Zaterdag 17 Augustus 1907. EISCHT „SUCCES Tweede Blad. (Z ierilizeesctLe Cour an t). NIEUWSTIJDINGEN. Ai Ji ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8861. Directeur: A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FRaNKEL. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte'_berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. DtTiYlATN DATEN, ten - behoeve van de deelgerechtig- Jen in het jaarlijksch legaat der stichting van wijlen Vrouwe Clara ansdochter van sparwoude, kunnen ter Gemeente-Secretarie worden afgehaald. OOST-INDIË. Een snood plan was het eind van de vorige maand beraamd door een Atjehsche bende, n.l. om de tram tusschen Lho Soekoen en ldi te doen derailleeren; het werd echter, zoo schrijft een correspondent van de Sum. Post, door de tegenwoordig heid van geest van het machine-personeel verijdeld. Ditmaal betrof het een houttrein. Met de gewone snelheid ioopendezag de machinist op zeker punt van de baan een pisangboom op de rails liggen. Met groote zekerheid kon hij aannemen, dat zich verderop een tweede hindernis zou bevinden en dat weldra eenige Atjehers te voorschijn zouden springen, om gebruik makende van de verwarring door een eventueel déraillement ontstaan, hun slag te slaan. Dit had de ervaring hem geleerd; alles kwam dan ook uit, zooals hij ver moedde. De eerste hindernis werd gelukkig overwonnen, doordat de pisangboom uit de rails gelicht werd, waarop de machinist, om een voorsprong te krijgen, den trein een zeer snelle vaart deed aannemen. Dat zulks noodig was, bleek weldra, toen men de tweede hindernis bereikte, bestaande uit een tweetal boomen. Hier was halt houden noodig om de hindernis van de rails te verwijderen. En men was nauwelijks in de vaart, toen de Atjehers de plaats der hindernis bereikten. Een;Kling-koeli, die aan het werk was aan de Tandjong Pagardokken, maakte den 5 Juli plotseling amok. De sterke kerel had een ijzeren koevoet in zijn knuisten, en sloeg daarmede al dadelijk twee zijner landgenooten tegen den grond. Daarop rende hij een nabijzijnd vertrek binnen en velde daar twee Maleische vrouwen neer. Toen hij, met het bebloede stuk ijzer in de rechtervuist geklemd, weer buiten kwam, en met rood beloopen oogen en gillend geschreeuw vooruitstoof om nieuwe slacht offers te zoeken, vluchtten al wie in de buurt waren, zoo snel hun beenen hen dragen konden. Alleen één man hield stand. Het was een Maleische politie-oppasser, een klein, kranig kereltje, die niets bij zich had dan zijn korte, zwart houten knuppel, met een leertje om den rechterpols bevestigd. Op het plankier aan den zeeoever wachtte hij kalm den woesteling af, die zich geen oogenblik bedacht, en met een gil op zijn nieuw slachtoffer afvloog. Hoog zwaaide hij den koevoet in de lucht de oppasser bewoog zich niet. Juist zou de slag neerdalen, toen de Maleier als een kat ter zijde sprong; de koevoet beukte op het plankier. Maar op hetzelfde oogenblik zat ook de aangevallene op den nek van den amokmaker, die, door zijn wapen meegesleept, struikelde. Er ontstond een hevige worsteling; de Maleier zat als een tijger op den naakten rug van den Kling vastgeklemd, en liet onverpoosd zijn houten knuppel op diens hoofd en rechter bovenarm neerdalen. Een laatste slag op den rechterslaap deed den woesteling neerstorten, die daarop door denzelfden oppasser stevig gebonden werd weggevoerd. JAPAN. De Köln. Ztg. publiceert een telegram van haar Petersburgschen correspondent met den volledigen teks van de Japansch- Russische overeenkomst, welke den 30en Juni 1.1. tot stand kwam. Deze overeenkomst luidt aldus: .De regeering van Z. M. den heerscher over alle Russische landen en de regeering van