Zaterdag 24 Augustus 1907. Eerste Blad. (Z ieriKzeesche Cour an t). HOGERE BURGERSCHOOL \lgemeen Overzicht. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8504. Directeur: A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FRaNKEL. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit ie bladen. te Zierikzee. Het tweede toelatings-examen en --examens worden gehouden op Maan- 2 September 1907, 's morgens te 9 uur. rgiften kunnen nog tot 29 Augustus chieden bij den Directeur der School, ststraat C 72. 3e toestand in Marokko begint thans i ernstiger karakter aan te nemen. Marokkanen hebben Casa-Blanca aan- lallen, dat door de Fransche troepen, lat een bombardement allen tegenstand iroken had, bezet was geworden. De ival werd afgeslagen, maar niettemin het gevaar voor een hernieuwden chtigeren aanval niet geweken. Want Marokkanen ontvangen uit het binnenland phoudelijk aanzienlijke versterkingen, e bevelvoerende Fransche generaal de schijnt dit gevaar dan ook in te en heeft daarom naar Parijs om zending van hulptroepen geseind, daar anders niet in staat zal zijn zich in Blanca te kunnen handhaven. Op de injaarden schijnt hij niet te kunnen enen. Deze toch bleven bij het jongste echt geheel en al passief, en doodden lijd met lekker eten, drinken en pen. De Fransche regeering heeft in gehouden ministerraad tot hei zenden aanvullingstroepen besloten. Deze zullen meer noodig zijn, nu een broer van den ;eerenden Sultan, Moelei Hafid genaamd, Sultan is uitgeroepen, en deze met Mooren tegen Casa-Blanca oprukt, als het waar is, wat reeds in enkele iden vermeld is geworden, dat door de oren de heilige oorlog gepredikt is, ziet het er voor de Europeanen, die plaatsen wonen, waar zij niet door nsche of Spaansche soldaten beschermd nnen worden, treurig uit. Reeds wordt |z, Marokko's hoofdstad, door de ropeanen verlaten. Nu is de groote ag, wat zal Duitschland doen? Zal aan Frankrijk vrij spel in Marokko laten zal het, nu het met Engeland een endschappelijke betrekking heeft aan- [knoopt, en dus van dit rijk geen tegen- nting te duchten heeft, van de gelegenheid, t Frankrijk in moeilijkheden is geraakt, bruik maken om den Gallischen haan, op het congres te Algeciras koning iaide, een halt toe te roepen? De werkstaking der dokwerkers te twerpen heeft ten gevolge gehad, dat or het lossen en-laden der schepen gelsche werklieden in grooten getale or de Fédération maritime worden aan- voerd. Deze hebben echter, na zich op n woonschip van 32 Munchener vaten r te hebben meester gemaakt, in hun onkenschap op dit schip alles kort en in geslagen, en zijn vervolgens met aar handgemeen geworden. De kajuiten r officieren werden opengebroken en ggeplunderd. De bemanning van het hip vermocht tegen de 900 Engelschen iets uit te voeren. De hulp van de politie rd ingeroepen, die met revolvers ge pend het schip bezette. In een vergadering der havenwerkers rd besloten dat de graan- en houtlossers door de Fédération maritime gevorderde hriftelijke verbintenis niet zouden onder kenen, hetgeen een bestendiging der king beteekent. Tusschen Rusland en Japan is het nu ek en ei. Beide landen hebben zelfs een ereenkomst met elkaar gesloten, waarin zich verbinden wederzijds de territoriale schendbaarheid te eerbiedigen, en te kennen de onafhankelijkheid en territoriale schendbaarheid van China. In de con- erans, die aan de bepalingen van het ntract voorafgaat, wordt gezegd, dat de geeringen van beide landen door den enschbezield worden devriendschappelijke trekkingen als goede buren nog sterker maken, en in de toekomst elke aan- iding tot misverstand tusschen beide eizerrijken uit den weg te ruimen. Dus gevoerde oorlog tusschen Japan en Rusland was slechts te wijten aan een misverstand. Dat Rusland in Mantsjocrije bleef, ondanks vroegere afspraak met Japan, was dus slechts schijn. Maar in dit geval was