ierikzee-Rotterdam. ADVERTENTIE!!. 12 Boeken voor f 1,25. Faolare-corps „Lnclor el Emergo" Ie Renesse. Middag-Concert «sa»}] 2 Kasten, Tafels, Stoelen, Een Burgerwoonhuis, lithuizig van aard, misschien nog in meerdere dan de Berlijners. Ook al, evenals in Duitsch- voor een groot deel tengevolge der enorm huishuren, waardoor de groote massa )dzaakt wordt, zich met weinige kamers den te stellen. In alle grootere steden van en, in Stockholm, Göteborg, Malmü, Upsala, in kleinere als Gafle, Sundsvall, Jönkoping, ont men heele of halve étages van groote cazernes, respectievelijk paleizen, welke e echter niet zoo overladen van gevelpronk als in Berlijn. Aan den „Strandvagen", den tigen havenboulevard met uitzicht op Skansen daarachter gelegen fashionable nieuwe wijk Stockholm wordt per kamer van een woning gemiddeld 500 kronen! (plm. f360) ld en in minder elegante wijken zijn de luren „na venant". Geen wonder, dat de rners het in hun vrijen tijd buitenshuis zoeken, lrijke café's zijn 's avonds overvol en 's Zondags mt alles naar buiten per boot of trein, ar ik in tal van steden op mijn reis door ritgestrekte rijk tot mijn „leedwezen" moest lateeren,- is de punch in weerwil van het eborger systeem nog altijd een zeer gelief de drank, vooal in de breede middelklasse, e hiervan verbazende quantiteiten consumeert, punch is niet per glas verkrijgbaar. Een elijke wettelijke bepaling is met een twee- end wapen te vergelijken, want het gevolg at de vrienden van dezen Zweedschen volks- k de punch bij kwart, halve of heele flesschen <en sedert zij den drank niet meer per glas ïen bekomen. Doral des avonds is punch de drank bij uit- endheid in café's en restaurants. Bezoek den en tuin van het bekende restaurant Hassel- K' en en Djiirgürden, verover een plaatsje op het s van de opera, vanwaar ge een heerlijk cht geniet op de verlichte oevers van Norr- ,ti, op de heen en weer schietende lichtjes havenbootjes, neem in een café plaats, ook ;en provinciestad in het hooge noorden, of jöteborg in Middel-Zweden, of in Malmö in zuiden, onverschillig waar, rondom u zult ge de marmeren tafeltjes overal de nikkelen ikken zien staan, waarin de kwart, halve of Ïe flesschen punch worden koel gehouden, daarnaast het stereotype bijzonder sterke intje Koffie", dat zonder melk of suiker liddellijk vóór of na een teug van den ijskouden pigen zoeten punch wordt gedronken. De binatie smaakt uitstekend, dat moet worden 2gd. ijf, zes uur ver strekt zich vóór Stockholm en omgeving als een „breede gordel van ragd", de Skargarden uit, een archipel van lijk groene ontelbare rotseilanden, welke als 'geschoven posten het vasteland tegen de zee .hermen. Sommige van deze eilanden zijn jazend klein, grillig van vorm, en doen aan iet water geworpen steenen denken, anderen zwaar hout bezet, dat de rotsachtige hellingen ekt en waartegen overal de aardige gevels villa's en optrekjes en aan hooge masten de jperende vlaggen afsteken, geven aan deze eele omgeving van vasteland en water een Dazend liefelijk en verrassend cachet. De fdstad zelve is een combinatie van dergelijke :anische eilanden, welke zich zeewaarts voort en, wijder uit elkaar liggend en kleiner dend naarmate de afstand tot de vastelandskust oter wordt. n tusschen al deze heerlijk groene oazen in waterwoestijn zoekt de stoomboot haren weg r de vele badplaatsen, welke in de eerste lts door de provincialen en de vreemdelingen rden bezocht, want de Stockholmer zelve ngt 's zomers zijn vrijen tijd in een der door