Uit Stad en Provincie. Kris en Kras door Zwedei De stad aan hel Malarmeer en here hewon Des Zomers in den Tuin. i! NEDERLAND. Amsterdam. Zaterdag is alhier, wegens de groote daling in de Amerikaansche spoorwegwaarden, geen vacantiedag ge houden. Hilversum, 18 Aug. Donderdagmiddag reed een heer, gezeten in een automobiel, over den Kerkbrink alhier, toen eenige kwajongens hem met steenen begonnen te gooien. Dit werd zóó erg, dat genoemde heer stopte, en de jongens achterna ging, om hun een welverdiende kastijding toe te dienen. Het gelukte hem twee der blagen te grijpen, doch eenige werklieden die het gevalletje met leedvermaak hadden aanschouwd, trokken partij voor de jongens en dwongen den automobilist ze los te laten. Een opstootje was hiervan het ge volg. De automobilist ontving eenige ferme stokslagen, zoodat hij blij was zijn auto mobiel weer te hebben bereikt en weg kon tuffen. De politie is van het geval in kennis gesteld. Utrecht, 17 Aug. Een bewoonster van de Adriaanstraat alhier, bemerkte gisteren avond bij haar thuiskomst, dat het slot van de voordeur was veranderd tijdens haar afwezigheid. Bij onderzoek bleek, dat de huisheer, wegens het niet betalen van de huur door de bewoonster, had zorg gedragen, dat deze niet meer het huis kon binnengaan. Er zat niet anders voor haar op, dan onderdak te zoeken bij een familielid. 's-Gravenhagë, 18 Aug. Gisterenavond is de auto, gemerkt H 276, waarin be halve de chauffeur twee dames waren ge zeten, op den Boulevard te Scheveningen, door het te kort nemen van een draai, omgeslagen. De beide dames vielen onder den wagen, bekwamen nog al eenig letsel en klaagden over pijn in den rug. Aan het politieposthuis werd geneeskundige hulp verleend door den arts Van Duijl, waarna de jonge dames per rijtuig naar hun woning werden gebracht. De chauffeur had zich uit de voeten gemaakt en de automobiel staat bij de politie ter beschikking van den eigenaar. Door de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen en de Nederl. Centraalspoorweg-Maatschappij is ten aan zien van het vervoer van honden op hare lijnen o. m. bepaalddat voortaan honden in derde klasse-rijtuigafdeelingen worden toegelaten, indien de chef van het station van vertrek daarvoor toestemming heeft verleend. Deze overtuigt zich daartoe vooraf, dat geen der mede-reizigers in deze afdeeling daartegen bezwaar heeft. De honden moeten onderweg steeds door hun geleiders worden vastgehouden. Het vervoer van een hond op deze wijze geschiedt tegen den vrachtprijs van een plaatskaart 3e klasse tot bestemming. Zaterdagmiddag om drie uur heeft de Vredesconferentie onder voorzitterschap van den heer Nelidof weder een voltallige vergadering gehouden in de Ridderzaal. De rangschikking der plaatsen was thans, met het oog op de accoustiek, gewijzigd. Het bureau bevond zich thans niet achter in de zaal, maar aan den zijkant, links, in het midden. Inderdaad waren thans de voorzitter en eveneens de rapporteurs, die op een spreekgestoelte ter zijde van het bureau plaats namen, veel beter te volgen dan de vorige maal. De eerste gedelegeerde van Engeland, Sir Edward Fry, over het vraagstuk van beperking der strijdkrachten te land en ter zee het woord voerend, diende ten slotte de volgende motie in: „De conferentie bevestigt de motie, door de conferentie van 1899 aangenomen ten aanzien van de beperking van oorlogslasten, die sedert dat jaar in bijna