de oorlog een misdaad, die aan duizenden en duizenden menschen het leven kostte, en duizenden van armen of beenen beroofde. De gesneuvelden komen niet meer terug. Maar wat zullen de verminktenals zij hooren, dat de oorlog slechts een misverstand geweest is, thans verheugd zijn, en wat zullen zij juichen, dat het misverstand tusschen beide rijken uit den weg geruimd is. De Transvaalsche wetgevende ver gadering heeft op voorstel van Louis Botha besloten aan den Koning van Engeland den beroemden en kostbaren Cullman-diamant ten geschenke aan te bieden. Deze diamant werd in 1905 in Transvaal gevonden, en is de grootste ter wereld. Het slijpen er van zou alleen een half millioen gulden kosten. Wat zou Paul Kriiger, indien hij nog in leven ware, wel van deze gift zeggen? Zou hij het waardig vinden, dat de overwonnen Boeren, die van de Engelschen zooveel geleden hebben, aan den Koning van Engeland uit eigen beweging een geschenk aanboden? En zou hij het geoorloofd achten, dat, terwijl het land zich in een zóó drukkenden finantiëelen toestand bevindt, dat om te bezuinigen ambtenaren moeten ontslagen wordende Staat zulk een ongevraagd offer brengt? Men zal wellicht aanvoeren, dat het geschenk een bewijs van erkentelijk heid is voor de geschonkene autonomie, en tevens een moreele druk op de Engelsche parlementsleden om aan te nemen het ingediende regeerings-ontwerp, waarbij de te sluiten Transvaalsche geld- leening gewaarborgd wordt. Maar noch door het één noch door het ander zal naar veler meening de gift te recht vaardigen zijn. Op de autonomie toch hadden de Boeren blijkens het vredes verdrag rechtmatige aanspraak. En de geld- leening zou ook zonder die gift door het parlement gewaarborgd zijn. De Haagsche Vredes-conferentie heeft aan het Engelsche voorstel de oorlogs toerustingen te verminderen een eervolle begrafenis bereid. Met algemeene stemmen toch nam zij in een openbare zitting een motie aan, waarbij de beperking der militaire lasten en de studie van dit vraagstuk wenschelijk werd geacht. Die tamme, niets zeggende motie was nog wel door de Engelsche delegatie ingediend. Zierikzee, 23 Aug. Gisterennamiddag vergaderde in het „Huis van Nassau" alhier, de afdeeling Schouwen—Duiveland der schippers-vereeniging „Schuttevaer". De voorzitter, de heer H. de Rijke, opende de vergadering, deelde het doel, waarmede deze belegd was, in korte trekken mede. Het voornemen namelijk bestaat om op Vrijdag, den 13den Sept., in den Oostmond van de Zandkreek, tegenover het Katsche Veer, door het houden van een revue der vloot van visschersvaartuigen, die de Schelde en Zeeuwsche Stroomen bevisschen, hulde te brengen aan Hare Majesteit de Koningin en Haar Gemaal, Prins Hendrik, ter gelegenheid, dat deze op genoemden datum aan Zierikzee een bezoek gaan brengen. De Koningin heeft aan dit denkbeeld oin een overzicht van de Zeeuwsche vloot te verkrijgen, Haar gewaardeerde goedkeuring gehecht. De revue zal gehouden worden des morgens, ongeveer lOuur. Gcmeentes- gewijze zullen de vaartuigen op één lijn naast elkander geankerd liggen, allen met de nationale vlag in top. Vrouwen en kinderen mogen natuurlijk aan boord zijn. Alle vaartuigen moeten om zeven uur omstreeks present zijn, en kunnen, zoodra het Vorstelijk Paar gepasseerd is, dus tegen half elf weêr weg. Voorts deelde de voorzitter mede, dat van de afdeeling SchouwenDuiveland der schippers-vereeniging „Schuttevaer" zich bereids dertien vaartuigen, meerendeels motorbooten en twee stoombooten, de „Koophandel" en de „Colijnsplaat", hebben opgegeven om aan deze vlootrevue deel Ie nemen. De leden van „Schuttevaer", die de revue bezichtigen willen, zullen daartoe door den „Koophandel" kosteloos in de gelegenheid gesteld worden. De tocht zal zoodanig geregeld worden, dat men in Zierikzee terug zal zijn, voordat het Koninklijk Paar met de tram alhier