i voor het seizoen gehuurde ontelbare villa's of rekjes door, welke overal tusschen het groen ;en aan de oevers, elk met een eigen badhuisje, waarlangs de toeristenboot voorbijglijdt, van cs en rechts telkens opnieuw door tallooze doeken toegewuifd. K. meerderheid van den blanke den Indiaansche volksstam in Florida waarde als overlevering hel volgende reffende den oorsprong en de meerder- d van den blanke. Toen de Groote est de aarde schiep, riep hij ook drie nschen te voorschijn, welke allen van schoone kleur waren. Nadat hij ze schapen had, bracht hij hen naar den nt van een klein meer, waar zij zich zijn bevel moesten instorten en zich isschen. Één gehoorzaamde onmiddellijk, kwam uit het water zuiverder en inker, dan hij te voren geweest was tweede aarzelde een oogenblik, gedurende :lken tijd het water, door den eerste roerd, modderig geworden was, en toen zich baadde, kwam hij koperkleurig ven; de derde evenwel ging er niet in ór het water geheel zwart van de >dder was geworden, en hij kwam er it dezelfde kleur uit. Toen legde de oote Geest voor hen drie bundels of kken, en uit medelijden met de leelijke iur van den zwarte gaf Hij dezen eerste keus. Hij tilde de drie indels en koos, het gewicht gevoeld te bben, de zwaarste; de koperkleurige los de volgende in gewicht, zoodat de :htste voor den blanke bleef. Zoodra de indels geopend werden, bleek de eerste bevatten spaden, eggen en verder alle jreedschappen voor den landbouw, de 'eede bevatte alles wat voor de jacht, vischvangst en den krijg noodig is, rwijl het derde pak inhield pennen, inkt i papier, de werktuigen voor den geest, middelen van onderlinge geestbeschaving, maatschappelijke band der menschen i alzoo den grondslag voor de meerderheid ;r blanken. W. Gemengd Nieuws. Een nuttig geschenk, dat overigens et aan het particulier initiatief moest orden overgelaten, heeft mevrouw Von ichauer te Straatsburg aan haar geboorte aats Deidesheim gegeven. Deze stad ïmelijk ontving van haar. een water- iding. Nuttiger geschenk kan men zich oeilijk voorstellen. Te Lahr vond dezer dagen een soldaat 3 het schietterrein een niet gesprongen ■anaat. Hij nam het projectiel mee naar de kazerne en 's avonds, terwijl hij er mee bezig was, sprong het. De man werd gedood, een andere soldaat, die bij hem stond, werden beide armen afgeslagen en nog drie of vier soldaten, die reeds te kooi lagen, werden gewond. Onder praesidium van Jacques den Spanjaard werd in Parijs dezer dagen een geheime vergadering gehouden, waar een veemgericht werd gehouden over een verrader: Painblanc. Een kelder-lokaal aan de Ruede la Lune wasde vergaderplaats. Men had Painblanc, die pas uit de gevangenis ontslagen was, tegen zijn wil genoopt voor deze nobele vierschaar te verschijnen. Op voorspraak van een invloedrijkapachen- meisje werd aan Painblanc een matige straf opgelegd. Hij zal buiten Parijs zijn „brood moeten verdienen". Painblanc was daarover zoo boos, dat hij den voorzitter beleedigde in hevige scheldwoorden. Een doodelijke messteek van Jacques den Spanjaard was het antwoord. De dader werd gearresteerd. Dorre Looten was naar Rijssel gegaan; en hij was nog geen half uur n de stad, of hij was bevriend met een onbekenden Franschman, den beleefdsten, den gedienstigsten en den hartelijksten mensch van de wereld. Die vriendschap ging zóó verre, en was zóó welgemeend, dat Dorre getracteerd werd in Pietje Parijs 'k wil zeggen in Petit Parijs met al wat zijn hartje lustte. Gij kunt peinzen, dat Dorre, die er van zijn eigen niet in spoog, daar een lekkingske deed. Ja maar, als zij daar veel gelekt en gebekt hadden, Dorre's vriend moet consuis een commissie gaan doen, maar die niet weerkeerde, was die vriend. Dorre, die daar in 'teerste niet op lette, werd op het einde ongerust en mistrouwig. Bazin, zei hij, mijn vriend komt niet weer, wie moet er hier het gelag betalen? 