Z. M. den Keizer van Japan zijn, bezield door den wensch, de vriendschap pelijke betrekkingen als goede buren, die tusschen Rusland en Japan gelukkig weer hersteld zijn, nog krachtiger te maken en in de toekomst elke aanleiding tot misver stand tusschen beide keizerrijken uit den weg te ruimen, het volgende overeen gekomen Art. 1. Elk der beide hooge contrac- teerende partijen verbindt zich de huidige territoriale onschendbaarheid van de andere partij te eerbiedigen en ook alle rechten, die voor één der beide contracteerende partijen voortspruiten uit de verdragen, overeenkomsten en afspraken, die van kracht zijn tusschen de contracteerende partijen en China, en van welke verdragen enz. wedérzijdsch afschriften zijn overhandigd, altijd voor zoover bedoelde rechten niet in strijd zijn met het beginsel van gelijk- gerechtigheid (Grundsatze der gleichen Opportunitat), dat is opgenomen in het verdrag van Portsmouth (5 Sept. 1905), zoowel als in de door Japan en Rusland gesloten conventies. Art. 2. De beide hooge contracteerende partijen erkennen de onafhankelijkheid en territoriale onschendbaarheid van het keizerrijk China en ook erkennen zij het beginsel van gelijkgerechtigheid in dat keizerrijk voor den handel en de nijverheid van alle mogendheden. Ook verbinden de beide hooge contracteerende partijen zich tot handhaving en verdediging van den status quo, en de inachtneming van dat beginsel, met alle vredelievende middelen die haar ten dienste staan. (w. g.) Iswolski. Montono. KOREA. Volgens een telegram van de New-York Herald uit Seoelhebben de Japanners na twee dagen hard vechten het eiland Kangwha in den mond van de Han ver- meesterd. Daar hadden weggeloopen Koreaansche soldaten post gevat. De Japan ners waren 400 man sterk en hadden machinekanonnen. Ten slotte werden de oude forten, die er op het eiland zijn, genomen en alle Koreanen gedood of ge vangen genomen. Volgens nog onvolledige berichten sneuvelden er 40 Koreanen en werden er eenige honderden in gewond. Elders in den lande wordt er nog telkens op verschillende plaatsen tusschen Japan- sche en Koreaansche soldaten gevochten. Prins Ji, één der leden van de Koreaansche delegatie, welker verschijning in Den Haag zoo vérstrekkende gevolgen heeft gehad, kreeg te New-York kennis van het feit, dat in Korea zijn doodvonis is uitgesproken. De prins heeft aan een persman meegedeeld, dat hij niet voor nemens is naar zijn vaderland terug te keeren en daar het hoofd te steken in den Japanschen strop. Ji heeft dezer dagen aan president Roosevelt laten vragen, of deze hem niet officieel zou willen ontvangen. Maar Roosevelt „had geen tijd". MAROKKO. Nog steeds wordt bij Casa-BIanca hardnekkig tusschen Franschen en Mooren gevochten. Op 11 Augustus hebben de Marokkanen, onder begunstiging van een dichten nevel, een aanval op de stad gedaan. Toen het weer ongeveer te tien uur opklaarde, kon men een overzicht krijgen over het aanvalsplan van den vijand. De „Gloire" opende het geschut vuur, waarop de Marokkanen terugtrokken. Bij dit gevecht werden een inlandsch officier en een tirailleur gedood. Na het gevecht trokken de troepen zich in het kamp terug, dat echter zeer onbeschermd ligt. Ondanks vermoeidheid en slaap begonnen toen de Franschen het met een gracht te omringen. Na een paar uur slaap werden de troepen te middernacht wederom gealarmeerd. Tweehonderd ruiters waren tot vlak bij de voorposten genaderd, die zij bijna overrompeld hadden. De soldaten zijn blijven doorvuren tot den morgen, toen de laatste aanvallers met de mitrailleuses verjaagd werden. RUSLAND. De acte van beschuldiging tegen de onderteekenaars van het Wiborgsche manifest is, nadat het onderzoek