ZIElilKZEESCIlE NIEUWSBODE. Dinsdag 27 Augustus 1907. (Z ierikzeesche Couran t). H00GERE BURGERSCHOOL NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8505. Directeur: A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FrSnkel. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. te Zierikzee. Het tweede toelatings-examen en r-examens worden gehouden op Maan- g 2 September 1907, 's morgens te 9 uur. ngiften kunnen nog tot 29 Augustus schieden bij den Directeur der School, •ststraat C 72. Onveiligheid Vaarwaters. pe BURGEMEESTER van Zierikzee brengt de volgende berichten ter kennis van zeevarenden, daarbij belang kunnen hebben, t.w.: zonken wrak beZ. Urk. Zuiderzee. 3dc District. volgens mededeeling van den Inspecteur van Loodswezen is in de Zuiderzee, op ongeveer: 35' 20- N.b. en 0° 48' 10" O.I., in 38 d.M. ter het wrak van een tjalk gezonken, met den st boven water uitstekende. Het wrak wordt ïachts op de voorgeschreven wijze door lichten igeduid, een wrakton is er bij gelegd. ?pte in eenige vaarwaters. Zeegat van Brouwers haven. 4de en 5de District. Volgens mededeeling van den Commandant n Hr. Ms. Opnemingsvaartuig „Raaf" werden de ondervolgende vaarwaters de daarbij ver- lilde minste diepten gevonden: ^verloop van den Steenbergschen Vliet: midden vaarwaters: 33 d.M., spitsetonskant: 25 d.M., stompetonskant: 40 d.M.; larolinageul (W.-inloop): middenvaarwaters: 46 d.M., spitsetonskant: 47 d.M., stompetons kant: 49 d.M.; iarolinageul (N.-uitloop): middenvaarwaters: 47 d.M., spitsetonskant: 47 d.M., stompetons- kant: 44 d.M.; [pJoord-Hollandsch-diepmiddenvaarwaters: 36 d.M., spitsetonskant: 35 d.M., stompetons kant: 24 d.M.: Zuidelijk (grootscheepsch) vaarwater naar de Dordsche Kil: middenvaarwaters: 59 d.M., spitsetonskant: 24 d.M., stompetonskant: 44 d.M.; Noordelijk vaarwater naar de Dordsche Kil: middenvaarwaters: 17 d.M., sjïitsetonskant: 22 d.M, stompetonskant: 33 d.M.; Overloop van Moerdijk naar de Roode Vaart: middenvaarwaters: 14 d.M., spitsetonskant: 4 d.M., stompetonskant: 12 d.M. orniseinen worden gedaan. Zeegat van Zierikzee. 6de District. fjDe Minister van Landbouw, Nijverheid en mdel brengt ter kennis, dat op de ondervolgende aatsen met ingang van 20 Augustus 1907 storm- inen worden gedaan: Vrouwepolder (Hoek van den Haak), Walcheren, op ongeveer: 51° 35' N.b. en 1° 15',5 W.l. (3n 37',5 O.l. van Greenwich.) Sas van Goes, Zuid-Beveland, op ongeveer: 51" 32',5 N.b. en 0Ü 57' W.l. (3" 56' O.l. van Greenwich.) Kolijnsplaat, Noord-Beveland, op ongeveer: 51° 36' N.b. en 1° 2' W.l. (3° 51' 0.1. van Greenwich.) Zierikzee (Galgendijk), op ongeveer: 51" 38' N.b. en 0" 58',5 W.l. (3° 54',5 O.L van Green wich.) hietoefeningen van het fort Pampus. Zuiderzee. 3de District. Volgens mededeeling van den Minister van orlog zal op 19 en zoo noodig op 20 September, a 24 en zoo noodig op 25 September 1907 eene hietoefening worden gehouden van het fort ampus. Er zal gevuurd worden met kanonnen in licht kaliber (6 c.M.) De onveilige sector ordt begrensd door de richtingen Ö'/iZ. en tOVjO. (6'/< streken) tot op 4500 M. van het fort. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van ;t fort Pampus een roode vlag waaien, van instens één uur vóór den aanvang der schiet- ifening tot aan het einde daarvan; bovendien illen tegelijkertijd roode vlaggen waaien van 3 batterijen Diemerdam en Durgerdam, de /estbatterij nabij Muiden en den kerktoren te luiderberg. Zierikzee, den 26 Augustus 1907. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. JAPAN. In het begin van dit jaar werd de apansche socialistische partij-organisatie oor de regeering ontbonden. Thans ebben twee bekende socialisten te Tokio, iajatame en Tojose, opnieuw een partij eorganiseerddie den naam „Sjakai eminto", socialistische volkspartij, zal Iragen, en die ten doel heeft, voor zoover Ie wet dat toelaat, voor de rechten der Arbeidersklasse op te komen. MAROKKO. Marakesj, 24 Aug. Mouley Hafid is op 6 Augusius tot Sultan geproclameerd. De tad is kalm. De caïd van Marakesj, die niet dadelijk le proclamatie wilde teekenen, werd ont slagen door caïd El Glaoui. Mouley Hafid heeft een hofhouding ngesteld. De pacha van Casbah werd tot ózier benoemd. Mouley Hafid zal zich vaarschijnlijk spoedig bij den stam der Chaomas voegen, die zich thans in de buurt van Casa-Blanca bevindt. Casa-Blanca, 23 Aug. De nachtelijke alarmeeringen houden aan. De tirailleurs verdreven een honderdtal plunderaars, die zich in groepen tusschen de puinhoopen der oude stad ophielden. De tirailleurs voerden bij hun terugkeer een vijftal lijken mede, waarvan er eenige zijn herkend. Des nachts worden signalen gezien op de terrassen, die door lichten van buiten de stad beantwoord worden. Alle onder zoekingen daaromtrent zijn vruchteloos geweest. Dezen nacht bemerkte men zelfs een licht op de moskee. Op den verkenningstocht, door generaal Drude gemaakt, werd de troep op de glooiing van het gebergte door vijandelijke ruiters aangevallen. De vijand werd echter op de vlucht gejaagd. De laatste berichten uit Marokko maken melding van een verkenningstocht, door kolonel Blanc, bevelhebber van de infanterie van de Fransche troepen bij Casablanca, ondernomen in de richting van Magazan. Blanc heeft 4 kanonnen bij zich, 4 compagnieën en I eskadron ruiterij. De tocht gaat langs de kust, onder dekking van de „Gloirie", die mee stoomt. KOREA. De Daily Mail verneemt uit Seoel, dat de ontslagen Koreaansche soldaten het land afloopen om oproer te verwekken. Te Seoel zelf is het echter kalm. ZUID-AFRIKA. Er zijn onlangs weer vijftig Engelsche dienstboden voor Transvaal en Transoranje voor Johannesburg de meeste te Kaapstad aangekomen. Sedert Augustus 1902 zijn dat er nu nagenoeg 3000. Er gaan er voorloopig geen meer heen. AMERIKA. in het gesticht voor krankzinnige mis dadigers te Dannemora, in den staat New-York zijn 22 dezer, 300 geïnterneerden in oproer gekomen. De bewakers poogden de orde te herstellen, door de bende te bewerken met een straal uit de slang van de waterleiding. Toen dit niet hielp werd op de verpleegden geschoten, waarbij een hunner gedood werd en verscheiden anderen zwaar gekwetst. De eerste divisie van de Ameri- kaansche Stille Oceaan-vloot, bestaande uit de kruisers „Pennsylvania", „Colorado", „Virginia" en „Maryland", ondercommando van admiraal Dayton, heeft een zesdaagsch bezoek te Yokohama afgelegd om zich daarna naar Hawaï te begeven. De Ameri- kaansche zeelieden zijn correct maar koel ontvangen. De New-York Herald zegt, dat er een incident plaats gehad heeft, daar een der Japansche zeelieden naar de Amerikaansche vlag wijzende, moet uit geroepen hebben: „Die zal weldra Japansch zijn!" Een Amerikaansch matroos, die hierover woedend werd, stootte hem met een vuistslag tegen den grond. RUSLAND. Onder de troepen in Siberië neemt de ontevredenheid voortdurend toe, zoodat men in den jongsten tijd telkens verneemt van nieuwe muiterij. Dezer dagen zoo wordt uit Petersburg aan het Berliner Tageblat geseind hadden 400 soldaten op de grens van Mandsjoerije deelgenomen aan een revolutionnaire bijeenkomst in de open lucht. Ze weigerden heen te gaan, toen het hun werd gelast. Toen werd een bataljon scherpschutters bevolen de muiters gevangen te nemen, maar dezen vluchtten naar hunne kazerne en barricadeerden deuren en vensters. Er ontstond een vuurgevecht, dat den geheelen nacht voortduurde. Van de oproerlingen werden 18 man gedood en 35 gewond. Des morgens gaven de overigen zich over, omdat zij geen patronen meer hadden en allen werden in den kerker gezet. Dien dag kwam een andere troepen afdeeling in opstand, in den nacht werd de gevangenis opengebroken, zoodat