't Is gij, vriendschap, zei de bazin al lachend, men noemt dat hier un tour de Francais. Ja, zei Dorre, 'k ben blijde van dien tour aan zulk 'n genadig prijzeke te leeren, en 'k zal er bovendien nog een pintje op drinken. De bazin pakt Dorre's glas en gaat er mee naar den kelder; maar zij was nog geen vijf trappen diep, of Dorre trekt de kelderdeur in slot. Madame, riep hij, gezondheid en goèn avond, en als ge 't niet en weet, men noemt dat bij ons un tour de Flamand. Binnenkort zal in den Amerikaanschen staat Massachusetts een buitengewoon huwelijk worden voltrokken; de beide aanstaande echtgenooten zijn namelijk 80 jaar verloofd. De trouwplechtigheid zal plaats hebben op dezelfde plaats waar de jongelui elkaar destijds eeuwige, om niet te zeggen taaie, trouw zwoeren. De bruigom is een Amerikaan natuurlijk. In 1827 werd hij verliefd op een jonge Engelsche, wier familie zeven jaar te voren in 't land was gekomen. Maar de pa en ma van zijne aangebedene konden zijn lucht niet bijster goed verdragen. En toen hij in Californië een fortuin bijeenzwoegde keerden de snoode ouders met het meisje naar Engeland terug. Onlangs nu vernam John Bunderen, die 102 jaar oud is, dat zijn afgod van weleer, miss Reine Guine, nog altijd in Engeland leefde, al was 't er dan ook waarschijnlijk naar. Hij schreef het lieve kind, zeker zijnde, dat hij de toestemming der ouders nu wel niet meer noodig zou hebben, en zijn aanzoek werd zedig geaccepteerd. Het is nimmer te laat, naar 't schijnt, om Amor te huldigen. Ook in Berlijn wordt de brandweer voor véél meer zaken aangewend, dan die alleen met onvoorzichtige petroleumstel- bezitsters en met lucifers spelende kinderen in verband staan. Gisteren werd ze opgebeld door het huis van bewaring in Oud-Moabit, met verzoek om een gevangene van het dak te halep. Een 25-jarig gedetineerde had namelijk de morgenwandeling benut, om in een gunstig oogenblik met aapachtige snelheid langs een gootpijp te klimmen en zich te nestelen op den nok van het twee ver diepingen hooge huis. Daar hield hij zich alsof hij plotseling een tik van den molen beet had gekregen, om kleedde zich tot op de huid, en trok gezichten tegen zijn radelooze bewakers. Wijl de brandweer met de mechanische ladder niet op de binnenplaats kon komen, moest een lange ladder uit de inrichting worden aangesleept; een spuitgast klom er op, gewapend met een stuk touw, bij wijze van lasso, om daarmee den vluchteling te vangen. Voorzichtigheidshalve was ook het spring- zeil uitgespannen. De gevangene trachtte eerst den lasso-man te ontgaan, door als een kakkerlak op handen en voeten over het schuine dak heen en weer te springen, maar toen aan de andere zijde nog een tweede brandweerman zijn gehelmd hoofd boven de dakgoot uitstak, koos de gevangene de wijste partij, en sprong in het zeil, waarin hij zonder één schram, werd op gevangen. Menschenoffer. Het dorp Syssajewo, in het Russische gouvernement Mohiiew, is het tooneel geweest van een afgrijselijk drama. In dat dorp woont Michael Kolt- schewski, die bij de boeren geldt als een „van God begenadigd" man. Dezer dagen vertelde dit soort