alle landen belangrijk zijn toegenomen. De conferentie verklaart, dat het hoogst wenschelijk is, dat de regeeringen de ernstige studie van dit vraagstuk hervatten". Bij acclamatie werd op voorstel van den voorzitter deze motie aangenomen, waarna de zitting werd opgeheven. De maand Juli heeft weer een be vredigend resultaat voor 's Rijks schatkist opgeleverd. De opbrengst van de Rijks middelen toch bedroeg in de vorige maand f 14.017.760.621 tegen f 13.582.017.331 in de gelijknamige maand van 1906, zoodat dit jaar in Juli f 435.743.29 meer werd ontvangen. Wanneer we de verschillende cijfers nagaan, blijkt, zegt de Nieuwe Courant, dat de meeste bronnen van inkomsten deze maand Juli ruimer hebben gevloeid dan verleden jaar. Zoo werd meer ontvangen op de grondbelasting ongeveer f 85.000, de personeele belasting f 163.000, de bedrijfsbelasting f 242.000, de invoerrechten f 38.000, den suikeraccijns f 80.000, accijns op het gedistilleerd f 100.000, den zout- accijns f 12.000, bieren en azijnen f 25.000, het geslacht f 38.000, de belasting op gouden en zilveren werken f 2000, de zegelrechten f 61,000, de posterijen f 69.000, de rijkstelegraaf f 52.000, en de loodsgelden f 27.000. Daarentegen leverden minder op de vermogensbelasting f 19.000, de registratierechten f 98.000, de hypotheek rechten f 105.000, successierechten f 422.000 en de staatsloterij f 9000. Omtrent de opbrengst van den suiker accijns valt nog te vermelden, dat deze in de jongste drie maanden bedroeg f 5.633.097.271, tegen f 5.245.915.79 in hetzelfde tijdvak van 1906. De resultaten over de tot dusver ver streken zeven maanden van 1907 stellende naast die over gelijk aantal maanden van 1906, zien we, dat in 1907 meer hebben opgeleverd de grondbelasting f 239.000, het personeel f 151.000, de bedrijfsbelasting f 777.000, de vermogensbelasting f 425.000, het recht op de mijnen f 12.000, de in voerrechten f 87.000, de suikeraccijns f 657.000, het gedistilleerd f 65.000, de zoutaccijns f 94.000, bieren en azijnen f 25.000, het geslacht f 82.000, de gouden en zilveren werken f 16.000, de posterijen f 266.000, de rijkstcgraaf f 190.000, de jacht- en vischakten f 3000 en de loods gelden f 120.000. Minder werd daartegenover ontvangen uit den wijnaccijns f 7000, de zegelrechten f 400, de registratierechten f 339.000, de hypotheekrechten f 77.000, de successie rechten f 568.000, de domeinen f 2500 en de staatsloterij f 9000. De eerste zeven maanden van 1907 hebben totaal opgebracht f 90.807.788.78, tegen f 88.599.042.83 in 1906. We zijn dus thans f 2.208.745.95 op verleden jaar vooruit. Rotterdam, 19 Aug. De ÉtVruchte dolle Zaterdag van de Rotterdamsche kermis was ditmaal drukker en doller dan ooit te voren. Door afschaffing der Schiedamsche kermis was half Schiedam en omliggende plaatsen naar Rotterdam getogen, waarbij nog komt, dat de electrische tram naar Schiedam tot hedennacht (talfvier blijft rijden. Het kermisterrein was propvol, het aantal beschonkenen en zakkenrollers was legio. Alle schouwburgen en ver makelijkheden waren uitverkocht, terwijl ook het Vauxhall in de Doele zeer geanimeerd was. In een Belgische worsteitent werd om 9 uur een amateur-worstelaar uit Haarlem bij een kopzwaai vermoedelijk de hals wervels gebroken; bewusteloos werd de man naar het Ziekenhuis vervoerd. Het sluitingsuur van alle tenten en koffiehuizen was op halftwee bepaald. Er was een groote