de opgeslotenen los kwamen en allen, zoowel de gevangenen als hun bevrijders, deser teerden over de Chineesche grens. Generaal Pantelejef heeft over het gebeurde een rapport aan den Tsaar uitgebracht, waarbij hij verklaart de Chineesche troepen niet meer in bedwang te kunnen houden. Als het tot een oproer kwam onder de Russische soldaten, zouden zij zeker gemeene zaak maken met de muiters. Uit Kisjinef wordt gemeld, dat te Tomasjpol in Podolië weer een pogrom heeft plaats gehad, ontstaan ten gevolge van een twist tusschen een Joodschen win kelier en eenige boeren, die hem wilden bestelen. Een aantal Joodsche winkels werden geplunderd en vele Joden werden mishandeld. Gendarmen, die de orde wil den herstellen, werden met een hagelbui van steenen begroet, zoodat zij van hun vuurwapens gebruik moesten maken. Twee der plunderaars en een Joodsch kind wer den gedood. Toen in Rusland dezer dagen vijf politie-agenten van hun post naar huis keerden, werden zij staande gehouden door een aantal jonge mannen, die, met de revolvers in de hand, van hen eischten, dat zij onmiddellijk hun wapens zouden afgeven, alsmede.de papieren, die zij bij zich hadden. De aanvallers waren wel ten getale van twintig, en daar de agenten geen lust gevoelden tot den ongelijken strijd, gaven zij gedwee hun wapens en papieren over. Slechts één der agenten wilde zich te weer stellen, doch deze werd onmiddellijk gedood. Een later te hulp gesnelde politie-patrouille vond wel het lijk van den gedooden agent, maar van de aanvallers geen spoor. Het schijnt tegenwoordig een relletje te worden voor het rooversgilde in Rusland om treinen te laten stilstaan en vervolgens te berooven. In den trein van St.-Peters burg naar Sestroresk was een kassier van een wapenfabriek gezeten. De roovers waren er achter gekomen en sloegen hun slag. Zij lieten den trein sWstaan (of weer, evenals bij den vroeger gemelden trein- roof, een kameraad der roovers in den trein gezeten was, die aan den noodrem trok, vinden we er niet bij vermeld). Ver volgens overvielen zij den kassier voor noemd en beroofden hem van een bedrag van dertien duizend roebel. Een officier, die in den trein zat, werd gedood. De roovers slaagden er weder in te ontkomen. Het rooverswezen neemt tegenwoordig in Rusland zulk een omvang aan, dat in vele streken de landelijke bevolking zelve een soort van weerbaarheidscorps heeft opgericht, om de roovers te keer te gaan. De leden van het corps zijn verplicht, indien een roover vlucht, hem minstens 30 werst te vervolgen. De onkosten worden uit gemeenschappelijke middelen bestreden. De overheid te St.-Pe'ersburg zal ook nieuwe maatregelen nemen, om aan de vele aanrandingen, waaraan rustige burgers op straat ten prooi zijn, paal en perk te stellen. Het politie-corps, zoo lezen we, zal worden uitgebreid en beter bewapend. Dit laatste is broodnoodig, want het komt herhaaldelijk voor, dat de politie in ge vechten met roovers het onderspit delft, omdat de roovers van betere wapens voor zien zijn dan de politie! Vele agenten hebben revolvers van oud model, waarmede zij het tegen de roovers, die gemeenlijk van de meest moderne wapens voorzien zijn, moet afleggen. De tegenwoordige stedelijke commandant te St.-Petersburg, generaal-majoor Dratsjefski, zal nu ver andering brengen in dien onhoudbaren toestand. ENGELAND. Voor de rechtbank te Southampton ver schenen een aantal stoomfietsers, gedag vaard wegens te hard rijden. Een hunner werd veroordeeld tot 5 pd. st. boete en de kosten. Die boete zal uit het hospitaal van Southampton moeten komen, zei de ver oordeelde boos. Ik zal mijn bijdrage schrappen. Dat spijt mij zeer, antwoordde de voor zitter van de rechtbank, die ook voorzitter van het hospitaal-bestuur is. Dan zal ik mijn bijdrage met 5 pd. st. moeten ver- hoogen. Het hospitaal moet zijn inkomsten