heilige, dat hij in den slaap een visioen gehad had, waarin hem werd verklaard dat alle onheilen der wereld ontstaan door den „anti-Christ" en deze moest gedood worden in den persoon van een2-jarig knaapje, het kind van den boer Grobatschewski. Deze stemde er onmiddellijk in toe, dat zijn zoontje zou geofferd worden en legde het kind zelf in de handen van Koltschewki. De „heilige" legde het kind op den grond, en ging er met zijn zware laarzen opstaan, terwijl alle bewoners van het dorp er bij tegenwoordig waren. Een kwartier lang stond de man op het lichaam van het kind, dat geheel verplet werd en daarna bracht hij het nog 20 slagen met een hamer op het hoofd toe, zoodat dit geheel vermorzeld was. Op zijn bevel hakten vervolgens de boeren den romp van het kind in 8 stukken, die op een wagen gelegd werden. Voor dien wagen spande men een paard, dat Kolt- schewski besteeg en zoo ging men in optocht door het dorp. Een beeld van den czaar werd voor den wagen uit gedragen en boeren met brandende fakkels het gruwelijkste werd bij avond uitgevoerd liepen er om heen. Den geheelen nacht trok deze afschuwwekkende optocht rond en toen de dageraad aanbrak, werden de overblijfselen van den „anti-Christ" plechtig verbrand. Koltschewski zeide den boeren daarop, dat zij dien avond om acht 8 uur een wonder zouden zien gebeurenhij zou op een dak klimmen, licht afgeven als de zon, daarna wit worden als sneeuw en dan ten hemel varen. Toen de boeren 's avonds om 8 uur voor het huis van den „heilige" kwamen, zeide Koltschewski weer, dat het wonder niet kon plaats hebben, omdat hij de wijding nog niet ontvangen had. Nu geraakten de boeren in woede, zij vielen op den „heilige" aan en zouden hem hebben doodgeslagen, wanneer er niet juist een afdeeling kozakken door het dorp was gekomen, die de boeren uiteendreef. Toen de aanvoerder der kozakken vernam wat er gebeurd was, nam hij Koltschewski en 32 boeren gevangen, die naar Dubrowka werden gebracht, om voor den rechter te verschijnen. Onder de gevangenen bevindt zich een grijsaard van 102 jaren, die een werkzaam aandeel in de slachting van het kind heeft genomen. Koltschewski zelf is 23 jaar oud, maar met zijn langen baard ziet hij er veel ouder uit. In de Duitsche grensplaats Bocholt was de 17-jarige arbeider J. P. bezig met musschenschieten. Het wapen naziende, ging een kogel af, welke den arbeider in het hart drong. De dood volgde onmiddellijk. Professor Stefan Sendrea van de universiteit te Boekarest, gewezen minister van justitie in Roemenië, die naar een zenuwinrichting te Weenen zou vervoerd worden, sprong bij Nagymagocz uit den trein. Hij werd doodelijk gewond opge nomen en naar Boedapest getransporteerd, waar hij overleed. De hoogleeraar leed sinds eenigen tijd aan een ernstige zenuw ziekte. van vele polderbesturen legen dit voorstel voort gesproten zijn óf uit verkeerd begripen eigenbelang óf uit oppositie tegen beginselen, die reeds bij de wel van 1900 zijn uitgevochten. De goede gedocumenteerde brochure (52 blad zijden groot), mag ter lezing worden aanbevolen aan alle polderbesturen, die zich aanvankelijk met de voorgestelde wijzigingen niet konden vereenigen. Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, UEds.Dr., Mr. A. J. F. FOKKER. Mijnheer de Redacteur! Beleefd wordt plaatsing verzocht voor het volgende Naar aanleiding van het stukje betreffende de Korte Nobelstraters", kan ik tot groot genoegen mededeelen, dat deze yoor den op handen zijnden heugelijken dag de handen uit de mouwen steken. Ijverig is er reeds geld bijeengebracht, zooveel als de bewoners maar konden afstaan. Echter zullen zij, om hunne pogingen met goeden uitslag bekroond te zien, meerderen steun behoeven. Gaarne beveel ik beleefdelijk deze buurt aan, niet alleen bij buurtcommissitfn, die misschien reeds rozen enz. in overschot hebben, doch ook bij hen, die met dit plan van de Nobelstraters instemmen. Mfjn dank voor de plaatsing. EEN ORANJEKLANT, die de straat, waardoor het Koninklijk Echtpaar het laatst doortrekt, gaarne gekroond ziet. TELEGRAMMEN. 's-Gravenhage, 19 Augustus. Op verzoek is eervol ontslagen de heer W. van Strien te Wolfaartsdijk als dijk graaf van den Westkerkepolder, en de heer J. J. van der Bijl te Zonnemaire als dijkgraaf van het waterschap Nieuw- Bommenede. Rotterdam. 19 Augustus. GRANEN. Buitenlandsche stil. Meel, f 11.75, kalm. Binnenl. Tarwe, f 10 h f 12. Rogge, jarige rogge f 6.25 f 8.30, nieuwe f 6 a f 6.75. Haver, f 9.20 5 f 9.50. Gerst, nieuwe wintergerst f 8,50 5 f 9, zomergerst f 8.25 i f 8.50. Kool zaad, f 13,50 a f 16.50. Mais, f 128 5 f 129. Kanariezaad, f 7.75 fi f 8,75. Vlas. Aanvoer niets. Aardappelen. Geldersche Kralen f 1.50 6 f 1.70, Brielsche f 3 A f 3.50, veel aan voer, tamelijke vraag. Eieren. Zeeuwsche f4.10 5 f4.20, Over- maassche f 4.30 5 f 4.50. VEE. Aanvoer 177 Runderen, 33 5 38 ct., traag. 237 Kalveren, 37 J a 45 ct. 1787 Sdtapen of Lammeren, 25 a 30 ct. Lammeren, 30 a 35 ct., flauw. 859 Varkens, 24 A 261 ct., lichte 22 a 24 ct., vlugge handel. Ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteur! Van de hand van het oud-lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, mr. P. Dieleman, is eene brochure verschenen met titel: „Eene belangrijke bladzijde van de Geschiedenis van het Zeeuwsche Dijkrecht", waarin behandeld en verdedigd wordt het in de laatste zomerzitting van de Provinciale Staten aangenomen voorstel tot wijziging van het Algemeen Polderreglement, waarbij de verplich ting tot verhooging der binnendijken op nieuw is geregeld. Op historische gronden toont de schrijver daarin m. i. zeer overtuigend aan, dat de nieuwe regeling niet alleen niet is iets nieuws of onge woons, maar direct in de beginselen van het oude dijkrecht steun vindt, hetgeen met tal van citaten nader wordt bevestigd: en dat de bezwaren STOOMBOOTD1ENST Stoombooten „Schelde 2" en „Stad Zierikzee". AUGUSTUS. Van Zierikzee: Van Rotterdam: Dinsd. 20'smorg. Woens. 21 Dond. 22 Vrijdag 23 Zaterd. 24 Zondag 25 Maand. 26 8,30 8,30 9- 10,- 10,30 6- 7,- Dinsd. 20 's nam. 1,30 Woens.21 's morg. 9,30 Dond. 22 10,30 Vrijdag23 11, Zaterd. 24 'smidd. 12, Zond. 25 's nam. Maand. 26 12,15 Zoo de Heere-wil en zij leven, hopen onze geliefde Ouders, Groot- en Overgrootouders CORNELIS ELENBAAS Hzn. en JACOBA VAN DIENST AD. te St.-Annaland, op 20 Augustus hunne55-jarige Echtvereeniging te herdenken. Anna-Jacobapolder, 19 Augustus 1907. Uit aller naam, A. ELENBBAAS. Geboren: CORNELIS JAKOBUS, Zoon van J. J. KLOMPE en H. M. KLOMPE—Bethe. Dreischor, 19 Augustus 1907. Heden ontvingen wij het treurige bericht, dat te Lancester County Holland Nebraska box 46, Noord-Amerika, op 24 Juli is overleden mijn geliefde Broeder, de Heer Huibrecht Vermaas, in den ouderdom van 75 jaren. Scherpenisse, „Malland", 12 Augustus 1907. Wed. J. BEVELANDER—Vermaas en Kinderen. Heden overleed op het alleronver wachts, onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder en Huishoudster, Sara van Dienst, Wed. van Marinus de