een vol jaar geduurd heeft, eindelijk gereed gekomen. Zij is gericht tegen 169 leden der eerste Doema. Hun wordt ten laste gelegd, dat zij een oproeping onderteekend hebben, waarin het volk werd opgezet om de ge hoorzaamheid aan de overheid te weigeren en de wetten des lands te overtreden. Van de eigenlijke verbreiding van het stuk worden slechts 13 ex-Doemleden beschuldigd. ENGELAND. De beul in Engeland heeft werk gehad. Gisteren hing hij Brinkley op, den gifmenger, en morgen zal hij 't mevr. Leslie James doen, d. i. de vrouw die zuigelingen, haar toevertrouwd, om 't leven bracht. Brinkley heeft kort vóór zijn dood aan zijn advo caat een brief geschreven, waarin hij zegt; „Ik heb een eerlijk en sober leven geleid. Indien dus God 't wil, ben ik elk oogen blik bereid voor Hem te verschijnen. Ik ben onschuldig aan den dood van die arme menschen Leslie James, een welopgevoede vrouw van 44 jaar het is morgen juist haar verjaardag toont zich daarentegen in een brief aan haar zuster vol berouw. Zij is bereid te sterven, zegt zij, en schrijft: Nooit heb ik de schoonheid van het gezang van vogels en van zonneschijn zoo gewaardeerd als de laatste dagen. FRANKRIJK. De moord te Monte-Carlo. Mevrouw Goold heeft voor den rechter van instructie bekend wat zij van den moord wist. Zij is er onschuldig aan, maar haar man is de dader. Hij heeft de daad bedreven in een oogenblik van onverklaarbaren waan- Ik was op mijn kamervertelt mevrouw Goold, toen ik een angstkreet hoorde, en ik liep naar de eetkamer, waar het geluid van daan kwam. Daar zag ik het vrouwenlijk op den grond liggen en mijn man, geheel bedekt met bloed. Ik viel flauw en toen ik weer bijkwam was mijn eerste gedachte, naar het Casino loopen om alles te vertellen. Maar ik deed het niet, ik wilde mijn man niet aanbrengen. Ik hielp mijn man, het lijk weg te dragen. Ik was dol van angst en ben naar mijn kamer gegaan en heb niets meer gezien. Toen mijn nicht 's avonds thuis kwam, vertelden wij dat haar oom bloed opgege ven had. Den volgenden dag ging mijn nicht naar Roquebrune en waren wij alleen thuis. Goold heeft het lijk toen stukge sneden. Ik heb hem er niet bij geholpen. Hij deed het in de badkamer. Ik geloof, dat hij Emma gedood heeft met een dolk of met een Turksch mes. Ik heb een deel van haar kleeren verbrandde andere kleeren zijn in den koffer gevonden. Mevrouw Goold beweert, dat Emma bij haar gekomen was om geld ter leen te vragen en dat Goold Emma gedood heeft niet om haar te betalen, maar in een aanval van waanzin. Het laatste bericht over het lijk in den koffer is, dat ook Goold zelf een bekentenis heeft afgelegd. Zijn verhaal van het gebeurde komt overeen met dat van mevrouw Goold. Hij alleen is de schuldige. Emma Liwey was bij hem ge komen om geld te leenen, en toen hij dat verzoek niet wilde inwilligen, begon Emma hem uit te schelden voor al wat leeiijk was, b.v. voor souterneur. Toen was Goold zich niet meer meester. Hij greep een jachtmes en stak de scheldende dame pardoes dood. Hebzucht was bij hem geheel buiten spel geweest. Lecocq, de man die verleden Zondag te Rochefort generaal Picquart heeft be- leedigd, is tot 4 maanden gevangenisstraf en 200 francs boete veroordeeld. DUITSCHLAND. De Koning van Engeland is te Wilhelms- hohe aangekomen, en werd aan het station door den Keizer hartelijk begroet. Bij het middagmaal bracht de Keizer een toost uit, waarin hij zeide, in het bezoek van den Koning de uiting te zien van de vriend- en bloedverwantschappelijke gevoelens van Koning Edward voor de Keizerin, hemzelf en zijn huis. Tevens zag hij in den Koning den vertegenwoordiger van het groote Britsche volk en in zijn bezoek het bewijs van de