ZIERIKZEESUHE NIEUWSBODE. Zaterdag 24 Augustus 1907. M. Tweede Blad. voor (Z i e x- i li. z e e s c h. e Cour an t). Coza Institute, ADVERTENTIEN. R. van der Kleijn, Fanfare-corps „Luclor el Emergo" le Renesse. Middag-Concert ir i. S. J. if 50 LaoiBiers, Brandkast te koop, Verschijnt D1NSDAQ, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8504. Directeur: A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FRaNKEL. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte, berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. Visscher ij - Berichten. Men meldt ons: Er werd deze week medegedeeld, dat in eene vergadering te Wemeldinge eene vereeniging is opgericht van ambtenaren bij de visscherij-politie, tot welke ver eeniging een twintigtal zoude toegetreden zijn. De beambten dezer visscherij-politie zijn verdeeld over een stoomschip en verder over de boeier „Schelde", de botter „Zwaluw", de botter „Albatros", de botter „Arend", de hoogaars „Havik", de botter „Valk", de botter „Sperwer", de botter „Meeuw", de hoogaars „Raaf" en de hoogaars „Ekster", welke gestationneerd zijn in Zierikzee, Hansweert, Tholen, Ter- neuzen, lerseke en Bruinisse. De beambten zelf (met hunne respectievelijke jaarwedden) zijn opzieners le, 2e en 3e klasse (f 1200, f 1080 en f 960); schippers le, 2e en 3e klasse (f 900, f 804 en f 708); knechts le en 2e klasse (f 624 en f 572); soms zijn in dienst tijdelijke knechts, die f 9 per week verdienen; ook wordt wel in dienst genomen een jongen, die f 6 ont vangt, terwijl op de stoomboot nog dienst doet een machinist met f 1080 jaarwedde en een stoker met f 650 traktement. Op 31 December 1.1. waren in dienst 36 personen, terwijl er een vacature van schipper en een van knecht was. Vier rijksveldwachters, twee te lerseke, een te Krabbendijke en een te Herkingen ge stationneerd, zijn uitsluitend belast met het toezicht der visscherijen van den wal uit, terwijl er nog buitengewone opzieners (aan den wal) zijn te Philippine, Terneuzen, Hoek, Graauw, Bruinisse, Thoien en Her kingen. En wat de werkzaamheden dier beambten betreft, blijkt uit de geconstateerde overtredingen, die over het laatst verloopen jaar bedroegen 370 en wel voornamelijk wegens visschen zonder consent, visschen met verboden vischtuig, het aan boord hebben van ondermaatsche visch, over treding pachtvoorwaarden enz. enz. Waar op het land het constateeren van over tredingen voor beambten reeds zoo moeilijk is, daar valt het te begrijpen, dat over de groote uitgestrektheid der Zeeuwsche Stroomen, met zijn bovendien zeer eigen aardige moeilijkheden te water, het corps bij de visscherij-politie een arbeidsveld vindt, dat in geenen deele als sinicure mag aangemerkt worden. De visschers uit Philippine hebben in 1905 een verzoekschrift aan de Tweede Kamer gezonden, waarin o. a. werd ge vraagd om vergunning voor het afhalen van mosselzaad van de rijkszeeweringen. Deze zaak wordt onderzocht door een commissie van 4 leden. De heer Tak te Amsterdam, Kamerlid voor Franeker, heeft te Philippine thans een voorloopig onderzoek ingesteld; van die gelegenheid hebben de visschers ge bruik gemaakt hunne belangen aan genoemd lid bloot te leggen. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Zierikzee, 23 Aug. Door den Notaris J. Franse werden heden alhier in het openbaar verkocht: Twee huizen en erf, in de Lange Nobel straat alhier, te zamen voor f 1060. 