is aangekomen, zoodat de deelnemers aan en de toeschouwers van de vlootrevue den intocht van den Koninklijken stoet in deze gemeente kunnen bijwonen. De vaartuigen zullen in de'Nieuwe Haven gemeerd liggen, wanneer de Koningin voorbij rijdt, en des avonds in de Oude Haven, versierd en verlicht, aan de illuminatie luister bijzetten. De voorzitter hoopt, dat de Koningin en Haar Gemaal door deze revue een aangename herinnering aan hun bezoek zullen behouden. Hierop werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Nu de schutterij tot het verleden gaat behooren, zou het ondankbaar wezen haar aan de vergetelheid over te leveren. Van jongs af hebben wij met haar mede geleefd en genoten, als zij, voorafgegaan door haar tamboers, die dapper op de trom sloegen, bij parade ter gelegenheid van den verjaardag van een lid van het Vorstelijk Huis, voor hun bevelvoerenden kommandant defileerde. Welken eerbied koesterden wij niet voor den tamboer majoor met zijn dikken met zilveren knop gemonteerden tamboerstaf? De schutterij is een stuk geschiedenis van onze jeugd, waaraan wij allen met genoegen terug denken. Vandaar dat wij niet aarzelden het volgende, dat ons werd toegezonden, in ons blad op te nemen: Den 29sten September 1814 werd de nieuwe schutterij te Zierikzee door den burgemeester beëedigd en daarna door Z. A. aangesproken, welke aanspraak door den Luitenant-Kolonel Jan Mosselmans (notaris te Zierikzee) aldus werd beantwoord: „Edel Achtbare Hecren! Onder één der eerste maatregelen van onzen geëerbiedigden Souverein, nadat het volk van Nederland der overheersching ontrukt en onder zijn weldadig bestuur gebracht was, behoorde voorzeker die der invoering eener geregelde volkswapening, geschikt en in staat, om de wapenen te dragen, ten einde de pas ontlokene vrijheid van het vaderland te verdedigen en te be schermen; en wij mogen in het voorrecht deelen ook binnen deze stad, daarvan een gedeelte uit te maken, en aan dat groote doel, hetwelk zoo gelukkig is bereikt, te helpen medewerken. Dat was het niet alleen Ed.Achtb. Heeren! maar wij wierden nog in het bizonder door UI. keuze met het vertrouwen van UEd. Achtb. vereerd, om de stedelijke schutterij (die het onzen geliefden Souverein goedgunstig behaagd heeft aan deze stad toe te staan) uit te maken. En het is in die betrekking, dat wij in dit plechtig oogenblik, ten aanhoore der burgerij in Uwe handen mogen trouwe zweren, aan Vorst, Vaderland, Stad en Burgerij. Wij gevoelen al het gewicht der ver plichtingen, die hierdoor op ons rusten, en verzekeren UEd. Achtb. van onze een parige gezindheid en plichtmatigen ijver voor de handhaving en bewaring van rust, orde en beveiliging tegen alle buiten- en binnenlandsch geweld en het eerbiedigen en doen eerbiedigen der wetten en bevelen der Hooge zoo 's Lands als der Stedelijke Overheid, en ons alzoo het vertrouwen zoo der regeering als van onze superieuren mét die der geheele brave burgerij en ingezetenen dezer stad, trachten waardig te maken". Na deze plechtigheid werd door eenige aanzienlijke juffers der stad Zierikzee een door hen vervaardigd vaandel aan de schutterij geschonken en met eene aanspraak aan den Luitenant-Kolonel J. Mosselmans overhandigd, welke daarop het volgende antwoord gaf: „Edele Jufferschap! Het is met verrukking en aandoening van gevoelige erkentenis, dat ik dezen fraaien standaard door UI. vaderlandschen ijver ons, als ons punt van vereeniging toegeschikt, uit Uwe beminnelijke handen mag ontvangen. Hebt deswege niet alleen onzen hartelijken dank, edele Jonkvrouwen, maar ontvangt tegelijk ook de verzekering van onze ongeveinsde hoogachting, met den wensch, dat liet Ulieden, en Uwe aan zienlijke familiën en geachte ouders (waaronder wij geen gering getal als onze geëerbiedigste overheden tellen) bestendig moge welgaan; dat gij met hen en ons. deze stad en burgerij, onder het wijs bestuur van onzen weldadigen vorst en het genot der zegeningen van den lieflijken vrede, tot haren vorigen bloei en welvaart moget zien verheffen; en dat Gijlieden in uwe volgende betrekkingen van lieve echtge- noolen en kinderlievende moeders in dit ons gejuk rijkelijk deelen mocht. Wat er intusschen ook gebeuren moge, beminnelijke Juffershoudt Gijlieden U verzekerd, dat, wanneer de nood het immer vo.