Zaterdag 24 Augustus 1907. I Victoria, 4 Vigelanlei, „mitgii 2u ons snteii". Derde Blad. (Z ierilizeesclie C o u r a n t). NIEUWSTIJDINGEN. ADVERTENTIE!!, R IJ T U I G E N. Solide Afbraak. 100.000 IJselsteen St.-Lievens-Monsterpotlood ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8504. Directeur! A. J. OE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. Frënkel. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. MAROKKO. Te Tandzjer riep Vrijdag in de groote ïoskee een soldaat in de ure van het liddaggebed: „God schenke onzen heer loelai Mohammed de overwinning!" loelai Mohammed is de broer van den ultan, en het uitroepen van een nieuwen ultan, terwijl de oude nog leeft, pleegt en teeken van opstand te zijn. Dies loden de menschen uit de moskee, in de lad werden de winkels gesloten, de Joden erschansten zich in hun wijk. Maar de oldaat werd gegrepen en kreeg een astijding met den stok. Volgens een bericht uit Parijs tracht en de Ministers het uitzenden van meer oepen naar Marokko te rechtvaardigen, ierst moet er met Spanje geconfereerd /orden, daar dat ook mee moet doen. Uit Oran is een schip met 800 soldaten n 120 kameelruiters naar Casablanca ge- onden. De Sultan moet zeer beangst zijn: hij ertrouwt zijn lijfwacht niet meer en heeft ie vervangen door mannen van een nderen stam. De Fransche soldaten vinden dit zeer angenaam, dat Moelei Hafid tot Sultan i uitgeroepen, want zij hopen dat dit aan- :iding zal geven tot een avontuurlijke xpeditie en daarnaar verlangen zij zeer. AMERIKA. j. C. Hamburg, de chef van een infor- latiebureau te New-York, heeft onlangs i opdracht van den hoofdcommissaris van lolitie te New-York, generaal Bingham, en onderzoek ingesteld naar gevallen van ineerlijkheid en omkoopbaarheid bij politie n de stadswijk Brooklyn. Het resultaat an Hamburgs onderzoek is weinig ver effend. Hij constateerde dat de New- 'orksche politie per jaar 10 12,000,000 ulden opsteekt, als betaling voor het oog- uikend ongemoeid laten van de exploitanten an speelholen en huizen van ontucht, lijna de helft van dat bedrag wordt op- ebracht door de kroeg-, speelhuishouders n bordeelhouders in Brooklyn. PORTUGAL. Het Berliner Tageblatt verneemt uit .issabon, dat daar een samenzwering is intdekt tegen het leven van den Koning :n Minister Franco. In de arbeiderswijk iad een ontploffing plaats, waarbij twee nannen gedood werden, en toen de politie inderzoek deed, vond zij termen om een tudent in hechtenis te nemen. Na het erhoor van deze bleek dat men te doen rad met een samenzwering tot een bom- anslag tegen den Koning. In de woning an den student werd huiszoeking gedaan m er werden papieren gevonden die aan- eiding gaven tot de inhechtenisneming ■an nog dertig andere personen. Al die nenschen werden aan boord van een chip gebracht, waar, naar men zegt, in het ;eheim een proces tegen hen wordt ge- oerd. Worden zij daarin veroordeeld, dan ou hetzelfde schip ze dadelijk trans- lorteeren naar de strafkolonie of een der .chter-lndische eilanden. NOORWEGEN. In Noorwegen is onder 'n honderdtal irtilleristen, die onder geleide van een uitenant en vier onderofficieren met een rein van Kongsvinger naar Frederikshall 'ervoerd werden, muiterij uitgebroken. 