68,20 aren bouwland, aan het Tweede Weegje alhier, voor f 911 per gemet. RECHTSZAKEN. Voor het hof te Arnhem stond heden terecht A. D., chef-veldwachter te Winters wijk, door de rechtbank te Zutphen wegens diefstal tot IJ jaar veroordeeld. Sinds jaren werd er n.l. geld gemist uit de armenbus, waarin bij huwelijken giften gedaan werden, zonder dat men den dief kon ontdekken, met wiens opsporing ge noemde veldwachter belast was. Doordat de burgemeester een Wurtemburgsche twee-markstuk van 1877, waarvan er niet veel zijn, in de bus deed om aldus den dief te ontdekken, is het uitgekomen dat D. de dader was. Geëischt werd bevesti ging van het vonnis. De naamlooze vennootschap „Oud Bussum" is Woensdagmiddag failliet verklaard. Als een gevolg daarvan werd bij beschik king van het gerechtshof de onmiddellijke invrijheidsstelling van den heer Floris Vos, thans gedetineerd, gelast. Het ontslag uit de preventieve hechtenis werd door de in het gerechtsgebouw aanwezige belang stellenden met gejuich begroet. Voorts bevestigde het Hof de beslissing der recht bank, waarbij de strafzaak naar de openbare terechtzitting was verwezen. Toen de heer Vos weer de gronden van Oud-Bussum" betrad, was er een groote menigte samengevloeid, die door hoera geroep uiting gaf aan hare vreugde. Ontel bare handen moest hij drukken, zoowel van melkers van „Oud-Bussum" en erf- gooiers als anderen. Voor zijn villa, waar de vlag uithing, hadden de melkers een eerepoort opgericht, die des avonds met lampions werd verlicht, en waarin een opgezette vos aangebracht. Den geheelen avond was er bezoek ten huize van den teruggekeerde. Al zijn vrienden en kennissen der streek, en zijn familieleden kwamen hem en zijn echtgenoote geluk wenschen. Zelfs uit den toren van de boerderij van „Oud-Bussum" woei de vlag De heer Vos heeft zijne opsluiting goed doorstaan, hij zag er even opgewekt en levendig uit als altijd. Op de vraag wat of zijn plannen voor de volgende dagen waren, antwoordde hij lachend: „voorloopig rust". O N D E R W IJ S. Brouwershaven. Benoemd tot onder wijzeres te Melissant mej. J. A. Rademaker alhier. De St. Ct. no. 196 bevat een wijziging in de statuten van de „Vereeniging voor Gereformeerd Schoolonderwijs" te Colijns- plaat. Post en Telegrafie. Het vakblad der Zwitsersche post beambten geeft een beschrijving van den internationalen coupon, die van October af op nagenoeg alle postkantoren ter wereld verkrijgbaar zal zijn. Op de voor zijde staan in filigrain-schrift de woorden „25 c. Union postale universelle 25 c". Op de achterzijde, die versierd is met een fraaie vignette, en zinnebeeldige figuur van de internationale post, die van het eene wereldhalfrond een postcoupon naar het andere overreikt, staat gedrukt in Fransch, Duitsch, Engelsch, Italiaansch en Spaansch de volgende tekst: „Deze coupon kan ingewisseld worden tegen een postzegel van 25 centimes of van gelijke waarde in alle landen die tot deze regeling toege treden zijn". Het vignette is een teekening van den Zwitser Grasset en gestoken door Florian. De coupons worden gedrukt bij Beuziger Co. te Einsiedeln. 