ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 22 Augustus 1907. (Z ierils.zeesclie Couran ie). Jezoek van Hare Majesteit de Koningin. ersieringen en llluminatiën aan huizen. BEKENDMAKING. D R ANK WET. Onveiligheid Vaarwater. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10,per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8503. Directeur: A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FrSnkel. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. )e BURGEMEESTER van Zierikzee verzoekt i, die bij gelegenheid van het Koninklijk be- k aan deze gemeente, aan Hare Majesteit de ningin bouquetten wenschen aan te bieden, irvan liefst zoo spoedig mogelijk, ch in ieder geval vóór I Sept. a.s., riftelijk of mondeling aan hem kennis te geven. iiERiKZEE, den 20 Augustus 1907. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VER ME IJS. )e BURGEMEESTER en WETHOUDERS van rik zee; jelet op de desbetreffende bepalingen der Alge- ene Politie-Verordening voor deze gemeente; )verwegende, dat bij gelegenheid van het :oek van Hare Majesteit de Koningin aan deze neente op 13 September a.s. waarschijnlijk vele ;ezetenen aan hunne woningen versieringen illuminatiën zullen wenschen aan te brengen; MAKEN BEKEND: lat particulieren of buurtcommissiën, die bij venvermelde gelegenheid aan - of vóór hunne ningen of in straten versieringen of illumina- i mochten wenschen aan te brengen, daarvan j spoedig mogelijk, ch in ieder geval vóór I Sept. a.s., iriftelijk of mondeling met de noodige toe- iting, aan den Burgemeester behooren kennis geven. /oorts worden de buurtcommissiën voor de stviering verzocht, om van hetgeen door i zal worden verricht, zoo spoedig mogelijk i den Voorzitter van de Centrale Commissie Dr de feestviering (den heer J. VAN DER IET Cz.) niededeeling te willen doen, opdat de Ddige opname in het algemeen feestprogramma sgewenscht zal kunnen geschieden. Zierikzee, den 20 Augustus 1907. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ïrikzee maken bekend, dat het uurwerk op ti toren van het Raadhuis van den 23 Augus- 3 e.k. af gedurende ongeveer een week buiten rking zal worden gesteld. Zierikzee, den 20 Augustus 1907. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ïrikzee maken bekend, dat bij hen een ver- ikschrift is ingekomen van C O R N E L 1 S ;HOONAKKER, ingezeten dezer ge- iente, om verlof voor den verkoop van toholhoudenden drank, anderen dan sterken ink, voor gebruik ter plaatse van verkoop, in benedenvoorkamer van het perceel staande in St.-Domusstraat, wijk D, no. 252. 3innen twee weken na de dagteekening dezer kendmaking kan ieder tegen het verleenen van t verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester Wethouders inbrengen. Zierikzee, den 21 Augustus 1907. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt t navolgende bericht ter kennis van zeevarenden, daarbij belang kunnen hebben, t. w.: .ichtproeven haven van IJmuiden en Noordzee kanaal. 3de District. /olgens mededeeling van den Commandant der illing van Amsterdam worden tusschen 2 en September 1907 in de buitenhaven van IJmuiden in het Noordzeekanaal tusschen IJmuiden en fort bij Velzen proeven genomen met lichten uiteenloopende, doch niet zeer groote sterkte. Zierikzee, den 21 Augustus 1907. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. ZUID-AFRIKA. Pretoria, 19 Aug. De Wetgevende irgadering nam heden met 42 tegen 19 :mmen Botha's voorstel aan, om den dlinan-diamant te koopen, teneinde zen den koning van Engeland aan te eden. MAROKKO. Casablanca, 18 Aug. De Mooren hebben hedenmorgen Casablanca aangevallen. De Franschen bleven eenigen tijd in hun kamp, maar ten slotte werd een kleine afdeeling, onder dekking van het geschut vuur der oorlogschepen, uitgezonden. De aanval droeg een zeer ernstig karakter en had over een uitgestrektheid van 6 K.M. plaats. Door geschut- en mitrailleur- vuur werd de aanval afgeslagen. De Spahis vochten man tegen man met de Arabieren. Het geschut van de Gloire hielp mede. De Franschen bekwamen 2 dooden en 3 gewonden, waaronder 1 kapitein, alsmede 12 doode paarden. Bij gebrek aan schietvoorraad be dienden de Mooren bij den aanval zich slechts van blanke wapens. De inboorlingen hebben waarschijnlijk zware verliezen geleden. Versterkingen zijn dringend noodig om het land van vijanden te zui veren. De Spanjaarden namen geen deel aan het gevecht. ENGELAND. Londen, 19 Aug. In den loop der be raadslaging op heden in het Lagerhuis over het wetsontwerp betreffende het waarborgen van de Transvaalsche leening van 5,000,000 pd.st.werden er mede- deelingen gedaan betreffende de schenking van den Cullinan-diamant aan den koning. Churchill zeide, dat niets het aanzien van de Engelsche diplomatie over de heele wereld meer kon doen stijgen dan de aankondiging dier schenking van Transvaal. De schenking had niets uitstaande met de leening, maar wel had zij veel te maken met de betrekkingen tusschen Engelschen en Boeren. (Toejuichingen). Bonar Law zinspeelde er op, dat Chur chill voor een zeker deel verantwoordelijk was voor het tooneelmatig effect, hetwelk door de aankondiging van die schenking was verwekt aan den vooravond van de beraadslaging over de leening. Verontwaardigd antwoordde Churchill scherp: Er is niet de minste grond voor zulk een opmerking. (Toejuichingen van de ministeriëelen). Asquith wees de verdachtmaking terug, dat het waarborgen der leening het gevolg was van een met Transvaal gesloten koop om de wegzending van de Chineesche arbeiders te verzekeren. Hij verklaarde, dat die waarborg een daad van recht vaardigheid en goede politiek was. Het Lagerhuis heeft het wetsontwerp betreffende de Transvaalsche leening, in tweede lezing met 199 tegen 62 stemmen aangenomen. Het Hoogerhuis nam heden de Engelsche landwet in tweede lezing met algemeene stemmen aan. FRANKRIJK. De moord te Monte-Carlo. De justitie heeft bij het echtpaar Goold, de moordenaars van Emma Lewin, een groot aantal kostbaarheden in beslag genomen. Zooals men zich zal herinneren, beweerde Goold in zijn bekentenis voor den rechter van instructie te Marseille, dat hij Emma Lewin in een opwelling van drift had gedood, niet om haar te bestelen, en dat hij haar juweelen alleen had weggenomen om het slachtoffer des te beter te kunnen doen verdwijnen. Thans heeft de justitie nauwkeurig onderzocht, welke der in beslag genomen juweelen van Emma Lewin en welke van Goold zelf waren en ze ver volgens afzonderlijk doen taxeeren, met het resultaat, dat de kostbaarheden van de vermoorde op een waarde van 25.000 francs geschat zijn, terwijl die van de moordenaars hoogstens een waarde van 1200 francs vertegenwoordigen. Nog heeft men op de kamer van Emma Lewin, in het hotel Bristol te Monte-Carlo, een groot aantal diamanten gevonden, die eveneens getaxeerd zullen worden. De gezondheids toestand van Vere Goold wordt nu weer bevredigend genoemd, tot spijt van zijn ver dediger, die al pogingen heeft aangewend, om hem krankzinnig te doen verklaren en zoodoende buiten vervolging te stellen. DUITSCHLAND. Het stoffelijk overschot van Joseph Joachim is Zondagavond naar de Kon. Hochschule für Musik overgebracht, en daar in de groote zaal geplaatst. De overbrenging geschiedde in allen eenvoud, slechts de kinderen van den over ledene en zijn beste vrienden: Max Bruch en de heeren Franz en Robert Mendels sohn volgden den lijkwagen. Maandag heeft de rouwplcchtigheid