politiemacht in de weer om dit besluit te doen eerbiedigen. Dordrecht, 17 Aug. De ongelukkige gewoonte van sommigen, met de handen aan open wondjes te komen, heeft alhier weder een slachtoffer gemaakt. De 18- jarige juffrouw H. O. had dezer dagen de onvoorzichtigheid een wondje aan haar lip met haar nagels aan te raken, wat bloedvergiftiging tengevolge had. Spoedig zette het gelaat op en is zij dezer dagen overleden. Bergen-op-Zoom, 17 Aug. Alhier is een brutale inbraak gepleegd bij den heer v. D., in de Stationstraat. In de brandkast is een gat geboord, zoodanig, dat het slot kon opengemaakt worden. Alle geldswaarde, ongeveer f 700, is gestolen. Sieraden bleven onaangeroerd. Van de daders geen spoor. Ingezonden Mededeelingen. (Onder verantwoordelijkheid van den Inzender). Van 1-5 regels f 1,elke regel meer f 0,20. Steenbergen meldt ons. De échte foster's Rugpijn Nieren Pillen geven de zieke nieren juist de hulp die ze noodig hebben, zij voeren uit het lichaam alle vloeibare vergiften, die eiwitverlies, waterzucht, stoornissen van de urine, graveel, rheumatiek, steen, heupjicht, zenuw achtigheid slapeloosheid en neerslachtigheid teweegbrengen en zij neutraliseeren de verkeerde uitwerking van thee, bier en spiritualiën. Mejuffrouw A. DE BRU1JN, Kadestraat A 149 te Steenbergen, meldt onsHet is thans reeds vier maanden, dat ik niet geweten heb, wat het beteekent verlost te zijn van een aanhoudende, hevige pijn in den rug en lendenen. De pijn was zóó hevig, dat ze mij veel hinder bezorgde bij mijn werk en vooral het wasschen kostte mij zeer veel moeite. Ik had eveneens veel pijn in de maagstreek en mijn eetlust werd met den dag minder, terwijl ik mij bij het minste wat ik ver richtte zeer afgemat gevoelde! Voortdurend klaagde ik over duizelingen en scHèmeringen voor de oogen en kreeg plotselinge benauwdheden, die door huiveringen gevolgd werden, juist alsof ik de koorts had. Ik gevoelde dat mijn toestand achteruitging en ik wist niet wat ik moest gaan beginnen, toen ik zooveel goeds hoorde vertellen van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Het is mij een ware vreugde u te kunnen melden, dat ik na het gebruik van één doosje een groote beterschap bekomen heb. De pijn was bijKa geheel ver dwenen en mijn geheele gesteh-was er door verkwikt. Wanneer ik dan ook iemand mocht ontmoeten, die op een dergelijke wijze lijdt, zal ik hem gaarne de goede eigenschappen van uw geneesmiddel bekend maken. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig u het publiek te maken op elke wijze die u goeddunkt. Pas op dat gij duidelijk foster's Rugpijn Nieren Pillen vraagt, dan kan er gjeen vergissing plaats hebben. De handteekening van James Foster komt voor op elke doos. Ze zijn te Zierlkzee verkrijgbaar bij den Heer M. S. POLAK, gedipl. Drogist, en te Tholen bil den Heer W. POTTER, filiaal Apotheek „Coronoe", Stoofstraat. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel it f 1,75 voor één of f 10,— voor 6 doozen. Zierikzee, 19 Aug. Zaterdagnamiddag trok het muziekgezelschap „Kunst en Eer" met volle muziek van de Concertzaal naar het plein van den lieer Paulussen in de Nobelstraat, waar de eerewacht stond op gesteld. Het doel was de paarden van de eerewacht aan de muziek te gewennen. Na afloop der beproeving keerde „Kunst en Eer" langs een anderen weg naar de Concertzaal met volle muziek terug. Wij vestigen de aandacht onzer lezers en