^.e. mocht, dat wij de wapenen, die wij dragen, ter verdediging onzer dier baarste belangen moeten gebruiken, onze inoed bij het aanschouwen van dezen standaard, en het aandenken aan de be minnelijke handen, die ons denzelven schonk, niet weinig zal worden aangevuurd, om ook voor Ulieder belangen en welvaart ons bloed, ja zelfs ons leven, op Ie offeren". Het vervoer van de paarden en rij tuigen voor den tocht van H. M. de Koningin door Zeeland, zal geschieden met de stoomboot „Stad Zierikzee", van de reederij der heeren J. en A. van der Schuyt, te Rotterdam. Bij Kon. besluit van 19 dezer is aan den Commissaris der Koningin in de pro vincie Zeeland, mr. H. J. Dijckmeester, verlof verleend lot het aannemen van de versierselen van groot-officier der Leopolds orde, waartoe hij door Zijne Majesteit den Koning der Belgen is benoemd.| Op de reede te Vlissingen is van een daar liggend schip een 12-jarige jongen verdronken. Hoewel zeer geruimen tijd werd gedregd, is het lijk nog niet gevonden. De bijslag op de soldij, toegekend aan gehuwde militairen, wier vrouwen belast waren met hetwasschen van lijfgoederen van ongehuwde korporaals en soldaten en aan wien die werkzaamheden werden ontnomen, tengevolge van het doen wasschen in particuliere waschinricht ngen, is opnieuw vastgesteld en verhoogd met 5 cent per dag, zoodat deze -bijslag thans 55 cent per dag bedraagt. De soldij, toekomende aan met provoost of cachot gestrafte militairen, die geen uitrusting-en reserve-rekening hebben, zal voortaan na het eindigen van de op gelegde straf, in eens of bij gedeelten, ter beoordeeling van den compagnies-comman dant, worden uitbetaald. Burgh. In een dezer dagen gehouden vergadering van den dijkraad van den caiamiteusen polder „Burgh en Westland" is de rekening over 1906/7 voorloopig vastgesteld, sluitende met een goed slot van f 740,665 Wegens de aanstaande aftreding van den heer A. Beije als lid van het dijksbestuur, werd een voordracht Ier benoeming van een lid van dat bestuur opgemaakt, be staande uit de heeren A. Beije, J. Beije en J. van de Vate Jz., allen wonende alhier. Bruinisse. Door den gemeenteraad is in zijn zitting van Woensdag 21 Aug. afwijzend beschikt op een verzoek om subsidie, ingediend door de Vereeniging „het Ziekenhuis te Noordgouwe". De rekening der gemeente, dienst 1906, werd voorloopig vastgesteld op f 29953,825 in ontvang en op f 28193,27 in uitgaaf, alzoo met een goed slot van f 1760,555. Vastgesteld werd de gemeentebegrooting voor 1908 op f 24926,28 in ontvang en uitgaaf. Nog werd goedgekeurd een post ad f 7,25 als af- en overschrijving. Door den heer J. van Iwaarden is thans nu zijne localiteit geheel naar de eischen der wet is ingericht, opnieuw verlof gevraagd, benevens logementsvergunning. Aan de gezusters De Waal is vergunning verleend voor het verbouwen van haar woonhuis aan de Oude Straat. Officiëel is thans bekend, dat Hare Majesteit op het adres der ingezetenen heeft geantwoord, dat Zij het verzoek om de gemeente te bezoeken zeer op prijs stelt, doch dat het Haar niet mogelijk is daaraan te voldoen. Zij zal echter aan de tramhalte even lang vertoeven als te Ooster- land en te Nieuwerkerk, dus ongeveer 5 minuten. Stavenisse. Vanwege de pas opgerichte afdeeling „Tholen" van het Centraal Genootschap voor kinderherstellings- en vacantiekolonies, is reeds één kind naar Zonneheuvel vertrokken, voor een tijd van 4 weken. Heerlijk is