goede betrekkingen tusschen de beide volkeren. De Keizer dronk op het welzijn van den Britschen Koning, de Koningin en het Britsche Vorstenhuis en het Engelsche volk. Koning Edward antwoordde in het Duitsch. Hij dankte voor de hartelijke ontvangst, hem bij zijn zoo kort bezoek bereid door de Keizerin, den Keizer, het leger en het volk. Hij noemde het zijn grootsten wensch, dat tusschen de beide volken de allerbeste betrekkingen bestonden. Hij verheugde er zich zeer in, dat de Keizer en de Keizerin hem spoedig in Engeland zullen bezoeken, en zeide er vast van overtuigd te zijn, dat niet alleen zijn familie, maar ook het geheele Engelsche volk het vorstenpaar met de grootste vreugde zou ontvangen. Hij dronk op het welzijn van den Keizer en de Keizerin. Ingezonden Mededeelingen. (Onder verantwoordelijkheid van den Inzender). Van 1-5 regels f 1,—elke regel meer f 0,20. van uw leverancier bij aankoop op uw Naaimachines en gij zijt verzekerd te ontvangen een door en door gegarandeerd eerste klasse fabrikaat, tot lagen prijs. „SUCCES" Naaimachines met 8 jaar garantie, zijn verkrijgbaar voor Huishoudelijk en Industrieel ge bruik bij alle solide Handelaars en bij de Hoofdagenten voor Nederland en Koloniën ZIERIKZEE LUISTERT. Wij luisteren er naar wanneer een buurman spreekt. De Heer C. H AGENS, Poststraat te Steenbergen, deelt ons medeHet is thans reeds ongeveer twaalf maanden, dat ik zeer veel last had van een benauwde pijn in de borst en rug; speciaal wanneer ik diep ademhaalde, was deze pijn onuitstaanbaar en ik had eveneens steken in de rechterzij. Meermalen was ik voor deze ziekte reeds onder geneeskundige behandeling geweest, doch ik kwam hiermede niet veel verder. Afgaande op de gunstige berichten over „Foster's Rugpijn Nieren Pillen", wilde ik deze ook eens probeeren en ik was zeer blij toen ik reeds dadelijk na het gebruik verlichting bekwam en nadat ik een doos in één week tijds geledigd had, was ik zoogoed als genezen en kon ik niets meer van de vroegere pijn waarnemen. Ik ben u ook zeer verplicht voor uw prachtig geneesmiddel, dat ik gaarne zal recommandeeren. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig u het publiek te maken op elke wijze die u goeddunkt. Het waren de échte „Foster's Rugpijn Nieren Pillen", die den Heer HAGENS genezen hebben. Verzeker u dat gij het échte geneesmiddel krijgt, de handteekening van James Foster staat op elke doos. Ze zijn te Zierikzee verkrijgbaar bij den Heer M. S. POLAK, gedipl. Drogist, en te Tho' bij den Heer W. POTTER, Bilaal Apoth' „Coronoe", Stoofstraat. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a 11,75 voor één of f 10,— voor 6 doozen. NEDERLAND. 's-Gravenhage, 15 Aug. Dinsdag is alhier het Zionisten-congres voor een eivolle zaal, met vele dames geopend, in tegenwoordigheid o.a. van den burgemeester, enkele hooge rechterlijke ambtenaren en den grooten kunstschilder Jos. Israels. In zijn openingsrede huldigde de heer dr. Wolffsohn, uit Budapest, onder leven dig gejuich, het vrije, verdraagzame Nederland onder het bestuur van het Huis van Oranje. De heer mr. De Pinto, vice-president van den Hoogen Raad, sprak tot het con gres een welkomsgroet. Nederlander bovenal, was zijn hart vol vrome herinneringen aan Israel's ouden roem. Hij laakte de jodengruwelen en stelde vertrouwen in de voortdurende doorwerking van het beginselvrede door recht. Het schitterendst moment was de wel sprekende rede, gedurende anderhalf uur, van den bekenden Zionist, den heer Max Nordau. In een mooie peroratie deed de redenaar namens de Zionisten een beroep op de vredesconferentie, eischende van haar ge rechtigheid en oplossing van het joden vraagstuk in verband met de