lezeressen op achterstaande advertentie van den heer A. Gaanderse alhier, waarin deze met het oog op den aanstaanden verjaardag van onze Koningin en het daaropvolgend bezoek van het Vorstelijk Paar heerlijke oranjewijn verkrijgbaar stelt. Benoemd tot klerk bij de Rijks- Verzekeringsbank, de heer J. Vogelaar Cz., boekhouder alhier. Bij Kon. besluit is aan den heer A. P. Fortanier, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als consul-generaal der Nederlanden te Boedapest. De kapitein H. J. Gasille, van het 1 le regiment infanterie, wordt met November gedetacheerd bij het le regiment vest.-art. te Utrecht. Gelijk wij reeds in ons vorig nummer vermeld hebben, zijn van de hand van mevrouw A. Boers te Bruinisse twee komediestukjes in het licht verschenen. Het eerste stukje, dat het opschrift draagt: „De meid uit de herberg", is een boeiend tooneelspel in tyee bedrijven. Het speelt in een dorpsherberg, en zit heel aardig in elkaar. De hoofdpersoon is een dienstmaagd, die door haar persoonlijken moed be wondering wekt, en door haar tegenwoordig heid van geest een rooversbende in handen der overheid overlevert. Het tweede stukje, dat tot titel voert„Het testament", is een pakkend blijspel in één bedrijf. Beide stukjes zijn uitnemend geschikt door rederijkersvcreenigingen te worden opge voerd. Op 1 Januari 1907 telde ons land 5.672.533 inwoners. Landbouw en Veeteelt. De gewone rijks-najaarskeuringen van tot dekking bestemde hengsten worden dit jaar in de provincie Zeeland gehouden: te Middelburg 2 September, Oostburg 3 September, Hulst 4 September, Katlendijke 5 September v.m.,Corlgene5Septembern.m., Zierikzee 6September v.m., St.-Maartensdijk 6 September n.m. De algemeene vergadering van de Boerenleenbank te St.-Jansteen heeft de rente voor spaargelden verhoogd van 3 tot 3.6 pCt. St.-Filipsland, 17 Aug. De oogst der witte ajuin loopt zoo langzamerhand ten einde. De opbrengst der verschillende akkers loopt zeer uiteen. Bij sommige verbouwers is die zeer goed loonend; bij enkele worden de kosten ter nauwernood gedekt. Dit laatste schrijft men toe aan het zaad, dat dit voorjaar ter uitzaaiing verstrekt is. St.-Maartensdijk. Als een bijzonderheid op landbouwgebied werd ons meegedeeld, dat er op een stuk land, ter grootte van 60 Blooische roeden, van den klein-land- bouwer W. Priem alhier, gegroeid zijn 440 gewone schooven tarwe. Dit is tegen egn opbrengst van 2200 schooven per geniet. Algemeen zal, naar ons van andere zijde verzekerd werd, de tarwe dit jaar een goede stroo-oogst opleveren, doch 1400 a 1500 schooven per gemet kan toch als maximum beschouwd worden. Op een ander jaar bedraagt de schoovenopbrengst zooal gemiddeld 1100. In verband hiermede kan de opbrengst van 2200 schooven, als Bij Priem, zeker buitenwoon genoemd worden. O N D E R W IJ S. het fijne gewas lijdt echter zeer on deze bemesting. Nadat de bedden voor de bloemkool de boven aangegeven wijze bemest z worden de planten op een afstand ongeveer 2 voet van elkander geplaé De behandeling van de spruitkool de boerekool komt ongeveer met die de bloemkool overeen. Men wachte er voor, de bedden met beer te bemes daar de planten dan veel te lijden heb van knol aan de wortels. Men geve lie vóór en na het planten een weinig ct salpeter, b.v. per Are IJ K.G. De afst, der spruitkoolplanten mag IJ voet z In de laatste helft van de ma Augustus kan men bloemkool en w kool zaaien voor