houden. Te Londen is een 60-jarig man gearresteerd wegens diefstal van een ladder, die hij voor een huis had zien staan. Hij is al 20 maal voor dergelijke feiten veroor deeld en men berekent dat hij al 108 ladders buit maakte. De overigens zeer brave man kan er niets aan doen; hij heeft nu eenmaal een zwak voor ladders-stelen. DUITSCHLAND. De Keizer werd bij aankomst te Schwerin door den Groothertog en de overige mannelijke vorstelijke personen ontvangen. Prins Hendrik, die de uniform der garde-jagers droeg, werd zeer hartelijk door den Keizer begroet. Koningin Wilhelmina en de overige vrouwelijke vorstelijke personen begroetten den Keizer op het paleis. Zaterdagavond had er een gala-maaltijd plaats; de Keizer geleidde de Groothertogin- moedcr, de Groothertog Koningin Wilhel mina aan tafel. De Keizer zat tegenover de Koningin en voerde een levendig ge sprek met Haar. BELGIË. Antwerpen, 24 Aug. Tegenover de houding der stakers besloot de „Federation Maritieme" tot een hardnekkigen weer stand. Tot dit doel zal nog een crediet van 1 millioen francs toegestaan worden. De „Fédération Maritieme" is tot de beslissing gekomen, elke overeenkomst met de socialistische leiders van de hand te wijzen. De F. M. heeft tevens, na overeenkomst met de verschillende scheepvaartbureelen, er bij aangesloten, beslist, den strijd tot het einde voort te zetten. Naar reeds gemeld is, wordt een som van één millioen fr. daarvoor beschikbaar gesteld. De afgevaardigden der verschillende firma's waren des namiddags 4 uur opge roepen om de desbetreffende contracten te teekenen en de ingeschreven sommen beschikbaar te stellen.. Zij hopen op die wijze den strijd min stens 6 weken te kunnen volhouden. NEDERLAND. Heerlen, 24 Aug. De politie alhier heeft aangehouden M., mijnwerker, verdacht met twee anderen, in September 1906 te Duisburg, een aanslag gepleegd te hebben op den aannemer Hartmann. Met hun drieën hadden zij Hartmann aangevallen, hem een diepe messnede in den nek toe gebracht en van 1300 mark, een gouden horloge en ketting beroofd. M. is met H. geconfronteerd en als een der daders herkend. M. wordt aan Duitschland uit geleverd. Amsterdam, 24 Aug. Onze stad heeft nu, behalve zijn vegetarisch restaurant op het Rembrandtplein, een vegetarisch hotel, 't Is gevestigd op de Weteringschans 112, in een fraai heerenhuis. Het hotel draagt den naam „Pomona". Er kunnen achttien personen logeeren. De kamers zijn keurig ingericht. Er is een ruime conversatiezaal, benevens een ont bijtzaal en een restaurant, waar men ook komen kan om het middagmaal te gebrui ken, zonder in het hotel te logeeren. De onderneming is een vennootschap, waarvan de directie is toevertrouwd aan den Heer P. Joosten en diens echtgenoote, Mevrouw O. Joosten-Dijkmans. Hoewel het hotel nog niet geopend was, meldden zich deze week al eenige logeer gasten aan. Duitschers en Engelschen, die, natuurlijk omdal 't vreemdelingen waren, logies kregen. Van Maandag af is het hotel voor iedereen open. 's-Gravenhage, 24 Aug. De Koningin en Prins Hendrik hebben Vrijdagmiddag met het groot-hertogelijk paar en de andere vorstelijke personen deelgenomen aan den feestdienst in de slotkapel in Mecklenburg ter herdenking van de inwij ding van het paleis, 50 jaar geleden, toen het pas gebouwd was. Bij het gala-dejeuner, dat na den dienst volgde, leidde de Groothertog de Koningin aan tafel, en Prins Hendrik de Groot hertogin. De heer Léon Bourgeois heeft in een Vrijdagochtend gehouden vergadering van comité A der Eerste Commissie (Arbitrage) verklaard, dat, hoewel men Verplichte Arbitrage moeilijk als grondslag geheel van tractaten kan aannemen, men toch wel zal overeenkomen ten aanzien van verschillende gevallen, voor verplichte arbitrage geschikt. In elk geval zal de Tweede Vredes conferentie het algemeen beginsel van Verplichte