joden- slachtingen. Hij verklaarde daarbij vertrouwen te stellen in de rechtvaardigheid der tot dusver tegenover de kwestie koel gebleven gouvernementen. Onder een geestdriftvolle ovatie verliet hij de spreektribune. Dr Wolffsohn voornoemd is tot president en dr. Matorek tot vice-president van het congres benoemd. Bij Kon. besl. is aan Mr. E. E. van Raalte, Minister van Justitie, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van ridder-grootkruis der orde van den Verlosser van Griekenland. - Over het gastmaal van Prins Hendrik met de geredden van de „Berlin" schrijft de Berlijnsche correspondent der N. Ct. nader, d.d. 13 Augustus: „Prins Hendrik der Nederlanden heeft dezer dagen in het hotel „Kaiserhof" alhier, aan de geredden van de schipbreuk aan den Hoek een gastmaal aangeboden. Komende uit Dobbin, was Z. K. H. in den „Kaiserhof" afgestapt, waar hij den directeur verzocht voor dienzelfden avond een tafel voor elf personen te reserveeren. Deze waren door den Prins tot een maaltijd uitgenoodigd en Z. K. H. hoopte, dat alles goed in orde zou zijn. Op den bepaalden tijd verschenen de gasten. Eerst nu vernam men, dat het de geredden van de „Berlin" waren. ,De Prins had zich de adressen zelf verschaft en ook zelf de uitnoodigingen geschreven. Aan tafel heerschte een on gedwongen toon. De vorstelijke gastheer dronk ieder zijner gasten toe, vroeg naar hun gezondheidstoestand en gaf aan zijn vreugde uitdrukking, dat, nadat hij de uren van angst en schrik met hen door leefd had, hij nu ook aan een vroolijke tafel eenige uren met hen mocht door brengen". KERKNIEUWS. Zierikzee. Naar wij vernemen zal de nieuw benoemde evangelist-godsdienst onderwijzer der N. E. P. V.de heer C. Taanman, a.s. Zondag 18 Augustus, des avonds ten half zeven ure, in het gebouw Nobelstraat alhier, zijn dienstwerk aanvangen, na daartoe te zijn ingeleid door ds. P. F. v. d. Berg. De heer H. Trompetter, godsdienst leeraar der Ned. Israël. Gem. te dezer stede, is benoemd tot godsdienstleeraar der Ned. Israël. Gem. te Zevenaar. Blijkens mededeeling in de algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk ontving ter voorziening in geestelijke behoefte Wissen- kerke f200; ter verhooging van het predikants-traktement ontvingen Meliskerke f 100, Kleverskerke f 100, Vrouwepolder f 136, Hoofdplaat f 100 en Waterlandkerkje f 100. Voor bezoldiging van godsdienst onderwijzers werd aan Temeuzen f 250 betaald. Voor het bouwen, herstellen of onderhouden van kerken en pastoriën ontving Wilhelminadorp f 470. O N D E R W IJ S. Benoemd tot onderwijzer 3e kl. en ge plaatst aan de le school B te Semarang, J. C. van Bortel, daartoe gesteld ter be schikking van den Gouv.-Generaal. MARKTBERICHTEN. Zierikzee, 15 Aug. De aanvoer bestond hoofdzakelijk uit wintergerst en rogge. Door de slechte kwaliteit waren de prijzen voor gerst 10 a 20 cent en voor rogge 50 cent lager. Tarwe (jarige) f 8 a f 9,50; wintergerst f 5 .i f 5,50; rogge f 6 a f 6,40; karwij- zaad f 16,50 a f 16,75; koolzaad niet aan geboden. Hooi van f 22 tot f 25 per 1000 K.G. Stroo „16 „18 1000 Middelburg, 15 Aug. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer nog niet groot. Jarige tarwe bleef onveranderd in prijs, van het nieuwe gewas werd koolzaad 50 cent hooger gekocht, karwijzaad 50 cent lager; evenzoo rogge, welke ook 50 cent lager was. De prijzen waren als volgt: tarwe f9a f 9,25; rogge f 6,75 a f 7; koolzaad f 15,75 a f 16, alle per H.L. Karwijzaad f 16 5 f 16,25 per 50 K.G. Zeetijdingen. Zierikzee. INGEKLAARD: 15 Aug. De barge „Flower of Essex", kapt. J. Palmer, van Londen naar Pruisen, geladen met diverse goederen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 5