winterkool (zoogenaai weeuwen). Men gebruikt voor zomer- winterkool hetzelfde zaadhet vers ligt in den verschillenden tijd der zaai Het zaaibed behoeft niet afzonder bemest te worden. Doch, als men planten vóór den winter voor goed uitplanten, moet het daartoe besten bed sterk bemest worden. In het voorj: zoodra de vorst uit den grond is, g men de koolplanten aanstonds chilisalpe de eerste 1 K.G., de laatste J K.G. Are. Deze bemesting herhale men n omstandigheden. In het 2de gedeelte van mijn op: wil ik het een en ander mededee omtrent de aardbezieplanten, welke c in deze maand kunnen gezet worden. Koninklijk bezoek aan Zeeland. Bij het bezoek van het Konink Echtpaar aan Hulst, op 14 Septeml zal, na aankomst op het stadhuis, d de schoolkinderen een aubade won gebracht. Daarna zal een rijtoer door gemeente worden gemaakt. Om 4 vertrekken de Vorstelijke personen wi waarna op verschillende plaatsen vol spelen zullen worden gehouden. I avonds worden concerten gegeven, en de Markt la giorno worden verli terwijl, tot sluiting der feestelijkhed een vuurwerk wordt afgestoken. (Reisbrieven van onzen Berlijnschen Correspondent). V~ Slot. Stockholm, Augustus 190 Het lijkt wel, of in Scandinavië voortdur wordt feest gevierd. Waar men ook komt steden of op mooie punten in het gebergte o de fjorden, in Noorwegen, Zweden of Denemarl overal wappert aan hooge masten of aan uil j daken gestoken vlaggestokken de vaderlands vlag. Dat is een nationaal zwak van de Scandinavi In het kleine Denemarken is men trotsch op| „Danebrog", de roode vlag met het groote w Kruis, welke naar de sage luidt, in overo tijden direkt uit den hemel is neergedaald. Noorwegen laat men geen gelegenheid voorbijg om de onafhankelijkheid aan den dag te leg; door overal, waar vreemdelingen komen, aan hoogen mast de twee jaar geleden onder eigenaardige omstandigheden verkregen zu Noorsche vlag te doen zwieren, en in Zwe bleef men niet achter. Sinds twee jaar wap hier overal het van het voormalige unieteeke den vlaggehoek ontdane nationale blauw en g ten teeken, dat men zich niet minder voelt vóór de scheiding. Zelfs in restaurants en c<- ontbreken# op tafeltjes en kasten niet de zij vlaggetjes van marineblauw met het kanarie; kruis aan sierlijke kleine masten. Dit drukke vlagvertoon van hotels en restaura landhuizen en villa's, half verscholen in het gr tegen de hellingen der bergen, geeft bij aanko per boot of trein iets bizonder vroolijks aar omgeving, hetgeen temeer treft, daardebewoi zelve volstrekt geen luide vroolijkheid aan dag leggen. De volksaard der Zweden h weinig overeenkomst met de luidruchtige uitgel; stemming der lagere volksklasse in Holland. 1 amuseert zich misschien evengoed, maar st en ingetogener dan de „phlegmatische" Holland Op S kan sen, het uitgestrekte openlucht-mus» in Djürgarden (den Stockholmer-Tiergarten), u den bezoeker als 't ware een beeld wordt gege van het geheele rijk in beknopten vorm, zoo op aardrijkskundig, ethnographisch als gesch kundig en botanisch gebied, woonde ik d» dagen een groot volksfeest bij. Bij duizen stonden de menschen dicht op elkaar gehc aandachtig te luisteren naar de militaire mu en de zangers, die afwisselende melodiën liederen van den populairen Zweedschen eeuwschen komponist B e 11 m a n n ten gehc brachten, wiens naamdag dien avond gev werd. Het was een typisch publiek van „kif luyden", maar toch bleef het ook in de pa