't Is dus nagenoeg heelemaal een stuk Zwitsersch werk; alleen het papier wordt geleverd door een Duitsche firma, het huis Zanders in Berg- gladbach. De eerste levering beloopt vier millioen stuks, zijnde het totaal der zegels door de verschillende posterijen bij wijze van proef besteld. Men herinnert zich dat op het internati onale postcongres te Rome in 1906, op voorstel van Engeland deze coupon is ingevoerd. Over heel de beschaafde wereld had men in de laatste jaren vooral de behoefte gevoeld, om menschen in andere landen met wie men in briefwisseling is, de port te kunnen vergoeden, zooals dat alreeds voor briefkaarten (met betaald antwoord) mogelijk is. Voortaan zal nu het schrijvend publiek en ook de ver zamelaars zullen er bij dezen eersten druk wel gauw bij wezen tegen betaling van 25 centimes of een gelijke waarde (in Nederland dus waarschijnlijk 121 cent) een coupon kunnen koopen, die bij den brief wordt ingesloten, waarop men antwoord wenscht. De ontvanger in het andere land kan dezen coupon tegen een daar geldigen postzegel voor het buitenland inruilen. Ook als betaalmiddel van kleine be dragen in het buitenland leent zich deze coupon zeer goed, wijl hij slechts een gewicht heeft van een halve gram en dus een brief niet noemenswaard bezwaart. Volledigheidshalve zij nog gezegd, dat nagenoeg alle beschaafde landen dit ver keersmiddel toegelaten hebben. Rusland en Turkije zijn niet aangesloten. KERKNIEUWS. Ger. Kerk. Woensdag j.l. vierde de Zeeuwsche nederzetting van 1847 te Zee land, Mich. (N.-A.), haar 60-jarig bestaan. Ingezonden Med^deelingen. (Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 1 5 regels f 1elke regel meer f 0,20. Dronkenschap bestaat niet meer. Een monster van het merk waardige Coza poeder wordt gratis toegezonden. Kan ingegeven worden in Koffie, Thee, Melk, Likeur, Absint, Bier, Water of in het voedsel, zonder dat het noodigis, dat de dronkaard er iets van af weet. Het COZA POEDER bezit de wonderbare eigenschap om tegen zin tot het drinken van sterken drank (bier, wijn, absint enz.) bij den dronkaard op te wekken. Het COZA POEDER werkt zoo onopgemerkt en zeker, dat de echtgenoote, de zuster of de dochter van den verslaafde het hem toe kan dienen, zonder zijn medeweten, en zonder dat het noodig is, dat de patiënt ooit behoeft te weten waaraan hij zijne redding te danken heeft. Het COZA POEDER heeft het huiselijk geluk van duizenden gezinnen hersteld, duizenden per sonen van schaamte en oneer gered, en deze personen tot levenslustige en nuttige leden der maatschappij herschapen; het heeft menig jong persoon op den rechten weg teruggebracht en gelukkig gemaakt en het leven van talloozen met menig jaar verlengd. Het Instituut, waardoor dit ongeëvenaard poeder verspreid wordt, zendt gratis aan hen, die daartoe aanvraag doen, een boek met dankbetuigingen en een monster. Het poeder wordt gewaarborgd volkomen onschadelijk te zijn. Correspondentie in alle talen der wereld. Het echte Coza Poeder is verkrijgbaar in alle Apotheken en in het volgende Depót te Zierikzee: Drogisterij „Het Roode Kruis", Schuithaven. Onze Depóthouder reikt het attestenboek gratis uit aan hen, die er aanvraag voor doen, maar geeft geen gratis proeven. Om deze te bekomen, wendt u direct naar Londen. Wacht U voor namaaksels. Het Coza Poeder is het eenige afdoend middel tegen dronkenschap. Gemengd Nieuws. Als een bewijs dat in 1847 de eerste levensmiddelen zeer duur waren, kan het volgende staatje dienen: Datum. Tarwe per Rogge per Grof Rogge- H.L. H.L. tarwebr. brood. 