plaats gehad in de geheel met zwarte stof ge decoreerde zaal. In 't midden stond de met een violet-fluweelen kleed overdekte kist; het aantal kransen en palmtakken bleek ontelbaar. Een onzichtbaar koor zong het koraal „O Haupt voll Blut und Wunden", en daarna heeft de president der academie prof. Otzen een lijkrede uitgesproken. Toen, onder de klanken van een koraal, droeg men de kist naar den wagen, die Joachim naar zijn laatste rustplaats bracht. De straten waren zwart van de menschen, en zelfs op de daken zag men menschen- massa's. Behalve een vertegenwoordiger van den Keizer maakten eenige Vorstelijke personen den tocht mee. BELGIË. Antwerpen, 20 Aug. Te 7 uren van ochtend werd in het lokaal „Olympia", Napelsstraat, een druk door de haven werkers bijgewoonde bijeenkomst gehouden. Behalve een drieduizend man binnen stonden verscheiden honderden in de gang en op straat. De leider Wieme zat voor. Chapelle en Milio voerden het woord, en legden den toestand uit. Met donderend applaus werd het voorstel, dat graan- en houtlossers de door de Fédération maritime geëischte schriftelijke verbintenis niet zouden onder teekenen, en dus voortgaan met staken, aangenomen. Al de andere havenarbeiders zullen het stuk onderteekenen: daardoor zijn zij overigens slechts voor een dag gebonden. Feitelijk is dus aan den toestand der haven niets veranderd, -behalve dat het werk vandaag geheel stil ligt: enkel eenige Engelschen zijn bezig. Morgen gaat de gewone gang voort. Door dit besluit hebben de arbeiders aan de patroons het voor wendsel ontnomen om de algemeene uitsluiting af te kondigen. De leiders hebben het werkvolk aangemaand zich rustig te houden, zoo weinig mogelijk te drinken en van de kaaien weg te blijven. De eigen lijke uitgeslotenen, de werkers aan graan- en houtbooten, die meest allen buiten de stad wonen, zijn onmiddellijk weer ver trokken. Op de meeting was wel groote geestdrift, maar allen waren zeer kalm en bezadigd, en niemand scheen dronken. Naar medegedeeld wordt werden door de patroons te Londen 1000 nieuwe werklieden aangeworven. Anderzijds lekt het uit, dat het Engelsche socialistisch parlementslid Havelock Wilsonvoorzitter van den Engelschen Zeemansbond, die hier eigenlijk niet komen mag wegens een vroegere uit wijzing, incognito hier is geweest en twee bijeenkomsten heeft gehad met de ratten in hoogst eigen persoon, en wel één aan boord van de „Cambroman" zelf, en een andere aan de kaai. Deze heeft zijn land- genooten aangezet zich over den kost te beklagen, hun een te eischen spijskaart voorgeschreven, en geraden 10 francs te eischen daags in plaats van 6,25 francs. Verder heeft hij de heeren gevraagd, hoe zij 't over hun hart konden krijgen, hier hun gezellen te komen last aandoen en onderkruipen. Waarop de ratten hebben geantwoord, dat het hun uitsluitend te doen was om-hier te komen eten, wat geld bijeen te scharrelen en zoo weinig mogelijk uit te voeren. NEDERLAND. Stavoren, 20 Aug. 'n Doodshoofdvlinder is hier althans een zeldzaamheid, maar een doodshoofdvlinder in een bijen korf is nog grooter zeldzaamheid. Wat voor aantrekkelijks er in stak voor dit dier om zijn weg te nemen door het vlieggat van den eenigen Stavorenschen bijenkorf, 't zal een geheim blijven. Waren het misschien de muzikale tonen van het bijenvolk de doodshoofdvlinder zelf ook, beoefent de toonkunst, unicum in zijn soort die hem lokten naar binnen te gaan Zoo ja, vreeselijk heeft hij moeten boeten voor zooveel belangstelling. Letterlijk uitgehold werd het cadaver door den iemker gevonden, die van de operatie deze verklaring gaf: De bijen hebben geen kans gezien den indringer te verwijderen, en om nu rotlucht in haar woning te