a h. Siljanmeer, Augustus 1907. Het gaat met de handhaving der oude, schil derachtige kleederdrachten in Zweden al niet beter dan in Duitschland, in Denemarken, Noor wegen en zoovele andere landen, waar door de massa-producten der groote confectie-firma's het pleit werd gewonnen. Wanneer de landelijke bevolking zich bewust was, hoeveel verstandiger zij zou handelen door de kleedzame en persoonlijke dracht harer streek in eere te houden in plaats van op hare boersche manier de internationale mode op onbeholpen wijze na te volgen, zou al veel ztjn gewonnen, ten minste bij de zelfbewuste en welgestelde landelijke bevolking. De reden, waarom de con fectie zulke groote veroveringen maakt op de nationale kleeding is mede hierin gelegen, dat zij doorgaans veel goedkooper is dan deze met hare dikwijls kostbare versierselen. En bij het mannelijk deel der bevolking doet de militaire diensttijd gewoonlijk zijn nivelleerenden invloed gelden. Na afloop van het langdurig verblijf in de kazerne wordt de uniform maar zelden tegen het oude kostuum, maar bijna altijd tegen een confectiejasje verwisseld. Van oorspronkelijke, kleurige kleeding was op mijn rondreis door geheel Zweden zoo goed als niets meer te bespeuren. De eenige uitzondering op den regel maken nog alleen de rondtrekkende Laplanders in het hooge Noorden, die weliswaar Zweedsche onderdanen, maar feitelijk Mongolen zijn, en in de tweede plaats hier in het centrum des lands de zelfbewuste bewone provincie Dalarne (Dalecarlië), die van oiK i in hooge mate liefde tot het vaderland aa dag legden, en dan ook in de roemrijke Zwee geschiedenis een beslissende rol hebben ges Voor Zweden begon van Dalarne uit iri- de victorie en een tijdperk van grooten menden bloei, dat ruim anderhalve eeuv aanhouden onder verschillende opvolger: Gustav Wasa, totdat met den dood vai onstuimigen Karei XII, wiens verpletterende i laag bij Pultawa en latere nederlagen a; positie van Zweden als mogendheid var eersten rang een einde maakten, het hoogf was overschreden. Gustav Wasa, die to oud-adellijk geslacht behoorde, ondernam jJ het waagstuk om het land van het juk defl nog geheel Scandinavië beheerschende Dei}4 bevrijden. Met behulp der trouwe Dalecj slaagde hij hierin volkomen, waarop hij jaar later in Vrebro, een klein plaatsje in Da tot koning over Zweden werd gekozen. Wat Willem van Oranje voor Holland w de stamvader van het beroemde geslach Wasa's voor Zweden geweest, dat in her nu nog den „Vader des Vaderlands" en g vester van het Zweedsche rijk vereert. Zijn c zoon, die den vader als Erik XIV opvolgdt slechts acht jaren regeeren, doch geniet treurige vermaardheid in de geschiedenis dagen. Gedurende den oorlog met Denem1 krankzinnig geworden, liet hij in koelen b verschillende leden van het grafelijk geslac/ Sture's ter dood brengen, waarop zijn jo broeder Johann zich van het bewind nt maakte, en hem in 1568 naar het slot Ort liet overbrengen, waar de ongelukkige k zinnige negen jaren later overleed. Zooals men zich zal herinneren, behati A. C. Wallis (mej. Opzoomer, die na haar h lijk met den Hongaarschen professor Antal h voor de Hollandsche litteratuur is verlorei gaan), in haren prachtigen historischen r „Vorstengunst" de conflicten tusschen Eri johann en den staatsman Göran Persson. De broeders waren aan elkaar gewaagd. In eersten tijd van Erik's regeeringsperiode r Johann verscheidene jaren achter de dikke n van het kasteel Gripsholm zuchten, totdat h vrijheid herkreeg, en nu op zijn beurt wraak op zijn broeder, zoodra zich het gunstige oc blik hiertoe voordeed. Naar de hedendaagsche Dalicarliërs te deelen, kerels als boomen, breedgesclioudei daarbij slank van lijf en leden, met ernstigt besneden gezichten, kon Gustav Wasa zich r lijk kraniger volgelingen hebben kunnen uitk om met hun hulp het land van den Deens overheerscher te