30 Jan. f 12,50 f 8,50 2117 2 Maart 14,— 10,50 23 19) 13 16,— 10,50 25 19.1 25 16,— 12,— 25 21) 24 April 16,- 13,- 25 221 30 17,— 13,— 26 221 11 Mei 17,— 14,- 26 23) 15 18,— 15,— 27 25 16 Juni 18,— 14,— 27 231 26 19,— 15,— 28 25 3 Juli 20,— 14,— 29 231 10 20,- 12,- 29 211 24 19,— 10,50 28 19) 31 19,— 9,50 28 18.) 13 Aug. 18,— 8,— 26 16 20 16,- 8,- 24 16 27 14,— 8,— 22 16 3 Sept. 12,50 8,50 20) 16.1 17 11,50 8,50 19) 161 30 Oct. 10,50 7,50 18 15 12 Nov. 9,50 7,- 17) 15 De broodprijzen zijn per kilo berekend. De prijzen van grof wit en fijn wit tarwe brood liepen van 33) en 38 cent per kilogram tot 45 en 52 cent. Een statisticus heeft zich de moeite getroost 100 liefdeszangen in een statistiek bijeen te brengen. Deze 100 laten zich aldus classificeeren: 81 verklaarden zonder de hand van de aangebedene niet te kun nen leven, 72 grepen haar bij de hand, 26 sloten de geliefde in de armen, 25 spraken de groote vraag uit, terwijl ze gemakshalve naast de gevraagde bleven zitten, 3 stonden voor haar op <5én been, en 6 lagen op de rechterknie, terwijl 4 het noodzakelijk achtten op beide knieën te vallen. In 32 gevallen kuste de aanbidder de uitverkorene op den mond, 10 kusten op het voorhoofd, 2 de handen, 3 de wenk brauwen en een kuste bij vergissing de neus, terwijl een zich tevreden stelde met het kleed der geliefde te kussen. Van de 100 vrijers konden 10 niet verder spreken toen de uitverkorene haar „Ja" fluisterde, 9 verklaarden vurig de gelukkigste menschen ter wereld te zijn, 2 gevoelden zich als goden en 5 zeiden hoegenaamd niets uit pure verrukking. Nu echter de dames. Van de 100 ver moedden 87 reeds dat het zoo zou worden. 68 legden het hoofdje tegen des vrijers borst, 12 tegen zijn schouder, een zonk in een stoel en 11 sloegen de armen om den hals des beminden jongelings; 72 oogen paren verrieden grenzenlooze verliefdheid, 7 hadden natte oogen, 44 schreiden hardop, 27 trokken bloemen uit elkaar of plukten aan de handschoenen of den zakdoek, slechts een streefde tegen toen de heer haar wilde kussen, daarentegen waren er 6 die den man het eerst kusten, terwijl er 9 de kamer uitliepen en 5 krampachtig weenden; 3 werden bleek, 18 rood, 2 niesden, en eindelijk eene, en dat was een weduwe, zeide„Ja mijn liefste ik hoop dat het je nooit zal berouwen". MARKTBERICHTEN. Zierikzee, 22 Aug. Gerst en rogge was het eenige dat van beteekenis was aange voerd enkele partijtjes erwten waren getoondwaarvan de kwaliteit niet te puik was. Tarwe, nieuwe, f 7.50 a f 9.25, jarige niet getoond, chevaliergerst f 5.50 4 f 6.25, wintergerst f 5 4 f 5.35, zomergerst f 5 4 f 5.25, rogge f 5.75 4 f 6.25, kroonerwten f 9.50 a f 10.25. Hooi van f 24 tot f 25 per 1000 kilo. Stroo f 16 f 18 Middelburg, 22 Aug. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer iets grooter dan vorige week. Koolzaad, in een flauwe stemming, 50 cent lager. Van nieuwe erwten werden enkele monsters getoond, met onbekenden verkoopprijs. Volgende week hiervan noteering. De prijzen waren als volgttarwe f 9 4 f 9.25; rogge f 6.25 4 f 6.50; zomer gerst f 5.25 4 f 5.50 koolzaad f 15.25 4 f 15.50, alles per H.L. Karwijzaad f 16 4 f 16.25 per 50 kilo. Burgerlijke Stand van Zierikzee. QBDOREN: 15 Aug. Een zoon van M. Mallander en M. van Strien. 16 M. A. Bakker en W. van der Have. 17 P. de Graaf en M. de Graaf. 