3e luitenant gaf aan het station Frederiks- itad bevel eenige soldaten, die dronken varen, in hechtenis te nemen. Toen de rolitie dat zou doen, namen de andere ■.oldaten hun partij; ze waren de onder- jfficieren, die de politie helpen wilden, e lijf gegaan, als men doorgezet had. Het revel om weer in den trein Ie gaan wei- ;erden de soldaten op te volgen. Eerst irie uur later konden zij er toe bewogen vorden. Er is in den laatsten tijd al eens neer dergelijke tuchteloosheid in het ■loorsche leger voorgevallen. RUSLAND. Het proces tegen de achttien beklaagden vegens samenzwering tegen den Tsaar, vordt met gesloten deuren behandeld. De beklaagden hebben vergeefs inzage rerzocht van de stukken. Het departement van politie heeft dit geweigerd. Ook werd het verzoek der verdediging om verdaging van het proces tot nader onderzoek van het bewijsmateriaal afgegeven. St.-Petersburg, 21 Aug. Voor den krijgsraad is heden de behandeling begonnen van de zaak tegen 18 personen, die aangeklaagd zijn van een komplot tegen den Tsaar, grootvorst Nikolaas en Stolypin. Onder de beschuldigden bevinden zich zeven vrouwen. De hoofdschuldigen zijn Nikitenko, Naoemof .Poerkin, Prokofilwo en Anna Piglitsj. ENGELAND. Het Engelsche Hoogerhuis heeft het wetsontwerp tot vergunning van het huwelijk met de zuster van de overleden vrouw met 111 tegen 79 stemmen in de tweede lezing, dus in beginsel, goedgekeurd. Er was, vooral voor dezen tijd van 't jaar, een drukke opkomst van lords. Velen hadden er zelfs de grouse-jacht voor verzuimd. En de Anglikaansche bisschoppen waren er in grooten getale. Vele leden van het Lagerhuis waren komen luisteren, en op de galerijen zaten hooge vrouwen in span ning. Maar buiten het Parlement, verspreid in den lande, wachtten duizenden mannen en vrouwen angstig den uitslag van deze stemming af, die over hun lot zou beschikken. Een van de sprekers tegen het wets ontwerp was Lord Shaftesbury. „Het is de heiligheid van het huiselijk leven, de vrede en reinheid van het Engelsche gezin, die door dit wetsontwerp bedreigd worden", zeide hij. De bisschoppen en andere lords juichten die woorden toe. De aartsbisschop van Canterbury trok zelf tegen het wetsontwerp te velde. Het verbod berust, zoo beweerde hij stoutmoedig, op het algemeene oordeel van de Christen heid, gegrond op Christelijke ondervinding. Het Christelijke huwelijk berust op den Bijbel; als gij uit dat zorgvuldig opgetrokken gebouw een steen wegbreekt, kunt gij niet verwachten, dat het geheel overeind zal blijven I Men vraagt zich af, hoe iemand zoo iets zeggen kan, terwijl alleen nog in Engeland dat verbod bestaat. Is het Christelijke huwelijk in Engeland zooveel schooner en staat 't zooveel vaster dan in andere Christelijke landen FRANKRIJK. Aan het station van Chalons-sur-Marne kwam gisteren een trein met reservisten voorbij, op weg naar Nancy. In een coupé zaten 9 reservisten de Internationale te zingen. Een luitenant trachtte hen tot stilte te krijgen, en wilde er een arresteeren. De reservist spartelde tegen, de anderen hielpen hun kameraad en scholden den luitenant uit. De 9 reservisten zijn daarop allen gearresteerd door andere soldaten. DUITSCHLAND. Cambon, de Fransche gezant te Berlijn, heeft een uitnoodiging van Biilow aan genomen om eenige dagen bij hem op Norderney te komen doorbrengen. Het schijnt te boteren tusschen Duitschland en Frankrijk, en dat is in verband met Marokko een goed ding. Er zijn in de zaak Hau een paar brieven openbaar gemaakt, die zeer be denkelijk voor hem luiden. Men weet, dat er onlangs van de zijde van zijn verdediger gezegd is, dat Lina Molitor, Hau's echt- genoote, zich niet van kant heeft gemaakt omdat zij in zijn schuld geloofde, maar alleen uit naijver op haar zuster Olga. Maar nu schrijft Lina op 23 Januari 1907 aan Olga: „Lieve Olga! Ik vraag, wil je niet als getuige terugtreden? Die arme mama is dood, maar Baby en ik leven. Ik word opgevreten van smart om den armen man. Als hij