bevrijden. In kracht en licha bouw zullen de voorvaderen zeker niet hunne huidige nazaten hebben onder gei Ook de vrouwen en dochteren in haar kleed: bonte kleedij zijn een lust voor het oog, pra van lichaamsbouw, met een teint van mei bloed, vroolijke blauwe oogen en glanzend t haar, dat slechts ten deele door het spitse, z\ lakensche kapje met de roode afhangende tro< bedekt wordt. Een kernachtig menschenras. Evenals de vaderen, houden de huidige carliërs in Rattvik, Leksand, Orsa en at plaatsjes aan de lachende oevers van het gestrekte Siljan-meer de oude zeden en gewoc hunner provincie trouw in eere. Ofschoon hier de nieuwerwetsche kleeding veroveri begint te maken, behoort de nuchtere Europee kleeding gelukkig nog tot de groote uitzo ringen, vooral des Zondags, wanneer voor kerkgang de mooie „spullen" voor den dag kc en men in bonte nationale kleeding zich in gr roeibooten naar Rattvik of Leksand begeeft, bizonder mooi gelegen kerspelen aan het i met van verre zichtbare vriendelijke witte ker Dan kan het oog te gast gaan aan de v lijke kleurschakeeringen der schilderachtig-b vrouwendrachten, welke bij het sobere kost der mannen afsteken. Men ziet diepgeplooide rokken in alle hel kleuren van den regenboog. Daar boven een lijfje, dat ten deele wegschuilt in een veelkle nauwsluitend „Mieder" en om den hals met driehoekig bontzijden doekje wordt bedekt, felkleurige dwarsstrepen is in den bonten een voorpand in den vorm van een schort i weven. Een met bonte linten doorvlochten vl I van het blonde haar wordt als een soort kil gedragen tot afsluiting van het spitstoeloopi zwarte kapje, dat op het achterhoofd rust. T roodomwoelde smalle zwarte lapjes met rc troddels, welke van achteren van het kapje op de schouders afhangen, behooren even o scheidelijk tot de hoofdbedekking der vrou\ als de roode wollen, van de hooge kaplaai afhangende banden en troddels tot het kosti der mannen, dat overigens wat klecdzaaml betreft, voor dat der vrouwen moet onderd Terwijl mannen en vrouwen des winters witte schaapspelzen gekleed gaan, dragen eersten in de overige maanden van het jaar, in het heetst van den zomer, openhange zwarte jassen met buitengewoon lange, w panden, welke zelfs niet voor een praktist jasje worden verwisseld, wanneer de draj met wijd-fladderende panden door het d fietsen. Daarbij een korte lichtgeel leeren br( zóó massief en dik van materiaal, dat men kleedingstuk gemakkelijk zou kunnen neerzet zonder dat het in elkaar zakt. Een zonderli zwarte hoed voltooit het kostuum; doch 1 niet meer algemeen. Boven de ouderwet „gebouwde" jas, den breeden gordel, de di lichtgeel leêren broek met de twee paren van knieën afhangende roode troddels, waarop dragers zeer trotsch zijn, zag ik reeds dikw een zwart nieuwerwetsch stijf dopje prijken, een allerzonderlingsten grappigen indruk niaa Voor zoover de vrouwenkleedlng betreft, wor alle onderdeelen gedurende de lange win avonden niet alleen in de boerenhofsteden ze vervaardigd, maar ook het spinnewiel en weefgetouw zijn hier nog in hooge eere, d de vrouwen de grondstoffen voor hare kleed en het linnengoed voor het huishouden eig handig weven. k Gemengd Nieuws. Gelijk men weet, willen de Auslrali met alle geweld hun vasteland lot e land van blanken maken. Zij hebben wat voor over. Kanaken van de Zuidzi eilanden, die bij de suikerplanters werki worden naar hun land teruggebracht, Spanjaarden en Italianen laat men plaatsvervangers overkomen. Er zijn nu 8000 Kanaken weg. Queensland moet nog een 500 houden, omdat zij door la verblijf, grondbezit of huwelijk met blan vrouwen Australische burgers zijn g worden. Suiker, die geheel met arbi van blanken wordt voortgebracht, kri een premie uit de staatskas. Dat kost I Gemeenebest in het loopende jaar o. aan Nieuw-Zuid-Waies bijna f 900.000

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 2