voorkomen, hebben ze de zachte deelen van het lichaam verwijderd. Hij deelde mede, hoe in vroegeren tijd een muis door de bijen was ingemetseld in een wassen graf, te gissen met hetzelfde doel. Wijs overleg ofinstinct? Nijmegen, 20 Aug. Alhier is Zondag het tweede Nederl. Katholiek Congres ter bestrijding van het alcoholisme geopend met een rede van jhr. mr. Ch. Ruijs de Beerenbrouck. Daaruit bleek, dat de katholieke organi satie thans 45.000 leden telt en dat voor een Roomsch sanatorium voor drankzuch tigen ontvangen werd f 8739.30 en toegezegd f 2050. Ter gelegenheid van het Congres wordt in den foyer van den schouwburg een tentoonstelling gehouden van zaken, op geheelonthouding betrekking hebbende. Amsterdam, 21 Aug. Door den heer J. H. A. Polak, te Banjoebiroe, is aan „Artis" een witte Java-aap ten geschenke gegeven. Het dier is afkomstig van Tapa- Toan (Atjeh). Wij hebben hier niet te doen met een bepaalde soort, doch met een zoogenaamden „Albino". Het is bekend, dat Albino's onder vele zoogdieren en vogels voorkomen. Ook onder de apen worden zij aangetroffen, doch steeds zeer zeldzaam. Gisterenavond is door de politie alhier een 14-jarige jongen aangehouden, verdacht van verduistering van een op den openbaren weg gevonden pakket, waarin ruim f 800. Bedoeld pakket was Woensdagmiddag verloren door een loopjongen van den makelaar Oostveen. Het pakket werd later door een heer gevonden, die kort daarna werd aangesproken door den thans aan gehouden jongen, die verzocht het gevondene aan hem te geven, daar hij wist wie het verloren had. De heer was zoo onverstandig aan het verzoek te voldoen, sinds dien heeft men niets meer van het geld ver nomen. Nader verneemt men nog, dat in de woning van den gearresteerden jongen nog f 650 aan contanten werd gevonden. Het huisgezin, waarvan de knaap deel uitmaakt, verkeerde in groote moeilijkheden en kon ieder oogenblik op straat worden gezet. De vader schijnt toen van het geld, dat in het pakje zat, zich het hoogst noodige te hebben toegeëigend. Zuilen, 19 Aug. Zondagavond om 7 uur is alhier aan den steiger een stoom bootje van de Vechtsche Stoomvaartmaat schappij gezonken. Het ongeval kwam heel onverwachts. Het was de „Vreeland", die op weg zijnde naar Utrecht, Zuilen aandeed tot het in- en uitlaten van passagiers. Bij -het afstooten van den steiger tot het vervolgen van de reis helde het vaar tuig plotseling naar ééne zijde over. Deze beweging hield aan, het water bruischte het ruim met geweld binnen, zoodat er geen houden meer aan was. Het bootje rust thans op den bodem van de Vecht en steekt slechts gedeeltelijk boven water uit. Persoonlijke ongevallen hebben niet plaats gehad, want de ongeveer 30 passagiers waren ruimschoots in de gelegenheid een goed heenkomen te zoeken, al trok ook menigeen een angstig gezicht. De lading is er echter minder goed afgekomen, en van een goede honderdtal melkbussen zijn er verscheidene verloren gegaan. De oorzaak van het gebeurde is nog niet opgehelderd. Waarschijnlijk is het, dat zich reeds water in het ruim bevond, maar dan zou men een lekkage moeten hebben opgeloopen, hetgeen onderweg zou hebben moeten blijken. De boot was, na sedert het vorige jaar eenige herstellingen te hebben ondergaan en van nieuwe machines te zijn voorzien, pas sedert een week weer in de vaart. De maatschappij was verzekerd en lijdt dus geen groot verlies. Wageningen, 20 Aug. Dinsdag begon alhier de zitting van het kantongerecht een uur later dan gewoonlijk. De oorzaak bleek, toen de ambtenaar van het O. M., die te Arnhem, woont, aankwam. Deze verklaarde bij de opening der zitting, dat hij te Ede de aansluiting met de tram had gemist, omdat die tram bij aankomst van