Arbitrage hebben erkend. De verwachting blijft, dat de Vredes conferentie nog vóór de helft van September zal uiteengaan. Een week vóór de opening der Staten-Generaal moet de Grafelijke zaal, waarin de Conferentie haar algemeene vergaderingen houdt, in orde gebracht worden voor de openingsplechtigheid. Mocht de Conferentie na de opening van het nieuwe zittingjaar nog niet geëindigd zijn, dan zal de zaal voor haar dan nog te houden algemeene bijeenkomsten en voor de sluitingszitting blijven ingericht zooals zij was op 17 September. De Minister van Financiën maakt bekend, dat met ingang van 2 September door de rijksbetaalmeesters in omloop zullen worden gebracht nikkelen 5 cents stukken, geslagen ingevolge de wet van 31 December 1906 St.bldno. 376). De munstukken zijn vervaardigd van niunt- nikkel, 250 deelen nikkel op 750 deelen koper. Krachtens de Muntwet 1901, gelijk die is gewijzigd bij de bovengenoemde wet van 31 December 1906, is niemand ver plicht nikkelen pasmunt tot een hooger bedrag dan van één gulden aan te nemen. Een nieuwe, of althans minder ge bruikelijke manier om te stelen hebben in de Groothertoginnelaan te 's-Gravenhage een paar „heeren" toegepast. Zij kwamen per rijtuig, schelden aan een woning aan, vernamen, dat meneer niet thuis en mevrouw boven was, en zonden de meid met een boodschap naar de vrouw des huizes. Deze voldeed daaraan, de heeren keken eens rond, laadden twee rijwielen op het rijtuig en toen de dienstbode weer beneden kwam, vond zij niemand meer. St.-Michielsgestel, 24 Aug. Niet veel scheelde 't, of men had melding moeten maken van een onheil, binnen deze gemeente voorgevallen. Stel u voor een slaapvertrek van circa drie bij vijf meter, waarin een ledikant; een wieg en een kribje, waartusschen een tafel met een klein, brandend petroleum lampje, en met eenige ventilatie een ruit vormig raampje. De man is naar de Bossche markt, en de moeder, in de verbeelding, dat haar beide kinderen nog slapen ('t is half zeven), heeft zich een oogenbtik buitenshuis begeven. Plotseling hoort ze vanuit hare woning gillen en kermen. Ze snelt naar binnen, naar het slaapvertrek; ze rukt de deur open, en een dikke verstikkende rook komt haar tegemoet. Één der twee kleinen heeft het lampje omgetrokken, met het natuurlijk gevolg, dal spoedig èn beddegoed én gordijnen aan 't smeulen of branden waren. Ze grijpt naar haar kinderen, wil de deur, die achter haar is dichtgeslagen opentrekken, doch in haar zenuwachtigheid kan zij ze niet open krijgen. Ze is dus opgesloten in een brandend vertrek, in een verstikkenden rook, terwijl de vlammen haar aangezicht en armen likken. Ze slaat het raampje stuk, en roept met liet hoofd buiten 't raampje hangende, wat zij roepen kan, om hulp, zich zelf niet kunnende helpen. Ontzettend ware de ramp geweest, als niet toevallig volk op den weg ge passeerd en op 't hulpgeroep was afgekomen. De heer C. Geerkens, slager te Schijndel, op weg naar de Bossche markt, was de eerste, die zich bij de in uitersten angst verkeerende vrouw bevond en haar met inspanning van alle krachten redde, daarbij geholpen door zijne hem vergezellende collega's. Inmiddels waren ook de buren komen toesnellen, die de kinderen redden, en den brand, die reeds een vrij ernstig aanzien had gekregen, met een 40-tal emmers water bluschten. De moeder en één der kinderen zijn ernstig in het gelaat en aan armen gebrand. Zierikzee, 26 Aug. Van wege het hoofdbestuur van den „Algem. Nederl. Politiebond" zullen ernstige pogingen in het werk gesteld worden, dat politie beambten een wekelijkschen rustdag be komen. Daartoe zal een verzoek aan de Commissarissen der Koningin verzonden worden. Benoemd met ingang van 1 September lot 2e luitenant bij het 39ste Landweer district de heer J. Hekkert te Tholen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1