om Godswil het schot maar niet bekent mijn man zei me, dat hij mij niet compromitteeren wou. Het was misschien beter, dat ik me liet scheiden. Hij is zoo gebroken, dat er geen uitdrukking voor mijn zielelijden is. Waarom kan er geen verlossende longontsteking of zoo iets komen? Vaarwel en hartelijk dank. Wat kan een hel nog aanbieden in ver gelijking met mijn zieleleed! Je Lina". Wilhelmshöhe, 22 Aug. Gisteren is de keizerin door uitglijden op glibberigen grond gevallen. Aan het linkerbeen is een ader gekwetst. Zij zal geruimen tijd moeten liggen en heeft van de voorgenomen tochten naar Schwerin, Hannover en Munster afgezien. Reuter's agentschap verneemt uit diplomatieke bron, dat een van de voor naamste kwesties, waarover Keizer Wilhelm en de Tsaar te Swinemünde hebben beraad slaagd, de onzijdigheid van Noorwegen is, die grondig behandeld werd en op een wijze geregeld is, welke geacht wordt bevredigend voor Engeland te zijn. De kwestie van de beperking der oorlogs toerustingen werd eveneens in beschouwing genomen; er werd overeengekomen, dat de Duitsche regeering het voorstel in de bewoordingen, zooals het ter Haagsche Conferentie zal worden ingediend, zou aannemenNelidof en Marschall von Bieber- stein hadden van te voren hun instemming er mede betuigd. De kwestie van den Bagdad-spoorweg werd niet aangeroerd. Op vriendschap pelijke wijze werd er van gedachten gewisseld over zaken van algemeene politiek. Keizer Wilhelm gaf te kennen, dat Duitschland niet zou trachten de politiek van Rusland te dwarsboomen, als het handelt in overeenstemming met Frankrijk en Engeland. Mariënbad, 21 Aug. Clemenceau kwam hier heden om kwart voor eenen per automobiel aanhij bracht een bezoek aan den Engelschen gezant, bij wien hij de terugkeer van Koning Eduard, die afwezig was, afwachtte. De Koning kwam om één uur aan en ontving Clemenceau hartelijk. Clemenceau schijnt verrukt over de ontvangst van den Koning. Clemenceau zegt, dat na het noenmaal het onderhoud liep over den algemeenen toestand, met name over de Marokkaansche kwestie, en dat het leidde tot volstrekt vreedzame vooruitzichten. BELGIË. Antwerpen, 22 Aug. De betooging der dokwerkers is zonder voorvallen afgeloopen. Tegen morgenochtend is een samenkomst in de Nationale straat aangekondigd. Van de 1470 Engelschen, die hier zijn, werken er 1396, waarvan 482 gescheept zijn op de „Cambroman" en 914 op de „Van Couver". Gisteren waren er op zijn hoogst, Engelschen inbegrepen, 2000 man aan het werk, en er liggen 140 schepen in de haven te wachten. Verschillende firma's hebben vreemde dokwerkers besteld, zoo John P. Bestde Red Star Line, de Canadian Pacific en Duitsche lijnen. Groote ontreddering heerscht alom. Op 't oogenblik vergadert de FédérationMaritime over het voorstel Corty, bij monde van den burgemeester gedaan. Men hoopt op een gunstig resultaat. Er is een stemming tot toenadering voelbaar. De kapitein van de houtboot „Anna" heeft met den dok- werkersbond „Willen is Kunnen" onder handeld en de voorwaarden der werklieden aangenomen. De Fédération Maritime, in haar vergadering van hedenmiddag, heeft den door den burgemeester voorgestelden scheidsraad aangenomen. Er zouden dus in dezen raad zetelen 2 leden der Fédération Maritime, 2 dokwerkers en 2 afgevaardigden der Handelskamer, alsmede de burgemeester met beslissende stem. Vanwege de dok werkers is nog geen toezegging van aanvaarding gekomen. Deze raad zou den haventoestand onderzoeken, een loontarief bepalen en vanwege de werklieden een ernstige verbintenis eischen, die kracht heeft. De eensgezindheid onder de patroons