deze inrichting tusschen Hoeve en Seppe gelegen, op een flinke hoogte, waar men zuivere genees krachtige lucht kan inademen. Veel beweging bij het spelen, overvloed van licht en lucht, flinke wandelingen en uit stekend voedsel, ziedaar in hoofdzaak, wat aan de patientjes genezing en her stelling geeft. Het is te hopen, dat nog vele personen de afdeeling zullen steunen, teneinde het volgende jaar meerdere kinderen Ie kunnen uitzenden. Slaakdam. De werkzaamheden met het maken van den nieuwen dijk vorderen zeer snel. Reeds zijn Zaterdag 1.1. een aantal arbeiders bedankt. Het werk met den kruiwagen enz. is zoo goed als afge- loopen, zoodat niet veel meer overblijft dan nog eenige werkzaamheden met de machine. Aan den westkant van den polder is reeds een aanvang gemaakt met ploegen. Tholen. Zaterdag 24 Augustus zal ten huize van den heer M. J. Hoek een lezing gehouden worden door den heer G. Bolier Gz. van Bruinisse, voor de ver eeniging „Volksweerbaarheid", haar werken en streven. Het doel der vereeniging is in '1 algemeen te trachten dien voor ons Nederlanders onwaardigen toestand te doen ophouden en in het geheele land een beweging in het leven te roepen, die leidt tot handelen, tot het zich vrijwillig puenen van alle lichamelijke geschiktcn in al wat noodig is voor hen, die als 't gevaar dreigt, niet werkeloos mogen blijven, ingevolge den plicht hun opgelegd door art. 180 van de Grondwet. Dit doel tracht men langs onderscheidene wegen Ie bereiken, voor- namenlijk door het oprichten van schiet- vereenigingen, welke zich in den steun der Regeering mogen verheugen. De Regeering namelijk stelt onder zekere voorwaarden gratis geweren en munitie beschikbaar, en subsidieert den aanleg en het onderhoud van schietbanen. De vereeniging telt reeds ruim 12000 leden met meer dan 100 schiet- en weerbaar- heidsvereenigingen. Moge de lezing van den heer Bolier leiden tot de oprichting van eene afdeeling Tholen van de ver eeniging „Volksweerbaarheid". Wissenkerke. In een vanwege „Volks weerbaarheid" belegde vergadering werd besloten, om den jaardag van H. M. de Koningin weder evenals vorige jaren te vieren door het houden van een kinder feest met tractatie en kinderspelen, afge wisseld door fietswedstrijden en zang- en muziek-uitvoeringen. Hulst. Burgem. en Weth. dezer gemeente hebben tot Maandag 27 Augustus de in schrijving opengesteld op een 4 pCts. geldleening van f 56000, tegen den koers van ten minste k pari. Breskens. Een reiziger met de tram Breskens—Maldeghem stond op het balkon en had de onvoorzichtigheid zijn hoofd buiten den wagen te steken, waardoor hij daarmede zoodanig tegen een telegraaf paal aanbonsde, dal hij bewusteloos op het balkon ineenzakte. Voordat hij te dezer plaatse was, was hij gelukkig weer bijgekomen en, gesteund door zijne mede-reizigers, kon hij de reis voortzetten. RECHTSZAKEN. Voor de rechtbank te Middelburg werd heden behandeld de zaak tegen de twee personen uit Westkapelle, die in den nacht van 8 op 9 Juni door de maréchaussées werden betrapt op diefstal van kippen. Hel gevolg was, dat een worsteling ont stond, waardoor de gemeente-veldwachter van Westkapelle van zijn vuurwapen gebruis moest maken en één der daders zoodanig werd gewond, dat hij geruimen tijd in het Verpleeghuis te Middelburg is opgenomen geweest. Het O. M. eischte tegen deze beklaagden resp. 1 jaar en 9 maanden gevangenis straf. De rechtbank te Middelburg heeft heden (Vrijdag) uitspraak gedaan in de zaak van den 24-jarigen schilder J. P. v. d. K. aldaar. Deze had op naam van een dame, bij wie hij zeide werkzaam te zijn, verf gehaald bij een handelaar in verfwaren. Het tegen hem bij verstek gewezen vonnis, waarbij hij wegens oplichting werd veroor deeld tot 3 maanden gevangenisstraf en waarvan hij in verzet is gekomen, werd bevestigd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1