den trein reeds vertrokken was. In het openbaar wilde spreker een woord van protest doen hooren over de hoogst treurige wijze, waarop de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen de belangen van het publiek behartigt. Tevens laakte spreker de toenemende veronacht zaming der door de regeering vastgestelde dienstregeling. Wanneer bij de zittingen van het kantongerecht te Wageningen wordt afge roepen „Adam Anton dan weet een ieder al welke voornamen en welke „van" er volgen moet. De deurwaarder leest den, hoewel niet adellijken toch zeer langen naam zonder naar de rol te kijken de griffier doet geen enkele vraag: datum en plaats van geboorte kent hij uit het hoofd; en de verslaggevers, die er altijd een sterke verbeelding op nahouden, ruiken in dergelijke gevallen reeds de lucht van het gebraden wild, of naar den aard der dagvaarding van den alcohol. Adam is nu echter in geen twee maanden voor het kantongerecht verschenen. Inder daad zou dit een heuglijk teeken zijn, ware het niet, dat er in geen twee maanden zitting is geweest. Toch valt er een verblijdend verschijnsel te constateeren dat veel hope geeft. Adam is n.l. deze week aan de maréchaussée-kazerne geweest, nu niet als verdachte, maar als aanklager! De commandant heeft met zeer veel belangstelling de klacht van Adam aange hoord. Dat was lang geen gekheid. Adam had den vflrigen dag een pakje „Coza" gekocht. Dat was hem in de hand gestopt als gegarandeerd middel ter genezing van drankzuchtigen. „Zie-de, commandant, nou steet-er op dat pekskc, dat je iederen avond een lepeltje mot innemen. Maar 'k wou in eens heugelaar van den drank af. En daarom nam ik maar alles tegelijk in. Maar jong, wa' bin 'k daar aokelik van gewis. En vanmerge ha'k toch zoo'n raor gevuul. 'k Hè nog nooit zooveul trek in den borrel gehadNou vraag ik jou, commandantis dat nou bedriegerij of geen bedriegerij De commandant, die heel goed 'emerkte dat Adam 's morgens werkelijk heel veel trek in een borrel moest gehad .ebben, maande onzen aanklager aan zijn klacht voorloopig nog maar in te trekken. Brielle, 21 Aug. Bij het afbreken van de oude huisjes van het Merula-Weeshuis alhier, heeft men bij het uitbreken der fundeering onder een tegel een collectie oude munten en penningen gevonden waarbij 6 gouden en 106 zilveren, waarvan sommige de jaartallen 1573 en 1575 aan wijzen. Dordrecht, 19 Aug. Naar de D. Ct. verneemt, bestaat er waarschijnlijkheid, dat H. M. de Koningin en Z. K. H. prins Hendrik de volgende maand na afloop van hunne reis naar Zeeland een bezoek aan deze stad brengen, speciaal ter bezichtiging van het Zuid-Afrikaansch Museum. Numansdorp, 20 Aug. Gisterennamid dag is alhier door een rukwind een roei boot der torpedisten omgeslagen, waarin zich 4 man bevonden, 2 officieren en 2 manschappen. De officieren hebben zich door zwemmen gered. De beide soldaten zijn verdronken. Één der officieren heeft zich zwemmende van zijn kleederen ont daan en nog langen tijd getracht één der soldaten te redden. Zierikzee, 21 Aug. Het bestuur en de bevolking van onze gemeente zijn sedert eenigen tijd reeds ijverig in de weer ons Vorstelijk Paar, dat Vrijdag den 13den September eenige uren in ons midden zal vertoeven, waardig te ontvangen. De gevels van de openbare gebouwen en van tal van particuliere woningen worden door den schilder opgeknapt, en verkrijgen daardoor een beter en smaakvoller aanzien. Aan de door de buurt-comité's aan te brengen versieringen wordt reeds druk gewerkt, niet het minst door de bij alles onmisbare beau-monde, die menigen avond daarvoor vreugdevol ten offer brengt. Toch, in weerwil van dit alles, zijn wij niet

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1