kalm en bedaard. Geen rukkende en ruw b pakkende opgeschoten lummels, geen gillend» krijschende straatmeiden, geen geschreeuw en misbaar. Ordelijk schuifelden de ambuh gasten bedaard en kalm tusschen de stab feestvierders, en volgden gewillig den wenk talrijke prachtig gebouwde, reusachtige en t slanke politieagenten, die zonder veel moeite smal pad openhielden voor de passanten. Ook op de volle pleizierbooten naar de i. punten der heerlijke omgeving van Stockh geen druk „poeha". Wanneer men luide stemr hoort, kan men bijna zeker zijn, dat zich Duitse! in de buurt bevinden, die door hun luidruel optreden en hun houding van: „ik ben ik, en kost de wereld", dikwijls een onaangenar indruk maken. Behalve aan hun luide gesprek en hun zelfbewuste manieren kan men hen I In het noorden trouwens aan twee /bizonc teekenen steeds herkennen. Tot den „eiser Bestand" van de uitrusting voor een reis naai Scandinavische landen behoort in de eerste pl; j de typisch Duitsche pet (in de Oostzee-badplaat een witte pet met leelijke celluloidrand en i witte celluloidklep, monstreusl) maar vooral aan een riem gedragen tooneelkijker, welken Durchschwitts Deutsche op reis 's morgens v het ontbijt omhangt en 's avonds eerst w afneemt, wanneer hij naar bed gaat. De Zweden, in de eerste plaats de Stockholm Bruinisse. Wegens onvoldoende deel name zal er in deze gemeente geen voorbereidend militair onderricht worden gegeven. De huisvrouw van J. C. Bal krijgt f 0,70 vergoeding per dag voor den tijd, dat haar man onder de wapenen is. Op de voordracht voor een lid van het dijkbestuur zijn door den dijkraad van het Calamiteuze Waterschap geplaatst de heeren: 1. J. v. Vessem (aftr.); 2. I. Hage; 3. Jac. Goudzwaard. Op de aanbeveling voor voorzitter van het Waterschap zijn geplaatst de heeren: 1. C. Hage (aftr.); 2. J. v. Vessem; 3. M. K. Krepel. Slaakdam, 17 Aug. Tengevolge van 't bedanken van een 150 werklieden, legde ook het grootste deel der niet-ontslagenen er het bijltje bij neer, zoodat de werk zaamheden aan den nieuwen polder op heden stop moesten gezet worden. Middelburgi Zaterdagavond kwam alhier aan het fanfaren-gezelschap „Société fanfare 1' Union", uit Genappe (België). Het gezelschap trok spelend naar het Molen water, alwaar in de muziektent enkele nummers werden uitgevoerd, na afloop waarvan, mede onder opwekkende marschen en gevolgd door een overtalrijk publiek, werd gemarcheerd naar het „Hotel du Commerce" op de Loskade, alwaar het gezelschap overnachtte. Vlissingen. Het vervoer met de mail booten der Maatschappij „Zeeland" blijft dezen zomer voortdurend zeer groot. In de week van 10 tot 16 Augustus werden weder niet minder dan 3602 passagiers vervoerd, waarvan 2312 met de dag- en 1290 met de nachtbooten. De heer C. B. J. Wijtenburg, West- Indisch ambtenaar te Curasao, wegens gezondheidsredenen sedert Juni 1905 met verlof in deze gemeente, zal den 21 September naar Curacao terugkeeren. Zaterdag wordt op het „Grand Hotel" door de heeren Jos. van Raalte en C. A. Kalbfleisch een diner aangeboden aan den burgemeester, de leden van den raad en den gemeente-secretaris. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. De landbouwvereeniging „Dreischor'' heeft aanbesteed de levering van 35700 kilo lijnmeel, 5000 kilo lijnschilfers, 5600 kilo lijngruis en 1500 kilo lijnkoek. Voor lijnmeel hadden ingeschreven W. Merle, Zierikzeegeheim J. Kostense, Kruiningenf 9.34 I. J. van der Have, Rotterdam - 9.20 J. P. Huiser, geheim Voor lijnschilfers: J. Kostensef 9.66 I. J. v. d. Have- 9.90 Voor lijngruis: I. J. v. d. Have- 9 20 J. P. Huiser- 9.27 Voor lijnkoek: I. J. v. d. Have- 11.25 J. P. Huisergeheim W. Merle De levering van het lijnmeel werd opgedragen aan den heer j. P. Huiser, terwijl die van lijnschilvers, -gruis en koek niet gegund werd. KERKNIEUWS. Beroepen bij de Geref. Gem. te Zonne- maire ds. H. R. Nieberg te Bleiswijk. Geslaagd te 's-Hage op 15 Augustus, voor het examen Hoogduitsche taal I. o., mej. C. J. v. d. Bout te Zaandam, geb. te Zierikzee. Tot den hoofdcursus (opleiding officier) te Kampen zijn van den cursus te Bergen-op-Zoom geslaagd de onder officieren J. Michielsen, F. Fokkinga, J. Wabeke, A. Zijlmans en C. Tissot van Petot. Voor het toelatings-examen voor de Burgeravondschool en de Avondschool voor Handswerklieden te Vlissingen, hebben zich resp. 139 en 27 candidaten aangemeld. De collecte voor de scholen met den Bijbel heeft te Bruinisse f 113,35 opg^racht. Serooskerke. Mej. M. L. Moelker, alhier, is als no. 3 geplaatst op de voor dracht voor onderwijzeres aan de openbare lagere school te Nisse. Wie meent, dat er des zomers in den tuin niets te doen is, vergist zich. Ook de maand Augustus, de zomermaand bij uitnemendheid, brengt hare bezigheden mede. Ik wil in dit opstel slechts enkele der vele tuinvruchten bespreken, die in deze maand moeten verplant of gezaaid worden. Daar hebben we dan in de eerste plaats de koolsoorten. De roode- en witte- en savooikool zullen al wel in de vorige maanden verpoot zijn, maar de late bloem kool, de spruitkool en de groene en bruine boerekool worden zeker tot aan het midden van de maand Augustus uitgeplant. En alvorens men de planten kan verpoten, moeten de bedden, waarop ze komen te staan, in orde gebracht worden. De bodem moet goed bewerkt en bemest zijn. Wat dit laatste betreft, deelt ons de bekende D. Turkenburg te Bodegraven, in één zijner „Handelingen voor het kweeken van groenten" het volgende mede: 1 „Als men geen stalmest gebruikt, geve 'then bloemkool 10 K.G. thomasslakken- meel (of 7J K.G. ontlijmd beendermeel) en 6 K.G. patentkali, alles per Are berekend. (De bedoeling is, dat deze mest stoffen in den winter gegeven worden, want er volgt): En in het voorjaar een halve maand voor het planten IJ K.G. chilisalpeter. Later als de planten den balven wasdom hebben bereikt, J K.G. chilisalpeter en tegen dat de hardbladeren zich gaan sluiten nogmaals J K.G. chili salpeter. Staat de bloemkool niet gunstig, dan kan men de laatste twee keeren wel tot 1 K.G. chilisalpeter gaan. Gebruikt men wel stalmest, dan geeft men 4 K.G. thomasslakken (of 3 K.G. ontlijmd beender meel) en 4 K.G. patentkali in den winter of vroeg in het voorjaar en als de planten te veld staan evenveel chilisalpeter, als in het eerste geval. Het zal zelden voor komen, dat men dan, zelfs in den zomer, op goed bewerkten grond geen bloemkool kan telen". Bloemkool eischt een zeer vruchtbaren grond, en zooals algemeen bekend is, en Turkenburg dan ook door zijn aanwijzin gen te kennen geeft, in de eerste plaats een stikstof bemesting. In sommige streken geeft men vischguano aan bloemkool. Het is juist door de voortstuwende kracht der stikstof, dat deze vischguano de bloem kool zoo snel doet groeien. De smaak van

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 2