was groot, naar men op het bureau der Féd. Mar. verzekert. De algemeene stemming bij hen blijft voor toenadering. De Fédération Maritime heeft zich met 27 tegen 20 stemmen vereenigd met het verzoeningsvoorstel van Corty, voor zitter van de Kamer van Koophandel, strekkende om een nieuwe commissie van scheidsrechters te benoemen, samengesteld uit 2 kooplieden, 2 vertegenwoordigers van de reederijen, 2 arbeiders. Het voorstel tot doorzetten tot het uiterste kreeg slechts 2 stemmen voor. 21 Aug. Er zijn enkele voorvallen van weinig beteekenis in den loop van den morgen te vermelden. De Kongoboot heeft 50 man gevraagd tegen 6 francs en zonder verplichting iets te teekenen. Na verstandhouding met „Willen is Kunnen" namen de arbeiders het voorstel aan. Op no. 5 aan de Cardiffboot werden 42 man gevraagd om kolen te lossen, ook tegen 6 francs. De Engelschen hadden de karwei als te lastig afgeslagen. Ook de Antwerpe naars namen ze niet aan, wijl zij overtuigd zijn dat voor verder werk Engelschen zouden gebezigd worden. Alles voorloopig rustig verder. Dinsdagmorgen sprong één der reizigers van de tram van Blankenberg naar Wenduyne, nabij het Sas Blankenberg, van het platvorm van den waggon, om zijn hoed, die afgewaaid was, achterna te loopen. Hij nam zijn sprong verkeerd en kwam onder den wagen terecht. De ongelukkige werd met een ernstige hoofdwonde opgenomen en stervende naar het ziekenhuis vervoerd. NEDERLAND. Apeldoorn, 22 Aug. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins komen de volgende week, Donderdagavond, uit Dobbin op Het Loo terug. Tot het gala-diner op den verjaardag van H. M. de Koningin ten paleize Het Loo, zullen dezelfde gasten worden genoodigd als in vorige jaren o. a. de ministers-departementshoofdende voor zitters van de beide Kamers der Staten- Generaal en van de hooge Staatslichamen, alsmede de groot-officieren en andere leden van Hr. Ms. civiele en militaire Huis. De stafmuziek van het 5e reg. infanterie uit Amersfoort geeft het diner-concert. Kampen, 21 Aug. De benoeming van den heer H. H. Hubenet, le luitenant alhier, tot gemeente-ontvanger in de raadsvergadering van 13 dezer, is tegen woordig op veler lippen. En dit heeft zijn reden. De benoeming heeft namelijk niet plaats gehad overeenkomstig het reglement van orde, hetwelk bepaalt, dat de stemmingen zullen plaats hebben zooals is bepaald bij art. 83 der Provinciale wet. Er is eerst gehouden een vrije stemming, welke door een tweede is gevolgd. Bij deze tweede stemming verkregen de heeren Hubenet 5, Doorn, ontvanger van Maas sluis, 4, Van IJsendijk, burgemeester van Purmerend, 4 stemmen, Hamerslag, kapitein kwartiermeester alhier 1 stem en Deinum, boekhouder aan de gasfabriek te Deventer, 2 stemmen. Toen is eene tusschenstemming gehouden tusschen de heeren Doorn en Van IJsendijk, terwijl er volgens genoemd artikel der Provinciale wet een nieuwe vrije stemming had moeten plaats hebben over de heeren Hubenet, Doorn en Van IJsendijk. Burgem. en Weth., die het raadsbesluit nog niet hebben uitgevoerd, stellen nu den raad voor: a. eene Koninklijke beslissing uit te lokken; of: b. het raadsbesluit in te trekken en direct tot een nieuwe benoeming over te gaan. Met spanning wordt het besluit van den raad tegemoet gezien. Amsterdam, 23 Aug. Aan boord van het stoomschip „Palomares", liggende in het Spoorbassin in de Rietlanden, heeft de bemanning gisteren geweigerd met het schip, als niet zeewaardig, in zee te gaan. Het schip kan ook heden nog niet ver trekken, aangezien nog geen voldoende nieuwe bemanning is aangemonsterd. 