Graaf, in den ouderdom van ruim 75 jaar. Kerkwervè, 17 Augustus 1907. Mede namens de Familie, A. VAN WESTENBRUGGE Lz. Heden den achttienden Augustus overleed mijn dierbare Echtgenoote Jannetje Zwang, in den ouderdom van acht-en-vijftig jaren, na een smartelijk lijden van ruim tien maanden, diep betreurd door mij, kinderen en familie. Zierikzee, 18 Augustus 1907. W. DOUW. PRO DEO. Eerste Aankondiging. Bij vonnis der Arrondissements-Recht- bank te Zierikzee van 26 Februari 1907, is uitgesproken de scheiding van tafel en bed tusschen ELIZABETH VAN DER CINGEL en LEENDERT LODEWIJK, Bar bier, beiden wonende Ie Brouwershaven, met alle gevolgen rechtens, zulks ten ver zoeke van eerstgenoemde. Voor extract, De Procureur der eischeresse, Mr. A. J. F. FOKKER. Voor de vele bewijzen van deelne ming, ontvangen bij het overlijden onzei inniggeliefde MoederGrootmoeder Over-Grootmoeder, betuigen wij onzen hartelijken dank. Zierikzee, 19 Augustus 1907. Uit aller naam, F. C. VAN METEREN. Met een dubbeltje de wereld door, door Grant Allen, 't Mooiste boek dat in jaren verscheen, met 70 mooie platen. De avonturen van Gulliver onder de Lilliputters, met 50 platen. Robinson Crusoe, met 50 platen. Aladdin en de Wonderlamp (uit 1001 nacht), met 50 platen. Sprookjes van Gebr. Grlmm (Sneeuwwitje, Hans en Grietje etc.) Geïllustreerd. 3 deeltjes Detect-verhalen. 4 boeken met grappen en kluchten voor oud en jong. Geïllustreerd. Deze 12 nos., een schat van lectuur, leveren wij tijdelijk voor f i,25 franco thuis, op ontv. van postw. of -zegels, waarbij vermeldWonder- aanbodBoekh. EXCELSIOR, Fred. Hendrik straat 139, Amsterdam. WelEdele Heer! Tot mijn groot genoegen kan ik u melden, dat hei door u voor vele jaren aan mij geleverde Oryel zich uitstekend houdt. Hoewel het al duizende keeren bespeeld is, heeft het nog niets van zijn kracht en liefelijkheid verloren. Het lijkt wel onver slijtbaar. Gij kunt van deze verklaring het gebruik maken dat gij wenscht. Met hoogachting, Uw Dw. Dienaar, Oud-Beijerland. P. SCHMIDT Pz., Hoofd der 1ste Chr. School. n H VERGADERING op Donderdag 22 Aug., ten 1 uur, in het „Huis van Nassau". De Secretaris, D. KOOPMAN Pz. rs- VERGADERING op Donderdag 22 Augustus a.s., 's nam. 3 uur, in het „Huis van Nassau". Punt van behandeling: Bespreking bijwoning vlootrevue. HET BESTUUR. op Zondag 25 Augustus 1907, in de Stoofweide aldaar. Aanvang half vier. Entrée als voren. De Vereeniging „LANDBOUIV- BELANG" te St.-Annaland zal, op 30 Augustus a.s., trachten aan te besteden: de levering van minstens: 22900 K.G. Superphosphaat 900 Amni. Superphosphaat; 13200 Kaïniet; 28C0 Ongebluschte Kalk. Voorwaarden verkrijgbaar bij den Secretaris, ABR. VAN LUIJK Az. i De Deurwaarder J. DE REGT OLfX te Zierikzee zal, op Dinsdag B-S6©' den 20 Augustus 1907, des namiddags 2 uur, aan het woonhuis Venkelstraat D no. 151 te Zierikzee, publiek verkoopen Spiegels, Schilderijen, Kachels, ijz. Ledikant, Koolbakken, Doofpot, Em mers, Ketels, Vogelkooi met Standerd, 2 Bloemenstanders, Trap, Sportkar, Glas- en Aardewerk, Waschgerei, Kruiwagen, eenige Gereedschappen, enz. enz. Te bezichtigen op den dag van verkoop van 10—12 uur 's voormiddags. Koopen beneden één gulden contant. Terstond uit de hand te koop: staande op de Haven te Brouwershaven, A 51, spoedig te aanvaarden. Te be vragen bij de Wed. J. v. d. SLUIJS aldaar. Te koop: EEN KALFVAARS, keur uit twee, rekening 6 en 18 September, bij ST. GAANDERSE, Eikerzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 3