17 H. A. van Dijke en L. Lemson. OVERLEDEN: 18 Aug. J. Zwang, 58 j., echtgenoote van W. Douw. De ERFGENAMEN van de onder het voorrecht van boedelbe schrijving aanvaarde nalatenschap van wijlen de echtelieden JOHANNES BAL Cz. en JANNA WOUTERINA WAS, die te Zierikzee, onder de firma J. BAL Cz., achtereenvolgens het apothekersbedrijf uit oefenden, zullen op Zaterdag 31 Augustus 1907, des voormiddags te elf uur, ten kantore van den Notaris J. FRANSE te Zierikzee, Nieuwstraat D 224, rekening en verantwoording doen van hun beheer. De SCHULDEISCHERS worden opge roepen daarbij tegenwoordig te zijn en hunne vorderingen te ontvangen, voor zoover het bedrag der nalatenschap toe reikende zal zijn. ZWAMMERDAM, levert prima Qoudsche Kaas van 4—4", Kilo tegen f 0,40 per '/j Kilo; ook prima Edammers f 1,50 per stuk of f 2,80 per 2 stuks, franco per post tegen rembours. Voor H.H. winkeliers speciale prijzen en conditiën. op Zondag 25 Augustus 1907, in de Stoofweide aldaar. Aanvang half vier. Entrée als voren. ALLE per 1 Sept. a.s. ver schenen en betaalbare Coupons worden betaald ten kantore van de Appelmarkt B 9, Directeur J. HOOGENBOOM. ALLE op 1 September 1907 verschenen en betaalbaar gestelde binnen- en buitenlandsche Coupons wor den betaald ten Kantore van R. KOOLE ZOON. ALLE op 1 September 1907 verschenen en betaalbaar gestelde binnen- en buitenlandsche Coupons wor den betaald ten Kantore van C. M. BAL. Zeeuwsche Landbouwbank. (w J E 'j i Havenplein A 336. Alle op 1 Sept. betaalbare COUPONS worden van af heden ten onzen kantore verwisseld. J. RENSEN. GELDERMAN. Aanbeveling. „Groningen", Algemeene Onderlinge Maatschappij tot Verzekering van Paarden van Hooge Waarde, gevestigd te Groningen. Directeur: F. F. LEOPOLD. Ofschoon bovenbedoelde Maatschappij zich al een erkend goede naam heeft ver worven, is ondergeteekende langs persoon lijke ervaring gebleken, dat zij die goede naam verdient, vooral voor hare richtige wijze van werken, reden waarom met volle recht de attentie op deze Maatschappij mag gevestigd worden. De premie, wisselend in overeenstem ming met de verliezen, is billijk. Elkerzee, Augustus 1907. JOH.s DE WITTE. Wel Edele Heer! Mijne jarenlange ervaring van het gebruik uwer Orgels geeft mij volle vrijmoedig heid uwe leveringen te prijzen als het beste wat tot op heden op dat gebied werd aangeboden. De deugdelijkheid der bouw uwer Orgels trad vooral helder aan 't licht bij de bescha digde Orgels in den watervloed van 12 Maart 1906. De actie is boven allen lof. VLtsstNGEN. Hoogachtend 'pE|j De Notaris J. FRANSE zal, Dinsdag 3 September 1907 PUBLIEK VERKOOPEN: 's Namiddags 3 ure, in de Herberg te Kapelle, De Nijverheid", gemeente Nieuwerkerk (Duiveland), in 1869 nieuw en geheel in steen gebouwd, met de Machines en den Grond, waarop een en ander staat, groot56 A. lOc.A. Dadelijk na afloop dezer Verkooping, op het terrein der Stoof, den tot deze behoorenden INVENTARIS. De veiling van de Stoof en de Machines ook voor afbraak en den Grond zal plaats hebben in 22 perceelen, evenals de Inventaris, omschreven in het Verkoop boekje, verkrijgbaar bij den Notaris. Te koop: bij C. GELUK, Landbouwer, St.-Annaland. te koop, bij M. AKKERDAAS, Zonnemaire. met twee afdeelingen. Br. franco lett. M, Hulppostkantoor Sirjansland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 5