's-Gravenhage, 22 Aug. Drie van de bij het ongeval op Zorgvliet alhier ver wonde werklieden, allen opgenomen in „Bronovo", waren hedenavond tot bewust zijn gekomen, en zeer onder den indruk van het gebeurde. Één hunner heeft een schedelbreuk bekomen, de beide anderen inwendige kneuzingen. De behandelende geneesheer had hedenavond hoop, allen in het leven te behouden. De toestand van den werkman, die in het gemeenteziekenhuis was opgenomen, was in den laten avond ernstig, schoon niet gevaarlijk. De directie der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen heeft een dienstorder aan het personeel verzonden, waarin er op gewezen wordt, dat de treinenloop tegenwoordig veel te wenschen overlaat, en dat verbetering dringend noodig is. De directie geeft toe, dat de hoofd aanleiding hiertoe ligt in het drukke reizigersvervoer, doch zegt, dat het perso neel niet te allen tijde alles doet om de vertraging te beperken. Rotterdam. De politie alhier heeft tegen meer dan 300 personen proces verbaal opgemaakt wegens het niet op den bepaalden tijd ter keuring aanbieden van hunne voertuigen. Numansdorp, 20 Aug. Als vervolg op een bericht in ons vorig No. had op het Hollandsch Diep ter hoogte van de tram haven alhier een ernstig ongeluk plaats. Een zeilboot, bemand met personeel van het detachement torpedisten van fort De Ruyter, welke een zeiloefening hield, sloeg door een rukwind om. De bemanning van de tramboot Numansdorp mocht er in slagen twee der opvarenden, een officier van het korps torpedisten en een van het 4e regiment vesting-artillerie, te redden. Helaas verloren de beide andere op varenden het leven, twee oppassende miliciens: Berghege en Muller. Aan de Dordr. Ct. wordt omtrent dit ongeluk onder meer gemeld: Een der geredden bleek een kranig officier, die zich zwemmende ontkleed had, zwemmende zichzelf en nog een milicien had boven weten te houden tot op het allerlaatste oogenblik, en dat zeker 20 minuten lang. Toen echter de boot vlak bij was, zonk hij met zijn last naar de diepte, en moest dezen los laten. De verongelukte miliciens behoorden thuis te Puttershoek en te Arnhem. Steenbergen. Het muziekgezelschap „Amicitia" alhier, behaalde op het concours te Naaldwijk den eersten prijs. Zeker een bewijs, dat genoemd gezelschap bij andere burger-gezelschappen niet ten achter staat. Ondertrouwd: LAUWRENS DEN HAAN Jz. en SANTJE VAN DER KLOOSTER Jd. Dordrecht, Brouwershaven, 22 aueus,us 1907' Getrouwd: TH. JOHN VANDER WEEL en MARIE VANDER BERG. Glenwood Springs, (Colorado), Vereenigde Staten van America, 1 Augustus 1907. LANDBOUWVEREENIGING Opname Kunstmest: te SCHERPEN1SSE, op Woensdag 28 Augustus 1907, bij C. Rijstenbil; te POORTVLIET, op Donderdag 29 Augustus 1907, bij J. Noom, van v.m. 11 tot n.m. 1 uur. De Secretaris, VAN GORSEL. Te koopi 1 platte Vrachtwagen, 1 Vrachtkar, 1 Kruideniers-handwagen, benevens enkele gebruikte Wielen, Assen en Veeren. Adres: JAC. DORTWEGT, G. Singel 40, Rotterdam. Spoed! Spoed! Nog te koop van de in slooping zijnde heerenhuizen van de WelEd. Heeren DE KAT, Bankiers, Wijnstraat, Dordrecht: (Dordtsche vorm), groote partij 5-kwartiers Vloerdelen en zware eiken-, grenen-, vuren - en dennen Binten, in verschillende lengte, een partij Ramen en Deuren en verdere Afbraak. Te zien en te bevragen aan boven genoemd werk en bij P. LINTHOUT te Charlois. Probeer s.v.p het in Cederhout, zeskant, gepolijst in de kleuren der stad Zierikzee. Onovertroffen kwaliteit. Prijs per stuk 5 cents. Per dozijn 50 cents. Voorhanden bij Boekh. S. OCHTMAN ZOON, Hoek Appelmarkt, Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 7